Prawda

Czwartek, 2 kwietnia 2020 - 14:37

« Poprzedni Następny »


Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”


Uzay Bulut 2019-11-30


Od kiedy 15 listopada w całym Iranie wybuchły demonstracje z powodu wysokich cen, zginęło co najmniej 140 demonstrantów. Amnesty International donosi, że irańskie siły bezpieczeństwa „strzelały do nieuzbrojonych ludzi na ulicach z dachów budynków i z helikoptera”. Podobno aresztowano tysiące ludzi.


Rząd irański na tydzień zablokował Internet, żeby świat nie zobaczył nadużyć władzy. A wiele organizacji praw człowieka sądzi, że liczba ofiar jest znacząco wyższa.


Amnesty informowała 25 listopada:

“Irańskie władze przenoszą rannych protestujących ze szpitali do ośrodków internowania, narażając ich życie przez odmowę potencjalnie ratującej życie opieki medycznej.


W wielu wypadkach irańskie władze odmówiły oddania ciał ofiar rodzinom, a w niektórych przypadkach siły bezpieczeństwa zabierały zwłoki z kostnic i przenosiły je w nieznane miejsce.


Są także szokujące doniesienia, że kiedy władze oddawały ciała ofiar rodzinom, żądały zapłaty, przytaczając wiele powodów, włącznie z kosztem kul, które zabiły ofiarę lub rekompensatą za własność zniszczoną podczas protestów. Tym twierdzeniom zaprzeczył co najmniej jeden funkcjonariusz z prowincji Chuzestan. 


Tymczasem we wzorze spójnym z poprzednimi protestami w Iranie władze groziły rodzinom ofiar aresztem, jeśli urządzą głośny pogrzeb z udziałem swoich bliskich lub będą rozmawiały z przedstawicielami mediów”.

Kiedy tysiące Irańczyków przez dwa tygodnie ryzykowało życiem, by wzywać do obalenia reżimu, jest coraz trudniej dowiedzieć się o rzeczywistych rozmiarach łamania praw człowieka przez władze irańskie. Podobno reżim Iranu, który jest znany z więzienia i represjonowania dziennikarzy, dyktuje mediom w kraju, jak mają pisać i mówić o protestach.

“Ośrodek Praw Człowieka w Iranie (CHRI) dowiedział się, że dwa główne ministerstwa zamknęły usta krajowym mediom przez wydanie dyrektyw dyktujących sposób relacjonowania niepokojów, rażąco naruszając wolność prasy. Pracownicy ministerstwa wywiadu grozili dziennikarzom, że zostaną oskarżeni o ‘przestępstwa’, jeśli ich relacje z wydarzeń nie będą zgodne z oficjalną narracją. 


Ponadto, wbrew rozprzestrzenionemu poglądowi, że protesty zaskoczyły władze, CHRI dowiedział się z dobrze poinformowanego źródła, że władze spodziewały się niepokojów społecznych po planowanym ogłoszeniu o podniesieniu cen benzyny. Według tego źródła, funkcjonariusze państwowi spotkali się z wydawcami mediów, żeby poinstruować ich w sprawie relacji ze spodziewanych niepokojów jeszcze zanim podniesienie cen ogłoszono publicznie”.

Wydaje się też, że presja rządowa wydała owoce. „Krajowe media irańskie, włącznie z głównymi, państwowymi gazetami, agencjami informacyjnymi i nadawcami [telewizyjnymi i radiowymi] minimalizowali protesty i podniesienie cen benzyny, według przeglądu CPJ [Komitetu Ochrony Dziennikarzy] mediów od czasu rozpoczęcia protestów”.


Po tym, jak rząd irański zablokował Internet 16 listopada, Irańczycy przez tydzień nie mieli do niego dostępu, włącznie z SMS-ami i mediami społecznościowymi. 22 listopada sekretarz stanu USA, Mike Pompeo ogłosił na Twitterze:

"USA nakłada sankcje na Ministra Informacji i technologii Komunikacji, Mohammada Dżahromiego, za pomoc w zablokowaniu irańskiego Internetu. Uważamy członków irańskiego reżimu za odpowiedzialnych gwałtownych represji wobec narodu irańskiego. #Internet4Iran."

Wobec stanowczej postawy zarówno Pompeo, jak prezydenta USA, Donalda Trumpa przeciwko irańskiemu reżimowi Internet został “przywrócony przez wielu dostawców w dużych częściach Iranu, co pozwoliło użytkownikom na dostęp on line poprzez wifi. Obecny poziom połączeń podniósł się do 64% (w poprzednich dniach był ograniczony do  5 procent) - donosił NetBlocks, który monitoruje cyberbezpieczeństwo i zarządzanie Internetem.  


Reżim atakował jednak tych, którzy próbowali dotrzeć do świata z informacjami mimo zablokowania Internetu. Na przykład, 22 listopada siły bezpieczeństwa z irańskiego Ministerstwa Wywiadu aresztowały Mohammada Mosaeda, niezależnego reportera ekonomicznego, za zamieszczenie dwóch tweetów 19 listopada. Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) poinformował,  że „Podczas blokady Internetu Mosaed tweetował ‘Hallo Wolny Świat!’ i używał ‘42 różnych zastępców’, żeby uzyskać dostęp do Internetu, według zrzutu z ekranu zrobionego zanim jego konto zostało zawieszone 23 listopada. Tweetował także gratulacje dla Irańczyków, którym udało się obejść zamknięcie Internetu, jak podaje Radio Farda.”


Mimo krwawej rozprawy Iranu z protestującymi reakcje ONZ i UE były słabiutkie i nieskuteczne, według wielu obserwatorów, włącznie z Amnesty:

“Podczas gdy Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, UE i szereg państw potępili to, co określili jako wyraźne użycie nadmiernej siły, nie powiedzieli wyraźnie, że używano śmiertelnej siły zabijając protestujących, mimo istnienia coraz większej liczby dowodów.


‘Ostrożna i stłumiona reakcja społeczności międzynarodowej na bezprawne zabijanie protestujących jest rozpaczliwie niewystarczająca. Muszą potępić to zabijanie w najostrzejszych możliwych słowach i opisać te wydarzenia jako to, czym one są – śmiertelnym i całkowicie nieuzasadnionym użyciem siły do zmiażdżenia sprzeciwu’ - powiedział Philip Luther, Research and Advocacy Director for the Middle East and North Africa at Amnesty International.

21 listopada organizacja praw człowieka, Iran Wire, wyraziła krytykę relacjonowania protestów na Zachodzie i zapytała: „Dlaczego świat jest tak milczący w naszej sprawie?”  

“Irańczycy są zagniewani, że zachodnie media ignorują protesty w Iranie i mordowanie protestujących przez rząd. Historie o amerykańskim kongresmanie, który puścił bąka w studio telewizyjnym i o księciu Andrew były szerzej omawiane. Irańczycy chcą wiedzieć: Ilu z nas musi zginąć, by było to warte opublikowania?”  

Wyraźnie samo “wyrażanie niepokoju” i “wzywanie do opanowania” w obliczu wysokiej liczby ofiar śmiertelnych wśród protestujących nie wpływa na proces podejmowania decyzji przez morderczy reżim w Iranie.


Kluczem do prawdziwej zmiany w Iranie, która w końcu da irańskiemu narodowi wolność, dostatek i prawa człowieka, jest stanowcza postawa administracji Trumpa przeciwko zbrodniczemu rządowi Iranu. Jak Biały Dom ogłosił w 2017 roku: USA “będą działały, by odmówić irańskiemu reżimowi – a szczególnie Korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) – funduszy na jego zgubną działalność i by przeciwstawić się działalności IRGC, który wyłudza bogactwo narodu irańskiego. Pora, by cały świat dołączył do nas w żądaniu, by rząd Iranu zakończył swoją pogoń za śmiercią i zniszczeniem”.


Kiedy irański reżim nasila mordowanie i torturowanie własnych obywateli i robi to na oczach świata, pora, by UE i inne wolne kraje poszły śladem USA.


Iranians: ”Why is the world silent as our government murders us?”

Israel National News, 28 listopada 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Publicystka turecka z Ankary, która obecnie przebywa w USA. Pisze o sobie, że urodziła się jako muzułmanka.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1501 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk