Prawda

Niedziela, 27 wrzesnia 2020 - 20:42

« Poprzedni Następny »


Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan


Uzay Bulut 2019-07-07

Według Lindy Lowry z Open Doors: \
Według Lindy Lowry z Open Doors: "We wschodniej prowincji Kiwu Północne Demokratycznej Republiki Konga, przywódcy kościelni są celem ataków i zabijani. Podobno co najmniej 15 uzbrojonych grup ekstremistycznych działa na tym terenie”. Na zdjęciu: Miasto Beni w Północnym Kiwu, gdzie zamordowano dziesiątki chrześcijan w ataku z 22 września 2018 r. (Zdjęcie: Razdagger/Wikimedia Commons)

Według niedawnego wstępnego raportu opublikowanego w Wielkiej Brytanii, "ocenia się, że jedna trzecia populacji świata doznaje religijnych prześladowań w jakiejś postaci, a chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą”.


Chociaż pełen raport – zamówiony przez brytyjskiego ministra spraw zagranicznych, Jeremy’ego Hunta i kierowany przez biskupa Truro, wielebnego Philipa Mounstephena – miał zostać opublikowany w Wielkanoc bieżącego roku, „skala i natura zjawiska [prześladowania chrześcijan] - według raportu - po prostu wymaga więcej czasu”. Dlatego, wyjaśnił Mounstephen, ”wstępne” wyniki, opublikowane w kwietniu, nie są pełne i końcowy raport zostanie opublikowany pod koniec czerwca.


Według wstępnej wersji Independent Review of FCO support for Persecuted Christians:


"W niektórych regionach poziom i charakter prześladowań zbliża się do spełnienia kryteriów międzynarodowej definicji ludobójstwa, jaka jest przyjęta przez ONZ”.


Afryka -- obecnie dom największej liczby chrześcijan na świecie – jest jednym z tych regionów.


Na przykład, International Christian Concern (ICC) informowała, że 16 czerwca w muzułmańskiej wsi w Ugandzie zniszczono chrześcijańską szkołę podstawową.


15 czerwca
"tłum muzułmański podpalił kościół w Maradi, trzecim co do wielkości mieście w Nigrze. Była to reakcja na aresztowanie bardzo znanego imama, którego zatrzymano po tym, jak twierdził, że proponowane prawo o modlitwach jest ‘antyislamskie’”.


9 i 10 czerwca w dwóch zamachach terrorystycznych w Burkina Faso zginęło 29 chrześcijan. Ta świadoma masakra chrześcijan zdarzyła się niespełna dwa miesiące po tym, jak uzbrojeni islamiści 28 kwietnia zamordowali 80-letniego pastora, Pierre’a Ouédraogo, i innych członków jego parafii. Miejscowy przywódca, który chciał zachować anonimowość, powiedział World Watch Monitor:


"Napastnicy zażądali, by chrześcijanie nawrócili się na islam, ale pastor i inni odmówili. Rozkazali im zebrać się pod drzewem i zabrali im Biblie i telefony komórkowe. Potem zabierali ich jednego po drugim za budynek kościoła, gdzie rozstrzeliwali ich”.


7 czerwca terroryści z Boko Haram porwali  chrześcijankę w Nigrze i wypuścili ją po trzech dniach z listem wzywającym wszystkich chrześcijan do ”opuszczenia miasta w ciągu trzech dni, albo zostaną zabici”.  


Nie są to izolowane incydenty. Według 2019 World Watch List zestawionej przez Open Doors, organizacji monitorującej prześladowania:


"Choć ekscesy ISIS i innych islamskich bojówkarzy na ogół zniknęły z czołówek wiadomości z Bliskiego Wschodu, utrata przez ISIS terytorium oznacza, że bojówkarze rozproszyli się do wielu krajów nie tylko w regionie, ale także w coraz większych liczbach do Afryki subsaharyjskiej.  Ich radykalna ideologia zainspirowała lub przeniknęła do licznych grup, takich jak Państwo Islamskie Prowincji Północnej Afryki (ISWAP), morderczej grupy, która oderwała się od nigeryjskiego Boko Haram, która także bierze do niewoli chrześcijańskie kobiety i dziewczęta jako nieodłączną część swojej strategii”.


Grupy terrorystyczne nie są jedynymi źródłami prześladowań w Afryce. Wiele muzułmańskich rządów i poszczególnych osób także obiera chrześcijan za cel ataków.  


Według raportu Open Doors 2019, sytuacja w wielu krajach afrykańskich jest następująca:


Somalii dla chrześcijańskiej społeczności, która liczy tylko kilkuset ludzi, jest to „życie w narażeniu na przemoc i izolację”.  


"Oszacowania sugerują, że 99 procent Somalijczyków jest muzułmanami, a wszystkie mniejszości religijne są silnie prześladowane. Chrześcijańska społeczność jest mała i nieustannie zagrożona atakami. Prawo szariatu i islam są wpisane do konstytucji tego kraju i prześladowania chrześcijan niemal zawsze obejmują przemoc. Ponadto, na wielu obszarach wiejskich de facto rządzą islamskie grupy bojówkarskie, takie jak Al-Szabab. Somalijscy chrześcijanie często muszą ukrywać swoje wyznanie, by zachować bezpieczeństwo”.


Libia
 ma chrześcijańską populację liczącą zaledwie około 38 tysięcy ludzi.  


"Nawróceni na chrześcijaństwo spotykają się z obelgami i przemocą za decyzję pójścia za Chrystusem. W Libii jest także wielu migrantów, którzy są atakowani, nękani seksualnie i aresztowani, a może to być jeszcze gorsze, jeśli ujawnią, że są chrześcijanami”.  


Sudan
 ma 1,9 miliona chrześcijan.


"Kraj jest rządzony jak państwo islamskie z ograniczonymi prawami dla mniejszości religijnych i ostrymi restrykcjami wolności słowa i prasy. Chrześcijanie, których populacja wynosi ponad 1,9 miliona, spotykają się z dyskryminacją i naciskami – w latach 2017 i 2018 zburzono wiele budynków kościelnych pozostawiając chrześcijan bez miejsca na odprawianie nabożeństw. Chrześcijanie, którzy nawrócili się z islamu, są szczególnym celem prześladowań”.


Erytrei, czasami nazywanej "Koreą Północną Afryki", jest około 2,5 miliona chrześcijan i wielu z nich siedzi w więzieniach.


"Od 1993 roku prezydent Isaias Afwerki nadzoruje brutalny, autorytarny reżim, oparty na nieustannych pogwałceniach praw człowieka. W 2018 roku były naloty na kościoły i setki chrześcijan uwięziono w nieludzkich warunkach. Ponadto ocenia się, że inni chrześcijanie przebywają obecnie w olbrzymiej sieci więzień w Erytrei, ale nikt nie wie, ilu ich jest i czy nadal są przy życiu”.


Nigeria
, gdzie żyje ponad 90 milionów chrześcijan, jest jednym z najgorszych dla chrześcijan miejsc w Afryce.


"Przemoc w Nigerii pozostaje tak wysoka, jak to możliwe, głównie z powodu ataków bojówkarskich grup pasterzy Fulani na społeczności chrześcijańskie. W okresie objętym tym raportem zginęły w tych atakach setki wiernych, a wsie i kościoły zostały doszczętnie spalone. Ponadto, w częściach północnej Nigerii chrześcijanie są traktowani jak obywatele drugiej klasy. Chrześcijanie muzułmańskiego pochodzenia spotykają się z prześladowaniami ze strony własnych rodzin”.


Chrześcijanie w Egipcie, którego chrześcijańska populacja wynosi 9 937 600, cierpi z powodu rozmaitych prześladowań.


"Ci, którzy pochodzą z rodzin muzułmańskich, spotykają się z olbrzymimi naciskami ze strony najbliższej i dalszej rodziny, by powrócili do islamu. Surowe restrykcje dotyczące budowania i naprawy miejsc kultu nie pozwalają chrześcijanom na zbieranie się, w dodatku do wrogości i przemocy wobec tych, którzy się zbierają. W ostatnich latach islamskie grupy ekstremistyczne atakowały chrześcijan i ich kościoły w wielu pełnych przemocy i zabójczych aktach”.


Republice Środkowoafrykańskiej (CAR) główną religią jest chrześcijaństwo i chrześcijańska populacja liczy ponad 3 450 000.


"W ostatnim roku sytuacja pogorszyła się dla chrześcijan w CAR, którzy spotykają się z nasilonymi naciskami ze strony muzułmanów. Chrześcijanom grożą także dżihadyści i grupy przestępcze, których działania zazębiają się. Cywile chrześcijańscy nadal są schwytani w pułapkę konfliktu między głównie muzułmańskimi Seleka i bojówkarskimi grupami samoobrony o nazwie anty-Balaka".


Algieria
, gdzie żyje około 125 tysięcy chrześcijan, "widziała rosnącą liczbę zamkniętych kościołów” w zeszłym roku.


"Równocześnie chrześcijańscy konwertyci stali się bardziej otwarci w sprawach swojego wyznania, co doprowadziło do odporu ze strony muzułmańskich rodzin i nietolerancyjnego społeczeństwa. Prawa dotyczące nie-muzułmańskich nabożeństw, zakazujące nawracania i zakazujące bluźnierstwa, czynią, że ewangelizowanie i publiczne wyrażanie wiary chrześcijańskiej jest także niebezpieczne”. 


Mali chrześcijańska populacja liczy 425 tysięcy ludzi.


"Ten zachodnioafrykański kraj staje się coraz bardziej wojowniczy. Szczególnie w północnej części kraju ta nietolerancja spowodowała wzrost przemocy wobec chrześcijan ze strony dżihadystów i grup przestępczych, w których interesie jest, by w kraju panował chaos i niestabilność”.


Mauritanii jest tylko około 10 tysięcy chrześcijan z populacji 4,5 miliona ludzi.


" 'Islamska Republika Mauritanii' — autokratyczny rząd 11 pod względem wielkości kraju Afryki – często działa jako protektor religii islamskiej. W efekcie państwo jest głównym źródłem prześladowań. Radykalni islamscy kaznodzieje i bojówkarze przyczyniają się do radykalizacji społeczeństwa, podsycając antagonizmy i nienawiść wobec nie-muzułmanów. Dodatkowo, system kastowy marginalizuje ciemnoskórych Mauretańczyków i tych, którzy nie wyznają islamu”.


Etiopii, gdzie główną religią jest chrześcijaństwo i chrześcijańska populacja liczy ponad 64 miliony, ”nasila się islamski radykalizm, zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie muzułmanie są w większości, chrześcijanie są nękani i często odmawia się im dostępu do wspólnych zasobów”.


Maroko
 liczy około 31,5 tysiąca populacji chrześcijańskiej.


"Chrześcijanie doznają prześladowań zarówno ze strony państwa, jak społeczeństwa. Istnieją restrykcje narzucone chrześcijanom przez państwo, takie jak konfiskaty chrześcijańskich tekstów pisanych po arabsku, restrykcje ewangelizacji i trudności z miejscami nabożeństw dla wiernych o muzułmańskim pochodzeniu. Radykalni muzułmanie w społeczeństwie także wywierają naciski na chrześcijan. Na obszarach wiejskich naciski ze strony rodziny i społeczności mogą być znaczne”.  


Tunezji dla małej społeczności chrześcijan, liczacej około 24 tysiące osób, ”życie w islamskim społeczeństwie oznacza wrogość i codzienne naciski”.


"A zagrożenie ze strony islamskich bojówkarzy –szczególnie tych, którzy wracają z walk w ISIS – nadal jest niepokojące z jednym zamachem samobójczym na posterunek policji w Tunisie we wrześniu i dużym atakiem w regionie przygranicznym z Algierią w lipcu 2018 roku”.


Kenii, kolejnym kraju afrykańskim, gdzie główną religią jest chrześcijaństwo, chrześcijanie są atakowani zarówno przez muzułmańskich oficjeli, jak przez grupy terrorystyczne.


"Zainspirowani przez islamskich radykałów z Somalii muzułmańscy politycy uczynili likwidację chrześcijaństwa swoim programem. Urzędnicy często żądają od kościołów  robienia rzeczy, które są niezgodne z ich wiarą, podczas gdy bojówkarze dokonują zamachów samobójczych i innych brutalnych czynów przeciwko tym, których uważają za wrogów islamu. Z powodu korupcji w agencjach rządowych, ci, którzy działają przeciwko chrześcijanom, niestety często cieszą się bezkarnością”.


artykule napisanym dla Open Doors 21 maja Lindy Lowry mówi, że Boko Haram, założone w 2002 roku w Nigerii, rozprzestrzeniło się na sąsiadujące kraje:


"Dokonali ataków terrorystycznych w Nigrze, Czadzie i Kamerunie, które spowodowały dramatyczne kryzysy uchodźców i problemy humanitarne. Uważa się ich za 'łowców niewolników', którzy w rajdach porywają kobiety na ‘żony’ na obszarach wokół jeziora Czad, które graniczy z Czadem, Nigrem, Kamerunem i Nigerią…  


W Ruandzie zamknięto tysiące kościołów i od lutego  2018 roku aresztowano co najmniej sześciu pastorów za ‘zanieczyszczanie hałasem’ i niedostosowanie się do przepisów budowlanych. We wschodniej prowincji, Kiwu Północny, Demokratycznej Republiki Konga przywódcy kościelni byli atakowani i zabijani. Podobno co najmniej 15 zbrojnych grup ekstremistycznych działa na tym terenie”.


Jak pokazuje brytyjski raport, w prześladowaniu chrześcijan i innych nie-muzułmanów nie chodzi o pochodzenie etniczne, rasę lub kolor skóry ani sprawców, ani ofiar; chodzi o ich religię. W Afryce rozmaite grupy islamistyczne atakują i próbują unicestwić chrześcijan za to, że są chrześcijanami. Jeśli te zbrodnie nie zostaną powstrzymane, jest wysoce prawdopodobne, że los afrykańskiego kontynentu będzie podobny do losu Bliskiego Wschodu: kiedyś był to region o chrześcijańskiej większości; obecnie chrześcijanie są małą, wymierającą, bezbronną mniejszością.


Africa: Alarming Rise of Christian Persecution

Gatestone Institute, 26 czerwca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Publicystka turecka z Ankary, która obecnie przebywa w Niemczech. Pisze o sobie, że urodziła się jako muzułmanka.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1628 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk