Prawda

Sobota, 24 sierpnia 2019 - 00:36

« Poprzedni Następny »


Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?


Daled Amos 2018-12-06Długa historia niekompetencji UNIFIL-u w wypełnianiu mandatu utrzymywania południowego Libanu bez broni i terrorystów Hezbollahu nie jest zaskakująca przy braku najbardziej podstawowej uczciwości, niewypełnianiu obowiązków i niezachowywaniu neutralności.

Fakt, że Hezbollah mógł wykopać tunel do Izraela bez tego, by UNIFIL nabrał jakichkolwiek podejrzeń na temat wstrząsów dochodzących z niewielkiej odległości, mówi sam za siebie.

Izraelska armia dostarczyła zdjęcie lotnicze, pokazujące drogę tunelu, który zmusił Izrael do rozpoczęcia Operacji Północna Tarcza:A gdzie był przez cały ten czas UNIFIL?
Na zdjęciu poniżej posterunek UNIFIL zaznaczony jest białym kółkiem, tylko kilkaset metrów od miejsca, gdzie kończy się tunel.


Najwyraźniej Hezbollah nie boi się UNIFIL-u.
Ale dlaczego mieliby się bać?

30 sierpnia 2018 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła Rezolucję 2433 o przedłużeniu mandatu UNIFIL w południowym Libanie:

Potwierdzając zobowiązanie do pełnego wprowadzania w życie wszystkich postanowień rezolucji 1701 (2006), i w poczuciu odpowiedzialności za pomoc w zabezpieczeniu trwałego zawieszenia ognia i długoterminowego rozwiązania, jak przedstawiono w rezolucji

I kontynuuje, otwarcie wzywając Izrael do popierania zawieszenia ognia:

4. Powtarza swoje wezwanie do Izraela i Libanu, by popierali trwałe zawieszenie ognia i długoterminowe rozwiązanie oparte o zasady i elementy ustalone w paragrafie 8 rezolucji 1701 (2006);

Ciekawe, że, Rezolucja 2433, która odnawia mandat, wymienia Liban, ale  nie wspomina Hezbollahu.
W ogóle.
Ani w tym roku, ani w poprzednim.

Może się to wydawać nieco dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że to atak Hezbollahu w 2006 r. był tym, co spowodowało konieczność tego rozszerzonego mandatu dla istniejącego już wówczas UNIFIL-u.

Na szczęście jest wzmianka o Hezbollahu w Rezolucji 1701, która ustanowiła ten mandat:

Wyrażając najwyższe zaniepokojenie trwającą eskalacją wrogich działań w Libanie i w Izraelu od ataku Hezbollahu na Izrael 12 lipca 2006 roku, która już spowodowała setki ofiar śmiertelnych i rannych po obu stronach, rozległe zniszczenia cywilnej infrastruktury i setki tysięcy przesiedleńców wewnętrznych, [podkreślenie dodane]

W artykule Hezbollah Ritually Humiliates the UN [Hezbollah rytualnie upokarza ONZ] Tony Badran opisuje, jak bardzo terroryści Hezbollahu lekceważą UNIFIL i ONZ:

4 sierpnia zgodnie z dobrze ustalonym modus operandi, Hezbollah zorganizował atak na patrol UNIFIL-u w mieście Majdal Zoun, na północ od Nakoura. “Lokalni” – ironiczny eufemizm na Hezbollah – zauważyli słowacką jednostkę, która robiła zdjęcia, otoczyli ją i zatarasowali jej drogę. Kiedy patrol próbował uciec, „lokalni” z Hezbollahu zaatakowali ich i uszkodzili ich pojazd. Kiedy patrol ruszył dalej, członkowie Hezbollahu z pobliskich wsi znowu odcięli im drogę, zaatakowali, skonfiskowali część broni, kamery i wyposażenie i podpalili ich pojazd w pobliżu kwatery głównej włoskiego kontyngentu. Później Hezbollah “negocjował” prośbę o zwrot wyposażenia za pośrednictwem LAF [armii libańskiej], dokładnie pokazując rolę, jaka LAF odgrywa w Libanie, czyli chłopców na posyłki Hezbollahu. 

Niemniej można by pomyśleć, że Hezbollah będzie miał nieco więcej szacunku dla UNIFIL-u. Przecież UNIFIL ma długą historię pomagania Hezbollahowi w jego walce przeciwko Izraelowi.

Podczas wojny 2006 roku "neutralny" UNIFIL grał zdecydowanie po jednej stronie.

...przez całą niedawną wojnę zamieszczał na swojej stronie internetowej informacje, żeby wszyscy zobaczyli wszystko o ruchach żołnierzy Izraelskich Sił Obronnych [IDF] i o ich broni i wyposażeniu, wskazując nawet dokładnie miejsca struktur obronnych i bezpieczeństwa IDF w ciągu kilku godzin od ich wzniesienia. Nowa informacja pojawiała się czasami w 30 minut, a nigdy później niż w 24 godziny od wydarzenia. 

Równocześnie UNIFIL nie zamieścił ani jednej informacji wywiadowczej dotyczącej sił Hezbollahu. Wypowiedzi o tym, że Hezbollah „wystrzelił dużą liczbę rakiet z różnych lokalizacji” i że rakiety Hezbollahu „wystrzelono  w znacznie większych ilościach z różnych lokalizacji” były najbardziej precyzyjnymi relacjami, jakie kiedykolwiek otrzymała druga strona.

Współpraca ONZ i UNIFIL z Hezbollahem jest jeszcze dawniejsza:

7 października 2000 roku siły Hezbollahu nielegalnie przekroczyły izraelską granicę z Libanem, mimo że ONZ patrolowała ten teren, i porwały trzech żołnierzy Izraelskich Sił Obronnych, Adiego Avitana, Binjamina Awrahama i Omara Souada. Żołnierze sił pokojowych UNIFIL filmowali to wydarzenie; ONZ zaprzeczała jednak posiadaniu takiej taśmy wideo przez niemal dziewięć miesięcy. 6 lipca 2001 r. ONZ przyznała, wbrew poprzednim zaprzeczeniom, że otrzymała ten film w 18 godzin po wydarzeniu. 

W owym czasie David Kopel z ”The Volokh Conspiracy” opisał,  jak daleko szło tuszowanie przez ONZ rażących zaniedbań UNIFIL-u:

Jeden z żołnierzy powiedział, że brygada powinna aresztować członków Hezbollah, ale brygada nie zrobiła niczego. 

Według indyjskiego żołnierza brygada UNIFIL na tym terenie ”mogła zapobiec porwaniu”.

"Bardzo mi przykro z powodu tego, co się zdarzyło, bo widzieliśmy, co się działo” – powiedział. Członkowie Hezbollahu "nosili nasze mundury i to bardzo źle, że nie zatrzymaliśmy ich”.

Okazuje się, że co najmniej czterech członków „sił pokojowych” UNIFIL, wszyscy z Indii, otrzymali łapówki od Hezbollahu, żeby asystować przy porwaniu przez pomoc w dostaniu się na miejsce porwania i znalezienie izraelskich żołnierzy. Część łapówki składała się z alkoholu i dostępu do libańskich kobiet.  

W indyjskiej brygadzie był potem zażarty spór wewnętrzny, bo niektórzy członkowie skarżyli się, że brygada zdradziła swój pokojowy mandat. Dochodzenie wdrożone przez rząd indyjski surowo skrytykowało zachowanie brygady.   

Istnieją dowody znacznie większych wypłat przez Hezbollah dla indyjskiej brygady, włącznie z setkami tysięcy dolarów za pomoc przy porwaniu i zatuszowaniu sprawy.

Tuszowanie sprawy przez ONZ zaczęło się niemal natychmiast.

Kopel kontynuuje pełen opis tego, jak ONZ nie tylko zataiła dowody przed Izraelem, ale również niszczyła je.   

Nie jest też tak, by strach przed Hezbollahem był jedyną motywacją UNIFIL-u zdradzenia swojej neutralności. Wikipedia informuje o incydencie w 1992 roku w oparciu o artkuł w YNet News, jak UNIFIL pomógł dwóm libańskim terrorystom, którzy uciekli z izraelskiego więzienia:

Opublikowana w 2010 roku książka norweskiego dziennikarza Odda Karsten Tveita ujawniła, że armia norweska była zamieszana w ucieczkę dwóch Libańczyków, którzy byli aresztowani przez izraelską armię i trzymani w więzieniu Chiam. Według autora tej książki w 1992 roku dwóch Libańczyków uciekło z więzienia Chiam [w południowym Libanie]. Żołnierze sił pokojowych, obawiając się, że uciekinierów mogą spotkać tortury lub egzekucja, jeśli zostaną złapani przez Izraelskie Siły Obronne lub Armię Południowego Libanu, przebrali uciekinierów w mundury ONZ i umieścili ich w konwoju UNIFIL-u, który wyjeżdżał z południowego Libanu przez izraelską blokadę drogową. Wkrótce potem dowódca armii izraelskiej, Mosze Tamir, przybył do obozu norweskiego batalionu i oskarżył norweskiego dowódcę Hagrupa Hauklanda o "chronienie terrorystów". Natychmiast po tej konfrontacji Libańczycy zostali przeszmuglowani do autobusu używanego przez norweskich członków sił pokojowych będących na przepustkach i zabrani do Bejrutu.  

Długa historia niekompetencji UNIFIL-u w wypełnianiu mandatu utrzymywania południowego Libanu bez broni i terrorystów Hezbollahu nie jest zaskakująca przy braku najbardziej podstawowej uczciwości, niewypełnianiu obowiązków i niezachowywaniu neutralności.

Fakt, że Hezbollah mógł wykopać tunel do Izraela bez tego, by UNIFIL nabrał jakichkolwiek podejrzeń na temat wstrząsów dochodzących z niewielkiej odległości, mówi sam za siebie.

Badran pisze, że w odróżnieniu od zeszłego roku, w tym roku ambasador US, Nikki Haley, nawet nie zawracała sobie głowy przychodzeniem na głosowanie w ONZ w sprawie przedłużenia mandatu UNIFILU, ani nie wydała potem żadnego oświadczenia.  

Najwyraźniej nie ma słów na opisanie fiaska jeszcze jednej organizacji ONZ.

 

Where Was UNIFIL While Hezbollah Was Digging Its Terror Tunnel?

Elder of Ziyon, 5 grudnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Amerykański bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/

 

 

Od Redakcji „Listów z naszego sadu”

 

Poniżej film, na którym izraelski robot filmuje wnętrze terrorystycznego tunelu.

 

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1354 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk