Prawda

Piątek, 19 lipca 2019 - 18:32

« Poprzedni Następny »


Lata po ludobójstwie Jazydzi pilnie potrzebują pomocy


Uzay Bulut 2018-07-04

Na zdjęciu: Dziewczynka jazydzka w namiocie  w obozie dla jazydzkich uchodźców wewnętrznych w Szarja w Iraku 12 listopada 2016 r. (Zdjęcie: Chris McGrath/Getty Images)
Na zdjęciu: Dziewczynka jazydzka w namiocie  w obozie dla jazydzkich uchodźców wewnętrznych w Szarja w Iraku 12 listopada 2016 r. (Zdjęcie: Chris McGrath/Getty Images)

Trzynastego czerwca Mark Green, administrator United States Agency for International Development (USAID), wreszcie podał dobre wiadomości dla prześladowanych chrześcijan i Jazydów w Iraku. W artykule w „Wall Street Journal”, zatytułowanym: Help Is on the Way for Middle Eastern Christians, napisał:

"Każdy dzień opóźnienia przybliża prześladowane społeczności do całkowitego wyniszczenia. W samym Iraku niemal 90% chrześcijan uciekło w ciągu ostatnich 15 lat, pozostawiając puste wsie, które przetrwały przez ponad tysiąc lat. Podobnie zdziesiątkowana jest populacja Jazydów. Bez natychmiastowej dodatkowej pomocy te grupy mogą być zmuszone do dalszego, bezprecedensowego exodusu, być może nigdy nie powracając do swoich pradawnych domów.


Trzeba działać teraz. Chrześcijanie, Jazydzi i inne prześladowane społeczności religijne na Bliskim Wschodzie cierpiały niewypowiedzianie aż nazbyt długo. Ich los poruszył serca narodu amerykańskiego, by wkroczyć ze współczuciem i zdecydowaniem. Prezydent Trump obiecał dostarczyć im pomoc, jakiej potrzebują do odbudowania swoich społeczności i przywrócenia im nadziei, i będziemy pracować niestrudzenie, by przełamać wszystkie przeszkody, jakie stoją na tej drodze”.

Inwazja Państwa Islamskiego (ISIS) na region Sindżar (lub Szingal) w Iraku w 2014 r. zwróciła uwagę świata na zapomnianą społeczność: Jazydów, jedną z najbardziej na świecie prześladowanych grup etniczno-religijnych. Jazydzi, pokojowy, nie-muzułmański lud, który sprzeciwia się rozlewowi krwi, byli przez wieki celem prześladowań za swoją wiarę. Ich ziemie ojczyste obejmują części Iraku, Turcji i Syrii. Jazydzi mówią, że byli poddani 74 ludobójczym kampaniom i ciężkiemu prześladowaniu przez islamistów przez całą swoją historię.


Kiedy ISIS najechało na Sindżar w sierpniu 2014 r., najeźdźcy zamordowali setki bezbronnych mężczyzn i starszych kobiet Jazydów. Jazydzkie dziewczęta i kobiety stały się ofiarami szeroko zakrojonych porwań i niewolnictwa. ISIS "umyślnie dręczyło krewnych jazydzkich, którzy byli zmuszani do obserwowania lub słuchania przez telefon, jak ich córki i siostry były gwałcone”, jak informował raport z 2017 r. organizacji pomocy Jazydom, Yazda. Raport ujawnia także, że porywano jazydzkich chłopców i zmuszano ich do nawracania się i szkolenia wojskowego:

"W tych obozach uczono małe dzieci jazydzkie ekstremistycznej ideologii ISIS i koranicznej interpretacji oraz prano im mózgi, by nienawidziły jazydyzmu, własnych rodzin i własnej społeczności. Szkoli się ich w posługiwaniu się bronią, włącznie z bronią palną i nożami i zmusza do oglądania filmów pokazujących dekapitację zakładników, jak również do praktykowania tego na atrapach, a nawet na ludziach”.

Od czasu ludobójstwa, czytamy w raporcie Yazda:

"Kobiety i dziewczęta doznają nieustannej przemocy seksualnej i są sprzedawane. Zostały zdehumanizowane i wystawia się je na targach niewolników (souk sabaya) organizowanych przez Komisje ISIS do Kupowania i Sprzedawania Niewolników, lub są sprzedawane między bojówkarzami poprzez aukcje internetowe. W dodatku do niewolnictwa seksualnego część jazydzkich kobiet i dziewcząt została przymusowo wydana za mąż za bojówkarzy ISIS i w jednych wypadkach zmuszona do zachowania ciąży, w innych do aborcji. Temu wszystkiemu towarzyszyło przymusowe nawracanie, przymusowe zarzucenie jazydzkich obyczajów i zmiana imion. Jazydzkie kobiety i dziewczęta w niewoli są poddane nieustannemu słownemu i fizycznemu maltretowaniu, z surowymi karami za mówienie we własnym języku lub praktykowanie jazydzkich tradycji. Obelgi są kierowane głównie wobec ich wiary – pojmani są oskarżani o to, że ‘czczą diabła’, mówi się o nich pogardliwie 'kuffar' [niewierni] i nakazuje się im zapomnienie rodzin i ich Boga”.

Rozmawiając z Gatestone o sytuacji Jazydów, Saad Babir, dyrektor medialny Yazdy, powiedział, że w obozach uchodźców dla Jazydów w północnym Iraku pilnie potrzebne są dwa rodzaje pomocy: wsparcie psychologiczne dla ofiar ludobójstwa i podstawowe usługi, takie jak opieka zdrowotna, żywność, woda, elektryczność, ogrzewanie, nowe namioty – a także wozy strażackie i ambulanse. Babir wyjaśnił, że wielu Jazydów zmarło w tych obozach z powodu braku tych dwóch ostatnich. Na przykład, 25 maja 17-letnia dziewczyna jazydzka spłonęła, a jej troje rodzeństwa doznało poważnych obrażeń, kiedy zapalił się namiot tej rodziny w jednym z obozów.


Dawood Saleh, jazydzki autor i działacz, któremu udało się uciec, był w Sindżar, kiedy ISIS rozpoczęło ludobójstwo w 2014 r. "Jazydzi już od czterech lat żyją w obozach w Iraku – powiedział. – Większość namiotów, w których żyją, jest marnej jakości i nie może przetrwać dłużej niż jeden lub dwa sezony. Te namioty mogą całkowicie spłonąć w 30 sekund”. 


Jego zdaniem najbardziej potrzebne jest wsparcie psychologiczne i opieka zdrowotna:

"Wojna i ludobójstwo, których Jazydzi doświadczyli niedawno po raz kolejny, powodują zniszczenie duszy człowieka. Jazydzi przechodzą bezprecedensowy kryzys psychologiczny. Stracili nadzieję na przyzwoite życie. Wzywam do dostarczenia opieki zdrowotnej i terapii psychologicznej, by pomóc Jazydom, szczególnie kobietom i dzieciom, którym udało się uciec z niewoli ISIS”.  


Zarówno Babir, jak Saleh podkreślali, że obozy Jazydów nie dostają wystarczającej pomocy. „Z tego, co wiemy – powiedział Babir – chociaż UN Refugee Agency i pewne międzynarodowe NGO dostarczają częściowo finansowania, obozy nie otrzymują żadnego wsparcia finansowego od regionalnych rządów Iraku ani Kurdystanu poza wyjątkowymi wypadkami”.  

Według Saleha:

"Byłem w obozach i zauważyłem, że kiedy pracownicy ONZ przybywali, by dokonać oceny, Jazydzi nie byli w stanie powiedzieć im prawdy z obawy przed odwetem przywódców kraju. Sam mam wielu przyjaciół, którzy byli aresztowani przez władze kurdyjskie za mówienie prawdy. Napisaliśmy także wiele raportów do ONZ z prośbą o zwrócenie uwagi na Jazydów w obozach uchodźców z powodu ich niebezpiecznej sytuacji, ale nasze prośby zostały odrzucone. ONZ nie informuje o sytuacji poprawnie i w wystarczający sposób, by umożliwić większą pomoc Zachodu dla Jazydów”.  

Pari Ibrahim, założycielka i dyrektorka Free Yezidi Foundation, także zauważa, że zbyt mało Jazydów otrzymuje rekomendację ONZ do przesiedlenia do krajów Zachodu. 


Babir sugerował, by USA pomogły jazydzkim ofiarom przez program przesiedlenia podobny do tych, jakie podjęły KanadaAustralia i Niemcy. Podkreślił także prace, jakie Jazydzi lojalnie wykonywali na rzecz armii amerykańskiej:

"Rząd USA powinien pomóc Jazydom, ponieważ ISIS porwało i zamordowało wielu Jazydów za ich pracę dla armii USA jako tłumacze. Uważamy, że pora, by USA pomogły nam teraz, kiedy tego najbardziej potrzebujemy”.

"Wszyscy potrzebują pilnej terapii psychologicznej – dodał Saleh. – USA powinny pomóc rodzinom jazydzkim w wydostaniu się z Iraku. Dla nich konieczność życia w Iraku jest równa samobójstwu”.


Jak powiedział jeden z uchodźców jazydzkich z Iraku w wywiadzie dla Ezidi Press w 2015 r.: "Niezależnie od tego, co robimy, ten kraj jest naszym grobem”.

raportu Yazda:

"Ocalali z ludobójstwa, włącznie z tymi, którym udało się uciec przed dostaniem się do niewoli, tęsknią do powrotu do ojczyzny z zapewnieniem bezpieczeństwa, pokoju i stabilności… Istnieją jednak poważne przeszkody na drodze powrotu, włącznie z brakiem nadających się do zamieszkania domów i odpowiedniej infrastruktury, z całymi wsiami i miastami zrównanymi z ziemią… Według burmistrza Sindżar, Mahamy Chalilego, około 80-85% okręgu Sindżar zniszczyło ISIS i odbudowa okręgu będzie wymagała znacznych inwestycji… funduszy, które byłyby administrowane i nadzorowane skutecznie i przejrzyście”. 

Ibrahim powiedziała Gatestone:

"Nie jest oczywiste, że USA będą w stanie zapewnić, że Szingal będzie bezpiecznym i spokojnym miejscem dla Jazydów. Jeśli nie, USA nie powinny naciskać na Jazydów, by tam powrócili, ale raczej powinni wspierać społeczność Jazydów przez dostarczanie umiejętności, szkolenia i możliwości polepszenia ich życia”.

Jeśli chodzi o irackie wybory parlamentarne, które odbyły się 12 maja, Saleh powiedział Gatestone, że „głosy Jazydów zostały spalone lub skradzione. Żadna z partii Jazydów nie była w stanie wejść do parlamentu, chociaż głosy Jazydów przekraczały 100 tysięcy. Jazydzi w obozach są nadal marginalizowani, także po ludobójstwie”.


Spostrzeżenia Saleha znajdują poparcie w raporcie Yazda:

"Dyskryminację Jazydów w każdym aspekcie życia pogarsza fakt, że Jazydzi są niedoreprezentowani we wszystkich kluczowych instytucjach zarówno w Iraku, jak KRI [Kurdystańskim Regionie Iraku] i nie mają możliwości zmiany polityki i programów rządowych”.  

Jako długoterminowe rozwiązanie Babir proponuje chronioną enklawę dla Jazydów w Sindżar i uznanie prawa Jazydów do samostanowienia:

„Proponujemy międzynarodową ochronę dla Jazydów i innych narażonych mniejszości w Iraku, ponieważ zarówno iracki, jak kurdyjski rząd nie chronią nas. Jazydzi potrzebują własnej administracji na swoich terytoriach i bezpieczeństwa dostarczanego przez własne siły zbrojne. Aby przeżyć i żyć w bezpieczeństwie godnym życiem, musimy mieć prawo do samostanowienia”.

Yazidis after Genocide, Yazidis Urgently Need Help

Gatestone Institue, 27 czerwca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Urodziłam się jako muzułmanka, pisze o sobie z gorzką ironią turecka publicystka z Ankary, mieszkająca od niedawna w Stanach Zjednoczonych.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1330 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23
Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk