Prawda

Sobota, 27 lutego 2021 - 05:22

« Poprzedni Następny »


Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?


Elder of Ziyon 2020-12-16


James Zogby (założyciel i prezydent Arab American Institute ), napisał prawdziwie podstępny artykuł, opublikowany przez „Responsible Statecraft”, w którym twierdzi, że palestyńskie głosy są „anulowane” przez syjonistów.


Choć jest karygodne, że Departament Stanu USA konsekwentnie ignoruje systematyczne łamanie palestyńskich praw człowieka przez Izrael, czymś znacznie gorszym są obecne próby nazywania Palestyńczyków i ich zwolenników antysemitami za występowanie przeciwko temu łamaniu praw lub za wzywanie do bojkotu.  

To jest łamanie palestyńskich praw człowieka – prawa do swobodnego mówienia i działania przeciwko niesprawiedliwości. Ale, skoro urzędnicy USA dostrzegali człowieczeństwo tylko Izraelczyków i nie widzieli Palestyńczyków lub Arabów jako pełnych istot ludzkich, to w rezultacie uważali, że palestyńskie prawa powinny być podporządkowane trosce chronienia Izraela przed krytyką. 

Komu zamyka się usta? Jakoś Zogby’emu udało się opublikować swój artykuł bez tego, by ktokolwiek próbował go „uciszyć”? 

 

Nikt nie mówi, że nie można opowiadać się za prawami Palestyńczyków, jak w sposób absurdalny twierdzi Zogby. Nie ma absolutnie nikogo, kto mówi, że bycie pro-palestyńskim jest automatycznie antysemickie.   

 

Problem powstaje wtedy, kiedy takie poparcie przechodzi w antysemityzm. Kiedy Izrael i syjonizm są demonizowani, kiedy Izrael jest jedynym krajem, którego istnienie jest kwestionowane, kiedy kwestionuje się naród żydowski, twierdząc, że to tylko religia, a nie naród, kiedy samą koncepcję państwa żydowskiego określa się mianem rasizmu, ale nie robi się tego w stosunku do państwa arabskiego - wówczas krytyka Izraela przekracza granicę i jest ewidentnym antysemityzmem.  

 

Nikt nie próbuje uciszyć propalestyńskich głosów. Artykuły takie jak ten mają jednak na celu uciszenie Żydów, którzy ujawniają antysemityzm.

Kiedy Baruch Goldstein, ekstremistyczny izraelski osadnik zmasakrował 29 palestyńskich wiernych w meczecie w Hebronie, “Washington Post” opublikowała artykuł z pytaniem – “Co stało się, by doprowadzić tego żydowskiego lekarza do zrobienia tego, co zrobił?” Nie było wzmianki o palestyńskich ofiarach. Ani nie było wywiadów z rodzinami ofiar lub z tymi, którzy ocaleli z masakry. Tematem artykułu był Goldstein, człowiek z problemami. Jego ofiary były jedynie obiektami – abstrakcyjną liczbą zwłok, liczbą, którą trzeba podać a potem zignorować.   

 

Kiedy jednak 20-letnia Palestynka-Amerykanka próbowała zrozumieć, dlaczego młody Palestyńczyk był w takiej rozpaczy, że popełnił samobójstwo w akcie terroru, dzisiaj jest za to potępiana. Nie usprawiedliwiała czynu Palestyńczyka w większym stopniu niż “Washington Post” usprawiedliwiała Goldsteina. Próbowała zrozumieć, co mogło doprowadzić młodego człowieka do popełnienia takiej potworności. Ponieważ wymagało to mówienia o Palestyńczyku jako o osobie, choć osobie głęboko zaburzonej, uznano za niewybaczalne.

To jest chore. Goldsteina potępił cały Izrael i Żydzi na całym świecie, podczas gdy większość Palestyńczyków popiera zamachy terrorystyczne na Żydów. Goldstein był całkowitym wyjątkiem – lekarzem – co czyniło, że tak trudno było zrozumieć jego czyn, podczas gdy były setki palestyńskich zamachów na Żydów i terroryści są w społeczeństwie palestyńskim celebrytami. Poza tym, kobieta, o której pisze Zogby, faktycznie uzasadniała terror, a  “Washington Post” tego nie robiła. 

Przejście od tego do uważania wszelkiej krytyki Izraela za antysemickie, nie tylko narusza logikę, wypacza także znaczenie tego słowa. Jest to także prostacką próbą chronienia Izraela przed krytyką, równocześnie czyniąc, że ludzie nie mogą sprzeciwiać się zbrodniom Izraela popełnianym codziennie wobec narodu palestyńskiego.

Nikt nie mówi, że każda krytyka Izraela jest antysemicka. I Zogby dobrze o tym wie, jak sam pokazuje:

Dla odparcia tego zarzutu orędownicy rozszerzenia definicji antysemityzmu mówią, że pozwalają na “uprawnioną krytykę”. Tym, co ich niepokoi, mówią, są krytycy, którzy koncentrują się wyłącznie na Izraelu i ci, których krytyka jest „nadmierna”.

To sobie sam wymyślił. W definicji IHRA nie ma nieprecyzyjnego słowa „nadmierna”. Mówi ona, że “krytyka Izraela, podobna do tej, jak jest skierowana wobec każdego innego kraju, nie może być uważana za antysemicką”. Zogby wie o tym i ignoruje to, by zbudować własny argument:  

Używając tej samej logiki: czy moglibyśmy powiedzieć, że działacze praw człowieka powinni być uważani za chinofobów, ponieważ krytykują prześladowania Ujgurów przez Chiny lub ciemiężące zachowanie Chin w Hong Kongu? Albo, czy człowiek staje się rusofobem, ponieważ sprzeciwia się rosyjskiej agresji na Ukrainę lub grożącego zachowania wobec zachodnich sąsiadów Rosji? Albo, czy jest antyarabskie krytykowanie wewnętrznej i zagranicznej polityki arabskich rządów?

Zogby buduje chochoła z “nadmiernej krytyki”, a potem mówi, że krytyka Izraela, która jest nazywana antysemityzmem, jest dokładnie taka sama, jak krytyka Rosji, Chin lub krajów arabskich. Jest to jednak kompletne kłamstwo – taka krytyka nie jest antysemicka według jakiejkolwiek i czyjejkolwiek definicji.   

 

Zogby świadomie kłamie na temat definicji IHRA, by zamknąć usta Żydom, którzy mówią o antysemityzmie lewicy i Arabów – czyli robi to właśnie, o co oskarża Żydów.  


Are Palestinians victims of "cancel culture"? James Zogby makes a straw man argument to silence Jews

Elder of Ziyon, 8 grudnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Od redakcji „Listów z naszego sadu”

Takie wzajemne oskarżenia mogą się wydawać wymianą ciosów między zwaśnionymi stronami. Wielu czytelników ma wrażenie bezradności i ocenia tego typu wypowiedzi w zależności od osobistych sympatii. Czy można jednak samodzielnie próbować sprawdzić, gdzie leży prawda? W naszych czasach to nie jest specjalnie trudne. Sprawa palestyńskiego chłopca Al Dury pociągnęła za sobą setki ofiar śmiertelnych. Badanie pokazało, że cała sprawa była spreparowana. Jeśli chcesz dotrzeć do materiałów pokazujących, jak nadano tej sprawie wymiar symbolu rzekomego izraelskiego zła, musisz się przedrzeć przez tysiące „informacji” podtrzymujących fałszywą opowieść.


Osławiony „Raport Goldstona” - sprawdź jak długo musisz szukać, żeby dotrzeć do informacji, że sędzia Goldstone oświadczył, że nie podpisałby tego raportu, gdyby znał wszystkie fakty.


Mamy tysiące przypadków, kiedy jest nie tylko dementi, ale ktoś próbował porządnie zbadać jakąś sprawę, (a nawet zdarza się, że gazeta, która okłamała czytelników zamieszcza sprostowanie), ale znalezienie tego w Internecie wymaga przedarcia się przez morze zapewnień, że kłamstwo było całą prawdą i tylko prawdą. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad pytaniem, kto kogo próbuje unieważnić, kto popełnia zbrodnie i kto popiera zbrodniarzy.                  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1776 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk