Prawda

Sobota, 27 lutego 2021 - 05:09

« Poprzedni Następny »


Mniejsza liczba celów rozwojowych znacznie bardziej pomoże Indiom


Bjorn Lomborg 2015-08-11

Badania pokazują, że wydanie dodatkowych 5,5 bilionów dolarów na rozwój nowych technologii w rolnictwie  zwiększyłoby zbiory o 0,4 procenta rocznie . (Reuters)
Badania pokazują, że wydanie dodatkowych 5,5 bilionów dolarów na rozwój nowych technologii w rolnictwie  zwiększyłoby zbiory o 0,4 procenta rocznie . (Reuters)

Przez ostatnich 15 lat, między innymi zachęcane przez oenzetowskie Milenijne Cele Rozwoju (MDG) na 2015, Indie dokonały dużych postępów w rozwoju. Imponująco – osiągnęły cel zmniejszenia o połowę odsetka ludzi w nędzy w latach 2011-2012, na długo przed ostatecznym terminem, który przypadał w tym roku. Z niemal połowy wszystkich mieszkańców Indii żyjących za poniżej 1,25 dolara dziennie w 1994 r. ponad trzech spośród każdych czterech z nich znajduje się obecnie powyżej granicy nędzy.

Indie osiągnęły także niemal pełną edukację podstawową, podczas gdy w 1999 r. było to około 70%. W latach 1990. 3,3 miliona dzieci w Indiach umierały każdego roku zanim ukończyły pięć lat. W tym roku umrze prawdopodobnie mniej niż 1,3 miliona dzieci. Zgodnie z MDG Indie obiecały zmniejszyć śmiertelność dzieci o dwie trzecie, czyli do miliona dzieci, a więc nie uda się dotrzymać tej obietnicy. Ważne jest jednak zachowanie perspektywy: przy dużym wysiłku politycznym wraz z lepszą technologią i odżywianiem przez ostatnich dwadzieścia lat , Indie ratują teraz przed śmiercią  dwa miliony dzieci rocznie.


W tym roku przywódcy świata mają zastąpić MDG tak zwanymi Zrównoważonymi Celami Rozwoju (SDG) do roku 2030. Jest to szansa dla Indii żądania najbardziej efektywnych celów, które pomogą przyspieszyć postęp. Jednak po latach zawiłych negocjacji i targów ONZ wyprodukował niezmiernie długą listę 169 globalnych celów rozwojowych.


Wszystkie 169 celów mają dobre intencje, ale rozciągają się od abstrakcyjnych jak: „zlikwidowanie skrajnej nędzy” i „zakończenie głodu” poprzez marginalne, jak promowanie zrównoważonej turystyk do zwyczajnie nierealnych, jak np. pełne i produktywne zatrudnienie i przyzwoita praca dla wszystkich.


169 konkurujących ze sobą celów oznacza, że nie ma żadnych priorytetów. Robienie wszystkiego naraz kończy się zawsze na tym, że robi się bardzo niewiele. Indie potrafią znacznie lepiej. Ponad 80 ekonomistów z Copenhagen Consensus Center zbadało plany ONZ i ustaliło koszty i korzyści społeczne poszczególnych celów. Posłużyli się analizą kosztów i korzyści, co pozwala nam zidentyfikować wszystkie społeczne, środowiskowe i ekonomiczne wyniki danej inwestycji i wyrazić je w pieniądzach. Znaczy to, że możemy porównać konkurujące ze sobą cele i zobaczyć, gdzie osiągnęlibyśmy najwięcej. Podzielenie pieniędzy na wszystkie 169 celów dałoby (kiedy przełożymy to na koszty i zyski) dobra społeczne o wartości 7 rupii za każdą zainwestowaną rupię.


Jest to przyzwoity “zysk z inwestycji” – ale jest to wynik uśredniania kilku wyjątkowo dobrych inwestycji ze znacznie pośledniejszymi. Przydzielilibyśmy duże środki na cele, które osiągają stosunkowo mało, i mały ułamek środków na kilka fenomenalnie skutecznych celów.


Wybór tylko kilku wyjątkowo efektywnych celów pomogłoby światu znacznie bardziej. Copenhagen Consensus, zespół światowej klasy ekonomistów, włącznie z kilkoma laureatami Nagrody Nobla, pokazuje bowiem, że inteligentnie wybrane cele mogłyby uzyskać dobra społecznego o wartości 34 rupie na każdą wydaną rupię. Jest to czterokrotne zwiększenie efektywności wydatków.


Przykładem nadzwyczaj skutecznej efektywności inwestycji jest badanie i rozwój w rolnictwie. Bezpieczeństwo żywnościowe jest dziedziną, w której Indie walczyły o spełnienie oczekiwań MDG. Pod koniec lat 1960. Zielona Rewolucja radykalnie zmieniła Indie i uratowała setki milionów istnień dzięki odmianom upraw, które dawały wyższe plony, pestycydom i nawozom. W skali świata postęp nie był równomierny. Polepszanie plonów zwolniło tempo, część żywność jest przetwarzana  na paliwo i tylko 5 miliardów dolarów wydaje się rocznie na badania nad poprawą płodów rolnych przeznaczonych na żywność.


Badanie Copenhagen Consensus pokazuje, że wydanie dodatkowych 88 miliardów dolarów na badania i rozwój w rolnictwie przez następnych 15 lat podniosłoby wzrost plonów o dodatkowe 0,4 punktów procentowych co roku. Choć nie wygląda to na specjalnie dużo, wytworzy około 2,9 biliona dolarów korzyści i zapobiegnie głodowi dla dodatkowych 75 milionów ludzi.


Badania mogą stworzyć odmiany, które będą bardziej odporne na zmiany pogody spowodowane przez zmianę klimatyczną, redukując ryzyko nieurodzaju. Badania i rozwój w rolnictwie pomagają także bioróżnorodności, ponieważ wyższe plony oznaczają mniejszą potrzebę wycinania lasów, pozostawiając więcej miejsca dla gatunków na planecie i więcej zmagazynowanego CO2, co ma znaczenie dla zmiany klimatycznej.


W sumie, przez rozpoczęcie nowej Zielonej Rewolucji, możemy nakarmić ludzi, uratować życie ludzkie, poprawić bioróżnorodność i zająć się globalnym ociepleniem. Za każdego wydanego dolara możemy otrzymać dobra wartości 34 dolarów.


Lista panelu noblistów 19 najlepszych celów rozwojowych (gdzie każdy $ daje ponad 15$ dobra społecznego)

Ludzie

 • Obniżenie chronicznego niedożywienia dzieci o 40%
 • Obniżenie o połowę zakażeń malarią
 • Zredukowanie zgonów na gruźlicę o 90%
 • Uniknięcie 1,1 miliona zakażeń HIV przez obrzezanie
 • Obniżenie przedwczesnych zgonów na choroby chroniczne o 1/3
 • Zredukowanie śmiertelności noworodków o 70%
 • Podniesienie immunizacji, by zredukować śmiertelność wśród dzieci o 25%
 • Udostępnienie wszystkim środków planowania rodziny
 • Wyeliminowanie przemocy wobec kobiet i dziewcząt

Planeta

 • Stopniowe wycofanie subsydiów na paliwa kopalne
 • Obniżenie o połowę utraty raf koralowych
 • Opodatkowanie energii za zniszczenia w środowisku
 • Obniżenie zanieczyszczenia powietrza w domach o 20%

Zamożność

 • Zredukowanie restrykcji w handlu (pełna realizacja postanowień w Doha)
 • Poprawa równości płci w prawach własności, w zatrudnieniu i w życiu politycznym
 • Wzmocnienie wzrostu plonów rolnych o 40%
 • Podniesienie poziomu edukacji dziewcząt o 2 lata
 • Osiągnięcie powszechnej edukacji podstawowej w Afryce subsaharyjskiej
 • Potrojenie liczby przedszkoli w Afryce subsaharyjskiej

 

Jeśli chodzi o zdrowie, w Indiach zlikwidowanie gruźlicy powinno mieć priorytet. Ponad 2 miliony ludzi co roku zapada w tym kraju na gruźlicę, a ponad ćwierć miliona umiera. Co godzina około 30 Hindusów umiera na gruźlicę, mimo że istnieje skuteczne leczenie.


W kwestii gruźlicy nastąpił niezwykły postęp zarówno w Indiach, jak globalnie – ale hamowały go słabe systemy opieki zdrowotnej, bieda i oporne szczepy gruźlicy. Mimo strat, jakie powoduje gruźlica, leczenie jej otrzymuje zaledwie 4% całej pomocy rozwojowej na zdrowie w porównaniu do 25% na HIV.


Leczenie jest niedrogie i skuteczne. Od 1997 r. do 2006 r. większa kontrola gruźlicy w Indiach zapobiegła 1,3 milionom zgonów, dając 115 rupii dobra społecznego za każdą wydaną rupię. Przy cenie13500 rupii za każdy leczony przypadek gruźlicy, roczny koszt zredukowania zgonów na gruźlicę o 70% wynosi 11,4 miliarda rupii, ale korzyści będą 37 razy wyższe.


Istnieją fenomenalne inwestycje rozwojowe – i są inne, które osiągnęłyby znacznie mniej dobra. Organizacje pozarządowe, politycy i biurokraci wepchnęli na listę 169 celów. Ale niektóre cele są po prostu znacznie bardziej istotne i skuteczne.


Mając doświadczenie z MGD, Indie stoją na silnej pozycji, by wystąpić do ONZ i argumentować, że zamiast zadowalać pomysły każdego potrzebujemy mniej celów, których realizacja będzie bardziej skuteczna i przyniesie więcej korzyści. Zamiast 169 celów, z którymi nikt nie da sobie rady, Indie powinny rozważyć zobowiązanie się do znacznie krótszej listy 19 celów, które najbardziej pomogłyby światu.


Robiąc to, Indie mogą ustalić kurs globalnego rozwoju, pomagając ludziom czterokrotnie więcej przy tych samych nakładach.


Fewer effective development goals will help India much more

Hindustan Times, 17 lipca 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBjörn Lomborg

 

Dyrektor Copenhagen Consensus Center i profesor nadzwyczajny w Copenhagen Business School. Jego najnowsza książka nosi tytuł “How Much Have Global Problems Cost the World? A Scorecard from 1900 to 2050.”

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1776 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk