Prawda

Piątek, 22 lutego 2019 - 01:22

« Poprzedni Następny »


Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?


Daled Amos 2018-12-06Długa historia niekompetencji UNIFIL-u w wypełnianiu mandatu utrzymywania południowego Libanu bez broni i terrorystów Hezbollahu nie jest zaskakująca przy braku najbardziej podstawowej uczciwości, niewypełnianiu obowiązków i niezachowywaniu neutralności.

Fakt, że Hezbollah mógł wykopać tunel do Izraela bez tego, by UNIFIL nabrał jakichkolwiek podejrzeń na temat wstrząsów dochodzących z niewielkiej odległości, mówi sam za siebie.

Izraelska armia dostarczyła zdjęcie lotnicze, pokazujące drogę tunelu, który zmusił Izrael do rozpoczęcia Operacji Północna Tarcza:A gdzie był przez cały ten czas UNIFIL?
Na zdjęciu poniżej posterunek UNIFIL zaznaczony jest białym kółkiem, tylko kilkaset metrów od miejsca, gdzie kończy się tunel.


Najwyraźniej Hezbollah nie boi się UNIFIL-u.
Ale dlaczego mieliby się bać?

30 sierpnia 2018 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła Rezolucję 2433 o przedłużeniu mandatu UNIFIL w południowym Libanie:

Potwierdzając zobowiązanie do pełnego wprowadzania w życie wszystkich postanowień rezolucji 1701 (2006), i w poczuciu odpowiedzialności za pomoc w zabezpieczeniu trwałego zawieszenia ognia i długoterminowego rozwiązania, jak przedstawiono w rezolucji

I kontynuuje, otwarcie wzywając Izrael do popierania zawieszenia ognia:

4. Powtarza swoje wezwanie do Izraela i Libanu, by popierali trwałe zawieszenie ognia i długoterminowe rozwiązanie oparte o zasady i elementy ustalone w paragrafie 8 rezolucji 1701 (2006);

Ciekawe, że, Rezolucja 2433, która odnawia mandat, wymienia Liban, ale  nie wspomina Hezbollahu.
W ogóle.
Ani w tym roku, ani w poprzednim.

Może się to wydawać nieco dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że to atak Hezbollahu w 2006 r. był tym, co spowodowało konieczność tego rozszerzonego mandatu dla istniejącego już wówczas UNIFIL-u.

Na szczęście jest wzmianka o Hezbollahu w Rezolucji 1701, która ustanowiła ten mandat:

Wyrażając najwyższe zaniepokojenie trwającą eskalacją wrogich działań w Libanie i w Izraelu od ataku Hezbollahu na Izrael 12 lipca 2006 roku, która już spowodowała setki ofiar śmiertelnych i rannych po obu stronach, rozległe zniszczenia cywilnej infrastruktury i setki tysięcy przesiedleńców wewnętrznych, [podkreślenie dodane]

W artykule Hezbollah Ritually Humiliates the UN [Hezbollah rytualnie upokarza ONZ] Tony Badran opisuje, jak bardzo terroryści Hezbollahu lekceważą UNIFIL i ONZ:

4 sierpnia zgodnie z dobrze ustalonym modus operandi, Hezbollah zorganizował atak na patrol UNIFIL-u w mieście Majdal Zoun, na północ od Nakoura. “Lokalni” – ironiczny eufemizm na Hezbollah – zauważyli słowacką jednostkę, która robiła zdjęcia, otoczyli ją i zatarasowali jej drogę. Kiedy patrol próbował uciec, „lokalni” z Hezbollahu zaatakowali ich i uszkodzili ich pojazd. Kiedy patrol ruszył dalej, członkowie Hezbollahu z pobliskich wsi znowu odcięli im drogę, zaatakowali, skonfiskowali część broni, kamery i wyposażenie i podpalili ich pojazd w pobliżu kwatery głównej włoskiego kontyngentu. Później Hezbollah “negocjował” prośbę o zwrot wyposażenia za pośrednictwem LAF [armii libańskiej], dokładnie pokazując rolę, jaka LAF odgrywa w Libanie, czyli chłopców na posyłki Hezbollahu. 

Niemniej można by pomyśleć, że Hezbollah będzie miał nieco więcej szacunku dla UNIFIL-u. Przecież UNIFIL ma długą historię pomagania Hezbollahowi w jego walce przeciwko Izraelowi.

Podczas wojny 2006 roku "neutralny" UNIFIL grał zdecydowanie po jednej stronie.

...przez całą niedawną wojnę zamieszczał na swojej stronie internetowej informacje, żeby wszyscy zobaczyli wszystko o ruchach żołnierzy Izraelskich Sił Obronnych [IDF] i o ich broni i wyposażeniu, wskazując nawet dokładnie miejsca struktur obronnych i bezpieczeństwa IDF w ciągu kilku godzin od ich wzniesienia. Nowa informacja pojawiała się czasami w 30 minut, a nigdy później niż w 24 godziny od wydarzenia. 

Równocześnie UNIFIL nie zamieścił ani jednej informacji wywiadowczej dotyczącej sił Hezbollahu. Wypowiedzi o tym, że Hezbollah „wystrzelił dużą liczbę rakiet z różnych lokalizacji” i że rakiety Hezbollahu „wystrzelono  w znacznie większych ilościach z różnych lokalizacji” były najbardziej precyzyjnymi relacjami, jakie kiedykolwiek otrzymała druga strona.

Współpraca ONZ i UNIFIL z Hezbollahem jest jeszcze dawniejsza:

7 października 2000 roku siły Hezbollahu nielegalnie przekroczyły izraelską granicę z Libanem, mimo że ONZ patrolowała ten teren, i porwały trzech żołnierzy Izraelskich Sił Obronnych, Adiego Avitana, Binjamina Awrahama i Omara Souada. Żołnierze sił pokojowych UNIFIL filmowali to wydarzenie; ONZ zaprzeczała jednak posiadaniu takiej taśmy wideo przez niemal dziewięć miesięcy. 6 lipca 2001 r. ONZ przyznała, wbrew poprzednim zaprzeczeniom, że otrzymała ten film w 18 godzin po wydarzeniu. 

W owym czasie David Kopel z ”The Volokh Conspiracy” opisał,  jak daleko szło tuszowanie przez ONZ rażących zaniedbań UNIFIL-u:

Jeden z żołnierzy powiedział, że brygada powinna aresztować członków Hezbollah, ale brygada nie zrobiła niczego. 

Według indyjskiego żołnierza brygada UNIFIL na tym terenie ”mogła zapobiec porwaniu”.

"Bardzo mi przykro z powodu tego, co się zdarzyło, bo widzieliśmy, co się działo” – powiedział. Członkowie Hezbollahu "nosili nasze mundury i to bardzo źle, że nie zatrzymaliśmy ich”.

Okazuje się, że co najmniej czterech członków „sił pokojowych” UNIFIL, wszyscy z Indii, otrzymali łapówki od Hezbollahu, żeby asystować przy porwaniu przez pomoc w dostaniu się na miejsce porwania i znalezienie izraelskich żołnierzy. Część łapówki składała się z alkoholu i dostępu do libańskich kobiet.  

W indyjskiej brygadzie był potem zażarty spór wewnętrzny, bo niektórzy członkowie skarżyli się, że brygada zdradziła swój pokojowy mandat. Dochodzenie wdrożone przez rząd indyjski surowo skrytykowało zachowanie brygady.   

Istnieją dowody znacznie większych wypłat przez Hezbollah dla indyjskiej brygady, włącznie z setkami tysięcy dolarów za pomoc przy porwaniu i zatuszowaniu sprawy.

Tuszowanie sprawy przez ONZ zaczęło się niemal natychmiast.

Kopel kontynuuje pełen opis tego, jak ONZ nie tylko zataiła dowody przed Izraelem, ale również niszczyła je.   

Nie jest też tak, by strach przed Hezbollahem był jedyną motywacją UNIFIL-u zdradzenia swojej neutralności. Wikipedia informuje o incydencie w 1992 roku w oparciu o artkuł w YNet News, jak UNIFIL pomógł dwóm libańskim terrorystom, którzy uciekli z izraelskiego więzienia:

Opublikowana w 2010 roku książka norweskiego dziennikarza Odda Karsten Tveita ujawniła, że armia norweska była zamieszana w ucieczkę dwóch Libańczyków, którzy byli aresztowani przez izraelską armię i trzymani w więzieniu Chiam. Według autora tej książki w 1992 roku dwóch Libańczyków uciekło z więzienia Chiam [w południowym Libanie]. Żołnierze sił pokojowych, obawiając się, że uciekinierów mogą spotkać tortury lub egzekucja, jeśli zostaną złapani przez Izraelskie Siły Obronne lub Armię Południowego Libanu, przebrali uciekinierów w mundury ONZ i umieścili ich w konwoju UNIFIL-u, który wyjeżdżał z południowego Libanu przez izraelską blokadę drogową. Wkrótce potem dowódca armii izraelskiej, Mosze Tamir, przybył do obozu norweskiego batalionu i oskarżył norweskiego dowódcę Hagrupa Hauklanda o "chronienie terrorystów". Natychmiast po tej konfrontacji Libańczycy zostali przeszmuglowani do autobusu używanego przez norweskich członków sił pokojowych będących na przepustkach i zabrani do Bejrutu.  

Długa historia niekompetencji UNIFIL-u w wypełnianiu mandatu utrzymywania południowego Libanu bez broni i terrorystów Hezbollahu nie jest zaskakująca przy braku najbardziej podstawowej uczciwości, niewypełnianiu obowiązków i niezachowywaniu neutralności.

Fakt, że Hezbollah mógł wykopać tunel do Izraela bez tego, by UNIFIL nabrał jakichkolwiek podejrzeń na temat wstrząsów dochodzących z niewielkiej odległości, mówi sam za siebie.

Badran pisze, że w odróżnieniu od zeszłego roku, w tym roku ambasador US, Nikki Haley, nawet nie zawracała sobie głowy przychodzeniem na głosowanie w ONZ w sprawie przedłużenia mandatu UNIFILU, ani nie wydała potem żadnego oświadczenia.  

Najwyraźniej nie ma słów na opisanie fiaska jeszcze jednej organizacji ONZ.

 

Where Was UNIFIL While Hezbollah Was Digging Its Terror Tunnel?

Elder of Ziyon, 5 grudnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Amerykański bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/

 

 

Od Redakcji „Listów z naszego sadu”

 

Poniżej film, na którym izraelski robot filmuje wnętrze terrorystycznego tunelu.

 

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1234 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk