Prawda

Środa, 8 lipca 2020 - 06:23

« Poprzedni Następny »


Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”


Uzay Bulut 2019-11-30


Od kiedy 15 listopada w całym Iranie wybuchły demonstracje z powodu wysokich cen, zginęło co najmniej 140 demonstrantów. Amnesty International donosi, że irańskie siły bezpieczeństwa „strzelały do nieuzbrojonych ludzi na ulicach z dachów budynków i z helikoptera”. Podobno aresztowano tysiące ludzi.


Rząd irański na tydzień zablokował Internet, żeby świat nie zobaczył nadużyć władzy. A wiele organizacji praw człowieka sądzi, że liczba ofiar jest znacząco wyższa.


Amnesty informowała 25 listopada:

“Irańskie władze przenoszą rannych protestujących ze szpitali do ośrodków internowania, narażając ich życie przez odmowę potencjalnie ratującej życie opieki medycznej.


W wielu wypadkach irańskie władze odmówiły oddania ciał ofiar rodzinom, a w niektórych przypadkach siły bezpieczeństwa zabierały zwłoki z kostnic i przenosiły je w nieznane miejsce.


Są także szokujące doniesienia, że kiedy władze oddawały ciała ofiar rodzinom, żądały zapłaty, przytaczając wiele powodów, włącznie z kosztem kul, które zabiły ofiarę lub rekompensatą za własność zniszczoną podczas protestów. Tym twierdzeniom zaprzeczył co najmniej jeden funkcjonariusz z prowincji Chuzestan. 


Tymczasem we wzorze spójnym z poprzednimi protestami w Iranie władze groziły rodzinom ofiar aresztem, jeśli urządzą głośny pogrzeb z udziałem swoich bliskich lub będą rozmawiały z przedstawicielami mediów”.

Kiedy tysiące Irańczyków przez dwa tygodnie ryzykowało życiem, by wzywać do obalenia reżimu, jest coraz trudniej dowiedzieć się o rzeczywistych rozmiarach łamania praw człowieka przez władze irańskie. Podobno reżim Iranu, który jest znany z więzienia i represjonowania dziennikarzy, dyktuje mediom w kraju, jak mają pisać i mówić o protestach.

“Ośrodek Praw Człowieka w Iranie (CHRI) dowiedział się, że dwa główne ministerstwa zamknęły usta krajowym mediom przez wydanie dyrektyw dyktujących sposób relacjonowania niepokojów, rażąco naruszając wolność prasy. Pracownicy ministerstwa wywiadu grozili dziennikarzom, że zostaną oskarżeni o ‘przestępstwa’, jeśli ich relacje z wydarzeń nie będą zgodne z oficjalną narracją. 


Ponadto, wbrew rozprzestrzenionemu poglądowi, że protesty zaskoczyły władze, CHRI dowiedział się z dobrze poinformowanego źródła, że władze spodziewały się niepokojów społecznych po planowanym ogłoszeniu o podniesieniu cen benzyny. Według tego źródła, funkcjonariusze państwowi spotkali się z wydawcami mediów, żeby poinstruować ich w sprawie relacji ze spodziewanych niepokojów jeszcze zanim podniesienie cen ogłoszono publicznie”.

Wydaje się też, że presja rządowa wydała owoce. „Krajowe media irańskie, włącznie z głównymi, państwowymi gazetami, agencjami informacyjnymi i nadawcami [telewizyjnymi i radiowymi] minimalizowali protesty i podniesienie cen benzyny, według przeglądu CPJ [Komitetu Ochrony Dziennikarzy] mediów od czasu rozpoczęcia protestów”.


Po tym, jak rząd irański zablokował Internet 16 listopada, Irańczycy przez tydzień nie mieli do niego dostępu, włącznie z SMS-ami i mediami społecznościowymi. 22 listopada sekretarz stanu USA, Mike Pompeo ogłosił na Twitterze:

"USA nakłada sankcje na Ministra Informacji i technologii Komunikacji, Mohammada Dżahromiego, za pomoc w zablokowaniu irańskiego Internetu. Uważamy członków irańskiego reżimu za odpowiedzialnych gwałtownych represji wobec narodu irańskiego. #Internet4Iran."

Wobec stanowczej postawy zarówno Pompeo, jak prezydenta USA, Donalda Trumpa przeciwko irańskiemu reżimowi Internet został “przywrócony przez wielu dostawców w dużych częściach Iranu, co pozwoliło użytkownikom na dostęp on line poprzez wifi. Obecny poziom połączeń podniósł się do 64% (w poprzednich dniach był ograniczony do  5 procent) - donosił NetBlocks, który monitoruje cyberbezpieczeństwo i zarządzanie Internetem.  


Reżim atakował jednak tych, którzy próbowali dotrzeć do świata z informacjami mimo zablokowania Internetu. Na przykład, 22 listopada siły bezpieczeństwa z irańskiego Ministerstwa Wywiadu aresztowały Mohammada Mosaeda, niezależnego reportera ekonomicznego, za zamieszczenie dwóch tweetów 19 listopada. Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) poinformował,  że „Podczas blokady Internetu Mosaed tweetował ‘Hallo Wolny Świat!’ i używał ‘42 różnych zastępców’, żeby uzyskać dostęp do Internetu, według zrzutu z ekranu zrobionego zanim jego konto zostało zawieszone 23 listopada. Tweetował także gratulacje dla Irańczyków, którym udało się obejść zamknięcie Internetu, jak podaje Radio Farda.”


Mimo krwawej rozprawy Iranu z protestującymi reakcje ONZ i UE były słabiutkie i nieskuteczne, według wielu obserwatorów, włącznie z Amnesty:

“Podczas gdy Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, UE i szereg państw potępili to, co określili jako wyraźne użycie nadmiernej siły, nie powiedzieli wyraźnie, że używano śmiertelnej siły zabijając protestujących, mimo istnienia coraz większej liczby dowodów.


‘Ostrożna i stłumiona reakcja społeczności międzynarodowej na bezprawne zabijanie protestujących jest rozpaczliwie niewystarczająca. Muszą potępić to zabijanie w najostrzejszych możliwych słowach i opisać te wydarzenia jako to, czym one są – śmiertelnym i całkowicie nieuzasadnionym użyciem siły do zmiażdżenia sprzeciwu’ - powiedział Philip Luther, Research and Advocacy Director for the Middle East and North Africa at Amnesty International.

21 listopada organizacja praw człowieka, Iran Wire, wyraziła krytykę relacjonowania protestów na Zachodzie i zapytała: „Dlaczego świat jest tak milczący w naszej sprawie?”  

“Irańczycy są zagniewani, że zachodnie media ignorują protesty w Iranie i mordowanie protestujących przez rząd. Historie o amerykańskim kongresmanie, który puścił bąka w studio telewizyjnym i o księciu Andrew były szerzej omawiane. Irańczycy chcą wiedzieć: Ilu z nas musi zginąć, by było to warte opublikowania?”  

Wyraźnie samo “wyrażanie niepokoju” i “wzywanie do opanowania” w obliczu wysokiej liczby ofiar śmiertelnych wśród protestujących nie wpływa na proces podejmowania decyzji przez morderczy reżim w Iranie.


Kluczem do prawdziwej zmiany w Iranie, która w końcu da irańskiemu narodowi wolność, dostatek i prawa człowieka, jest stanowcza postawa administracji Trumpa przeciwko zbrodniczemu rządowi Iranu. Jak Biały Dom ogłosił w 2017 roku: USA “będą działały, by odmówić irańskiemu reżimowi – a szczególnie Korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) – funduszy na jego zgubną działalność i by przeciwstawić się działalności IRGC, który wyłudza bogactwo narodu irańskiego. Pora, by cały świat dołączył do nas w żądaniu, by rząd Iranu zakończył swoją pogoń za śmiercią i zniszczeniem”.


Kiedy irański reżim nasila mordowanie i torturowanie własnych obywateli i robi to na oczach świata, pora, by UE i inne wolne kraje poszły śladem USA.


Iranians: ”Why is the world silent as our government murders us?”

Israel National News, 28 listopada 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Publicystka turecka z Ankary, która obecnie przebywa w USA. Pisze o sobie, że urodziła się jako muzułmanka.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1559 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk