Prawda

Wtorek, 7 lipca 2020 - 13:47

« Poprzedni Następny »


Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy


Jeff Jacoby 2020-06-03


„Są na świecie dwie rasy ludzi” - pisał psychoanalityk Viktor Frankl w słynnej książce Man’s Search for Meaningktóra opowiada o jego doświadczeniach w nazistowskich obozach koncentracyjnych. „Tylko te dwie – ‘rasa porządnych ludzi’ i ‘rasa nieprzyzwoitych ludzi’. Obie są obecne we wszystkich grupach społecznych. Żadna grupa nie składa się wyłącznie z porządnych lub wyłącznie z nieprzyzwoitych ludzi.”

Derek Chauvin, policjant z Minneapolis, który kolanem przycisnął szyję George'a Floyda do ziemi i dusił go, póki Floyd nie skonał, należy do rasy nieprzyzwoitych. Podobnie należą do tej rasy Gregory McMichael - były policjant i jego syn Travis McMichael, ze stanu Georgia, którzy ścigali i zastrzeli Ahmauda Arbery, ponieważ biegł obok ich domu. Podobnie jak do tej rasy należy każdy policjant, który celowo zabija kogoś, kto nie ma broni i nie stanowi zagrożenia.

 

Do rasy nieprzyzwoitych nie muszą należeć wszyscy mężczyźni i kobiety, którzy reagują wściekłością na widok niesprawiedliwości lub brutalności policji. Nie obejmuje ona tych, którzy reagują pokojowymi protestami, demonstracjami, marszami lub obywatelskim nieposłuszeństwem. Nie ma nic nieprzyzwoitego w odruchach przerażenia i gniewu na wiadomość o śmierci Floyda i Arbery'ego, ani w domaganiu się zmian politycznych, mogących zapobiec tego rodzaju potwornościom, ani wreszcie w domaganiu się, żeby odpowiedzialni za takie przestępstwa byli karani z całą surowością prawa.

Ale masy nieprzyzwoitych z pewnością ujawniają się wśród tych, których reakcją na koszmarną przemoc wobec Floyda jest orgia przemocy - wandalizmu, podpaleń i rabunków, a nawet mordów. Nie ma nic przyzwoitego w zamieszkach, które wybuchły w kilkudziesięciu miastach w ciągu ostatnich kilku dni. Orgia ślepego niszczenia i  łamania prawa. Zginęli kolejni ludzie, setki sklepów zostało zniszczonych. Jeśli zabójstwo Floyda było obrzydliwą ilustracją tego, za co odpowiedzialna jest „rasa nieprzyzwoitych”, to taką samą ilustracją jest koszmar właścicieli  firm (w tym również czarnych), zrozpaczonych z powodu zniszczenia zmieniającego oszczędności ich całego życia w ruinę i popioły.

Obrzydliwe jest także zachowanie tych, którzy przyglądają się z boku, okazując radość kiedy całe dzielnice stają w płomieniach, na przykład filmowiec Michael Moore wychwalający „dobrych obywateli palących komisariaty złej policji” lub magazyn „Essence”, który opublikował artykuł pod tytułem Burn It All Down, wzywający do zamieszek.

Podczas zamieszek w Los Angeles w 1992 r., podczas których zginęły dziesiątki ludzi, a (głównie koreańskie) firmy poniosły szkody w wysokości setek milionów dolarów, wokalistka Siostra Souljah była jedną z tych, którzy  zagrzewali do okrucieństwa. W wywiadzie dla Washington Post wychwalała „bunt”, który zniszczył znaczną część miasta, i wzywała do jeszcze większego rozlewu krwi:
 

„Myślę, że jeśli czarni zabijają czarnych codziennie, dlaczego nie mieć tygodnia zabijania białych? Rozumiesz co mówię? Biali ludzie, ten rząd i burmistrz doskonale wiedzieli, że każdego dnia czarni ludzie umierają w Los Angeles z powodu przemocy ze strony gangów. Więc jeśli jesteś członkiem gangu i normalnie kogoś zabijesz, dlaczego nie zabić białego człowieka?”

Najbardziej znamienną odpowiedź na ten występ piosenkarki dał Bill Clinton, który był wówczas gubernatorem Arkansas i kandydował na stanowisko prezydenta. Przemawiając w czerwcu 1992 roku, Clinton potępił słowa piosenkarki. Cytował jej jadowite komentarze w „Post” i we wcześniejszym wywiadzie, w którym powiedziała, że wszyscy biali mają „nędzną i brudną naturę” i że „jeśli są jacyś dobrzy biali ludzie, to ja ich nie spotkałam”. Clinton powiedział swoim słuchaczom: „Gdybyś zamienił słowa ‘biały’ i ‘czarny’, mógłbyś pomyśleć, że David Duke wygłosił to przemówienie.”

Clintonowi dostało się za tę naganę - Souljah nazwała go rasistą, a Jackson bronił jej. Jednak większość Amerykanów doceniała jego wystąpienie przeciw ekstremizmowi. Określenie Moment siostry Souljah„ weszło do języka jako odniesienie do postaw i poglądów ekstremistów, nawet wtedy, kiedy krytyka może urazić twoich sojuszników.

Dzisiejsza Ameryka jest jeszcze bardziej spolaryzowana niż była w 1992 roku i tym bardziej potrzebuje takiego jednoznacznego potępienie ekstremizmu. Jednak kręgi polityczne ani media nie okazują skłonności do wylewania oliwy na wzburzone fale rasowych animozji.     

Wszyscy są przekonani, że to, co przydarzyło się George'owi Floydowi, było koszmarne i wzbudzające wściekłość. W społeczeństwie, w którym niemal wszystko budzi zajadłe spory, obrzydzenie do tego, co się stało, i pragnienie, żeby morderca został sprawiedliwie ukarany, jest praktycznie powszechne. To nie jest społeczeństwo, które uważa, że zabijanie czarnych mężczyzn przez policję jest dopuszczalne. „Mam nadzieję, że rozprawa z tymi policjantami będzie szybka i bezwzględna” – powiedział republikański komentator Rush Limbaugh do swojej ogromnej publiczności radiowej. „To, co zrobili Floydowi – mówił w tym programie - powoduje, że ciemno mi się robi przed oczyma”.


Boston, Tremont Street, niedziela wieczorem.


Był taki czas w tym kraju, kiedy czarnoskórzy mogli rzeczywiście zostać bezkarnie zabici przez białych, a ci, którzy byli świadkami ich śmierci, mogli wiwatować. Moralnie, psychologicznie i politycznie odeszliśmy o cale lata świetlne od tamtej epoki. Ale przyznawanie tego stało się politycznie niepoprawne. Każdy, kto próbuje, może spodziewać się zagłuszających wrzasków ludzi uparcie twierdzących, że niewolnictwo i Jim Crow zostawiły na Ameryce piętno nieodwracalnego rasizmu.

Brutalność policji jest zbyt powszechna. Niektórym ludziom nie powinno się powierzać broni, ani munduru, ani pozwolenia na dokonywanie aresztów. Mimo to, jak czytaliśmy w ubiegłym roku w „Washington Post” zabójstwa popełnione przez policjantów „zdarzają się rzadko” w kraju, w którym mamy „miliony kontaktów policjantów ze społeczeństwem”. Kiedy takie zabójstwa się zdarzają, (patrz niestety za pay wall Washington Post, gdzie jest prezentacja danych od 2014 r., kiedy to Michael Brown został zabity przez policję w Ferguson), podział rasowy jest zaskakująco konsekwentny: „45% białych mężczyzn; 23% czarnych mężczyzn; i 16% Hiszpanie. Kobiety stanowiły około 5% zabitych, a osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne około 25% wszystkich strzelanin”. W przeważającej większości przypadków zabita osoba była uzbrojona; tylko 4% nie miały broni. Innymi słowy, zabicie George'a Floyda było wyjątkiem, a nie regułą. Niemniej, nie zmienia to faktu, że historia jego śmierci jest przerażająca, przeciwnie. Widok takiego traktowania współobywatela jest szczególnie wstrząsający, ponieważ jest to zbezczeszczeniem wszystkiego, co reprezentuje Ameryka.


To było nieakceptowalne morderstwo i nikt tego nie toleruje. Odpowiedzialni policjanci zostali zwolnieni ze służby tego samego dnia. Chauvin został oskarżony o morderstwo.

Ale równie nieakceptowalny jest ogłupiający chaos jaki rozpętał się w całym kraju, rzekomo w proteście przeciw śmierci Floyda.

"Jestem załamana. Obudziłam się dziś rano, żeby zobaczyć płonące Minneapolis, to byłoby czymś, co przeraziłoby Floyda ”- powiedziała jego narzeczona Courteney Ross dziennikarzowi „Minnesota Star Tribune”. Opisała go jako najbardziej wrażliwego mężczyznę, jakiego kiedykolwiek znała - „stawał w obronie ludzi, był zawsze dla każdego, kto był w potrzebie, kochał ludzi, każdego kto był odrzucony”.

Jego pracodawca, Jovanni Thunstrom, mówił podobnie: „Nie dyskryminował” - powiedział Jovanni w wywiadzie dla CBS, „Bez względu na to, czy byłeś Latynosem, czy byłeś czarny, czy biały - traktował wszystkich z szacunkiem i to właśnie w nim kocham.”

Jak powiedziałby Wiktor Frankl, Floyd należał do rasy porządnych ludzi. To tylko pogarsza nieprzyzwoitość jego śmierci i to, że jest ona wykorzystywana jako uzasadnienie pełnych przemocy zamieszek.


Indecent cops, indecent rioters

Boston Globe, 1 czerwca 2020

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiJeff Jacoby

Amerykański prawnik i dziennikarz, publicysta “Boston Globe” od 1994 roku. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1559 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk