Prawda

Poniedziałek, 2 sierpnia 2021 - 14:15

« Poprzedni Następny »


Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”


Uzay Bulut 2019-11-30


Od kiedy 15 listopada w całym Iranie wybuchły demonstracje z powodu wysokich cen, zginęło co najmniej 140 demonstrantów. Amnesty International donosi, że irańskie siły bezpieczeństwa „strzelały do nieuzbrojonych ludzi na ulicach z dachów budynków i z helikoptera”. Podobno aresztowano tysiące ludzi.


Rząd irański na tydzień zablokował Internet, żeby świat nie zobaczył nadużyć władzy. A wiele organizacji praw człowieka sądzi, że liczba ofiar jest znacząco wyższa.


Amnesty informowała 25 listopada:

“Irańskie władze przenoszą rannych protestujących ze szpitali do ośrodków internowania, narażając ich życie przez odmowę potencjalnie ratującej życie opieki medycznej.


W wielu wypadkach irańskie władze odmówiły oddania ciał ofiar rodzinom, a w niektórych przypadkach siły bezpieczeństwa zabierały zwłoki z kostnic i przenosiły je w nieznane miejsce.


Są także szokujące doniesienia, że kiedy władze oddawały ciała ofiar rodzinom, żądały zapłaty, przytaczając wiele powodów, włącznie z kosztem kul, które zabiły ofiarę lub rekompensatą za własność zniszczoną podczas protestów. Tym twierdzeniom zaprzeczył co najmniej jeden funkcjonariusz z prowincji Chuzestan. 


Tymczasem we wzorze spójnym z poprzednimi protestami w Iranie władze groziły rodzinom ofiar aresztem, jeśli urządzą głośny pogrzeb z udziałem swoich bliskich lub będą rozmawiały z przedstawicielami mediów”.

Kiedy tysiące Irańczyków przez dwa tygodnie ryzykowało życiem, by wzywać do obalenia reżimu, jest coraz trudniej dowiedzieć się o rzeczywistych rozmiarach łamania praw człowieka przez władze irańskie. Podobno reżim Iranu, który jest znany z więzienia i represjonowania dziennikarzy, dyktuje mediom w kraju, jak mają pisać i mówić o protestach.

“Ośrodek Praw Człowieka w Iranie (CHRI) dowiedział się, że dwa główne ministerstwa zamknęły usta krajowym mediom przez wydanie dyrektyw dyktujących sposób relacjonowania niepokojów, rażąco naruszając wolność prasy. Pracownicy ministerstwa wywiadu grozili dziennikarzom, że zostaną oskarżeni o ‘przestępstwa’, jeśli ich relacje z wydarzeń nie będą zgodne z oficjalną narracją. 


Ponadto, wbrew rozprzestrzenionemu poglądowi, że protesty zaskoczyły władze, CHRI dowiedział się z dobrze poinformowanego źródła, że władze spodziewały się niepokojów społecznych po planowanym ogłoszeniu o podniesieniu cen benzyny. Według tego źródła, funkcjonariusze państwowi spotkali się z wydawcami mediów, żeby poinstruować ich w sprawie relacji ze spodziewanych niepokojów jeszcze zanim podniesienie cen ogłoszono publicznie”.

Wydaje się też, że presja rządowa wydała owoce. „Krajowe media irańskie, włącznie z głównymi, państwowymi gazetami, agencjami informacyjnymi i nadawcami [telewizyjnymi i radiowymi] minimalizowali protesty i podniesienie cen benzyny, według przeglądu CPJ [Komitetu Ochrony Dziennikarzy] mediów od czasu rozpoczęcia protestów”.


Po tym, jak rząd irański zablokował Internet 16 listopada, Irańczycy przez tydzień nie mieli do niego dostępu, włącznie z SMS-ami i mediami społecznościowymi. 22 listopada sekretarz stanu USA, Mike Pompeo ogłosił na Twitterze:

"USA nakłada sankcje na Ministra Informacji i technologii Komunikacji, Mohammada Dżahromiego, za pomoc w zablokowaniu irańskiego Internetu. Uważamy członków irańskiego reżimu za odpowiedzialnych gwałtownych represji wobec narodu irańskiego. #Internet4Iran."

Wobec stanowczej postawy zarówno Pompeo, jak prezydenta USA, Donalda Trumpa przeciwko irańskiemu reżimowi Internet został “przywrócony przez wielu dostawców w dużych częściach Iranu, co pozwoliło użytkownikom na dostęp on line poprzez wifi. Obecny poziom połączeń podniósł się do 64% (w poprzednich dniach był ograniczony do  5 procent) - donosił NetBlocks, który monitoruje cyberbezpieczeństwo i zarządzanie Internetem.  


Reżim atakował jednak tych, którzy próbowali dotrzeć do świata z informacjami mimo zablokowania Internetu. Na przykład, 22 listopada siły bezpieczeństwa z irańskiego Ministerstwa Wywiadu aresztowały Mohammada Mosaeda, niezależnego reportera ekonomicznego, za zamieszczenie dwóch tweetów 19 listopada. Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) poinformował,  że „Podczas blokady Internetu Mosaed tweetował ‘Hallo Wolny Świat!’ i używał ‘42 różnych zastępców’, żeby uzyskać dostęp do Internetu, według zrzutu z ekranu zrobionego zanim jego konto zostało zawieszone 23 listopada. Tweetował także gratulacje dla Irańczyków, którym udało się obejść zamknięcie Internetu, jak podaje Radio Farda.”


Mimo krwawej rozprawy Iranu z protestującymi reakcje ONZ i UE były słabiutkie i nieskuteczne, według wielu obserwatorów, włącznie z Amnesty:

“Podczas gdy Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, UE i szereg państw potępili to, co określili jako wyraźne użycie nadmiernej siły, nie powiedzieli wyraźnie, że używano śmiertelnej siły zabijając protestujących, mimo istnienia coraz większej liczby dowodów.


‘Ostrożna i stłumiona reakcja społeczności międzynarodowej na bezprawne zabijanie protestujących jest rozpaczliwie niewystarczająca. Muszą potępić to zabijanie w najostrzejszych możliwych słowach i opisać te wydarzenia jako to, czym one są – śmiertelnym i całkowicie nieuzasadnionym użyciem siły do zmiażdżenia sprzeciwu’ - powiedział Philip Luther, Research and Advocacy Director for the Middle East and North Africa at Amnesty International.

21 listopada organizacja praw człowieka, Iran Wire, wyraziła krytykę relacjonowania protestów na Zachodzie i zapytała: „Dlaczego świat jest tak milczący w naszej sprawie?”  

“Irańczycy są zagniewani, że zachodnie media ignorują protesty w Iranie i mordowanie protestujących przez rząd. Historie o amerykańskim kongresmanie, który puścił bąka w studio telewizyjnym i o księciu Andrew były szerzej omawiane. Irańczycy chcą wiedzieć: Ilu z nas musi zginąć, by było to warte opublikowania?”  

Wyraźnie samo “wyrażanie niepokoju” i “wzywanie do opanowania” w obliczu wysokiej liczby ofiar śmiertelnych wśród protestujących nie wpływa na proces podejmowania decyzji przez morderczy reżim w Iranie.


Kluczem do prawdziwej zmiany w Iranie, która w końcu da irańskiemu narodowi wolność, dostatek i prawa człowieka, jest stanowcza postawa administracji Trumpa przeciwko zbrodniczemu rządowi Iranu. Jak Biały Dom ogłosił w 2017 roku: USA “będą działały, by odmówić irańskiemu reżimowi – a szczególnie Korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) – funduszy na jego zgubną działalność i by przeciwstawić się działalności IRGC, który wyłudza bogactwo narodu irańskiego. Pora, by cały świat dołączył do nas w żądaniu, by rząd Iranu zakończył swoją pogoń za śmiercią i zniszczeniem”.


Kiedy irański reżim nasila mordowanie i torturowanie własnych obywateli i robi to na oczach świata, pora, by UE i inne wolne kraje poszły śladem USA.


Iranians: ”Why is the world silent as our government murders us?”

Israel National News, 28 listopada 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Publicystka turecka z Ankary, która obecnie przebywa w USA. Pisze o sobie, że urodziła się jako muzułmanka.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1872 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk