Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 04:03

« Poprzedni Następny »


Mniejsza liczba celów rozwojowych znacznie bardziej pomoże Indiom


Bjorn Lomborg 2015-08-11

Badania pokazują, że wydanie dodatkowych 5,5 bilionów dolarów na rozwój nowych technologii w rolnictwie  zwiększyłoby zbiory o 0,4 procenta rocznie . (Reuters)
Badania pokazują, że wydanie dodatkowych 5,5 bilionów dolarów na rozwój nowych technologii w rolnictwie  zwiększyłoby zbiory o 0,4 procenta rocznie . (Reuters)

Przez ostatnich 15 lat, między innymi zachęcane przez oenzetowskie Milenijne Cele Rozwoju (MDG) na 2015, Indie dokonały dużych postępów w rozwoju. Imponująco – osiągnęły cel zmniejszenia o połowę odsetka ludzi w nędzy w latach 2011-2012, na długo przed ostatecznym terminem, który przypadał w tym roku. Z niemal połowy wszystkich mieszkańców Indii żyjących za poniżej 1,25 dolara dziennie w 1994 r. ponad trzech spośród każdych czterech z nich znajduje się obecnie powyżej granicy nędzy.

Indie osiągnęły także niemal pełną edukację podstawową, podczas gdy w 1999 r. było to około 70%. W latach 1990. 3,3 miliona dzieci w Indiach umierały każdego roku zanim ukończyły pięć lat. W tym roku umrze prawdopodobnie mniej niż 1,3 miliona dzieci. Zgodnie z MDG Indie obiecały zmniejszyć śmiertelność dzieci o dwie trzecie, czyli do miliona dzieci, a więc nie uda się dotrzymać tej obietnicy. Ważne jest jednak zachowanie perspektywy: przy dużym wysiłku politycznym wraz z lepszą technologią i odżywianiem przez ostatnich dwadzieścia lat , Indie ratują teraz przed śmiercią  dwa miliony dzieci rocznie.


W tym roku przywódcy świata mają zastąpić MDG tak zwanymi Zrównoważonymi Celami Rozwoju (SDG) do roku 2030. Jest to szansa dla Indii żądania najbardziej efektywnych celów, które pomogą przyspieszyć postęp. Jednak po latach zawiłych negocjacji i targów ONZ wyprodukował niezmiernie długą listę 169 globalnych celów rozwojowych.


Wszystkie 169 celów mają dobre intencje, ale rozciągają się od abstrakcyjnych jak: „zlikwidowanie skrajnej nędzy” i „zakończenie głodu” poprzez marginalne, jak promowanie zrównoważonej turystyk do zwyczajnie nierealnych, jak np. pełne i produktywne zatrudnienie i przyzwoita praca dla wszystkich.


169 konkurujących ze sobą celów oznacza, że nie ma żadnych priorytetów. Robienie wszystkiego naraz kończy się zawsze na tym, że robi się bardzo niewiele. Indie potrafią znacznie lepiej. Ponad 80 ekonomistów z Copenhagen Consensus Center zbadało plany ONZ i ustaliło koszty i korzyści społeczne poszczególnych celów. Posłużyli się analizą kosztów i korzyści, co pozwala nam zidentyfikować wszystkie społeczne, środowiskowe i ekonomiczne wyniki danej inwestycji i wyrazić je w pieniądzach. Znaczy to, że możemy porównać konkurujące ze sobą cele i zobaczyć, gdzie osiągnęlibyśmy najwięcej. Podzielenie pieniędzy na wszystkie 169 celów dałoby (kiedy przełożymy to na koszty i zyski) dobra społeczne o wartości 7 rupii za każdą zainwestowaną rupię.


Jest to przyzwoity “zysk z inwestycji” – ale jest to wynik uśredniania kilku wyjątkowo dobrych inwestycji ze znacznie pośledniejszymi. Przydzielilibyśmy duże środki na cele, które osiągają stosunkowo mało, i mały ułamek środków na kilka fenomenalnie skutecznych celów.


Wybór tylko kilku wyjątkowo efektywnych celów pomogłoby światu znacznie bardziej. Copenhagen Consensus, zespół światowej klasy ekonomistów, włącznie z kilkoma laureatami Nagrody Nobla, pokazuje bowiem, że inteligentnie wybrane cele mogłyby uzyskać dobra społecznego o wartości 34 rupie na każdą wydaną rupię. Jest to czterokrotne zwiększenie efektywności wydatków.


Przykładem nadzwyczaj skutecznej efektywności inwestycji jest badanie i rozwój w rolnictwie. Bezpieczeństwo żywnościowe jest dziedziną, w której Indie walczyły o spełnienie oczekiwań MDG. Pod koniec lat 1960. Zielona Rewolucja radykalnie zmieniła Indie i uratowała setki milionów istnień dzięki odmianom upraw, które dawały wyższe plony, pestycydom i nawozom. W skali świata postęp nie był równomierny. Polepszanie plonów zwolniło tempo, część żywność jest przetwarzana  na paliwo i tylko 5 miliardów dolarów wydaje się rocznie na badania nad poprawą płodów rolnych przeznaczonych na żywność.


Badanie Copenhagen Consensus pokazuje, że wydanie dodatkowych 88 miliardów dolarów na badania i rozwój w rolnictwie przez następnych 15 lat podniosłoby wzrost plonów o dodatkowe 0,4 punktów procentowych co roku. Choć nie wygląda to na specjalnie dużo, wytworzy około 2,9 biliona dolarów korzyści i zapobiegnie głodowi dla dodatkowych 75 milionów ludzi.


Badania mogą stworzyć odmiany, które będą bardziej odporne na zmiany pogody spowodowane przez zmianę klimatyczną, redukując ryzyko nieurodzaju. Badania i rozwój w rolnictwie pomagają także bioróżnorodności, ponieważ wyższe plony oznaczają mniejszą potrzebę wycinania lasów, pozostawiając więcej miejsca dla gatunków na planecie i więcej zmagazynowanego CO2, co ma znaczenie dla zmiany klimatycznej.


W sumie, przez rozpoczęcie nowej Zielonej Rewolucji, możemy nakarmić ludzi, uratować życie ludzkie, poprawić bioróżnorodność i zająć się globalnym ociepleniem. Za każdego wydanego dolara możemy otrzymać dobra wartości 34 dolarów.


Lista panelu noblistów 19 najlepszych celów rozwojowych (gdzie każdy $ daje ponad 15$ dobra społecznego)

Ludzie

 • Obniżenie chronicznego niedożywienia dzieci o 40%
 • Obniżenie o połowę zakażeń malarią
 • Zredukowanie zgonów na gruźlicę o 90%
 • Uniknięcie 1,1 miliona zakażeń HIV przez obrzezanie
 • Obniżenie przedwczesnych zgonów na choroby chroniczne o 1/3
 • Zredukowanie śmiertelności noworodków o 70%
 • Podniesienie immunizacji, by zredukować śmiertelność wśród dzieci o 25%
 • Udostępnienie wszystkim środków planowania rodziny
 • Wyeliminowanie przemocy wobec kobiet i dziewcząt

Planeta

 • Stopniowe wycofanie subsydiów na paliwa kopalne
 • Obniżenie o połowę utraty raf koralowych
 • Opodatkowanie energii za zniszczenia w środowisku
 • Obniżenie zanieczyszczenia powietrza w domach o 20%

Zamożność

 • Zredukowanie restrykcji w handlu (pełna realizacja postanowień w Doha)
 • Poprawa równości płci w prawach własności, w zatrudnieniu i w życiu politycznym
 • Wzmocnienie wzrostu plonów rolnych o 40%
 • Podniesienie poziomu edukacji dziewcząt o 2 lata
 • Osiągnięcie powszechnej edukacji podstawowej w Afryce subsaharyjskiej
 • Potrojenie liczby przedszkoli w Afryce subsaharyjskiej

 

Jeśli chodzi o zdrowie, w Indiach zlikwidowanie gruźlicy powinno mieć priorytet. Ponad 2 miliony ludzi co roku zapada w tym kraju na gruźlicę, a ponad ćwierć miliona umiera. Co godzina około 30 Hindusów umiera na gruźlicę, mimo że istnieje skuteczne leczenie.


W kwestii gruźlicy nastąpił niezwykły postęp zarówno w Indiach, jak globalnie – ale hamowały go słabe systemy opieki zdrowotnej, bieda i oporne szczepy gruźlicy. Mimo strat, jakie powoduje gruźlica, leczenie jej otrzymuje zaledwie 4% całej pomocy rozwojowej na zdrowie w porównaniu do 25% na HIV.


Leczenie jest niedrogie i skuteczne. Od 1997 r. do 2006 r. większa kontrola gruźlicy w Indiach zapobiegła 1,3 milionom zgonów, dając 115 rupii dobra społecznego za każdą wydaną rupię. Przy cenie13500 rupii za każdy leczony przypadek gruźlicy, roczny koszt zredukowania zgonów na gruźlicę o 70% wynosi 11,4 miliarda rupii, ale korzyści będą 37 razy wyższe.


Istnieją fenomenalne inwestycje rozwojowe – i są inne, które osiągnęłyby znacznie mniej dobra. Organizacje pozarządowe, politycy i biurokraci wepchnęli na listę 169 celów. Ale niektóre cele są po prostu znacznie bardziej istotne i skuteczne.


Mając doświadczenie z MGD, Indie stoją na silnej pozycji, by wystąpić do ONZ i argumentować, że zamiast zadowalać pomysły każdego potrzebujemy mniej celów, których realizacja będzie bardziej skuteczna i przyniesie więcej korzyści. Zamiast 169 celów, z którymi nikt nie da sobie rady, Indie powinny rozważyć zobowiązanie się do znacznie krótszej listy 19 celów, które najbardziej pomogłyby światu.


Robiąc to, Indie mogą ustalić kurs globalnego rozwoju, pomagając ludziom czterokrotnie więcej przy tych samych nakładach.


Fewer effective development goals will help India much more

Hindustan Times, 17 lipca 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBjörn Lomborg

 

Dyrektor Copenhagen Consensus Center i profesor nadzwyczajny w Copenhagen Business School. Jego najnowsza książka nosi tytuł “How Much Have Global Problems Cost the World? A Scorecard from 1900 to 2050.”

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1966 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk