Prawda

Czwartek, 1 października 2020 - 17:48

« Poprzedni Następny »


Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera


Amir Taheri 2019-05-15

Pierwszy tydzień niedawnych powodzi w Iranie, z chaosem i zamieszaniem, pokazał, że mimo przechwałek jego dowódców Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) nie był w stanie zorganizować wiarygodnej operacji ratowniczej. Na zdjęciu: Powódź w Sziraz w  Iranie 25 marca 2019. (Zdjęcie: Fars News/Wikimedia Commons)
Pierwszy tydzień niedawnych powodzi w Iranie, z chaosem i zamieszaniem, pokazał, że mimo przechwałek jego dowódców Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) nie był w stanie zorganizować wiarygodnej operacji ratowniczej. Na zdjęciu: Powódź w Sziraz w  Iranie 25 marca 2019. (Zdjęcie: Fars News/Wikimedia Commons)

Przez lata "irańscy eksperci" na Zachodzie uważali Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) za ukryty rząd, "państwo w państwie" w Republice Islamskiej. Jednak wydarzenia ostatnich tygodni z powodziami, które siały zniszczenie w 22 z 31 prowincji Iranu, mogą pokazywać potrzebę powtórnego przyjrzenia się tej teorii. Powodzie pokazały, że w rzeczywistości Iran nie ma żadnego rządu i że IRGC jest bardziej konglomeratem biznesu i bezpieczeństwa niż rządem, czy to ukrytym, czy jawnym.

Pierwszy tydzień chaosu i zamieszania pokazał, że mimo przechwałek jego dowódców, IRGC nie był w stanie zorganizować wiarygodnej operacji ratowniczej. Szef IRGC, generał Muhammad-Ali Aziz-Dżaafari nie był nawet w stanie dotrzeć do zalanych prowincji. Potem przyszły niewielkie, ale złowieszcze protesty powodzian przeciwko IRGC, obwiniając go, słusznie lub nie, za spowodowanie powodzi przez tandetne budowanie tam i linii kolejowych.


Generał Muhammad Bakeri, szef sztabu Sił Zbrojnych w Islamskiej Republice Iranu, zaniepokojony możliwością, że ludowy gniew może wywołać starcia między IRGC a ludnością, zadekretował, że członkowie IRGC nie mogą nosić broni w miejscach publicznych. To znaczy, że nie będą mogli prowadzić operacji ratunkowej, ryzykując ataki rozgniewanego tłumu. Dodatkowym ryzykiem było to, że lokalne jednostki IRGC mogą stanąć po stronie protestujących, którzy są z nimi spokrewnieni. Doradzono także najwyższym rangą mułłom, by unikali dotkniętych powodzią obszarów, gdzie nie można zagwarantować ich bezpieczeństwa. Stworzona próżnia umożliwiła jednostkom regularnej armii na przypomnienie ludziom, że istnieją, przez dostarczenie pomocy humanitarnej. 


Sceny ludzi bratających się z armią, uważaną za niektórych za pozostałość z ”dawnych dobrych dni”, zanim mułłowie przechwycili władzę, wywołały niepokój w świecie ”Najwyższego Przywódcy”, Alego Chameneiego.


W sytuacji zagrożeń dla IRGC i z armią nie w pełni godną zaufania, Chamenei postanowił rozegrać swojego dżokera w postaci generała Kassema Soleimaniego, którego właśnie odznaczył najwyższym medalem chomeinistycznego reżimu, medalem Zulfikar (obosieczny miecz).


Oficjalna propaganda, którą powtarzają źle poinformowane zachodnie osobistości i media,  przedstawia Soleimaniego jako skrzyżowanie Scarlet Pimpernel [„Szkarłatny kwiat”] i Napoleona Bonaparte. Jak gdyby tego nie było dosyć, apologeci reżimu opisują Soleimaniego w absurdalnych superlatywach. Massoud Behnoud z perskiej sekcji BBC  wychwala Soleimaniego jako jednego z "tajemnych dowódców", którzy odznaczają się w historii Iranu. Emerytowany dyplomata Dżalil Bahar widzi Soleimaniego jako potencjalnego „zbawcę” w ten sam sposób, w jaki Reza Szach uratował podupadający Iran w zeszłym stuleciu. Gazeta „Kayhan”, odzwierciedlająca poglądy Chameneiego, twierdzi, że Soleimani, niemal samodzielnie utrzymał syryjskiego despotę Baszara al-Assada przy władzy, pokonał ISIS i Al-Kaidę w Iraku i w Syrii, zmiażdżył Izraelczyków w zastępczych wojnach i przechwycił dużą część kontroli nad Jemenem.  

Magazyn ”Time” umieścił Soleimaniego na okładce, a CNN nazwała go ”najpotężniejszym człowiekiem na Bliskim Wschodzie”. Fani Soleimaniego cytują amerykańskiego generała Stanleya McChrystala, określającego ich idola jako „wielkiego stratega”.  


Tak więc, kiedy Soleimani pojawił się w telewizji, by oznajmić, że przejmuje kierowanie pomocą powodzianom, wielu widziało go jako "Supermana" pędzącego na ratunek w ostatniej minucie.


Wkrótce jednak stało się jasne, że ten ”najdzielniejszy żołnierz islamu od czasów Imama Alego" zawdzięcza część swojej reputacji blefowaniu i talentowi do autokreacji. Zebrał kilku kumpli i wybrał się do południowozachodniej prowincji Chuzestanu, żeby pokazać, że może pojechać tam, gdzie ani prezydent Rouhani, ani szef IRGC Aziz-Dżaafari nie ośmielają się iść.


Wtedy zaczęły się kłopoty, które przypominały epizody z „Keystone Kops” [nieme filmy z lat 1912-17 o niekompetentnych policjantach. MK] .


Dziedzic Imama Alego i Napoleona Bonaparte utknął w Andimeszk, gdzie powódź odcięła kolej trans-irańską. Musiał złapać okazję helikopterem Czerwonego Krzyża i wylądował w  Malaszieh, gdzie zrobił sobie selfie z lokalnymi plemionami arabskimi. Tam również utknął, aż podwiozła go lokalna firma transportowa, która zazwyczaj przewozi owce i krowy. Ponieważ nie chciał polegać na IRGC i/lub islamskich jednostkach bezpieczeństwa, generał wezwał irackie jednostki swojego legionu cudzoziemskiego w postaci Ludowej Mobilizacji   (Haszd al-Szaabi).


Wezwanie irackich najemników pokazało, że Chamenei nie jest całkiem pewien aparatów militarnych i bezpieczeństwa swojego reżimu i – kiedy przychodzi co do czego – polega na swoim legionie cudzoziemskim. Szef Islamskiego Sądu Rewolucyjnego Teheranu, Mussa Ghozanfar-Abadi tak to ujmuje:

"Kiedy ludzie nie pomagają rewolucji, iracki Haszd al-Szaabi, afgański Fatimjoun, pakistański Zajnbijoun, jemeńscy Huti i libański Hezbollah przyjdą i obronią rewolucję”.  

Przygody Soleimaniego w Chuzestanie przypomniały mi podobnie farsowy epizod z udziałem Adolfa Hitlera w marcu 1938 roku, kiedy rozkazał swojej armii najechać Austrię (Anschluss).


Planowano, że jednostki Panzer przekroczą granicę w Braunau12 marca o świcie i przybędą do Wiednia przed zachodem słońca. Fuhrer miał dołączyć do nich wkrótce potem na wieczór świętowania. Austriackie SS i grupy faszystowskie zorganizowały liczne uczty po drodze, czekając na przetestowanie w praktyce teorii Blitzkrieg generała Heinza Guderiana.


Jednak wieczór zapadał coraz głębszy, a nie było ani śladu niemieckiej armii lub Fuhrera. Okazało się, że wiele niemieckich czołgów i pojazdów opancerzonych miało problemy z silnikami, tworząc gigantyczny korek, za którym – mimo jego wściekłości – utknął także   Fuhrer. W końcu austriackie SS musiało zarekwirować wagony kolejowe używane do przewożenia bydła, żeby przetransportować „kaput” czołgi i pojazdy opancerzone Fuhrera do Wiednia. Hitler i jego świta dotarli do miasta dużo później, głodni i wściekli.


Magazyn ”Time” w owym czasie wychwalał armię Hitlera, że „działa jak w zegarku”. Okazało się, że zegarek może stanąć, choć blef działał, ponieważ łatwowierni mędrcy na Zachodzie nabrali się na propagandę dyktatora i ostrzegali przeciwko jakiejkolwiek akcji, by powstrzymać nazistowskiego potwora w zarodku.  


Oczywiście Islamska Republika Iranu nie jest nazistowskimi Niemcami i nieszczęsny Kassem Soleimani nie jest Adolfem Hitlerem. W obu jednak wypadkach zachodnia łatwowierność przyczyniała się do przecenienia brutalnego reżimu i pośledniego przywódcy, pomagając w ten sposób szerzyć strach, na którym polegają takie reżimy i tacy przywódcy dla swojego przetrwania.


When the Ayatollah Plays His Joker

Gatestone Institute, 21 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1633 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk