Prawda

Czwartek, 30 czerwca 2022 - 16:31

« Poprzedni Następny »


O mechanizmie zniesławiania


Sam Harris 2014-10-16

 [“Pewne przekonania są tak niebezpieczne, że może być etyczne zabijanie ludzi w nie wierzących – Sam Harris”]

 

[“Pewne przekonania są tak niebezpieczne, że może być etyczne zabijanie ludzi w nie wierzących – Sam Harris”]Pozwólcie, że zilustruję, jak to działa. Chociaż mógłbym przytoczyć setki przykładów tylko z ostatnich dwóch tygodni, ograniczę się do jednego. Oto, co zobaczyłem po obudzeniu się dzisiaj rano: jakiś człowiek, którzy na Twitterze używa nicka  @dan_verg_ wyjął z (jego absolutnie niezbędnego) kontekstu najłatwiejsze do przeinaczenia zdanie z Końca wiary, dołączył do tego moje koszmarne zdjęcie i ogłosił mnie „ludobójczym faszystowskim maniakiem”.  Potem Reza Aslan przesłał to ponownie. W godzinę później Glenn Greenwald raz jeszcze przesłał to na swoim Twitterze.

Zabrało im to mniej niż dwie sekundy i informacja została wysłana do milionów ludzi. Wiem jednak z całą pewnością, że zarówno Greenwald, jak Aslan doskonale wiedzą, iż te słowa nie znaczą tego, co wydają się znaczyć. Biorąc pod uwagę ilość korespondencji, jaką miałem z nimi na te tematy oraz fakt, że wielokrotnie zanudzałem publiczność wyjaśnianiem tego zdania (w reakcji na takie przekłamania), prawdopodobieństwo, że któryś z tych dwóch autorów sądzi, iż ujawnia prawdę o moich poglądach – lub, że istotnie jestem ludobójczym faszystowskim maniakiem” – jest równe zeru. Aslan i Greenwald – słynny „uczony” i słynny „dziennikarz” – zajmują się kampanią brutalnego zniesławiania. Świadomie wprowadzają w błąd swoich czytelników i równocześnie powodując zagrożenie mojego bezpieczeństwa.


Niezależnie od tego, jak bardzo byłem przeciwny poglądom innego człowieka, nie zachowywałem się w ten sposób. Nigdy świadomie nie wypaczyłem stanowiska, jakie krytykowałem, czy były to doktryny religijne, czy osobiste przekonania Francisa Collinsa, Ebena Alexander, Deepaka Chopry, Rezy Aslana, Glenna Greenwalda, czy jakiegokolwiek innego autora lub postaci publicznej, z którymi ścierałem się. Zasadniczą granicą między ostrą krytyką a zniesławieniem jest wiedza, że przedstawiasz krytykowanego w nieprawdziwym świetle.   


Tutaj jest to zdanie w kontekście (s. 52−53):


Moc, jaką wiara ma nad naszym życiem emocjonalnym, wydaje się być totalna. Dla każdego uczucia, do jakiego jesteś zdolny, z pewnością istnieje wiara, która momentalnie potrafiłaby je wywołać. Rozważ następujące zdanie:


Twoją córkę powoli torturują w angielskim więzieniu.


Co stoi między tobą i kompletną paniką, jaką takie zdanie wywołałoby w umyśle i ciele osoby, która w to wierzy? Być może nie masz córki, albo wiesz, że jest bezpieczna w domu, lub wierzysz, że angielscy strażnicy więzienni znani są z humanitarnej postawy. Jakakolwiek jest tego przyczyna, drzwi do wiary jeszcze nie obróciły się na zawiasach.


Związek między wiarą a zachowaniem znacznie podnosi stawki. Pewne przekonania są tak niebezpieczne, że może być wręcz etyczne zabijanie ludzi, którzy w nie wierzą. Brzmi to może jak nadzwyczajnie twierdzenie, ale wyraża jedynie zwykły fakt o świecie, w którym żyjemy. Pewne przekonania plasują ich wyznawców poza zasięgiem pokojowych środków perswazji, inspirując ich do popełniania nadzwyczajnych aktów przemocy przeciwko innym. Istotnie, do pewnych ludzi nie da się przemówić. Jeśli nie można ich schwytać, a często nie można, tolerancyjni skądinąd ludzie mogą być usprawiedliwieni, kiedy zabijają ich w samoobronie. To właśnie Stany Zjednoczone próbowały zrobić w Afganistanie i to właśnie my i inne mocarstwa zachodnie powinniśmy próbować, jeszcze większym kosztem własnym i kosztem niewinnych ludzi za granicą, w innych miejscach świata muzułmańskiego. Będziemy rozlewać krew w działaniach, które u podstaw są wojną idei.


Do tego akapitu jest przypis, który brzmi:


Nie musimy oddawać w ręce “sprawiedliwości” członków Al-Kaidy jedynie z powodu tego, co zdarzyło się 11 września 2001 r. Tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy zginęli w gruzach World Trade Center są poza naszą możliwością pomocy – i akt zemsty, jakby nie był satysfakcjonujący dla niektórych ludzi, nie zmieni tego faktu. Nasze późniejsze działania w Afganistanie i gdzie indziej są uzasadnione z powodu tego, co zdarzyłoby się innym niewinnym ludziom, gdyby pozwolić członkom Al-Kaidy na dalsze życie zgodnie z ich osobliwą wiarą. Horror 11 Września powinien motywować nas, nie dlatego, że zadał nam cios, który teraz musimy pomścić, ale ponieważ dowodzi ponad wszelką wątpliwość, że niektórzy muzułmanie dwudziestego pierwszego wieku rzeczywiście wierzą w najbardziej niebezpieczne i nieprawdopodobne nakazy ich wiary.


Szerszy kontekst tego akapitu jest filozoficzną i psychologiczną analizą wiary jako motoru zachowania – i w całej dyskusji chodzi o powiązanie z zachowaniem. Dlaczego byłoby etyczne zrzucenie w chwili obecnej bomby na przywódców ISIS? Z powodu krzywd, których dokonali? Nie. Zabicie ich nie zrobi niczego, by złagodzić te krzywdy. Zabicie tych ludzi byłoby etyczne – i powtarzam, tylko jeśli nie moglibyśmy ich uwięzić – z powodu wszystkich śmierci i cierpienia, jakie zamierzają spowodować w przyszłości. Dlaczego zamierzają to zrobić? Z powodu tego, w co wierzą o niewiernych, apostatach, kobietach, raju, proroctwie, Ameryce i tak dalej.


Aslan i Greenwald wiedzą, że nigdzie w moich pracach nie sugeruję, byśmy zabijali nieszkodliwych ludzi za zbrodnie myśli. Niemniej (wraz z wieloma swoimi kolegami) robią, co mogą, by szerzyć to kłamstwo. Niemal wszystkie inne ich komentarze o mojej pracy są w podobny sposób przekłamane.  


Zarówno Aslan, jak Greenwald deprecjonują nasze publiczne debaty i powodują, że uczciwa dyskusja o ważnych ideach jest coraz bardziej nieprzyjemna – a także sprowadza osobiste niebezpieczeństwo. Dlaczego robią to? Proszę, zapytajcie ich i tych, którzy ich publikują.


On the mechanics of defamation

12 października 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Od Redakcji

*Reza Aslan - urodzony w 1972 roku w Teheranie, mieszka od 1979 w Stanach Zjednoczonych, jako piętnastolatek nawrócił sie na protestantyzm, potem ponownie na islam. Profesor „twórczego pisania”, członek American Academy of Religion, autor popularnej książki  No god but God: The Origins, Evolution, and Future of Islam.  

*Glenn Greenwald - Amerykański prawnik i dziennikarz mieszkający w Brazylii. Publicysta „Guardiana”, znany w świecie głównie ze względu na rolę jaką odegrał w nagłośnieniu materiałów wykradzionych przez Snowdena.    

Sam Harris


Neurobiolog i filozof, jeden z „czterech jeźdźców Nowego ateizmu”. Jego wydana w 2004 roku książka The End of Faith (Koniec wiary), wywołała burzliwą dyskusję i była tłumaczona na wiele języków.  W 2006 roku opublikował Letter to a Christian Nation, a w 2010The Moral Landscape.


Sam Harris jest często publikowany w głównych mediach amerykańskich, prowadzi również swoją własną stronę internetową: http://www.samharris.org/blog  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. atak na Owsiaka Mieczysławski 2014-10-16


Notatki

Znalezionych 2158 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk