Prawda

Piątek, 2 maja 2025 - 19:45

« Poprzedni Następny »


Krótka historia egipsko-żydowska


Nervana 2025-01-11


Żegnając się z rokiem 2024 i witając rok 2025, postanowiłam podzielić się osobistą historią.

Według wielu badań większość Żydów opuściła Egipt  krótko po kryzysie sueskim w 1956 roku. Około 50 000 egipskich Żydów – połowa żydowskiej społeczności – wyemigrowało do Izraela, a reszta przeniosła się do Francji, USA i innych miejsc na świecie. Większość z nich nigdy nie wróciła do Egiptu, niektórzy zaczęli odwiedzać Egipt po zawarciu porozumień pokojowych między Egiptem a Izraelem w 1979 roku. Ale jedna kobieta była wystarczająco odważna, a może tylko głupia, i postanowiła odwiedzić swoją rodzinną dzielnicę w Kairze, przed zawarciem pokoju. Najwyraźniej w desperackim poszukiwaniu swojego egipskiego ukochanego. Wiele lat później, od krewnych poszukiwanego przez nią Egipcjanina, poznałam jej historię jako nic nie znaczącą anegdotkę.

Ta żydowska dziewczyna pochodziła z Szubry, która niegdyś była  kosmopolitycznym centrum kulturalnym Kairu i domem dla 30 000 Włochów, w tym słynnej włoskiej divy Dalidy i tysięcy innych, w tym wielu Żydów i Europejczyków mieszkających w egipskiej stolicy.


M. po przyjeździe do Kairu udała się prosto do rodziny swojego egipskiego ukochanego, niegdyś jej sąsiadów w Szubrze. Jego matka i siostra były zaskoczone i podejrzliwe, ale niechętnie wpuściły ją do domu. Mówiła, że cieszy się, że znów jest w Egipcie i że chciała ponownie spotkać swoją dawną miłość i być może wróć na stałe do Egiptu. Mogę sobie tylko wyobrazić niezręczną ciszę po tych słowach. „Żadne spotkanie nie jest możliwe”, powiedziała jego matka. „Syn jest żonaty, jego żona jest w ciąży i nie pozwolę ci zrujnować mu życia”. Surowa, wroga odpowiedź nie pozostawiła  M. wyboru. Odeszła i nikt nie wiedział, co się z nią dalej stało. 


Takie historie zdarzały się wiele razy. Świat jest pełen niespełnionych miłości. Ale ta historia związana jest z toksycznym nacjonalizmem, który wywołał wrogość wobec całej grupy etnicznej i zmusił ją do opuszczenia swoich domów i rodzimego społeczeństwa. Nie mam żadnych solidnych dowodów na to, że historia M. była prawdziwa, ponieważ wszyscy uczestnicy tego zdarzenia już nie żyją. Wiem jednak, że większość egipskich Żydów tęskni za swoją ojczyzną, co pokazują strony w mediach społecznościowych, gdzie piszą o Egipcie, dzielą się wspomnieniami, poszukują swoich bliskich. M. wyraźnie nie nienawidziła Egiptu, w przeciwnym razie nie narażałaby się na niebezpieczeństwo, wracając i ryzykując aresztowanie, a nawet więzienie.


Większość Egipcjan i innych Arabów usprawiedliwia wrogość wobec Żydów powstaniem państwa Izrael. Gdyby tylko Izrael nie powstał, wszystko byłoby w porządku. Ale ten argument nie wyjaśnia, dlaczego Egipt stracił swoje kosmopolityczne centra i dlaczego inne mniejszości religijne i etniczne są uciskane, a nawet narażone na czystki etniczne w wielu częściach Bliskiego Wschodu. Spójrz na Syrię, syryjscy Żydzi opuścili ją wieki temu, ale teraz, po upadku reżimu Assada, chrześcijanie, Druzowie, Kurdowie i Alawici obawiają się o swoją przyszłość. W Syrii pojawiło się mnóstwo filmów przedstawiających nadużycia, nękanie, a nawet morderstwa. Niestety, jak napisał kiedyś rabin Jonathan Sacks „nienawiść, która zaczyna się od Żydów, nigdy się na nich nie kończy”.


W pewnym sensie lepiej, że M. nie mogła spotkać się ze swoim ukochanym, nawet gdyby był nadal singlem, po prostu z powodu wyzwań, które oboje musieliby znieść. Romantyczne historie na ogół nie mówią, co wydarzyło się dalej po „szczęśliwym zakończeniu”. A w tym przypadku taki związek nie przyniósłby niczego poza cierpieniem. Spójrzmy prawdzie w oczy, traktat pokojowy Camp-David osiągnął jedynie zimny pokój, który wcale nie zmienił egipskiej wrogości wobec Żydów i Izraelczyków. 


Tragedia historii M. nie zakończyła się wraz z jej krótką wizytą w Egipcie. Egipcjanin, którego tak bardzo pragnęła ponownie spotkać, nie żył długo. Zmarł z przyczyn naturalnych, po tym jak jego żona urodziła dziewczynkę. Jego egipska żona została wdową i samotną matką. Być może M. nie miała aż takiego pecha. 


Chciałabym, żeby ta historia była czystą fikcję, ale nie jest.   


Mężczyzna, którego M. tak bardzo pragnęła zobaczyć, to był mój ojciec. Mimo że był prawie nieobecny w moim życiu, ciągle szukałam informacji o nim. Przez lata szukałam czegokolwiek, co mogłoby mi pomóc zrozumieć, kim był i jak żył. Historia M. była jednym z okruchów i cieszę się, że na nią trafiłam. Nauczyła mnie empatii wobec innych, niezależnie od ich rasy, wiary i pochodzenia etnicznego. Nauczyła mnie również, że nienawiść rodzi tylko tragedie i ból.

Link do oryginbału: https://nervana1.org/2024/12/31/a-short-egyptian-jewish-story/
Nervana111 , 31 grudnia 2024 r
Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski



Nervana111

Egipska lekarka i blogerka, komentatorka wydarzń politycznych na Bliskimn Wschodzie.  


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj




Komentarze
1. Znikanie Romana Kolarzowa 2025-01-11


Notatki

Znalezionych 2924 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Koszmarne dziedzictwo kolonializmu   Koraszewski   2025-05-02
Departament Sprawiedliwości stwierdza, że UNRWA może zostać pozwana przed amerykańskim sądem   Fitzgerald   2025-05-02
„Guardian” przedstawia antysemityzm na kampusach jako wytwór naszej wyobraźni   Levick   2025-04-29
Zachód znów wpada w pułapkę Iranu   Rafizadeh   2025-04-28
Jak ekstremizm maszeruje bez przeszkód   Bryen   2025-04-28
Vermont, Mohsem Mahdawi i tabun użytecznych idiotów   Collier   2025-04-25
Azerbejdżan: rozszerzenie Porozumień Abrahamowych   Sherman   2025-04-24
Dwa pełne lata piekła w Sudanie   Fernandez   2025-04-23
Szalona kampania mająca na celu dekryminalizację Hamasu   O'Neill   2025-04-21
Najnowsza próba podważenia Izraela? Wykorzystywanie palestyńskich chrześcijan   Bard   2025-04-20
Sytuacja kryzysowa kanadyjskich Żydów   Hecht   2025-04-19
Sahel: rodzące się centrum globalnego islamizmu   Haug   2025-04-19
Drodzy uprzejmi Żydzi i inni o mentalności „Nie chcę się do tego mieszać”:To nie działa.   Finlayson   2025-04-17
Żydowska ambiwalencja w walce z antysemityzmem   Bard   2025-04-17
Biesy napadają raz jeszcze   Koraszewski   2025-04-16
Zapomniana wojna w Sudanie ujawnia nieludzkość izraelofobii   O'Neill   2025-04-16
Zastosowanie żydowskiej perspektywy etycznej do zidentyfikowania i ujawnienia stronniczości mediów (znowu @NYTimes)     2025-04-15
Żydowska etyka polityczna: projekt dla sprawiedliwych     2025-04-14
Realistyczne spojrzenie na kolonializm osadniczy   Finlayson   2025-04-14
Ramy uniwersalnej etyki żydowskiej     2025-04-13
Trump i pułapka Najwyższego Przywódcy   Taheri   2025-04-13
Antyglobalista w Białym Domku   Koraszewski   2025-04-12
Etyka żydowska: wróg każdej wadliwej filozofii     2025-04-11
Udawanie rozbrajania Hezbollahu nic nie pomoże   Abdul-Hussain   2025-04-10
Wojna ONZ z sukcesem Żydów     2025-04-10
Ludobójcza krucjata Iranu     2025-04-09
Trzydzieści lat temu Izrael deportował przywódców Hamasu. Świat zmusił Izrael do przyjęcia ich z powrotem   Greenfield   2025-04-09
Turcja idzie w ślady demokracji z tradycjami   Koraszewski   2025-04-08
Nazistowski supersesjonizm: unicestwienie żydowskiej „antyrasy”     2025-04-08
Wojna socjalizmu z Żydami – od Marksa do dzisiaj     2025-04-07
Zbrodnia to niesłychana   Koraszewski   2025-04-06
Czy rząd USA ma prawo stawiać warunki finansując uniwersytety?   Dershowitz   2025-04-05
Palestyńscy mężczyźni dopuszczają się przemocy wobec kobiet, ale winą obarcza się Izrael   Levick   2025-04-05
Turcja: moment neoosmański   Fernandez   2025-04-04
Jak świecki progresywizm stał się moralnie regresywny     2025-04-04
Samą istotą palestynizmu jest supersesjonizm     2025-04-03
Zawsze przyczyna, nigdy skutek   Malicki   2025-04-02
Tożsamość w czasach zarazy   Koraszewski   2025-04-01
Sprawiedliwość społeczna i supersesjonizm     2025-04-01
Gaza, Trump, prawda i… „transfer”   Sherman   2025-03-31
Nie ma różnicy między “politykami” Hamasu a jego terrorystami   Toameh   2025-03-30
UE musi przestać podważać starania o uratowanie jej samej   Rafizadeh   2025-03-29
Rządy terroru w Bangladeszu: w stronę kolejnego islamistycznego centrum w Azji Południowej?   Bulut   2025-03-28
Jednolita teoria pola antysemityzmu     2025-03-27
Irak: Nieustające ataki na Jazydów   Bulut   2025-03-26
Dają nam słowo Hamasu, że piszą prawdę i tylko prawdę   Koraszewski   2025-03-26
Nie licz na to, że Arabowie odbudują Gazę lub pomogą Palestyńczykom   Toameh   2025-03-25
Jedna wojna ale w różnych odsłonach   Bryen   2025-03-23
Sieć kłamstw Hamasu i współudział mediów (w tym @NYTimes)     2025-03-22
Najwyższy czas usunąć biurokrację ONZ sprzyjającą Hamasowi   Cohen   2025-03-21
Palestyńczycy: “Giniemy z powodu Hamasu”   Toameh   2025-03-21
Dziwaczne zainteresowanie Mahmoudem Khalilem   Fitzgerald   2025-03-20
Kolejne kłamstwa ONZ na temat Izraela   O'Neill   2025-03-18
„Negocjator” USA w sprawie zakładników mówi, że Hamas chce pokoju, oferuje „15-letni rozejm” i odbudowę Gazy przez USA   Greenfield   2025-03-17
MKCK nie jest neutralny w żadnym sensie. Jest pro-Hamas     2025-03-16
Biden obiecał, że pomoc nie trafi do Hamasu. Działania USAID, które miały zapewnić realizacje tej obietnicy, były kiepskim żartem     2025-03-13
Wysokie notowania kryptoracjonalizmu   Koraszewski   2025-03-12
Przeczytajcie konstytucję Iranu i obalcie reżim   i Bill Siegel   2025-03-11
Jak Hamas uzyskał zawieszenie broni w Ramadanie bez uwolnienia zakładników   Frantzman   2025-03-11
Przywłaszczanie słów Goldy Meir   Oz   2025-03-10
Papież Franciszek ignoruje dżihadystyczną masakrę w kościele   Greenfield   2025-03-09
Prawie jeden na trzech Demokratów i prawie połowa młodych ludzi w USA popiera Hamas a nie Izrael     2025-03-08
Talibanizacja Bangladeszu   Bulut   2025-03-08
Reżim Iranu: Dlaczego dyplomacja i układy zawsze zawodzą   Rafizadeh   2025-03-07
Jak wyjaśnić wydarzenia z tego weekendu?     2025-03-04
Irytujący czubek góry lodowej   Koraszewski   2025-03-04
Hunter College poszukuje wykładowcy     2025-03-03
Dyplomaci, pokerzyści i matematycy   Koraszewski   2025-03-02
Stawianie czoła terroryzmowi i przesłanie wiadomości   Collins   2025-03-01
Tajemnica popularności sprawy palestyńskiej   Koraszewski   2025-02-28
Hamas zachowuje się tak, jakby Izrael nie był już tym, czym był kiedyś   Frantzman   2025-02-28
Przekręcanie słów w świadomości społecznej   Koraszewski   2025-02-26
ZEA obiecuje 200 milionów dolarów na wsparcie Sudanu   Williams   2025-02-26
Gaza. Plan Trumpa i trochę kontekstu   Anderson   2025-02-24
Nieunikniona konieczność wyciągnięcia wniosków o społeczeństwie palestyńskich Arabów   Tobin   2025-02-23
Dzień po zakończeniu pierwszego etapu zawieszenia broni w Gazie   Koraszewski   2025-02-23
Biznes poszukiwania rozwiązań   Bryen   2025-02-21
Trump ma rację, a @NYTimes myli się w sprawie usuwania materiałów wybuchowych w Gazie     2025-02-20
Haniebna reklama wykupiona przez Żydów w „New York Times”   Chesler   2025-02-19
Sokrates, Trump i Ukraina   Koraszewski   2025-02-18
Artykuł w katarskiej gazecie rządowej: Hamas wyłonił się jako zwycięzca z nienaruszoną siłą, armią i bronią; ludność Gazy nigdy jej nie opuści     2025-02-18
Strategia przetrwania reżimu irańskiego: opóźnić, oszukać, przetrwać Trumpa   Rafizadeh   2025-02-17
Proste pytanie, które pokazuje szkodliwość @UNRWA     2025-02-16
Jak bardzo nadal jest z nami?   Koraszewski   2025-02-16
Długa “Czarna Ręka” i 7 października   Collier   2025-02-15
Rozpoczął się niezwykle ważny proces   Spencer   2025-02-14
Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2025-02-13
Krytycy Trumpa chcą uczynić Amerykę bezpieczną dla antysemitów   Tobin   2025-02-13
Prawo do istnienia Spośród ponad 200 państw w systemie międzynarodowym, przetrwanie tylko jednego – państwa Izrael – wydaje się być kwestią dyskusyjną.   Cohen   2025-02-10
Liban i Izrael powinny zacząć rozmawiać o pokoju. Wojna Izraela, która zmiażdżyła Hezbollah, dała Libańczykom szansę. Powinni ją wykorzystać   Abdul-Hussain   2025-02-09
Kłamią i wiedzą, że kłamią   Koraszewski   2025-02-08
Koniec „Palestyny” Donald Trump przypomina światu, że idee mają termin zdatności do użycia   Smith   2025-02-07
Dlaczego Autonomia Palestyńska nie jest zdolna do sprawowania władzy w Gazie   Toameh   2025-02-07
Syria ma nowego autokratę, Szaraa przyznał sobie tytuł „prezydenta”   Abdul-Hussain   2025-02-06
Hamas i Czerwony Krzyż   Steinberg   2025-02-05
Trump ma rację, pozwalając Palestyńczykom opuścić Gazę   Tobin   2025-02-04
USA wysłały ponad 3 miliardy dolarów “armii” Hezbollahu   Greenfield   2025-02-02
Kłamstwo relatywizmu kulturowego. Nie jesteśmy tacy sami   Finlayson   2025-02-01
Dla zapewnienia pokoju na Bliskim Wschodzie, Trump musi przenieść amerykańską bazę lotniczą Al-Udeid z Kataru do Zjednoczonych Emiratów Arabskich   Williams   2025-02-01
Wykład, którego nie było    Koraszewski   2025-01-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk