Prawda

Poniedziałek, 16 czerwca 2025 - 10:07

« Poprzedni Następny »


Krwawe oszczerstwo dociera do kolejki po chleb: fabrykowanie masakry w Rafah


Sheri Oz 2025-06-03

Żałobnik przy zwłokach ofiary z Chan Junis. (Wideo Wafa, zrzut z ekranu)
Żałobnik przy zwłokach ofiary z Chan Junis. (Wideo Wafa, zrzut z ekranu)

Odkrywanie prawdy o incydencie podczas dostarczania pomocy dla Gazy

 

Czy to porusza Twoje serce?


Znowu to widzimy. 1 czerwca 2025 r. 31 Palestyńczyków zostało rzekomo  zastrzelonych w pobliżu miejsca dystrybucji pomocy w Rafah w Strefie Gazy, a ich jedyną zbrodnią był głód w kraju dławionym przez oblężenie. Oczy świata na chwilę mrugają, a następnie odwracają się w stronę kolejnej wielkiej wiadomości.

Nie przechodźmy jeszcze ku kolejnej wielkiej wiadomości. Przyjrzyjmy się tej.


Kto podał tę wiadomość jako pierwszy i kto ją łyknął w całości?


Pierwsze doniesienia o tej „masakrze” pochodziły z Ministerstwa Zdrowia Gazy, którym zarządza Hamas. Twierdzili, że 31 Palestyńczyków zostało zabitych, a ponad 100 rannych, rzekomo zastrzelonych przez siły izraelskie w pobliżu wspieranego przez USA i Izrael ośrodka pomocy humanitarnej Gaza Humanitarian Foundation (GHF) w Rafah. Z braku dziennikarzy, którzy nie mają tam wstępu ze względu na ich bezpieczeństwo (odwieczni krytycy Izraela roześmieją się w tym miejscu), doniesienia te poparli cywile z Gazy, którzy twierdzą, że byli świadkami ataku.


W doniesieniu agencji AP scena opisana jest następująco:


Tysiące ludzi ruszyło w kierunku miejsca dystrybucji na kilka godzin przed świtem. Gdy się zbliżali, siły izraelskie nakazały im się rozejść i wrócić później, powiedzieli świadkowie. Gdy tłumy dotarły do Ronda Flag, mniej więcej o kilometr dalej, około 3 w nocy, jak twierdzą świadkowie, siły izraelskie otworzyły ogień.


„Były strzały ze wszystkich kierunków, z okrętów wojennych, czołgów i dronów” – powiedział Amr Abu Teiba, który był w tłumie.


Agencja Reuters
 również twierdziła, że w zdarzeniu brał udział czołg. CNN napisała o panice.


Ciekawe, że nieco inaczej 
opisała to stacja Sky News:


Świadkowie twierdzą, że do wypadków śmierci doszło po tym, jak siły izraelskie otworzyły ogień na rondzie w pobliżu siedziby Fundacji Humanitarnej dla Gazy, nowej organizacji pomocowej wspieranej przez Izrael i USA.


Jednakże media palestyńskie i powiązane z Hamasem przypisały doniesienia o ofiarach śmiertelnych izraelskiemu atakowi lotniczemu.


Nie jest jeszcze jasne, czy naoczni świadkowie i media powiązane z Hamasem podają różne wersje tego samego zdarzenia.


Tymczasem Izrael stanowczo zaprzecza, że w ogóle doszło do ataku na miejscu dystrybucji pomocy.


Obwinianie Izraela za brak weryfikacji


Wiele raportów zawiera następującą wersję oświadczenia BBC:


Izrael nie wpuszcza na teren Gazy międzynarodowych organizacji informacyjnych, w tym BBC, co utrudnia sprawdzenie, co dzieje się na tym terytorium.


Przypuszczam, że tym chcą uzasadnić bezkrytyczną publikację raportów Hamasu po ich otrzymaniu. Ale czy obecność zagranicznych dziennikarzy w Gazie zapewniłaby rzetelną informację? Hamas nieświadomie przyznał się do zastraszania i deportowania dziennikarzy, którzy nie publikowali pro-Hamasowskich materiałów antyizraelskich podczas wojny w 2014 r. O ile mi wiadomo, żadne późniejsze sprostowania nie zostały wydane przez agencje informacyjne, gdy ich dziennikarze bezpiecznie opuścili Gazę. Nie budzi to zaufania do rzetelności agencji informacyjnych.


Po izraelskich zaprzeczeniach


Dopiero po tym, jak Izrael zaprzeczył oskarżeniom, wiele serwisów informacyjnych dodało zastrzeżenie, ale ich relacje zmieniły się minimalnie. Oprócz dodania opisów filmów, które Izrael dostarczył jako dowód, że incydent nigdy nie miał miejsca, napisali, że nie mogą zweryfikować klipów wideo. (Nie widziałam żadnego takiego zastrzeżenia w odniesieniu do relacji świadków ani raportów Hamasu.)


Interesujący jest również fakt, że nie ma żadnych klipów wideo pokazujących choćby jeden czołg IDF, podczas gdy wiele raportów mówi, że czołgi strzelały do tłumu. Jeśli ktoś zamierza oskarżyć Izrael o strzelanie do tłumu głodnych Gazańczyków przez czołgi, lub przez choćby tylko jeden czołg, niech to pokaże.


Zważywszy na to, że Hamas rozumie wpływ prawdziwych i fałszywych obrazów na rozpowszechnianie kłamstw o Izraelu, z pewnością było wystarczająco dużo kamer dostępnych na miejscu, żeby zarejestrować atak na niewinnych cywilów, gdyby taki miał miejsce. Nie można sobie wyobrazić, że przegapiliby taką okazję.


Izrael dostarczył jedyny klip wideo ze strzelaniny w pobliżu ośrodka pomocy humanitarnej, która najwyraźniej miała miejsce tego samego dnia. Widać na nim bojówkarzy Hamasu strzelających do swoich współobywateli z Gazy, zbliżających się do ośrodka pomocy w Chan Junis (a nie w Rafah).


Wideo nie daje się przenieść, zainteresowanych odsyłamy do oryginału.
Wideo nie daje się przenieść, zainteresowanych odsyłamy do oryginału.

Jedną rzeczą, która wydaje mi się ciekawa w tym nagraniu, jest fakt, że ataki są skierowane na konkretne osoby, a nie losowo do tłumu, co przywodzi mi na myśl celowe zabójstwa (jednak badanie tej możliwości wykracza poza zakres tego artykułu).


A kolejne nagranie pochodzi podobno z okolic ośrodka pomocy humanitarnej GHF w Rafah, z tego samego dnia, kiedy Izrael oskarżono o atakowanie osób poszukujących pomocy humanitarnej:


Wideo nie daje się przenieść, zainteresowanych odsyłamy do oryginału.
Wideo nie daje się przenieść, zainteresowanych odsyłamy do oryginału.

Jednakże strzelanina miała podobno mieć miejsce w niedużej odległości od miejsca dystrybucji, więc nie jest dla mnie jasne, czy ten film rzeczywiście ma cokolwiek wspólnego z potwierdzeniem lub obaleniem oskarżenia.


Krótko mówiąc, żaden z klipów wideo nie obala skutecznie twierdzenia Hamasu o masakrze w miejscu dystrybucji pomocy w Rafah. Jednak gdy pojawia się oskarżenie o morderstwo, odpowiedzialność za udowodnienie, że doszło do morderstwa, spoczywa na oskarżycielu, a nie na obronie, która musi udowodnić, że tak nie było.


Izraelski żołnierz powiedział BBC, że strzały oddano w powietrze, a nie w kierunku tłumu, co prawdopodobnie miało na celu opanowanie potencjalnie niestabilnej sytuacji. Nie byłby to pierwszy raz, kiedy tak się zdarzyło. W końcu w tłumie tysięcy ludzi, którzy przyszli po jedzenie dla swoich rodzin, podczas gdy Hamas kradł to, co było dla nich przeznaczone, mogło nagle wybuchnąć pandemonium.


To nie jest Izrael unikający odpowiedzialności — to wojsko działające w strefie wojny, otoczone przez wrogów, którzy używają kłamstw jako broni. Hamas ma długą historię inscenizowania tragedii, aby oczernić Izrael. Czy o tym jest cała ta sprawa?


Tchórzliwa reakcja mediów


Jak można było przewidzieć, media głównego nurtu odmówiły zajęcia stanowiska. Zamiast zbadać wiarygodność Hamasu, wycofały się do znanego im schematu „obie strony”:

  • BBC News: zacytowało IDF, GHF i Hamas, nie oceniając wiarygodności żadnej z nich.
  • Reuters: nadał równą wagę zaprzeczeniom Izraela i emocjonalnym zeznaniom świadka.
  • CNN i „Washington Post”: zrównoważyły twierdzenia Hamasu zaprzeczeniami Izraela, tak jakby prawdę można było ustalić przez rzut monetą.

Żadne medium nie miało odwagi powiedzieć tego wprost: to może być kolejna mistyfikacja Hamasu.


Motywy mają znaczenie


Każde morderstwo, w każdych okolicznościach, wymaga motywu.


Dlaczego IDF miałoby strzelać do cywilów, którzy przybywają, aby odebrać pomoc humanitarną dla swoich rodzin w miejscu zorganizowanym przez Izrael we współpracy z amerykańską organizacją pozarządową utworzoną w tym konkretnym celu? Jedynym prawdopodobnym wyjaśnieniem, jaki przychodzi mi do głowy, jest to, że ta historia podsyca fałszywą narrację, że Izrael dopuszcza się ludobójstwa na mieszkańcach Gazy. Możemy zobaczyć to oskarżenie na dolnym pasku nowego raportu Al-Dżaziry:



Czy to naprawdę wiarygodne? Nawet jeśli wierzysz, że Izrael popełnia ludobójstwo, czy ta historia naprawdę składa się w logiczną całość?


No dalej, izraelożercy! Wy, którzy komentujecie moje artykuły, próbując udowodnić, że Izrael jest ludobójczym zbrodniarzem wojennym — podajcie mi rozsądny powód tego konkretnego czynu, który skłoniłby mnie do ponownego rozważenia sprawy.


Z drugiej strony, wpis Abu Ali Express in English na Telegramie przedstawia motyw kłamstwa Hamasu:

Hamas otwarcie sprzeciwia się nowemu mechanizmowi dystrybucji żywności, gdyż osłabia on jego władzę, stąd jego silny interes w próbie osłabienia tej akcji humanitarnej.

Na poparcie tej teorii Abu Ali zauważa, że „szczególnie długie i szczegółowe oświadczenie” na temat ataku najwyraźniej zostało przygotowane wcześniej, gdyż nie sposób sobie wyobrazić, aby mogło zostać sporządzone w ciągu pół godziny od pierwszych raportów.


Ponadto twierdzi, że nie istnieje żadna dokumentacja potwierdzająca tak dużą liczbę ofiar śmiertelnych (poza obrazami wygenerowanymi przez sztuczną inteligencję lub nagraniami karetek pogotowia i rannych, które można było sfilmować w dowolnym miejscu i czasie w Strefie Gazy), ani nie pokazano listy ofiar.


Trzy osoby niezależnie poinformowały reporterów, że w tym incydencie zginął ich brat (Abdullah Barbakh w doniesieniach Al-Dżaziry, brat kolegi z MSF w doniesieniach BBC i Chaled Szurrab w „Washington Post”), ale nie pojawiło się nic oficjalnego ani weryfikowalnego. Chociaż jest z pewnością możliwe, że wśród 31 zabitych, trzech to bracia świadków, którzy rozmawiali z dziennikarzami, to z jakiegoś powodu wydało mi się to dziwne.


Istnieje słowo określające ludzi, którzy powtarzają kłamstwa, których nie zweryfikowali, zwłaszcza gdy te kłamstwa pochodzą od grupy terrorystycznej mającej wszelkie powody, aby manipulować prawdą: wspólnicy. Jeśli Hamas znalazł w prasie partnera, który chce wzmacniać jego fikcje, to tragedia rozgrywa się nie tylko na ulicach Rafah — dzieje się w redakcjach. To nie była masakra. To było wspomagane przez media krwawe oszczerstwo o kolejce po chleb.


Link do oryginału: https://ozsheri.substack.com/p/the-blood-libel-comes-to-the-breadline

Israeli Diary, 2 czerwca 2025

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Sheri Oz


Urodzona w Kanadzie w 1951 roku, w wieku 26 lat wyemigrowała do Izraela, gdzie studiowała rolnictwo, po studiach wróciła do Kanady, studiowała psychologię. W 1986 wróciła do Izraela zajmując się psychoterapią rodzin. Autorka książki  Overcoming Childhood Sexual Trauma: A Guide to Breaking Through the Wall of Fear for Practitioners and Survivors

Sheri Oz prowadzi blog Israel  Diaries.

 

 

Od redakcji „Listów z naszego sadu”


Ambasador USA w Jerozolimie zwrócił się do redakcji „New York Tims’a”, CNN, AP i innych o sprostowania fałszywych informacji o Izraelu.    


„The New York Times, CNN i Associated Press podały, że wiele osób starających się o paczki żywnościowe z Funduszu Humanitarnego Gazy zostało zastrzelonych lub zabitych przez Siły Obronne Izraela. Te doniesienia były FAŁSZYWE.

 

Domagamy się natychmiastowego odwołania kłamstw i apelujemy do wszystkich mediów, aby działały z obiektywnym profesjonalizmem i relacjonowały rzeczywiste wydarzenia, zamiast ślepo podążać za komunikatami prasowymi Hamasu i współdziałać w terroryzmie”.

 

(Pełen tekst oświadczenia tutaj: https://il.usembassy.gov/ oświadczenie-w-mediach- dezinformacja-na-temat-gaz/.)


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj




Komentarze
1. Zapowiedzi Romana Kolarzowa 2025-06-03


Notatki

Znalezionych 2960 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izrael wykonuje brudną robotę za innych     2025-06-16
Logika i uprzedzenia: od starożytności do BBC   Tsalic   2025-06-13
Dlaczego administracja Trumpa sprzedaje broń państwom, które przodują w sponsorowaniu terroryzmu?   Williams   2025-06-13
Gaza – Palestyna - kalifat   Koraszewski   2025-06-12
Krzyż na drogę jachtowi głupków płynących z Gretą do Gazy   O'Neill   2025-06-11
Nikt ich nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne   Koraszewski   2025-06-07
Antyizraelska prawica łączy się z proirańską lewicą   Smith   2025-06-07
To Amerykanie zmienią stanowisko, a nie Iran     2025-06-06
Antysemityzm należy badać jako poważną chorobę psychiczną   Hoffman   2025-06-05
Krytyka Izraela przez ONZ w sprawie pomocy dla Gazy dowodzi, że dobrze wiedzieli, iż Izrael nie okupował Gazy     2025-06-04
Krwawe oszczerstwo dociera do kolejki po chleb: fabrykowanie masakry w Rafah   Oz   2025-06-03
Wzniosłe zasady i sentymenty   Taheri   2025-06-01
Wywiad z Alanem Dershowitzem   Ruda   2025-05-31
List z Wydziału Praw Obywatelskich Departamentu Sprawiedliwości USA do Franceski Albanese   Terrell   2025-05-30
Najnowsza zbrodnia Izraela? Karmienie mieszkańców Gazy   O'Neill   2025-05-29
List otwarty do prezydenta Trumpa wzywający go do zapobieżenia irańskiemu arsenałowi nuklearnemu   I Andrew Stein   2025-05-28
„Nakba” nie jest naszym problemem   Cohen   2025-05-27
Gaza to więzienie na świeżym powietrzu. Jak śmiesz proponować komukolwiek, żeby wyjechał! (Z satyrycznej strony PreOccupied Territory)     2025-05-26
Iran używa strategii Korei Północnej — a USA znów dają się na to nabrać   Rafizadeh   2025-05-25
Human Rights Watch @HRW jest niemoralny     2025-05-25
Anglia, którą kiedyś szanowaliśmy   Haug   2025-05-24
List otwarty do dziennikarskiej braci   Koraszewski   2025-05-24
Wielką ironią jest to, że Stany Zjednoczone rezygnują z miękkiej siły, jednocześnie przyjmując prezenty od Kataru     2025-05-22
Achillesowa pięta inteligenta   Koraszewski   2025-05-20
Jak rozprzestrzenia się antysemicka nauka: wadliwa metodologia liczenia ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy jest promowana przez @TheEconomist     2025-05-19
Samer Berany: Nadszedł czas na przywrócenie Druzom autonomii – państwa, którego Turcy zawsze się bali   Oz   2025-05-17
Czy Unia Europejska rzeczywiście oczekuje, że radykalni islamiści mogą się zreformować?   Haug   2025-05-17
Turcja: masowe aresztowania, tortury, cenzura   Bulut   2025-05-16
Tętent galopujących wiadomości   Koraszewski   2025-05-15
Kącik Miłośników Językoznawstwa, czyli: co znaczy słowo "antysemityzm"?      Kerner   2025-05-15
Benjamin Netanjahu kontra Edward Said: globalna wojna o idee przebudzone   Taub   2025-05-14
Nielegalne przejmowanie ziemi przez Europę   Rhea   2025-05-12
Siedem największych kłamstw na temat działań Izraela i Sił Obronnych Izraela w Gazie   i Arsen Ostrovsky   2025-05-09
Krótka historia antysemityzmu jako sygnalizacji cnoty     2025-05-07
Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii potwierdza, że kobiety istnieją   Greenfield   2025-05-07
Malowane papugi na plafonie jak długi   Koraszewski   2025-05-05
Koszmarne dziedzictwo kolonializmu   Koraszewski   2025-05-02
Departament Sprawiedliwości stwierdza, że UNRWA może zostać pozwana przed amerykańskim sądem   Fitzgerald   2025-05-02
„Guardian” przedstawia antysemityzm na kampusach jako wytwór naszej wyobraźni   Levick   2025-04-29
Zachód znów wpada w pułapkę Iranu   Rafizadeh   2025-04-28
Jak ekstremizm maszeruje bez przeszkód   Bryen   2025-04-28
Vermont, Mohsem Mahdawi i tabun użytecznych idiotów   Collier   2025-04-25
Azerbejdżan: rozszerzenie Porozumień Abrahamowych   Sherman   2025-04-24
Dwa pełne lata piekła w Sudanie   Fernandez   2025-04-23
Szalona kampania mająca na celu dekryminalizację Hamasu   O'Neill   2025-04-21
Najnowsza próba podważenia Izraela? Wykorzystywanie palestyńskich chrześcijan   Bard   2025-04-20
Sytuacja kryzysowa kanadyjskich Żydów   Hecht   2025-04-19
Sahel: rodzące się centrum globalnego islamizmu   Haug   2025-04-19
Drodzy uprzejmi Żydzi i inni o mentalności „Nie chcę się do tego mieszać”:To nie działa.   Finlayson   2025-04-17
Żydowska ambiwalencja w walce z antysemityzmem   Bard   2025-04-17
Biesy napadają raz jeszcze   Koraszewski   2025-04-16
Zapomniana wojna w Sudanie ujawnia nieludzkość izraelofobii   O'Neill   2025-04-16
Zastosowanie żydowskiej perspektywy etycznej do zidentyfikowania i ujawnienia stronniczości mediów (znowu @NYTimes)     2025-04-15
Żydowska etyka polityczna: projekt dla sprawiedliwych     2025-04-14
Realistyczne spojrzenie na kolonializm osadniczy   Finlayson   2025-04-14
Ramy uniwersalnej etyki żydowskiej     2025-04-13
Trump i pułapka Najwyższego Przywódcy   Taheri   2025-04-13
Antyglobalista w Białym Domku   Koraszewski   2025-04-12
Etyka żydowska: wróg każdej wadliwej filozofii     2025-04-11
Udawanie rozbrajania Hezbollahu nic nie pomoże   Abdul-Hussain   2025-04-10
Wojna ONZ z sukcesem Żydów     2025-04-10
Ludobójcza krucjata Iranu     2025-04-09
Trzydzieści lat temu Izrael deportował przywódców Hamasu. Świat zmusił Izrael do przyjęcia ich z powrotem   Greenfield   2025-04-09
Turcja idzie w ślady demokracji z tradycjami   Koraszewski   2025-04-08
Nazistowski supersesjonizm: unicestwienie żydowskiej „antyrasy”     2025-04-08
Wojna socjalizmu z Żydami – od Marksa do dzisiaj     2025-04-07
Zbrodnia to niesłychana   Koraszewski   2025-04-06
Czy rząd USA ma prawo stawiać warunki finansując uniwersytety?   Dershowitz   2025-04-05
Palestyńscy mężczyźni dopuszczają się przemocy wobec kobiet, ale winą obarcza się Izrael   Levick   2025-04-05
Turcja: moment neoosmański   Fernandez   2025-04-04
Jak świecki progresywizm stał się moralnie regresywny     2025-04-04
Samą istotą palestynizmu jest supersesjonizm     2025-04-03
Zawsze przyczyna, nigdy skutek   Malicki   2025-04-02
Tożsamość w czasach zarazy   Koraszewski   2025-04-01
Sprawiedliwość społeczna i supersesjonizm     2025-04-01
Gaza, Trump, prawda i… „transfer”   Sherman   2025-03-31
Nie ma różnicy między “politykami” Hamasu a jego terrorystami   Toameh   2025-03-30
UE musi przestać podważać starania o uratowanie jej samej   Rafizadeh   2025-03-29
Rządy terroru w Bangladeszu: w stronę kolejnego islamistycznego centrum w Azji Południowej?   Bulut   2025-03-28
Jednolita teoria pola antysemityzmu     2025-03-27
Irak: Nieustające ataki na Jazydów   Bulut   2025-03-26
Dają nam słowo Hamasu, że piszą prawdę i tylko prawdę   Koraszewski   2025-03-26
Nie licz na to, że Arabowie odbudują Gazę lub pomogą Palestyńczykom   Toameh   2025-03-25
Jedna wojna ale w różnych odsłonach   Bryen   2025-03-23
Sieć kłamstw Hamasu i współudział mediów (w tym @NYTimes)     2025-03-22
Najwyższy czas usunąć biurokrację ONZ sprzyjającą Hamasowi   Cohen   2025-03-21
Palestyńczycy: “Giniemy z powodu Hamasu”   Toameh   2025-03-21
Dziwaczne zainteresowanie Mahmoudem Khalilem   Fitzgerald   2025-03-20
Kolejne kłamstwa ONZ na temat Izraela   O'Neill   2025-03-18
„Negocjator” USA w sprawie zakładników mówi, że Hamas chce pokoju, oferuje „15-letni rozejm” i odbudowę Gazy przez USA   Greenfield   2025-03-17
MKCK nie jest neutralny w żadnym sensie. Jest pro-Hamas     2025-03-16
Biden obiecał, że pomoc nie trafi do Hamasu. Działania USAID, które miały zapewnić realizacje tej obietnicy, były kiepskim żartem     2025-03-13
Wysokie notowania kryptoracjonalizmu   Koraszewski   2025-03-12
Przeczytajcie konstytucję Iranu i obalcie reżim   i Bill Siegel   2025-03-11
Jak Hamas uzyskał zawieszenie broni w Ramadanie bez uwolnienia zakładników   Frantzman   2025-03-11
Przywłaszczanie słów Goldy Meir   Oz   2025-03-10
Papież Franciszek ignoruje dżihadystyczną masakrę w kościele   Greenfield   2025-03-09
Prawie jeden na trzech Demokratów i prawie połowa młodych ludzi w USA popiera Hamas a nie Izrael     2025-03-08
Talibanizacja Bangladeszu   Bulut   2025-03-08
Reżim Iranu: Dlaczego dyplomacja i układy zawsze zawodzą   Rafizadeh   2025-03-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk