Prawda

Piątek, 24 stycznia 2020 - 10:21

« Poprzedni Następny »


Mity i fakty: śmiertelne “protesty ” Gazy


Daniel Pomerantz 2018-04-02


Podczas weekendu Paschalnego około 30 tysięcy Palestyńczyków z Gazy podeszło do granicy z Izraelem i przeprowadziło szereg agresywnych działań w ramach tego, co nazywali “Protestem Dnia Ziemi” lub “Marszem Powrotu”.


Widzieliśmy sporo bardzo przekłamanych i nieudolnych relacji, więc prezentuję tu główne  mity i fakty dla lepszego zrozumienia sytuacji.


Mit: To jest powstrzymujący się od przemocy “protest” lub “marsz.”


Fakt
: Nie jest to ani jednym, ani drugim.


 

 


<center>#WielkiMarszPowrotu w #Gazie jest kolejnym wielkim pokazem #palestyńskiego braku przemocy.(via Reuters) 15:53, 30 marca 2018</center>

#WielkiMarszPowrotu w #Gazie jest kolejnym wielkim pokazem #palestyńskiego braku przemocy.

(via Reuters) 15:53, 30 marca 2018Mimo oficjalnej nazwy, która była powszechnie powtarzana w mediach, nie jest to “protest” ani “marsz” zgodnie z jakimkolwiek zdroworozsądkowym lub słownikowym rozumieniem tych słów.  

  • Wyobrażacie sobie coś takiego jak parada na Capitol Hill? Pomyślcie. Od początku widzieliśmy dużo przemocy, jakiej nie tolerowałby żaden kraj.
  • Według IDF i wielu wideo, przemoc zaczęła się od palenia opon, strzelania kamieniami z proc, rzucania koktajli Mołotowa i innych bomb zapalających. Poprawnym określeniem na tego typu działania jest “zamieszki”.


  • Przemoc szybko wzrosła do strzelania ostrą amunicją do IDF. Strzelanie do armii kraju na ogół nazywa się “aktem wojny”.
  • Pod osłoną oddanych strzałów i zasłony dymnej z płonących opon, zbrojne organizacje terrorystyczne próbowały przedrzeć się przez granicę i wejść do Izraela z bronią. To nazywa się “próba infiltracji”.
  •  

IDF

@IDFRzecznik

Chwilę temu żołnierze IDF udaremnili próbę infiltracji przez trzech terrorystów w północnej Strefie Gazy. Terroryści podeszli do bariery bezpieczeństwa i próbowali przedostać się na terytorium Izraela. W odpowiedzi żołnierze IDF wycelowali w terrorystów ogniem czołgowym.
18:45, 30 marca 2018   


Dla właściwego kontekstu jest niezmiernie ważne wyobrażenie sobie, jak Stany Zjednoczone lub każde państwo europejskie mogłoby odpowiedzieć na taką przemoc na swoich granicach lub bezpośredni ogień otwarty na ich armię.


Terminologia jest ważna i dziennikarze powinni nazywać te wydarzenia właściwymi nazwami. Aż nazbyt powszechne tytułówki: “Siły izraelskie zabiły 16 Palestyńczyków podczas protestów granicznych”, przekazują zupełnie inne zrozumienie wydarzeń niż na przykład nieco  dokładniejsze: “Palestyńczycy zabici podczas próby infiltracji Izraela” lub „… w starciu z izraelską armią”.


<center>Izraelskie siły zabiły 16 Palestyńczyków podczas protestów granicznych w Gazie: lekarze w Gaziehttps://reut.rs/2J2CFcR<br />22:53, 30 marca 2018<br />Izraelskie siły zabiły 16 Palestyńczyków podczas protestów granicznych w Gazie:<br />Co najmniej 16 Palestyńczyków zostało zabitych i setki rannych przez izraelskie siły bezpieczeństwa w konfrontacji z jedną z największych demonstracji palestyńskich wzdłuż granicy Izrael-Gaza w ostatnich latach, Gaza…<br />Reuters.com</center>

Izraelskie siły zabiły 16 Palestyńczyków podczas protestów granicznych w Gazie: lekarze w Gazie

https://reut.rs/2J2CFcR
22:53, 30 marca 2018


Izraelskie siły zabiły 16 Palestyńczyków podczas protestów granicznych w Gazie:


Co najmniej 16 Palestyńczyków zostało zabitych i setki rannych przez izraelskie siły bezpieczeństwa w konfrontacji z jedną z największych demonstracji palestyńskich wzdłuż granicy Izrael-Gaza w ostatnich latach, Gaza…
Reuters.comMit: Izrael strzela do niewinnych cywilów.


Fakt
: Jak się szacuje, 30 tysięcy było obecnych na granicy, w momencie pisania tego tekstu, potwierdzono śmierć 17. Z tego co najmniej 10 to potwierdzeni aktywni wojownicy Hamasu, Globalnego Dżihadu lub Brygad Męczenników Al-Aksa, które wszystkie są uznane za organizacje terrorystyczne przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i innych. (Wszyscy 17, jak potwierdzono, są młodymi mężczyznami w wieku poborowym).


Następujące osoby zostały jak dotąd potwierdzone jako terroryści:


@IDFRzecznik<br />Co najmniej 10 znanych terrorystów z historią działalności terrorystycznej zostało zabitych podczas dokonywania aktów terroru podczas gwałtownych zamieszek wzdłuż granicy między Izraelem a Strefą Gazy w piątek, 30 marca 2018.Hamas nawet publicznie przyznał się do pięciu z powyższych osób.

@IDFRzecznik


Co najmniej 10 znanych terrorystów z historią działalności terrorystycznej zostało zabitych podczas dokonywania aktów terroru podczas gwałtownych zamieszek wzdłuż granicy między Izraelem a Strefą Gazy w piątek, 30 marca 2018.

Hamas nawet publicznie przyznał się do pięciu z powyższych osób.Mit: Izrael strzela w plecy ludzi, kiedy uciekają.


Fakt
: Informacje o śmierci i rannych z Gazy pochodzą od Ministerstwa zdrowia w Gazie. Ministerstwo Zdrowia w Gazie jest w pełni kontrolowane przez Hamas.


Powtarzanie niepotwierdzonych twierdzeń Hamasu jest jak powtarzanie twierdzeń Państwa Islamskiego: żaden dziennikarz nie powinien tego robić bez wyjaśnienia wątpliwej wiarygodności źródła.  


Inne źródła obejmują ostro okrojone urywki materiału nagranego telefonami komórkowymi na miejscu. W większości wypadków widz nie ma żadnej możliwości dowiedzenia się o istotnym kontekście, na przykład: co ludzie na wideo robili zanim pokazano sfilmowany fragment lub co działo się wokół nich.  


Przynajmniej jedno wideo pokazuje Palestyńczyka, do którego strzelono z przeciwnego kierunku do miejsca, gdzie znajdowała się IDF, co wskazuje, że wydarzenie najprawdopodobniej było zainscenizowane. Choć jest prawdopodobne, że nie jest tak z wszystkimi pokazywanymi urywkami, z pewnością nakazywałoby to ostrożność przy ocenie wiarygodności niezweryfikowanych wideo.  Proszę spojrzeć na ten wątek na Twitterze (wątek traktuje o filmie, na którym Palestyńczyk został rzekomo ranny, ale gra aktorow była tak nieudolna, że Palestyńczycy szybko usunęli ten film):

 

— Jacob Magid (@JacobMagid) 30 marca 2018

Jacob Magid

@JacobMagid
IDF będzie trudno powiedzieć, że ten facet spadł z roweru...
22:16, 30 marca 2018


LTC(R) Peter Lerner
@LTCPeterLerner

Bzdura. Jak IDF strzela do faceta w jego prawą nogę, kiedy lewa jest w kierunku bariery, a prawa w kierunku jego modlących się kumpli. To wideo KRZYCZY Pallywood.
11:20, 31 marca 2018

Tom Pink@turdish


Odpowiedź dla @LTCPeterLerner @JacobMagid
PETER! Snajper, który wystrzelił ten brutalny strzał śmieje się z twojej głupoty. I pewnie również z twojej lojalności.


LTC® Peter Lerner
@LTCPeter Lerner

Nie jestem świadomy istnienia kul, które potrafią okrążyć osobę. Ale może jestem po prostu źle poinformowany.
23:27, 31 marca 2018

 

Mit: “Dzień ziemi” w rzeczywistości tylko opowiada się za pokojowym współistnieniem.


Fakt
: Podstawowym żądaniem protestujących w “Dzień ziemi” jest, że cały Izrael powinien zostać “zwrócony” Palestyńczykom.  Jahja Sinwar, przywódca Hamasu w Gazie, podkreślił w przemówieniu w piątek, że:


Marsz Powrotu zatwierdza, że nasz lud nie może zrezygnować ani z centymetra ziemi Palestyny.


Pomijając historyczne nieścisłości, jest to żądanie zakończenia istnienia jedynego na świecie państwa żydowskiego. Dziennikarze powinni wyjaśniać ten kluczowy punkt.


Mit: Wydarzenia są spontaniczne i oddolne.


Fakt
: Minister obrony Izraela mówi, że organizacja terrorystyczna Hamasu zainwestowała 10 milionów dolarów dla zorganizowania tej przemocy. Chociaż Hamas nie potwierdził tej sumy, dobrze wiadomo, że Hamas wydaje olbrzymie sumy na promowanie przemocy.

  • Funduszy użyto na przewiezienie autobusami tysięcy cywilów na teren, który Hamas zamienił w strefę walki, by próbować rozmaitych ataków terrorystycznych oraz wtargnięcia przez granicę pod osłoną zamieszek, które sami zorganizowali.
  • Inwestycję 10 milionów dolarów w ten rodzaj przemocy należy mierzyć wobec potrzeb Gazy w podstawowej infrastrukturze, elektryczności, obiekach medycznych i tak dalej. Każdy dziennikarz powinien zadawać pytanie: jakim sposobem Hamas ma  tak dużo pieniędzy na przemoc, ale tak mało na podstawowe potrzeby ludzi żyjących pod jego rządami?


Mit: Dane o rannych, podawane przez oficjeli medycznych w Gazie są wiarygodne.


Fakt
: Oficjele medyczni w Gazie są zatrudnieni przez Hamas i nie są wiarygodni. Podczas gdy większość agencji informacyjnych nie podała żadnych zastrzeżeń do tych danych ani nie próbowała niezależnie ich zweryfikować, chwalebnie, CNN, podała to zastrzeżenie:  


Jednak wydaje się istnieć rozbieżność w liczbie Palestyńczyków zranionych ostrymi kulami. Manelis powiedział, że tylko “kilkudziesięciu zostało trafionych ostrą amunicją”, podczas gdy palestyńskie Ministerstwo Zdrowia w Gazie podało, że rannych zostało 758 ludzi.


W dodatku, wysoka liczba domniemanych poszkodowanych może obejmować dosłownie wszystko, od szoku, wdychania dymu lub gazu łzawiącego do choćby obtarcia kolana. Dla Hamasu im wyższa liczba poszkodowanych, tym większa wartość PR i twierdzenia o nieproporcjonalności siły użytej przez IDF.


Mit: To jest konflikt, w którym IDF mierzy się z palestyńskimi cywilami.


Fakt
: Izrael podkreślał wielokrotnie, że nie ma konfliktu z Palestyńczykami w Gazie, ale tylko z Hamasem i spokrewnionymi grupami terroru, które dokonują ataków terrorystycznych na Izraelczyków.  


Jeden szczególnie mrożący krew w żyłach przykład: IDF podaje, że Hamas wysłał siedmioletnią dziewczynkę, by przeszła granicę do Izraela i zostawił ją na linii ognia (przypuszczalnie w nadziei, że zostanie zabita dla celów PR). Ponosząc znaczne ryzyko osobiste izraelscy żołnierze weszli na linię ognia, zabrali dziewczynkę i oddali ją rodzicom całą i zdrową.


Tymczasem Palestyńczycy w Libanie urządzili zamieszki i zostali zawróceni od izraelskiej granicy w starciu z armią libańską.


Jak dotąd, żadna z tych spraw nie doczekała się relacji w międzynarodowych mediach głównego nurtu.


Każdy, kogo prawdziwie obchodzą Izraelczycy lub Palestyńczycy, powinien oczekiwać i żądać dokładnych relacji medialnych z tych wydarzeń. Hamas szkodzi palestyńskim cywilom, używając ich równocześnie jak przykrywkę do ataków na Izrael. Przez dawania Hamasowi zwycięstw PR media w rzeczywistości popierają terrorystów, zachęcając do dalszej przemocy.


Ponadto obywatele każdego kraju powinni rozważyć, jakie niebezpieczeństwa mogą grozić im w kraju, skoro terroryści widzą, że ich przemoc jest usprawiedliwiana, tuszowana i nagradzana zwycięstwami PR. Zachęcanie do terroru gdziekolwiek naraża niewinnych ludzi wszędzie.


Myths and Facts: Gaza’s Deadly Protests

Honest Reporting, 1 kwietnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Poniżej link do materiałów po angielsku pokazujący jak prasa zachodnia papuguje propagandę Hamasu: https://ukmediawatch.org/2018/04/01/guardian-and-independent-parrot-hamas-talking-points-on-great-return-march/

 Daniel Pomerantz


Izraelski prawnik i dziennikarz, związany z Honest Reporting, często publikuje w Times of Israel i komentuje w izraelskiej telewizji, jest również wykładowcą na uniwersytecie w Herzliji.     

 (@danielspeaksup).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Spokojna demonstracja paschalna MEF 2018-04-02


Notatki

Znalezionych 1462 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk