Prawda

Niedziela, 3 lipca 2022 - 04:10

« Poprzedni Następny »


Najlepszy sojusznik Putina


Andrzej Koraszewski 2022-02-26


Ile Władimir Putin powiedział prezydentowi Xi, kiedy spotkali się w Pekinie 4 lutego 2022r.? Ogłosili wtedy „świt nowej ery” oraz program „bezgranicznej współpracy”. Spotkali się na otwarciu Igrzysk, ale prawdopodobnie rozmawiali również o innych igrzyskach. Za oceanem zasadnie spekulowano, że Putin nie zaatakuje Ukrainy przed końcem zimowej olimpiady.  Faktycznie odczekał, istotniejsze jest jednak to, że obecnie Pekin odmawia nazwania rosyjskiej agresji inwazją, a chińscy analitycy zauważają, że zachodnie sankcje mogą być nie tylko osłabione przez chińsko-rosyjską współpracę gospodarczą, ale mogą tę współpracę bardzo wzmocnić. Już po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę prezydent Xi powiedział, że Chiny popierają wysiłki Rosji na rzecz rozwiązania ukraińskiego kryzysu.

Zajęcie Krymu poprzedziło przejęcie pełnej kontroli Pekinu nad Hong Kongiem, ubiegły rok, był rokiem nieustającej demonstracji siły Chin wobec Tajwanu i otwartych zapowiedzi inwazji. Zaledwie w tle widzieliśmy rosyjskie sadowienie się w Syrii i chińskie zbliżenie zarówno gospodarcze, jak i militarne z Teheranem.


Czy oddanie Afganistanu talibom przyspieszyło proces konsolidacji sojuszu rosyjsko-chińskiego? Przez dziesięciolecia parasol atomowy chronił Europę przed wojną. Czy dziś ten sam parasol atomowy chronić będzie wojnę państw totalitarnych przeciw demokracjom? Chwilowo Rosja postanowiła połknąć Ukrainę. Dla Europy Zachodniej będzie to z pewnością oznaczało głęboki kryzys energetyczny i (prawdopodobnie) radykalną zmianę całej polityki energetycznej. Warto odnotować, że od pewnego czasu incydenty w przestrzeni powietrznej Tajwanu przestały się nasilać, a nawet radykalnie osłabły. Wiązanie tego wyłącznie z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi byłoby naiwnością. Trudno przewidzieć, czy Chiny będą czekać na efekty rosyjskiej agresji, czy niebawem będziemy świadkami militarnych działań Pekinu? (W pierwszym dniu inwazji na Ukrainę 9 samolotów chińskich wtargnęło w tajwańską przestrzeń powietrzną.) Podejrzewam, że raczej wybiorą odczekanie. Raczej będą się przyglądać, jak Europa radzi sobie z kryzysem spowodowanym załamaniem się handlu paliwami z Rosją i jak to wszystko wpłynie na amerykańską politykę. Czy w międzyczasie nasilać się będą konflikty na Bliskim Wschodzie? Izraelska armia z niesłychaną uwagą obserwuje rosyjską strategię działań na Ukrainie. Ich analitycy zasadnie podejrzewają, że robią to również irańscy generałowie. To wojna nowej generacji, z użyciem pocisków precyzyjnego rażenia i dronów. Na Bliskim Wschodzie jemeńscy Huti już pierwszego dnia opowiedzieli się całym sercem po stronie Rosji. (Trudno o wątpliwości, że jest to głos Iranu.)


Czy wynik tej wojny jest już przesądzony? Czy już pora zastanawiać się, co będzie dalej, kiedy nic nie jest jeszcze pewne? Chwilowo wydaje się, że Rosja zatrzyma się na połknięciu Ukrainy, ustanowieniu tam marionetkowego rządu, a faktycznie okupacji tego kraju. Jeśli tak będzie, to dla nas najważniejszym pytaniem na krótką metę jest, jak potężny będzie kryzys energetyczny w Europie Zachodniej i jaka będzie strategia powrotu do energetycznego bezpieczeństwa.


Brytyjski polityk i dziennikarz, Matt Ridley przypomniał wczoraj swój artykuł z 2019 roku, w którym pisał o m. in. rosyjskich zabiegach, żeby zniechęcić zachodnie społeczeństwa do szczelinowania. Większość tego artykułu poświęcona była długiej historii walki dobrze okopanych dziedzin gospodarki z innowacjami, które mogą im zagrażać. Kupuje się ekspertów, pakuje się duże pieniądze w przekonywanie społeczeństwa, że ta czy inna innowacja jest nic nie warta, a w dodatku straszliwie szkodliwa dla zdrowia.  

„W 2011 roku – pisze w tym artykule Matt Ridley - spadająca produkcja gazu w Ameryce strzeliła do góry, a wkrótce za nią podążyła produkcja ropy naftowej. USA wyprzedziły obecnie Rosję jako największego producenta gazu i Arabię Saudyjską jako największego producenta ropy naftowej. Tani gaz spowodował, że wiele firm petrochemicznych powróciło z Europy i Zatoki Perskiej, by prowadzić produkcję w Ameryce. Terminale importu gazu przebudowano na terminale eksportu gazu. Sam basen permski w Teksasie produkuje teraz tyle ropy naftowej co całe USA produkowały w 2008 roku i więcej niż którykolwiek kraj Opec z wyjątkiem Iranu i Arabii Saudyjskiej. To właśnie – a nie energia wiatrowa i słoneczna, które nadal dostarczają zaledwie 2 procent energii świata – jest wielką wiadomością o energii w minionym dziesięcioleciu.”

Dla Rosji bo była bardzo zła nowina, nic dziwnego, że inwestycje w zachodnich „środowiskowców” uznali za szczególnie ważne: 

Rosjanie za kulisami także lobbowali przeciwko gazowi łupkowemu, zaniepokojeni utratą kontroli nad światową podażą gazu. W odróżnieniu od teorii spiskowych o Rosjanach mieszających w zachodniej polityce, to jest wyraźnie udokumentowane. Szef NATO, Anders Fogh Rasmussen, powiedział, że Rosjanie, jako część wyrafinowanej operacji dezinformacji, „aktywnie działali razem z tak zwanymi organizacjami pozarządowymi – środowiskowymi organizacjami pracującymi przeciwko gazowi łupkowemu – by zachować zależność Europy od importowanego rosyjskiego gazu”.


Centre for European Studies odkrył, że rząd rosyjski zainwestował 95 milionów dolarów w NGO, które prowadziły kampanie przeciwko gazowi łupkowemu. Telewizja Russia Today pokazywała niekończące się wiadomości o negatywnych stronach szczelinowania, włącznie z twierdzeniem, że „ci, którzy szczelinują, są moralnymi odpowiednikami pedofilów”. Dyrektor wywiadu USA powiedział, że „RT nadaje programy przeciwko szczelinowaniu… odzwierciedlające niepokój rosyjskiego rządu w sprawie wpływu szczelinowania i amerykańskiej produkcji gazu ziemnego na globalny rynek energetyczny i potencjalne wyzwanie wobec zysków Gazpromu”. Prorosyjscy politycy wygłaszali mowy w parlamencie przeciwko szczelinowaniu.

O kryzysie energetycznym słyszymy dużo od jesieni ubiegłego roku. W Europie uderzył szczególnie silnie w Wielką Brytanię i Niemcy. Eksperci wyjaśniali go różnie, fakty jednak były widoczne dla wszystkich. Astronomiczny wzrost cen gazu ziemnego, szybki wzrost cen ropy naftowej i węgla. Być może węgiel jest szczególnie interesujący, ponieważ od lat Europa zamykała swoje kopalnie, jednak spadek uzależnienia od węgla był znacznie wolniejszy niż przewidywano, co oznaczało wzrost importu i to głównie z Rosji. W styczniu gwałtowne zakłócenia dostaw węgla z Rosji wywołały dodatkową panikę i sygnały, że Unia Europejska raczej nie będzie się angażować w sankcje, bo nie może sobie na to pozwolić. (To mógł być dodatkowy sygnał dla Putina, że wszystkie mocne karty są w jego ręku.)


Kryzys energetyczny poważnie dotknął również Chiny, perspektywa przekierowania rosyjskich zasobów mogła być kusząca, więc nawet jeśli  nie zachęcali do inwazji, to z pewnością nie zniechęcali.


Wiemy zbyt mało, jedno wydaje się jednak pewne, że awanturnictwo rosyjskiego prezydenta, nie tylko nie wywołuje w Pekinie irytacji, ale najprawdopodobniej jest witane z zadowoleniem, ponieważ niezależnie jak się sytuacja rozwinie, przyniesie Chinom zyski, w postaci osłabienia Zachodu, lepszego dostępu do rynku paliw i (najprawdopodobniej) przygotuje grunt do inwazji na Tajwan.


Rosja może drogo za tę awanturę zapłacić. Putin może się w swoich rachubach  przeliczyć. Chińczycy tak czy inaczej na tym wygrają nawet nie kiwnąwszy palcem. Wiele wskazuje na to, że Zachód stanie w obliczu wyzwania co najmniej tak wielkiego jak kryzys 1973 roku. Powrót do sytuacji jaka była jeszcze kilka dni temu nie wydaje się już możliwy.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2160 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk