Prawda

Niedziela, 12 lipca 2020 - 16:20

« Poprzedni Następny »


Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni


Liat Collins 2019-11-10

Potomkowie żołnierzy z australijskiej i nowozelandzkiej armii (ANZAC) przygotowują się do odtworzenia szarży kawalerii z czasu I Wojny Światowej, znanej jako „Bitwa o Beer Szewę” w stulecie tego wydarzenia w 2017 roku. (zdjęcie: AMIR COHEN/REUTERS)
Potomkowie żołnierzy z australijskiej i nowozelandzkiej armii (ANZAC) przygotowują się do odtworzenia szarży kawalerii z czasu I Wojny Światowej, znanej jako „Bitwa o Beer Szewę” w stulecie tego wydarzenia w 2017 roku. (zdjęcie: AMIR COHEN/REUTERS)

Kiedyś pracowałam z redaktorem, który nienawidził rocznic. Nie chodziło oczywiście o śluby i urodziny, ale o rocznice historyczne. Głównie sprzeciwiał się praktyce obchodzenia okrągłych stuletnich lub dziesięcioletnich rocznic wydarzeń. Traktował je jako ryzyko zawodowe i opowiadał się raczej za artykułami zaznaczającymi takie rzeczy jak „Przed 87 laty… i „Przez 53 lata…” Wydawało się, że każdy dzień był jakimś świętem – ale bardzo niewielu obchodziło je w tym samym czasie, co on.

Myślałam o nim niedawno, kiedy czytałam kolejny artykuł z serii „Powrót do szkoły”, w którym specjaliści od edukacji wzywali do odejścia od tradycyjnego, formalnego nauczania w klasie szkolnej. Niektórzy posunęli się tak daleko, że twierdzili, iż w epoce Google dzieci nie muszą uczyć się o wydarzeniach i datach, bo mogą poszukać ich w Sieci.


Choć rozumiem potrzebę zmian metod nauczania – żeby dzieciaki zainteresować i przygotować do świata, w którym wiedza istotnie leży w ich dłoniach via ich telefony – niemniej niepokoję się o to, skąd dzieci będą wiedziały, czego szukać bez nauczenia się podstaw. W tym sensie poleganie na Google jest podobne do twierdzenia, że dzieci nie muszą się uczyć dodawania i odejmowania w epoce kalkulatorów.  

A co dzieje się z historią bez kontekstu? Historyczne wydarzenia nie są tylko datą, poprzedzają je wydarzenia, które pomogły je ukształtować, a one z kolei wpływają na to, co przyszło później. Internet pomaga ludziom na całym globie kontaktować się wzajemnie, ale niekoniecznie pomaga w łączeniu zdarzeń. Algorytmy nie dostarczają wszystkich odpowiedzi.

Oczywiście są wielkie korzyści z używania Internetu. Filmy dokumentalne i pogadanki TED dostarczają niekończących się informacji. Jeśli jednak widz nie wie niczego o tle, jest niebezpieczeństwo, że zgubi się w cyberprzestrzeni, pozbawiony osi czasu.

Mój stary kolega, jeśli nie zmienił opinii, ma prawdopodobnie trudny rok. W roku 2019  brakuje w okrągłości, które automatycznie wyróżniłoby go – ale rekompensuje to historycznymi rocznicami.

Wśród wartych w tym roku zauważenia rocznic są (bez jakiejś specjalnej kolejności): 30 lat od upadku Muru Berlińskiego; 40 lat od wynalezienia Sony Walkmana; 50 lat od lądowania na Księżycu; 40 lat od irańskiej rewolucji; 25 lat od traktatu pokojowego między Izraelem a Jordanią; 40 lat od porozumienia pokojowego między Izraelem a Egiptem; 75 lat od D-Day; 80 lat od początku II Wojny Światowej; i 100 lat od podpisania Traktatu Wersalskiego.  


Słowa “bez jakiejś specjalnej kolejności” są w tym wypadku nieszczere. Możesz te rocznice znaleźć przez Google, jeśli chcesz, ale D-Day nie ma kontekstu poza II Wojną Światową, a nie byłoby „Drugiej” bez „Pierwszej”; Traktat Wersalski zamknął I Wojnę Światową, tworząc prawdopodobnie niektóre z warunków, które doprowadziły do II Wojny Światowej. Możesz badać je osobno, ale tych wydarzeń nie można zrozumieć w izolacji.

Moja nauczycielka historii z liceum, nieżyjąca już panna Morant, umiejąca nauczać poprzez osobowość i ciekawostki również w epoce przed Google, wyjaśniała jak rozwój kolei przyczynił się do Pierwszej Wojny Światowej: podczas gdy w przeszłości mobilizacja żołnierzy i dostarczenie ich do granic było długim procesem, z nastaniem kolei żołnierze szybko przybywali na linie frontu, eskalując napięcie.  

Idąc dalej, Woodstock i ruch kontrkultury Swinging Sixties nie ma sensu bez kontekstu Wojny Wietnamskiej, Zimnej Wojny i końca surowych warunków życia po II Wojnie Światowej w latach 1950. Nawiasem mówiąc, moją ulubioną błahostką jest opinia o Sony Walkman, że zaznacza świt epoki indywidualizmu. Ludzie mogli chodzić i słuchać własnych, ulubionych piosenek przez słuchawki; słuchanie muzyki nagle stało się mniej społeczną czynnością.

A jeśli zgadzacie się ze mną, że nie ma niczego takiego jak bezużyteczne fakty, to w tym roku możecie obchodzić 40. rocznicę stworzenia Trivial_Pursuit.

Obecne wydarzenia stawiają wyzwanie mojemu pragnieniu zachowania kontekstu i miejsca w kontinuum historii. Oczywiście, często jest trudno dostarczyć pełnego tła dla każdej wiadomości, artykułu, filmu lub serii telewizyjnej, ale decyzja, co pominąć, mówi równie wiele, jak decyzja, co włączyć.

Na przykład, w tym miesiącu w Izraelu kombinacja trwającego impasu politycznego z rocznicą zamordowania premiera Icchaka Rabina (choć to 24 lata, a nie okrągła rocznica) doprowadziła do wielu ponownych badań okoliczności jego śmierci. Pełno jest oskarżeń o „podżeganie”. Według wielu – jeśli nie większości – ludzi na lewicy, „podżeganie” zabiło Rabina i proces Oslo. Spójrzcie jednak na oś czasu: wraz z narastającą mową nienawiści (część, jak wiemy teraz, z poduszczenia prowokatorów) było coraz więcej ofiar terroryzmu.   

Całkowicie potępiam zabicie Rabina (i przemoc ekstremistów z każdego końca spektrum), ale nie można na to patrzeć bez kontekstu wybuchów bomb Hamasu.

Podobnie, mówienie o izraelskiej „okupacji Zachodniego Brzegu” nie ma sensu bez wzięcia pod uwagę prób arabskiego świata zlikwidowania Izraela w wojnie 1948 roku i w Wojnie Sześciodniowej 1967 roku. „Okupacja” nie zdarzyła się w próżni. A spójrz wstecz i zobaczysz żydowskie społeczności w Judei i Samarii, zakorzenione tam od wieków i wykorzenione podczas wojny 1948 roku.

W pokręconym przypadku historycznym (lub przekręconej historii) Palestyńczycy w tym tygodniu obchodzili (nie okrągłą) 102. rocznicę Deklaracji Balfoura przez wezwanie Wielkiej Brytanii do złożenia przeprosin za swoje poparcie dla ustanowienia „narodowego domu dla narodu żydowskiego w Palestynie”.  Tragedia Palestyńczyków nie wynika jednak z Deklaracji Balfoura. Wynika z braku przywództwa gotowego do stworzenia kwitnącego państwa obok Izraela zamiast prób zniszczenia Izraela.

Irańska rewolucja nie była wynikiem jakiegoś Big Bangu. Ucisk i ostentacja Szacha odegrały ważną rolę w jego upadku, szczególnie w połączeniu z okresem inflacji w Iranie. (Panna Morant zauważała także rolę wykształconej klasy średniej w rewolucjach.) Przejęcie Iranu – obecnie Islamskiej Republiki Iranu - przez ajatollahów miało miejsce 40 lat temu, ale wynikające z tego wstrząsy nadal odczuwa się we wzroście islamskiego terroryzmu (tak sunnickiego, jak szyickiego) i w przegrupowaniach w świecie muzułmańskim i arabskim.

Wiele zmieniło się od czasu, kiedy setki irańskich studentów zajęło ambasadę USA w Teheranie 40 lat temu – trzymając personel w uwięzieniu przez całe 444 dni. Jak jednak powiedział francuski autor, Jean-Baptiste Alphonse Karr, 170 lat temu: Plus ça change, plus c’est la même chose.

Biorąc pod uwagę historię porewolucyjnego Iranu, mądrzej jest założyć, że dążenie reżimu do nuklearnego potencjału nie ma nic wspólnego z pragnieniem poczynienia postępów w badaniach medycyny nuklearnej. (Szczególnie pamiętając, co – lub raczej kogo – ajatollahowie nazywają „rakiem”.)  

W tym tygodniu jest 81. rocznica Kristallnacht. Nie jest to okrągła rocznica, ale warto o niej pamiętać. Noc Tłuczonego Szkła oznacza zorganizowany przez nazistów pogrom, podczas którego niszczono żydowskie domy, przedsiębiorstwa, instytucje i synagogi w Niemczech, Austrii i Sudetenland. Zabito około 100 Żydów i aresztowano tysiące tylko za zbrodnie bycia Żydami. Wiemy teraz, co zdarzyło się potem (lub powinniśmy wiedzieć): Holocaust i II Wojna Światowa. Kristallnacht był punktem zwrotnym: punktem zwrotnym ku gorszemu.

Nie ma nic nowego pod słońcem. Hajo Holborn, amerykańsko-niemiecki historyk, który zmarł 60 lat temu, powiedział: „Historia daje odpowiedzi tylko tym, którzy umieją zadawać pytania”.

Żydowska religia jest zbudowana na biblijnym napomnieniu: “Zahor!” “Pamiętaj!”

Nie ma obecności bez przeszłości. I nie ma przyszłości, jeśli nie znamy i nie nauczymy się z tego, co było wcześniej.


When dates with history are lost in cyberspace

Jerusalem Post, 7 listopada 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.

 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1561 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk