Prawda

Piątek, 3 kwietnia 2020 - 22:07

« Poprzedni Następny »


Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?


Bassam Tawil 2020-03-13

Podczas gdy chrześcijańscy przywódcy zajęci są potępianiem Izraela i szerzeniem oszczerstw o rytuale krwi, chrześcijanie w Betlejem (na zdjęciu) znowu są celem ataków chuliganów i łobuzów. (Zdjęcie: Daniel Case/Wikimedia Commons)
Podczas gdy chrześcijańscy przywódcy zajęci są potępianiem Izraela i szerzeniem oszczerstw o rytuale krwi, chrześcijanie w Betlejem (na zdjęciu) znowu są celem ataków chuliganów i łobuzów. (Zdjęcie: Daniel Case/Wikimedia Commons)

Podczas gdy chrześcijańscy przywódcy zajęci są potępianiem Izraela i szerzeniem oszczerstw o rytuale krwi, chrześcijanie w Betlejem znowu są celem ataków chuliganów i łobuzów.


Najnowszą ofiarą antychrześcijańskiej przemocy jest dr Salameh Kumsijeh, ginekolog z Betlejem, który został brutalnie zaatakowany przez niezidentyfikowanych napastników, kiedy jechał samochodem przez centrum miasta 18 lutego.  


Naoczny świadek powiedział, że czterech zamaskowanych zbirów zatrzymało samochód Kumsijeha i pobiło go pałkami, następnie uciekli. Kumsijeh zabrano natychmiast do szpitala, gdzie lekarze powiedzieli, że odniósł poważne rany.


Rodzina lekarza, jeden z największych klanów w okręgu Betlejem, wydała oświadczenie, ostro krytykujące napad, nazywając go „grzesznym i nikczemny atakiem grupy tchórzy i gwałcicieli prawa oraz narodowych i społecznych norm”. Oświadczenie klanu wyraża następnie szok z powodu ataku i ostrożnie twierdzi, że został dokonany przez „najemników”. Klan wezwał siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej (AP), by zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby „aresztować tchórzy i postawić ich przed wymiarem sprawiedliwości”.


Palestyńskie frakcje w okręgu Betlejem także potępiły "brutalny i tchórzliwy” atak na  Kumsijeha. "Ostro potępiamy ten tchórzliwy i podejrzany czyn, który jest obcy naszym tradycjom” – brzmiało ich oświadczenie.


Szpital Świętej Rodziny w Betlejem również potępił zamach na Kumsijeha i wezwał palestyńskie siły bezpieczeństwa do zatrzymania sprawców i postawienia ich przed sądem.  


Atak na Kumsijeha miał miejsce zaledwie w kilka tygodni po tym, jak chrześcijanka z miasta Bajt Dżala w pobliżu Betlejem zmarła, kiedy palestyńscy policjanci zrobili nalot na jej dom, by aresztować jej syna, Jusefa, za niezapłacone długi. Kobietę zidentyfikowano jako Terez Ta'amneh.


Córka Ta'amneh, Marian al-Hadżal, oskarżyła palestyńskie siły bezpieczeństwa o „zabicie mojej matki” i powiedziała, że jako chrześcijanka nie ma zaufania do palestyńskiego prawa i policji. "Siedmioma policjantami, którzy napadli na nasz dom - powiedziała – kierował Dżamal Hmeid, bratanek Kamela Hmeida, palestyńskiego gubernatora Betlejem”.


W wigilię ostatniego Bożego Narodzenia 76-letnia Fairouz Idżha, chrześcijanka z Betlejem, skarżyła się, że od dwóch lat chodzi do sądu, walcząc o odzyskanie ziemi, która jest własnością jej rodziny, a która została nielegalnie przechwycona przez muzułmanów. „Za każdym razem, kiedy proszę sędziego o pozwolenie zabrania głosu, sędzia mówi mi: ‘to jeszcze nie jest twoja kolej’ - powiedziała Fairouz . – Gdybym była muzułmanką, traktowałby mnie inaczej”.


Chrześcijańska nauczycielka, która prosiła, by nazywać ją "Diana", podkreśliła, że dyskryminacja chrześcijan nie jest niczym nowym i tylko narasta. „[Palestyńska] policja ma odrębne reguły dla muzułmanów i dla chrześcijan – mówiła. – Jeśli na przykład jest wypadek samochodowy dotyczący chrześcijanina i muzułmanina, policja zawsze staje po stronie muzułmanina”.


Międzynarodowa społeczność i zagraniczni dziennikarze stacjonujący na Bliskim Wschodzie często ignorują los chrześcijan, którzy żyją pod rządami Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu i Hamasu w Strefie Gazy.


Warto przypomnieć, że populacja chrześcijańska w okręgu Betlejem spadła z 86% w 1950 roku do mniej niż 12% dzisiaj. Na całym Zachodnim Brzegu chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 2% populacji, chociaż jeszcze w latach 1970. stanowili 5%.


W rządzonej przez Hamas Strefie Gazy sytuacja chrześcijan jest jeszcze gorsza. Liczba żyjących tam chrześcijan spadła z 4200 w 2007 roku do zaledwie kilkuset dzisiaj.


"Ludzie Hamasu zabrali mój dom i zamienili go na kwaterą wojskową” - powiedział Kamal Teresi, chrześcijanin, który niedawno uciekł ze Strefy Gazy.


"Siedziałem w kilku więzieniach, a więzienie Hamasu to bicie i psychiczne tortury. My, chrześcijanie, nie jesteśmy przechodniami w Palestynie; jesteśmy w Palestynie od 2000 lat; nie jesteśmy gośćmi. Oni [Hamas] nękają i ranią chrześcijan i chrześcijańskie instytucje, kościoły i stowarzyszenia. Nie mogę wrócić do Gazy; powrót byłby wyrokiem śmierci”.


Podczas gdy zwykli chrześcijanie mówią, że nie czują się dłużej bezpieczni pod władzą Autonomii Palestyńskiej i Hamasu, ich przywódcy nadal nie mówią prawdy światu o trudnej sytuacji ich społeczności. Zamiast podnosić głos przeciwko prześladowaniu chrześcijan przez Autonomię Palestyńską i Hamas, ci chrześcijańscy przywódcy są zajęci obwinianiem Izraela.


Ci chrześcijańscy przywódcy, być może po to, by sami nie stali się celem ataków, chcą, by świat uwierzył, że chrześcijanie uciekają z Betlejem i Strefy Gazy z powodu izraelskich posunięć bezpieczeństwa przeciwko terrorystom, a nie z powodu brutalnych czynów dokonywanych przez palestyńskie władze i przez muzułmanów na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.   


Jeśli to jest prawda, to dlaczego muzułmanie nie uciekają w wyniku tych domniemanych izraelskich posunięć? Nawiasem mówiąc, izraelskie kroki bezpieczeństwa zazwyczaj nie są skierowane przeciwko chrześcijanom, ale przeciwko palestyńskim muzułmanom z powodu ich działalności terrorystycznej. Jeśli ktokolwiek miałby powody do ucieczki przed izraelskimi służbami bezpieczeństwa, to są to muzułmańscy terroryści i ich rodziny, nie zaś pokojowi i narażeni chrześcijanie, z których większość nie jest zaangażowana w antyizraelską działalność ani terroryzm.


Co robią przywódcy palestyńskich chrześcijan, by bronić swojej społeczności? Niestety, nic. Niektórzy nawet dołączają do muzułmanów, którzy szerzą krwawe oszczerstwa przeciwko Izraelowi.  


Jednym z takich chrześcijańskich duchownych jest arcybiskup diecezji Sebastia prawosławnego Kościoła w Jerozolimie, Atallah Hanna, który niedawno twierdził, że Izrael ”zatruł” go w nieudanej próbie zabójstwa. Hanna, który jest znany ze zjadliwego, antyizraelskiego podżegania, utrzymywał, że został zatruty, kiedy do jego pokoju w kościele wrzucono przez okno kanister z gazem.


Potem okazało się, że oskarżenia Hanny nie miały żadnych podstaw i były po prostu kontynuacją jego nikczemnej kampanii szkalowania Izraela.


Dochodzenie przeprowadzone przez władze izraelskie ujawniło, że kościół poprosił izraelską firmę o spryskanie kościoła pestycydami. „Oczekujemy od duchownych trzymania się prawdy – odpowiedziało izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych na krwawe oszczerstwo Hanny – oraz tego, że duchowni na świecie potępią te skandaliczne fałszywe oświadczenia i powtrzymają się od rozpowszechniania tego oszczerstwa”. 


Hanna, podobnie jak niektórzy inni palestyńscy przywódcy chrześcijańscy, jest nie tylko kłamcą; jest zdrajcą własnej społeczności. Hanna nie wypowiedział jednego słowa w sprawie ataku na  Kumsijeha i innych chrześcijan w Betlejem. Nie obchodzą go cierpienia jego ludzi pod ciemiężącymi rządami Hamasu w Strefie Gazy.  


Przez ignorowanie prawdziwego powodu ucieczki chrześcijan z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy przywódcy tacy jak Hanna ośmielają antychrześcijańskich muzułmanów i pozwalają im na kontynuowanie ataków na żyjących tam chrześcijan.


Jeśli zaś chodzi o społeczność międzynarodową i chrześcijańskie instytucje na świecie, jest ich obowiązkiem zbadanie tych krwawych oszczerstw rzucanych przez palestyńskich przywódców chrześcijańskich, by sprawdzić, czy opierają się na faktach. Jeśli tego nie zrobią, nadejdzie dzień, kiedy nie pozostanie ani jeden chrześcijanin w Betlejem, w Strefie Gazy, a najprawdopodobniej na całym Bliskim Wschodzie.


Who’s Attacking Palestinian Christians?

Gatestone Institute, 8 marca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta, mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1501 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk