Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 01:53

« Poprzedni Następny »


NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana


Burak Bekdil 2022-07-20

Podczas szczytu NATO 29 czerwca 2022 r. w Madrycie w Hiszpanii wszyscy byli bardzo przejęci. (Źródło zdjęcia: NATO News)
Podczas szczytu NATO 29 czerwca 2022 r. w Madrycie w Hiszpanii wszyscy byli bardzo przejęci. (Źródło zdjęcia: NATO News)

To był kolejny szczęśliwy czas w Madrycie, parada uprzejmości, kiedy przywódcy 30 państw członkowskich NATO pozowali przed kamerami z uśmiechami jak na zdjęciu rozległej rodziny. Był to pokaz dla islamistycznego prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdoğana, za wycofanie weta przeciwko przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO. Jak to się stało? 


23 czerwca najwyższy turecki urzędnik ds. zamówień obronnych, Ismail Demir, powiedział, że Turcja musi być ostrożna, jeśli chodzi o dostarczanie większej ilości broni na Ukrainę w czasie wojny z Rosją. Wypowiedź ta była wyraźnym sygnałem, że Ankara nie chce drażnić Moskwy sprzedażą na Ukrainę uzbrojonych dronów TB-2 tureckiej produkcji, które na początku wojny były instrumentalne, ale później stały się łatwym celem dla rosyjskiego lotnictwa obrony.


Oto jednak choreografia:


17 maja Erdoğan powiedział , że Turcja zawetuje kandydatury Szwecji i Finlandii do członkostwa w NATO i oskarżył je o goszczenie kurdyjskich separatystów.


24 maja ultranacjonalistyczny koalicjant Erdoğana, Devlet Bahçeli, lider Partii Ruchu Nacjonalistycznego, ogłosił, że Turcja może rozważyć wyjście z NATO, jeśli warunki w sprawie oferty Finlandii i Szwecji w NATO nie spełnią warunków Ankary dotyczących bezpieczeństwa.


Następnie Turcja została oskarżona o kupowanie zboża z Rosji, które ta ukradła z Ukrainy. Urzędnicy tureccy powiedzieli, że trudno jest określić pochodzenie zboża.


Przejdźmy szybko do 25 czerwca, na kilka dni przed szczytem NATO w Madrycie. Erdoğan powiedział sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi w rozmowie telefonicznej, że Finlandia i Szwecja muszą podjąć szczere i konkretne kroki w sprawie chronienia kurdyjskich bojowników w swoich granicach. Erdoğan poprosił również o zniesienie przez państwa nordyckie embarga na broń na Turcję.


Tymczasem w Waszyngtonie: ustawodawcy obu partii sygnalizowali, że Erdoğan nie powinien oczekiwać od nich uatrakcyjnienia propozycji, kiedy domaga się ustępstw w zamian za wycofanie sprzeciwu wobec przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO, w tym sprzedaży myśliwców F-16 do Turcji. Według przewodniczącego Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, Boba Menendeza (D-NJ), przemawiającego na przesłuchaniu 22 czerwca w sprawie rozszerzenia NATO:

„Nie wiem, co Turcja próbuje od nich wydobyć, ale w końcu o to właśnie chodzi. I może jeśli wejdziemy do gry, oni również będą chcieli wyciągnąć coś od nas, a będę stanowczo temu przeciwny. Nie potrzebujemy żadnego wydobywania ani żadnych ustępstw, aby dwie wielkie demokracje przystąpiły do NATO”.

To miało sens.


Rozmawiając z Erdoğanem w języku, który rozumie najlepiej, na początku czerwca Departament Stanu USA i Komisja Europejska wyraziły poparcie dla Grecji i jej suwerenności nad jej wyspami na wschodnim Morzu Egejskim oraz wezwały Turcję do zaprzestania naruszeń przestrzeni powietrznej i przelotów, groźby i prowokacyjnej retoryki.


„Komisja [Europejska] będzie nadal wzywać Turcję do położenia kresu wszelkim zagrożeniom i działaniom, które podważają dobre stosunki sąsiedzkie oraz do poszanowania suwerenności wszystkich państw członkowskich UE nad ich wodami terytorialnymi i narodową przestrzenią powietrzną” – podsumowała Komisja.


Oznacza to, w języku Erdoğana, dalsze sankcje gospodarcze na Turcję. A kolejne sankcje spowodują, że szanse Erdoğana na reelekcję będą jeszcze mniejsze w obliczu morderczego kryzysu gospodarczego. Jak sprawić, by masy głodujące zapomniały o swojej nędzy? Pierwsze pytanie, które należy zadać: Kim są masy? W Turcji średnia długość nauki szkolnej trwa 6½ roku. To militarystyczny naród o silnych konserwatywnych, muzułmańskich, nacjonalistycznych sentymentach. Przy urnie wyborczej największa jest baza natywistyczno-populistyczna.


Erdoğan kontroluje 90% mediów w Turcji. To duży atut w polityce. Tym, co miało znaczenie dla Erdoğana od początku dramatu nordycko-natowskiego, była możliwość zaprezentowania swoich umiejętności targowania się jako ogromnego zwycięstwa turecko-islamistycznego nad „niewiernymi z Zachodu”. Jego plan zadziałał dobrze. A pochwała, której pragnął, była lepsza niż się spodziewał.


Prezydent USA Joe Biden podziękował Erdoğanowi za zrezygnowanie z sprzeciwu wobec wejścia Finlandii i Szwecji do NATO, a jego administracja sygnalizowała również poparcie dla tureckiego planu zakupu samolotów bojowych F-16 Block 70. „Chcę szczególnie podziękować za to, co zrobiliście w odniesieniu do Finlandii i Szwecji” – powiedział Biden Erdoğanowi na spotkaniu w kuluarach szczytu NATO w Madrycie.


Wysoki rangą urzędnik USA wyraził silne poparcie dla tureckiego pragnienia unowocześnienia swoich sił powietrznych za pomocą nowych myśliwców F-16 i ulepszeń istniejącej starszej floty. „Departament Obrony USA w pełni popiera plany modernizacyjne Turcji” – powiedziała reporterom Celeste Wallander, asystentka sekretarza obrony ds. bezpieczeństwa międzynarodowego.


Krajowa publiczność Erdoğana zawsze była jego priorytetem. Tam też zadziałał jego plan. Prorządowe tureckie media chwaliły umowę jako triumf Erdoğana; powiedzieli, że wyrwał Zachodowi konkretne zdobycze w walce z terroryzmem. „Turcja dostała to, czego chciała”, brzmiał tytuł dziennika „Hürriyet”.


„Zwycięstwo prezydenta Erdoğana w Madrycie”, głosił nagłówek gazety „Sabah” nad zdjęciem, na którym stoi obok sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, pośrodku grupowego zdjęcia po podpisaniu porozumienia. „Zdecydowanie i wizja przywództwa Erdoğana zyskały akceptację dla wszystkich argumentów Turcji w walce z terroryzmem” – czytamy w gazecie.


„W Europie upadają dwie twierdze terroryzmu” – powiedział dziennik „Yeni Akit”. „Szwecja i Finlandia zaakceptowały żądania Turcji”. „Turcja dostała to, czego chciała przy stole”, poinformowała gazeta „Milliyet”, dodając, że podejrzani o członkostwo w bojówkach kurdyjskich zostaną wydani Turcji.


Tak więc cała choreografia od początku skierowana była do rodzimej publiczności, która miała odczuć triumf po zwycięstwie Erdoğana nad niewiernymi. Kemal Kirişçi, współpracownik Brookings Institution, napisał:

„[Początkowa] bezkompromisowość Erdoğana jest powszechnie przypisywana względom polityki wewnętrznej, w tym desperackiej potrzebie odwrócenia uwagi od fatalnego stanu tureckiej gospodarki, a także podniesienia jego słabnących notowań w sondażach przez grę na powszechnych nastrojach nacjonalistycznych i antyzachodnich. Choć te wyjaśnienia są bardzo prawdopodobne, u ich podłoża leży również własny dyskomfort Erdoğana wobec wieloletniego dążenia Turcji do Zachodu, symbolizowanego przez jej członkostwo w NATO i Radzie Europy. Instrumentalizuje on kwestię członkostwa Szwecji i Finlandii, by osłabić te dążenia, jeśli ich nie odrzucić i wyeliminować pozostałą kontrolę instytucjonalną dotyczącą jego jednoosobowych rządów”.

Sprawa „krajów nordyckich w NATO” jeszcze się nie skończyła. Pełne przystąpienie będzie wymagało zgody wszystkich 30 parlamentów NATO. Ta i inne przyszłe kwestie będą nadal dawały Erdoğanowi nową możliwość szantażowania najsilniejszej instytucji Zachodu.


NATO Family Picture in Madrid: This Will Not Be Erdogan’s Last Blackmail

Gatestone Institute, 7 lipca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBurak Bekdil

Wieloletni publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News", w 2017 zwolniony za publikowanie artykułów na Zachodzie, wyemigrował z Turcji w obawie przed aresztowaniem.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2377 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk