Prawda

Niedziela, 29 listopada 2020 - 08:22

« Poprzedni Następny »


Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?


Bassam Tawil 2020-03-13

Podczas gdy chrześcijańscy przywódcy zajęci są potępianiem Izraela i szerzeniem oszczerstw o rytuale krwi, chrześcijanie w Betlejem (na zdjęciu) znowu są celem ataków chuliganów i łobuzów. (Zdjęcie: Daniel Case/Wikimedia Commons)
Podczas gdy chrześcijańscy przywódcy zajęci są potępianiem Izraela i szerzeniem oszczerstw o rytuale krwi, chrześcijanie w Betlejem (na zdjęciu) znowu są celem ataków chuliganów i łobuzów. (Zdjęcie: Daniel Case/Wikimedia Commons)

Podczas gdy chrześcijańscy przywódcy zajęci są potępianiem Izraela i szerzeniem oszczerstw o rytuale krwi, chrześcijanie w Betlejem znowu są celem ataków chuliganów i łobuzów.


Najnowszą ofiarą antychrześcijańskiej przemocy jest dr Salameh Kumsijeh, ginekolog z Betlejem, który został brutalnie zaatakowany przez niezidentyfikowanych napastników, kiedy jechał samochodem przez centrum miasta 18 lutego.  


Naoczny świadek powiedział, że czterech zamaskowanych zbirów zatrzymało samochód Kumsijeha i pobiło go pałkami, następnie uciekli. Kumsijeh zabrano natychmiast do szpitala, gdzie lekarze powiedzieli, że odniósł poważne rany.


Rodzina lekarza, jeden z największych klanów w okręgu Betlejem, wydała oświadczenie, ostro krytykujące napad, nazywając go „grzesznym i nikczemny atakiem grupy tchórzy i gwałcicieli prawa oraz narodowych i społecznych norm”. Oświadczenie klanu wyraża następnie szok z powodu ataku i ostrożnie twierdzi, że został dokonany przez „najemników”. Klan wezwał siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej (AP), by zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby „aresztować tchórzy i postawić ich przed wymiarem sprawiedliwości”.


Palestyńskie frakcje w okręgu Betlejem także potępiły "brutalny i tchórzliwy” atak na  Kumsijeha. "Ostro potępiamy ten tchórzliwy i podejrzany czyn, który jest obcy naszym tradycjom” – brzmiało ich oświadczenie.


Szpital Świętej Rodziny w Betlejem również potępił zamach na Kumsijeha i wezwał palestyńskie siły bezpieczeństwa do zatrzymania sprawców i postawienia ich przed sądem.  


Atak na Kumsijeha miał miejsce zaledwie w kilka tygodni po tym, jak chrześcijanka z miasta Bajt Dżala w pobliżu Betlejem zmarła, kiedy palestyńscy policjanci zrobili nalot na jej dom, by aresztować jej syna, Jusefa, za niezapłacone długi. Kobietę zidentyfikowano jako Terez Ta'amneh.


Córka Ta'amneh, Marian al-Hadżal, oskarżyła palestyńskie siły bezpieczeństwa o „zabicie mojej matki” i powiedziała, że jako chrześcijanka nie ma zaufania do palestyńskiego prawa i policji. "Siedmioma policjantami, którzy napadli na nasz dom - powiedziała – kierował Dżamal Hmeid, bratanek Kamela Hmeida, palestyńskiego gubernatora Betlejem”.


W wigilię ostatniego Bożego Narodzenia 76-letnia Fairouz Idżha, chrześcijanka z Betlejem, skarżyła się, że od dwóch lat chodzi do sądu, walcząc o odzyskanie ziemi, która jest własnością jej rodziny, a która została nielegalnie przechwycona przez muzułmanów. „Za każdym razem, kiedy proszę sędziego o pozwolenie zabrania głosu, sędzia mówi mi: ‘to jeszcze nie jest twoja kolej’ - powiedziała Fairouz . – Gdybym była muzułmanką, traktowałby mnie inaczej”.


Chrześcijańska nauczycielka, która prosiła, by nazywać ją "Diana", podkreśliła, że dyskryminacja chrześcijan nie jest niczym nowym i tylko narasta. „[Palestyńska] policja ma odrębne reguły dla muzułmanów i dla chrześcijan – mówiła. – Jeśli na przykład jest wypadek samochodowy dotyczący chrześcijanina i muzułmanina, policja zawsze staje po stronie muzułmanina”.


Międzynarodowa społeczność i zagraniczni dziennikarze stacjonujący na Bliskim Wschodzie często ignorują los chrześcijan, którzy żyją pod rządami Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu i Hamasu w Strefie Gazy.


Warto przypomnieć, że populacja chrześcijańska w okręgu Betlejem spadła z 86% w 1950 roku do mniej niż 12% dzisiaj. Na całym Zachodnim Brzegu chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 2% populacji, chociaż jeszcze w latach 1970. stanowili 5%.


W rządzonej przez Hamas Strefie Gazy sytuacja chrześcijan jest jeszcze gorsza. Liczba żyjących tam chrześcijan spadła z 4200 w 2007 roku do zaledwie kilkuset dzisiaj.


"Ludzie Hamasu zabrali mój dom i zamienili go na kwaterą wojskową” - powiedział Kamal Teresi, chrześcijanin, który niedawno uciekł ze Strefy Gazy.


"Siedziałem w kilku więzieniach, a więzienie Hamasu to bicie i psychiczne tortury. My, chrześcijanie, nie jesteśmy przechodniami w Palestynie; jesteśmy w Palestynie od 2000 lat; nie jesteśmy gośćmi. Oni [Hamas] nękają i ranią chrześcijan i chrześcijańskie instytucje, kościoły i stowarzyszenia. Nie mogę wrócić do Gazy; powrót byłby wyrokiem śmierci”.


Podczas gdy zwykli chrześcijanie mówią, że nie czują się dłużej bezpieczni pod władzą Autonomii Palestyńskiej i Hamasu, ich przywódcy nadal nie mówią prawdy światu o trudnej sytuacji ich społeczności. Zamiast podnosić głos przeciwko prześladowaniu chrześcijan przez Autonomię Palestyńską i Hamas, ci chrześcijańscy przywódcy są zajęci obwinianiem Izraela.


Ci chrześcijańscy przywódcy, być może po to, by sami nie stali się celem ataków, chcą, by świat uwierzył, że chrześcijanie uciekają z Betlejem i Strefy Gazy z powodu izraelskich posunięć bezpieczeństwa przeciwko terrorystom, a nie z powodu brutalnych czynów dokonywanych przez palestyńskie władze i przez muzułmanów na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.   


Jeśli to jest prawda, to dlaczego muzułmanie nie uciekają w wyniku tych domniemanych izraelskich posunięć? Nawiasem mówiąc, izraelskie kroki bezpieczeństwa zazwyczaj nie są skierowane przeciwko chrześcijanom, ale przeciwko palestyńskim muzułmanom z powodu ich działalności terrorystycznej. Jeśli ktokolwiek miałby powody do ucieczki przed izraelskimi służbami bezpieczeństwa, to są to muzułmańscy terroryści i ich rodziny, nie zaś pokojowi i narażeni chrześcijanie, z których większość nie jest zaangażowana w antyizraelską działalność ani terroryzm.


Co robią przywódcy palestyńskich chrześcijan, by bronić swojej społeczności? Niestety, nic. Niektórzy nawet dołączają do muzułmanów, którzy szerzą krwawe oszczerstwa przeciwko Izraelowi.  


Jednym z takich chrześcijańskich duchownych jest arcybiskup diecezji Sebastia prawosławnego Kościoła w Jerozolimie, Atallah Hanna, który niedawno twierdził, że Izrael ”zatruł” go w nieudanej próbie zabójstwa. Hanna, który jest znany ze zjadliwego, antyizraelskiego podżegania, utrzymywał, że został zatruty, kiedy do jego pokoju w kościele wrzucono przez okno kanister z gazem.


Potem okazało się, że oskarżenia Hanny nie miały żadnych podstaw i były po prostu kontynuacją jego nikczemnej kampanii szkalowania Izraela.


Dochodzenie przeprowadzone przez władze izraelskie ujawniło, że kościół poprosił izraelską firmę o spryskanie kościoła pestycydami. „Oczekujemy od duchownych trzymania się prawdy – odpowiedziało izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych na krwawe oszczerstwo Hanny – oraz tego, że duchowni na świecie potępią te skandaliczne fałszywe oświadczenia i powtrzymają się od rozpowszechniania tego oszczerstwa”. 


Hanna, podobnie jak niektórzy inni palestyńscy przywódcy chrześcijańscy, jest nie tylko kłamcą; jest zdrajcą własnej społeczności. Hanna nie wypowiedział jednego słowa w sprawie ataku na  Kumsijeha i innych chrześcijan w Betlejem. Nie obchodzą go cierpienia jego ludzi pod ciemiężącymi rządami Hamasu w Strefie Gazy.  


Przez ignorowanie prawdziwego powodu ucieczki chrześcijan z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy przywódcy tacy jak Hanna ośmielają antychrześcijańskich muzułmanów i pozwalają im na kontynuowanie ataków na żyjących tam chrześcijan.


Jeśli zaś chodzi o społeczność międzynarodową i chrześcijańskie instytucje na świecie, jest ich obowiązkiem zbadanie tych krwawych oszczerstw rzucanych przez palestyńskich przywódców chrześcijańskich, by sprawdzić, czy opierają się na faktach. Jeśli tego nie zrobią, nadejdzie dzień, kiedy nie pozostanie ani jeden chrześcijanin w Betlejem, w Strefie Gazy, a najprawdopodobniej na całym Bliskim Wschodzie.


Who’s Attacking Palestinian Christians?

Gatestone Institute, 8 marca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta, mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1694 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10
Jak BBC tworzy materialy edukacyjne dla szkół   Sela   2020-10-09
Wojna o pokój w mediach drukowanych i elektronicznych   Koraszewski   2020-10-08
Czy faszyzm to już tylko wyzwisko?   Koraszewski   2020-10-06
Czy państwa arabskie rzeczywiście popierają Palestyńczyków?   Kedar   2020-10-04
BBC idzie na wojnę z Żydami w Jerozolimie   Collier   2020-10-03
Zadawanie złych pytań o ekstremistyczną przemoc   Tobin   2020-10-02
Lekcja białoruskiego, czyli Francišak Viačorka i inni   Zbierski   2020-10-02
Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk