Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 11:08

« Poprzedni Następny »


Miłość ponad kolorem skóry


Jeff Jacoby 2021-08-27

W Stanach Zjednoczonych kolor skóry nie zatrzymuje związków. Dzisiaj 1 na 6 amerykańskich nowożeńców pobiera się z kimś z innej rasy lub pochodzenia etnicznego.
W Stanach Zjednoczonych kolor skóry nie zatrzymuje związków. Dzisiaj 1 na 6 amerykańskich nowożeńców pobiera się z kimś z innej rasy lub pochodzenia etnicznego.

PRAWDA CZY FAŁSZ: Biała populacja Stanów Zjednoczonych zmniejszyła się między 2010 a 2020 rokiem.


Jeśli widzieliście w tym miesiącu w mediach informacje o szczegółowych danych ze spisu powszechnego z 2020 roku, to pytanie wydaje się najprostsze z możliwych. Niemal wszystkie media podkreślały zmniejszanie się białej populacji Ameryki jako najważniejsze odkrycie spisu powszechnego z zeszłego roku i większość umieściła tę informację w nagłówkach. Garść przykładów:


"Dane spisu powszechnego pokazują rozszerzającą się różnorodność; liczba białych ludzi zmniejszyła się po raz pierwszy” (Washington Post)


"Dane spisu powszechnego pokazują, że biała populacja skurczyła się poniże 60 procent" (Politico)

"Dane spisu powszechnego: USA różnicują się, biała populacja kurczy się" (Associated Press)


"Biała populacja USA po raz pierwszy zmniejszyła się, dane spisu powszechnego 2020" (The Guardian)


"Spis powszechny: USA doznają bezprecedensowego wzrostu wielorasowości, spadek białej populacji po raz pierwszy w historii" (USA Today)


W rzeczywistości populacja białych Amerykanów zwiększyła się nieco w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Według Census Bureau, liczba ludzi, którzy zaznaczyli rubrykę “Biały” na kwestionariuszu spisu powszechnego, wzrosła z 231 milionów w 2010 roku do ponad 235 milionów w 2020 — wzrost o 1,9 procenta.


Te tytuły w mediach mówiły o 87 procentach białych respondentów – 204 milionów – którzy określili siebie jako biali i nic więcej. Jeśli liczysz tylko ich, liczba “białych” znacząco spadła w porównaniu do sytuacji 10 lat temu, kiedy suma deklarujących się jako biali wynosiła 223,5 miliona. Dlaczego jednak liczyć tylko ich? Ujmując to odwrotnie: dlaczego nie liczyć 31 milionów ludzi, którzy identyfikują się w kwestionariuszu spisu powszechnego jako zarówno „biali”, jak i któraś z innych ras?


Odłóżmy na moment na bok te pytania i zastanówmy się nad innym: w 2010 tylko 7,5 miliona respondentów zaznaczyło rubrykę “biały” obok jednej lub więcej innych. Jak ta liczba zwiększyła się ponad poczwórnie w ciągu zaledwie dziesięciu lat? Populacje zmieniają się, ale rzadko w takim tempie. Co się stało?


Odpowiedź składa się z dwóch części.


Po pierwsze, populacja istotnie zmienia się, radykalnie i na lepsze, ponieważ kolor skóry w Ameryce nie zatrzymuje związków. „Niemal troje na 10 Azjatów, jedno na czworo Latynosów i jedno na pięcioro Czarnych nowożeńców pobiera się z członkiem innej etnicznej lub rasowej grupy” – napisali w czerwcu w „Atlantic badacze Richard Alba, Morris Levy, i Dowell Myers. "Ponad trzy czwarte tych związków jest z białym partnerem. Dla coraz większej liczby Amerykanów rasowa integracja jest wbudowana w ich najbliższe związki”.


Kiedy Sąd Najwyższy wydał orzeczenie w 1967 roku w sprawie Loving v. Virginia, że prawo przeciwko małżeństwom między członkami różnych ras jest niekonstytucyjne, tylko 1 na 33 nowożeńców brało ślub z kimś z innej rasy. Dzisiaj co szóste małżeństwo jest małżeństwem mieszanym – do teraz jest takich małżeństw tak wiele, że pełne 10 procent małżeństw w Ameryce jest między partnerami z różnych ras. Zdrowe lekceważenie koloru skóry przez tych dorosłych ludzi naturalnie staje się standardem dla ich dzieci. Dzisiaj 1 na 9 amerykańskich dzieci dorasta w domu z jednym białym rodzicem i jednym nie białym lub Latynosem.


"Ten odsetek jest znacznie wyższy niż liczba tylko azjatyckich dzieci i niewiele niższy od liczby tylko czarnych dzieci” – pisze Alba, socjolog z City University of New York, w niedawno wydanej książce, The Great Demographic Illusion. Stopniowo wyłania się nowy, wielorasowy nurt główny, który nie jest “większością” ani “mniejszością”, ale jest po prostu amerykański.  


Ale — i tutaj jest druga część odpowiedzi – tego wzrostu “mieszanej” populacji nie wychwytywały wcześniejsze spisy powszechne, ponieważ wcześniejsze kwestionariusze nie zachęcały respondentów do pokazywania wszystkich rasowych kategorii, z jakimi się identyfikowali.


kwestionariuszu z 2010 roku instrukcje pozwalały na “zaznaczenie jednej lub więcej rubryk”, ale tylko jedna możliwość istniała dla kategorii rasowych „Biali” i „Czarni”. W kwestionariuszu z 2020 roku zmieniono to jednak. Teraz instrukcja brzmi: "Zaznacz jedną lub więcej rubryk i wpisz pochodzenie drukowanymi literami". Nie tylko kluczowe słowo “I” jest dużymi literami, kursywą i z pogrubieniem, ale pozostawiono miejsce na dostarczenie dodatkowej informacji. Zaproszenie do samoidentyfikacji jako człowieka wielorasowego było znacznie wyraźniejsze i wyniki to pokazały. Dziesięć lat temu 9 milionów ludzi określiło się jako wielorasowi. Tym razem liczba Amerykanów, którzy mówią, że mają więcej niż jedną rasową tożsamość, poszybowała do niemal 34 milionów – skok o 276 procent. Większość jednak z tego pozornego skoku, jak przyznaje Census Bureau, było spowodowane “ulepszeniem…  pytań o rasę”.


Niemal wszystkie media informowały, że biała populacja Ameryki zmniejszyła się od 2010 roku. Nie to jednak pokazują dane spisu powszechnego.

Niemal wszystkie media informowały, że biała populacja Ameryki zmniejszyła się od 2010 roku. Nie to jednak pokazują dane spisu powszechnego.Co doprowadza nas z powrotem do tych 31 milionów mieszkańców USA, którzy podali, że są zarazem biali oraz członkami jakiejś innej rasy/ras. Powodem niewykluczania ich z totalnej populacji białych jest to, że dane spisu opierają się całkowicie na opisie własnym, a oni opisywali się jako – między innymi – biali. Jak długo mamy spisy powszechne, które proszą ludzi, by sami określali swoją rasę, jedynym konsekwentnym sposobem przedstawiania danych, jest pokazywanie tego, co mówią.


Zgoda, to może nie dawać naukowo precyzyjnej analizy składu rasowego Ameryki. Rasa jednak nie jest naukowo precyzyjną rzeczywistością. Jest to społeczny konstrukt, a nie genetyczny fakt. Nie można odróżnić DNA Czarnych od DNA Azjatów albo od DNA Białych – ani od DNA ich wszystkich razem.


Mimo nieustannego mówienia o “ludziach kolorowych”, określenie to ma bardzo niewielkie obiektywne znaczenie. W latach 1750. Benjamin Franklin pomstował na napływ niemieckich imigrantów do kolonii Pensylwania, opisując ich jako ludzi tak "śniadej cery", że nie mieli żadnej nadziei na asymilację do Ameryki głównego nurtu. Dla nas rasistowskie rozróżnienie Franklina między “śniadymi” Niemcami a białymi Anglikami jest absurdalne. Ale jaka rasowa kategoria nie jest równie absurdalna?  


Kwestionariusze spisów powszechnych solennie rozróżniały między "Murzynami", "mulatami", "w jednej czwartej Murzynami" i w "jednej ósmej Murzynami". W 1930 roku “Meksykanie” byli osobną rasą; potem, w 1940 roku wyeliminowano to określenie. Wszystko, co można powiedzieć z pewnością o tym i innym rasowym dzieleniu włosa na czworo, na punkcie którego Amerykanie od tak dawna mają obsesję, jest to, że nic z tego nie ma empirycznej podstawy. To samo dotyczy obecnej obsesji z dzieleniem Amerykanów na rasy “większości” i “mniejszości” i zakładanie, że zyski jednej grupy muszą być stratą innej.


"Obraz amerykańskiego społeczeństwa jako rozłupanego przez rasę na dwa odrębne bloki jest zbyt prostacki, by opisać prawdopodobną przyszłość kraju” - pisze Alba. Najlepszym tego dowodem jest gwałtownie rosnąca liczba młodych ludzi o mieszanym rasowo pochodzeniu. Ich liczba pnie się w górę w miarę jak coraz więcej spośród nas spotyka się, bierze śluby i zostaje matkami i ojcami bez względu na rasowe podziały. Hałaśliwe i wpływowe głosy – w świecie akademickim, w polityce i w mediach – mówią nam jak ważna jest rasa. Ale dziesiątki milionów Amerykanów, którzy kochają i są kochani bez zwracania uwagi na kolor skóry, wie lepiej.  


Love across the color line

Boston Globe, 22 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJeff Jacoby

Amerykański prawnik i dziennikarz, publicysta “Boston Globe” od 1994 roku. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1938 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk