Prawda

Sobota, 1 października 2022 - 10:16

« Poprzedni Następny »


NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana


Burak Bekdil 2022-07-20

Podczas szczytu NATO 29 czerwca 2022 r. w Madrycie w Hiszpanii wszyscy byli bardzo przejęci. (Źródło zdjęcia: NATO News)
Podczas szczytu NATO 29 czerwca 2022 r. w Madrycie w Hiszpanii wszyscy byli bardzo przejęci. (Źródło zdjęcia: NATO News)

To był kolejny szczęśliwy czas w Madrycie, parada uprzejmości, kiedy przywódcy 30 państw członkowskich NATO pozowali przed kamerami z uśmiechami jak na zdjęciu rozległej rodziny. Był to pokaz dla islamistycznego prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdoğana, za wycofanie weta przeciwko przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO. Jak to się stało? 


23 czerwca najwyższy turecki urzędnik ds. zamówień obronnych, Ismail Demir, powiedział, że Turcja musi być ostrożna, jeśli chodzi o dostarczanie większej ilości broni na Ukrainę w czasie wojny z Rosją. Wypowiedź ta była wyraźnym sygnałem, że Ankara nie chce drażnić Moskwy sprzedażą na Ukrainę uzbrojonych dronów TB-2 tureckiej produkcji, które na początku wojny były instrumentalne, ale później stały się łatwym celem dla rosyjskiego lotnictwa obrony.


Oto jednak choreografia:


17 maja Erdoğan powiedział , że Turcja zawetuje kandydatury Szwecji i Finlandii do członkostwa w NATO i oskarżył je o goszczenie kurdyjskich separatystów.


24 maja ultranacjonalistyczny koalicjant Erdoğana, Devlet Bahçeli, lider Partii Ruchu Nacjonalistycznego, ogłosił, że Turcja może rozważyć wyjście z NATO, jeśli warunki w sprawie oferty Finlandii i Szwecji w NATO nie spełnią warunków Ankary dotyczących bezpieczeństwa.


Następnie Turcja została oskarżona o kupowanie zboża z Rosji, które ta ukradła z Ukrainy. Urzędnicy tureccy powiedzieli, że trudno jest określić pochodzenie zboża.


Przejdźmy szybko do 25 czerwca, na kilka dni przed szczytem NATO w Madrycie. Erdoğan powiedział sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi w rozmowie telefonicznej, że Finlandia i Szwecja muszą podjąć szczere i konkretne kroki w sprawie chronienia kurdyjskich bojowników w swoich granicach. Erdoğan poprosił również o zniesienie przez państwa nordyckie embarga na broń na Turcję.


Tymczasem w Waszyngtonie: ustawodawcy obu partii sygnalizowali, że Erdoğan nie powinien oczekiwać od nich uatrakcyjnienia propozycji, kiedy domaga się ustępstw w zamian za wycofanie sprzeciwu wobec przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO, w tym sprzedaży myśliwców F-16 do Turcji. Według przewodniczącego Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, Boba Menendeza (D-NJ), przemawiającego na przesłuchaniu 22 czerwca w sprawie rozszerzenia NATO:

„Nie wiem, co Turcja próbuje od nich wydobyć, ale w końcu o to właśnie chodzi. I może jeśli wejdziemy do gry, oni również będą chcieli wyciągnąć coś od nas, a będę stanowczo temu przeciwny. Nie potrzebujemy żadnego wydobywania ani żadnych ustępstw, aby dwie wielkie demokracje przystąpiły do NATO”.

To miało sens.


Rozmawiając z Erdoğanem w języku, który rozumie najlepiej, na początku czerwca Departament Stanu USA i Komisja Europejska wyraziły poparcie dla Grecji i jej suwerenności nad jej wyspami na wschodnim Morzu Egejskim oraz wezwały Turcję do zaprzestania naruszeń przestrzeni powietrznej i przelotów, groźby i prowokacyjnej retoryki.


„Komisja [Europejska] będzie nadal wzywać Turcję do położenia kresu wszelkim zagrożeniom i działaniom, które podważają dobre stosunki sąsiedzkie oraz do poszanowania suwerenności wszystkich państw członkowskich UE nad ich wodami terytorialnymi i narodową przestrzenią powietrzną” – podsumowała Komisja.


Oznacza to, w języku Erdoğana, dalsze sankcje gospodarcze na Turcję. A kolejne sankcje spowodują, że szanse Erdoğana na reelekcję będą jeszcze mniejsze w obliczu morderczego kryzysu gospodarczego. Jak sprawić, by masy głodujące zapomniały o swojej nędzy? Pierwsze pytanie, które należy zadać: Kim są masy? W Turcji średnia długość nauki szkolnej trwa 6½ roku. To militarystyczny naród o silnych konserwatywnych, muzułmańskich, nacjonalistycznych sentymentach. Przy urnie wyborczej największa jest baza natywistyczno-populistyczna.


Erdoğan kontroluje 90% mediów w Turcji. To duży atut w polityce. Tym, co miało znaczenie dla Erdoğana od początku dramatu nordycko-natowskiego, była możliwość zaprezentowania swoich umiejętności targowania się jako ogromnego zwycięstwa turecko-islamistycznego nad „niewiernymi z Zachodu”. Jego plan zadziałał dobrze. A pochwała, której pragnął, była lepsza niż się spodziewał.


Prezydent USA Joe Biden podziękował Erdoğanowi za zrezygnowanie z sprzeciwu wobec wejścia Finlandii i Szwecji do NATO, a jego administracja sygnalizowała również poparcie dla tureckiego planu zakupu samolotów bojowych F-16 Block 70. „Chcę szczególnie podziękować za to, co zrobiliście w odniesieniu do Finlandii i Szwecji” – powiedział Biden Erdoğanowi na spotkaniu w kuluarach szczytu NATO w Madrycie.


Wysoki rangą urzędnik USA wyraził silne poparcie dla tureckiego pragnienia unowocześnienia swoich sił powietrznych za pomocą nowych myśliwców F-16 i ulepszeń istniejącej starszej floty. „Departament Obrony USA w pełni popiera plany modernizacyjne Turcji” – powiedziała reporterom Celeste Wallander, asystentka sekretarza obrony ds. bezpieczeństwa międzynarodowego.


Krajowa publiczność Erdoğana zawsze była jego priorytetem. Tam też zadziałał jego plan. Prorządowe tureckie media chwaliły umowę jako triumf Erdoğana; powiedzieli, że wyrwał Zachodowi konkretne zdobycze w walce z terroryzmem. „Turcja dostała to, czego chciała”, brzmiał tytuł dziennika „Hürriyet”.


„Zwycięstwo prezydenta Erdoğana w Madrycie”, głosił nagłówek gazety „Sabah” nad zdjęciem, na którym stoi obok sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, pośrodku grupowego zdjęcia po podpisaniu porozumienia. „Zdecydowanie i wizja przywództwa Erdoğana zyskały akceptację dla wszystkich argumentów Turcji w walce z terroryzmem” – czytamy w gazecie.


„W Europie upadają dwie twierdze terroryzmu” – powiedział dziennik „Yeni Akit”. „Szwecja i Finlandia zaakceptowały żądania Turcji”. „Turcja dostała to, czego chciała przy stole”, poinformowała gazeta „Milliyet”, dodając, że podejrzani o członkostwo w bojówkach kurdyjskich zostaną wydani Turcji.


Tak więc cała choreografia od początku skierowana była do rodzimej publiczności, która miała odczuć triumf po zwycięstwie Erdoğana nad niewiernymi. Kemal Kirişçi, współpracownik Brookings Institution, napisał:

„[Początkowa] bezkompromisowość Erdoğana jest powszechnie przypisywana względom polityki wewnętrznej, w tym desperackiej potrzebie odwrócenia uwagi od fatalnego stanu tureckiej gospodarki, a także podniesienia jego słabnących notowań w sondażach przez grę na powszechnych nastrojach nacjonalistycznych i antyzachodnich. Choć te wyjaśnienia są bardzo prawdopodobne, u ich podłoża leży również własny dyskomfort Erdoğana wobec wieloletniego dążenia Turcji do Zachodu, symbolizowanego przez jej członkostwo w NATO i Radzie Europy. Instrumentalizuje on kwestię członkostwa Szwecji i Finlandii, by osłabić te dążenia, jeśli ich nie odrzucić i wyeliminować pozostałą kontrolę instytucjonalną dotyczącą jego jednoosobowych rządów”.

Sprawa „krajów nordyckich w NATO” jeszcze się nie skończyła. Pełne przystąpienie będzie wymagało zgody wszystkich 30 parlamentów NATO. Ta i inne przyszłe kwestie będą nadal dawały Erdoğanowi nową możliwość szantażowania najsilniejszej instytucji Zachodu.


NATO Family Picture in Madrid: This Will Not Be Erdogan’s Last Blackmail

Gatestone Institute, 7 lipca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBurak Bekdil

Wieloletni publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News", w 2017 zwolniony za publikowanie artykułów na Zachodzie, wyemigrował z Turcji w obawie przed aresztowaniem.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2224 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk