Prawda

Środa, 11 grudnia 2019 - 22:05

« Poprzedni Następny »


Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”


Uzay Bulut 2019-11-30


Od kiedy 15 listopada w całym Iranie wybuchły demonstracje z powodu wysokich cen, zginęło co najmniej 140 demonstrantów. Amnesty International donosi, że irańskie siły bezpieczeństwa „strzelały do nieuzbrojonych ludzi na ulicach z dachów budynków i z helikoptera”. Podobno aresztowano tysiące ludzi.


Rząd irański na tydzień zablokował Internet, żeby świat nie zobaczył nadużyć władzy. A wiele organizacji praw człowieka sądzi, że liczba ofiar jest znacząco wyższa.


Amnesty informowała 25 listopada:

“Irańskie władze przenoszą rannych protestujących ze szpitali do ośrodków internowania, narażając ich życie przez odmowę potencjalnie ratującej życie opieki medycznej.


W wielu wypadkach irańskie władze odmówiły oddania ciał ofiar rodzinom, a w niektórych przypadkach siły bezpieczeństwa zabierały zwłoki z kostnic i przenosiły je w nieznane miejsce.


Są także szokujące doniesienia, że kiedy władze oddawały ciała ofiar rodzinom, żądały zapłaty, przytaczając wiele powodów, włącznie z kosztem kul, które zabiły ofiarę lub rekompensatą za własność zniszczoną podczas protestów. Tym twierdzeniom zaprzeczył co najmniej jeden funkcjonariusz z prowincji Chuzestan. 


Tymczasem we wzorze spójnym z poprzednimi protestami w Iranie władze groziły rodzinom ofiar aresztem, jeśli urządzą głośny pogrzeb z udziałem swoich bliskich lub będą rozmawiały z przedstawicielami mediów”.

Kiedy tysiące Irańczyków przez dwa tygodnie ryzykowało życiem, by wzywać do obalenia reżimu, jest coraz trudniej dowiedzieć się o rzeczywistych rozmiarach łamania praw człowieka przez władze irańskie. Podobno reżim Iranu, który jest znany z więzienia i represjonowania dziennikarzy, dyktuje mediom w kraju, jak mają pisać i mówić o protestach.

“Ośrodek Praw Człowieka w Iranie (CHRI) dowiedział się, że dwa główne ministerstwa zamknęły usta krajowym mediom przez wydanie dyrektyw dyktujących sposób relacjonowania niepokojów, rażąco naruszając wolność prasy. Pracownicy ministerstwa wywiadu grozili dziennikarzom, że zostaną oskarżeni o ‘przestępstwa’, jeśli ich relacje z wydarzeń nie będą zgodne z oficjalną narracją. 


Ponadto, wbrew rozprzestrzenionemu poglądowi, że protesty zaskoczyły władze, CHRI dowiedział się z dobrze poinformowanego źródła, że władze spodziewały się niepokojów społecznych po planowanym ogłoszeniu o podniesieniu cen benzyny. Według tego źródła, funkcjonariusze państwowi spotkali się z wydawcami mediów, żeby poinstruować ich w sprawie relacji ze spodziewanych niepokojów jeszcze zanim podniesienie cen ogłoszono publicznie”.

Wydaje się też, że presja rządowa wydała owoce. „Krajowe media irańskie, włącznie z głównymi, państwowymi gazetami, agencjami informacyjnymi i nadawcami [telewizyjnymi i radiowymi] minimalizowali protesty i podniesienie cen benzyny, według przeglądu CPJ [Komitetu Ochrony Dziennikarzy] mediów od czasu rozpoczęcia protestów”.


Po tym, jak rząd irański zablokował Internet 16 listopada, Irańczycy przez tydzień nie mieli do niego dostępu, włącznie z SMS-ami i mediami społecznościowymi. 22 listopada sekretarz stanu USA, Mike Pompeo ogłosił na Twitterze:

"USA nakłada sankcje na Ministra Informacji i technologii Komunikacji, Mohammada Dżahromiego, za pomoc w zablokowaniu irańskiego Internetu. Uważamy członków irańskiego reżimu za odpowiedzialnych gwałtownych represji wobec narodu irańskiego. #Internet4Iran."

Wobec stanowczej postawy zarówno Pompeo, jak prezydenta USA, Donalda Trumpa przeciwko irańskiemu reżimowi Internet został “przywrócony przez wielu dostawców w dużych częściach Iranu, co pozwoliło użytkownikom na dostęp on line poprzez wifi. Obecny poziom połączeń podniósł się do 64% (w poprzednich dniach był ograniczony do  5 procent) - donosił NetBlocks, który monitoruje cyberbezpieczeństwo i zarządzanie Internetem.  


Reżim atakował jednak tych, którzy próbowali dotrzeć do świata z informacjami mimo zablokowania Internetu. Na przykład, 22 listopada siły bezpieczeństwa z irańskiego Ministerstwa Wywiadu aresztowały Mohammada Mosaeda, niezależnego reportera ekonomicznego, za zamieszczenie dwóch tweetów 19 listopada. Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) poinformował,  że „Podczas blokady Internetu Mosaed tweetował ‘Hallo Wolny Świat!’ i używał ‘42 różnych zastępców’, żeby uzyskać dostęp do Internetu, według zrzutu z ekranu zrobionego zanim jego konto zostało zawieszone 23 listopada. Tweetował także gratulacje dla Irańczyków, którym udało się obejść zamknięcie Internetu, jak podaje Radio Farda.”


Mimo krwawej rozprawy Iranu z protestującymi reakcje ONZ i UE były słabiutkie i nieskuteczne, według wielu obserwatorów, włącznie z Amnesty:

“Podczas gdy Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, UE i szereg państw potępili to, co określili jako wyraźne użycie nadmiernej siły, nie powiedzieli wyraźnie, że używano śmiertelnej siły zabijając protestujących, mimo istnienia coraz większej liczby dowodów.


‘Ostrożna i stłumiona reakcja społeczności międzynarodowej na bezprawne zabijanie protestujących jest rozpaczliwie niewystarczająca. Muszą potępić to zabijanie w najostrzejszych możliwych słowach i opisać te wydarzenia jako to, czym one są – śmiertelnym i całkowicie nieuzasadnionym użyciem siły do zmiażdżenia sprzeciwu’ - powiedział Philip Luther, Research and Advocacy Director for the Middle East and North Africa at Amnesty International.

21 listopada organizacja praw człowieka, Iran Wire, wyraziła krytykę relacjonowania protestów na Zachodzie i zapytała: „Dlaczego świat jest tak milczący w naszej sprawie?”  

“Irańczycy są zagniewani, że zachodnie media ignorują protesty w Iranie i mordowanie protestujących przez rząd. Historie o amerykańskim kongresmanie, który puścił bąka w studio telewizyjnym i o księciu Andrew były szerzej omawiane. Irańczycy chcą wiedzieć: Ilu z nas musi zginąć, by było to warte opublikowania?”  

Wyraźnie samo “wyrażanie niepokoju” i “wzywanie do opanowania” w obliczu wysokiej liczby ofiar śmiertelnych wśród protestujących nie wpływa na proces podejmowania decyzji przez morderczy reżim w Iranie.


Kluczem do prawdziwej zmiany w Iranie, która w końcu da irańskiemu narodowi wolność, dostatek i prawa człowieka, jest stanowcza postawa administracji Trumpa przeciwko zbrodniczemu rządowi Iranu. Jak Biały Dom ogłosił w 2017 roku: USA “będą działały, by odmówić irańskiemu reżimowi – a szczególnie Korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) – funduszy na jego zgubną działalność i by przeciwstawić się działalności IRGC, który wyłudza bogactwo narodu irańskiego. Pora, by cały świat dołączył do nas w żądaniu, by rząd Iranu zakończył swoją pogoń za śmiercią i zniszczeniem”.


Kiedy irański reżim nasila mordowanie i torturowanie własnych obywateli i robi to na oczach świata, pora, by UE i inne wolne kraje poszły śladem USA.


Iranians: ”Why is the world silent as our government murders us?”

Israel National News, 28 listopada 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Publicystka turecka z Ankary, która obecnie przebywa w USA. Pisze o sobie, że urodziła się jako muzułmanka.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1426 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk