Prawda

Niedziela, 19 wrzesnia 2021 - 10:50

« Poprzedni Następny »


Chiny zwiększają naciski na Tajwan


Judith Bergman 2021-03-23

Jednym z \
Jednym z "niezbędnych środków", jakie stosują Chiny przeciwko Tajwanowi, jest zmuszanie tajwańskich sił powietrznych do nieustannego pogotowia… Jest to część strategii znanej jako "wojna szarej strefy”, której celem jest zastraszanie i w ostatecznym rachunku osłabienie determinacji Tajwanu, by opierać się przejęciu przez Chiny. (Na zdjęciu myśliwiec odrzutowy produkcji tajwańskiej. Wikipedia)

"Chiny muszą zjednoczyć się i zostaną zjednoczone” z Tajwanem, oznajmił chiński prezydent Xi Jinping w styczniu 2019 roku. Cel zjednoczenia jest podstawową zasadą polityki Chin wobec Tajwanu. Stanowi centralną część nacjonalistycznej doktryny Xi, zgodnie z którą  ponowne zjednoczenie jest „koniecznością dla wielkiego ożywienia chińskiego narodu w nowej epoce”.  


"Jesteśmy gotowi stworzyć szeroką przestrzeń dla pokojowego zjednoczenia, ale nie pozostawimy miejsca dla żadnego rodzaju działalności separatystycznej” - dodał. "Nie składamy obietnicy odrzucenia użycie siły i rezerwujemy sobie opcję użycia wszystkich niezbędnych środków”.


Jednym z tych "niezbędnych środków", jakie stosują Chiny przeciwko Tajwanowi, jest zmuszanie tajwańskich sił powietrznych do nieustannego pogotowia. Chińskie odrzutowce dokonały w 2020 roku rekordowej liczby 380 wtargnięć w tajwańską strefę powietrzną (ADIZ) – największą liczbę wtargnięć od 1996 – zmuszając tym samym tajwańskie siły lotnicze do nieustannego wysyłania samolotów, by powstrzymać chińskie wtargnięcia. Jest to część strategii znanej jako "wojna szarej strefy", której celem jest zastraszanie i w ostatecznym rachunku osłabienie determinacji Tajwanu, by opierać się przejęciu przez Chiny. Napięcia w regionie uważa się obecnie za najwyższe od połowy lat 1990.


Próby zastraszenia i naciskania na Tajwan, by poddał się bez uciekania się do rzeczywistej wojny, były kontynuowane do pierwszych miesięcy 2021 roku. Samoloty chińskiego lotnictwa wojskowego, włącznie z bombowcami i myśliwcami widziano w ADIZ aż 27 razy. Liczba samolotów, które brały w tym udział, także bardzo wzrosła z 28 samolotami tylko w dniach 23-24 stycznia.


"Niepodległość Tajwanu oznacza wojnę. Niedawne działania militarne chińskiej armii w Cieśninie Tajwańskiej były poważną odpowiedzią na ingerencję sił zewnętrznych i prowokacje ze strony sił ‘niepodległości Tajwanu’” - powiedział Wu Qian, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej. Dodał, że były to „niezbędne działania w obecnej sytuacji bezpieczeństwa w Cieśninie, by strzec narodowej suwerenności i bezpieczeństwa”.  


Następnie Chiny rozszerzyły działania przeciwko Tajwanowi na wody morskie. Używając statków do bagrowania piasku – które wydobywają piasek z dna morskiego na projekty budowlane w Chinach – wokół rządzonych przez Tajwan wysp Matsu. Chiny zaopatrują się w materiał budowlany, zmuszając równocześnie tajwańską straż przybrzeżną do nieustannego patrolowania wysp dla odpędzenia tych statków. Celem wydaje się również wyczerpanie potencjału Tajwanu i złamanie jego determinacji. Jeden z tajwańskich oficerów bezpieczeństwa powiedział, że “jest to część ich wojny psychologicznej przeciwko Tajwanowi, podobnej do tego, co robią w południowozachodniej przestrzeni powietrznej Tajwanu”.  


Według
 Reutersa:

"W zeszłym roku Tajwan wydalił niemal cztery tysiące chińskich statków do bagrowania i transportowania piasku z wód pod swoją kontrolą, większość z nich z terenów położonych blisko linii demarkacyjnej. Jak informuje straż przybrzeżna Tajwanu, jest to wzrost o 560% w stosunku do chińskich statków, które zostały wydalone w całym 2019 roku”.

Reuters dodaje:

"Tajwańscy urzędnicy i mieszkańcy Matsu mówią, że to bagrowanie ma także inne niszczące skutki – zakłócają miejscową gospodarkę, niszczą podmorskie kable komunikacyjne i odstraszają mieszkańców i turystów z tych wysp. Miejscowi przedstawiciele obawiają się także, że bagrowanie niszczy pobliskie życie morskie”.

“Wojna szarej strefy” prowadzona przez Chiny przeciwko Tajwanowi obejmuje dyplomatyczną izolację, do jakiej starają się doprowadzić Chiny przez nacisk na kraje, by powstrzymały się przed utrzymywaniem stosunków dyplomatycznych z Tajwanem. Ostatnio ta taktyka zaowocowała anulowaniem porozumienia z Gujaną w związku z założeniem “biura Tajwanu” w tym południowoamerykańskim kraju. Tajwan podpisał porozumienie z Gujaną 11 stycznia. 4 lutego Tajwan ogłosił, że otwiera biuro w Gujanie, ale pod naciskiem Pekinu Gujana wycofała się z porozumienia. "Rząd Gujany pragnie wyjaśnić, że nadal trzyma się polityki jednych Chin i jego dyplomatyczne stosunki z Ludową Republiką Chin pozostają nienaruszone” napisanokomunikacie prasowym z Gujany. "Rząd nie nawiązał żadnych dyplomatycznych stosunków lub związków z Tajwanem, wynikło nieporozumienie wokół podpisanego porozumienia i to porozumienie zostało anulowane”.


"Są tylko jedne Chiny i Tajwan jest nieodłączną częścią chińskiego terytorium” - oświadczył rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Wang Wenbin, w reakcji na krok Gujany.  

"Chiny stanowczo sprzeciwiają się jakimkolwiek oficjalnym wymianom w jakiejkolwiek formie między Tajwanem a krajem, który utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Chinami… Fakty raz jeszcze dowiodły, że zasada jednych Chin jest szeroko uznawaną normą w stosunkach międzynarodowych i [panuje] uniwersalny konsensus w społeczności międzynarodowej”.

Oczekuje się, że nowe prawo o Gwardii przybrzeżnej Chin (CCG), które weszło w życie 1 lutego, jeszcze bardziej podniesie napięcia na morzach Południowochińskim i Wschodniochińskim. Nowe prawo upoważnia straż przybrzeżną Chin do użycia “wszystkich niezbędnych środków”, by powstrzymać lub zapobiec zagrożeniu ze strony zagranicznych statków, włącznie z użyciem broni palnej.  


Michael Shoebridge, z Australian Strategic Policy Institute (ASPI), pisze:

"Przyzwyczailiśmy się do informacji o chińskich flotach rybackich i łodziach chińskiej milicji, które zastraszają statki innych krajów, a nawet taranują je, by dopiąć swego… Przyzwyczailiśmy się także, że chińska straż nadbrzeżna towarzyszy chińskim flotom rybackim, gotowa do interwencji, jeśli wejdą w kontakt ze statkami innych krajów.


Obecnie jednak o różnicy stanowi nowe prawo, przez które Xi powiedział swojej straży przybrzeżnej, by była wilczymi wojownikami na morzu – i używała siły, włącznie ze śmiertelną siłą, dla zapewnienia chińskich interesów. Chińska straż przybrzeżna zbudowała nowe łodzie, które pozwalają jej stosować siłę nie tylko bronią na pokładzie, ale samymi łodziami. Łodzie straży przybrzeżnej, takie jak Haixun o wyporności 10 tysięcy ton, są większe niż wiele okrętów marynarki działających na morzach Południowochińskim i Wschodniochińskim, ale mają także wzmocnione kadłuby, które są zaprojektowane do umyślnego uderzania w inne statki”.

Nieoficjalny ambasador Tajwanu w Stanach Zjednoczonych, Hsiao Bi-khim, powiedział, że  świat powinien być w stanie „wysokiego pogotowia” w sprawie działań Chin w następstwie prawa o straży przybrzeżnej.


Pytaniem jest jednak, co stanie się, jeśli Chiny przejdą od “wojny szarej strefy” do rzeczywistych działań wojennych. Przez czterdzieści lat zmieniające się administracje USA wyznawały doktrynę strategicznej niejasności w kwestii, czy USA będą bronić Tajwanu w wypadku chińskiego ataku, to znaczy, USA powstrzymywały się przed odpowiedzią na pytanie, czy pomogą w obronie Tajwanu. Ta doktryna jest zgodna z Taiwan Relations Act, według którego prezydent i Kongres mają ustalić właściwą reakcję Stanów Zjednoczonych w wypadku zagrożenia bezpieczeństwa lub społecznej i ekonomicznej struktury Tajwanu i każdego niebezpieczeństwa dla interesów Stanów Zjednoczonych, jakie z takiego zagrożenia wynikają.  


Coraz więcej głosów twierdzi jednak, że strategiczna niejasność nie wystarcza w obliczu nasilenia nacisków Chin na Tajwan i że tę doktrynę trzeba zastąpić “strategiczną jasnością”.


Richard Haass, prezes Council on Foreign Relations, napisał we wrześniu:

"Polityka znana jako strategiczna niejasność... zakończyła swoją użyteczność. Nie jest prawdopodobne by niejasność odstraszyła coraz bardzie asertywne Chiny o rosnącym potencjale militarnym.


Nadszedł czas, by Stany Zjednoczone zaprowadziły politykę strategicznej jasności: taką, która mówi wyraźnie, że Stany Zjednoczone odpowiedzą na każde chińskie użycie siły wobec Tajwanu. Waszyngton może dokonać tej zmiany w sposób, który jest zgodny z polityką jednych Chin i zminimalizować ryzyko dla stosunków USA-Chiny. W rzeczywistości taka zmiana powinna wzmocnić stosunki amerykańsko-chińskie na długą metę przez polepszenie odstraszania i zredukowanie możliwości wojny w Cieśninie Tajwańskiej, prawdopodobnym miejscem starcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami”.

"Sądzę, że nadszedł czas jasnego postawienia sprawy: zastąpienie strategiczne niejasności strategiczną jasnością, że Stany Zjednoczone przyjdą z pomocą Tajwanowi, jeśli Chiny dokonają inwazji Tajwanu lub w inny sposób zmienią status quo w Cieśninie [Tajwańskiej]”- powiedział niedawno senator Tom Cotton, republikanin z Armed Services Committee Senatu.


USA ostatnio potwierdziły poparcie dla Tajwanu w kilku dziedzinach. „Stany Zjednoczone zauważają z troską wzór trwających prób ChRL zastraszania swoich sąsiadów, włącznie z Tajwanem” - napisał Departament Stanu USA w komunikacie prasowym z 23 stycznia, kiedy było dużo naruszeń ADIZ Tajwanu.

"Wzywamy Pekin do zaprzestania wywierania militarnych, dyplomatycznych i ekonomicznych nacisków na demokratycznie wybranych przedstawicieli Tajwanu… Nasze zobowiązanie wobec Tajwanu jest niewzruszone i przyczynia się do zachowania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej i w całym regionie.

Sekretarz Stanu Antony Blinken powiedział podczas zatwierdzającego przesłuchania, że USA dotrzymają zobowiązania zapewnienia Tajwanowi potencjału do obrony własnej. Powiedział także, że chciałby, by Tajwan odgrywał większą rolę na świecie i że jest zwolennikiem zwiększenia kontaktów z Tajwanem. Administracja utrzymuje podniesienie stosunków między tymi dwoma krajami dokonane przez poprzednią administrację i zaprosiła Hsiao Bi-khima, nieoficjalnego ambasadora Tajwanu na prezydencką inaugurację, co zdarzyło się po raz pierwszy od 1979 roku.


Kiedy Chiny stosują coraz bardziej agresywne zachowanie zarówno w regionie, jak poza nim, “strategiczna niejasność” może wyglądać jak otwarte zaproszenie dla Chin, by dokonały następnego ruchu. 


China Ramps up Pressure on Taiwan

Gatestone Institute, 10 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJudith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics.

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 1914 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk