Prawda

Czwartek, 22 sierpnia 2019 - 19:53

« Poprzedni Następny »


Mord na Wzgórzu Świątynnym i kanonizacja zbirów


Z materiałów MEMRI 2017-07-22

Dzieci na obozie w Gazie niosą portrety terrorystów. (Facebook.com gazacampnorth2017), 17 lipca 2017.
Dzieci na obozie w Gazie niosą portrety terrorystów. (Facebook.com gazacampnorth2017), 17 lipca 2017.

Czternastego lipca 2017 r. trzech Arabów izraelskich dokonało zamachu u wejścia na Wzgórze Świątynne na Starym Mieście w Jerozolimie, zabijając dwóch policjantów izraelskich. Po ataku Izrael na dwa dni zamknął dostęp na Wzgórze.   


Mimo że prezydent Autonomii Palestyńskiej (AP), Mahmoud Abbas, w rozmowie telefonicznej z premierem izraelskim, Benjaminem Netanjahu, wyraził swój “stanowczy sprzeciw i potępienie tego, co zdarzyło się przy błogosławionym meczecie Al-Aksa, i podkreślił, że sprzeciwia się każdemu aktowi przemocy z którejkolwiek strony, szczególnie w miejscach modlitw"[1],  żaden inny polityk AP nie wyraził potępienia.  


Prasa palestyńska relacjonowała o potępieniu zamachu przez Abbasa, ale pod nagłówkami podkreślającymi, że „zażądał, by ustały posunięcia Izraela zmierzające do zamknięcia Al-Aksy"[2].


Poniżej podajemy przegląd reakcji AP i Hamsu na zamach i jego następstwa: 


W dzień po zamachu na stronie Facebooka ruchu Fatahu (na którego czele stoi Abbas) pojawił sie klip z filmu z przemówieniem Abbasa z 2014 roku. W tym przemówieniu mówił: „Nie wystarczy powiedzieć, że są murabitun [wojownicy z linii frontu]. Wszyscy powinniśmy być murabitunw meczecie Al-Aksa. Nie wystarczy powiedzieć: ‘Osadnicy przyszli'. Oni przyszli i nie wolno dopuścić, by weszli do kompleksu Haram [Al-Aksa]. Używając wszystkich możliwych środków musimy przeszkodzić im w wejściu do Haram. To jest nasz kompleks Haram, to jest nasz Al-Aksa i to jest nasza Bazylika [Grobu Świętego], i oni nie mają żadnego prawa tam wchodzić. Nie mają prawa bezczeszczenia ich. Nie wolno nam dopuścić ich. Powinniśmy stać z nagimi piersiami w celu bronienia naszych miejsc świętych”. Obraz meczetu Al-Aksa pojawia się na filmie, otoczony czerwonym kołem i zatytułowany: „Jerozolima jest arabska”.  Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, kliknij tutaj.


Duchowny Imad Hamatu w oficjalnej telewizji Autonomii Palestyńskiej: Prawdziwy Dżihad jest Ribat w meczecie Al-Aksa


Po zamachu duchowny palestyński, Imad Hamatu, powiedział, że "taki cios [tj. zamknięcie Al-Aksa] obudził drzemiące ciało i obudził naród, który tonie w pragnieniach i wątpliwościach”. Dodał, że „prawdziwy dżihad” jest „ribat [pierwszą linią frontu] w meczecie Al-Aksa”. Jego wypowiedzi nadała oficjalna stacja telewizyjna Autonomii Palestyńskiej. Powiedział: „Nasz naród nie przybył zza morza. To oni przybyli stąd i stamtąd. ‘Rozdzieliliśmy ich na całej Ziemi w narody’.  A potem oni przyszli tutaj, żeby znieść historię, znieść geografię i znieść nasze umysły. Jak zawsze powtarzam, sprawa palestyńska jest sprawą Arabów i muzułmanów.  [...] Jerozolima jest nagrodą, którą Allah przyzna narodowi [islamskiemu] w dniu, w którym cały naród pojedna się z Allahem. Dlatego taki cios budzi drzemiące ciało, budzi naród, który tonie w pragnieniach i wątpliwościach, i przyćmiewa wielki transparent wzywający do dżihadu na rzecz Allaha, ale odwraca kompas od prawdziwego dżihadu ribat w meczecie Al-Aksa”. Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, kliknij tutaj.


Członek komitetu centralnego Fatahu, Abbas Zaki: Wobec braku nadziei politycznej “nikt nie może powstrzymać ludzi, którzy chcą umrzeć”  


Członek komitetu centralnego Fatahu, 'Abbas Zaki, powiedział, że zamach wskazuje na eskalację sytuacji, która jak powiedział, zmierza ku „wielkiej eksplozji”. "Jeśli zawodzi proces polityczny, nikt nie może powstrzymać ludzi, którzy chcą umrzeć” – powiedział Zaki, w telewizji Mayadeen TV w dniu zamachu. Wskazując na wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa przy Ścianie Zachodniej, znanej muzułmanom jako Ściana Al-Burak, gdzie “wykonał on rytuały wykonywane przez Żydów”, powiedział: “To jest bardzo niebezpieczne”. Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, kliknij tutaj.


Zaki powiedział: "Ta operacja przyszła z głębi ziem 1948 r., z Umm Al-Fahm. Przyszła od ludzi, którzy mają izraelskie dowody tożsamości i którzy najlepiej znają zmiany wewnątrz Izraela”.

[...]

"Ci młodzi ludzie zamiast jechać z Umm Al-Fahm do Jerozolimy, mogli zabić 20 Izraelczyków tam, ale fakt, że wybrali piątek, by ich dusze wstąpiły do nieba z miejsca wstąpienia Proroka, wskazuje na niebezpieczne rzeczy. Jeśli jest próżnia w działalności narodowej i proces polityczny zawodzi, nikt nie może powstrzymać ludzi, którzy chcą umrzeć”.


Doradca Abbasa ds. religijnych: Okupacja jest przyczyną zamachu


Mahmoud Al-Habbash, doradca Abbasa ds. religijnych, także powiedział, że Izrael jest odpowiedzialny za zamach i ostrzegł przed wojną religijną. W wywiadzie dla telewizji Autonomii Palestyńskiej powiedział: „Głównym powodem zamachu jest istnienie okupacji, która jest rakiem zżerającym stabilność, bezpieczeństwo i pokój. Netanjahu musi położyć jej kres, bo to jest jedyny sposób, by zatrzymać przemoc i napięcia. Okupacja wyprzedza opór i ludowi palestyńskiemu nie wolno wierzyć w kłamstwa Netanjahu. Kontynuowanie okupacji i jej eskalacja przez Izrael grożą przekształceniem konfliktu w konflikt religijny. Wojna religijna nie zatrzyma się na granicach Palestyny i regionu; sięgnie całego świata. Z Jerozolimy może wyjść albo niebezpieczeństwo, albo pokój i wybór między nimi należy do Izraela"[4].


Abu Alaa, szef wydziału spraw jerozolimskich OWP: Konflikt może stać się wojną religijną; Al-Aksa musi być chroniony wszystkimi legalnymi środkami  


W swoich wypowiedziach najwyżsi przedstawiciele AP skupiali się na reakcji Izraela na zamach, tj. dwudniowe zamknięcie kompleksu Al-Aksa, zamiast na samym zamachu, i wzywali do obrony Al-Aksy. Ahmad Kurei, alias Abu Alaa, szef wydziału spraw jerozolimskich OWP, napisał w gazecie “Al-Quds” artykuł pod tytułem Ostrzeżenie: wszystko tylko nie Al-Aksa:


"Zamknięcie Starego Miasta i nie dopuszczenie do modlitw w kompleksie Al-Aksa, jak również godzina policyjna, zamiana świętego miasta w obóz wojskowy i inne kroki podjęte przez okupanta – suma tych kroków wygląda jak sceny przypominające ponowne zdobycie Jerozolimy i wstęp do wielkich i niebezpiecznych posunięć na poziomie zmieniającym status quo w sprawie pierwszego kierunku modlitw muzułmanów [tj. kompleksu Al-Aksa], co postawi miliony Arabów i ich braci w świecie muzułmańskim przed oburzającym faktem, który potencjalnie może sprowokować najbardziej głęboką wściekłość w tym narodzie i doprowadzić do całej nienawiści, jaka istnieje w kolektywnej świadomości, która prawdopodobnie znajdzie wyraz w rozmaitych, potencjalnych reakcjach.


Tym razem Izrael igra z ogniem, który jest zdolny pochłonąć wszystko wokół niego w beczce materiałów wybuchowych, którego iskry mogą wylecieć poza samą Palestynę. Zmusza nas to do powiedzenia: ‘O Izraelu, strzeż się przed niedocenianiem tej wybuchającej fali emocji o potencjale przekształcenia obecnego konfliktu politycznego w wojnę religijną, która niczego za sobą nie pozostawi’.


Równocześnie musimy być uważni, by nie ignorować żadnej akcji okupanta przeciwko meczetowi Al-Aksa i zakładać, że jest tylko tymczasowa... i musimy zrozumieć, że ta bezczelna prowokacja jest okazją do zachęcenia do rachunku sumienia, w ramach którego Palestyńczycy odrzucą drobne nieporozumienia między nimi, wzniosą się ponad swoje małe kłótnie i szybko zjednoczą wokół wspólnego celu – obrony Al-Aksy na wszystkie możliwe i legalne sposoby. To bowiem jest wyraźny moment prawdy"[5].


Autorzy palestyńscy krytykują “operację Al-Aksa” z 14 lipca: Nie służy interesom palestyńskim; zbrojny opór jest sprzeczny z polityką OWP


Prasa palestyńska opublikowała wiele artykułów o zamachu i o następującym potem zamknięciu Wzgórza Świątynnego przez Izrael. Większość autorów była skrajnie krytyczna wobec działania Izraela, stwierdzając, że rząd izraelski używa zamachu jako pretekstu do wprowadzenia w życie już istniejącego planu przejęcia kompleksu i ustanowienia tam nowego status quo[6]. Niektórzy wyrazili także zrozumienie dla operacji, mówiąc o zamachu jako o “krzyku rozpaczy obywateli muzułmańskich, którzy nie mogą znieść działań Izraela w Jerozolimie"[7].


Z drugiej strony, “Al-Hayat Al-Jadida” opublikowała serię artykułów ostry krytykujących zamach. W artykułach pisano, że zamach został przeprowadzony przez najemników, którzy służą obcym interesom i że wybrany moment, podczas wizyty na Bliskim Wschodzie specjalnego przedstawiciela USA ds. negocjacji międzynarodowych, Jasona Greenbatta, prawdopodobnie zmieni politykę USA na przeciwną Palestyńczykom. Jeden z autorów twierdził także, że zbrojny opór wyłącznie szkodzi walce palestyńskiej i jest sprzeczny z polityka OWP.


Autor palestyński: Palestyńczycy stracili najwięcej na tej operacji; sprawcy byli najemnikami służącymi regionalnym zamiarom


Publicysta palestyński Bassem Barhoum napisał w gazecie AP, “Al-Hayat Al-Jadida”: "Nikt nie podważa faktu, że okupacja izraelska jest matką wszystkich problemów i powodem przemocy i terroryzmu. Dlaczego ta okupacja, jej żołnierze, jej policja i jej wywiad są obecne w Al-Aksie i jego otoczeniu? Dlaczego w ogóle są w Jerozolimie i okupują ziemię palestyńską?... Nie pozwólmy temu faktowi oślepić nas i powstrzymać przed zastanawianiem się nad motywami stojącymi za tą operacją, która została przeprowadzona w piątek wcześnie rano [14 lipca 2017 r.] w kompleksie Al-Aksa – wybrany na to moment i wybór Al-Aksy [jako miejsca], nie zaś gdzie indziej w Jerozolimie – mimo że żołnierze, policjanci i osadnicy okupanta tłoczą się na alejach i ulicach Jerozolimy”. Kto za tym stoi, pyta Barhoum.


„Podobnie, nie pozwólmy, by słowo ‘opór’ powstrzymało nas przed myśleniem o katastrofie, jaką ta operacja może spowodować Al-Aksie i nam, szczególnie skoro wiemy o izraelsko-syjonistycznym planie zaszkodzenia Al-Aksie w oparciu o pretekst fałszywego twierdzenia, że jest to Wzgórze Świątynne. Dlatego nie wolno nam powstrzymać się lub obawiać krytykowania terminu ‘opór’, kiedy służy on interesom wroga lub komukolwiek w regionie, kto nie jest Palestyńczykiem, ponieważ to jest ich sprawa i ich ziemia, ponieważ to jest wątpliwy opór, służący interesom i zamiarom, które nie są narodowe i które bezpośrednio szkodzą interesom naszego ludu palestyńskiego.


Przede wszystkim powinien nas zastanowić moment czasowy tej operacji. Dlaczego została przeprowadzona teraz? To pytanie dotyczy zarówno ogólnie czasu, jak i wyboru przeprowadzenia jej wcześnie rano w piątek – w celu dania władzom okupacyjnym pretekstu do zamknięcia Al-Aksy i Jerozolimy dla wiernych wśród naszego ludu. Nie ma sposobu uniknięcia stworzenia powiązania między tym pytaniem o moment czasowy a jego ogólnym kontekstem i rozumowaniem państwa okupacyjnego, że teraz jest złota okazja na dopełnienie planu judaizacji Jerozolimy, a w szczególności meczetu Al-Aksa w cieniu narastających kryzysów w narodzie arabskim i godnego ubolewania rozłamu w jego szeregach.  


Dla spełnienia tego planu izraelskiego i podziału meczetu Al-Aksa... była z izraelskiego punktu widzenia potrzeba iskry, a to właśnie Izraelczycy dostali wraz z tą operacją. Musimy zbadać i zanalizować tę operację, szczególnie dlatego, że historia palestyńska pełna jest takich operacji przeprowadzonych w przebraniu oporu wobec okupacji, kiedy w rzeczywistości miały na celu służenie jej.


Dodatkowo, jeśli chodzi o moment czasowy, operacja została przeprowadzona, kiedy wysłannik amerykański, Jason Greenblatt, odwiedzał region i ta operacja dała mu oraz administracji amerykańskiej usprawiedliwienie, by nasilić presję na stronę palestyńską i bez obaw wysunąć plan i rozwiązanie, które może służyć celom Izraela, i będzie próbowała wmusić je ludowi palestyńskiemu i jego przywódcom.


Najważniejszym pytaniem w tym kontekście jest, kto rzeczywiście zyskuje na tej operacji? Z pewnością największymi przegranymi jest nasz lud palestyński i problem palestyński, a po nich idą Arabowie i narody islamskie. Wiemy i pamiętamy, na przykład, jakimi sposobami i metodami syjoniści i ich organizacje terrorystyczne usprawiedliwiali politykę czystki etnicznej naszego ludu palestyńskiego w 1948 r., co spowodowało Nakbę i emigrację około miliona Palestyńczyków z ich ziemi, pozostawiając za sobą swój dobytek, jak również wymazanie Palestyny i jej ludu z mapy. I wiemy jak, później, Izrael używał swoich wojen jako pretekstu dla celów ekspansji i rozszerzania się kosztem Palestyńczyków i Arabów. W tym kontekście próba zabicia ambasadora izraelskiego w Londynie [Szlomo Agrova] przez organizację Abu Nidala w przeddzień inwazji Izraela na Liban w 1982 r. jest jasna dla wszystkich; służyła rządowi Begina- Szarona jako pretekst do pójścia na wojnę.


Musimy więc, zanim jest za późno, rozróżniać między uprawnionym  oporem wobec okupacji, związanym z narodowymi, palestyńskimi celami i interesami, a oporem najemników, służących zamiarom regionalnym, używających problemu palestyńskiego i krwi Palestyńczyków wyłącznie dla osiągnięcia kompromisów, które będą dla nich korzystne. Operacja w Al-Aksie jest kolejnym ostrzeżeniem dla naszej świadomości narodowej, wzywając nas, byśmy rozróżniali między tym, co służy naszym interesom, a tym, co służy naszym wrogom lub kręgom w regionie"[8].


Bassam Barhoum (Źródło: Maanews.net, 19 lipca 2017)
Bassam Barhoum (Źródło: Maanews.net, 19 lipca 2017)

Publicysta palestyński: Opór zbrojny jest bezcelowy


W artykule w „Al-Hayat Al-Jadida” Muwaffak Matar podkreśla, że jest przeciwny takim operacjom jak zamach w Al-Aksa i wyjaśnia, że pokojowy opór powszechny, negocjacje pokojowe i działalność dyplomatyczne doprowadzą do ustanowienia państwa palestyńskiego, podczas gdy opór zbrojny przyniesie odwrotny rezultat. Napisał: „Żaden wojownik nie może zaprzeczyć wielkości nacjonalizmu młodych Palestyńczyków. Jednak bez ram i organizacji operacje zbrojne przyniosą tylko odwrotność od pożądanego rezultatu i to nie będzie na korzyść społeczeństwa lub sprawy palestyńskiej. Tym bardziej, kiedy te operacje zdarzają się równocześnie z planami judaizacji izraelskiego reżimu okupacyjnego; u podstaw stanowią one zmiany demograficzno-geograficzne nie tylko wobec rzeczywistości arabskich mieszkańców Jerozolimy, ale w przyszłości będą także skierowane przeciwko naszym ludziom wewnątrz granic 1948.


Musimy zwracać uwagę i być świadomi prób dokonywanych przez grupy znane jako organizacje terrorystyczne wykorzystania operacji takich jak te w celu ustanowienia swojego istnienia i osiągnięcia celów politycznych, które są dobre dla nich, ale niszczące dla interesów ludu palestyńskiego...


Należę do tych, którzy wierzą w drogę pokojowego, powszechnego oporu i negocjacji pokojowych. Należę do tych, którzy nie widzą sensu w operacjach zbrojnych, ani w dzisiejszej sytuacji, ani w żadnej przyszłej sytuacji. Widzę operacje zbrojne jako inicjatywy indywidualne i nic więcej, przeprowadzane przez młodych, zapalonych Palestyńczyków. Zgadzam się z logiką, że OWP, jedyny legalny reprezentant [Palestyńczyków] jest tym, który decyduje o sposobach i środkach walki, i jak włączyć ją w ramy planu politycznego. Jest naszym założeniem, że OWP wybrała działalność dyplomatyczną i polityczną na forach międzynarodowych w celu stworzenia nowej pozycji prawnej dla Palestyny, która będzie zakotwiczona w prawie międzynarodowym, oraz ustanowienia podstaw państwa na mapie świata. Z tego punktu wyjścia musimy badać konsekwencje każdej operacji zbrojnej i musimy zobaczyć, czy jest zgodna z tym planem, czy z nim sprzeczna"[9].


Publicysta palestyński: Strzeżcie się najemników, którzy służą wrogowi


Jahjah Rabah napisał w artykule z 17 lipca 2017 r. w “Al-Hayat Al-Jadida”: "Jaki był cel operacji w kompleksie Al-Aksa w zeszły piątek rano [14 lipca 2017]? Jakie były jej motywy? Czy możemy wykluczyć możliwość, że najbardziej ekstremistyczne ruchy i organizacje w Izraelu mogą być do tego zdolne?


Być może, trochę cierpliwości i świadomości pokaże nam odpowiedź, chociaż wiadomo, że Fatah, który rozpoczął nowoczesną rewolucję palestyńską w styczniu 1967 r., ostrzegał od początku przed niebezpieczeństwem wynajętych karabinów, to jest, karabinów noszonych przez ludzi lub organizacje, którzy chowają się za rewolucyjnymi nazwami, noszą mundury wojownika ryzykującego swoje życie, owinięci w czarnobiałe kefie wokół szyi, ale którzy zasadniczo nie są Palestyńczykami ani wojownikami narażającymi swoje życie, ponieważ idą drogą wroga, jakiekolwiek jest jego imię, jego barwa lub jego zamiar zaszkodzenia nam. W przeszłości bardzo ucierpieliśmy od zjawiska wynajętych karabinów, ale to nasza droga jest zwycięska, podczas gdy ich wymierzyła im niszczące porażki"[10].


Hamas i Ruch Islamski w Izraelu chwalą zamach


Hamas i północny oddział Ruchu Islamskiego w Izraelu pospieszyli z chwaleniem zamachowców, opisując operację jako heroiczną i uprawnioną. Członkowie Hamasu krytykowali także Abbasa za potępienie zamachu.


Kilka godzin po zamachu rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri, tweetował, że zamach był “naturalną reakcją na terror izraelski”, który potwierdził, że intifada będzie trwała[11].


Kilka dni później Isma'il Hanijeh, przewodniczący biura politycznego Hamasu, chwalił “bohaterskich męczenników zamachu Al-Aksa z rodziny Dżabarin  i zapewnił, że „członkowie Hamasu wiedzą, że ich sposób jest pomocą dla Al-Aksy"[12].


Członek biura politycznego Hamasu, Mahmoud Al-Zahhar, chwalił zamachowców, podkreślając, że Umm Al-Fahm, miasto w okręgu Trójkąta w północnym Izraelu, skąd pochodzili zamachowcy, jest częścią „ojczyzny palestyńskiej” i dodał: „Czy Umm Al-Fahm, którego bohaterzy dotarli do kompleksu Al-Aksa ze swoją bronią, nie jest częścią ojczyzny? Miasto Umm Al-Fahm jest sercem ojczyzny, ponieważ jego synowie poświęcili swoją krew dla wyzwolenia ojczyzny"[13].


Jahja Al-Abadsa, członek rady legislacyjnej Hamasu powiedział: “To jest uprawniona akcja, ponieważ była przeprowadzona na terytorium okupowanym… Meczet Al-Aksa wart jest poświęcenia". Al-Abdsa użył tej okazji do ostrego skrytykowania Abu Mazena, prezydenta Autonomii Palestyńskiej, mówiąc, że jego potępienie zamachu było “przestępstwem wobec oporu ludu palestyńskiego” i wezwał do jego rezygnacji[14].


Zamach był również gloryfikowany na obozie letnim Hamasu w północnej Gazie, noszącym nazwę “Maszerujemy do Jerozolimy”; tam dzieci przeszły w „Marszu radości z powodu heroicznej operacji w Jerozolimie”.


Marsz dzieci na obozie Hamasu w Gazie. Transparent ma napis: \
Marsz dzieci na obozie Hamasu w Gazie. Transparent ma napis: "Marsz radości z powodu heroicznej operacji w Jerozolimie" (Facebook.com gazacampnorth2017), 17 lipca 2017.

 


Dzieci na obozie Hamasu w Gazie trzymają napisy: “Jerozolimo, nadchodzimy” (Facebook.com gazacampnorth2017), 17 lipca 2017.
Dzieci na obozie Hamasu w Gazie trzymają napisy: “Jerozolimo, nadchodzimy” (Facebook.com gazacampnorth2017), 17 lipca 2017.

Także na letnim obozie Hamasu w Gazie był model meczetu Al-Aksa z napisem: “Meczet Al-Aksa jest zamknięty” oraz plakat trzech zamachowców z podpisem: “Giganci Palestyny, trójkąt heroizmu i męczeństwa”.


Facebook.com/gazacamps, 17 lipca 2017
Facebook.com/gazacamps, 17 lipca 2017

Szejk Raed Salah, przywódca Ruchu Islamskiego w Izraelu, modli się za “męczenników”, którzy dokonali zamachu w Al-Aksa  


W kazaniu piątkowym w Umm Al-Fahm, w dzień zamachu, szejk Raed Salah, przywódca oddziału północnego Ruchu Islamskiego w Izraelu i były burmistrz tego miasta, modlił się, by Allah przyjął sprawców – “synów Umm Al-Fahm" – w raju i “połączył ich z prorokami, sprawiedliwymi, męczennikami i czystymi”.


Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, kliknij
tutaj lub poniżej.


Powiedział: "Okupacja izraelska jest odpowiedzialna za całą krew rozlaną w meczecie Al-Aksa, bez wyjątku. Jest odpowiedzialna za krew naszych męczenników z Umm Al-Fahm, która została rozlana dziś rano – Muhammada, Muhammada i Muhammada.

[...]

Z tego miejsca chciałbym podkreślić to stanowisko: [okupacja] jest odpowiedzialna za całą niesprawiedliwość, jaką cierpimy w meczecie Al-Aksa. Dlatego, moi bracia, proszę Allaha, by zaakceptował męczenników meczetu Al-Aksa i połączył ich w raju z prorokami, sprawiedliwymi, męczennikami i czystymi. Proszę Allaha, by zaakceptował wszystkie męczenniczki meczetu Al-Aksa i połączył je w raju z prorokami, sprawiedliwymi, męczennikami i czystymi. Proszę Allaha, by zaakceptował tych, którzy zostali męczennikami dzisiaj rano, synów Umm Al-Fahm – Muhammada, Muhammada i Muhammada i by połączył ich w raju z prorokami, sprawiedliwymi, męczennikami i czystymi”. 

 


Przypisy :

[1] Wafa.ps, 14 lipca 2017.

[2] Al-Hayat Al-Jadida (Autonomia Palestyńska), 15 lipca 2017.

[3] Wafa.ps, 14 lipca 2017.

[4] Palestinian TV, youtube.com/watch?v=TUT6Tr35Uzs, 14 lipca 2017.

[5] Alquds.com, 16 lipca 2017.

[6] Patrz artykuł Taltal 'Awkal, 17 lipca 2017.

[7] Patrz artykuł Ikram 'Atta Allah, Al-Ayyam (Autonomia Palestyńska, 16 lipca 2017.

[8] Al-Hayat Al-Jadida (AP), 14 lipca 2017.

[9] Al-Hayat Al-Jadida (AP), 16 lipca 2017.

[10] Al-Hayat Al-Jadida (AP), 15 lipca 2017.

[11] @DSZuhri, 14 lipca 2017.

[12] Hamas.ps/ar/post/7645, 17 lipca 2017.

[13] Paltimes.ps, 16 lipca 2017.

[14] Amad.ps, 15 lipca 2017.

 

 

MEMRI, Specjalny komunikat nr 7916, 18 lipca 2017                                                                     
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Arabowie izraelscy MEF 2017-07-22


Notatki

Znalezionych 1354 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk