Prawda

Środa, 2 grudnia 2020 - 09:46

« Poprzedni Następny »


Mity i fakty: śmiertelne “protesty ” Gazy


Daniel Pomerantz 2018-04-02


Podczas weekendu Paschalnego około 30 tysięcy Palestyńczyków z Gazy podeszło do granicy z Izraelem i przeprowadziło szereg agresywnych działań w ramach tego, co nazywali “Protestem Dnia Ziemi” lub “Marszem Powrotu”.


Widzieliśmy sporo bardzo przekłamanych i nieudolnych relacji, więc prezentuję tu główne  mity i fakty dla lepszego zrozumienia sytuacji.


Mit: To jest powstrzymujący się od przemocy “protest” lub “marsz.”


Fakt
: Nie jest to ani jednym, ani drugim.


 

 


<center>#WielkiMarszPowrotu w #Gazie jest kolejnym wielkim pokazem #palestyńskiego braku przemocy.(via Reuters) 15:53, 30 marca 2018</center>

#WielkiMarszPowrotu w #Gazie jest kolejnym wielkim pokazem #palestyńskiego braku przemocy.

(via Reuters) 15:53, 30 marca 2018Mimo oficjalnej nazwy, która była powszechnie powtarzana w mediach, nie jest to “protest” ani “marsz” zgodnie z jakimkolwiek zdroworozsądkowym lub słownikowym rozumieniem tych słów.  

  • Wyobrażacie sobie coś takiego jak parada na Capitol Hill? Pomyślcie. Od początku widzieliśmy dużo przemocy, jakiej nie tolerowałby żaden kraj.
  • Według IDF i wielu wideo, przemoc zaczęła się od palenia opon, strzelania kamieniami z proc, rzucania koktajli Mołotowa i innych bomb zapalających. Poprawnym określeniem na tego typu działania jest “zamieszki”.


  • Przemoc szybko wzrosła do strzelania ostrą amunicją do IDF. Strzelanie do armii kraju na ogół nazywa się “aktem wojny”.
  • Pod osłoną oddanych strzałów i zasłony dymnej z płonących opon, zbrojne organizacje terrorystyczne próbowały przedrzeć się przez granicę i wejść do Izraela z bronią. To nazywa się “próba infiltracji”.
  •  

IDF

@IDFRzecznik

Chwilę temu żołnierze IDF udaremnili próbę infiltracji przez trzech terrorystów w północnej Strefie Gazy. Terroryści podeszli do bariery bezpieczeństwa i próbowali przedostać się na terytorium Izraela. W odpowiedzi żołnierze IDF wycelowali w terrorystów ogniem czołgowym.
18:45, 30 marca 2018   


Dla właściwego kontekstu jest niezmiernie ważne wyobrażenie sobie, jak Stany Zjednoczone lub każde państwo europejskie mogłoby odpowiedzieć na taką przemoc na swoich granicach lub bezpośredni ogień otwarty na ich armię.


Terminologia jest ważna i dziennikarze powinni nazywać te wydarzenia właściwymi nazwami. Aż nazbyt powszechne tytułówki: “Siły izraelskie zabiły 16 Palestyńczyków podczas protestów granicznych”, przekazują zupełnie inne zrozumienie wydarzeń niż na przykład nieco  dokładniejsze: “Palestyńczycy zabici podczas próby infiltracji Izraela” lub „… w starciu z izraelską armią”.


<center>Izraelskie siły zabiły 16 Palestyńczyków podczas protestów granicznych w Gazie: lekarze w Gaziehttps://reut.rs/2J2CFcR<br />22:53, 30 marca 2018<br />Izraelskie siły zabiły 16 Palestyńczyków podczas protestów granicznych w Gazie:<br />Co najmniej 16 Palestyńczyków zostało zabitych i setki rannych przez izraelskie siły bezpieczeństwa w konfrontacji z jedną z największych demonstracji palestyńskich wzdłuż granicy Izrael-Gaza w ostatnich latach, Gaza…<br />Reuters.com</center>

Izraelskie siły zabiły 16 Palestyńczyków podczas protestów granicznych w Gazie: lekarze w Gazie

https://reut.rs/2J2CFcR
22:53, 30 marca 2018


Izraelskie siły zabiły 16 Palestyńczyków podczas protestów granicznych w Gazie:


Co najmniej 16 Palestyńczyków zostało zabitych i setki rannych przez izraelskie siły bezpieczeństwa w konfrontacji z jedną z największych demonstracji palestyńskich wzdłuż granicy Izrael-Gaza w ostatnich latach, Gaza…
Reuters.comMit: Izrael strzela do niewinnych cywilów.


Fakt
: Jak się szacuje, 30 tysięcy było obecnych na granicy, w momencie pisania tego tekstu, potwierdzono śmierć 17. Z tego co najmniej 10 to potwierdzeni aktywni wojownicy Hamasu, Globalnego Dżihadu lub Brygad Męczenników Al-Aksa, które wszystkie są uznane za organizacje terrorystyczne przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i innych. (Wszyscy 17, jak potwierdzono, są młodymi mężczyznami w wieku poborowym).


Następujące osoby zostały jak dotąd potwierdzone jako terroryści:


@IDFRzecznik<br />Co najmniej 10 znanych terrorystów z historią działalności terrorystycznej zostało zabitych podczas dokonywania aktów terroru podczas gwałtownych zamieszek wzdłuż granicy między Izraelem a Strefą Gazy w piątek, 30 marca 2018.Hamas nawet publicznie przyznał się do pięciu z powyższych osób.

@IDFRzecznik


Co najmniej 10 znanych terrorystów z historią działalności terrorystycznej zostało zabitych podczas dokonywania aktów terroru podczas gwałtownych zamieszek wzdłuż granicy między Izraelem a Strefą Gazy w piątek, 30 marca 2018.

Hamas nawet publicznie przyznał się do pięciu z powyższych osób.Mit: Izrael strzela w plecy ludzi, kiedy uciekają.


Fakt
: Informacje o śmierci i rannych z Gazy pochodzą od Ministerstwa zdrowia w Gazie. Ministerstwo Zdrowia w Gazie jest w pełni kontrolowane przez Hamas.


Powtarzanie niepotwierdzonych twierdzeń Hamasu jest jak powtarzanie twierdzeń Państwa Islamskiego: żaden dziennikarz nie powinien tego robić bez wyjaśnienia wątpliwej wiarygodności źródła.  


Inne źródła obejmują ostro okrojone urywki materiału nagranego telefonami komórkowymi na miejscu. W większości wypadków widz nie ma żadnej możliwości dowiedzenia się o istotnym kontekście, na przykład: co ludzie na wideo robili zanim pokazano sfilmowany fragment lub co działo się wokół nich.  


Przynajmniej jedno wideo pokazuje Palestyńczyka, do którego strzelono z przeciwnego kierunku do miejsca, gdzie znajdowała się IDF, co wskazuje, że wydarzenie najprawdopodobniej było zainscenizowane. Choć jest prawdopodobne, że nie jest tak z wszystkimi pokazywanymi urywkami, z pewnością nakazywałoby to ostrożność przy ocenie wiarygodności niezweryfikowanych wideo.  Proszę spojrzeć na ten wątek na Twitterze (wątek traktuje o filmie, na którym Palestyńczyk został rzekomo ranny, ale gra aktorow była tak nieudolna, że Palestyńczycy szybko usunęli ten film):

 

— Jacob Magid (@JacobMagid) 30 marca 2018

Jacob Magid

@JacobMagid
IDF będzie trudno powiedzieć, że ten facet spadł z roweru...
22:16, 30 marca 2018


LTC(R) Peter Lerner
@LTCPeterLerner

Bzdura. Jak IDF strzela do faceta w jego prawą nogę, kiedy lewa jest w kierunku bariery, a prawa w kierunku jego modlących się kumpli. To wideo KRZYCZY Pallywood.
11:20, 31 marca 2018

Tom Pink@turdish


Odpowiedź dla @LTCPeterLerner @JacobMagid
PETER! Snajper, który wystrzelił ten brutalny strzał śmieje się z twojej głupoty. I pewnie również z twojej lojalności.


LTC® Peter Lerner
@LTCPeter Lerner

Nie jestem świadomy istnienia kul, które potrafią okrążyć osobę. Ale może jestem po prostu źle poinformowany.
23:27, 31 marca 2018

 

Mit: “Dzień ziemi” w rzeczywistości tylko opowiada się za pokojowym współistnieniem.


Fakt
: Podstawowym żądaniem protestujących w “Dzień ziemi” jest, że cały Izrael powinien zostać “zwrócony” Palestyńczykom.  Jahja Sinwar, przywódca Hamasu w Gazie, podkreślił w przemówieniu w piątek, że:


Marsz Powrotu zatwierdza, że nasz lud nie może zrezygnować ani z centymetra ziemi Palestyny.


Pomijając historyczne nieścisłości, jest to żądanie zakończenia istnienia jedynego na świecie państwa żydowskiego. Dziennikarze powinni wyjaśniać ten kluczowy punkt.


Mit: Wydarzenia są spontaniczne i oddolne.


Fakt
: Minister obrony Izraela mówi, że organizacja terrorystyczna Hamasu zainwestowała 10 milionów dolarów dla zorganizowania tej przemocy. Chociaż Hamas nie potwierdził tej sumy, dobrze wiadomo, że Hamas wydaje olbrzymie sumy na promowanie przemocy.

  • Funduszy użyto na przewiezienie autobusami tysięcy cywilów na teren, który Hamas zamienił w strefę walki, by próbować rozmaitych ataków terrorystycznych oraz wtargnięcia przez granicę pod osłoną zamieszek, które sami zorganizowali.
  • Inwestycję 10 milionów dolarów w ten rodzaj przemocy należy mierzyć wobec potrzeb Gazy w podstawowej infrastrukturze, elektryczności, obiekach medycznych i tak dalej. Każdy dziennikarz powinien zadawać pytanie: jakim sposobem Hamas ma  tak dużo pieniędzy na przemoc, ale tak mało na podstawowe potrzeby ludzi żyjących pod jego rządami?


Mit: Dane o rannych, podawane przez oficjeli medycznych w Gazie są wiarygodne.


Fakt
: Oficjele medyczni w Gazie są zatrudnieni przez Hamas i nie są wiarygodni. Podczas gdy większość agencji informacyjnych nie podała żadnych zastrzeżeń do tych danych ani nie próbowała niezależnie ich zweryfikować, chwalebnie, CNN, podała to zastrzeżenie:  


Jednak wydaje się istnieć rozbieżność w liczbie Palestyńczyków zranionych ostrymi kulami. Manelis powiedział, że tylko “kilkudziesięciu zostało trafionych ostrą amunicją”, podczas gdy palestyńskie Ministerstwo Zdrowia w Gazie podało, że rannych zostało 758 ludzi.


W dodatku, wysoka liczba domniemanych poszkodowanych może obejmować dosłownie wszystko, od szoku, wdychania dymu lub gazu łzawiącego do choćby obtarcia kolana. Dla Hamasu im wyższa liczba poszkodowanych, tym większa wartość PR i twierdzenia o nieproporcjonalności siły użytej przez IDF.


Mit: To jest konflikt, w którym IDF mierzy się z palestyńskimi cywilami.


Fakt
: Izrael podkreślał wielokrotnie, że nie ma konfliktu z Palestyńczykami w Gazie, ale tylko z Hamasem i spokrewnionymi grupami terroru, które dokonują ataków terrorystycznych na Izraelczyków.  


Jeden szczególnie mrożący krew w żyłach przykład: IDF podaje, że Hamas wysłał siedmioletnią dziewczynkę, by przeszła granicę do Izraela i zostawił ją na linii ognia (przypuszczalnie w nadziei, że zostanie zabita dla celów PR). Ponosząc znaczne ryzyko osobiste izraelscy żołnierze weszli na linię ognia, zabrali dziewczynkę i oddali ją rodzicom całą i zdrową.


Tymczasem Palestyńczycy w Libanie urządzili zamieszki i zostali zawróceni od izraelskiej granicy w starciu z armią libańską.


Jak dotąd, żadna z tych spraw nie doczekała się relacji w międzynarodowych mediach głównego nurtu.


Każdy, kogo prawdziwie obchodzą Izraelczycy lub Palestyńczycy, powinien oczekiwać i żądać dokładnych relacji medialnych z tych wydarzeń. Hamas szkodzi palestyńskim cywilom, używając ich równocześnie jak przykrywkę do ataków na Izrael. Przez dawania Hamasowi zwycięstw PR media w rzeczywistości popierają terrorystów, zachęcając do dalszej przemocy.


Ponadto obywatele każdego kraju powinni rozważyć, jakie niebezpieczeństwa mogą grozić im w kraju, skoro terroryści widzą, że ich przemoc jest usprawiedliwiana, tuszowana i nagradzana zwycięstwami PR. Zachęcanie do terroru gdziekolwiek naraża niewinnych ludzi wszędzie.


Myths and Facts: Gaza’s Deadly Protests

Honest Reporting, 1 kwietnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Poniżej link do materiałów po angielsku pokazujący jak prasa zachodnia papuguje propagandę Hamasu: https://ukmediawatch.org/2018/04/01/guardian-and-independent-parrot-hamas-talking-points-on-great-return-march/

 Daniel Pomerantz


Izraelski prawnik i dziennikarz, związany z Honest Reporting, często publikuje w Times of Israel i komentuje w izraelskiej telewizji, jest również wykładowcą na uniwersytecie w Herzliji.     

 (@danielspeaksup).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Spokojna demonstracja paschalna MEF 2018-04-02


Notatki

Znalezionych 1698 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10
Jak BBC tworzy materialy edukacyjne dla szkół   Sela   2020-10-09
Wojna o pokój w mediach drukowanych i elektronicznych   Koraszewski   2020-10-08
Czy faszyzm to już tylko wyzwisko?   Koraszewski   2020-10-06
Czy państwa arabskie rzeczywiście popierają Palestyńczyków?   Kedar   2020-10-04
BBC idzie na wojnę z Żydami w Jerozolimie   Collier   2020-10-03
Zadawanie złych pytań o ekstremistyczną przemoc   Tobin   2020-10-02
Lekcja białoruskiego, czyli Francišak Viačorka i inni   Zbierski   2020-10-02
Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk