Prawda

Czwartek, 12 grudnia 2019 - 10:51

« Poprzedni Następny »


Mieszane reakcje arabskie na klęskę pożarów w Izraelu


Z materiałów MEMRI 2016-11-28

Izraelsko arabska strona Facebooka Alarab.net zamieściła baner z napisem \

Izraelsko arabska strona Facebooka Alarab.net zamieściła baner z napisem "Nasze domy są otwarte dla wszystkich"Od kilku dni w Izraelu szaleją pożary, susza i silny wiatr utrudnia akcje ratunkowe. Jak dotąd nie było ofiar śmiertelnych, ale ponad 130 osób wymagało pomocy lekarskiej, według doniesienia z  niedzieli wieczorem zniszczonych jest ponad 32 tysiące arów lasów, całkowicie zniszczonych jest 527 domów, 35 osób zostało zatrzymanych pod zarzutem umyślnych podpaleń lub namawiania do takich czynów. W świecie arabskim wydaje się dominować radość, są również reakcje potępienia tej radości i akcje pomocy dla poszkodowanych.


Poniżej omówienie raportu MEMRI o reakcjach arabskich.

Wyrazy złośliwej satysfakcji z powodu pożarów, twierdzenia, że są one “karą Allaha”  


Post na palestyńskiej stronie Facebooka o nazwie “Tutaj Nablus": "Raduj się, o Inszirah, Izrael płonie, hahaha", wywołując wyrazy radości i rozbawienia czytelników. 


Inny post na tej samej stronie: "Wiatry zrobiły to, czego nie zrobiła islamska ummah w celu obrony swojej religii. Wiatry są żołnierzami Allaha..." Czytelnik napisał w odpowiedzi: "Allah przeklina Żydów, nasz Bóg potrafi ich [pokonać]".


Palestyńczyk, nazywający siebie "Szam'at Tafaul" ("Świeca optymizmu"), napisał: "Niechaj  Allah pali Żydów i chroni arabskich muzułmanów i chrześcijan w Izraelu".


Palestyńczyk napisał na związanej z Hamasem stronie Facebooka, “Palestyna teraz”: “Wspólna modlitwa: O Allahu, prosimy cię pozwól pożarom szaleć tak jak płynęły muzułmańskie łzy Palestyńczyków i tak jak każda kropla czystej krwi była rozlana w okrucieństwie i agresji, i jak przystoi honorowi meczetów i Koranu, które bezczeszczą złoczyńcy. Allahu, nie miej nad nimi litości, tak jak oni nie mają litości nad naszymi palestyńskimi braćmi. Amen! Pokaż im piekło na tym świecie, o wielki i mściwy Boże. Amen!"


Anonimowa odpowiedź na post na stronie Facebooka, “Oczy na Hajfę”, stwierdzała, że pożary były karą Allaha za ustawę o muezzinach [Projekt ustawy zakazującej używanie silnego nagłośnienia przy wzywaniu do modlitwy o 4 nad ranem. Ustawa nie przewiduje ograniczeń do pozostałych wezwań cztery razy dziennie. przyp. red.]: “To jest osiedle izraelskie w ogniu. To bardzo dobrze, zasłużyli na to. To jest kara Allaha za zakazanie wezwań do modłów  ..."


Post na stronie Facebooka palestyńskiego Szu'afat Al-Kuds  stwierdza, że Izrael kłamie, kiedy mówi, że znaleziono dowody podpaleń przez Palestyńczyków: "Władze okupacyjne twierdzą, że znalazły samochód pełen benzyny w jednym z lasów w pobliżu osiedla żydowskiego i że Palestyńczycy umieścili go tam w celu podpalenia lasu. Powtarzali to kłamstwo aż w nie uwierzyli”. Czytelnik napisał w odpowiedzi: „Kłamcy! To tak samo, jak kiedy umieszczali noże w samochodach Palestyńczyków, żeby fałszywie oskarżyć ich o planowanie zamachów nożowych".


Reakcja na innej stronie Facebook była stwierdzeniem, że pożary są izraelską próbą podżegania przeciwko Arabom izraelskim: “Jestem niemal przekonany, że wszystkie te pożary zostały umyślnie podłożone przez Izrael. Moim zdaniem – a mam nadzieję, że się mylę – jest to jeden z kroków w planie podżegania przeciwko Arabom izraelskim. Już zaczęli nazywać to intifadą. Nie wierzę w przypadki, tutaj jest jakaś sztuczka".


Wyrazy złośliwej satysfakcji ze świata arabskiego  


Wyrazy radości z powodu pożarów pojawiły się także w całym świecie arabskim. W poście na stronie Facebooka duchowny saudyjski, dr Salman Al-'Odeh życzył Izraelowi "straszliwych męczarni piekielnych”. 


Poeta egipski, Amir Teima tweetował pod hashtagiem "Izrael płonie": "Macie prawo uważać, że radowanie się z powodu pożarów w Izraelu jest nieludzkie, a ja mam prawo mieć nadzieję, że ogień zniszczy wszystko, co na jego drodze".


Egipski ruch Ghalaba, który sprzeciwia się reżimowi Sisiego, zamieścił na stronie Facebooka, co następuje: “Allahu, zalej ich swoim gniewem, tak jak oni palili nasze dzieci w Gazie… i uczyń, by płomienie sięgnęły wszystkich zdradzieckich przywódców arabskich, którzy zawarli z nimi sojusz".  


Szejk Maszari Raszed Al-'Afasi, imam Wielkiego Meczetu w mieście Kuwejt i kaznodzieja ministerstwa dziedzictwa religijnego, powiązał pożary z ustawą o muezzinach. Tweetował: „Izrael plonie. Traci kontrolę i prosi o pomoc sojuszników po tym, jak zakazał wezwań do modlitw w okupowanej Jerozolimie i w naszych ukradzionych miejscach świętych".


Pod hasztagiem "Izrael płonie" użytkownik Facebooka, Ahmad Al-Naszar, zamieścił zdjęcie Hitlera z napisem: “Tak, to przywołuje pewne wspomnienia. Umierajcie powoli, Żydzi, umierajcie powoli".Arabowie izraelscy potępiają wyrazy złośliwej satysfakcji z powodu pożarów, wzywają do pomagania Izraelczykom ewakuowanym z ich domów


Post na arabsko-izraelskiej stronie Facebooka @we7di.48 wskazywał, że pożary zagrażają także arabskim miastom i wsiom: "Ogień doszedł do Baka Al-Gharbijja,  Dzabel Al-Kafza w Nazarecie, [okolicy] Iksal i arabskiej wsi Nahaf. Niszczy wszystko i ewakuuje się ludzi z ich domów. Doszedł też do lasów Tamra i Kabul, Barta'a w Dżeninie, Deir Szaraf w Nablusie, Dżibia w Ramallah,i doszedł do Tulkarm i Kalkilja!! Z czego się tak cieszycie? O ogniu, zmień się w grad; mam nadzieję, że nasi ludzie wyjdą z tego bezpieczni i cali".   


Inny post na tej stronie krytykował doniesienia i reakcje ze świata muzułmańskiego: "...Izrael płonie w kilka dni po debacie o ustawie o muezzinach i radość przepełnia kraje muzułmańskie. Allah akbar. Ale to płoną drzewa, góry i równiny – a mianowicie, ojczyzna. Dlatego nie rozumiem poczucia triumfu u ludzi. Czy staliśmy się tak słabi, że radujemy się ze spalenia drzewa? Wszystko, co dzieje się, to, że nie ma deszczu i silne wiatry podsycają płomienie. Zatrzymajcie wasze fałszywe poczucie zwycięstwa dla siebie. Mam nadzieję, że kiedyś pokonamy własną ignorancję".


Post na stronie Facebooka "Tutaj Nazaret", autor błaga Allaha, by zaopiekował się drzewami, domami, lasami i ludźmi.


Izraelsko arabska strona Facebooka Alarab.net zamieściła baner z napisem "Nasze domy są otwarte dla wszystkich" i wezwała Arabów w Galilei i okręgu “Trójkąta”: “Otwórzmy nasze domy dla wszystkich mieszkańców Hajfy, Żydów i Arabów, których domy zostały zniszczone przez pożary i którzy opuścili swoje domy z obawy, że płomienie mogą do nich dotrzeć".


Kilku arabskich burmistrzów i przewodniczących rad lokalnych wyraziło żal z powodu szkód wyrządzonych przez ogień i zaoferowało gościnę rodzinom, zarówno żydowskim, jak arabskim, które zostały ewakuowane. Strony Facebooka “Tutaj Nazaret” i @we7di.48 cytowały burmistrza Nazaretu, Alego Salema, który określił wydarzenia jako “bardzo zasmucające” i ogłosił: “Nazaret, jego obiekty i jego hotele stoją otwarte dla obywateli, którzy doznali szkód od pożarów, zarówno dla Arabów, jak i Żydów”. Dodał: “Wszyscy jesteśmy ludźmi, niezależnie od naszej religii. Wszyscy żyjemy w tym samym kraju i musimy być braćmi zarówno w czasach potrzeby, jak w czasach szczęścia".


Władze miejskie Baka Al-Gharbija także oferowały pomoc dla mieszkańców Hajfy i gościnę dla nich w mieście.  


Strona Facebooka @we7di.48 cytowała burmistrza Kafar Kassem i burmistrza Rahat, oraz władz miejskich Kafara Bara, oferujących pomoc i gościnę ewakuowanym rodzinom. Strona Facebooka Ruchu Islamskiego – Gałęzi Południowej, cytowała przewodniczącego ruchu, Mansoura Kamala, który powiedział, że dziesiątki rodzin arabskich są gotowe na goszczenie każdej rodziny dotkniętej pożarami, niezależnie od tego, czy są Żydami, czy Arabami.


Także wielu Arabów izraelskich oferowało się gościć rodziny zmuszone do opuszczenia swoich domów z powodu pożarów.


Źródło: MEMRI, Specjalny komunikat Nr 6694, 27 listopada 2016   

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1426 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk