Prawda

Wtorek, 22 wrzesnia 2020 - 12:58

« Poprzedni Następny »


Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?


Bassam Tawil 2020-03-13

Podczas gdy chrześcijańscy przywódcy zajęci są potępianiem Izraela i szerzeniem oszczerstw o rytuale krwi, chrześcijanie w Betlejem (na zdjęciu) znowu są celem ataków chuliganów i łobuzów. (Zdjęcie: Daniel Case/Wikimedia Commons)
Podczas gdy chrześcijańscy przywódcy zajęci są potępianiem Izraela i szerzeniem oszczerstw o rytuale krwi, chrześcijanie w Betlejem (na zdjęciu) znowu są celem ataków chuliganów i łobuzów. (Zdjęcie: Daniel Case/Wikimedia Commons)

Podczas gdy chrześcijańscy przywódcy zajęci są potępianiem Izraela i szerzeniem oszczerstw o rytuale krwi, chrześcijanie w Betlejem znowu są celem ataków chuliganów i łobuzów.


Najnowszą ofiarą antychrześcijańskiej przemocy jest dr Salameh Kumsijeh, ginekolog z Betlejem, który został brutalnie zaatakowany przez niezidentyfikowanych napastników, kiedy jechał samochodem przez centrum miasta 18 lutego.  


Naoczny świadek powiedział, że czterech zamaskowanych zbirów zatrzymało samochód Kumsijeha i pobiło go pałkami, następnie uciekli. Kumsijeh zabrano natychmiast do szpitala, gdzie lekarze powiedzieli, że odniósł poważne rany.


Rodzina lekarza, jeden z największych klanów w okręgu Betlejem, wydała oświadczenie, ostro krytykujące napad, nazywając go „grzesznym i nikczemny atakiem grupy tchórzy i gwałcicieli prawa oraz narodowych i społecznych norm”. Oświadczenie klanu wyraża następnie szok z powodu ataku i ostrożnie twierdzi, że został dokonany przez „najemników”. Klan wezwał siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej (AP), by zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby „aresztować tchórzy i postawić ich przed wymiarem sprawiedliwości”.


Palestyńskie frakcje w okręgu Betlejem także potępiły "brutalny i tchórzliwy” atak na  Kumsijeha. "Ostro potępiamy ten tchórzliwy i podejrzany czyn, który jest obcy naszym tradycjom” – brzmiało ich oświadczenie.


Szpital Świętej Rodziny w Betlejem również potępił zamach na Kumsijeha i wezwał palestyńskie siły bezpieczeństwa do zatrzymania sprawców i postawienia ich przed sądem.  


Atak na Kumsijeha miał miejsce zaledwie w kilka tygodni po tym, jak chrześcijanka z miasta Bajt Dżala w pobliżu Betlejem zmarła, kiedy palestyńscy policjanci zrobili nalot na jej dom, by aresztować jej syna, Jusefa, za niezapłacone długi. Kobietę zidentyfikowano jako Terez Ta'amneh.


Córka Ta'amneh, Marian al-Hadżal, oskarżyła palestyńskie siły bezpieczeństwa o „zabicie mojej matki” i powiedziała, że jako chrześcijanka nie ma zaufania do palestyńskiego prawa i policji. "Siedmioma policjantami, którzy napadli na nasz dom - powiedziała – kierował Dżamal Hmeid, bratanek Kamela Hmeida, palestyńskiego gubernatora Betlejem”.


W wigilię ostatniego Bożego Narodzenia 76-letnia Fairouz Idżha, chrześcijanka z Betlejem, skarżyła się, że od dwóch lat chodzi do sądu, walcząc o odzyskanie ziemi, która jest własnością jej rodziny, a która została nielegalnie przechwycona przez muzułmanów. „Za każdym razem, kiedy proszę sędziego o pozwolenie zabrania głosu, sędzia mówi mi: ‘to jeszcze nie jest twoja kolej’ - powiedziała Fairouz . – Gdybym była muzułmanką, traktowałby mnie inaczej”.


Chrześcijańska nauczycielka, która prosiła, by nazywać ją "Diana", podkreśliła, że dyskryminacja chrześcijan nie jest niczym nowym i tylko narasta. „[Palestyńska] policja ma odrębne reguły dla muzułmanów i dla chrześcijan – mówiła. – Jeśli na przykład jest wypadek samochodowy dotyczący chrześcijanina i muzułmanina, policja zawsze staje po stronie muzułmanina”.


Międzynarodowa społeczność i zagraniczni dziennikarze stacjonujący na Bliskim Wschodzie często ignorują los chrześcijan, którzy żyją pod rządami Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu i Hamasu w Strefie Gazy.


Warto przypomnieć, że populacja chrześcijańska w okręgu Betlejem spadła z 86% w 1950 roku do mniej niż 12% dzisiaj. Na całym Zachodnim Brzegu chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 2% populacji, chociaż jeszcze w latach 1970. stanowili 5%.


W rządzonej przez Hamas Strefie Gazy sytuacja chrześcijan jest jeszcze gorsza. Liczba żyjących tam chrześcijan spadła z 4200 w 2007 roku do zaledwie kilkuset dzisiaj.


"Ludzie Hamasu zabrali mój dom i zamienili go na kwaterą wojskową” - powiedział Kamal Teresi, chrześcijanin, który niedawno uciekł ze Strefy Gazy.


"Siedziałem w kilku więzieniach, a więzienie Hamasu to bicie i psychiczne tortury. My, chrześcijanie, nie jesteśmy przechodniami w Palestynie; jesteśmy w Palestynie od 2000 lat; nie jesteśmy gośćmi. Oni [Hamas] nękają i ranią chrześcijan i chrześcijańskie instytucje, kościoły i stowarzyszenia. Nie mogę wrócić do Gazy; powrót byłby wyrokiem śmierci”.


Podczas gdy zwykli chrześcijanie mówią, że nie czują się dłużej bezpieczni pod władzą Autonomii Palestyńskiej i Hamasu, ich przywódcy nadal nie mówią prawdy światu o trudnej sytuacji ich społeczności. Zamiast podnosić głos przeciwko prześladowaniu chrześcijan przez Autonomię Palestyńską i Hamas, ci chrześcijańscy przywódcy są zajęci obwinianiem Izraela.


Ci chrześcijańscy przywódcy, być może po to, by sami nie stali się celem ataków, chcą, by świat uwierzył, że chrześcijanie uciekają z Betlejem i Strefy Gazy z powodu izraelskich posunięć bezpieczeństwa przeciwko terrorystom, a nie z powodu brutalnych czynów dokonywanych przez palestyńskie władze i przez muzułmanów na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.   


Jeśli to jest prawda, to dlaczego muzułmanie nie uciekają w wyniku tych domniemanych izraelskich posunięć? Nawiasem mówiąc, izraelskie kroki bezpieczeństwa zazwyczaj nie są skierowane przeciwko chrześcijanom, ale przeciwko palestyńskim muzułmanom z powodu ich działalności terrorystycznej. Jeśli ktokolwiek miałby powody do ucieczki przed izraelskimi służbami bezpieczeństwa, to są to muzułmańscy terroryści i ich rodziny, nie zaś pokojowi i narażeni chrześcijanie, z których większość nie jest zaangażowana w antyizraelską działalność ani terroryzm.


Co robią przywódcy palestyńskich chrześcijan, by bronić swojej społeczności? Niestety, nic. Niektórzy nawet dołączają do muzułmanów, którzy szerzą krwawe oszczerstwa przeciwko Izraelowi.  


Jednym z takich chrześcijańskich duchownych jest arcybiskup diecezji Sebastia prawosławnego Kościoła w Jerozolimie, Atallah Hanna, który niedawno twierdził, że Izrael ”zatruł” go w nieudanej próbie zabójstwa. Hanna, który jest znany ze zjadliwego, antyizraelskiego podżegania, utrzymywał, że został zatruty, kiedy do jego pokoju w kościele wrzucono przez okno kanister z gazem.


Potem okazało się, że oskarżenia Hanny nie miały żadnych podstaw i były po prostu kontynuacją jego nikczemnej kampanii szkalowania Izraela.


Dochodzenie przeprowadzone przez władze izraelskie ujawniło, że kościół poprosił izraelską firmę o spryskanie kościoła pestycydami. „Oczekujemy od duchownych trzymania się prawdy – odpowiedziało izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych na krwawe oszczerstwo Hanny – oraz tego, że duchowni na świecie potępią te skandaliczne fałszywe oświadczenia i powtrzymają się od rozpowszechniania tego oszczerstwa”. 


Hanna, podobnie jak niektórzy inni palestyńscy przywódcy chrześcijańscy, jest nie tylko kłamcą; jest zdrajcą własnej społeczności. Hanna nie wypowiedział jednego słowa w sprawie ataku na  Kumsijeha i innych chrześcijan w Betlejem. Nie obchodzą go cierpienia jego ludzi pod ciemiężącymi rządami Hamasu w Strefie Gazy.  


Przez ignorowanie prawdziwego powodu ucieczki chrześcijan z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy przywódcy tacy jak Hanna ośmielają antychrześcijańskich muzułmanów i pozwalają im na kontynuowanie ataków na żyjących tam chrześcijan.


Jeśli zaś chodzi o społeczność międzynarodową i chrześcijańskie instytucje na świecie, jest ich obowiązkiem zbadanie tych krwawych oszczerstw rzucanych przez palestyńskich przywódców chrześcijańskich, by sprawdzić, czy opierają się na faktach. Jeśli tego nie zrobią, nadejdzie dzień, kiedy nie pozostanie ani jeden chrześcijanin w Betlejem, w Strefie Gazy, a najprawdopodobniej na całym Bliskim Wschodzie.


Who’s Attacking Palestinian Christians?

Gatestone Institute, 8 marca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta, mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1623 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk