Prawda

Sobota, 14 grudnia 2019 - 04:30

« Poprzedni Następny »


Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni


Liat Collins 2019-11-10

Potomkowie żołnierzy z australijskiej i nowozelandzkiej armii (ANZAC) przygotowują się do odtworzenia szarży kawalerii z czasu I Wojny Światowej, znanej jako „Bitwa o Beer Szewę” w stulecie tego wydarzenia w 2017 roku. (zdjęcie: AMIR COHEN/REUTERS)
Potomkowie żołnierzy z australijskiej i nowozelandzkiej armii (ANZAC) przygotowują się do odtworzenia szarży kawalerii z czasu I Wojny Światowej, znanej jako „Bitwa o Beer Szewę” w stulecie tego wydarzenia w 2017 roku. (zdjęcie: AMIR COHEN/REUTERS)

Kiedyś pracowałam z redaktorem, który nienawidził rocznic. Nie chodziło oczywiście o śluby i urodziny, ale o rocznice historyczne. Głównie sprzeciwiał się praktyce obchodzenia okrągłych stuletnich lub dziesięcioletnich rocznic wydarzeń. Traktował je jako ryzyko zawodowe i opowiadał się raczej za artykułami zaznaczającymi takie rzeczy jak „Przed 87 laty… i „Przez 53 lata…” Wydawało się, że każdy dzień był jakimś świętem – ale bardzo niewielu obchodziło je w tym samym czasie, co on.

Myślałam o nim niedawno, kiedy czytałam kolejny artykuł z serii „Powrót do szkoły”, w którym specjaliści od edukacji wzywali do odejścia od tradycyjnego, formalnego nauczania w klasie szkolnej. Niektórzy posunęli się tak daleko, że twierdzili, iż w epoce Google dzieci nie muszą uczyć się o wydarzeniach i datach, bo mogą poszukać ich w Sieci.


Choć rozumiem potrzebę zmian metod nauczania – żeby dzieciaki zainteresować i przygotować do świata, w którym wiedza istotnie leży w ich dłoniach via ich telefony – niemniej niepokoję się o to, skąd dzieci będą wiedziały, czego szukać bez nauczenia się podstaw. W tym sensie poleganie na Google jest podobne do twierdzenia, że dzieci nie muszą się uczyć dodawania i odejmowania w epoce kalkulatorów.  

A co dzieje się z historią bez kontekstu? Historyczne wydarzenia nie są tylko datą, poprzedzają je wydarzenia, które pomogły je ukształtować, a one z kolei wpływają na to, co przyszło później. Internet pomaga ludziom na całym globie kontaktować się wzajemnie, ale niekoniecznie pomaga w łączeniu zdarzeń. Algorytmy nie dostarczają wszystkich odpowiedzi.

Oczywiście są wielkie korzyści z używania Internetu. Filmy dokumentalne i pogadanki TED dostarczają niekończących się informacji. Jeśli jednak widz nie wie niczego o tle, jest niebezpieczeństwo, że zgubi się w cyberprzestrzeni, pozbawiony osi czasu.

Mój stary kolega, jeśli nie zmienił opinii, ma prawdopodobnie trudny rok. W roku 2019  brakuje w okrągłości, które automatycznie wyróżniłoby go – ale rekompensuje to historycznymi rocznicami.

Wśród wartych w tym roku zauważenia rocznic są (bez jakiejś specjalnej kolejności): 30 lat od upadku Muru Berlińskiego; 40 lat od wynalezienia Sony Walkmana; 50 lat od lądowania na Księżycu; 40 lat od irańskiej rewolucji; 25 lat od traktatu pokojowego między Izraelem a Jordanią; 40 lat od porozumienia pokojowego między Izraelem a Egiptem; 75 lat od D-Day; 80 lat od początku II Wojny Światowej; i 100 lat od podpisania Traktatu Wersalskiego.  


Słowa “bez jakiejś specjalnej kolejności” są w tym wypadku nieszczere. Możesz te rocznice znaleźć przez Google, jeśli chcesz, ale D-Day nie ma kontekstu poza II Wojną Światową, a nie byłoby „Drugiej” bez „Pierwszej”; Traktat Wersalski zamknął I Wojnę Światową, tworząc prawdopodobnie niektóre z warunków, które doprowadziły do II Wojny Światowej. Możesz badać je osobno, ale tych wydarzeń nie można zrozumieć w izolacji.

Moja nauczycielka historii z liceum, nieżyjąca już panna Morant, umiejąca nauczać poprzez osobowość i ciekawostki również w epoce przed Google, wyjaśniała jak rozwój kolei przyczynił się do Pierwszej Wojny Światowej: podczas gdy w przeszłości mobilizacja żołnierzy i dostarczenie ich do granic było długim procesem, z nastaniem kolei żołnierze szybko przybywali na linie frontu, eskalując napięcie.  

Idąc dalej, Woodstock i ruch kontrkultury Swinging Sixties nie ma sensu bez kontekstu Wojny Wietnamskiej, Zimnej Wojny i końca surowych warunków życia po II Wojnie Światowej w latach 1950. Nawiasem mówiąc, moją ulubioną błahostką jest opinia o Sony Walkman, że zaznacza świt epoki indywidualizmu. Ludzie mogli chodzić i słuchać własnych, ulubionych piosenek przez słuchawki; słuchanie muzyki nagle stało się mniej społeczną czynnością.

A jeśli zgadzacie się ze mną, że nie ma niczego takiego jak bezużyteczne fakty, to w tym roku możecie obchodzić 40. rocznicę stworzenia Trivial_Pursuit.

Obecne wydarzenia stawiają wyzwanie mojemu pragnieniu zachowania kontekstu i miejsca w kontinuum historii. Oczywiście, często jest trudno dostarczyć pełnego tła dla każdej wiadomości, artykułu, filmu lub serii telewizyjnej, ale decyzja, co pominąć, mówi równie wiele, jak decyzja, co włączyć.

Na przykład, w tym miesiącu w Izraelu kombinacja trwającego impasu politycznego z rocznicą zamordowania premiera Icchaka Rabina (choć to 24 lata, a nie okrągła rocznica) doprowadziła do wielu ponownych badań okoliczności jego śmierci. Pełno jest oskarżeń o „podżeganie”. Według wielu – jeśli nie większości – ludzi na lewicy, „podżeganie” zabiło Rabina i proces Oslo. Spójrzcie jednak na oś czasu: wraz z narastającą mową nienawiści (część, jak wiemy teraz, z poduszczenia prowokatorów) było coraz więcej ofiar terroryzmu.   

Całkowicie potępiam zabicie Rabina (i przemoc ekstremistów z każdego końca spektrum), ale nie można na to patrzeć bez kontekstu wybuchów bomb Hamasu.

Podobnie, mówienie o izraelskiej „okupacji Zachodniego Brzegu” nie ma sensu bez wzięcia pod uwagę prób arabskiego świata zlikwidowania Izraela w wojnie 1948 roku i w Wojnie Sześciodniowej 1967 roku. „Okupacja” nie zdarzyła się w próżni. A spójrz wstecz i zobaczysz żydowskie społeczności w Judei i Samarii, zakorzenione tam od wieków i wykorzenione podczas wojny 1948 roku.

W pokręconym przypadku historycznym (lub przekręconej historii) Palestyńczycy w tym tygodniu obchodzili (nie okrągłą) 102. rocznicę Deklaracji Balfoura przez wezwanie Wielkiej Brytanii do złożenia przeprosin za swoje poparcie dla ustanowienia „narodowego domu dla narodu żydowskiego w Palestynie”.  Tragedia Palestyńczyków nie wynika jednak z Deklaracji Balfoura. Wynika z braku przywództwa gotowego do stworzenia kwitnącego państwa obok Izraela zamiast prób zniszczenia Izraela.

Irańska rewolucja nie była wynikiem jakiegoś Big Bangu. Ucisk i ostentacja Szacha odegrały ważną rolę w jego upadku, szczególnie w połączeniu z okresem inflacji w Iranie. (Panna Morant zauważała także rolę wykształconej klasy średniej w rewolucjach.) Przejęcie Iranu – obecnie Islamskiej Republiki Iranu - przez ajatollahów miało miejsce 40 lat temu, ale wynikające z tego wstrząsy nadal odczuwa się we wzroście islamskiego terroryzmu (tak sunnickiego, jak szyickiego) i w przegrupowaniach w świecie muzułmańskim i arabskim.

Wiele zmieniło się od czasu, kiedy setki irańskich studentów zajęło ambasadę USA w Teheranie 40 lat temu – trzymając personel w uwięzieniu przez całe 444 dni. Jak jednak powiedział francuski autor, Jean-Baptiste Alphonse Karr, 170 lat temu: Plus ça change, plus c’est la même chose.

Biorąc pod uwagę historię porewolucyjnego Iranu, mądrzej jest założyć, że dążenie reżimu do nuklearnego potencjału nie ma nic wspólnego z pragnieniem poczynienia postępów w badaniach medycyny nuklearnej. (Szczególnie pamiętając, co – lub raczej kogo – ajatollahowie nazywają „rakiem”.)  

W tym tygodniu jest 81. rocznica Kristallnacht. Nie jest to okrągła rocznica, ale warto o niej pamiętać. Noc Tłuczonego Szkła oznacza zorganizowany przez nazistów pogrom, podczas którego niszczono żydowskie domy, przedsiębiorstwa, instytucje i synagogi w Niemczech, Austrii i Sudetenland. Zabito około 100 Żydów i aresztowano tysiące tylko za zbrodnie bycia Żydami. Wiemy teraz, co zdarzyło się potem (lub powinniśmy wiedzieć): Holocaust i II Wojna Światowa. Kristallnacht był punktem zwrotnym: punktem zwrotnym ku gorszemu.

Nie ma nic nowego pod słońcem. Hajo Holborn, amerykańsko-niemiecki historyk, który zmarł 60 lat temu, powiedział: „Historia daje odpowiedzi tylko tym, którzy umieją zadawać pytania”.

Żydowska religia jest zbudowana na biblijnym napomnieniu: “Zahor!” “Pamiętaj!”

Nie ma obecności bez przeszłości. I nie ma przyszłości, jeśli nie znamy i nie nauczymy się z tego, co było wcześniej.


When dates with history are lost in cyberspace

Jerusalem Post, 7 listopada 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.

 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1426 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk