Prawda

Sobota, 24 sierpnia 2019 - 06:25

« Poprzedni Następny »


Mity i fakty: śmiertelne “protesty ” Gazy


Daniel Pomerantz 2018-04-02


Podczas weekendu Paschalnego około 30 tysięcy Palestyńczyków z Gazy podeszło do granicy z Izraelem i przeprowadziło szereg agresywnych działań w ramach tego, co nazywali “Protestem Dnia Ziemi” lub “Marszem Powrotu”.


Widzieliśmy sporo bardzo przekłamanych i nieudolnych relacji, więc prezentuję tu główne  mity i fakty dla lepszego zrozumienia sytuacji.


Mit: To jest powstrzymujący się od przemocy “protest” lub “marsz.”


Fakt
: Nie jest to ani jednym, ani drugim.


 

 


<center>#WielkiMarszPowrotu w #Gazie jest kolejnym wielkim pokazem #palestyńskiego braku przemocy.(via Reuters) 15:53, 30 marca 2018</center>

#WielkiMarszPowrotu w #Gazie jest kolejnym wielkim pokazem #palestyńskiego braku przemocy.

(via Reuters) 15:53, 30 marca 2018Mimo oficjalnej nazwy, która była powszechnie powtarzana w mediach, nie jest to “protest” ani “marsz” zgodnie z jakimkolwiek zdroworozsądkowym lub słownikowym rozumieniem tych słów.  

  • Wyobrażacie sobie coś takiego jak parada na Capitol Hill? Pomyślcie. Od początku widzieliśmy dużo przemocy, jakiej nie tolerowałby żaden kraj.
  • Według IDF i wielu wideo, przemoc zaczęła się od palenia opon, strzelania kamieniami z proc, rzucania koktajli Mołotowa i innych bomb zapalających. Poprawnym określeniem na tego typu działania jest “zamieszki”.


  • Przemoc szybko wzrosła do strzelania ostrą amunicją do IDF. Strzelanie do armii kraju na ogół nazywa się “aktem wojny”.
  • Pod osłoną oddanych strzałów i zasłony dymnej z płonących opon, zbrojne organizacje terrorystyczne próbowały przedrzeć się przez granicę i wejść do Izraela z bronią. To nazywa się “próba infiltracji”.
  •  

IDF

@IDFRzecznik

Chwilę temu żołnierze IDF udaremnili próbę infiltracji przez trzech terrorystów w północnej Strefie Gazy. Terroryści podeszli do bariery bezpieczeństwa i próbowali przedostać się na terytorium Izraela. W odpowiedzi żołnierze IDF wycelowali w terrorystów ogniem czołgowym.
18:45, 30 marca 2018   


Dla właściwego kontekstu jest niezmiernie ważne wyobrażenie sobie, jak Stany Zjednoczone lub każde państwo europejskie mogłoby odpowiedzieć na taką przemoc na swoich granicach lub bezpośredni ogień otwarty na ich armię.


Terminologia jest ważna i dziennikarze powinni nazywać te wydarzenia właściwymi nazwami. Aż nazbyt powszechne tytułówki: “Siły izraelskie zabiły 16 Palestyńczyków podczas protestów granicznych”, przekazują zupełnie inne zrozumienie wydarzeń niż na przykład nieco  dokładniejsze: “Palestyńczycy zabici podczas próby infiltracji Izraela” lub „… w starciu z izraelską armią”.


<center>Izraelskie siły zabiły 16 Palestyńczyków podczas protestów granicznych w Gazie: lekarze w Gaziehttps://reut.rs/2J2CFcR<br />22:53, 30 marca 2018<br />Izraelskie siły zabiły 16 Palestyńczyków podczas protestów granicznych w Gazie:<br />Co najmniej 16 Palestyńczyków zostało zabitych i setki rannych przez izraelskie siły bezpieczeństwa w konfrontacji z jedną z największych demonstracji palestyńskich wzdłuż granicy Izrael-Gaza w ostatnich latach, Gaza…<br />Reuters.com</center>

Izraelskie siły zabiły 16 Palestyńczyków podczas protestów granicznych w Gazie: lekarze w Gazie

https://reut.rs/2J2CFcR
22:53, 30 marca 2018


Izraelskie siły zabiły 16 Palestyńczyków podczas protestów granicznych w Gazie:


Co najmniej 16 Palestyńczyków zostało zabitych i setki rannych przez izraelskie siły bezpieczeństwa w konfrontacji z jedną z największych demonstracji palestyńskich wzdłuż granicy Izrael-Gaza w ostatnich latach, Gaza…
Reuters.comMit: Izrael strzela do niewinnych cywilów.


Fakt
: Jak się szacuje, 30 tysięcy było obecnych na granicy, w momencie pisania tego tekstu, potwierdzono śmierć 17. Z tego co najmniej 10 to potwierdzeni aktywni wojownicy Hamasu, Globalnego Dżihadu lub Brygad Męczenników Al-Aksa, które wszystkie są uznane za organizacje terrorystyczne przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i innych. (Wszyscy 17, jak potwierdzono, są młodymi mężczyznami w wieku poborowym).


Następujące osoby zostały jak dotąd potwierdzone jako terroryści:


@IDFRzecznik<br />Co najmniej 10 znanych terrorystów z historią działalności terrorystycznej zostało zabitych podczas dokonywania aktów terroru podczas gwałtownych zamieszek wzdłuż granicy między Izraelem a Strefą Gazy w piątek, 30 marca 2018.Hamas nawet publicznie przyznał się do pięciu z powyższych osób.

@IDFRzecznik


Co najmniej 10 znanych terrorystów z historią działalności terrorystycznej zostało zabitych podczas dokonywania aktów terroru podczas gwałtownych zamieszek wzdłuż granicy między Izraelem a Strefą Gazy w piątek, 30 marca 2018.

Hamas nawet publicznie przyznał się do pięciu z powyższych osób.Mit: Izrael strzela w plecy ludzi, kiedy uciekają.


Fakt
: Informacje o śmierci i rannych z Gazy pochodzą od Ministerstwa zdrowia w Gazie. Ministerstwo Zdrowia w Gazie jest w pełni kontrolowane przez Hamas.


Powtarzanie niepotwierdzonych twierdzeń Hamasu jest jak powtarzanie twierdzeń Państwa Islamskiego: żaden dziennikarz nie powinien tego robić bez wyjaśnienia wątpliwej wiarygodności źródła.  


Inne źródła obejmują ostro okrojone urywki materiału nagranego telefonami komórkowymi na miejscu. W większości wypadków widz nie ma żadnej możliwości dowiedzenia się o istotnym kontekście, na przykład: co ludzie na wideo robili zanim pokazano sfilmowany fragment lub co działo się wokół nich.  


Przynajmniej jedno wideo pokazuje Palestyńczyka, do którego strzelono z przeciwnego kierunku do miejsca, gdzie znajdowała się IDF, co wskazuje, że wydarzenie najprawdopodobniej było zainscenizowane. Choć jest prawdopodobne, że nie jest tak z wszystkimi pokazywanymi urywkami, z pewnością nakazywałoby to ostrożność przy ocenie wiarygodności niezweryfikowanych wideo.  Proszę spojrzeć na ten wątek na Twitterze (wątek traktuje o filmie, na którym Palestyńczyk został rzekomo ranny, ale gra aktorow była tak nieudolna, że Palestyńczycy szybko usunęli ten film):

 

— Jacob Magid (@JacobMagid) 30 marca 2018

Jacob Magid

@JacobMagid
IDF będzie trudno powiedzieć, że ten facet spadł z roweru...
22:16, 30 marca 2018


LTC(R) Peter Lerner
@LTCPeterLerner

Bzdura. Jak IDF strzela do faceta w jego prawą nogę, kiedy lewa jest w kierunku bariery, a prawa w kierunku jego modlących się kumpli. To wideo KRZYCZY Pallywood.
11:20, 31 marca 2018

Tom Pink@turdish


Odpowiedź dla @LTCPeterLerner @JacobMagid
PETER! Snajper, który wystrzelił ten brutalny strzał śmieje się z twojej głupoty. I pewnie również z twojej lojalności.


LTC® Peter Lerner
@LTCPeter Lerner

Nie jestem świadomy istnienia kul, które potrafią okrążyć osobę. Ale może jestem po prostu źle poinformowany.
23:27, 31 marca 2018

 

Mit: “Dzień ziemi” w rzeczywistości tylko opowiada się za pokojowym współistnieniem.


Fakt
: Podstawowym żądaniem protestujących w “Dzień ziemi” jest, że cały Izrael powinien zostać “zwrócony” Palestyńczykom.  Jahja Sinwar, przywódca Hamasu w Gazie, podkreślił w przemówieniu w piątek, że:


Marsz Powrotu zatwierdza, że nasz lud nie może zrezygnować ani z centymetra ziemi Palestyny.


Pomijając historyczne nieścisłości, jest to żądanie zakończenia istnienia jedynego na świecie państwa żydowskiego. Dziennikarze powinni wyjaśniać ten kluczowy punkt.


Mit: Wydarzenia są spontaniczne i oddolne.


Fakt
: Minister obrony Izraela mówi, że organizacja terrorystyczna Hamasu zainwestowała 10 milionów dolarów dla zorganizowania tej przemocy. Chociaż Hamas nie potwierdził tej sumy, dobrze wiadomo, że Hamas wydaje olbrzymie sumy na promowanie przemocy.

  • Funduszy użyto na przewiezienie autobusami tysięcy cywilów na teren, który Hamas zamienił w strefę walki, by próbować rozmaitych ataków terrorystycznych oraz wtargnięcia przez granicę pod osłoną zamieszek, które sami zorganizowali.
  • Inwestycję 10 milionów dolarów w ten rodzaj przemocy należy mierzyć wobec potrzeb Gazy w podstawowej infrastrukturze, elektryczności, obiekach medycznych i tak dalej. Każdy dziennikarz powinien zadawać pytanie: jakim sposobem Hamas ma  tak dużo pieniędzy na przemoc, ale tak mało na podstawowe potrzeby ludzi żyjących pod jego rządami?


Mit: Dane o rannych, podawane przez oficjeli medycznych w Gazie są wiarygodne.


Fakt
: Oficjele medyczni w Gazie są zatrudnieni przez Hamas i nie są wiarygodni. Podczas gdy większość agencji informacyjnych nie podała żadnych zastrzeżeń do tych danych ani nie próbowała niezależnie ich zweryfikować, chwalebnie, CNN, podała to zastrzeżenie:  


Jednak wydaje się istnieć rozbieżność w liczbie Palestyńczyków zranionych ostrymi kulami. Manelis powiedział, że tylko “kilkudziesięciu zostało trafionych ostrą amunicją”, podczas gdy palestyńskie Ministerstwo Zdrowia w Gazie podało, że rannych zostało 758 ludzi.


W dodatku, wysoka liczba domniemanych poszkodowanych może obejmować dosłownie wszystko, od szoku, wdychania dymu lub gazu łzawiącego do choćby obtarcia kolana. Dla Hamasu im wyższa liczba poszkodowanych, tym większa wartość PR i twierdzenia o nieproporcjonalności siły użytej przez IDF.


Mit: To jest konflikt, w którym IDF mierzy się z palestyńskimi cywilami.


Fakt
: Izrael podkreślał wielokrotnie, że nie ma konfliktu z Palestyńczykami w Gazie, ale tylko z Hamasem i spokrewnionymi grupami terroru, które dokonują ataków terrorystycznych na Izraelczyków.  


Jeden szczególnie mrożący krew w żyłach przykład: IDF podaje, że Hamas wysłał siedmioletnią dziewczynkę, by przeszła granicę do Izraela i zostawił ją na linii ognia (przypuszczalnie w nadziei, że zostanie zabita dla celów PR). Ponosząc znaczne ryzyko osobiste izraelscy żołnierze weszli na linię ognia, zabrali dziewczynkę i oddali ją rodzicom całą i zdrową.


Tymczasem Palestyńczycy w Libanie urządzili zamieszki i zostali zawróceni od izraelskiej granicy w starciu z armią libańską.


Jak dotąd, żadna z tych spraw nie doczekała się relacji w międzynarodowych mediach głównego nurtu.


Każdy, kogo prawdziwie obchodzą Izraelczycy lub Palestyńczycy, powinien oczekiwać i żądać dokładnych relacji medialnych z tych wydarzeń. Hamas szkodzi palestyńskim cywilom, używając ich równocześnie jak przykrywkę do ataków na Izrael. Przez dawania Hamasowi zwycięstw PR media w rzeczywistości popierają terrorystów, zachęcając do dalszej przemocy.


Ponadto obywatele każdego kraju powinni rozważyć, jakie niebezpieczeństwa mogą grozić im w kraju, skoro terroryści widzą, że ich przemoc jest usprawiedliwiana, tuszowana i nagradzana zwycięstwami PR. Zachęcanie do terroru gdziekolwiek naraża niewinnych ludzi wszędzie.


Myths and Facts: Gaza’s Deadly Protests

Honest Reporting, 1 kwietnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Poniżej link do materiałów po angielsku pokazujący jak prasa zachodnia papuguje propagandę Hamasu: https://ukmediawatch.org/2018/04/01/guardian-and-independent-parrot-hamas-talking-points-on-great-return-march/

 Daniel Pomerantz


Izraelski prawnik i dziennikarz, związany z Honest Reporting, często publikuje w Times of Israel i komentuje w izraelskiej telewizji, jest również wykładowcą na uniwersytecie w Herzliji.     

 (@danielspeaksup).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Spokojna demonstracja paschalna MEF 2018-04-02


Notatki

Znalezionych 1354 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk