Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 14:00

« Poprzedni Następny »


Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?


Elder of Ziyon 2020-12-16


James Zogby (założyciel i prezydent Arab American Institute ), napisał prawdziwie podstępny artykuł, opublikowany przez „Responsible Statecraft”, w którym twierdzi, że palestyńskie głosy są „anulowane” przez syjonistów.


Choć jest karygodne, że Departament Stanu USA konsekwentnie ignoruje systematyczne łamanie palestyńskich praw człowieka przez Izrael, czymś znacznie gorszym są obecne próby nazywania Palestyńczyków i ich zwolenników antysemitami za występowanie przeciwko temu łamaniu praw lub za wzywanie do bojkotu.  

To jest łamanie palestyńskich praw człowieka – prawa do swobodnego mówienia i działania przeciwko niesprawiedliwości. Ale, skoro urzędnicy USA dostrzegali człowieczeństwo tylko Izraelczyków i nie widzieli Palestyńczyków lub Arabów jako pełnych istot ludzkich, to w rezultacie uważali, że palestyńskie prawa powinny być podporządkowane trosce chronienia Izraela przed krytyką. 

Komu zamyka się usta? Jakoś Zogby’emu udało się opublikować swój artykuł bez tego, by ktokolwiek próbował go „uciszyć”? 

 

Nikt nie mówi, że nie można opowiadać się za prawami Palestyńczyków, jak w sposób absurdalny twierdzi Zogby. Nie ma absolutnie nikogo, kto mówi, że bycie pro-palestyńskim jest automatycznie antysemickie.   

 

Problem powstaje wtedy, kiedy takie poparcie przechodzi w antysemityzm. Kiedy Izrael i syjonizm są demonizowani, kiedy Izrael jest jedynym krajem, którego istnienie jest kwestionowane, kiedy kwestionuje się naród żydowski, twierdząc, że to tylko religia, a nie naród, kiedy samą koncepcję państwa żydowskiego określa się mianem rasizmu, ale nie robi się tego w stosunku do państwa arabskiego - wówczas krytyka Izraela przekracza granicę i jest ewidentnym antysemityzmem.  

 

Nikt nie próbuje uciszyć propalestyńskich głosów. Artykuły takie jak ten mają jednak na celu uciszenie Żydów, którzy ujawniają antysemityzm.

Kiedy Baruch Goldstein, ekstremistyczny izraelski osadnik zmasakrował 29 palestyńskich wiernych w meczecie w Hebronie, “Washington Post” opublikowała artykuł z pytaniem – “Co stało się, by doprowadzić tego żydowskiego lekarza do zrobienia tego, co zrobił?” Nie było wzmianki o palestyńskich ofiarach. Ani nie było wywiadów z rodzinami ofiar lub z tymi, którzy ocaleli z masakry. Tematem artykułu był Goldstein, człowiek z problemami. Jego ofiary były jedynie obiektami – abstrakcyjną liczbą zwłok, liczbą, którą trzeba podać a potem zignorować.   

 

Kiedy jednak 20-letnia Palestynka-Amerykanka próbowała zrozumieć, dlaczego młody Palestyńczyk był w takiej rozpaczy, że popełnił samobójstwo w akcie terroru, dzisiaj jest za to potępiana. Nie usprawiedliwiała czynu Palestyńczyka w większym stopniu niż “Washington Post” usprawiedliwiała Goldsteina. Próbowała zrozumieć, co mogło doprowadzić młodego człowieka do popełnienia takiej potworności. Ponieważ wymagało to mówienia o Palestyńczyku jako o osobie, choć osobie głęboko zaburzonej, uznano za niewybaczalne.

To jest chore. Goldsteina potępił cały Izrael i Żydzi na całym świecie, podczas gdy większość Palestyńczyków popiera zamachy terrorystyczne na Żydów. Goldstein był całkowitym wyjątkiem – lekarzem – co czyniło, że tak trudno było zrozumieć jego czyn, podczas gdy były setki palestyńskich zamachów na Żydów i terroryści są w społeczeństwie palestyńskim celebrytami. Poza tym, kobieta, o której pisze Zogby, faktycznie uzasadniała terror, a  “Washington Post” tego nie robiła. 

Przejście od tego do uważania wszelkiej krytyki Izraela za antysemickie, nie tylko narusza logikę, wypacza także znaczenie tego słowa. Jest to także prostacką próbą chronienia Izraela przed krytyką, równocześnie czyniąc, że ludzie nie mogą sprzeciwiać się zbrodniom Izraela popełnianym codziennie wobec narodu palestyńskiego.

Nikt nie mówi, że każda krytyka Izraela jest antysemicka. I Zogby dobrze o tym wie, jak sam pokazuje:

Dla odparcia tego zarzutu orędownicy rozszerzenia definicji antysemityzmu mówią, że pozwalają na “uprawnioną krytykę”. Tym, co ich niepokoi, mówią, są krytycy, którzy koncentrują się wyłącznie na Izraelu i ci, których krytyka jest „nadmierna”.

To sobie sam wymyślił. W definicji IHRA nie ma nieprecyzyjnego słowa „nadmierna”. Mówi ona, że “krytyka Izraela, podobna do tej, jak jest skierowana wobec każdego innego kraju, nie może być uważana za antysemicką”. Zogby wie o tym i ignoruje to, by zbudować własny argument:  

Używając tej samej logiki: czy moglibyśmy powiedzieć, że działacze praw człowieka powinni być uważani za chinofobów, ponieważ krytykują prześladowania Ujgurów przez Chiny lub ciemiężące zachowanie Chin w Hong Kongu? Albo, czy człowiek staje się rusofobem, ponieważ sprzeciwia się rosyjskiej agresji na Ukrainę lub grożącego zachowania wobec zachodnich sąsiadów Rosji? Albo, czy jest antyarabskie krytykowanie wewnętrznej i zagranicznej polityki arabskich rządów?

Zogby buduje chochoła z “nadmiernej krytyki”, a potem mówi, że krytyka Izraela, która jest nazywana antysemityzmem, jest dokładnie taka sama, jak krytyka Rosji, Chin lub krajów arabskich. Jest to jednak kompletne kłamstwo – taka krytyka nie jest antysemicka według jakiejkolwiek i czyjejkolwiek definicji.   

 

Zogby świadomie kłamie na temat definicji IHRA, by zamknąć usta Żydom, którzy mówią o antysemityzmie lewicy i Arabów – czyli robi to właśnie, o co oskarża Żydów.  


Are Palestinians victims of "cancel culture"? James Zogby makes a straw man argument to silence Jews

Elder of Ziyon, 8 grudnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Od redakcji „Listów z naszego sadu”

Takie wzajemne oskarżenia mogą się wydawać wymianą ciosów między zwaśnionymi stronami. Wielu czytelników ma wrażenie bezradności i ocenia tego typu wypowiedzi w zależności od osobistych sympatii. Czy można jednak samodzielnie próbować sprawdzić, gdzie leży prawda? W naszych czasach to nie jest specjalnie trudne. Sprawa palestyńskiego chłopca Al Dury pociągnęła za sobą setki ofiar śmiertelnych. Badanie pokazało, że cała sprawa była spreparowana. Jeśli chcesz dotrzeć do materiałów pokazujących, jak nadano tej sprawie wymiar symbolu rzekomego izraelskiego zła, musisz się przedrzeć przez tysiące „informacji” podtrzymujących fałszywą opowieść.


Osławiony „Raport Goldstona” - sprawdź jak długo musisz szukać, żeby dotrzeć do informacji, że sędzia Goldstone oświadczył, że nie podpisałby tego raportu, gdyby znał wszystkie fakty.


Mamy tysiące przypadków, kiedy jest nie tylko dementi, ale ktoś próbował porządnie zbadać jakąś sprawę, (a nawet zdarza się, że gazeta, która okłamała czytelników zamieszcza sprostowanie), ale znalezienie tego w Internecie wymaga przedarcia się przez morze zapewnień, że kłamstwo było całą prawdą i tylko prawdą. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad pytaniem, kto kogo próbuje unieważnić, kto popełnia zbrodnie i kto popiera zbrodniarzy.                  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk