Prawda

Poniedziałek, 13 lipca 2020 - 01:39

« Poprzedni Następny »


Mieszane reakcje arabskie na klęskę pożarów w Izraelu


Z materiałów MEMRI 2016-11-28

Izraelsko arabska strona Facebooka Alarab.net zamieściła baner z napisem \

Izraelsko arabska strona Facebooka Alarab.net zamieściła baner z napisem "Nasze domy są otwarte dla wszystkich"Od kilku dni w Izraelu szaleją pożary, susza i silny wiatr utrudnia akcje ratunkowe. Jak dotąd nie było ofiar śmiertelnych, ale ponad 130 osób wymagało pomocy lekarskiej, według doniesienia z  niedzieli wieczorem zniszczonych jest ponad 32 tysiące arów lasów, całkowicie zniszczonych jest 527 domów, 35 osób zostało zatrzymanych pod zarzutem umyślnych podpaleń lub namawiania do takich czynów. W świecie arabskim wydaje się dominować radość, są również reakcje potępienia tej radości i akcje pomocy dla poszkodowanych.


Poniżej omówienie raportu MEMRI o reakcjach arabskich.

Wyrazy złośliwej satysfakcji z powodu pożarów, twierdzenia, że są one “karą Allaha”  


Post na palestyńskiej stronie Facebooka o nazwie “Tutaj Nablus": "Raduj się, o Inszirah, Izrael płonie, hahaha", wywołując wyrazy radości i rozbawienia czytelników. 


Inny post na tej samej stronie: "Wiatry zrobiły to, czego nie zrobiła islamska ummah w celu obrony swojej religii. Wiatry są żołnierzami Allaha..." Czytelnik napisał w odpowiedzi: "Allah przeklina Żydów, nasz Bóg potrafi ich [pokonać]".


Palestyńczyk, nazywający siebie "Szam'at Tafaul" ("Świeca optymizmu"), napisał: "Niechaj  Allah pali Żydów i chroni arabskich muzułmanów i chrześcijan w Izraelu".


Palestyńczyk napisał na związanej z Hamasem stronie Facebooka, “Palestyna teraz”: “Wspólna modlitwa: O Allahu, prosimy cię pozwól pożarom szaleć tak jak płynęły muzułmańskie łzy Palestyńczyków i tak jak każda kropla czystej krwi była rozlana w okrucieństwie i agresji, i jak przystoi honorowi meczetów i Koranu, które bezczeszczą złoczyńcy. Allahu, nie miej nad nimi litości, tak jak oni nie mają litości nad naszymi palestyńskimi braćmi. Amen! Pokaż im piekło na tym świecie, o wielki i mściwy Boże. Amen!"


Anonimowa odpowiedź na post na stronie Facebooka, “Oczy na Hajfę”, stwierdzała, że pożary były karą Allaha za ustawę o muezzinach [Projekt ustawy zakazującej używanie silnego nagłośnienia przy wzywaniu do modlitwy o 4 nad ranem. Ustawa nie przewiduje ograniczeń do pozostałych wezwań cztery razy dziennie. przyp. red.]: “To jest osiedle izraelskie w ogniu. To bardzo dobrze, zasłużyli na to. To jest kara Allaha za zakazanie wezwań do modłów  ..."


Post na stronie Facebooka palestyńskiego Szu'afat Al-Kuds  stwierdza, że Izrael kłamie, kiedy mówi, że znaleziono dowody podpaleń przez Palestyńczyków: "Władze okupacyjne twierdzą, że znalazły samochód pełen benzyny w jednym z lasów w pobliżu osiedla żydowskiego i że Palestyńczycy umieścili go tam w celu podpalenia lasu. Powtarzali to kłamstwo aż w nie uwierzyli”. Czytelnik napisał w odpowiedzi: „Kłamcy! To tak samo, jak kiedy umieszczali noże w samochodach Palestyńczyków, żeby fałszywie oskarżyć ich o planowanie zamachów nożowych".


Reakcja na innej stronie Facebook była stwierdzeniem, że pożary są izraelską próbą podżegania przeciwko Arabom izraelskim: “Jestem niemal przekonany, że wszystkie te pożary zostały umyślnie podłożone przez Izrael. Moim zdaniem – a mam nadzieję, że się mylę – jest to jeden z kroków w planie podżegania przeciwko Arabom izraelskim. Już zaczęli nazywać to intifadą. Nie wierzę w przypadki, tutaj jest jakaś sztuczka".


Wyrazy złośliwej satysfakcji ze świata arabskiego  


Wyrazy radości z powodu pożarów pojawiły się także w całym świecie arabskim. W poście na stronie Facebooka duchowny saudyjski, dr Salman Al-'Odeh życzył Izraelowi "straszliwych męczarni piekielnych”. 


Poeta egipski, Amir Teima tweetował pod hashtagiem "Izrael płonie": "Macie prawo uważać, że radowanie się z powodu pożarów w Izraelu jest nieludzkie, a ja mam prawo mieć nadzieję, że ogień zniszczy wszystko, co na jego drodze".


Egipski ruch Ghalaba, który sprzeciwia się reżimowi Sisiego, zamieścił na stronie Facebooka, co następuje: “Allahu, zalej ich swoim gniewem, tak jak oni palili nasze dzieci w Gazie… i uczyń, by płomienie sięgnęły wszystkich zdradzieckich przywódców arabskich, którzy zawarli z nimi sojusz".  


Szejk Maszari Raszed Al-'Afasi, imam Wielkiego Meczetu w mieście Kuwejt i kaznodzieja ministerstwa dziedzictwa religijnego, powiązał pożary z ustawą o muezzinach. Tweetował: „Izrael plonie. Traci kontrolę i prosi o pomoc sojuszników po tym, jak zakazał wezwań do modlitw w okupowanej Jerozolimie i w naszych ukradzionych miejscach świętych".


Pod hasztagiem "Izrael płonie" użytkownik Facebooka, Ahmad Al-Naszar, zamieścił zdjęcie Hitlera z napisem: “Tak, to przywołuje pewne wspomnienia. Umierajcie powoli, Żydzi, umierajcie powoli".Arabowie izraelscy potępiają wyrazy złośliwej satysfakcji z powodu pożarów, wzywają do pomagania Izraelczykom ewakuowanym z ich domów


Post na arabsko-izraelskiej stronie Facebooka @we7di.48 wskazywał, że pożary zagrażają także arabskim miastom i wsiom: "Ogień doszedł do Baka Al-Gharbijja,  Dzabel Al-Kafza w Nazarecie, [okolicy] Iksal i arabskiej wsi Nahaf. Niszczy wszystko i ewakuuje się ludzi z ich domów. Doszedł też do lasów Tamra i Kabul, Barta'a w Dżeninie, Deir Szaraf w Nablusie, Dżibia w Ramallah,i doszedł do Tulkarm i Kalkilja!! Z czego się tak cieszycie? O ogniu, zmień się w grad; mam nadzieję, że nasi ludzie wyjdą z tego bezpieczni i cali".   


Inny post na tej stronie krytykował doniesienia i reakcje ze świata muzułmańskiego: "...Izrael płonie w kilka dni po debacie o ustawie o muezzinach i radość przepełnia kraje muzułmańskie. Allah akbar. Ale to płoną drzewa, góry i równiny – a mianowicie, ojczyzna. Dlatego nie rozumiem poczucia triumfu u ludzi. Czy staliśmy się tak słabi, że radujemy się ze spalenia drzewa? Wszystko, co dzieje się, to, że nie ma deszczu i silne wiatry podsycają płomienie. Zatrzymajcie wasze fałszywe poczucie zwycięstwa dla siebie. Mam nadzieję, że kiedyś pokonamy własną ignorancję".


Post na stronie Facebooka "Tutaj Nazaret", autor błaga Allaha, by zaopiekował się drzewami, domami, lasami i ludźmi.


Izraelsko arabska strona Facebooka Alarab.net zamieściła baner z napisem "Nasze domy są otwarte dla wszystkich" i wezwała Arabów w Galilei i okręgu “Trójkąta”: “Otwórzmy nasze domy dla wszystkich mieszkańców Hajfy, Żydów i Arabów, których domy zostały zniszczone przez pożary i którzy opuścili swoje domy z obawy, że płomienie mogą do nich dotrzeć".


Kilku arabskich burmistrzów i przewodniczących rad lokalnych wyraziło żal z powodu szkód wyrządzonych przez ogień i zaoferowało gościnę rodzinom, zarówno żydowskim, jak arabskim, które zostały ewakuowane. Strony Facebooka “Tutaj Nazaret” i @we7di.48 cytowały burmistrza Nazaretu, Alego Salema, który określił wydarzenia jako “bardzo zasmucające” i ogłosił: “Nazaret, jego obiekty i jego hotele stoją otwarte dla obywateli, którzy doznali szkód od pożarów, zarówno dla Arabów, jak i Żydów”. Dodał: “Wszyscy jesteśmy ludźmi, niezależnie od naszej religii. Wszyscy żyjemy w tym samym kraju i musimy być braćmi zarówno w czasach potrzeby, jak w czasach szczęścia".


Władze miejskie Baka Al-Gharbija także oferowały pomoc dla mieszkańców Hajfy i gościnę dla nich w mieście.  


Strona Facebooka @we7di.48 cytowała burmistrza Kafar Kassem i burmistrza Rahat, oraz władz miejskich Kafara Bara, oferujących pomoc i gościnę ewakuowanym rodzinom. Strona Facebooka Ruchu Islamskiego – Gałęzi Południowej, cytowała przewodniczącego ruchu, Mansoura Kamala, który powiedział, że dziesiątki rodzin arabskich są gotowe na goszczenie każdej rodziny dotkniętej pożarami, niezależnie od tego, czy są Żydami, czy Arabami.


Także wielu Arabów izraelskich oferowało się gościć rodziny zmuszone do opuszczenia swoich domów z powodu pożarów.


Źródło: MEMRI, Specjalny komunikat Nr 6694, 27 listopada 2016   

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1561 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk