Prawda

Środa, 21 sierpnia 2019 - 22:39

« Poprzedni Następny »


Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa


Douglas Murray 2019-05-16

Dziwaczne i szkalujące jest nazywanie ludzi „skrajną prawicą” lub insynuowanie, że są związani ze skrajną prawicą, ponieważ smuci ich pożar w Notre Dame. (Zdjęcie: Dan Kitwood/Getty Images)
Dziwaczne i szkalujące jest nazywanie ludzi „skrajną prawicą” lub insynuowanie, że są związani ze skrajną prawicą, ponieważ smuci ich pożar w Notre Dame. (Zdjęcie: Dan Kitwood/Getty Images)

W zeszłym miesiącu, natychmiast po pożarze, który niemal zniszczył katedrę Notre Dame w Paryżu, gazeta „Washington Post” opublikowała artykuł pod tytułem: Pożar Notre Dame rozpala skrajną prawicę Zachodu. Autor, Ishaan Tharoor, wykorzystał łamy tej gazety, by szerzej przedstawić to postawione w niewłaściwym czasie i nieprawdziwe twierdzenie.

Ten autor pisał:  

"Dziwna – chociaż nie całkiem zaskakująca – rzecz zdarzyła się w cieniu poniedziałkowej tragedii. Kiedy wielu ludzi na całym świecie patrzyło jak katedrę-symbol w Paryżu trawiły płomienie, inni natychmiast zabrali się za próbę wzniecenia nowych pożarów. Po obu stronach Atlantyku ludzie ze skrajnej prawicy rzucili się do mediów społecznościowych, by wesprzeć swoje kulturowe i wojujące interesy, czyniąc z nieszczęścia przypowieść do politycznej chwili – a przynajmniej do swojego jej rozumienia.   

Tharoor przeszedł następnie do prezentacji listy ludzi, których chciał zdemaskować, by podeprzeć ten osobliwy argument.


Zaatakował prezentera Fox News, Tuckera Carlsona za powiedzenie, że pożar w Notre Dame był „w pewien sposób metaforą upadku chrześcijaństwa w Europie”. Można się z nim zgodzić lub nie, ale nie jest jasne, dlaczego te słowa Carlsona mają być włączone do podparcia twierdzenia, że „skrajną prawicę” rozpalił pożar w Notre Dame. Chyba, że chce się udawać, że Carlson jest „skrajną prawicą”. I, oczywiście, to właśnie robi Tharoor lub (być może nieświadomy prawa o zniesławieniu) próbuje to robić. Pisze:  

"Popularny prezenter Fox News, Tucker Carlson, oskarżany przez krytyków o otwarte zajmowanie stanowiska białego nacjonalizmu w swoich programach, powiedział, że pożar w Notre Dame był ‘w pewien sposób metaforą upadku chrześcijaństwa w Europie’".

Więc Tharoor przedstawia Carlsona odwołując się do najbardziej szkalującego i nieprawdziwego twierdzenia, jakie może wymyślić? Ponieważ tak powiedzieli pewni „krytycy”?


Normalnie takie rzeczy nie byłyby uważane za dziennikarstwo. W końcu, gdybyśmy wszyscy to robili, stałoby się to wyścigiem do dna szamba. Jeśli mianowałbym siebie krytykiem pana  Tharoora, mógłby postanowić oczernić go dokładnie tym rodzajem gnoju, jaki rozsmarowuje na innych. Mógłbym wysunąć nieprawdziwy zarzut, że pan Tharoor jest, na przykład, białym nacjonalistą. Wtedy każdy inny, kto pisze o nim – jeśli ktokolwiek to robi – będzie mógł powiedzieć, jeśli będzie równie nieuczciwy i leniwy, że "Ishaan Tharoor,  mało popularny autor, którego krytycy oskarżają o to, że jest białym nacjonalistą…” i tak dalej. Ja bym tego nie zrobił: uczciwość i przyzwoitość powinny liczyć się w dziennikarstwie. Nie ma jednak powodu, dla którego ktoś inny nie miałby tego zrobić, skoro takie standardy w tej profesji są teraz akceptowane.  


Tharoor był mniej subtelny w kolejne próbie oszkalowania. Przedstawił Marka Steyna w jeszcze bardziej osobliwy sposób. Ten publikujący na łamach ”Washington Post” człowiek mógł napisać:  „Autor bestsellerów ‘New York Timesa’, Mark Steyn" lub "niezależny publicysta Mark Steyn" lub cały szereg innych określeń, Tharoor pominął jednak  to wszystko i przeszedł prosto do określenia „skrajnie prawicowy komentator Mark Steyn". Ben Shapiro został potraktowany tak samo za napisanie, jak straszne było obserwowanie niszczenia „judeochrześcijańskiego dziedzictwa”. Podnosi to interesujące pytanie, czy złe było identyfikowanie Notre Dame z wiarą chrześcijańską, czy po prostu złe było przerażenie, że płonie.


Po wyliczeniu różnych innych ludzi Tharoor pisał następnie:

"Inni gderali na dziesięciolecia rzekomych zaniedbań tego miejsca. ‘Cywilizacja zawsze wisi na cienkiej nitce – pisał prawicowy komentator brytyjski Douglas Murray -. Dzisiaj jedna z tych nitek wydaje się być postrzępiona, może zerwała się’”.

Istotnie napisałem to w godzinach, kiedy wyglądało, jak gdyby cała Notre Dame, struktura, budynek, wieże, całość miało zapaść się w jedną wielką stertę żarzącego się gruzu. Nie przepraszam za ten lament nad stratą (lub niemal stratą, jak się miało okazać). Cóż to jednak za dziwny i mściwy sposób pisania o wyrazach takiego uczucia. Ci z nas, którzy zauważyli, że Notre Dame przez lata próbowała zebrać fundusze na remont i że prace remontowe były pilnie potrzebne, nie wymyślili tego sobie. Pisały o tym od dawna francuskie media. Jak może ktokolwiek, kto pisze o ludziach opłakujących dziesięciolecia zaniedbań jednego z najwspanialszych budynków na świecie, określać ich jako „gderających” zamiast powiedzieć „żałujących”?


Najdziwaczniejsze – i szkalujące – jest nazywanie ludzi „skrajną prawicą” lub insynuowanie, że są związani ze skrajną prawicą, ponieważ smuci ich pożar w Notre Dame.


Można by pomyśleć, że ten artykuł był  tylko nieuczciwą i niehonorową próbą oszkalowania podjętą przez jednego dziennikarzynę. Niemniej tydzień później „Washington Post” znowu wywinął podobną sztuczkę. Po przerażającym ataku w niedzielę Wielkanocną na miejscowych chrześcijan i turystów na Sri Lance, „Washington Post” opublikował artykuł Chrześcijaństwo atakowane? Bomby w kościołach na Sri Lance podsycają skrajnie prawicowy gniew na Zachodzie. Według autorów tego artykułu -- Adama Taylora i Ricka Noacka – te ataki, „których celem była mniejszość religijna w głównie buddyjskim kraju, odbiły się także echem za granicą – szczególnie w Europie”. Z tej okazji, zauważyli dziennikarze „Washington Post”, partia Marine Le Pen, Zjednoczenie Narodowe, we Francji wysłała tweet, który mówił, że zabici  w wielkanocnym ataku byli „wybrani z powodu swojej wiary”. I byli. Ten fakt nie stał się mniej faktem dlatego, że Marine Le Pen to powiedziała. W innym miejscu autorzy uznali za stosowne oszkalować byłego pracownika administracji Reagana, Franka Gaffney’a za powiedzenie w programie radiowym o zamordowaniu chrześcijan: „Aż nazbyt często ich strata przechodzi niezauważona”. Raz jeszcze ten komentarz jest albo prawdziwy, albo dyskusyjny. Ale wypowiedzenie takich słów nie stawia człowieka na „skrajnej prawicy”.  


Każdy, kto patrzy spoza dziennikarstwa na tego typu relacje, może się zdumiewać. Dla tych jednak, którzy znają przemysł dziennikarski, degradacja, której przykładami są autorzy tacy jak Tharoor, Taylor and Noack, nie jest niespodzianką. Jest to konsekwencja kurczącego się przemysłu z kurczącymi się budżetami, którego nie stać na zagranicznych korespondentów i zamiast tego musi płacić marnym dziennikarzynom, żeby siedzieli w Ameryce i pisali o ludziach w Europie, którzy tweetują o masakrze na Sri Lance. Poza okazywaniem niesłychanej nonszalancji wobec faktów i nieznajomości prawa o zniesławieniu, ci „dziennikarze” robią także coś innego. Widzą świat i straszliwe czyny straszliwych ludzi przez pryzmat, który nie tylko jest niezwykle płytki, ale uderzająco wąski i zaściankowy.  


The Increasingly Narrow, Parochial Prism of Journalism

Gatestone Institute, 6 maja 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDouglas Kear Murray

Brytyjski autor, dziennikarz i komentator telewizyjny. Występuje często w brytyjskich i amerykańskich mediach, jest autorem książek: Neoconservatism: Why We Need It (2005) and Bloody Sunday: Truths, Lies and the Saville Inquiry (2011).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1354 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk