Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 12:56

« Poprzedni Następny »


Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina


Burak Bekdil 2023-09-16

<span>Na zdjęciu: Erdoğan z Putinem i prezydentem Islamskiej Republiki Iranu Rouhanim. Wrzesień 2018. (Wikipedia)</span>
Na zdjęciu: Erdoğan z Putinem i prezydentem Islamskiej Republiki Iranu Rouhanim. Wrzesień 2018. (Wikipedia)

Co skłoniło prezydentów Turcji i Rosji do zawarcia sojuszu? Częścią tego był ich geopolityczny oportunizm, ale przede wszystkim to wrodzona ideologiczna nienawiść do cywilizacji zachodniej ostatecznie uczyniła tureckiego prezydenta użytecznym narzędziem w wściekłej kampanii rosyjskiego prezydenta szkodzenia interesom Zachodu.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wydał 2,5 miliarda dolarów z pieniędzy tureckich podatników na zakup wyprodukowanych w Rosji rakiet ziemia-powietrze S-400 tylko po to, by trzymać je nierozpakowane w jakimś tajnym magazynie wojskowym w obawie, że w przypadku aktywacji systemu amerykańskie sankcje będą kontynuowane i Waszyngton zdecyduje się na wykluczenie Turcji z międzynarodowego programu myśliwców F-35. Ponieważ turecka gospodarka przeżywa bezprecedensowe załamanie, Erdoğan potrzebuje europejskich pożyczek i inwestorów.


Wydaje się, że Erdoğan ma wiele pragnień. Chce renegocjować porozumienie  o unii celnej Turcji z Unią Europejską (UE). Chce, by UE zniosła obowiązek wizowy wobec obywateli Turcji, co jest bolesnym procesem, w którym biorą udział biznesmeni, pracownicy naukowi i specjaliści zamierzający podróżować do Europy. A teraz, gdy Turcja została pozbawiona samolotów F-35, a jej siły powietrzne tracą znaczną część siły rażenia, chce, aby Kongres USA zatwierdził sprzedaż Turcji samolotów F-16 Block 70.


Co robić? Erdoğan uciekł się do swojej starej sztuczki polegającej na rozpoczęciu ofensywy umizgów, mając nadzieję, że po raz kolejny oszuka kilka naiwnych umysłów Zachodu. Równocześnie od kilku lat tańczy na rosyjskiej orbicie do melodii Putina niczym młodszy mafioso, więc kapo przypomina mu, że „jak już wejdziesz, nie możesz wyjść”.


Erdoğan gościł niedawno w Stambule prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i powiedział Zełenskiemu, że miejsce Ukrainy jest w NATO. W tym samym czasie Erdoğan szantażował NATO, aby uniemożliwić akcesję Szwecji.


Erdoğan powołał nowy zespół do zarządzania swoją borykającą się z problemami gospodarką i zapowiedział powrót do bardziej prorynkowej polityki. Zaprosił zachodnich bankierów i inwestorów. Putin patrzył. I patrzył.


Aż pewnego sierpniowego dnia rosyjskie rakiety uderzyły w zakłady ukraińskiego producenta samolotów i silników Motor Sicz, firmy o strategicznym znaczeniu dla Turcji i Ukrainy. Moskwa wysyłała sygnał nie tylko do Kijowa, ale także do Ankary. Motor Sicz ma strategiczne powiązania z tureckim przemysłem lotniczym i kosmicznym i dostarcza Turcji silniki do helikopterów, myśliwców i uzbrojonych dronów bojowych.


Trzy dni po tym ataku co najmniej sześciu tureckich żołnierzy zginęło, najprawdopodobniej od rosyjskich rakiet, w starciach z kurdyjskimi bojownikami w północnym Iraku.


„Traktujemy rosyjskie ataki rakietowe jako rosyjskie ostrzeżenie, które odzwierciedla niezadowolenie Rosji z kilku tureckich inicjatyw – powiedział Gatestone starszy turecki dyplomata, pod warunkiem zachowania anonimowości. - Podejrzewamy, że tolerancja Rosji wobec Kurdyjskiej Partii Robotniczej (PKK) mogła zainspirować ten atak… Putinowski sposób na powiedzenie: ‘Hej, zachowuj się albo...’”


Niewystarczająco? Niecały tydzień po ataku na wojska tureckie rosyjski okręt wojenny na Morzu Czarnym oddał strzały ostrzegawcze i Rosjanie weszli na pokład tureckiego statku towarowego, który według Rosji płynął do ukraińskiego portu. „W celu przeprowadzenia inspekcji masowca, z okrętu patrolowego Wasilij Bykow podniesiono helikopter Ka-29 z grupą rosyjskich żołnierzy” – poinformowało ministerstwo obrony Rosji.


„Ten rodzaj agresji, która miała miejsce tak blisko Stambułu stanowi naruszenie ogólnych praw Turcji” – powiedział agencji Reuters Yörük Işık, analityk geopolityczny ze Stambułu w firmie konsultingowej Bosphorus Observer.


Tyle powinno na razie wystarczyć, aby statek Erdoğana był mocno zakotwiczony w rosyjskiej zatoce. Po raz kolejny zachodni optymiści błędnie odczytują Erdoğana, sądząc, że „ożywia on napięte stosunki z Zachodem”.


Erdoğan potrzebuje tylko zachodnich pieniędzy, kilku poklepań po ramieniu i legitymacji do bycia sułtanem.


Podczas gdy niektórzy mieszkańcy Zachodu są skłonni wierzyć, że Erdoğan „ożywia napięte stosunki z Zachodem”, Stany Zjednoczone pozostają zaniepokojone faktem, że Turcja stała się centrum obchodzenia rosyjskich sankcji, w tym „flotą widmową” przewożącą rosyjską ropę oraz miejscem zawijania do portów rosyjskich statków przewożących broń i towary objęte  sankcjami, jak podał 18 sierpnia „Wall Street Journal”.


Turecka firma Beks Ship Management, obsługująca dziesiątki starzejących się tankowców, należy do „floty widmowej” składającej się z setek statków, które pomagają Rosji w transporcie ropy pomimo zachodnich sankcji, stwierdził „WSJ”.


Słoń pomalowany w paski nie staje się zebrą. Erdoğan nigdy nie ukrywał swojej antyzachodniej ideologii ani jej głębi.


Erdoğan wywodzi się z szeregów wojowniczego politycznego islamizmu Turcji, który wyłonił się pod koniec lat 60. XX wieku pod przywództwem ideologa Necmettina Erbakana, pierwszego islamistycznego premiera Turcji i mentora Erdoğana. W retoryce Erbakana uniwersalna polityka polega po prostu na walce pomiędzy sprawiedliwymi (islamem) a koalicją syjonistów i rasistowskich imperialistów – wszystko inne to tylko szczegóły. Jego zdaniem syjoniści popierają członkostwo Turcji w UE, aby „skłonić tureckich muzułmanów do stopienia się w kotle chrześcijaństwa”.


W przemówieniu z 2016 roku Erdoğan mówił o krajach europejskich: „To nie tylko nasi wrogowie… Za nimi kryją się plany i spiski oraz inne siły”. Również w 2016 roku powiedział, że dżihad nigdy nie jest terroryzmem. „To zmartwychwstanie… To dawanie życia, to budowanie… To walka z wrogami islamu”.


W 2020 roku Erdoğan powiedział, że ówczesny prezydent Francji Emmanuel Macron „potrzebuje jakiegoś leczenia psychicznego”, ponieważ Macron obiecał rozprawienie się z radykalnym islamizmem we Francji po tym, jak krajem wstrząsnęło ścięcie nauczyciela historii Samuela Paty’ego.


Również w 2020 roku Erdoğan życzył sobie, aby „Bóg dał temu narodowi jeszcze wiele szczęśliwych podbojów” podczas uroczystości, podczas której recytował wersety Koranu, wychwalając inwazję osmańską na ziemie chrześcijańskie. Do przywódców europejskich powiedział : „Jesteście faszystami w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Jesteście prawdziwym ogniwem w nazistowskim łańcuchu”. W 2020 r. w Holandii powrócił do swojej tyrady sprzed trzech lat: „Jesteście pozostałością po nazistach i faszystami”.


To właśnie ten człowiek według niektórych mieszkańców Zachodu „ożywia napięte stosunki z Zachodem”. Antyzachodnia ideologia Erdoğana nie uległa zmianie. Tym, co od czasu do czasu zmienia jego retorykę, jest to, ile zachodnich pieniędzy i przysług potrzebuje.


Link do oryginału: https://www.gatestoneinstitute.org/19942/erdogan-putin-doctrine

Gatestone Institute, 7 września 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Burak Bekdil

Wieloletni publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News", w 2017 zwolniony za publikowanie artykułów na Zachodzie, wyemigrował z Turcji w obawie przed aresztowaniem. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2493 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk