Prawda

Poniedziałek, 9 grudnia 2019 - 23:17

« Poprzedni Następny »


Kościół, który szerzy nienawiść


Nima Gholam Ali Pour 2019-10-26

To, że tak duża instytucja jak Kościół Szwecji zbiera pieniądze w kościołach w całym kraju, żeby wspierać szkołę, która szerzy nienawiść i podżega do wojny, niewątpliwie powinno być niezmiernie problematyczne. Na zdjęciu: Katedra w Uppsali, kwatera główna Kościoła Szwecji (Zdjęcie: Jarvis/Wikimedia Commons)
To, że tak duża instytucja jak Kościół Szwecji zbiera pieniądze w kościołach w całym kraju, żeby wspierać szkołę, która szerzy nienawiść i podżega do wojny, niewątpliwie powinno być niezmiernie problematyczne. Na zdjęciu: Katedra w Uppsali, kwatera główna Kościoła Szwecji (Zdjęcie: Jarvis/Wikimedia Commons)

Założone w 1900 roku Szwedzkie Stowarzyszenie Jerozolima zajmuje się dobroczynnością w Jerozolimie i Betlejem. Od dziesięcioleci jednak to stowarzyszenie jest wrogie wobec żydowskiego państwa Izrael. Stowarzyszenie ma trzy oficjalne cele na terytoriach palestyńskich:

  • Wzmocnienie pozycji kobiet
  • Działanie na rzecz pokoju i pojednania
  • Wzmacnianie chrześcijańskiej mniejszości

Mimo tych szlachetnych celów Szwedzkiego Stowarzyszenia Jerozolima, zawartość publikowanego przez nie pisma jest stronnicza i utrzymana jest w tonie skrajnej wrogości wobec Izraela.


W pierwszym numerze z 2018 roku znajdujemy wywiad z dyrektorką palestyńskiej szkoły, która stwierdza m. in.:

"Cierpieliśmy przez tyle lat i możemy cierpieć jeszcze przez kilka lat, ale jest niesprawiedliwością oddawanie naszej stolicy komuś innemu. Czemu nie można jej podzielić?”

W tym samym numerze biskup Kościoła Luterańskiego w Jordanii, który popiera antysemicki Dokument kairski, mówi w innym wywiadzie:

"Naród wybrany – my, też jesteśmy narodem wybranym, ja również, nie tylko Żydzi. Nie można być wybranym czyimś kosztem."

Nadal w tym samym numerze palestyński polityk Mustafa Barghouti, porównuje państwo Izrael z apartheidem w Południowej Afryce. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w wywiadzie z Barghoutim nie zadano mu ani jednego krytycznego pytania. Nie było również ani jednego przedstawiciela strony izraelskiej, który mógłby przedstawić kontrargumenty. W efekcie to, co wyłania się z treści pisma tej organizacji jest demonizacją Izraela.   


Większość członków zarządu Szwedzkiego Stowarzyszenia Jerozolima to byli lub obecni pracownicy jednej z największych szwedzkich instytucji, Kościoła Szwecji. Co więcej, Kościół Szwecji ma swojego oficjalnego przedstawiciela w zarządzie tego stowarzyszenia. Fakt, że stowarzyszenie wrogie wobec Izraela ma ścisłe związki z Kościołem Szwecji nie budzi zdziwienia. Swego czasu przedstawiłem chronologię działań Kościoła Szwecji popierających fałszywy, zniekształcający rzeczywistość Dokument kairski.


Główna działalność Szwedzkiego Stowarzyszenia Jerozolima na terytoriach palestyńskich wydaje się koncentrować na finansowym wspieraniu  Szwedzkiej Szkoły Dobrego Pasterza w Betlejem. Aczkolwiek ta szkoła, oferująca edukację od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ukończenia szkoły średniej, jest oficjalnie szkołą chrześcijańską, większość uczniów pochodzi z muzułmańskich domów.


Szwedzkie Stowarzyszenie Jerozolima twierdzi, że ta szkoła promuje pokój. Jednak Tobias Petersson, dyrektor think tanku Perspective on Israel ujawnił,  że podręczniki używane w Szwedzkiej Szkole Dobrego Pasterza uczą dżihadu i zachęcają do świętej wojny przeciwko państwu Izrael.


W tych podręcznikach wychwala się  palestyńską terrorystkę Dalal al-Mughrabi, która była członkiem 11- osobowej grupy terrorystów, którzy zamordowali 38 cywilów, w tym 13 dzieci, 11 marca 1978 roku. W tych podręcznikach Żydzi są przedstawiani jako kłamcy i ludzie zdeprawowani. Petersson przejrzał zawartość tych podręczników szkolnych z pomocą arabskich tłumaczy mieszkających w Szwecji. Weryfikował również te przekłady zasięgając drugiej opinii, by potwierdzić ich dokładność. 


Mapy w podręcznikach, jak również wiszące na ścianach w klasach Szwedzkiej Szkoły Dobrego Pasterza, nie pokazują państwa Izrael. Terytorium w granicach Izraela oznaczone jest na tych mapach jako „Państwo Palestyna”. Kiedy szkołę odwiedził palestyński arcybiskup kościoła grekoprawosławnego, oddał cześć zamachowcom samobójcom.


Szwedzkie Stowarzyszenie Jerozolima, jak wynika z informacji na ich stronie internetowej, zbiera około 1.8 miliona szwedzkich koron rocznie (czyli mniej więcej 182,000 amerykańskich dolarów lub 167,000 euro) na wsparcie betlejemskiej Szwedzkiej Szkoły Dobrego Pasterza. W Szwecji każdy może zdecydować się na finansowe wsparcie szkoły, która indoktrynuje dzieci do dżihadu, antysemityzmu i podżega do wojny, nawet jeśli jest to nieetyczne. Problem w tym, że 65 procent pieniędzy przekazywanych Szwedzkiemu Stowarzyszeniu Jerozolima to pieniądze od Kościoła Szwecji zbierane w całej Szwecji przez członków wspólnot, którzy nie muszą być zainteresowani w popieraniu tego rodzaju indoktrynacji i mogą mieć odrazę do wszelkich form przemocy.   


Członkowie Kościoła Szwecji nie zawsze  podzielają wrogość do Izraela, którą wspierają ich kapłani. Większość z nich to normalni ludzi, którzy automatycznie zostali członkami Kościoła Szwecji, kiedy był on jeszcze oficjalnym kościołem państwowym, przed rokiem 2000, kiedy to wszyscy obywatele szwedzcy automatycznie stawali się członkami tego kościoła.    


Kościół Szwecji był założony jako kościół państwowy i był częścią szwedzkiego państwa do roku 2000. Nadal jest jedną z największych szwedzkich instytucji, mających ”uprzywilejowany status” w państwie. Kościół pobiera opłaty za pogrzeby od wszystkich mieszkańców Szwecji, niezależnie od ich wyznania, nie ma jednak odpowiedzialności za organizowanie pogrzebów, z wyjątniem okręgu Sztokholmu i Tranås. Obecnie 57,7 procent populacjiszwedzkiej jest członkami Kościoła Szwecji, to znaczy, że z populacji niespełna 10 milionów ludzi, członkami tego kościoła jest około 5,9 miliona osób.           


Ta tak ogromna instytucja zbiera datki w całym kraju na poparcie szkoły, która szerzy nienawiść i podżega do wojny, co bez wątpienia powinno być conajmniej problematyczne. Ta praktyka pokazuje również, że szwedzka pomoc nie tylko trafia do organizacji, które szerzą nienawiść, ale że wielkie szwedzkie instytucje są również kanałem, którym każdego roku miliony koron płyną do takich miejsc jak Szwedzka Szkoła Dobrego Pasterza, w celu szerzenia nienawiści.    


Żeby zrozumieć szkodliwość tej sytuacji warto sobie wyobrazić, co by się działo, gdyby jakaś duża instytucja izraelska, bądź z innego kraju zbierała pieniądze na finansowanie szkoły uczącej dzieci nienawiści do Szwecji i wychwalającej terrorystów mordujących Szwedów. Oczywiście wywołałoby to ogromny skandal i oburzenie. Ale to właśnie dzieje się obecnie w Szwecji.   


Kościół Szwecji nie zaprzecza, że zbiera pieniądze od swoich członków i przekazuje je Szwedzkiej Szkole Dobrego Pasterza za pośrednictwem Szwedzkiego Stowarzyszenia Jerozolima. Kościół przyznaje również, że podręczniki w tej szkole mogą zawierać treści antysemickie i zachęcać do dżihadu.  


Kiedy Towarzystow Przyjaźni Szwedzko-Izraelskiej spotkało się z przedstawicielami Kościoła Szwecji w sprawie Szwedzkiej Szkoły Dobrego Pasterza oraz innych szkół na Zachodnim Brzegu popieranych przez Kościół Szwecji, dyrektor zagranicznych działań Kościoła Szwecji, Erik Lysén powiedział, że [inne] wartości przekazywane w tych szkołach przeważają w materiałach do nauczania. Dodał również: 

"Sprawa materiałów do nauczania jest częścią trwającego obecnie dialogu, jaki Szwedzkie Stowarzyszenie Jerozolima prowadzi z kierownictwem szkoły i ta sprawa będzie poruszona ponownie.”

Jest sprawą godną ubolewania, że jedna z największych szwedzkich instytucji, i to w dodatku Kościół, dostarcza funduszy dla promowania morderczego konfliktu między Palestyńczykami i Izraelem, przez wspieranie szkoły nauczającej palestyńskie dzieci nienawiści. Kościół finansujący nienawiść nigdy nie będzie głosem na rzecz pokoju na świecie, ani wzorem moralności.   


Sweden: The Church that Spreads Hate

Gatestone Institute, 20 października 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaNima Gholam Ali Pour


Urodzony w Iranie szwedzki polityk działający w zarządzie oświaty w Malmö jak również zaangażowany w kilku grupach badawczych zajmujących się Bliskim Wschodem. Gholam Ali Pour jest również redaktorem konserwatywnej strony internetowej „Situation Malmö”.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1425 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk