Prawda

Wtorek, 28 wrzesnia 2021 - 16:46

« Poprzedni Następny »


Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie


Mitchell Bard 2021-03-13

Prezydent Obama też preferował kontakty ze starym królem (Zdjęcie: zrzut z ekranu wideo.) 
Prezydent Obama też preferował kontakty ze starym królem (Zdjęcie: zrzut z ekranu wideo.) 

Gniew na Arabię Saudyjską za zamordowanie dziennikarza Dżamala Chaszokdżiego może doprowadzić do katastrofalnego błędu strategicznego. Następca tronu Mohammed bin Salman (MBS) może jest bezwzględny, ale i tak jest lepszy od alternatyw w Arabii Saudyjskiej. Nie chodzi o to, że polityka USA wobec Arabii Saudyjskiej nie powinna się zmienić, ale że nie chcemy kolejnego saudyjskiego przywódcy, który podważa nasze interesy i eksportuje islamski radykalizm na cały świat.

Rewizja polityki USA wobec Arabii Saudyjskiej już jest od dawna spóźniona, ale nie z powodu zamordowania Chaszokdżiego.


Jak dokumentowałem w książce The Arab Lobby, “arabiści” w CIA i w Departamencie Stanu USA (prawdziwe “głębokie państwo”) mówili amerykańskim prezydentom, że przyjęcie polityki, która rozgniewa Saudyjczyków, zagrozi naszemu dostępowi do ropy naftowej. Jak na ironię, ten straszak pojawił się to na długo zanim Stany Zjednoczone importowały jakąkolwiek ropę naftową od Saudyjczyków. Przez dziesięciolecia panowały obawy, że ZSRR dostanie ropę, jeśli nie będziemy kłaniać się saudyjskiej monarchii. Nigdy nie było to poważne zagrożenie, chociaż Saudyjczycy skutecznie nas rozgrywali.

 

Kiedy staliśmy się bardziej zależni od saudyjskiej ropy, “arabiści” nalegali, by administracja ignorowała saudyjską bigoterię, łamanie praw człowieka i eksport radykalnego islamu. Nieustannie myląc się w swoich analizach, argumentowali także, że poparcie dla stworzenia nowożytnego Izraela, a później wzmacnianie więzi USA-Izrael zagrozi stosunkom z Saudyjczykami. Tymczasem kiedy Izrael został bliższym sojusznikiem USA, również Saudyjczycy przybliżyli się do USA.   

 

Nawet po udziale Saudyjczyków w 9/11 trwała argumentacja, że nasza gospodarka i interesy regionalne mogą doznać szkody, jeśli postawimy wyzwanie monarchii. Do dzisiaj pełen raport wspólnego dochodzenia Kongresu w sprawie udziału Saudyjczyków nie jest w całości dostępny dla publiczności.


Było także w interesie wszystkich prezydentów sprzedawanie Saudyjczykom broni wartej miliardy dolarów, której Saudyjczycy nie potrzebowali i nadal byli bezradni bez ochrony USA. Sprzedawaliśmy im broń, ponieważ był to sposób odzyskania pieniędzy, jakie wydawaliśmy na saudyjską ropę naftową, obniżało to koszty Pentagonu, tworzyło miejsca pracy w stanach z wieloma głosami elektorskimi i pomagało gospodarce.


Oczywistą prawdą, która powinna była być widoczna, było to, że Saudyjczycy potrzebowali nas znacznie bardziej niż my ich. Pierwszą dyrektywą każdego członka rodziny Al-Saud, która rządzi królestwem, jest zapewnienie, że ich królewskie głowy pozostaną połączone z ich królewskimi ramionami i zawsze rozumieli, że ich przetrwanie zależy od Stanów Zjednoczonych.


Arabia Saudyjska rutynowo łamie prawa człowieka, ale błędem MBS było zabicie saudyjskiego dysydenta (choć takiego, który pracował dla sojusznika Iranu, Kataru) żyjącego w Stanach Zjednoczonych, którego artykuły publikowała jedna z najpotężniejszych na świecie organizacji medialnych. Niemniej, nawet prawdziwi dziennikarze są więzieni i zabijani na całym świecie bez tego, by Stany Zjednoczone zmieniały politykę wobec odpowiedzialnych za to krajów.   


Weźmy, na przykład, Iran, który skazał szefa biura “Washington Post” za szpiegostwo bez tego, by “Washington Post” żądał rewizji polityki USA wobec Iranu. Wręcz przeciwnie, gazeta była orędownikiem polepszenia stosunków z Iranem. Może tak było, ponieważ Jasona Rezaiana nie pokrojono na kawałki i został w końcu uwolniony. Co jednak z dziennikarzem, którego zabito i z 15 innymi uwięzionymi w Iranie w 2020 roku? Kiedy w grudniu ubiegłego roku powieszono Ruhollaha Zama, “Washington Post” powiedział, że powinniśmy stawić czoła Iranowi, ale przywrócić umowę nuklearną.  

 

Zbrodnie wobec dziennikarzy nie są najgorszymi zbrodniami popełnianymi w Iranie; niemniej administracja Bidena desperacko chce poprawy stosunków z mułłami, których interesy są diametralnie sprzeczne z naszymi.  


Nie wydaje się również, by były analogiczne żądania zmiany stosunków Stanów Zjednoczonych z Rosją z powodu tego, że prezydent Rosji, Władimir Putin, truje swoich rywali, albo z Chinami z powodu tego, że zamyka muzułmanów w obozach koncentracyjnych.


Nie mówię, że nie powinno być żadnej reakcji na zbrodnicze zachowanie MBS. Decyzja Bidena zawieszenia sprzedaży broni jest znakomitą reakcją, ponieważ wysyła Saudyjczykom komunikat, że istnieje kara za zabicie Amerykanina. Zadowala to także Kongres, którego sprzeciw wobec kolejnej sprzedaży broni Saudyjczykom zignorował prezydent Donald Trump. Stanowi to także dobry precedens do zatrzymania niepotrzebnej sprzedaży broni Saudyjczykom, którzy mają najnowocześniejszą broń Ameryki, wartą ponad 100 miliardów dolarów i nadal nie potrafią obronić się przed armią (choć zbrojoną przez Iran) z najbiedniejszego kraju na świecie.


MBS może być tyranem nie tolerującym żadnego sprzeciwu, ale inni z rodu Al-Saudów byli i będą gorsi. Nie wolno zapominać, że jest to kraj, który obcina ludziom głowy i kończyny także bez rozkazu od MBS. W 2019 roku Saudyjczycy ustanowili wątpliwy rekord obcięcia głów ponad 180 ludziom, więcej niż kiedykolwiek wcześniej.


Choć MBS rozpoczął reformować królestwo, inni w rodzinie królewskiej woleliby cofnąć się do dni ścisłego trzymania się skrajnych islamskich nakazów wahabizmu. Władcy Arabii Saudyjskiej eksportowali swój antysemityzm, nienawiść do chrześcijan i swoje antyzachodnie przekonania od dziesięcioleci, ale wydaje się, że MBS nie wyznaje żadnego z tych poglądów i hamuje ekstremistów.


MBS zainicjował nadzwyczajne reformy w kontekście saudyjskiej kultury i religii. Postępy praw kobiet nigdy nie zdarzyłyby się za żadnego innego władcy i następny władca może je cofnąć, jeśli nie będzie nim MBS. Działaczki praw kobiecych nadal trafiają do więzień, a więc istnieją granice tego, jak daleko jest skłonny pójść w sprawie wyzwolenia kobiet, a jego nietolerancja wobec dysydentów nie jest ograniczona płcią.  


Po pozytywnej stronie: było nie do pomyślenia, by Saudyjczycy okazali jakąś prywatną, nie mówiąc już o publicznej życzliwość wobec Izraela. Choć nie dokonali jeszcze skoku do normalizacji stosunków z Izraelem, saudyjska aprobata była niezbędna dla sąsiadującego z nimi Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by kraje te ustanowiły stosunki z Izraelem. Jest nieprawdopodobne, by zdarzyło się to bez MBS. MBS nie jest żadnym syjonistą; rozumie, że Izrael może zabezpieczyć jego królewską głowę przez współudział w walce z Iranem.


Jeśli administracja Bidena będzie budowała na tych pozytywnych stronach, unikała grząskiego gruntu sprawy palestyńskiej i porzuci koncepcję ugłaskania Iranu, region może ulec transformacji.


Tymczasem powinniśmy traktować Arabię Saudyjską jak kraj, który potrzebuje nas bardziej niż my potrzebujemy jego. Powinniśmy jednak również zrozumieć, że w przypadku MBS alternatywą diabła, którego znamy, będzie prawdopodobnie postać znacznie gorsza.


Don’t throw MBS under the bus

JNS.Org., 3 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Mitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library. Wikipedia (angielski)

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1921 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk