Prawda

Czwartek, 14 listopada 2019 - 12:35

« Poprzedni Następny »


Przypuszczalnie złamana kość 


Jerry A. Coyne 2015-06-04

Analiza sugeruje, że zwierzę spadło około metra w dół, łamiąc kość. Ponieważ taki upadek nie może zdarzyć się w wodzie, autorzy wnioskują, że stworzenie upadło na lądzie. Wychodząc od tego wniosku mówią, że Ossinodus, który żył 333 miliony lat temu, był czworonogiem – protopłazem żyjącym przynajmniej częściowo na lądzie – i że jest to najwcześniejszy znany czworonóg, ponieważ przedtem najstarsze niewątpliwe czworonogi pochodziły sprzed 327-331 milionów lat temu.

To jest praca daleko wykraczająca poza moje kompetencje, bo są tam wszelkiego rodzaju skomplikowane skanowania, analizy komputerowe i matematyczne skamieniałości „płazoryby”. Wnioskiem z nowego artykułu w PLoS ONE  Petera Bishopa i innych jest to, że ta skamieniałość, Ossinodussp., pokazuje zgrubienie na kości promieniowej (jedna z dwóch niższych kości kończyn przednich) i że to zgrubienie może stanowić częściowe, choć nie kompletne zaleczenie po złamaniu (są tam oznaki infekcji i zwierzę mogło umrzeć zanim kość zrosła się całkowicie). Analiza sugeruje, że zwierzę spadło około metra w dół, łamiąc kość. Ponieważ taki upadek nie może zdarzyć się w wodzie, autorzy wnioskują, że stworzenie upadło na lądzie.  


Wychodząc od tego wniosku mówią, że Ossinodus, który żył 333 miliony lat temu, był czworonogiem – protopłazem żyjącym przynajmniej częściowo na lądzie – i że jest to najwcześniejszy znany czworonóg, ponieważ przedtem najstarsze niewątpliwe czworonogi pochodziły sprzed 327-331 milionów lat temu. Jeśli ta praca i jej wnioski są poprawne, przesuwa to najwcześniejsze wyjście na ląd o między 2 a 5 milionów lat do tyłu w stosunku do tego, co było wiadomo wcześniej.


Tutaj jest to zwierzę, które bardzo przypomina słynnego Tiktaalik, który sam jest formą przejściową (lub czymś z nią spokrewnionym) między rybami a płazami. Widać także zgrubienie na przedniej kończynie i podpis z artykułu:Dzięki skanowaniu CT (tomografia komputerowa) byli w stanie zajrzeć przez zgrubienie do kości i sugerują, że było tam złamanie, wskazujące, że zwierzę spadło na przednią kończynę. Tutaj jest rekonstrukcja złamania; strzałka pokazuje pięć różnych modeli, które użyli autorzy do sprawdzenia, co mogło spowodować złamanie:Po zrobieniu tych modeli, wyliczeniu przypuszczalnej wagi zwierzęcia (10-25 kg) i poczynieniu kilku innych założeń, doszli do wniosku, że złamanie musiało być rezultatem upadku z wysokości między 0,85 a 1,1 metra. Mówią, że nie mogło się to zdarzyć w wodzie i – wykluczając inne wyjaśnienia – argumentują, że pokazuje to całkiem wyraźnie, iż było to zwierzę lądowe. Ich zdaniem rozpoczęła się inwazja na ląd:

Ponieważ wszystkie nasze oszacowania i założenia leżące u podstaw powyższych kalkulacji były czynione bardzo ostrożnie (np. celowo zawyżone oszacowanie wagi ciała), jesteśmy pewni, że siła wymagana do złamania kości promieniowej w ten sposób była duża i że upadek na lądzie jest całkowicie możliwy z punktu widzenia mechaniki. Sposób przemieszczenia wzdłuż pęknięcia (Rys. 7a), zgodny z hipotezą spadku, jest bardzo podobny do złamań kości promieniowej u ludzi, które zdarzają się przy upadku na wyciągnięte ramię, kiedy kość ramienna wbija się w głowę kości promieniowej [33, 34]. Ponieważ siłą wymaganą do złamania FEA był rozłożony ciężar, wyklucza to możliwość, że złamanie wynikło z ugryzienia (drapieżnika), gdzie wbijający się ząb dałby przestrzennie skoncentrowany nacisk. Dlatego wnioskujemy, że najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem złamania kości promieniowej Ossinodus było to, że zwierzę żyło na lądzie i doznało upadku.

Twierdzą też z dużą pewnością, że ten gatunek jest wcześniejszy od kolejnego lądowego kręgowca o kilka milionów lat:

Ossinodus jest najstarszym czworonogiem zaadaptowanym do życia na lądzie, co jest wykazane z punktu widzenia biomechanicznego, i jest o przynajmniej dwa miliony lat starszy od Casineria kiddi oraz o przynajmniej pięć milionów lat starszy od zestawu czworonogów z East Kirkton. Te małe (na ogół poniżej 40 cm długości), szkockie czworonogi uważano poprzednio za najstarsze kręgowce zaadaptowane do życia na lądzie.  

Jest to intrygujące odkrycie i autorzy dokonali olbrzymiej pracy. Jest możliwe, że istotnie mają rację, ale mam kilka pytań co do pewności wniosków autorów. Niektóre z tych zastrzeżeń mogą odzwierciedlać moją ignorancję w kwestii analizy, bo jest rzeczywiście skomplikowana i czytelnicy o zainteresowaniach biomechanicznych powinni przeczytać tę pracę, która jest dostępna (link podany poniżej).


1. Czy to stworzenie było lądowe?
Nie wiemy. Skamieniałość została oczywiście znaleziona w skale osadowej, tj. było pogrzebane pod wodą. Ossinodus mógł być ziemno-wodny, jak musiały być wczesne płazy, ale mógł także być w pełni wodny. Poza złamaną kością promieniowa nie ma żadnego niezależnego dowodu, że był częściowo lub w pełni naziemny.  

2. Czy patologia jednoznacznie pokazuje złamanie spowodowane upadkiem? Jestem pewien, że są inne wyjaśnienia tej dysplazji lub także złamania (jeśli istotnie było to złamanie, które zdarzyło się za życia), włącznie z anomaliami rozwojowymi. Czy możemy z wystarczająca pewnością wykluczyć wszystkie inne przyczyny (włącznie z ugryzieniami), by uznać, że był to upadek na lądzie? Czy istnieją jakieś dowody, że ryby łamią kości w ten sam sposób?  

3. Próbka jest zbyt mała. Mamy jeden okaz z jedną złamaną kością w kończynie przedniej. Czy to wystarcza do wyciągania tak daleko sięgających wniosków? Miło byłoby mieć  albo próbki z innymi złamanymi kośćmi, albo jakieś inne wskazania na lądowość.


W sumie mamy tutaj intrygujące odkrycie i autorzy mogą mieć rację, ale dane – i skomplikowana analiza - nie przekonały mnie w sposób wystarczający do wyciągnięcia wniosku, że mamy tu zwierzę, które było jednoznacznie lądowe lub wodno-lądowe. Gdybym ja to pisał, zastrzegłbym się nieco bardziej niż robią to autorzy, kiedy twierdzą, że znaleźli lądowego czworonoga „co jest wykazane z punktu widzenia biomechanicznego”.


Zastanawiam się także, dlaczego opublikowali artykuł w PLoS ONE, piśmie, które ma mniej rygorystyczny proces recenzyjny niż pisma, które sprawdzają rzeczy nie tylko pod względem solidności, ale także nowości odkryć. Gdybym miał jednoznaczne dowody na najwcześniejsze zwierzę lądowe, jak twierdzą autorzy, posłałbym to do „Nature” lub „Science”.


I, jak powiedziałem, niektóre z moich pytań mogą odzwierciedlać moją niewiedzę o metodach i analizach, ale najwcześniejszy znany czworonóg naprawdę zasługuje na publikację w bardziej renomowanym piśmie.

h/t: Steve

__________

Bishop, P. J.,   Walmsley C. W., Phillips M. J., Quayle M. R. , Boisvert C. A., and McHenry C. R.. 2015. Oldest pathology in a tetrapod gone illuminates the origin of terrestrial vertebrates. PLoS ONE 10(5): e0125723. doi:10.1371/journal.pone.0125723


Putative amphibian fossil shows broken bone said to be first indication of terrestriality

Why Evolution Is True, 26 maja 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1031 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk