Prawda

Piątek, 20 października 2017 - 09:08

« Poprzedni Następny »


Letni wieczór, Londyn, 2017


Sumantra Maitra 2017-06-05


Co może dziać się w dowolny letni wieczór w stolicy europejskiej? Może być pełno uzbrojonej policji, wpadającej do pubu, wrzeszczącej do klientów, by natychmiast padli na ziemię, bo jest możliwość, że wybuchnie bomba. Będzie mnóstwo SMS-ów do kolegów, którzy pracują w okolicy, by zapytać, czy nic im się nie stało. Przyjaciele będą dzwonić wzajem do siebie z radami, by unikać pewnych dzielnic z „zakazanym wstępem”.

Będzie nieustanne zaglądanie do wątku na Twitterze lub uczucie przyklejenia do wiadomości telewizyjnych, jeśli jesteś w domu. Będzie BBC pisząca, że jest “Incydent z ciężarówką na moście”, co, oczywiście, jest eufemizmem. Ale wszyscy będą wiedzieli, co to znaczy i kto może być odpowiedzialny. Nikt nie mówi o tym w cywilizowanych kręgach, a już z pewnością nie w BBC. To jest obserwowanie społeczeństwa o wysokim poziomie zaufania zachowującego się jak w strefie wojennej. Jest policja tweetująca i prosząca publiczność: “biegnij, ukryj się i powiedz innym”. Jest policja zmuszająca setki ludzi bawiących się w późną noc, by wychodzili w prostej linii z podniesionymi rękami i otwartymi dłońmi, w scenie lepiej znanej w Kaszmirze lub Sinciang. To jest ten sam kraj, który odparł Hiszpańską Armadę, Napoleona i Hitlera. To jest uczucie żałosnego, sromotnego poddania się. 

ABC News

@ABC

LATEST: http://abcn.ws/2qO388h ;
-At least 6 killed, several injured in London attacks
-3 suspects killed
-Suspects wore hoax explosive vests pic.twitter.com/YdtWd9rtdT

ABC News

@ABC

UPDATE: London Ambulance Service has taken over 30 patients to hospitals after terror attacks; at least 6 killed. http://abcn.ws/2qO388h ; pic.twitter.com/dd6ulBQckJ

5:03 AM - 4 Jun 2017


Urodziłem się w Indiach. Widziałem znacznie więcej islamskiego terroryzmu niż przeciętny człowiek Zachodu. Pozwólcie, że powiem wam coś, o czym wasze media nawet nie wspomną. Słowo na „i”. Istnieje różnica między terroryzmem a insurekcją czy rebelią. Zapomnij o wszystkich dających się przewidzieć reakcjach. Zapomnij apologetów w garniturach w telewizji obwiniających za te zbrodnie kolonializm, biedę, rasizm, wzrost islamofobii, Kate Hopkins, Alt Right, wszystko pod słońcem poza tym, co oczywiste. Zapomnij feministki w hidżabach, winiące za to Izrael i problem palestyński. Zapomnij wcześniej przygotowane wypowiedzi przywódców politycznych, którzy mówią o dobroci natury ludzkiej lub o źle „międzynarodowego terroryzmu”, lub gotowe, laminowane plakaty z Moje serce jest *z miastem atakowanym teraz*, zapomnij flagi na profilach Facebooka, hipsterów “ślących miłość i dobre fluidy”, świeczki, marsze z chorągiewkami, puste banały.


Zrozum charakter insurekcji. Insurekcja jest ruchem. Insurekcja nie musi być koordynowana ani planowana centralnie. Jedna z najlepiej zbadanych grup rebelianckich, ruch Naxalitów, składający się z radykałów maoistowskich, była w stanie wojny z rządem Indii przez ponad dziesięć lat. Nie był scentralizowany ani nawet skoordynowany. Większość rebeliantów była lokalna, z różnymi możliwościami operacyjnymi, doktryną i tempem. Małe grupy, zazwyczaj na ultra-lewicowych uniwersytetach, zatrute wspólną ideologią, planowały obalenie systemu, który uznawały za niegodny.


Budapeszt, Praga lub Bratysława nie stoją przed tym, przed czym stoją Londyn, Paryż, Bruksela i St Petersburg. A także Kaszmir, Sinciang lub Manila. Terroryzm samotnych wilków jest mitem. W każdym dużym mieście zachodu istnieją uśpione komórki. Natychmiastową reakcją skrajnej prawicy i skrajnej lewicy będzie obwinianie za terroryzm albo imigracji, albo historii kolonializmu. Ale powiedzcie mi, ilu Hindusów i Chińczyków, i Koreańczyków widzicie jak losowo odpalają bomby w miastach świata? Ilu Rosjan, Gruzinów i Ukraińców morduje ośmiolatki? W każdym z tych miejsc jest konflikt, jest historia nędzy, kolonializmu i autorytaryzmu. Te czynniki są nieme jeśli chodzi o specyficzny zestaw okoliczności dotyczący islamizmu. Kolonializm nie powoduje islamistycznego terroru, gdyby tak było, Manila nie byłaby oblężona przez ISIS.


Kiedy kurz opadnie, rozlegną się dalsze krzyki o kolejną interwencję na Bliskim Wschodzie z tych samych co zwykle stron. Za trzydziestym siódmym razem uda się. Ostatnim razem spustoszyliśmy wybrzeże północnoafrykańskie, stojące między wiecznie płonącym Bliskim Wschodem, a biednym kontynentem. Nie skończyło się to zbyt dobrze, łagodnie mówiąc. Druga strona będzie twierdzić, że „wojna z terrorem” była niepowodzeniem od początku. Ale nigdy nie prowadziliśmy wojny z terrorem, była to wojna z tyranami. Tyranami, którzy nagą siłą walczyli z terrorystami znacznie dłużej od nas.


Większość terrorystów na Zachodzie to drugie pokolenie imigrantów, wychowane często w całkowicie zamkniętych społecznościach, którzy samo-radykalizują się i którzy jeździli i przysięgali wierność obcym grupom, państwu i ideologii. Robili to, ponieważ nie potrafili identyfikować się z narodem kraju swojego urodzenia. Ponieważ w krajach zachodnich rządząca elita odrzuca obywatelski patriotyzm. Ludzie potrzebują tożsamości plemienia. Flagi do wymachiwania. Kiedy im się tego odmawia, nie zamieniają się nagle na stworzenia bezplemienne. Po prostu wybierają inną tożsamość. Miliny wybrały kiedyś czerwony sztandar i przysięgały mu wierność, miliony wybierają teraz czarny sztandar. A Wielkiej Brytanii nie ma ani powiewającej flagi brytyjskiej, ani flagi europejskiej.


Przyszłość Europy nie wygląda jasno. Thomas Hegghammer w artykule w 2016 r. wskazał na cztery czynniki, które doprowadziły do tego, że Europa jest polem bitwy. Jest jedno specyficzne, drugie pokolenie migrantów, co do którego oczekuje się, że będzie ekonomicznie osiągać gorsze wyniki i dlatego jeszcze bardziej zradykalizuje się. Pomoże temu wzrost liczby dostępnych przedsiębiorców dżihadu lub, prościej mówiąc, werbowników do islamistycznych grup oraz imamów w gettach i meczetach fundowanych przez naszych partnerów w terroryzmie z Zatoki, którym właśnie sprzedaliśmy broń wartą miliardy dolarów, by kontynuowali fundowanie wojen domowych i jeszcze bardziej destabilizowali Bliski Wschód. Doprowadzi to do permanentnego konfliktu w świecie muzułmańskim, a będzie wspomagane przez nasz brak kontroli Internetu. 


Oczywiście nie zobaczycie w mediach żadnej wzmianki o tym, bo to oznaczałoby konieczność zaakceptowania twardych, niepoprawnych politycznie faktów. Znaczyłoby, że strategia „zdobywania serc i umysłów” zawiodła. Znaczyłoby: nie, nie jesteśmy zjednoczeni na Zachodzie i tak, współobywatel może spiskować, by wysadzić w powietrze klub nocny, do którego twoja córka chodzi w piątki. Hashtagi zawiodły. Czuwania ze świecami zawiodło. Zaakceptowanie, że jest to insurekcja, oznaczałoby, że jedyną opcją jest klasyczna strategia przeciwko insurekcji, z oczyma i uszami w społeczności, głęboką penetracją i inwigilacją. Krótko mówiąc, w debacie między wolnością a bezpieczeństwem trzeba będzie zdecydować na korzyść bezpieczeństwa – przynajmniej tymczasowo. Znaczyłoby to mniej pieniędzy podatników wydawanych na zrzucanie KAB500 na białe tojoty w Syrii i mniej żołnierzy brytyjskich stacjonujących na Litwie, a więcej pieniędzy na policjantów patrolujących nasze dzielnice. Znaczyłoby to więcej gotówki wydawanej na penetrację, jakiej nie było od konfliktu w Irlandii Północnej, więcej okrętów marynarki wojennej patrolujących morza i przeszkadzających szmuglerom ludzi oraz NGO, które są w zmowie z szmuglerami ludzi.


Jako człowiekowi, który pochodzi z kraju w stanie wojny z islamizmem od połowy lat 1980., pozwólcie, że powiem wam coś, co widziałem, a co może wkrótce przyjść na Zachód. Pierwszym obowiązkiem państwa jest ochrona swoich obywateli. Nic innego. Nie ściganie rzekomej mowy nienawiści, nie dawanie wsparcia moralnego narkomanom, nie dochodzenia w sprawie idiotycznych mikroagresji. Ale dostarczanie bezpieczeństwa tym, którzy płacą podatki. Jeśli i kiedy państwo zawodzi w wykonywaniu tego obowiązku, obywatele sami chwytają za broń. A możecie mi wierzyć, nie chcecie tego zobaczyć w waszym kraju.


Summer Night, London 2017
 

Quillette, 4 czerwca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSumantra Maitra

 

Doktorant na wydziale stosunków międzynarodowych na University of Nottingham.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Interesujący człowiek i interesująca witryna MEF 2017-06-06


Notatki

Znalezionych 860 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Słodki handel” Monteskiusza i “dyplomacja Boga” Cobdena   Ridley   2017-10-20
Izraelscy Arabowie przełamują milczenie   Yemini   2017-10-20
Szwecja: kraj podwójnych standardów   Bergman   2017-10-19
Rakka zdobyta, Erdogan w Warszawie   Koraszewski   2017-10-18
Nazywam się Rachel ‘X’   Collier   2017-10-18
Islam i feminizm   Assaf   2017-10-17
Nieuczciwy artykuł redakcyjny z “Ha’aretz”   Rosenthal   2017-10-15
Państwo w państwie?   Toameh   2017-10-13
Palestyńska normalizacja – z Hamasem, nie z Izraelem   Tawil   2017-10-13
“Szlachetna dzikuska” przemówiła   Arbabzadah   2017-10-12
Odkrycie Ameryki zawdzięczamy islamowi i muzułmanom   Spencer   2017-10-12
Kiedy wilk pilnuje owiec   Nirenstein   2017-10-11
Uwolniony w umowie o Shalita pobożny Arab palestyński, morderca, wraca (zbyt późno) do więziennej celi   Roth   2017-10-10
Mowa obronna na rzecz kurdyjskiej niepodległości    Dershowitz   2017-10-09
Żydowskie matki i palestyńscy ojcowie   Bellerose   2017-10-08
Prawdziwe znaczenie “Nigdy więcej”   Rosenthal   2017-10-07
Mohammad Bakri, wróg Palestyńczyków   Yemini   2017-10-06
Walczymy z radykałami, nie z muzułmanami   Bauer   2017-10-05
Muzułmańscy reformatorzy potrzebują ochrony policyjnej   Meotti   2017-10-04
Najbardziej orwellowska instytucja świata   Koraszewski   2017-10-03
Islamskie reguły w duńskich szkołach   Bergman   2017-10-03
Demokratyczny Kurdystan zainspiruje wolność na Bliskim Wschodzie   Boteach   2017-10-01
Phyllis Chesler na wojnie z “fałszywymi feministkami” z lewicy   Landes   2017-09-30
A jednak moja żona niczego nie złamała   Koraszewski   2017-09-29
Narody Zjednoczone żądają powrotu do status quo   Koraszewski   2017-09-27
Islamiści odpowiedzialni za kryzys uchodźców Rohingya   Habib   2017-09-26
Lekcje dla Zachodu: Uwięzieni z powodu wiary   Rafizadeh   2017-09-25
Big Pharma i inne teorie spiskowe   Koraszewski   2017-09-25
Jak alarmistyczna retoryka wypacza politykę klimatyczną   Lomborg   2017-09-22
Masowe prześladowania chrześcijan i Kurdów przez Turcję   Bulut   2017-09-22
Argument przeciwko otwartym granicom i liberalna nieposkromiona pycha   Sixsmith   2017-09-21
Nazywanie Izraela państwem “białej supremacji” utrwala zachodni antysemityzm   Frantzman   2017-09-21
Testament palestyńskiego nożownika, Katiby Zahrana     2017-09-19
Czy huragan Irma był karą boską?     2017-09-18
Kulisy Porozumienia z Oslo   Carmon   2017-09-15
W poszukiwaniu merytorycznej bezstronności   Koraszewski   2017-09-14
Students for Justice in Palestine wrzucają syjonistów do jednego worka z faszystami i zwolennikami białej supremacji, i wzywają do przemocy   Coyne   2017-09-14
Centryzm: manifest umiarkowania   Winegard   2017-09-13
Oszczerstwo o eksmitowaniu Palestyńczyków z Jerozolimy szerzy się jak ogień na prerii   Julius   2017-09-12
Prawdziwy nauczyciel Chameneiego - Chomeini czy Kim?   Taheri   2017-09-11
Socjalizm głupców, czyli o lewicowym antysemityzmie   Koraszewski   2017-09-10
Patrząc na Afrykę oczyma Ryszarda Kapuścińskiego   Koraszewski   2017-09-08
Chrześcijanie, którzy kochają zbrodniarzy   MacEoin   2017-09-08
Czy pakistańska broń atomowa wpadnie w ręce dżihadystów?   Ahmad   2017-09-07
Czego lub kogo mamy się bać?   Koraszewski   2017-09-05
Czy kultura tolerancji jest zastępowana przez kulturę nietolerancji?   Fares   2017-09-03
Kiedy feministki dołączają do islamskich terrorystów   Rafizadeh   2017-08-31
Przypowieść o dobrym muzułmaninie   Koraszewski   2017-08-30
Apel do sekretarza generalnego   Prosor   2017-08-29
Turcy świętują bombardowanie Cypru napalmem w 1964 r.   Bulut   2017-08-28
Polowanie na muchosa   Kruk   2017-08-26
Marzenia o muzułmańskiej Hiszpanii   Fernandez   2017-08-26
Autonomia Palestyńska jest tworem terrorystycznym i tak powinna być traktowana   Milliere   2017-08-25
Chroniona droga do nuklearnego Iranu   i A. Savyon   2017-08-24
Edukacja turecka: dżihad wchodzi, ewolucja wypada   Bekdil   2017-08-23
Współistnienie czy ISIS   Charbel   2017-08-22
Wielka Brytania nadal zaprasza dżihadystów   Murray   2017-08-21
Wojna z nietolerancją wymaga nietolerancji   Koraszewski   2017-08-20
Liberalizm w niebezpieczeństwie   Palmer   2017-08-20
Obawy przed rosyjskim straszydłem osłabiają Zachód   Frantzman   2017-08-17
Dziecięca choroba „lewicowości”   Koraszewski   2017-08-15
Do wszystkich liberałów: Czy nikt nie zatroszczy się o prawa kobiet i dzieci?   Khan   2017-08-15
Obozy Hamasjugend, Gaza 2017     2017-08-14
Lewica i konflikt izraelsko-palestyński: droga do wzniosłej nienawiści    Palmer   2017-08-13
Dlaczego niektórzy usprawiedliwiają antysemityzm argumentem o polityce Izraela? Ponieważ chcą użyć antysemityzmu do motywowania sprzeciwu wobec polityki Izraela   Frantzman   2017-08-12
Na Wzgórzu Świątynnym i w Australii   Marquardt-Bigman   2017-08-11
Dlaczego żaden członek Państwa Islamskiego nie jest postawiony przed sądem za ludobójstwo Jazydów w 2014 r.?   Frantzman   2017-08-09
Ocenzurowany film, którego nie chcą, byście zobaczyli   Frank   2017-08-08
NGO rzeczywiście troszczące się o ludzi i o pokój     2017-08-07
Islamizacja historii   Bulut   2017-08-05
Środki bezpieczeństwa i rosnące napięcia   Collins   2017-08-04
“Washington Post” wybiela wezwania do zabijania Żydów   Marquardt-Bigman   2017-08-02
Burzliwe życie Wiesława Jaszczyńskiego   Koraszewski   2017-08-01
Oszczerstwa o Al-Aksa, serial wielopokoleniowy   Yemini   2017-08-01
Arabskie powody do zawiści   Charbel   2017-07-30
Jedna z głównych gazet w Niemczech: Media zamieniają terrorystów palestyńskich w ofiary   Weinthal   2017-07-29
Kaznodzieje nienawiści z Al-Aksa   Marquardt-Bigman   2017-07-28
Czy YouTube pomaga terrorystom?   Koraszewski   2017-07-27
Turcja: Obsesja Erdogana na temat Jerozolimy   Bekdil   2017-07-26
Dwoje geografów mówi, że akademicy powinni przestać cytować tak dużo prac heteroseksualnych białych mężczyzn   Coyne   2017-07-25
Trzy konflikty żydowsko-arabskie   Rosenthal   2017-07-24
Mord na Wzgórzu Świątynnym i kanonizacja zbirów     2017-07-22
Problemy na Wzgórzu Świątynnym   Plosker   2017-07-21
Czy ateista może być islamofobem?   Koraszewski   2017-07-19
Szczyt białego przywileju - protesty wobec G20   Frantzman   2017-07-18
Masowa migracja do Europy: przywódcy kontra społeczeństwa   Murray   2017-07-18
Drobna życzliwość (Koran 107): wielkoduszne rozwiązanie konfliktu arabsko-izraelskiego   Landes   2017-07-17
Nieprzemyślana koncepcja relokacji uchodźców.   Ferus   2017-07-16
Australia: Szaleństwo politycznej poprawności trwa dalej   Bergman   2017-07-14
Zachód poddaje się ekstremistom   Koraszewski   2017-07-13
Zachodni politycy, skończcie z obsesją na punkcie “rozwiązań” na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2017-07-13
Mohammad Dahlan, nowy burmistrz Strefy Gazy?   Toameh   2017-07-12
Media i ideologia - ponad połowa pola bitwy   Fernandez   2017-07-11
Amerykanin w Warszawie i w Hamburgu   Koraszewski   2017-07-11
Przemoc wobec kobiet: trochę niewygodnych danych dla skorumpowanej ONZ   Bekdil   2017-07-10
Alternatywna rzeczywistość CNN   Stern   2017-07-09
Bohaterowie palestyńskiej walki o pokój     2017-07-07
Islam, jedenasta plaga   Koraszewski   2017-07-06
Bliski Wschód – niespójna polityka USA   Yigal Carmon   2017-07-05
Brudne interesy zaangażowanych i zatroskanych   Koraszewski   2017-07-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchniNiewolnictwo seksualneMiłość teoretycznie przyzwoitychPsy nie idą do Nieba


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk