Prawda

Czwartek, 2 lipca 2020 - 11:16

« Poprzedni Następny »


Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?


Bassam Tawil 2020-03-13

Podczas gdy chrześcijańscy przywódcy zajęci są potępianiem Izraela i szerzeniem oszczerstw o rytuale krwi, chrześcijanie w Betlejem (na zdjęciu) znowu są celem ataków chuliganów i łobuzów. (Zdjęcie: Daniel Case/Wikimedia Commons)
Podczas gdy chrześcijańscy przywódcy zajęci są potępianiem Izraela i szerzeniem oszczerstw o rytuale krwi, chrześcijanie w Betlejem (na zdjęciu) znowu są celem ataków chuliganów i łobuzów. (Zdjęcie: Daniel Case/Wikimedia Commons)

Podczas gdy chrześcijańscy przywódcy zajęci są potępianiem Izraela i szerzeniem oszczerstw o rytuale krwi, chrześcijanie w Betlejem znowu są celem ataków chuliganów i łobuzów.


Najnowszą ofiarą antychrześcijańskiej przemocy jest dr Salameh Kumsijeh, ginekolog z Betlejem, który został brutalnie zaatakowany przez niezidentyfikowanych napastników, kiedy jechał samochodem przez centrum miasta 18 lutego.  


Naoczny świadek powiedział, że czterech zamaskowanych zbirów zatrzymało samochód Kumsijeha i pobiło go pałkami, następnie uciekli. Kumsijeh zabrano natychmiast do szpitala, gdzie lekarze powiedzieli, że odniósł poważne rany.


Rodzina lekarza, jeden z największych klanów w okręgu Betlejem, wydała oświadczenie, ostro krytykujące napad, nazywając go „grzesznym i nikczemny atakiem grupy tchórzy i gwałcicieli prawa oraz narodowych i społecznych norm”. Oświadczenie klanu wyraża następnie szok z powodu ataku i ostrożnie twierdzi, że został dokonany przez „najemników”. Klan wezwał siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej (AP), by zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby „aresztować tchórzy i postawić ich przed wymiarem sprawiedliwości”.


Palestyńskie frakcje w okręgu Betlejem także potępiły "brutalny i tchórzliwy” atak na  Kumsijeha. "Ostro potępiamy ten tchórzliwy i podejrzany czyn, który jest obcy naszym tradycjom” – brzmiało ich oświadczenie.


Szpital Świętej Rodziny w Betlejem również potępił zamach na Kumsijeha i wezwał palestyńskie siły bezpieczeństwa do zatrzymania sprawców i postawienia ich przed sądem.  


Atak na Kumsijeha miał miejsce zaledwie w kilka tygodni po tym, jak chrześcijanka z miasta Bajt Dżala w pobliżu Betlejem zmarła, kiedy palestyńscy policjanci zrobili nalot na jej dom, by aresztować jej syna, Jusefa, za niezapłacone długi. Kobietę zidentyfikowano jako Terez Ta'amneh.


Córka Ta'amneh, Marian al-Hadżal, oskarżyła palestyńskie siły bezpieczeństwa o „zabicie mojej matki” i powiedziała, że jako chrześcijanka nie ma zaufania do palestyńskiego prawa i policji. "Siedmioma policjantami, którzy napadli na nasz dom - powiedziała – kierował Dżamal Hmeid, bratanek Kamela Hmeida, palestyńskiego gubernatora Betlejem”.


W wigilię ostatniego Bożego Narodzenia 76-letnia Fairouz Idżha, chrześcijanka z Betlejem, skarżyła się, że od dwóch lat chodzi do sądu, walcząc o odzyskanie ziemi, która jest własnością jej rodziny, a która została nielegalnie przechwycona przez muzułmanów. „Za każdym razem, kiedy proszę sędziego o pozwolenie zabrania głosu, sędzia mówi mi: ‘to jeszcze nie jest twoja kolej’ - powiedziała Fairouz . – Gdybym była muzułmanką, traktowałby mnie inaczej”.


Chrześcijańska nauczycielka, która prosiła, by nazywać ją "Diana", podkreśliła, że dyskryminacja chrześcijan nie jest niczym nowym i tylko narasta. „[Palestyńska] policja ma odrębne reguły dla muzułmanów i dla chrześcijan – mówiła. – Jeśli na przykład jest wypadek samochodowy dotyczący chrześcijanina i muzułmanina, policja zawsze staje po stronie muzułmanina”.


Międzynarodowa społeczność i zagraniczni dziennikarze stacjonujący na Bliskim Wschodzie często ignorują los chrześcijan, którzy żyją pod rządami Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu i Hamasu w Strefie Gazy.


Warto przypomnieć, że populacja chrześcijańska w okręgu Betlejem spadła z 86% w 1950 roku do mniej niż 12% dzisiaj. Na całym Zachodnim Brzegu chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 2% populacji, chociaż jeszcze w latach 1970. stanowili 5%.


W rządzonej przez Hamas Strefie Gazy sytuacja chrześcijan jest jeszcze gorsza. Liczba żyjących tam chrześcijan spadła z 4200 w 2007 roku do zaledwie kilkuset dzisiaj.


"Ludzie Hamasu zabrali mój dom i zamienili go na kwaterą wojskową” - powiedział Kamal Teresi, chrześcijanin, który niedawno uciekł ze Strefy Gazy.


"Siedziałem w kilku więzieniach, a więzienie Hamasu to bicie i psychiczne tortury. My, chrześcijanie, nie jesteśmy przechodniami w Palestynie; jesteśmy w Palestynie od 2000 lat; nie jesteśmy gośćmi. Oni [Hamas] nękają i ranią chrześcijan i chrześcijańskie instytucje, kościoły i stowarzyszenia. Nie mogę wrócić do Gazy; powrót byłby wyrokiem śmierci”.


Podczas gdy zwykli chrześcijanie mówią, że nie czują się dłużej bezpieczni pod władzą Autonomii Palestyńskiej i Hamasu, ich przywódcy nadal nie mówią prawdy światu o trudnej sytuacji ich społeczności. Zamiast podnosić głos przeciwko prześladowaniu chrześcijan przez Autonomię Palestyńską i Hamas, ci chrześcijańscy przywódcy są zajęci obwinianiem Izraela.


Ci chrześcijańscy przywódcy, być może po to, by sami nie stali się celem ataków, chcą, by świat uwierzył, że chrześcijanie uciekają z Betlejem i Strefy Gazy z powodu izraelskich posunięć bezpieczeństwa przeciwko terrorystom, a nie z powodu brutalnych czynów dokonywanych przez palestyńskie władze i przez muzułmanów na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.   


Jeśli to jest prawda, to dlaczego muzułmanie nie uciekają w wyniku tych domniemanych izraelskich posunięć? Nawiasem mówiąc, izraelskie kroki bezpieczeństwa zazwyczaj nie są skierowane przeciwko chrześcijanom, ale przeciwko palestyńskim muzułmanom z powodu ich działalności terrorystycznej. Jeśli ktokolwiek miałby powody do ucieczki przed izraelskimi służbami bezpieczeństwa, to są to muzułmańscy terroryści i ich rodziny, nie zaś pokojowi i narażeni chrześcijanie, z których większość nie jest zaangażowana w antyizraelską działalność ani terroryzm.


Co robią przywódcy palestyńskich chrześcijan, by bronić swojej społeczności? Niestety, nic. Niektórzy nawet dołączają do muzułmanów, którzy szerzą krwawe oszczerstwa przeciwko Izraelowi.  


Jednym z takich chrześcijańskich duchownych jest arcybiskup diecezji Sebastia prawosławnego Kościoła w Jerozolimie, Atallah Hanna, który niedawno twierdził, że Izrael ”zatruł” go w nieudanej próbie zabójstwa. Hanna, który jest znany ze zjadliwego, antyizraelskiego podżegania, utrzymywał, że został zatruty, kiedy do jego pokoju w kościele wrzucono przez okno kanister z gazem.


Potem okazało się, że oskarżenia Hanny nie miały żadnych podstaw i były po prostu kontynuacją jego nikczemnej kampanii szkalowania Izraela.


Dochodzenie przeprowadzone przez władze izraelskie ujawniło, że kościół poprosił izraelską firmę o spryskanie kościoła pestycydami. „Oczekujemy od duchownych trzymania się prawdy – odpowiedziało izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych na krwawe oszczerstwo Hanny – oraz tego, że duchowni na świecie potępią te skandaliczne fałszywe oświadczenia i powtrzymają się od rozpowszechniania tego oszczerstwa”. 


Hanna, podobnie jak niektórzy inni palestyńscy przywódcy chrześcijańscy, jest nie tylko kłamcą; jest zdrajcą własnej społeczności. Hanna nie wypowiedział jednego słowa w sprawie ataku na  Kumsijeha i innych chrześcijan w Betlejem. Nie obchodzą go cierpienia jego ludzi pod ciemiężącymi rządami Hamasu w Strefie Gazy.  


Przez ignorowanie prawdziwego powodu ucieczki chrześcijan z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy przywódcy tacy jak Hanna ośmielają antychrześcijańskich muzułmanów i pozwalają im na kontynuowanie ataków na żyjących tam chrześcijan.


Jeśli zaś chodzi o społeczność międzynarodową i chrześcijańskie instytucje na świecie, jest ich obowiązkiem zbadanie tych krwawych oszczerstw rzucanych przez palestyńskich przywódców chrześcijańskich, by sprawdzić, czy opierają się na faktach. Jeśli tego nie zrobią, nadejdzie dzień, kiedy nie pozostanie ani jeden chrześcijanin w Betlejem, w Strefie Gazy, a najprawdopodobniej na całym Bliskim Wschodzie.


Who’s Attacking Palestinian Christians?

Gatestone Institute, 8 marca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta, mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1555 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk