Prawda

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019 - 00:28

« Poprzedni Następny »


Mieszane reakcje arabskie na klęskę pożarów w Izraelu


Z materiałów MEMRI 2016-11-28

Izraelsko arabska strona Facebooka Alarab.net zamieściła baner z napisem \

Izraelsko arabska strona Facebooka Alarab.net zamieściła baner z napisem "Nasze domy są otwarte dla wszystkich"Od kilku dni w Izraelu szaleją pożary, susza i silny wiatr utrudnia akcje ratunkowe. Jak dotąd nie było ofiar śmiertelnych, ale ponad 130 osób wymagało pomocy lekarskiej, według doniesienia z  niedzieli wieczorem zniszczonych jest ponad 32 tysiące arów lasów, całkowicie zniszczonych jest 527 domów, 35 osób zostało zatrzymanych pod zarzutem umyślnych podpaleń lub namawiania do takich czynów. W świecie arabskim wydaje się dominować radość, są również reakcje potępienia tej radości i akcje pomocy dla poszkodowanych.


Poniżej omówienie raportu MEMRI o reakcjach arabskich.

Wyrazy złośliwej satysfakcji z powodu pożarów, twierdzenia, że są one “karą Allaha”  


Post na palestyńskiej stronie Facebooka o nazwie “Tutaj Nablus": "Raduj się, o Inszirah, Izrael płonie, hahaha", wywołując wyrazy radości i rozbawienia czytelników. 


Inny post na tej samej stronie: "Wiatry zrobiły to, czego nie zrobiła islamska ummah w celu obrony swojej religii. Wiatry są żołnierzami Allaha..." Czytelnik napisał w odpowiedzi: "Allah przeklina Żydów, nasz Bóg potrafi ich [pokonać]".


Palestyńczyk, nazywający siebie "Szam'at Tafaul" ("Świeca optymizmu"), napisał: "Niechaj  Allah pali Żydów i chroni arabskich muzułmanów i chrześcijan w Izraelu".


Palestyńczyk napisał na związanej z Hamasem stronie Facebooka, “Palestyna teraz”: “Wspólna modlitwa: O Allahu, prosimy cię pozwól pożarom szaleć tak jak płynęły muzułmańskie łzy Palestyńczyków i tak jak każda kropla czystej krwi była rozlana w okrucieństwie i agresji, i jak przystoi honorowi meczetów i Koranu, które bezczeszczą złoczyńcy. Allahu, nie miej nad nimi litości, tak jak oni nie mają litości nad naszymi palestyńskimi braćmi. Amen! Pokaż im piekło na tym świecie, o wielki i mściwy Boże. Amen!"


Anonimowa odpowiedź na post na stronie Facebooka, “Oczy na Hajfę”, stwierdzała, że pożary były karą Allaha za ustawę o muezzinach [Projekt ustawy zakazującej używanie silnego nagłośnienia przy wzywaniu do modlitwy o 4 nad ranem. Ustawa nie przewiduje ograniczeń do pozostałych wezwań cztery razy dziennie. przyp. red.]: “To jest osiedle izraelskie w ogniu. To bardzo dobrze, zasłużyli na to. To jest kara Allaha za zakazanie wezwań do modłów  ..."


Post na stronie Facebooka palestyńskiego Szu'afat Al-Kuds  stwierdza, że Izrael kłamie, kiedy mówi, że znaleziono dowody podpaleń przez Palestyńczyków: "Władze okupacyjne twierdzą, że znalazły samochód pełen benzyny w jednym z lasów w pobliżu osiedla żydowskiego i że Palestyńczycy umieścili go tam w celu podpalenia lasu. Powtarzali to kłamstwo aż w nie uwierzyli”. Czytelnik napisał w odpowiedzi: „Kłamcy! To tak samo, jak kiedy umieszczali noże w samochodach Palestyńczyków, żeby fałszywie oskarżyć ich o planowanie zamachów nożowych".


Reakcja na innej stronie Facebook była stwierdzeniem, że pożary są izraelską próbą podżegania przeciwko Arabom izraelskim: “Jestem niemal przekonany, że wszystkie te pożary zostały umyślnie podłożone przez Izrael. Moim zdaniem – a mam nadzieję, że się mylę – jest to jeden z kroków w planie podżegania przeciwko Arabom izraelskim. Już zaczęli nazywać to intifadą. Nie wierzę w przypadki, tutaj jest jakaś sztuczka".


Wyrazy złośliwej satysfakcji ze świata arabskiego  


Wyrazy radości z powodu pożarów pojawiły się także w całym świecie arabskim. W poście na stronie Facebooka duchowny saudyjski, dr Salman Al-'Odeh życzył Izraelowi "straszliwych męczarni piekielnych”. 


Poeta egipski, Amir Teima tweetował pod hashtagiem "Izrael płonie": "Macie prawo uważać, że radowanie się z powodu pożarów w Izraelu jest nieludzkie, a ja mam prawo mieć nadzieję, że ogień zniszczy wszystko, co na jego drodze".


Egipski ruch Ghalaba, który sprzeciwia się reżimowi Sisiego, zamieścił na stronie Facebooka, co następuje: “Allahu, zalej ich swoim gniewem, tak jak oni palili nasze dzieci w Gazie… i uczyń, by płomienie sięgnęły wszystkich zdradzieckich przywódców arabskich, którzy zawarli z nimi sojusz".  


Szejk Maszari Raszed Al-'Afasi, imam Wielkiego Meczetu w mieście Kuwejt i kaznodzieja ministerstwa dziedzictwa religijnego, powiązał pożary z ustawą o muezzinach. Tweetował: „Izrael plonie. Traci kontrolę i prosi o pomoc sojuszników po tym, jak zakazał wezwań do modlitw w okupowanej Jerozolimie i w naszych ukradzionych miejscach świętych".


Pod hasztagiem "Izrael płonie" użytkownik Facebooka, Ahmad Al-Naszar, zamieścił zdjęcie Hitlera z napisem: “Tak, to przywołuje pewne wspomnienia. Umierajcie powoli, Żydzi, umierajcie powoli".Arabowie izraelscy potępiają wyrazy złośliwej satysfakcji z powodu pożarów, wzywają do pomagania Izraelczykom ewakuowanym z ich domów


Post na arabsko-izraelskiej stronie Facebooka @we7di.48 wskazywał, że pożary zagrażają także arabskim miastom i wsiom: "Ogień doszedł do Baka Al-Gharbijja,  Dzabel Al-Kafza w Nazarecie, [okolicy] Iksal i arabskiej wsi Nahaf. Niszczy wszystko i ewakuuje się ludzi z ich domów. Doszedł też do lasów Tamra i Kabul, Barta'a w Dżeninie, Deir Szaraf w Nablusie, Dżibia w Ramallah,i doszedł do Tulkarm i Kalkilja!! Z czego się tak cieszycie? O ogniu, zmień się w grad; mam nadzieję, że nasi ludzie wyjdą z tego bezpieczni i cali".   


Inny post na tej stronie krytykował doniesienia i reakcje ze świata muzułmańskiego: "...Izrael płonie w kilka dni po debacie o ustawie o muezzinach i radość przepełnia kraje muzułmańskie. Allah akbar. Ale to płoną drzewa, góry i równiny – a mianowicie, ojczyzna. Dlatego nie rozumiem poczucia triumfu u ludzi. Czy staliśmy się tak słabi, że radujemy się ze spalenia drzewa? Wszystko, co dzieje się, to, że nie ma deszczu i silne wiatry podsycają płomienie. Zatrzymajcie wasze fałszywe poczucie zwycięstwa dla siebie. Mam nadzieję, że kiedyś pokonamy własną ignorancję".


Post na stronie Facebooka "Tutaj Nazaret", autor błaga Allaha, by zaopiekował się drzewami, domami, lasami i ludźmi.


Izraelsko arabska strona Facebooka Alarab.net zamieściła baner z napisem "Nasze domy są otwarte dla wszystkich" i wezwała Arabów w Galilei i okręgu “Trójkąta”: “Otwórzmy nasze domy dla wszystkich mieszkańców Hajfy, Żydów i Arabów, których domy zostały zniszczone przez pożary i którzy opuścili swoje domy z obawy, że płomienie mogą do nich dotrzeć".


Kilku arabskich burmistrzów i przewodniczących rad lokalnych wyraziło żal z powodu szkód wyrządzonych przez ogień i zaoferowało gościnę rodzinom, zarówno żydowskim, jak arabskim, które zostały ewakuowane. Strony Facebooka “Tutaj Nazaret” i @we7di.48 cytowały burmistrza Nazaretu, Alego Salema, który określił wydarzenia jako “bardzo zasmucające” i ogłosił: “Nazaret, jego obiekty i jego hotele stoją otwarte dla obywateli, którzy doznali szkód od pożarów, zarówno dla Arabów, jak i Żydów”. Dodał: “Wszyscy jesteśmy ludźmi, niezależnie od naszej religii. Wszyscy żyjemy w tym samym kraju i musimy być braćmi zarówno w czasach potrzeby, jak w czasach szczęścia".


Władze miejskie Baka Al-Gharbija także oferowały pomoc dla mieszkańców Hajfy i gościnę dla nich w mieście.  


Strona Facebooka @we7di.48 cytowała burmistrza Kafar Kassem i burmistrza Rahat, oraz władz miejskich Kafara Bara, oferujących pomoc i gościnę ewakuowanym rodzinom. Strona Facebooka Ruchu Islamskiego – Gałęzi Południowej, cytowała przewodniczącego ruchu, Mansoura Kamala, który powiedział, że dziesiątki rodzin arabskich są gotowe na goszczenie każdej rodziny dotkniętej pożarami, niezależnie od tego, czy są Żydami, czy Arabami.


Także wielu Arabów izraelskich oferowało się gościć rodziny zmuszone do opuszczenia swoich domów z powodu pożarów.


Źródło: MEMRI, Specjalny komunikat Nr 6694, 27 listopada 2016   

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1352 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk