Prawda

Wtorek, 18 czerwca 2019 - 00:48

« Poprzedni Następny »


Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?


Lyn Julius 2019-05-27


W 2016 roku w izraelskim mieście Kirjat Gat, na południu kraju, otwarto rondo Mahatmy Gandhiego. To pełne kurzu biblijne miasto jest domem około 2000 Żydów Bene Israel. Chociaż są izraelskimi obywatelami, ci żydowscy imigranci z indyjskiego subkontynentu nadal uwielbiają Gandhiego, ascetycznego, politycznego i duchowego przywódcę Indii w walce Indii o niepodległość. Ich kraj urodzenia nadal zajmuje specjalne miejsce w ich sercach. Indie mają 2000 lat historii tolerancji wobec swojej żydowskiej mniejszości, niesplamionej antysemityzmem.

Pierwszy premier Izraela, David Ben Gurion, miał na ścianie swojej sypialni zdjęcie Gandhiego, przekonany o paralelach miedzy żydowskimi i indyjskimi aspiracjami do niepodległości. Jego miłość nie była jednak odwzajemniona: Gandhi pozostał chłodny wobec syjonizmu. Także dzisiaj, mimo cieplejszych stosunków między rządami Izraela i Indii, większość mieszkańców Indii mało wie o Izraelu. 


Dziwne, że te dwa kraje tak rzadko są porównywane. A przecież zarówno Indie, jak Izrael uzyskały niepodległość mniej więcej w tym samym czasie (Indie w 1947, Izrael w 1948 r.). Brytyjczycy podzielili terytoria obu, by stworzyć państwo dla muzułmanów Indii w zachodnim Pakistanie (z Bangladeszem, który oderwał się później) i państwo (Transjordanię) dla Arabów w Palestynie. Od tego czasu oba te kraje, Izrael i Indie, dręczone są przez konflikt.  


Gdy spojrzy się, widać podobieństwa: zarówno Indie, jak Izrael były pod brytyjskimi rządami kolonialnymi. Oba kraje są dzisiaj państwami o nie-muzułmańskiej większości. Oba są pluralistycznymi demokracjami. Oba konflikty spowodowały problem uchodźców i wymianę populacji. Rozruchy i masakry między społecznościami miały miejsce w obu tych krajach przed podziałem. W obu wypadkach były sytuacje, kiedy brytyjska armia lub policja nie interweniowała, by przerwać rozlew krwi. W obu wypadkach istnieją spory terytorialne – wokół Kaszmiru dla Indii i Jerozolimy oraz Zachodniego Brzegu dla Izraela. W obu wypadkach w strefie granicznej panuje napięcie, przerywane sporadycznymi wybuchami terroryzmu i przemocy.


A dalej sprawy się komplikują. Historycznie Hindusi, podobnie jak Żydzi na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, byli podrzędnymi dhimmi w krajach rządzonych przez muzułmanów, zmuszonymi do płacenia podatku dżizja, ale zachowali własny system kastowy.


Niemniej, mimo skarg z czasów Podziału, że rząd brytyjski miał obsesję na punkcie Palestyny, te dwie sprawy są na niezmiernie różniących się skalach. Indie nazywane klejnotem Brytyjskiej Korony, miały populację około 300 milionów w 1947 roku. Nawet dzisiaj populacja Izraela wynosi zaledwie dziewięć milionów. Jeśli chodzi o uchodźców: największa wymiana w historii  ludzkości miała miejsce na indyjskim subkontynencie: w 1947 roku Podział wysiedlił z Indii i Pakistanu około 14 milionów ludzi, z Hindusami i Sikhami napływającymi do Indii, a muzułmanami uciekającymi w odwrotnym kierunku, do Pakistanu. Zginęło około milion ludzi. Mniej więcej 711 tysięcy palestyńskich Arabów uciekło z terenów, które dzisiaj są Izraelem, podczas gdy Żydów wygnano z Jerozolimy i Zachodniego Brzegu. Niemal milion Żydów wygnano z krajów arabskich i muzułmańskich, z czego 75 procent osiedlono w Izraelu w de facto wymianie ludności.


Na tym kończą się paralele. Podczas gdy Palestyna była częścią osmańskiej prowincji, Indie były olbrzymim, zjednoczonym państwem, mimo tego, że rządziła nimi mieszanka książąt, wojowników i plemion. Za rządów brytyjskich hindusi i muzułmanie służyli razem w Brytyjskiej Armii Indyjskiej i w służbie państwowej. Hindusi i muzułmanie indyjscy mieli wspólne dziedzictwo i wspólne pochodzenie etniczne. Nie było entuzjazmu do Podziału po żadnej ze stron: to było brytyjskie rozwiązanie w obliczu narastającego konfliktu i niesłychane potworności jakie były wówczas popełniane. (Hinduska) partia Kongresu chciała państwa z równymi prawami dla wszystkich. „Ojciec” nowego państwa muzułmańskiego, Muhammed Ali Jinnah, nie chciał „nadgryzionego molami” Pakistanu: jego celem były federalne Indie z podziałem władzy i autonomią dla prowincji o muzułmańskiej większości, jak Pendżab i Bengal. Nawet przy bliskim Podziale graniczne prowincje z hinduską większością, takie jak Hyderabad, wahały się przed przystąpieniem do Indii. Wspólny język, kultura, więzy pokrewieństwa i handel były przeciwwagą dla różnic w religii.  


W odróżnieniu od tego Żydzi i Arabowie są odrębnymi narodami. Żydowscy nacjonaliści niechętnie zrezygnowali z marzenia o żydowskim państwie po obu stronach rzeki Jordan i zaakceptowali Rezolucję 181 ONZ, która proponowała żydowskie i arabskie państwo w zachodniej Palestynie. Podczas gdy Hindusi byli demograficzną większością w Indiach, Żydzi byli niepewną życia mniejszością z rozpaczliwą potrzebą stania się panami własnego losu. Chaim Weizmann, który został pierwszym prezydentem Izraela, powiedział, że zgodziłby się na państwo żydowskie wielkości obrusa na stół.  


Podział Palestyny nadal nie jest dokonany, powstrzymany przez odmowę strony arabskiej na Plan Podziału z 1947 roku. Niemal od początku palestyńscy przywódcy odrzucali myśl o państwie żydowskim w jakichkolwiek granicach. Islamizm nadal ma ludobójcze zamiary nie tylko wobec Izraelczyków, ale wobec wszystkich Żydów.  


Nie było Gandhiego po stronie arabskiej. (Także hinduscy nacjonaliści uważali, że ten orędownik działania bez przemocy posunął się zbyt daleko w obronie praw muzułmanów: zapłacił za to życiem.)


Jest jeszcze jedna kluczowa różnica: hinduscy i muzułmańscy przywódcy w Indiach byli  przerażeni narastającymi barbarzyńskimi mordami po obu stronach, podczas gdy w wielu wypadkach arabscy przywódcy umyślnie podżegali do przemocy wobec Żydów. Masowy exodus Żydów z krajów arabskich, które nie brały udziału w wojnie 1948 roku w Palestynie, był konsekwencją sankcjonowanego przez państwo kolektywnego karania niewalczących obywateli. To było tak, jakby muzułmanie w Bradford lub Sikhowie w Toronto byli prześladowani i zmuszeni do ucieczki za to, że wyznają tę samą religię, co muzułmanie lub Sikhowie w Indiach.


Podział Palestyny pozostawił także niezakończoną sprawę uchodźców. Podczas gdy zarówno Indie, jak Pakistan zaakceptowały wymianę uchodźców, tylko Izrael przyjął żydowskich uchodźców, a strona arabska pozostawiła problem palestyńskich uchodźców, by się jątrzył. Palestyńscy przywódcy utrwalają konflikt przez kurczowe trzymanie się „prawa powrotu” do Izraela.  


Ale Podział indyjskiego subkontynentu nie przyniósł pokoju i pojednania. Stosunki miedzy Indiami i Pakistanem, dziś dwoma nuklearnymi mocarstwami, są pełne wrogości i podejrzliwości.


Izrael i Indie są dzisiaj zamożne i pluralistyczne, Pakistan i terytoria palestyńskie mają długą historię złych rządów i pogardy dla praw mniejszości. Populacja Izraela zawiera 20 procent Arabów, Indie mają 14 procent muzułmanów. Po drugiej stronie terrorystyczna grupa rządzi Gazą, gdzie niemal nie ma chrześcijan. Autonomia Palestyńska nie przeprowadzała wyborów przez ponad dziesięć lat, a jej chrześcijańska populacja kurczy się. Pakistanem rządziły jedna po drugiej militarne dyktatury; islamistyczne grupy są tolerowane na terenach plemiennych Pakistanu. Zaledwie dwa procent jest hindusami; zarówno chrześcijanie, jak muzułmanie szyici narażeni są na dotkliwe prześladowania. Pakistan zdradził własną flagę – zielone dla islamu, białe reprezentujące mniejszości.  


Za tę opłakaną sytuację nie można winić ani nacjonalizmu ani Brytyjczyków, ani kolonializmu.


Should we  compare India and Israel?

7 maja 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLyn Julius  

 

Dziennikarka, współzałożycielka brytyjskiego stowarzyszenia HARIF, Żydów pochodzących z Północnej Afryki i krajów Bliskiego Wschodu; stowarzyszenia informującego o liczącej trzy tysiące lat historii Żydów na Bliskim Wschodzie i o losie tej mniejszości wyznaniowej i religijnej w XX wieku. Rodzina Lyn Julius pochodzi z Iraku.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Dzielenie atomu kuba 2019-06-01


Notatki

Znalezionych 1308 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23
Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk