Prawda

Środa, 26 lutego 2020 - 06:44

« Poprzedni Następny »


Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan


Uzay Bulut 2019-07-07

Według Lindy Lowry z Open Doors: \
Według Lindy Lowry z Open Doors: "We wschodniej prowincji Kiwu Północne Demokratycznej Republiki Konga, przywódcy kościelni są celem ataków i zabijani. Podobno co najmniej 15 uzbrojonych grup ekstremistycznych działa na tym terenie”. Na zdjęciu: Miasto Beni w Północnym Kiwu, gdzie zamordowano dziesiątki chrześcijan w ataku z 22 września 2018 r. (Zdjęcie: Razdagger/Wikimedia Commons)

Według niedawnego wstępnego raportu opublikowanego w Wielkiej Brytanii, "ocenia się, że jedna trzecia populacji świata doznaje religijnych prześladowań w jakiejś postaci, a chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą”.


Chociaż pełen raport – zamówiony przez brytyjskiego ministra spraw zagranicznych, Jeremy’ego Hunta i kierowany przez biskupa Truro, wielebnego Philipa Mounstephena – miał zostać opublikowany w Wielkanoc bieżącego roku, „skala i natura zjawiska [prześladowania chrześcijan] - według raportu - po prostu wymaga więcej czasu”. Dlatego, wyjaśnił Mounstephen, ”wstępne” wyniki, opublikowane w kwietniu, nie są pełne i końcowy raport zostanie opublikowany pod koniec czerwca.


Według wstępnej wersji Independent Review of FCO support for Persecuted Christians:


"W niektórych regionach poziom i charakter prześladowań zbliża się do spełnienia kryteriów międzynarodowej definicji ludobójstwa, jaka jest przyjęta przez ONZ”.


Afryka -- obecnie dom największej liczby chrześcijan na świecie – jest jednym z tych regionów.


Na przykład, International Christian Concern (ICC) informowała, że 16 czerwca w muzułmańskiej wsi w Ugandzie zniszczono chrześcijańską szkołę podstawową.


15 czerwca
"tłum muzułmański podpalił kościół w Maradi, trzecim co do wielkości mieście w Nigrze. Była to reakcja na aresztowanie bardzo znanego imama, którego zatrzymano po tym, jak twierdził, że proponowane prawo o modlitwach jest ‘antyislamskie’”.


9 i 10 czerwca w dwóch zamachach terrorystycznych w Burkina Faso zginęło 29 chrześcijan. Ta świadoma masakra chrześcijan zdarzyła się niespełna dwa miesiące po tym, jak uzbrojeni islamiści 28 kwietnia zamordowali 80-letniego pastora, Pierre’a Ouédraogo, i innych członków jego parafii. Miejscowy przywódca, który chciał zachować anonimowość, powiedział World Watch Monitor:


"Napastnicy zażądali, by chrześcijanie nawrócili się na islam, ale pastor i inni odmówili. Rozkazali im zebrać się pod drzewem i zabrali im Biblie i telefony komórkowe. Potem zabierali ich jednego po drugim za budynek kościoła, gdzie rozstrzeliwali ich”.


7 czerwca terroryści z Boko Haram porwali  chrześcijankę w Nigrze i wypuścili ją po trzech dniach z listem wzywającym wszystkich chrześcijan do ”opuszczenia miasta w ciągu trzech dni, albo zostaną zabici”.  


Nie są to izolowane incydenty. Według 2019 World Watch List zestawionej przez Open Doors, organizacji monitorującej prześladowania:


"Choć ekscesy ISIS i innych islamskich bojówkarzy na ogół zniknęły z czołówek wiadomości z Bliskiego Wschodu, utrata przez ISIS terytorium oznacza, że bojówkarze rozproszyli się do wielu krajów nie tylko w regionie, ale także w coraz większych liczbach do Afryki subsaharyjskiej.  Ich radykalna ideologia zainspirowała lub przeniknęła do licznych grup, takich jak Państwo Islamskie Prowincji Północnej Afryki (ISWAP), morderczej grupy, która oderwała się od nigeryjskiego Boko Haram, która także bierze do niewoli chrześcijańskie kobiety i dziewczęta jako nieodłączną część swojej strategii”.


Grupy terrorystyczne nie są jedynymi źródłami prześladowań w Afryce. Wiele muzułmańskich rządów i poszczególnych osób także obiera chrześcijan za cel ataków.  


Według raportu Open Doors 2019, sytuacja w wielu krajach afrykańskich jest następująca:


Somalii dla chrześcijańskiej społeczności, która liczy tylko kilkuset ludzi, jest to „życie w narażeniu na przemoc i izolację”.  


"Oszacowania sugerują, że 99 procent Somalijczyków jest muzułmanami, a wszystkie mniejszości religijne są silnie prześladowane. Chrześcijańska społeczność jest mała i nieustannie zagrożona atakami. Prawo szariatu i islam są wpisane do konstytucji tego kraju i prześladowania chrześcijan niemal zawsze obejmują przemoc. Ponadto, na wielu obszarach wiejskich de facto rządzą islamskie grupy bojówkarskie, takie jak Al-Szabab. Somalijscy chrześcijanie często muszą ukrywać swoje wyznanie, by zachować bezpieczeństwo”.


Libia
 ma chrześcijańską populację liczącą zaledwie około 38 tysięcy ludzi.  


"Nawróceni na chrześcijaństwo spotykają się z obelgami i przemocą za decyzję pójścia za Chrystusem. W Libii jest także wielu migrantów, którzy są atakowani, nękani seksualnie i aresztowani, a może to być jeszcze gorsze, jeśli ujawnią, że są chrześcijanami”.  


Sudan
 ma 1,9 miliona chrześcijan.


"Kraj jest rządzony jak państwo islamskie z ograniczonymi prawami dla mniejszości religijnych i ostrymi restrykcjami wolności słowa i prasy. Chrześcijanie, których populacja wynosi ponad 1,9 miliona, spotykają się z dyskryminacją i naciskami – w latach 2017 i 2018 zburzono wiele budynków kościelnych pozostawiając chrześcijan bez miejsca na odprawianie nabożeństw. Chrześcijanie, którzy nawrócili się z islamu, są szczególnym celem prześladowań”.


Erytrei, czasami nazywanej "Koreą Północną Afryki", jest około 2,5 miliona chrześcijan i wielu z nich siedzi w więzieniach.


"Od 1993 roku prezydent Isaias Afwerki nadzoruje brutalny, autorytarny reżim, oparty na nieustannych pogwałceniach praw człowieka. W 2018 roku były naloty na kościoły i setki chrześcijan uwięziono w nieludzkich warunkach. Ponadto ocenia się, że inni chrześcijanie przebywają obecnie w olbrzymiej sieci więzień w Erytrei, ale nikt nie wie, ilu ich jest i czy nadal są przy życiu”.


Nigeria
, gdzie żyje ponad 90 milionów chrześcijan, jest jednym z najgorszych dla chrześcijan miejsc w Afryce.


"Przemoc w Nigerii pozostaje tak wysoka, jak to możliwe, głównie z powodu ataków bojówkarskich grup pasterzy Fulani na społeczności chrześcijańskie. W okresie objętym tym raportem zginęły w tych atakach setki wiernych, a wsie i kościoły zostały doszczętnie spalone. Ponadto, w częściach północnej Nigerii chrześcijanie są traktowani jak obywatele drugiej klasy. Chrześcijanie muzułmańskiego pochodzenia spotykają się z prześladowaniami ze strony własnych rodzin”.


Chrześcijanie w Egipcie, którego chrześcijańska populacja wynosi 9 937 600, cierpi z powodu rozmaitych prześladowań.


"Ci, którzy pochodzą z rodzin muzułmańskich, spotykają się z olbrzymimi naciskami ze strony najbliższej i dalszej rodziny, by powrócili do islamu. Surowe restrykcje dotyczące budowania i naprawy miejsc kultu nie pozwalają chrześcijanom na zbieranie się, w dodatku do wrogości i przemocy wobec tych, którzy się zbierają. W ostatnich latach islamskie grupy ekstremistyczne atakowały chrześcijan i ich kościoły w wielu pełnych przemocy i zabójczych aktach”.


Republice Środkowoafrykańskiej (CAR) główną religią jest chrześcijaństwo i chrześcijańska populacja liczy ponad 3 450 000.


"W ostatnim roku sytuacja pogorszyła się dla chrześcijan w CAR, którzy spotykają się z nasilonymi naciskami ze strony muzułmanów. Chrześcijanom grożą także dżihadyści i grupy przestępcze, których działania zazębiają się. Cywile chrześcijańscy nadal są schwytani w pułapkę konfliktu między głównie muzułmańskimi Seleka i bojówkarskimi grupami samoobrony o nazwie anty-Balaka".


Algieria
, gdzie żyje około 125 tysięcy chrześcijan, "widziała rosnącą liczbę zamkniętych kościołów” w zeszłym roku.


"Równocześnie chrześcijańscy konwertyci stali się bardziej otwarci w sprawach swojego wyznania, co doprowadziło do odporu ze strony muzułmańskich rodzin i nietolerancyjnego społeczeństwa. Prawa dotyczące nie-muzułmańskich nabożeństw, zakazujące nawracania i zakazujące bluźnierstwa, czynią, że ewangelizowanie i publiczne wyrażanie wiary chrześcijańskiej jest także niebezpieczne”. 


Mali chrześcijańska populacja liczy 425 tysięcy ludzi.


"Ten zachodnioafrykański kraj staje się coraz bardziej wojowniczy. Szczególnie w północnej części kraju ta nietolerancja spowodowała wzrost przemocy wobec chrześcijan ze strony dżihadystów i grup przestępczych, w których interesie jest, by w kraju panował chaos i niestabilność”.


Mauritanii jest tylko około 10 tysięcy chrześcijan z populacji 4,5 miliona ludzi.


" 'Islamska Republika Mauritanii' — autokratyczny rząd 11 pod względem wielkości kraju Afryki – często działa jako protektor religii islamskiej. W efekcie państwo jest głównym źródłem prześladowań. Radykalni islamscy kaznodzieje i bojówkarze przyczyniają się do radykalizacji społeczeństwa, podsycając antagonizmy i nienawiść wobec nie-muzułmanów. Dodatkowo, system kastowy marginalizuje ciemnoskórych Mauretańczyków i tych, którzy nie wyznają islamu”.


Etiopii, gdzie główną religią jest chrześcijaństwo i chrześcijańska populacja liczy ponad 64 miliony, ”nasila się islamski radykalizm, zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie muzułmanie są w większości, chrześcijanie są nękani i często odmawia się im dostępu do wspólnych zasobów”.


Maroko
 liczy około 31,5 tysiąca populacji chrześcijańskiej.


"Chrześcijanie doznają prześladowań zarówno ze strony państwa, jak społeczeństwa. Istnieją restrykcje narzucone chrześcijanom przez państwo, takie jak konfiskaty chrześcijańskich tekstów pisanych po arabsku, restrykcje ewangelizacji i trudności z miejscami nabożeństw dla wiernych o muzułmańskim pochodzeniu. Radykalni muzułmanie w społeczeństwie także wywierają naciski na chrześcijan. Na obszarach wiejskich naciski ze strony rodziny i społeczności mogą być znaczne”.  


Tunezji dla małej społeczności chrześcijan, liczacej około 24 tysiące osób, ”życie w islamskim społeczeństwie oznacza wrogość i codzienne naciski”.


"A zagrożenie ze strony islamskich bojówkarzy –szczególnie tych, którzy wracają z walk w ISIS – nadal jest niepokojące z jednym zamachem samobójczym na posterunek policji w Tunisie we wrześniu i dużym atakiem w regionie przygranicznym z Algierią w lipcu 2018 roku”.


Kenii, kolejnym kraju afrykańskim, gdzie główną religią jest chrześcijaństwo, chrześcijanie są atakowani zarówno przez muzułmańskich oficjeli, jak przez grupy terrorystyczne.


"Zainspirowani przez islamskich radykałów z Somalii muzułmańscy politycy uczynili likwidację chrześcijaństwa swoim programem. Urzędnicy często żądają od kościołów  robienia rzeczy, które są niezgodne z ich wiarą, podczas gdy bojówkarze dokonują zamachów samobójczych i innych brutalnych czynów przeciwko tym, których uważają za wrogów islamu. Z powodu korupcji w agencjach rządowych, ci, którzy działają przeciwko chrześcijanom, niestety często cieszą się bezkarnością”.


artykule napisanym dla Open Doors 21 maja Lindy Lowry mówi, że Boko Haram, założone w 2002 roku w Nigerii, rozprzestrzeniło się na sąsiadujące kraje:


"Dokonali ataków terrorystycznych w Nigrze, Czadzie i Kamerunie, które spowodowały dramatyczne kryzysy uchodźców i problemy humanitarne. Uważa się ich za 'łowców niewolników', którzy w rajdach porywają kobiety na ‘żony’ na obszarach wokół jeziora Czad, które graniczy z Czadem, Nigrem, Kamerunem i Nigerią…  


W Ruandzie zamknięto tysiące kościołów i od lutego  2018 roku aresztowano co najmniej sześciu pastorów za ‘zanieczyszczanie hałasem’ i niedostosowanie się do przepisów budowlanych. We wschodniej prowincji, Kiwu Północny, Demokratycznej Republiki Konga przywódcy kościelni byli atakowani i zabijani. Podobno co najmniej 15 zbrojnych grup ekstremistycznych działa na tym terenie”.


Jak pokazuje brytyjski raport, w prześladowaniu chrześcijan i innych nie-muzułmanów nie chodzi o pochodzenie etniczne, rasę lub kolor skóry ani sprawców, ani ofiar; chodzi o ich religię. W Afryce rozmaite grupy islamistyczne atakują i próbują unicestwić chrześcijan za to, że są chrześcijanami. Jeśli te zbrodnie nie zostaną powstrzymane, jest wysoce prawdopodobne, że los afrykańskiego kontynentu będzie podobny do losu Bliskiego Wschodu: kiedyś był to region o chrześcijańskiej większości; obecnie chrześcijanie są małą, wymierającą, bezbronną mniejszością.


Africa: Alarming Rise of Christian Persecution

Gatestone Institute, 26 czerwca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Publicystka turecka z Ankary, która obecnie przebywa w Niemczech. Pisze o sobie, że urodziła się jako muzułmanka.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1479 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk