Prawda

Piątek, 6 grudnia 2019 - 05:26

« Poprzedni Następny »


Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?


Daled Amos 2018-12-06Długa historia niekompetencji UNIFIL-u w wypełnianiu mandatu utrzymywania południowego Libanu bez broni i terrorystów Hezbollahu nie jest zaskakująca przy braku najbardziej podstawowej uczciwości, niewypełnianiu obowiązków i niezachowywaniu neutralności.

Fakt, że Hezbollah mógł wykopać tunel do Izraela bez tego, by UNIFIL nabrał jakichkolwiek podejrzeń na temat wstrząsów dochodzących z niewielkiej odległości, mówi sam za siebie.

Izraelska armia dostarczyła zdjęcie lotnicze, pokazujące drogę tunelu, który zmusił Izrael do rozpoczęcia Operacji Północna Tarcza:A gdzie był przez cały ten czas UNIFIL?
Na zdjęciu poniżej posterunek UNIFIL zaznaczony jest białym kółkiem, tylko kilkaset metrów od miejsca, gdzie kończy się tunel.


Najwyraźniej Hezbollah nie boi się UNIFIL-u.
Ale dlaczego mieliby się bać?

30 sierpnia 2018 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła Rezolucję 2433 o przedłużeniu mandatu UNIFIL w południowym Libanie:

Potwierdzając zobowiązanie do pełnego wprowadzania w życie wszystkich postanowień rezolucji 1701 (2006), i w poczuciu odpowiedzialności za pomoc w zabezpieczeniu trwałego zawieszenia ognia i długoterminowego rozwiązania, jak przedstawiono w rezolucji

I kontynuuje, otwarcie wzywając Izrael do popierania zawieszenia ognia:

4. Powtarza swoje wezwanie do Izraela i Libanu, by popierali trwałe zawieszenie ognia i długoterminowe rozwiązanie oparte o zasady i elementy ustalone w paragrafie 8 rezolucji 1701 (2006);

Ciekawe, że, Rezolucja 2433, która odnawia mandat, wymienia Liban, ale  nie wspomina Hezbollahu.
W ogóle.
Ani w tym roku, ani w poprzednim.

Może się to wydawać nieco dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że to atak Hezbollahu w 2006 r. był tym, co spowodowało konieczność tego rozszerzonego mandatu dla istniejącego już wówczas UNIFIL-u.

Na szczęście jest wzmianka o Hezbollahu w Rezolucji 1701, która ustanowiła ten mandat:

Wyrażając najwyższe zaniepokojenie trwającą eskalacją wrogich działań w Libanie i w Izraelu od ataku Hezbollahu na Izrael 12 lipca 2006 roku, która już spowodowała setki ofiar śmiertelnych i rannych po obu stronach, rozległe zniszczenia cywilnej infrastruktury i setki tysięcy przesiedleńców wewnętrznych, [podkreślenie dodane]

W artykule Hezbollah Ritually Humiliates the UN [Hezbollah rytualnie upokarza ONZ] Tony Badran opisuje, jak bardzo terroryści Hezbollahu lekceważą UNIFIL i ONZ:

4 sierpnia zgodnie z dobrze ustalonym modus operandi, Hezbollah zorganizował atak na patrol UNIFIL-u w mieście Majdal Zoun, na północ od Nakoura. “Lokalni” – ironiczny eufemizm na Hezbollah – zauważyli słowacką jednostkę, która robiła zdjęcia, otoczyli ją i zatarasowali jej drogę. Kiedy patrol próbował uciec, „lokalni” z Hezbollahu zaatakowali ich i uszkodzili ich pojazd. Kiedy patrol ruszył dalej, członkowie Hezbollahu z pobliskich wsi znowu odcięli im drogę, zaatakowali, skonfiskowali część broni, kamery i wyposażenie i podpalili ich pojazd w pobliżu kwatery głównej włoskiego kontyngentu. Później Hezbollah “negocjował” prośbę o zwrot wyposażenia za pośrednictwem LAF [armii libańskiej], dokładnie pokazując rolę, jaka LAF odgrywa w Libanie, czyli chłopców na posyłki Hezbollahu. 

Niemniej można by pomyśleć, że Hezbollah będzie miał nieco więcej szacunku dla UNIFIL-u. Przecież UNIFIL ma długą historię pomagania Hezbollahowi w jego walce przeciwko Izraelowi.

Podczas wojny 2006 roku "neutralny" UNIFIL grał zdecydowanie po jednej stronie.

...przez całą niedawną wojnę zamieszczał na swojej stronie internetowej informacje, żeby wszyscy zobaczyli wszystko o ruchach żołnierzy Izraelskich Sił Obronnych [IDF] i o ich broni i wyposażeniu, wskazując nawet dokładnie miejsca struktur obronnych i bezpieczeństwa IDF w ciągu kilku godzin od ich wzniesienia. Nowa informacja pojawiała się czasami w 30 minut, a nigdy później niż w 24 godziny od wydarzenia. 

Równocześnie UNIFIL nie zamieścił ani jednej informacji wywiadowczej dotyczącej sił Hezbollahu. Wypowiedzi o tym, że Hezbollah „wystrzelił dużą liczbę rakiet z różnych lokalizacji” i że rakiety Hezbollahu „wystrzelono  w znacznie większych ilościach z różnych lokalizacji” były najbardziej precyzyjnymi relacjami, jakie kiedykolwiek otrzymała druga strona.

Współpraca ONZ i UNIFIL z Hezbollahem jest jeszcze dawniejsza:

7 października 2000 roku siły Hezbollahu nielegalnie przekroczyły izraelską granicę z Libanem, mimo że ONZ patrolowała ten teren, i porwały trzech żołnierzy Izraelskich Sił Obronnych, Adiego Avitana, Binjamina Awrahama i Omara Souada. Żołnierze sił pokojowych UNIFIL filmowali to wydarzenie; ONZ zaprzeczała jednak posiadaniu takiej taśmy wideo przez niemal dziewięć miesięcy. 6 lipca 2001 r. ONZ przyznała, wbrew poprzednim zaprzeczeniom, że otrzymała ten film w 18 godzin po wydarzeniu. 

W owym czasie David Kopel z ”The Volokh Conspiracy” opisał,  jak daleko szło tuszowanie przez ONZ rażących zaniedbań UNIFIL-u:

Jeden z żołnierzy powiedział, że brygada powinna aresztować członków Hezbollah, ale brygada nie zrobiła niczego. 

Według indyjskiego żołnierza brygada UNIFIL na tym terenie ”mogła zapobiec porwaniu”.

"Bardzo mi przykro z powodu tego, co się zdarzyło, bo widzieliśmy, co się działo” – powiedział. Członkowie Hezbollahu "nosili nasze mundury i to bardzo źle, że nie zatrzymaliśmy ich”.

Okazuje się, że co najmniej czterech członków „sił pokojowych” UNIFIL, wszyscy z Indii, otrzymali łapówki od Hezbollahu, żeby asystować przy porwaniu przez pomoc w dostaniu się na miejsce porwania i znalezienie izraelskich żołnierzy. Część łapówki składała się z alkoholu i dostępu do libańskich kobiet.  

W indyjskiej brygadzie był potem zażarty spór wewnętrzny, bo niektórzy członkowie skarżyli się, że brygada zdradziła swój pokojowy mandat. Dochodzenie wdrożone przez rząd indyjski surowo skrytykowało zachowanie brygady.   

Istnieją dowody znacznie większych wypłat przez Hezbollah dla indyjskiej brygady, włącznie z setkami tysięcy dolarów za pomoc przy porwaniu i zatuszowaniu sprawy.

Tuszowanie sprawy przez ONZ zaczęło się niemal natychmiast.

Kopel kontynuuje pełen opis tego, jak ONZ nie tylko zataiła dowody przed Izraelem, ale również niszczyła je.   

Nie jest też tak, by strach przed Hezbollahem był jedyną motywacją UNIFIL-u zdradzenia swojej neutralności. Wikipedia informuje o incydencie w 1992 roku w oparciu o artkuł w YNet News, jak UNIFIL pomógł dwóm libańskim terrorystom, którzy uciekli z izraelskiego więzienia:

Opublikowana w 2010 roku książka norweskiego dziennikarza Odda Karsten Tveita ujawniła, że armia norweska była zamieszana w ucieczkę dwóch Libańczyków, którzy byli aresztowani przez izraelską armię i trzymani w więzieniu Chiam. Według autora tej książki w 1992 roku dwóch Libańczyków uciekło z więzienia Chiam [w południowym Libanie]. Żołnierze sił pokojowych, obawiając się, że uciekinierów mogą spotkać tortury lub egzekucja, jeśli zostaną złapani przez Izraelskie Siły Obronne lub Armię Południowego Libanu, przebrali uciekinierów w mundury ONZ i umieścili ich w konwoju UNIFIL-u, który wyjeżdżał z południowego Libanu przez izraelską blokadę drogową. Wkrótce potem dowódca armii izraelskiej, Mosze Tamir, przybył do obozu norweskiego batalionu i oskarżył norweskiego dowódcę Hagrupa Hauklanda o "chronienie terrorystów". Natychmiast po tej konfrontacji Libańczycy zostali przeszmuglowani do autobusu używanego przez norweskich członków sił pokojowych będących na przepustkach i zabrani do Bejrutu.  

Długa historia niekompetencji UNIFIL-u w wypełnianiu mandatu utrzymywania południowego Libanu bez broni i terrorystów Hezbollahu nie jest zaskakująca przy braku najbardziej podstawowej uczciwości, niewypełnianiu obowiązków i niezachowywaniu neutralności.

Fakt, że Hezbollah mógł wykopać tunel do Izraela bez tego, by UNIFIL nabrał jakichkolwiek podejrzeń na temat wstrząsów dochodzących z niewielkiej odległości, mówi sam za siebie.

Badran pisze, że w odróżnieniu od zeszłego roku, w tym roku ambasador US, Nikki Haley, nawet nie zawracała sobie głowy przychodzeniem na głosowanie w ONZ w sprawie przedłużenia mandatu UNIFILU, ani nie wydała potem żadnego oświadczenia.  

Najwyraźniej nie ma słów na opisanie fiaska jeszcze jednej organizacji ONZ.

 

Where Was UNIFIL While Hezbollah Was Digging Its Terror Tunnel?

Elder of Ziyon, 5 grudnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Amerykański bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/

 

 

Od Redakcji „Listów z naszego sadu”

 

Poniżej film, na którym izraelski robot filmuje wnętrze terrorystycznego tunelu.

 

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1421 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk