Prawda

Poniedziałek, 23 kwietnia 2018 - 13:43

« Poprzedni Następny »


Letni wieczór, Londyn, 2017


Sumantra Maitra 2017-06-05


Co może dziać się w dowolny letni wieczór w stolicy europejskiej? Może być pełno uzbrojonej policji, wpadającej do pubu, wrzeszczącej do klientów, by natychmiast padli na ziemię, bo jest możliwość, że wybuchnie bomba. Będzie mnóstwo SMS-ów do kolegów, którzy pracują w okolicy, by zapytać, czy nic im się nie stało. Przyjaciele będą dzwonić wzajem do siebie z radami, by unikać pewnych dzielnic z „zakazanym wstępem”.

Będzie nieustanne zaglądanie do wątku na Twitterze lub uczucie przyklejenia do wiadomości telewizyjnych, jeśli jesteś w domu. Będzie BBC pisząca, że jest “Incydent z ciężarówką na moście”, co, oczywiście, jest eufemizmem. Ale wszyscy będą wiedzieli, co to znaczy i kto może być odpowiedzialny. Nikt nie mówi o tym w cywilizowanych kręgach, a już z pewnością nie w BBC. To jest obserwowanie społeczeństwa o wysokim poziomie zaufania zachowującego się jak w strefie wojennej. Jest policja tweetująca i prosząca publiczność: “biegnij, ukryj się i powiedz innym”. Jest policja zmuszająca setki ludzi bawiących się w późną noc, by wychodzili w prostej linii z podniesionymi rękami i otwartymi dłońmi, w scenie lepiej znanej w Kaszmirze lub Sinciang. To jest ten sam kraj, który odparł Hiszpańską Armadę, Napoleona i Hitlera. To jest uczucie żałosnego, sromotnego poddania się. 

ABC News

@ABC

LATEST: http://abcn.ws/2qO388h ;
-At least 6 killed, several injured in London attacks
-3 suspects killed
-Suspects wore hoax explosive vests pic.twitter.com/YdtWd9rtdT

ABC News

@ABC

UPDATE: London Ambulance Service has taken over 30 patients to hospitals after terror attacks; at least 6 killed. http://abcn.ws/2qO388h ; pic.twitter.com/dd6ulBQckJ

5:03 AM - 4 Jun 2017


Urodziłem się w Indiach. Widziałem znacznie więcej islamskiego terroryzmu niż przeciętny człowiek Zachodu. Pozwólcie, że powiem wam coś, o czym wasze media nawet nie wspomną. Słowo na „i”. Istnieje różnica między terroryzmem a insurekcją czy rebelią. Zapomnij o wszystkich dających się przewidzieć reakcjach. Zapomnij apologetów w garniturach w telewizji obwiniających za te zbrodnie kolonializm, biedę, rasizm, wzrost islamofobii, Kate Hopkins, Alt Right, wszystko pod słońcem poza tym, co oczywiste. Zapomnij feministki w hidżabach, winiące za to Izrael i problem palestyński. Zapomnij wcześniej przygotowane wypowiedzi przywódców politycznych, którzy mówią o dobroci natury ludzkiej lub o źle „międzynarodowego terroryzmu”, lub gotowe, laminowane plakaty z Moje serce jest *z miastem atakowanym teraz*, zapomnij flagi na profilach Facebooka, hipsterów “ślących miłość i dobre fluidy”, świeczki, marsze z chorągiewkami, puste banały.


Zrozum charakter insurekcji. Insurekcja jest ruchem. Insurekcja nie musi być koordynowana ani planowana centralnie. Jedna z najlepiej zbadanych grup rebelianckich, ruch Naxalitów, składający się z radykałów maoistowskich, była w stanie wojny z rządem Indii przez ponad dziesięć lat. Nie był scentralizowany ani nawet skoordynowany. Większość rebeliantów była lokalna, z różnymi możliwościami operacyjnymi, doktryną i tempem. Małe grupy, zazwyczaj na ultra-lewicowych uniwersytetach, zatrute wspólną ideologią, planowały obalenie systemu, który uznawały za niegodny.


Budapeszt, Praga lub Bratysława nie stoją przed tym, przed czym stoją Londyn, Paryż, Bruksela i St Petersburg. A także Kaszmir, Sinciang lub Manila. Terroryzm samotnych wilków jest mitem. W każdym dużym mieście zachodu istnieją uśpione komórki. Natychmiastową reakcją skrajnej prawicy i skrajnej lewicy będzie obwinianie za terroryzm albo imigracji, albo historii kolonializmu. Ale powiedzcie mi, ilu Hindusów i Chińczyków, i Koreańczyków widzicie jak losowo odpalają bomby w miastach świata? Ilu Rosjan, Gruzinów i Ukraińców morduje ośmiolatki? W każdym z tych miejsc jest konflikt, jest historia nędzy, kolonializmu i autorytaryzmu. Te czynniki są nieme jeśli chodzi o specyficzny zestaw okoliczności dotyczący islamizmu. Kolonializm nie powoduje islamistycznego terroru, gdyby tak było, Manila nie byłaby oblężona przez ISIS.


Kiedy kurz opadnie, rozlegną się dalsze krzyki o kolejną interwencję na Bliskim Wschodzie z tych samych co zwykle stron. Za trzydziestym siódmym razem uda się. Ostatnim razem spustoszyliśmy wybrzeże północnoafrykańskie, stojące między wiecznie płonącym Bliskim Wschodem, a biednym kontynentem. Nie skończyło się to zbyt dobrze, łagodnie mówiąc. Druga strona będzie twierdzić, że „wojna z terrorem” była niepowodzeniem od początku. Ale nigdy nie prowadziliśmy wojny z terrorem, była to wojna z tyranami. Tyranami, którzy nagą siłą walczyli z terrorystami znacznie dłużej od nas.


Większość terrorystów na Zachodzie to drugie pokolenie imigrantów, wychowane często w całkowicie zamkniętych społecznościach, którzy samo-radykalizują się i którzy jeździli i przysięgali wierność obcym grupom, państwu i ideologii. Robili to, ponieważ nie potrafili identyfikować się z narodem kraju swojego urodzenia. Ponieważ w krajach zachodnich rządząca elita odrzuca obywatelski patriotyzm. Ludzie potrzebują tożsamości plemienia. Flagi do wymachiwania. Kiedy im się tego odmawia, nie zamieniają się nagle na stworzenia bezplemienne. Po prostu wybierają inną tożsamość. Miliny wybrały kiedyś czerwony sztandar i przysięgały mu wierność, miliony wybierają teraz czarny sztandar. A Wielkiej Brytanii nie ma ani powiewającej flagi brytyjskiej, ani flagi europejskiej.


Przyszłość Europy nie wygląda jasno. Thomas Hegghammer w artykule w 2016 r. wskazał na cztery czynniki, które doprowadziły do tego, że Europa jest polem bitwy. Jest jedno specyficzne, drugie pokolenie migrantów, co do którego oczekuje się, że będzie ekonomicznie osiągać gorsze wyniki i dlatego jeszcze bardziej zradykalizuje się. Pomoże temu wzrost liczby dostępnych przedsiębiorców dżihadu lub, prościej mówiąc, werbowników do islamistycznych grup oraz imamów w gettach i meczetach fundowanych przez naszych partnerów w terroryzmie z Zatoki, którym właśnie sprzedaliśmy broń wartą miliardy dolarów, by kontynuowali fundowanie wojen domowych i jeszcze bardziej destabilizowali Bliski Wschód. Doprowadzi to do permanentnego konfliktu w świecie muzułmańskim, a będzie wspomagane przez nasz brak kontroli Internetu. 


Oczywiście nie zobaczycie w mediach żadnej wzmianki o tym, bo to oznaczałoby konieczność zaakceptowania twardych, niepoprawnych politycznie faktów. Znaczyłoby, że strategia „zdobywania serc i umysłów” zawiodła. Znaczyłoby: nie, nie jesteśmy zjednoczeni na Zachodzie i tak, współobywatel może spiskować, by wysadzić w powietrze klub nocny, do którego twoja córka chodzi w piątki. Hashtagi zawiodły. Czuwania ze świecami zawiodło. Zaakceptowanie, że jest to insurekcja, oznaczałoby, że jedyną opcją jest klasyczna strategia przeciwko insurekcji, z oczyma i uszami w społeczności, głęboką penetracją i inwigilacją. Krótko mówiąc, w debacie między wolnością a bezpieczeństwem trzeba będzie zdecydować na korzyść bezpieczeństwa – przynajmniej tymczasowo. Znaczyłoby to mniej pieniędzy podatników wydawanych na zrzucanie KAB500 na białe tojoty w Syrii i mniej żołnierzy brytyjskich stacjonujących na Litwie, a więcej pieniędzy na policjantów patrolujących nasze dzielnice. Znaczyłoby to więcej gotówki wydawanej na penetrację, jakiej nie było od konfliktu w Irlandii Północnej, więcej okrętów marynarki wojennej patrolujących morza i przeszkadzających szmuglerom ludzi oraz NGO, które są w zmowie z szmuglerami ludzi.


Jako człowiekowi, który pochodzi z kraju w stanie wojny z islamizmem od połowy lat 1980., pozwólcie, że powiem wam coś, co widziałem, a co może wkrótce przyjść na Zachód. Pierwszym obowiązkiem państwa jest ochrona swoich obywateli. Nic innego. Nie ściganie rzekomej mowy nienawiści, nie dawanie wsparcia moralnego narkomanom, nie dochodzenia w sprawie idiotycznych mikroagresji. Ale dostarczanie bezpieczeństwa tym, którzy płacą podatki. Jeśli i kiedy państwo zawodzi w wykonywaniu tego obowiązku, obywatele sami chwytają za broń. A możecie mi wierzyć, nie chcecie tego zobaczyć w waszym kraju.


Summer Night, London 2017
 

Quillette, 4 czerwca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSumantra Maitra

 

Doktorant na wydziale stosunków międzynarodowych na University of Nottingham.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Interesujący człowiek i interesująca witryna MEF 2017-06-06


Notatki

Znalezionych 1024 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego chrześcijanie potrzebują samostanowienia w Iraku   Bulut   2018-04-23
Wielka Brytania: finansowanie nauki wysadzania się w powietrze   Murray   2018-04-20
Kto jest “uchodźcą”? Żydzi z Maroka a Palestyńczycy z Izraela   Dershowitz   2018-04-19
Tajemny świat Autonomii Palestyńskiej   Tawil   2018-04-18
Bliskowschodnie dziennikarstwo stadne: wszyscy zgadzają się   Landes   2018-04-17
Wolność, rynek, innowacje i wstawanie z kolan   Koraszewski   2018-04-16
Antysemityzm szaleje w Turcji   Bulut   2018-04-16
Izraelski dylemat afrykańskich migrantów   i Daniel Pomerantz   2018-04-15
Nieograniczona tania energia zmieniłaby społeczeństwo   Ridley   2018-04-14
“Obowiązek nienawidzenia Brytanii”   Murray   2018-04-14
Gaza: To co jest ludobójczymi rozruchami dla jednego, jest pokojowymi demonstracjami dla innego   Ruda (Daled Amos)   2018-04-12
Szwedzka minister spraw zagranicznych nie jest antysemitką, ona jest demagogiem   Flatow   2018-04-10
Nieodwzajemniona miłość Erdogana do ArabówBurak Bekdil   Bekdil   2018-04-09
Spotkanie na szczycie Turcja-Iran-Rosja     2018-04-08
Co wspólnego mają Alt-Right i Regresywna Lewica   Anomaly   2018-04-07
Chrześcijanie Nigerii dzisiaj, chrześcijanie Europy jutro   Meotti   2018-04-07
Apartheid w Judei i Samarii narzucony przez AP, wspierany przez Oslo   Maroun   2018-04-06
Co naprawdę znaczy wizyta saudyjskiego księcia?   Charai   2018-04-04
Pseudonauka i pseudoinformacja   Koraszewski   2018-04-02
Mity i fakty: śmiertelne “protesty ” Gazy   Pomerantz   2018-04-02
Prawo powrotu: kłamstwo, które zabija   Maroun   2018-04-01
Intersekcjonalność, plemienność i Farrakhan   Greenfield   2018-03-29
“Washington Post” broni Funduszu Męczenników AP   Pomerantz   2018-03-29
Turecka dyplomacja: bierz zakładników   Bulut   2018-03-28
Pora, by Zachód poszedł w ślady Izraela   Kasheikal   2018-03-27
Masakra Jazydów w Afrin: zabite dzieci, zbombardowane wsie, zniszczone świątynie   Bulut   2018-03-25
Dlaczego Arabowie tak nienawidzą Palestyńczyków?   Kedar   2018-03-24
Stu francuskich intelektualistów ostrzega przed islamskim totalitaryzmem      Fitzgerald   2018-03-23
Prawo Izraela do samoobrony   Rosenthal   2018-03-21
Żydowskie curesy   Lewin   2018-03-19
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – część II   MacEoin   2018-03-18
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – Część I   MacEoin   2018-03-17
Czy zachodni "Zatroskani" rzeczywiście troszczą się o pomoc dla Syryjczyków i Palestyńczyków?   Meotti   2018-03-13
Amerykański syndrom i Katar   Carmon   2018-03-12
Zabobony w postkolonialnej Afryce   Igwe   2018-03-10
"Ohydne przestępstwo" szkolnego programu   Tawil   2018-03-09
Izrael – państwo antyimperialistyczne   Krygier   2018-03-08
Świat mówi „nie”, ale już nie cały świat   Koraszewski   2018-03-07
#MeToo w meczecie   Meotti   2018-03-06
Oxfam, NGO i efekt aureoli    Steinberg   2018-03-04
Poinformujmy Abbasa: Wieczną stolicą “Palestyny” nie jest Jerozolima, jest nią Damaszek     2018-03-03
Więź społeczna, dziedzictwo krwi i rządy jego kurewskiej mości   Koraszewski   2018-03-02
Lekcje historii z dziesiątków lat pod rządami islamizmu   Rafizadeh   2018-03-02
Łupki są prawdziwą rewolucją energetyczną   Ridley   2018-03-01
Jak Izrael, Diaspora i Polska mogą opanować debatę o Holocauście   Frantzman   2018-03-01
Cenzorscy millennialsi są nowymi wiktorianami   Ridley   2018-02-27
Kto spowodował kryzys zdrowotny w Gazie?   Pomerantz   2018-02-27
Przyzwolenie, czyli dziś wolno zabijać   Koraszewski   2018-02-26
Amnesty wie, że to konflikt wewnętrzny między Palestyńczykami spowodował kryzys w Gazie, ale i tak obwinia Izrael     2018-02-26
Śmierć demokracji?   MacEoin   2018-02-25
Zachodnie feministki: hipokryzja hidżabu   Khan   2018-02-24
Europejscy apologeci arabsko-islamskiego ucisku i terroryzmu   Meotti   2018-02-23
Religia i polityka w zwarciu między Arabią Saudyjską a Katarem   Kedar   2018-02-21
Każdy naród powinien uchwalić prawa przeciwko fatwom   Nasreen   2018-02-19
Potworności, o których nikt nie mówi   Toameh   2018-02-19
Kryzys humanitarny w Gazie   Adam   2018-02-18
Irańska “Opowieść podręcznej” i etnocentryzm #MeToo   Frantzman   2018-02-17
Długi spacer z cudzymi myślami   Koraszewski   2018-02-16
Czy afrykańscy migranci powinni dostać pozwolenie na pozostanie w Izraelu?   Rosenthal   2018-02-16
Oświecenie: Rozum jest niezbywalny    Pinker   2018-02-15
Mroczny sekret dwulicowych akademików   Meotti   2018-02-13
Libańczycy zapłacą za grzech pierworodny Arabów   Maroun   2018-02-12
Polska, Izrael i Holocaust   Tsalic   2018-02-11
Jak nie upamiętniać Holocaustu   Rosenthal   2018-02-09
Holenderscy łowcy Żydów, którzy udzielili olbrzymiej pomocy nazistom   Gerstenfeld   2018-02-07
Niedobrze mi się robi na widok hidżabu, prawa szariatu, policji szariatu   Rafizadeh   2018-02-04
Co trzeba wiedzieć o obecnym trudnym położeniu Izraela    Flatow   2018-02-03
Konflikt arabsko-izraelski – dlaczego nie ma pokoju?   Kemp   2018-02-02
Zapomniani więźniowie sumienia   Koraszewski   2018-02-01
Prawa człowieka są uniwersalne, Amnesty. Także prawa Żydów   Nawaz   2018-02-01
Czy Oxfam popiera terror?    Clarfield   2018-01-28
Czy Trump zakończy problem palestyńskich uchodźców?   Rosenthal   2018-01-27
Tsunami w świecie arabskim   Kedar   2018-01-26
Muzułmańskie prześladowania chrześcijan: “Wyznawcy krzyża, zabijemy was wszystkich”   Ibrahim   2018-01-25
Urojenie dwóch państw jest największą przeszkodą dla pokoju    i Bruce Abramson   2018-01-24
W Gazie kolejna niewidzialna rakieta, która “spadła za blisko” i zniszczyła dom palestyńskich Arabów   Roth   2018-01-23
Takiej wody nie piłem jak żyję…   Koraszewski   2018-01-22
Korzenie BDS są zanurzone w antysemityzmie   Marquardt-Bigman   2018-01-22
Przestańcie “rozumieć” Palestyńczyków    Yemini   2018-01-19
Jak @UNRWA łamie najbardziej podstawową regułę NGO: "Nie czyń szkody"     2018-01-16
Czy wolno krytykować Unię Europejską?   Koraszewski   2018-01-15
Dlaczego Trump zdobywa poparcie na syjonistycznej lewicy?   Maroun   2018-01-15
Religia, kultura, mentalność i wartości   Koraszewski   2018-01-13
Arabski św. Mikołaj rozdaje granaty i bomby   Saif   2018-01-13
Arabski apartheid uderza w Palestyńczyków   Toameh   2018-01-12
Jak zakończyć finansowanie ONZ   Bolton   2018-01-08
Palestyńczycy: gdzie oni się podziali?   Bryen   2018-01-07
Myślenie stadne versus myślenie zbiorowe   Koraszewski   2018-01-06
Tolerancja Europy wobec terrorystów   Greenfield   2018-01-06
Kto jest najbardziej purytański?   Meotti   2018-01-05
Irańczycy przeciwko irańskiemu reżimowi      2018-01-03
Arabscy autorzy o kurdyjskim referendum     2018-01-02
Czego chcą Palestyńczycy? Widziane z Malezji   Lau   2017-12-31
Islamistyczne reżimy przejmują UNESCO   Meotti   2017-12-28
Wielka Brytania: Perwersja sprawiedliwości   Khan   2017-12-26
„Arabska ulica” wybucha w Europie   Murray   2017-12-23
Do czego wzywa imam w New Jersey?     2017-12-22
Nowy, irański porządek świata     2017-12-21
“Wdowy ISIS” i mit o niewinnych kobietach dżihadystkach   Frantzman   2017-12-20
Reakcje w Iranie na oświadczenie Trumpa     2017-12-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

WSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubic


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk