Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 05:38

« Poprzedni Następny »


Przypuszczalnie złamana kość 


Jerry A. Coyne 2015-06-04

Analiza sugeruje, że zwierzę spadło około metra w dół, łamiąc kość. Ponieważ taki upadek nie może zdarzyć się w wodzie, autorzy wnioskują, że stworzenie upadło na lądzie. Wychodząc od tego wniosku mówią, że Ossinodus, który żył 333 miliony lat temu, był czworonogiem – protopłazem żyjącym przynajmniej częściowo na lądzie – i że jest to najwcześniejszy znany czworonóg, ponieważ przedtem najstarsze niewątpliwe czworonogi pochodziły sprzed 327-331 milionów lat temu.

To jest praca daleko wykraczająca poza moje kompetencje, bo są tam wszelkiego rodzaju skomplikowane skanowania, analizy komputerowe i matematyczne skamieniałości „płazoryby”. Wnioskiem z nowego artykułu w PLoS ONE  Petera Bishopa i innych jest to, że ta skamieniałość, Ossinodussp., pokazuje zgrubienie na kości promieniowej (jedna z dwóch niższych kości kończyn przednich) i że to zgrubienie może stanowić częściowe, choć nie kompletne zaleczenie po złamaniu (są tam oznaki infekcji i zwierzę mogło umrzeć zanim kość zrosła się całkowicie). Analiza sugeruje, że zwierzę spadło około metra w dół, łamiąc kość. Ponieważ taki upadek nie może zdarzyć się w wodzie, autorzy wnioskują, że stworzenie upadło na lądzie.  


Wychodząc od tego wniosku mówią, że Ossinodus, który żył 333 miliony lat temu, był czworonogiem – protopłazem żyjącym przynajmniej częściowo na lądzie – i że jest to najwcześniejszy znany czworonóg, ponieważ przedtem najstarsze niewątpliwe czworonogi pochodziły sprzed 327-331 milionów lat temu. Jeśli ta praca i jej wnioski są poprawne, przesuwa to najwcześniejsze wyjście na ląd o między 2 a 5 milionów lat do tyłu w stosunku do tego, co było wiadomo wcześniej.


Tutaj jest to zwierzę, które bardzo przypomina słynnego Tiktaalik, który sam jest formą przejściową (lub czymś z nią spokrewnionym) między rybami a płazami. Widać także zgrubienie na przedniej kończynie i podpis z artykułu:Dzięki skanowaniu CT (tomografia komputerowa) byli w stanie zajrzeć przez zgrubienie do kości i sugerują, że było tam złamanie, wskazujące, że zwierzę spadło na przednią kończynę. Tutaj jest rekonstrukcja złamania; strzałka pokazuje pięć różnych modeli, które użyli autorzy do sprawdzenia, co mogło spowodować złamanie:Po zrobieniu tych modeli, wyliczeniu przypuszczalnej wagi zwierzęcia (10-25 kg) i poczynieniu kilku innych założeń, doszli do wniosku, że złamanie musiało być rezultatem upadku z wysokości między 0,85 a 1,1 metra. Mówią, że nie mogło się to zdarzyć w wodzie i – wykluczając inne wyjaśnienia – argumentują, że pokazuje to całkiem wyraźnie, iż było to zwierzę lądowe. Ich zdaniem rozpoczęła się inwazja na ląd:

Ponieważ wszystkie nasze oszacowania i założenia leżące u podstaw powyższych kalkulacji były czynione bardzo ostrożnie (np. celowo zawyżone oszacowanie wagi ciała), jesteśmy pewni, że siła wymagana do złamania kości promieniowej w ten sposób była duża i że upadek na lądzie jest całkowicie możliwy z punktu widzenia mechaniki. Sposób przemieszczenia wzdłuż pęknięcia (Rys. 7a), zgodny z hipotezą spadku, jest bardzo podobny do złamań kości promieniowej u ludzi, które zdarzają się przy upadku na wyciągnięte ramię, kiedy kość ramienna wbija się w głowę kości promieniowej [33, 34]. Ponieważ siłą wymaganą do złamania FEA był rozłożony ciężar, wyklucza to możliwość, że złamanie wynikło z ugryzienia (drapieżnika), gdzie wbijający się ząb dałby przestrzennie skoncentrowany nacisk. Dlatego wnioskujemy, że najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem złamania kości promieniowej Ossinodus było to, że zwierzę żyło na lądzie i doznało upadku.

Twierdzą też z dużą pewnością, że ten gatunek jest wcześniejszy od kolejnego lądowego kręgowca o kilka milionów lat:

Ossinodus jest najstarszym czworonogiem zaadaptowanym do życia na lądzie, co jest wykazane z punktu widzenia biomechanicznego, i jest o przynajmniej dwa miliony lat starszy od Casineria kiddi oraz o przynajmniej pięć milionów lat starszy od zestawu czworonogów z East Kirkton. Te małe (na ogół poniżej 40 cm długości), szkockie czworonogi uważano poprzednio za najstarsze kręgowce zaadaptowane do życia na lądzie.  

Jest to intrygujące odkrycie i autorzy dokonali olbrzymiej pracy. Jest możliwe, że istotnie mają rację, ale mam kilka pytań co do pewności wniosków autorów. Niektóre z tych zastrzeżeń mogą odzwierciedlać moją ignorancję w kwestii analizy, bo jest rzeczywiście skomplikowana i czytelnicy o zainteresowaniach biomechanicznych powinni przeczytać tę pracę, która jest dostępna (link podany poniżej).


1. Czy to stworzenie było lądowe?
Nie wiemy. Skamieniałość została oczywiście znaleziona w skale osadowej, tj. było pogrzebane pod wodą. Ossinodus mógł być ziemno-wodny, jak musiały być wczesne płazy, ale mógł także być w pełni wodny. Poza złamaną kością promieniowa nie ma żadnego niezależnego dowodu, że był częściowo lub w pełni naziemny.  

2. Czy patologia jednoznacznie pokazuje złamanie spowodowane upadkiem? Jestem pewien, że są inne wyjaśnienia tej dysplazji lub także złamania (jeśli istotnie było to złamanie, które zdarzyło się za życia), włącznie z anomaliami rozwojowymi. Czy możemy z wystarczająca pewnością wykluczyć wszystkie inne przyczyny (włącznie z ugryzieniami), by uznać, że był to upadek na lądzie? Czy istnieją jakieś dowody, że ryby łamią kości w ten sam sposób?  

3. Próbka jest zbyt mała. Mamy jeden okaz z jedną złamaną kością w kończynie przedniej. Czy to wystarcza do wyciągania tak daleko sięgających wniosków? Miło byłoby mieć  albo próbki z innymi złamanymi kośćmi, albo jakieś inne wskazania na lądowość.


W sumie mamy tutaj intrygujące odkrycie i autorzy mogą mieć rację, ale dane – i skomplikowana analiza - nie przekonały mnie w sposób wystarczający do wyciągnięcia wniosku, że mamy tu zwierzę, które było jednoznacznie lądowe lub wodno-lądowe. Gdybym ja to pisał, zastrzegłbym się nieco bardziej niż robią to autorzy, kiedy twierdzą, że znaleźli lądowego czworonoga „co jest wykazane z punktu widzenia biomechanicznego”.


Zastanawiam się także, dlaczego opublikowali artykuł w PLoS ONE, piśmie, które ma mniej rygorystyczny proces recenzyjny niż pisma, które sprawdzają rzeczy nie tylko pod względem solidności, ale także nowości odkryć. Gdybym miał jednoznaczne dowody na najwcześniejsze zwierzę lądowe, jak twierdzą autorzy, posłałbym to do „Nature” lub „Science”.


I, jak powiedziałem, niektóre z moich pytań mogą odzwierciedlać moją niewiedzę o metodach i analizach, ale najwcześniejszy znany czworonóg naprawdę zasługuje na publikację w bardziej renomowanym piśmie.

h/t: Steve

__________

Bishop, P. J.,   Walmsley C. W., Phillips M. J., Quayle M. R. , Boisvert C. A., and McHenry C. R.. 2015. Oldest pathology in a tetrapod gone illuminates the origin of terrestrial vertebrates. PLoS ONE 10(5): e0125723. doi:10.1371/journal.pone.0125723


Putative amphibian fossil shows broken bone said to be first indication of terrestriality

Why Evolution Is True, 26 maja 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1325 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk