Prawda

Sobota, 15 sierpnia 2020 - 06:29

« Poprzedni Następny »


Kościół, który szerzy nienawiść


Nima Gholam Ali Pour 2019-10-26

To, że tak duża instytucja jak Kościół Szwecji zbiera pieniądze w kościołach w całym kraju, żeby wspierać szkołę, która szerzy nienawiść i podżega do wojny, niewątpliwie powinno być niezmiernie problematyczne. Na zdjęciu: Katedra w Uppsali, kwatera główna Kościoła Szwecji (Zdjęcie: Jarvis/Wikimedia Commons)
To, że tak duża instytucja jak Kościół Szwecji zbiera pieniądze w kościołach w całym kraju, żeby wspierać szkołę, która szerzy nienawiść i podżega do wojny, niewątpliwie powinno być niezmiernie problematyczne. Na zdjęciu: Katedra w Uppsali, kwatera główna Kościoła Szwecji (Zdjęcie: Jarvis/Wikimedia Commons)

Założone w 1900 roku Szwedzkie Stowarzyszenie Jerozolima zajmuje się dobroczynnością w Jerozolimie i Betlejem. Od dziesięcioleci jednak to stowarzyszenie jest wrogie wobec żydowskiego państwa Izrael. Stowarzyszenie ma trzy oficjalne cele na terytoriach palestyńskich:

  • Wzmocnienie pozycji kobiet
  • Działanie na rzecz pokoju i pojednania
  • Wzmacnianie chrześcijańskiej mniejszości

Mimo tych szlachetnych celów Szwedzkiego Stowarzyszenia Jerozolima, zawartość publikowanego przez nie pisma jest stronnicza i utrzymana jest w tonie skrajnej wrogości wobec Izraela.


W pierwszym numerze z 2018 roku znajdujemy wywiad z dyrektorką palestyńskiej szkoły, która stwierdza m. in.:

"Cierpieliśmy przez tyle lat i możemy cierpieć jeszcze przez kilka lat, ale jest niesprawiedliwością oddawanie naszej stolicy komuś innemu. Czemu nie można jej podzielić?”

W tym samym numerze biskup Kościoła Luterańskiego w Jordanii, który popiera antysemicki Dokument kairski, mówi w innym wywiadzie:

"Naród wybrany – my, też jesteśmy narodem wybranym, ja również, nie tylko Żydzi. Nie można być wybranym czyimś kosztem."

Nadal w tym samym numerze palestyński polityk Mustafa Barghouti, porównuje państwo Izrael z apartheidem w Południowej Afryce. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w wywiadzie z Barghoutim nie zadano mu ani jednego krytycznego pytania. Nie było również ani jednego przedstawiciela strony izraelskiej, który mógłby przedstawić kontrargumenty. W efekcie to, co wyłania się z treści pisma tej organizacji jest demonizacją Izraela.   


Większość członków zarządu Szwedzkiego Stowarzyszenia Jerozolima to byli lub obecni pracownicy jednej z największych szwedzkich instytucji, Kościoła Szwecji. Co więcej, Kościół Szwecji ma swojego oficjalnego przedstawiciela w zarządzie tego stowarzyszenia. Fakt, że stowarzyszenie wrogie wobec Izraela ma ścisłe związki z Kościołem Szwecji nie budzi zdziwienia. Swego czasu przedstawiłem chronologię działań Kościoła Szwecji popierających fałszywy, zniekształcający rzeczywistość Dokument kairski.


Główna działalność Szwedzkiego Stowarzyszenia Jerozolima na terytoriach palestyńskich wydaje się koncentrować na finansowym wspieraniu  Szwedzkiej Szkoły Dobrego Pasterza w Betlejem. Aczkolwiek ta szkoła, oferująca edukację od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ukończenia szkoły średniej, jest oficjalnie szkołą chrześcijańską, większość uczniów pochodzi z muzułmańskich domów.


Szwedzkie Stowarzyszenie Jerozolima twierdzi, że ta szkoła promuje pokój. Jednak Tobias Petersson, dyrektor think tanku Perspective on Israel ujawnił,  że podręczniki używane w Szwedzkiej Szkole Dobrego Pasterza uczą dżihadu i zachęcają do świętej wojny przeciwko państwu Izrael.


W tych podręcznikach wychwala się  palestyńską terrorystkę Dalal al-Mughrabi, która była członkiem 11- osobowej grupy terrorystów, którzy zamordowali 38 cywilów, w tym 13 dzieci, 11 marca 1978 roku. W tych podręcznikach Żydzi są przedstawiani jako kłamcy i ludzie zdeprawowani. Petersson przejrzał zawartość tych podręczników szkolnych z pomocą arabskich tłumaczy mieszkających w Szwecji. Weryfikował również te przekłady zasięgając drugiej opinii, by potwierdzić ich dokładność. 


Mapy w podręcznikach, jak również wiszące na ścianach w klasach Szwedzkiej Szkoły Dobrego Pasterza, nie pokazują państwa Izrael. Terytorium w granicach Izraela oznaczone jest na tych mapach jako „Państwo Palestyna”. Kiedy szkołę odwiedził palestyński arcybiskup kościoła grekoprawosławnego, oddał cześć zamachowcom samobójcom.


Szwedzkie Stowarzyszenie Jerozolima, jak wynika z informacji na ich stronie internetowej, zbiera około 1.8 miliona szwedzkich koron rocznie (czyli mniej więcej 182,000 amerykańskich dolarów lub 167,000 euro) na wsparcie betlejemskiej Szwedzkiej Szkoły Dobrego Pasterza. W Szwecji każdy może zdecydować się na finansowe wsparcie szkoły, która indoktrynuje dzieci do dżihadu, antysemityzmu i podżega do wojny, nawet jeśli jest to nieetyczne. Problem w tym, że 65 procent pieniędzy przekazywanych Szwedzkiemu Stowarzyszeniu Jerozolima to pieniądze od Kościoła Szwecji zbierane w całej Szwecji przez członków wspólnot, którzy nie muszą być zainteresowani w popieraniu tego rodzaju indoktrynacji i mogą mieć odrazę do wszelkich form przemocy.   


Członkowie Kościoła Szwecji nie zawsze  podzielają wrogość do Izraela, którą wspierają ich kapłani. Większość z nich to normalni ludzi, którzy automatycznie zostali członkami Kościoła Szwecji, kiedy był on jeszcze oficjalnym kościołem państwowym, przed rokiem 2000, kiedy to wszyscy obywatele szwedzcy automatycznie stawali się członkami tego kościoła.    


Kościół Szwecji był założony jako kościół państwowy i był częścią szwedzkiego państwa do roku 2000. Nadal jest jedną z największych szwedzkich instytucji, mających ”uprzywilejowany status” w państwie. Kościół pobiera opłaty za pogrzeby od wszystkich mieszkańców Szwecji, niezależnie od ich wyznania, nie ma jednak odpowiedzialności za organizowanie pogrzebów, z wyjątniem okręgu Sztokholmu i Tranås. Obecnie 57,7 procent populacjiszwedzkiej jest członkami Kościoła Szwecji, to znaczy, że z populacji niespełna 10 milionów ludzi, członkami tego kościoła jest około 5,9 miliona osób.           


Ta tak ogromna instytucja zbiera datki w całym kraju na poparcie szkoły, która szerzy nienawiść i podżega do wojny, co bez wątpienia powinno być conajmniej problematyczne. Ta praktyka pokazuje również, że szwedzka pomoc nie tylko trafia do organizacji, które szerzą nienawiść, ale że wielkie szwedzkie instytucje są również kanałem, którym każdego roku miliony koron płyną do takich miejsc jak Szwedzka Szkoła Dobrego Pasterza, w celu szerzenia nienawiści.    


Żeby zrozumieć szkodliwość tej sytuacji warto sobie wyobrazić, co by się działo, gdyby jakaś duża instytucja izraelska, bądź z innego kraju zbierała pieniądze na finansowanie szkoły uczącej dzieci nienawiści do Szwecji i wychwalającej terrorystów mordujących Szwedów. Oczywiście wywołałoby to ogromny skandal i oburzenie. Ale to właśnie dzieje się obecnie w Szwecji.   


Kościół Szwecji nie zaprzecza, że zbiera pieniądze od swoich członków i przekazuje je Szwedzkiej Szkole Dobrego Pasterza za pośrednictwem Szwedzkiego Stowarzyszenia Jerozolima. Kościół przyznaje również, że podręczniki w tej szkole mogą zawierać treści antysemickie i zachęcać do dżihadu.  


Kiedy Towarzystow Przyjaźni Szwedzko-Izraelskiej spotkało się z przedstawicielami Kościoła Szwecji w sprawie Szwedzkiej Szkoły Dobrego Pasterza oraz innych szkół na Zachodnim Brzegu popieranych przez Kościół Szwecji, dyrektor zagranicznych działań Kościoła Szwecji, Erik Lysén powiedział, że [inne] wartości przekazywane w tych szkołach przeważają w materiałach do nauczania. Dodał również: 

"Sprawa materiałów do nauczania jest częścią trwającego obecnie dialogu, jaki Szwedzkie Stowarzyszenie Jerozolima prowadzi z kierownictwem szkoły i ta sprawa będzie poruszona ponownie.”

Jest sprawą godną ubolewania, że jedna z największych szwedzkich instytucji, i to w dodatku Kościół, dostarcza funduszy dla promowania morderczego konfliktu między Palestyńczykami i Izraelem, przez wspieranie szkoły nauczającej palestyńskie dzieci nienawiści. Kościół finansujący nienawiść nigdy nie będzie głosem na rzecz pokoju na świecie, ani wzorem moralności.   


Sweden: The Church that Spreads Hate

Gatestone Institute, 20 października 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaNima Gholam Ali Pour


Urodzony w Iranie szwedzki polityk działający w zarządzie oświaty w Malmö jak również zaangażowany w kilku grupach badawczych zajmujących się Bliskim Wschodem. Gholam Ali Pour jest również redaktorem konserwatywnej strony internetowej „Situation Malmö”.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1585 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk