Prawda

Poniedziałek, 24 wrzesnia 2018 - 19:20

« Poprzedni Następny »


Lata po ludobójstwie Jazydzi pilnie potrzebują pomocy


Uzay Bulut 2018-07-04

Na zdjęciu: Dziewczynka jazydzka w namiocie  w obozie dla jazydzkich uchodźców wewnętrznych w Szarja w Iraku 12 listopada 2016 r. (Zdjęcie: Chris McGrath/Getty Images)
Na zdjęciu: Dziewczynka jazydzka w namiocie  w obozie dla jazydzkich uchodźców wewnętrznych w Szarja w Iraku 12 listopada 2016 r. (Zdjęcie: Chris McGrath/Getty Images)

Trzynastego czerwca Mark Green, administrator United States Agency for International Development (USAID), wreszcie podał dobre wiadomości dla prześladowanych chrześcijan i Jazydów w Iraku. W artykule w „Wall Street Journal”, zatytułowanym: Help Is on the Way for Middle Eastern Christians, napisał:

"Każdy dzień opóźnienia przybliża prześladowane społeczności do całkowitego wyniszczenia. W samym Iraku niemal 90% chrześcijan uciekło w ciągu ostatnich 15 lat, pozostawiając puste wsie, które przetrwały przez ponad tysiąc lat. Podobnie zdziesiątkowana jest populacja Jazydów. Bez natychmiastowej dodatkowej pomocy te grupy mogą być zmuszone do dalszego, bezprecedensowego exodusu, być może nigdy nie powracając do swoich pradawnych domów.


Trzeba działać teraz. Chrześcijanie, Jazydzi i inne prześladowane społeczności religijne na Bliskim Wschodzie cierpiały niewypowiedzianie aż nazbyt długo. Ich los poruszył serca narodu amerykańskiego, by wkroczyć ze współczuciem i zdecydowaniem. Prezydent Trump obiecał dostarczyć im pomoc, jakiej potrzebują do odbudowania swoich społeczności i przywrócenia im nadziei, i będziemy pracować niestrudzenie, by przełamać wszystkie przeszkody, jakie stoją na tej drodze”.

Inwazja Państwa Islamskiego (ISIS) na region Sindżar (lub Szingal) w Iraku w 2014 r. zwróciła uwagę świata na zapomnianą społeczność: Jazydów, jedną z najbardziej na świecie prześladowanych grup etniczno-religijnych. Jazydzi, pokojowy, nie-muzułmański lud, który sprzeciwia się rozlewowi krwi, byli przez wieki celem prześladowań za swoją wiarę. Ich ziemie ojczyste obejmują części Iraku, Turcji i Syrii. Jazydzi mówią, że byli poddani 74 ludobójczym kampaniom i ciężkiemu prześladowaniu przez islamistów przez całą swoją historię.


Kiedy ISIS najechało na Sindżar w sierpniu 2014 r., najeźdźcy zamordowali setki bezbronnych mężczyzn i starszych kobiet Jazydów. Jazydzkie dziewczęta i kobiety stały się ofiarami szeroko zakrojonych porwań i niewolnictwa. ISIS "umyślnie dręczyło krewnych jazydzkich, którzy byli zmuszani do obserwowania lub słuchania przez telefon, jak ich córki i siostry były gwałcone”, jak informował raport z 2017 r. organizacji pomocy Jazydom, Yazda. Raport ujawnia także, że porywano jazydzkich chłopców i zmuszano ich do nawracania się i szkolenia wojskowego:

"W tych obozach uczono małe dzieci jazydzkie ekstremistycznej ideologii ISIS i koranicznej interpretacji oraz prano im mózgi, by nienawidziły jazydyzmu, własnych rodzin i własnej społeczności. Szkoli się ich w posługiwaniu się bronią, włącznie z bronią palną i nożami i zmusza do oglądania filmów pokazujących dekapitację zakładników, jak również do praktykowania tego na atrapach, a nawet na ludziach”.

Od czasu ludobójstwa, czytamy w raporcie Yazda:

"Kobiety i dziewczęta doznają nieustannej przemocy seksualnej i są sprzedawane. Zostały zdehumanizowane i wystawia się je na targach niewolników (souk sabaya) organizowanych przez Komisje ISIS do Kupowania i Sprzedawania Niewolników, lub są sprzedawane między bojówkarzami poprzez aukcje internetowe. W dodatku do niewolnictwa seksualnego część jazydzkich kobiet i dziewcząt została przymusowo wydana za mąż za bojówkarzy ISIS i w jednych wypadkach zmuszona do zachowania ciąży, w innych do aborcji. Temu wszystkiemu towarzyszyło przymusowe nawracanie, przymusowe zarzucenie jazydzkich obyczajów i zmiana imion. Jazydzkie kobiety i dziewczęta w niewoli są poddane nieustannemu słownemu i fizycznemu maltretowaniu, z surowymi karami za mówienie we własnym języku lub praktykowanie jazydzkich tradycji. Obelgi są kierowane głównie wobec ich wiary – pojmani są oskarżani o to, że ‘czczą diabła’, mówi się o nich pogardliwie 'kuffar' [niewierni] i nakazuje się im zapomnienie rodzin i ich Boga”.

Rozmawiając z Gatestone o sytuacji Jazydów, Saad Babir, dyrektor medialny Yazdy, powiedział, że w obozach uchodźców dla Jazydów w północnym Iraku pilnie potrzebne są dwa rodzaje pomocy: wsparcie psychologiczne dla ofiar ludobójstwa i podstawowe usługi, takie jak opieka zdrowotna, żywność, woda, elektryczność, ogrzewanie, nowe namioty – a także wozy strażackie i ambulanse. Babir wyjaśnił, że wielu Jazydów zmarło w tych obozach z powodu braku tych dwóch ostatnich. Na przykład, 25 maja 17-letnia dziewczyna jazydzka spłonęła, a jej troje rodzeństwa doznało poważnych obrażeń, kiedy zapalił się namiot tej rodziny w jednym z obozów.


Dawood Saleh, jazydzki autor i działacz, któremu udało się uciec, był w Sindżar, kiedy ISIS rozpoczęło ludobójstwo w 2014 r. "Jazydzi już od czterech lat żyją w obozach w Iraku – powiedział. – Większość namiotów, w których żyją, jest marnej jakości i nie może przetrwać dłużej niż jeden lub dwa sezony. Te namioty mogą całkowicie spłonąć w 30 sekund”. 


Jego zdaniem najbardziej potrzebne jest wsparcie psychologiczne i opieka zdrowotna:

"Wojna i ludobójstwo, których Jazydzi doświadczyli niedawno po raz kolejny, powodują zniszczenie duszy człowieka. Jazydzi przechodzą bezprecedensowy kryzys psychologiczny. Stracili nadzieję na przyzwoite życie. Wzywam do dostarczenia opieki zdrowotnej i terapii psychologicznej, by pomóc Jazydom, szczególnie kobietom i dzieciom, którym udało się uciec z niewoli ISIS”.  


Zarówno Babir, jak Saleh podkreślali, że obozy Jazydów nie dostają wystarczającej pomocy. „Z tego, co wiemy – powiedział Babir – chociaż UN Refugee Agency i pewne międzynarodowe NGO dostarczają częściowo finansowania, obozy nie otrzymują żadnego wsparcia finansowego od regionalnych rządów Iraku ani Kurdystanu poza wyjątkowymi wypadkami”.  

Według Saleha:

"Byłem w obozach i zauważyłem, że kiedy pracownicy ONZ przybywali, by dokonać oceny, Jazydzi nie byli w stanie powiedzieć im prawdy z obawy przed odwetem przywódców kraju. Sam mam wielu przyjaciół, którzy byli aresztowani przez władze kurdyjskie za mówienie prawdy. Napisaliśmy także wiele raportów do ONZ z prośbą o zwrócenie uwagi na Jazydów w obozach uchodźców z powodu ich niebezpiecznej sytuacji, ale nasze prośby zostały odrzucone. ONZ nie informuje o sytuacji poprawnie i w wystarczający sposób, by umożliwić większą pomoc Zachodu dla Jazydów”.  

Pari Ibrahim, założycielka i dyrektorka Free Yezidi Foundation, także zauważa, że zbyt mało Jazydów otrzymuje rekomendację ONZ do przesiedlenia do krajów Zachodu. 


Babir sugerował, by USA pomogły jazydzkim ofiarom przez program przesiedlenia podobny do tych, jakie podjęły KanadaAustralia i Niemcy. Podkreślił także prace, jakie Jazydzi lojalnie wykonywali na rzecz armii amerykańskiej:

"Rząd USA powinien pomóc Jazydom, ponieważ ISIS porwało i zamordowało wielu Jazydów za ich pracę dla armii USA jako tłumacze. Uważamy, że pora, by USA pomogły nam teraz, kiedy tego najbardziej potrzebujemy”.

"Wszyscy potrzebują pilnej terapii psychologicznej – dodał Saleh. – USA powinny pomóc rodzinom jazydzkim w wydostaniu się z Iraku. Dla nich konieczność życia w Iraku jest równa samobójstwu”.


Jak powiedział jeden z uchodźców jazydzkich z Iraku w wywiadzie dla Ezidi Press w 2015 r.: "Niezależnie od tego, co robimy, ten kraj jest naszym grobem”.

raportu Yazda:

"Ocalali z ludobójstwa, włącznie z tymi, którym udało się uciec przed dostaniem się do niewoli, tęsknią do powrotu do ojczyzny z zapewnieniem bezpieczeństwa, pokoju i stabilności… Istnieją jednak poważne przeszkody na drodze powrotu, włącznie z brakiem nadających się do zamieszkania domów i odpowiedniej infrastruktury, z całymi wsiami i miastami zrównanymi z ziemią… Według burmistrza Sindżar, Mahamy Chalilego, około 80-85% okręgu Sindżar zniszczyło ISIS i odbudowa okręgu będzie wymagała znacznych inwestycji… funduszy, które byłyby administrowane i nadzorowane skutecznie i przejrzyście”. 

Ibrahim powiedziała Gatestone:

"Nie jest oczywiste, że USA będą w stanie zapewnić, że Szingal będzie bezpiecznym i spokojnym miejscem dla Jazydów. Jeśli nie, USA nie powinny naciskać na Jazydów, by tam powrócili, ale raczej powinni wspierać społeczność Jazydów przez dostarczanie umiejętności, szkolenia i możliwości polepszenia ich życia”.

Jeśli chodzi o irackie wybory parlamentarne, które odbyły się 12 maja, Saleh powiedział Gatestone, że „głosy Jazydów zostały spalone lub skradzione. Żadna z partii Jazydów nie była w stanie wejść do parlamentu, chociaż głosy Jazydów przekraczały 100 tysięcy. Jazydzi w obozach są nadal marginalizowani, także po ludobójstwie”.


Spostrzeżenia Saleha znajdują poparcie w raporcie Yazda:

"Dyskryminację Jazydów w każdym aspekcie życia pogarsza fakt, że Jazydzi są niedoreprezentowani we wszystkich kluczowych instytucjach zarówno w Iraku, jak KRI [Kurdystańskim Regionie Iraku] i nie mają możliwości zmiany polityki i programów rządowych”.  

Jako długoterminowe rozwiązanie Babir proponuje chronioną enklawę dla Jazydów w Sindżar i uznanie prawa Jazydów do samostanowienia:

„Proponujemy międzynarodową ochronę dla Jazydów i innych narażonych mniejszości w Iraku, ponieważ zarówno iracki, jak kurdyjski rząd nie chronią nas. Jazydzi potrzebują własnej administracji na swoich terytoriach i bezpieczeństwa dostarczanego przez własne siły zbrojne. Aby przeżyć i żyć w bezpieczeństwie godnym życiem, musimy mieć prawo do samostanowienia”.

Yazidis after Genocide, Yazidis Urgently Need Help

Gatestone Institue, 27 czerwca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Urodziłam się jako muzułmanka, pisze o sobie z gorzką ironią turecka publicystka z Ankary, mieszkająca od niedawna w Stanach Zjednoczonych.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1129 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wyznanie: od 15 lat leczę się z islamofobii   Lindenberg   2018-09-24
Niewidomy w Betlejem   Flatow   2018-09-23
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2018-09-21
To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda   Peter   2018-09-20
Jak „New York Times” wybiela radykalny islam   Emerson   2018-09-18
Czas zakończyć fałszywą i krzywdzącą narrację   Rosenthal   2018-09-16
Dlaczego Clintonowie dzielili scenę z Farrakhanem?   Dershowitz   2018-09-15
Czy Facebook wspomaga radykalizm?   Rosenthal   2018-09-14
Abbas popełnia te same błędy, co Arafat     2018-09-14
Mosad w Paryżu, albo jak francuska prasa denuncjuje francuskich Żydów   Lewin   2018-09-10
Konfederacja jordańsko-palestyńska – dlaczego nie?   Yemini   2018-09-07
UNRWA i Żydzi   Julius   2018-09-06
Netanjahu, tragicznie, ma rację – Świat nie chroni słabych   Frantzman   2018-09-05
Jerozolima: dlaczego przywódcy palestyńscy mówią ”nie głosujcie”   Tawil   2018-09-04
YouTube blokuje ujawnianie antysemityzmu     2018-09-02
Podział Francji przez Macrona?   Mamou   2018-09-01
Fałszywi sojusznicy Ameryki w Zatoce    Bekdil   2018-08-31
Sfabrykowany kryzys humanitarny UNRWA   Bedein   2018-08-24
Mauretania: USA muszą żądać natychmiastowego uwolnienia przed wyborami kandydata ruchu przeciwko niewolnictwu   Blum   2018-08-23
Wielka Brytania: Dyskryminacja wobec chrześcijańskich uchodźców   Bergman   2018-08-22
Arabski dwugłos o pokoju na Bliskim Wschodzie     2018-08-21
Izrael – nie ma takiego państwa   Koraszewski   2018-08-20
Wybielanie skrajnie prawicowego charakteru partii politycznych na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2018-08-20
Wielka Brytania wita ekstremistów – raz za razem   Murray   2018-08-18
Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23
Po co Izraelowi konstytucja?   Koraszewski   2018-07-22
Historia udaremnionego zamachu terrorystycznego   Rafizadeh   2018-07-20
Plucie na Izrael to wielki (wspierany przez państwo) biznes   Bergman   2018-07-19
Kaczka trojańska i jej wredne potomstwo   Koraszewski   2018-07-18
Futbol i inne rodzaje „postępowego” kolonializmu   Tsalic   2018-07-17
Orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazują, że nie ma „prawa powrotu” i że Gaza nie jest okupowana   Amos   2018-07-16
Biskup Graham Tomlin i demonizacja Izraela   MacEoin   2018-07-13
Wyrazy uznania dla Lee Kuan Yew   Fitzgerald   2018-07-09
Czy poczucie winy zabija Zachód od środka?   Meotti   2018-07-08
Jak pomóc sąsiadom, którzy uciekają przed swoimi   Koraszewski   2018-07-06
Lata po ludobójstwie Jazydzi pilnie potrzebują pomocy   Bulut   2018-07-04
Racjonalizm przerywany, czyli mambo-jumbo wiecznie żywe   Koraszewski   2018-07-02
Oszczerstwo o niemowlęciu z Gazy: równe narracje; nierówne traktowanie   Plosker   2018-07-01
Mega-antysemici współczesnego świata   Gerstenfeld   2018-06-29
Zachodnioeuropejskie postawy wobec Żydów: raport z dużego badania     Gerstenfeld   2018-06-27
Kolejny rok suszy, czy zdążymy się obudzić?   Koraszewski   2018-06-25
Jak NGO pomagają imigrantom   Frantzman   2018-06-24
Dlaczego nie bronimy się?   Rosenthal   2018-06-23
Marsz na rzecz terroryzmu w Londynie? Żaden problem   Bergman   2018-06-21
Etniczna czystka północnego Cypru. Wyznania turecko-cypryjskiego masowego mordercy   Bulut   2018-06-19
O chorobie psychicznej i wspomaganym samobójstwie   Coyne   2018-06-18
NGO finansowane z zagranicy - władza polityczna i prawowita demokracja   Steinberg   2018-06-18
Palestyna: Oblanie egzaminu historii   Sherman   2018-06-17
Wielka Brytania: Nowa akcja na rzecz islamskich praw o bluźnierstwie?   Bergman   2018-06-16
Sport, czyli szlachetna rywalizacja   Koraszewski   2018-06-15
Gangi gwałcicieli: opowieść z zielonego Oxfordshire   Murray   2018-06-15
Odrażający antysemityzm w ONZ   Bayefsky   2018-06-11
Palestyńscy podpalacze z latawcami   Rosenthal   2018-06-10
Unijne i palestyńskie nielegalne „fakty w terenie”   Tawil   2018-06-09
Odrastające głowy hydry nazizmu   Koraszewski   2018-06-08
Iran odpłaca za ciosy Izraelowi palestyńską krwią   Kedar   2018-06-07
Kobiety są ofiarami islamskich ekstremistów   Ayari   2018-06-06
Palestyńska „zdrada”   Tawil   2018-06-05
Dobrzy Europejczycy marzą choćby o proporcjonalności   Koraszewski   2018-06-04
Jak multikulturowy, intersekcjonalny postkolonializm cofa nas do Średniowiecza   Rosenthal   2018-06-03
Kolonizowanie martwych Gazy dla teatru kadiszu   Frantzman   2018-06-01
Propalestyńskie organizacje praw człowieka gwiżdżą na Palestyńczyków i na prawa człowieka   Tawil   2018-05-31
Problem mediów z Izraelem   Rosenthal   2018-05-30
Kazania na górkach   Koraszewski   2018-05-29
Norweska NGO gubi drogę na granicy Gazy   Steinberg   2018-05-28
Samodzielnie stworzona Nakba Palestyńczyków   Yemini   2018-05-26
Pięć filarów palestynizmu   Rosenthal   2018-05-25
Pilny list otwarty do sekretarza generalnego ONZ António Gutteresa   Kalulu   2018-05-24
Palestyńczycy: prawdziwa blokada Gazy   Toameh   2018-05-23
Cywilizacja zderzeń narracji   Koraszewski   2018-05-22
Trump przestaje karmić krokodyla   Rosenthal   2018-05-22
Zachód zdradza Kurdów   Meotti   2018-05-21
Gaza, Daniel i toporna robota   Tsalic   2018-05-19
Czy media rzeczywiście rozumieją przemoc w Gazie?   Plosker   2018-05-17
Zasłona dymna: sześć tygodni przemocy na granicy Gazy   Kemp   2018-05-16
220 nalotów na Palestyńczyków; świat ziewa   Toameh   2018-05-14
Ku politycznemu wymarciu   Carmon   2018-05-11
Kiedy nawet ateiści wierzą w fatwy i zaklęcia   Koraszewski   2018-05-10
Czy Putin realizuje idee Sołżenicyna, jak sądzą niektórzy analitycy?   de Lazari   2018-05-10
Palestyńczycy: nowy zwrot w starym kłamstwie   Tawil   2018-05-09
Dlaczego jestem wdzięczny Mahmoudowi Abbasowi   Rosenthal   2018-05-08
Igrzysk, igrzysk, pal diabli chleb   Koraszewski   2018-05-07
Artykuł w “Guardianie” kwestionuje “sztywną ortodoksję” Jom Ha’atzmaut, że Izrael powinien istnieć   White   2018-05-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Odrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucji


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk