Prawda

Wtorek, 19 lutego 2019 - 13:54

« Poprzedni Następny »


Lata po ludobójstwie Jazydzi pilnie potrzebują pomocy


Uzay Bulut 2018-07-04

Na zdjęciu: Dziewczynka jazydzka w namiocie  w obozie dla jazydzkich uchodźców wewnętrznych w Szarja w Iraku 12 listopada 2016 r. (Zdjęcie: Chris McGrath/Getty Images)
Na zdjęciu: Dziewczynka jazydzka w namiocie  w obozie dla jazydzkich uchodźców wewnętrznych w Szarja w Iraku 12 listopada 2016 r. (Zdjęcie: Chris McGrath/Getty Images)

Trzynastego czerwca Mark Green, administrator United States Agency for International Development (USAID), wreszcie podał dobre wiadomości dla prześladowanych chrześcijan i Jazydów w Iraku. W artykule w „Wall Street Journal”, zatytułowanym: Help Is on the Way for Middle Eastern Christians, napisał:

"Każdy dzień opóźnienia przybliża prześladowane społeczności do całkowitego wyniszczenia. W samym Iraku niemal 90% chrześcijan uciekło w ciągu ostatnich 15 lat, pozostawiając puste wsie, które przetrwały przez ponad tysiąc lat. Podobnie zdziesiątkowana jest populacja Jazydów. Bez natychmiastowej dodatkowej pomocy te grupy mogą być zmuszone do dalszego, bezprecedensowego exodusu, być może nigdy nie powracając do swoich pradawnych domów.


Trzeba działać teraz. Chrześcijanie, Jazydzi i inne prześladowane społeczności religijne na Bliskim Wschodzie cierpiały niewypowiedzianie aż nazbyt długo. Ich los poruszył serca narodu amerykańskiego, by wkroczyć ze współczuciem i zdecydowaniem. Prezydent Trump obiecał dostarczyć im pomoc, jakiej potrzebują do odbudowania swoich społeczności i przywrócenia im nadziei, i będziemy pracować niestrudzenie, by przełamać wszystkie przeszkody, jakie stoją na tej drodze”.

Inwazja Państwa Islamskiego (ISIS) na region Sindżar (lub Szingal) w Iraku w 2014 r. zwróciła uwagę świata na zapomnianą społeczność: Jazydów, jedną z najbardziej na świecie prześladowanych grup etniczno-religijnych. Jazydzi, pokojowy, nie-muzułmański lud, który sprzeciwia się rozlewowi krwi, byli przez wieki celem prześladowań za swoją wiarę. Ich ziemie ojczyste obejmują części Iraku, Turcji i Syrii. Jazydzi mówią, że byli poddani 74 ludobójczym kampaniom i ciężkiemu prześladowaniu przez islamistów przez całą swoją historię.


Kiedy ISIS najechało na Sindżar w sierpniu 2014 r., najeźdźcy zamordowali setki bezbronnych mężczyzn i starszych kobiet Jazydów. Jazydzkie dziewczęta i kobiety stały się ofiarami szeroko zakrojonych porwań i niewolnictwa. ISIS "umyślnie dręczyło krewnych jazydzkich, którzy byli zmuszani do obserwowania lub słuchania przez telefon, jak ich córki i siostry były gwałcone”, jak informował raport z 2017 r. organizacji pomocy Jazydom, Yazda. Raport ujawnia także, że porywano jazydzkich chłopców i zmuszano ich do nawracania się i szkolenia wojskowego:

"W tych obozach uczono małe dzieci jazydzkie ekstremistycznej ideologii ISIS i koranicznej interpretacji oraz prano im mózgi, by nienawidziły jazydyzmu, własnych rodzin i własnej społeczności. Szkoli się ich w posługiwaniu się bronią, włącznie z bronią palną i nożami i zmusza do oglądania filmów pokazujących dekapitację zakładników, jak również do praktykowania tego na atrapach, a nawet na ludziach”.

Od czasu ludobójstwa, czytamy w raporcie Yazda:

"Kobiety i dziewczęta doznają nieustannej przemocy seksualnej i są sprzedawane. Zostały zdehumanizowane i wystawia się je na targach niewolników (souk sabaya) organizowanych przez Komisje ISIS do Kupowania i Sprzedawania Niewolników, lub są sprzedawane między bojówkarzami poprzez aukcje internetowe. W dodatku do niewolnictwa seksualnego część jazydzkich kobiet i dziewcząt została przymusowo wydana za mąż za bojówkarzy ISIS i w jednych wypadkach zmuszona do zachowania ciąży, w innych do aborcji. Temu wszystkiemu towarzyszyło przymusowe nawracanie, przymusowe zarzucenie jazydzkich obyczajów i zmiana imion. Jazydzkie kobiety i dziewczęta w niewoli są poddane nieustannemu słownemu i fizycznemu maltretowaniu, z surowymi karami za mówienie we własnym języku lub praktykowanie jazydzkich tradycji. Obelgi są kierowane głównie wobec ich wiary – pojmani są oskarżani o to, że ‘czczą diabła’, mówi się o nich pogardliwie 'kuffar' [niewierni] i nakazuje się im zapomnienie rodzin i ich Boga”.

Rozmawiając z Gatestone o sytuacji Jazydów, Saad Babir, dyrektor medialny Yazdy, powiedział, że w obozach uchodźców dla Jazydów w północnym Iraku pilnie potrzebne są dwa rodzaje pomocy: wsparcie psychologiczne dla ofiar ludobójstwa i podstawowe usługi, takie jak opieka zdrowotna, żywność, woda, elektryczność, ogrzewanie, nowe namioty – a także wozy strażackie i ambulanse. Babir wyjaśnił, że wielu Jazydów zmarło w tych obozach z powodu braku tych dwóch ostatnich. Na przykład, 25 maja 17-letnia dziewczyna jazydzka spłonęła, a jej troje rodzeństwa doznało poważnych obrażeń, kiedy zapalił się namiot tej rodziny w jednym z obozów.


Dawood Saleh, jazydzki autor i działacz, któremu udało się uciec, był w Sindżar, kiedy ISIS rozpoczęło ludobójstwo w 2014 r. "Jazydzi już od czterech lat żyją w obozach w Iraku – powiedział. – Większość namiotów, w których żyją, jest marnej jakości i nie może przetrwać dłużej niż jeden lub dwa sezony. Te namioty mogą całkowicie spłonąć w 30 sekund”. 


Jego zdaniem najbardziej potrzebne jest wsparcie psychologiczne i opieka zdrowotna:

"Wojna i ludobójstwo, których Jazydzi doświadczyli niedawno po raz kolejny, powodują zniszczenie duszy człowieka. Jazydzi przechodzą bezprecedensowy kryzys psychologiczny. Stracili nadzieję na przyzwoite życie. Wzywam do dostarczenia opieki zdrowotnej i terapii psychologicznej, by pomóc Jazydom, szczególnie kobietom i dzieciom, którym udało się uciec z niewoli ISIS”.  


Zarówno Babir, jak Saleh podkreślali, że obozy Jazydów nie dostają wystarczającej pomocy. „Z tego, co wiemy – powiedział Babir – chociaż UN Refugee Agency i pewne międzynarodowe NGO dostarczają częściowo finansowania, obozy nie otrzymują żadnego wsparcia finansowego od regionalnych rządów Iraku ani Kurdystanu poza wyjątkowymi wypadkami”.  

Według Saleha:

"Byłem w obozach i zauważyłem, że kiedy pracownicy ONZ przybywali, by dokonać oceny, Jazydzi nie byli w stanie powiedzieć im prawdy z obawy przed odwetem przywódców kraju. Sam mam wielu przyjaciół, którzy byli aresztowani przez władze kurdyjskie za mówienie prawdy. Napisaliśmy także wiele raportów do ONZ z prośbą o zwrócenie uwagi na Jazydów w obozach uchodźców z powodu ich niebezpiecznej sytuacji, ale nasze prośby zostały odrzucone. ONZ nie informuje o sytuacji poprawnie i w wystarczający sposób, by umożliwić większą pomoc Zachodu dla Jazydów”.  

Pari Ibrahim, założycielka i dyrektorka Free Yezidi Foundation, także zauważa, że zbyt mało Jazydów otrzymuje rekomendację ONZ do przesiedlenia do krajów Zachodu. 


Babir sugerował, by USA pomogły jazydzkim ofiarom przez program przesiedlenia podobny do tych, jakie podjęły KanadaAustralia i Niemcy. Podkreślił także prace, jakie Jazydzi lojalnie wykonywali na rzecz armii amerykańskiej:

"Rząd USA powinien pomóc Jazydom, ponieważ ISIS porwało i zamordowało wielu Jazydów za ich pracę dla armii USA jako tłumacze. Uważamy, że pora, by USA pomogły nam teraz, kiedy tego najbardziej potrzebujemy”.

"Wszyscy potrzebują pilnej terapii psychologicznej – dodał Saleh. – USA powinny pomóc rodzinom jazydzkim w wydostaniu się z Iraku. Dla nich konieczność życia w Iraku jest równa samobójstwu”.


Jak powiedział jeden z uchodźców jazydzkich z Iraku w wywiadzie dla Ezidi Press w 2015 r.: "Niezależnie od tego, co robimy, ten kraj jest naszym grobem”.

raportu Yazda:

"Ocalali z ludobójstwa, włącznie z tymi, którym udało się uciec przed dostaniem się do niewoli, tęsknią do powrotu do ojczyzny z zapewnieniem bezpieczeństwa, pokoju i stabilności… Istnieją jednak poważne przeszkody na drodze powrotu, włącznie z brakiem nadających się do zamieszkania domów i odpowiedniej infrastruktury, z całymi wsiami i miastami zrównanymi z ziemią… Według burmistrza Sindżar, Mahamy Chalilego, około 80-85% okręgu Sindżar zniszczyło ISIS i odbudowa okręgu będzie wymagała znacznych inwestycji… funduszy, które byłyby administrowane i nadzorowane skutecznie i przejrzyście”. 

Ibrahim powiedziała Gatestone:

"Nie jest oczywiste, że USA będą w stanie zapewnić, że Szingal będzie bezpiecznym i spokojnym miejscem dla Jazydów. Jeśli nie, USA nie powinny naciskać na Jazydów, by tam powrócili, ale raczej powinni wspierać społeczność Jazydów przez dostarczanie umiejętności, szkolenia i możliwości polepszenia ich życia”.

Jeśli chodzi o irackie wybory parlamentarne, które odbyły się 12 maja, Saleh powiedział Gatestone, że „głosy Jazydów zostały spalone lub skradzione. Żadna z partii Jazydów nie była w stanie wejść do parlamentu, chociaż głosy Jazydów przekraczały 100 tysięcy. Jazydzi w obozach są nadal marginalizowani, także po ludobójstwie”.


Spostrzeżenia Saleha znajdują poparcie w raporcie Yazda:

"Dyskryminację Jazydów w każdym aspekcie życia pogarsza fakt, że Jazydzi są niedoreprezentowani we wszystkich kluczowych instytucjach zarówno w Iraku, jak KRI [Kurdystańskim Regionie Iraku] i nie mają możliwości zmiany polityki i programów rządowych”.  

Jako długoterminowe rozwiązanie Babir proponuje chronioną enklawę dla Jazydów w Sindżar i uznanie prawa Jazydów do samostanowienia:

„Proponujemy międzynarodową ochronę dla Jazydów i innych narażonych mniejszości w Iraku, ponieważ zarówno iracki, jak kurdyjski rząd nie chronią nas. Jazydzi potrzebują własnej administracji na swoich terytoriach i bezpieczeństwa dostarczanego przez własne siły zbrojne. Aby przeżyć i żyć w bezpieczeństwie godnym życiem, musimy mieć prawo do samostanowienia”.

Yazidis after Genocide, Yazidis Urgently Need Help

Gatestone Institue, 27 czerwca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Urodziłam się jako muzułmanka, pisze o sobie z gorzką ironią turecka publicystka z Ankary, mieszkająca od niedawna w Stanach Zjednoczonych.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1231 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01
Refleksje o Oslo i procesie pokojowym   Collins   2018-10-01
Dlaczego nie mogę krytykować własnej religii?   Rafizadeh   2018-09-30
Przywódca Hamasu przyznaje, że protesty graniczne są zainscenizowane, nikogo to nie obchodzi   Bergman   2018-09-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk