Prawda

Piątek, 12 sierpnia 2022 - 05:05

« Poprzedni Następny »


„ Całujące się” koralowce złapane in flagranti


Ed Yong 2016-07-28

Nowy, podwodny mikroskop daje naukowcom niesłychane zbliżenie do życia w rafie koralowej.Koralowiec Pocillopora pod oświetleniem fluorescencyjnym. Fluorescencyjny obraz koralowca Pocillopora damicornis zapisany w laboratorium. Pole widzenia 4.2 x 3.5 mm <br /> Zdjęcie: ANDREW MULLEN
Nowy, podwodny mikroskop daje naukowcom niesłychane zbliżenie do życia w rafie koralowej.

Koralowiec Pocillopora pod oświetleniem fluorescencyjnym. Fluorescencyjny obraz koralowca Pocillopora damicornis zapisany w laboratorium. Pole widzenia 4.2 x 3.5 mm 
Zdjęcie: ANDREW MULLENRafy koralowe mogą ciągnąć się tysiącami kilometrów i fotogeniczna menażeria, jaka je zamieszkuje, jest oczywista dla nagiego oka. Ale rafy zbudowane są z maleńkich polipów koralowców – zwierząt z czułkami, które wyglądają jak ukwiały i są wielkości zaledwie kilku milimetrów.


Mikroby, od których zależą, włącznie z glonami dostarczającymi im energii i bakteriami oraz wirusami pokrywającymi ich powierzchnie, są jeszcze mniejsze. Dla zrozumienia, jak działa rafa koralowa, trzeba przypatrzyć jej się z bliska.


Tak więc Andrew Mullen i Tali Treibitz z University of California San Diego zbudowali podwodny mikroskop, który po raz pierwszy pozwala nurkom na najechanie kamerą na dzikie koralowce. Nazwali go Benthic Underwater Microscope, czyli BUM.


OBEJRZYJ: Podwodny mikroskop pozwala naukowcom na obserwowanie uprzednio niewidzianego zachowania malutkich polipów, które tworzą olbrzymie rafy koralowe.

 


Używając BUM, zespół zobaczył stronę koralowców, która z tego, co wiedzą, nigdy przedtem nie została udokumentowana. Ustawili mikroskop na rafie koralowej w Morzu Czerwonym i pracował przez całą noc. Kiedy następnego dnia oglądali materiał zdjęciowy, zobaczyli, że sąsiadujące ze sobą polipy okresowo przechylały się i przytykały gębami.


Nazwali to „całowaniem się polipów” i podejrzewają, że koralowce z jakiegoś powodu wymieniają pokarm lub składniki odżywcze. „Z pewnością jesteśmy pierwszymi, którzy zobaczyli to w naturze” – mówi Mullen.


Nowy mikroskop składa się z kamery, soczewki i sześciu diod świecących (LED), które działają jak błysk, wszystko zamknięte w cylindrze wielkości przedramienia i kontrolowane przez podwodny komputer. Soczewka działa podobnie do ludzkiego oka – elastyczna błona otoczona przez płyn. Przez zmianę ciśnienia płynu możesz szybko i dokładnie dopasować kształt błony, a więc głębię na której skupia się obiektyw.


Zazwyczaj naukowcy brali próbki do laboratorium i obserwowali je pod mikroskopem. Powoduje to uszkodzenia tych kruchych struktur, a laboratorium nigdy nie może prawdziwie odtworzyć skomplikowanego i wiecznie zmieniającego się środowiska oceanu.


BUM potrafi pokazać obiekty odległe od siebie zaledwie o parę mikrometrów (milionowych metra), co oznacza, że naukowcy z łatwością mogą robić zdjęcia polipów koralowych, jak również komórek glonów, na których polegają.Mullen i Treibitz ustawili soczewkę na pracę z bezpiecznej odległości, mogli więc umieścić BUM do 6 centymetrów od korala. „Jeśli robimy tak wielki, kosztowny wysiłek, żeby zobaczyć te rzeczy w oceanie, nie chcemy ich zakłócić” – mówi Mullen.


Widzieli także inne ślady skoordynowanego zachowania wśród koralowców. Choć te zwierzęta otrzymują wiele ze swojego pożywienia od glonowych partnerów, są także drapieżnikami i potrafią chwytać plankton przy pomocy jadowitych parzydełek. Mullen i Treibitz odkryli, że jeśli jeden polip złapie za dużo planktonu, często splata swoje czułki z czułkami sąsiada w czymś, co wygląda na wspólne trawienie zdobyczy.


Na rafie koralowej nie wszystko jest jednak spokojem i harmonią. Przestawiając pewne kolonie koralowców blisko innych Mullen i Treibitz użyli BUM do filmowania ich walk. Jeśli sąsiadami zostawały różne gatunki, wytwarzały białe sieci. Te „włókna mezenterialne” są w istocie częścią ich układu trawiennego i wypakowane są parzącymi komórkami. Przez dosłowne wydarcie sobie bebechów koralowce atakują i zabijają swoich rywali. Ta wojna jest dobrze znana badaczom koralowców i amatorom raf koralowych.Rafy koralowe zbudowane są przez maleńkie zwierzęta – koralowce.

Zdjęcie: ANDREW MULLEN

Ale z BUM, “można naprawdę zacząć oglądać drobne szczegóły i zachowanie poszczególnych polipów” – mówi Mullen.


Koralowce mają także innych, niepokojących rywali. Kiedy ciepło powoduje, że eksmitują swoich glonowych sojuszników, tracą zarówno dostawy energii, jak barwę. W tym wyblakłym i kruchym stanie mogą zostać szybko porośnięte innym rodzajem glonów, zwanych glonami darniowymi. Tyle było już wiadomo, ale zespół BUM pokazał, że glony darniowe nie zarastają polipów; zamiast tego rosną między nimi i wokół nich, tworząc rodzaj kraty przypominającej plaster miodu. Jest to ważny pierwszy krok do zrozumienia, jak walka między koralowcami i glonami darniowymi zaczyna prowadzić do wyblakłej rafy i dlaczego właściwie koralowce zaczynają umierać.

“Jedną z rzeczy, która mnie ekscytuje, jest dopuszczenie do tej technologii ekologów zajmujących się koralowcami– mówi Mullen. – Są oni tymi, którzy potrafią użyć ich z pożytkiem”. Razem z kolegami próbują teraz zbudować mniejszy, tańszy i łatwiejszy w użyciu BUM. Chcą także wyposażyć go w specjalne funkcje, takie jak zdolność śledzenia ruchów małych cząstek w wodzie lub mierzenia stężenia ważnych składników chemicznych.


Jest to właściwy czas na taką technologię, ponieważ jest teraz jasne, że mikroby zarządzają znaczą częścią życia w oceanie – a są to formy życia, których nie widać gołym okiem. Wytwarzają wiele tlenu, którym oddychamy. Rozkładają resztki wycieków ropy. Wpływają na los raf koralowych. Jak powiedział w 2002 r. pewien biolog morza: mikroskop, który mógłby pokazać te mikroby w ich naturalnym środowisku, mógłby „zrobić dla ekologii mikrobów to, co teleskop Galileusza zrobił dla astronomii”.

 

Kissing Corels Filmed in the Wild for the First Time

Not Exactly Rocket Science, 12 lipca 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaEd Yong 


Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk