Prawda

Czwartek, 1 października 2020 - 17:13

« Poprzedni Następny »


Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?


Lyn Julius 2019-05-27


W 2016 roku w izraelskim mieście Kirjat Gat, na południu kraju, otwarto rondo Mahatmy Gandhiego. To pełne kurzu biblijne miasto jest domem około 2000 Żydów Bene Israel. Chociaż są izraelskimi obywatelami, ci żydowscy imigranci z indyjskiego subkontynentu nadal uwielbiają Gandhiego, ascetycznego, politycznego i duchowego przywódcę Indii w walce Indii o niepodległość. Ich kraj urodzenia nadal zajmuje specjalne miejsce w ich sercach. Indie mają 2000 lat historii tolerancji wobec swojej żydowskiej mniejszości, niesplamionej antysemityzmem.

Pierwszy premier Izraela, David Ben Gurion, miał na ścianie swojej sypialni zdjęcie Gandhiego, przekonany o paralelach miedzy żydowskimi i indyjskimi aspiracjami do niepodległości. Jego miłość nie była jednak odwzajemniona: Gandhi pozostał chłodny wobec syjonizmu. Także dzisiaj, mimo cieplejszych stosunków między rządami Izraela i Indii, większość mieszkańców Indii mało wie o Izraelu. 


Dziwne, że te dwa kraje tak rzadko są porównywane. A przecież zarówno Indie, jak Izrael uzyskały niepodległość mniej więcej w tym samym czasie (Indie w 1947, Izrael w 1948 r.). Brytyjczycy podzielili terytoria obu, by stworzyć państwo dla muzułmanów Indii w zachodnim Pakistanie (z Bangladeszem, który oderwał się później) i państwo (Transjordanię) dla Arabów w Palestynie. Od tego czasu oba te kraje, Izrael i Indie, dręczone są przez konflikt.  


Gdy spojrzy się, widać podobieństwa: zarówno Indie, jak Izrael były pod brytyjskimi rządami kolonialnymi. Oba kraje są dzisiaj państwami o nie-muzułmańskiej większości. Oba są pluralistycznymi demokracjami. Oba konflikty spowodowały problem uchodźców i wymianę populacji. Rozruchy i masakry między społecznościami miały miejsce w obu tych krajach przed podziałem. W obu wypadkach były sytuacje, kiedy brytyjska armia lub policja nie interweniowała, by przerwać rozlew krwi. W obu wypadkach istnieją spory terytorialne – wokół Kaszmiru dla Indii i Jerozolimy oraz Zachodniego Brzegu dla Izraela. W obu wypadkach w strefie granicznej panuje napięcie, przerywane sporadycznymi wybuchami terroryzmu i przemocy.


A dalej sprawy się komplikują. Historycznie Hindusi, podobnie jak Żydzi na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, byli podrzędnymi dhimmi w krajach rządzonych przez muzułmanów, zmuszonymi do płacenia podatku dżizja, ale zachowali własny system kastowy.


Niemniej, mimo skarg z czasów Podziału, że rząd brytyjski miał obsesję na punkcie Palestyny, te dwie sprawy są na niezmiernie różniących się skalach. Indie nazywane klejnotem Brytyjskiej Korony, miały populację około 300 milionów w 1947 roku. Nawet dzisiaj populacja Izraela wynosi zaledwie dziewięć milionów. Jeśli chodzi o uchodźców: największa wymiana w historii  ludzkości miała miejsce na indyjskim subkontynencie: w 1947 roku Podział wysiedlił z Indii i Pakistanu około 14 milionów ludzi, z Hindusami i Sikhami napływającymi do Indii, a muzułmanami uciekającymi w odwrotnym kierunku, do Pakistanu. Zginęło około milion ludzi. Mniej więcej 711 tysięcy palestyńskich Arabów uciekło z terenów, które dzisiaj są Izraelem, podczas gdy Żydów wygnano z Jerozolimy i Zachodniego Brzegu. Niemal milion Żydów wygnano z krajów arabskich i muzułmańskich, z czego 75 procent osiedlono w Izraelu w de facto wymianie ludności.


Na tym kończą się paralele. Podczas gdy Palestyna była częścią osmańskiej prowincji, Indie były olbrzymim, zjednoczonym państwem, mimo tego, że rządziła nimi mieszanka książąt, wojowników i plemion. Za rządów brytyjskich hindusi i muzułmanie służyli razem w Brytyjskiej Armii Indyjskiej i w służbie państwowej. Hindusi i muzułmanie indyjscy mieli wspólne dziedzictwo i wspólne pochodzenie etniczne. Nie było entuzjazmu do Podziału po żadnej ze stron: to było brytyjskie rozwiązanie w obliczu narastającego konfliktu i niesłychane potworności jakie były wówczas popełniane. (Hinduska) partia Kongresu chciała państwa z równymi prawami dla wszystkich. „Ojciec” nowego państwa muzułmańskiego, Muhammed Ali Jinnah, nie chciał „nadgryzionego molami” Pakistanu: jego celem były federalne Indie z podziałem władzy i autonomią dla prowincji o muzułmańskiej większości, jak Pendżab i Bengal. Nawet przy bliskim Podziale graniczne prowincje z hinduską większością, takie jak Hyderabad, wahały się przed przystąpieniem do Indii. Wspólny język, kultura, więzy pokrewieństwa i handel były przeciwwagą dla różnic w religii.  


W odróżnieniu od tego Żydzi i Arabowie są odrębnymi narodami. Żydowscy nacjonaliści niechętnie zrezygnowali z marzenia o żydowskim państwie po obu stronach rzeki Jordan i zaakceptowali Rezolucję 181 ONZ, która proponowała żydowskie i arabskie państwo w zachodniej Palestynie. Podczas gdy Hindusi byli demograficzną większością w Indiach, Żydzi byli niepewną życia mniejszością z rozpaczliwą potrzebą stania się panami własnego losu. Chaim Weizmann, który został pierwszym prezydentem Izraela, powiedział, że zgodziłby się na państwo żydowskie wielkości obrusa na stół.  


Podział Palestyny nadal nie jest dokonany, powstrzymany przez odmowę strony arabskiej na Plan Podziału z 1947 roku. Niemal od początku palestyńscy przywódcy odrzucali myśl o państwie żydowskim w jakichkolwiek granicach. Islamizm nadal ma ludobójcze zamiary nie tylko wobec Izraelczyków, ale wobec wszystkich Żydów.  


Nie było Gandhiego po stronie arabskiej. (Także hinduscy nacjonaliści uważali, że ten orędownik działania bez przemocy posunął się zbyt daleko w obronie praw muzułmanów: zapłacił za to życiem.)


Jest jeszcze jedna kluczowa różnica: hinduscy i muzułmańscy przywódcy w Indiach byli  przerażeni narastającymi barbarzyńskimi mordami po obu stronach, podczas gdy w wielu wypadkach arabscy przywódcy umyślnie podżegali do przemocy wobec Żydów. Masowy exodus Żydów z krajów arabskich, które nie brały udziału w wojnie 1948 roku w Palestynie, był konsekwencją sankcjonowanego przez państwo kolektywnego karania niewalczących obywateli. To było tak, jakby muzułmanie w Bradford lub Sikhowie w Toronto byli prześladowani i zmuszeni do ucieczki za to, że wyznają tę samą religię, co muzułmanie lub Sikhowie w Indiach.


Podział Palestyny pozostawił także niezakończoną sprawę uchodźców. Podczas gdy zarówno Indie, jak Pakistan zaakceptowały wymianę uchodźców, tylko Izrael przyjął żydowskich uchodźców, a strona arabska pozostawiła problem palestyńskich uchodźców, by się jątrzył. Palestyńscy przywódcy utrwalają konflikt przez kurczowe trzymanie się „prawa powrotu” do Izraela.  


Ale Podział indyjskiego subkontynentu nie przyniósł pokoju i pojednania. Stosunki miedzy Indiami i Pakistanem, dziś dwoma nuklearnymi mocarstwami, są pełne wrogości i podejrzliwości.


Izrael i Indie są dzisiaj zamożne i pluralistyczne, Pakistan i terytoria palestyńskie mają długą historię złych rządów i pogardy dla praw mniejszości. Populacja Izraela zawiera 20 procent Arabów, Indie mają 14 procent muzułmanów. Po drugiej stronie terrorystyczna grupa rządzi Gazą, gdzie niemal nie ma chrześcijan. Autonomia Palestyńska nie przeprowadzała wyborów przez ponad dziesięć lat, a jej chrześcijańska populacja kurczy się. Pakistanem rządziły jedna po drugiej militarne dyktatury; islamistyczne grupy są tolerowane na terenach plemiennych Pakistanu. Zaledwie dwa procent jest hindusami; zarówno chrześcijanie, jak muzułmanie szyici narażeni są na dotkliwe prześladowania. Pakistan zdradził własną flagę – zielone dla islamu, białe reprezentujące mniejszości.  


Za tę opłakaną sytuację nie można winić ani nacjonalizmu ani Brytyjczyków, ani kolonializmu.


Should we  compare India and Israel?

7 maja 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLyn Julius  

 

Dziennikarka, współzałożycielka brytyjskiego stowarzyszenia HARIF, Żydów pochodzących z Północnej Afryki i krajów Bliskiego Wschodu; stowarzyszenia informującego o liczącej trzy tysiące lat historii Żydów na Bliskim Wschodzie i o losie tej mniejszości wyznaniowej i religijnej w XX wieku. Rodzina Lyn Julius pochodzi z Iraku.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Dzielenie atomu kuba 2019-06-01


Notatki

Znalezionych 1633 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk