Prawda

Poniedziałek, 20 maja 2019 - 12:41

« Poprzedni Następny »


Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera


Amir Taheri 2019-05-15

Pierwszy tydzień niedawnych powodzi w Iranie, z chaosem i zamieszaniem, pokazał, że mimo przechwałek jego dowódców Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) nie był w stanie zorganizować wiarygodnej operacji ratowniczej. Na zdjęciu: Powódź w Sziraz w  Iranie 25 marca 2019. (Zdjęcie: Fars News/Wikimedia Commons)
Pierwszy tydzień niedawnych powodzi w Iranie, z chaosem i zamieszaniem, pokazał, że mimo przechwałek jego dowódców Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) nie był w stanie zorganizować wiarygodnej operacji ratowniczej. Na zdjęciu: Powódź w Sziraz w  Iranie 25 marca 2019. (Zdjęcie: Fars News/Wikimedia Commons)

Przez lata "irańscy eksperci" na Zachodzie uważali Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) za ukryty rząd, "państwo w państwie" w Republice Islamskiej. Jednak wydarzenia ostatnich tygodni z powodziami, które siały zniszczenie w 22 z 31 prowincji Iranu, mogą pokazywać potrzebę powtórnego przyjrzenia się tej teorii. Powodzie pokazały, że w rzeczywistości Iran nie ma żadnego rządu i że IRGC jest bardziej konglomeratem biznesu i bezpieczeństwa niż rządem, czy to ukrytym, czy jawnym.

Pierwszy tydzień chaosu i zamieszania pokazał, że mimo przechwałek jego dowódców, IRGC nie był w stanie zorganizować wiarygodnej operacji ratowniczej. Szef IRGC, generał Muhammad-Ali Aziz-Dżaafari nie był nawet w stanie dotrzeć do zalanych prowincji. Potem przyszły niewielkie, ale złowieszcze protesty powodzian przeciwko IRGC, obwiniając go, słusznie lub nie, za spowodowanie powodzi przez tandetne budowanie tam i linii kolejowych.


Generał Muhammad Bakeri, szef sztabu Sił Zbrojnych w Islamskiej Republice Iranu, zaniepokojony możliwością, że ludowy gniew może wywołać starcia między IRGC a ludnością, zadekretował, że członkowie IRGC nie mogą nosić broni w miejscach publicznych. To znaczy, że nie będą mogli prowadzić operacji ratunkowej, ryzykując ataki rozgniewanego tłumu. Dodatkowym ryzykiem było to, że lokalne jednostki IRGC mogą stanąć po stronie protestujących, którzy są z nimi spokrewnieni. Doradzono także najwyższym rangą mułłom, by unikali dotkniętych powodzią obszarów, gdzie nie można zagwarantować ich bezpieczeństwa. Stworzona próżnia umożliwiła jednostkom regularnej armii na przypomnienie ludziom, że istnieją, przez dostarczenie pomocy humanitarnej. 


Sceny ludzi bratających się z armią, uważaną za niektórych za pozostałość z ”dawnych dobrych dni”, zanim mułłowie przechwycili władzę, wywołały niepokój w świecie ”Najwyższego Przywódcy”, Alego Chameneiego.


W sytuacji zagrożeń dla IRGC i z armią nie w pełni godną zaufania, Chamenei postanowił rozegrać swojego dżokera w postaci generała Kassema Soleimaniego, którego właśnie odznaczył najwyższym medalem chomeinistycznego reżimu, medalem Zulfikar (obosieczny miecz).


Oficjalna propaganda, którą powtarzają źle poinformowane zachodnie osobistości i media,  przedstawia Soleimaniego jako skrzyżowanie Scarlet Pimpernel [„Szkarłatny kwiat”] i Napoleona Bonaparte. Jak gdyby tego nie było dosyć, apologeci reżimu opisują Soleimaniego w absurdalnych superlatywach. Massoud Behnoud z perskiej sekcji BBC  wychwala Soleimaniego jako jednego z "tajemnych dowódców", którzy odznaczają się w historii Iranu. Emerytowany dyplomata Dżalil Bahar widzi Soleimaniego jako potencjalnego „zbawcę” w ten sam sposób, w jaki Reza Szach uratował podupadający Iran w zeszłym stuleciu. Gazeta „Kayhan”, odzwierciedlająca poglądy Chameneiego, twierdzi, że Soleimani, niemal samodzielnie utrzymał syryjskiego despotę Baszara al-Assada przy władzy, pokonał ISIS i Al-Kaidę w Iraku i w Syrii, zmiażdżył Izraelczyków w zastępczych wojnach i przechwycił dużą część kontroli nad Jemenem.  

Magazyn ”Time” umieścił Soleimaniego na okładce, a CNN nazwała go ”najpotężniejszym człowiekiem na Bliskim Wschodzie”. Fani Soleimaniego cytują amerykańskiego generała Stanleya McChrystala, określającego ich idola jako „wielkiego stratega”.  


Tak więc, kiedy Soleimani pojawił się w telewizji, by oznajmić, że przejmuje kierowanie pomocą powodzianom, wielu widziało go jako "Supermana" pędzącego na ratunek w ostatniej minucie.


Wkrótce jednak stało się jasne, że ten ”najdzielniejszy żołnierz islamu od czasów Imama Alego" zawdzięcza część swojej reputacji blefowaniu i talentowi do autokreacji. Zebrał kilku kumpli i wybrał się do południowozachodniej prowincji Chuzestanu, żeby pokazać, że może pojechać tam, gdzie ani prezydent Rouhani, ani szef IRGC Aziz-Dżaafari nie ośmielają się iść.


Wtedy zaczęły się kłopoty, które przypominały epizody z „Keystone Kops” [nieme filmy z lat 1912-17 o niekompetentnych policjantach. MK] .


Dziedzic Imama Alego i Napoleona Bonaparte utknął w Andimeszk, gdzie powódź odcięła kolej trans-irańską. Musiał złapać okazję helikopterem Czerwonego Krzyża i wylądował w  Malaszieh, gdzie zrobił sobie selfie z lokalnymi plemionami arabskimi. Tam również utknął, aż podwiozła go lokalna firma transportowa, która zazwyczaj przewozi owce i krowy. Ponieważ nie chciał polegać na IRGC i/lub islamskich jednostkach bezpieczeństwa, generał wezwał irackie jednostki swojego legionu cudzoziemskiego w postaci Ludowej Mobilizacji   (Haszd al-Szaabi).


Wezwanie irackich najemników pokazało, że Chamenei nie jest całkiem pewien aparatów militarnych i bezpieczeństwa swojego reżimu i – kiedy przychodzi co do czego – polega na swoim legionie cudzoziemskim. Szef Islamskiego Sądu Rewolucyjnego Teheranu, Mussa Ghozanfar-Abadi tak to ujmuje:

"Kiedy ludzie nie pomagają rewolucji, iracki Haszd al-Szaabi, afgański Fatimjoun, pakistański Zajnbijoun, jemeńscy Huti i libański Hezbollah przyjdą i obronią rewolucję”.  

Przygody Soleimaniego w Chuzestanie przypomniały mi podobnie farsowy epizod z udziałem Adolfa Hitlera w marcu 1938 roku, kiedy rozkazał swojej armii najechać Austrię (Anschluss).


Planowano, że jednostki Panzer przekroczą granicę w Braunau12 marca o świcie i przybędą do Wiednia przed zachodem słońca. Fuhrer miał dołączyć do nich wkrótce potem na wieczór świętowania. Austriackie SS i grupy faszystowskie zorganizowały liczne uczty po drodze, czekając na przetestowanie w praktyce teorii Blitzkrieg generała Heinza Guderiana.


Jednak wieczór zapadał coraz głębszy, a nie było ani śladu niemieckiej armii lub Fuhrera. Okazało się, że wiele niemieckich czołgów i pojazdów opancerzonych miało problemy z silnikami, tworząc gigantyczny korek, za którym – mimo jego wściekłości – utknął także   Fuhrer. W końcu austriackie SS musiało zarekwirować wagony kolejowe używane do przewożenia bydła, żeby przetransportować „kaput” czołgi i pojazdy opancerzone Fuhrera do Wiednia. Hitler i jego świta dotarli do miasta dużo później, głodni i wściekli.


Magazyn ”Time” w owym czasie wychwalał armię Hitlera, że „działa jak w zegarku”. Okazało się, że zegarek może stanąć, choć blef działał, ponieważ łatwowierni mędrcy na Zachodzie nabrali się na propagandę dyktatora i ostrzegali przeciwko jakiejkolwiek akcji, by powstrzymać nazistowskiego potwora w zarodku.  


Oczywiście Islamska Republika Iranu nie jest nazistowskimi Niemcami i nieszczęsny Kassem Soleimani nie jest Adolfem Hitlerem. W obu jednak wypadkach zachodnia łatwowierność przyczyniała się do przecenienia brutalnego reżimu i pośledniego przywódcy, pomagając w ten sposób szerzyć strach, na którym polegają takie reżimy i tacy przywódcy dla swojego przetrwania.


When the Ayatollah Plays His Joker

Gatestone Institute, 21 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1284 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23
Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk