Prawda

Czwartek, 18 sierpnia 2022 - 06:10

« Poprzedni Następny »


Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów


Sheri Oz 2021-06-01

Graffiti na barierze chroniącej przed palestyńskimi terrorystami.
Graffiti na barierze chroniącej przed palestyńskimi terrorystami.

Jako emerytowana terapeutka ze specjalnością stanów pourazowych nie mogę zignorować słów palestyńskiej Arabki w promocyjnym wideo, zapraszającym do uczestnictwa 15 maja w ceremonii upamiętnienia Dnia Nakby (o czym wcześniej pisałam już tutaj). Arabska działaczka mówiła:

 

Bo nadal jesteśmy schwytani w naszej roli ofiar


Palestyńscy Arabowie twierdzą, że są ofiarami Izraela w wyniku tego, że wygraliśmy wojnę, której otwarcie głoszonym celem była eksterminacja Żydów w 1948 roku. To stało się ich Nakbą, katastrofą, czyli straszliwym upokorzeniem przez nas, bowiem dhimmi Żydzi zwyciężyli militarnie potężną arabską Ummah. To jest nie do zniesienia. Próbują więc wszelkimi możliwymi sposobami odzyskać swój honor – najpierw przy pomocy wojen, ostrzeliwaniem rakietami i terroryzmu. Obecnie próbują podstępem skłonić nas, byśmy uwierzyli, że tak naprawdę to oni chcą z nami pokoju, chcą być naszymi partnerami i podobnie mówią wszystkie tak zwane NGO pokojowej koegzystencji, hojnie wspierane europejskimi funduszami.


A co to ma wspólnego z palestyńskimi Arabami jako ofiarami Izraela?


Przede wszystkim chcę wyraźnie powiedzieć, że nie popieram olimpiad cierpiętnictwa. Nie zajmuję się w tym artykule kwestią tego, kto jest czyją ofiarą. Jest to tylko rozważenie twierdzenia, że palestyńscy Arabowie są wiecznymi ofiarami izraelskiego okupanta. Moja stronniczość oczywiście zabarwi zastosowanie mojej klinicznej ekspertyzy do sprawy palestyńskiej martyrologii i przedstawiam tutaj moje myśli, żeby pokazać naturę tej dyskusji.  


Możemy najpierw spojrzeć na sytuacje, w których prześladowanie ofiary nie jest kwestionowane: maltretowana żona lub maltretowane, wykorzystywane dziecko. Nikt nie chce, by maltretowana żona lub dziecko były schwytane w ich rolach ofiary. W rzeczywistości my, terapeuci, mówimy naszym klientom, że najlepszą zemstą na sprawcach, którzy ich maltretowali, jest życie dobrym życiem. Rodzaj powiedzenia „spadaj na drzewo!” i zagranie na nosie sprawcy, niezależnie od tego, czy udało się uzyskać sprawiedliwość w sądzie, czy nie.


W terapeutycznych działaniach ważna jest pomoc w ucieczce spod kontroli sprawcy fizycznego, seksualnego lub emocjonalnego maltretowania. I nie polega to na proponowaniu  kuszenia losu, drażnienia głodnego lwa ani szczypania demona, który nawet nie patrzy w twoją stronę. Innymi słowy, wysadzanie się w powietrze w izraelskiej restauracji, żeby zabić rodziny, które właśnie zamawiają pizzę, nie jest czymś, co polecałby ofierze terapeuta. Wysyłanie zapalających latawców i rakiet z Gazy do Izraela, kiedy Izraelczycy uprawiają swoje pola, jadą do pracy lub siadają do posiłku, nie jest czymś, co polecałby ofierze terapeuta. Podchodzenie do przejścia granicznego między Autonomią Palestyńską a Izraelem wymachując nożem, lub kierowanie pędzącego samochodu na żołnierzy także nie jest czymś, co sugerowałby ofierze terapeuta. Jest to odwrotność budowania nowego życia po maltretowaniu.


W końcu, nawet JEŚLI (a jest to wielkie „jeśli”) – palestyńscy Arabowie byli ofiarami izraelskiej okupacji, to po podpisaniu przez Arafata Porozumień z Oslo w 1995 roku nie mogą twierdzić, że są okupowani. Oslo pozwoliło na utworzenie AP, dając palestyńskim Arabom z Judei i Samarii panowanie na Obszarach A i B nad wszystkim poza sprawami bezpieczeństwa, które zagroziłyby Izraelowi, i Izrael usunął wszystkich Żydów z Gazy w 2005 roku, przekazując klucze arabskim mieszkańcom. Można to porównać do ofiary maltretowania, która znalazła bezpieczne mieszkanie, oddzielnie od sprawcy. Ofiary przemocy domowej, czy to nieletni, czy dorośli, otrzymują w takiej sytuacji pomoc w zorganizowaniu własnego życia, niezależnego od byłego prześladowcy. I otrzymują pomoc w zrozumieniu, że fantazje o zemście (lub rzeczywiste akty zemsty) trzymają ofiary związane ze sprawcą równie niezawodnie, jak gdyby nadal żyły pod dachem sprawcy.   

 

Zastanawia także użycie zwrotu “nasza rola ofiar” Dlaczego rola? Nigdy nie słyszałam człowieka w stanie pourazowym, który mówi, że jest schwytany w rolę ofiary. Słyszałam jak mówili, że chcą przestać “być ofiarą”, a nie “być w roli ofiary”. „Rola” sugeruje  scenariusz, przedstawienie, odegranie roli, coś, co się przyjmuje. Innymi słowy, “rola” sugeruje stronę czynną raczej niż bierną. Można wejść w rolę. A to, oczywiście, sugeruje, że można także z niej wyjść.


Dlaczego styl mówienia jest bardzo ważny?


Ponieważ człowiek po przeżyciu traumy powiedziałby: Chcę przestać czuć się jak ofiara. Albo: Chcę przestać zachowywać się jak ofiara. I to oznacza odzyskanie kontroli nad sobą, posiadanie sprawczości, przyjęcie odpowiedzialności za własne życie przez zrobienie czegoś inaczej: „Przestanę być ofiarą niezależnie od tego, co zrobisz lub co powiesz” To wymaga olbrzymiej pracy psychologicznej i nie jest „rolą”, z której łatwo wyjść.  


Oczywiście, przyjęcie odpowiedzialności za siebie jest jedynie rozsądne po tym, jak ofiara znajdzie się w bezpiecznym miejscu. Porozumienia z Oslo i wycofanie Izraela z Gazy można z tym porównać – dostarczenie bezpiecznego miejsca, w którym palestyńscy Arabowie mogą zająć się własnymi potrzebami, zbudować zdrowe społeczeństwo, żyć w godności i dobrobycie. Z pewnością wszystkie fundusze dostarczone przez społeczność międzynarodową powinny były dostarczyć finansowych zasobów, by to umożliwić. Jednak…


Palestyńczycy nie uważają, że są w bezpiecznym miejscu. Ich bezpiecznym miejscem jest to, co obecnie jest państwem Izrael. Pamiętajcie, ich Nakba datuje się na 1948 rok, nie na 1967. Kiedy mówią, że Izrael okupuje palestyńskie ziemie, mają na myśli CAŁY IZRAEL, a nie tylko Judeę & Samarię i Gazę. Ci, którzy wierzą, że Palestyńczycy chcą rozwiązania w postaci dwóch państw w granicach z 1967 roku, zwyczajnie ich nie słuchają. Ile razy muszą krzyczeć “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”, zanim ludzie uwierzą im na słowo?


Przy takiej rzeczywistości są zdecydowani walczyć z Izraelem aż do upadku Izraela. Samo  istnienie państwa żydowskiego upokarza ich i użyją wszelkich możliwych środków, by wymazać żydowską suwerenność.  


I teraz “rola ofiary” ma sens: przyjęcie przez Palestyńczyków roli ofiary służy określonemu celowi. Przez odgrywanie ofiary poruszają czułą strunę w sercu Żyda, którego poczucie winy motywuje do zmiany – w odróżnieniu od arabskiej kultury honoru, w którym motywacja do zmiany przychodzi z potrzeby uśmierzenia upokorzenia przez pozbycie się źródła tego upokorzenia. Przez odgrywanie roli ofiary strasznego Żyda palestyński Arab przeciąga na swoją stronę członków międzynarodowej społeczności, którzy nie mają żadnego pojęcia o historii i chcą być widziani jako dobrzy ludzie, którzy popierają słabszego.


Jeśli celem Palestyńczyków działających w palestyńsko-izraelskich NGO mówiących o koegzystencji naprawdę jest życie w pokoju, gdzie z jednej strony będzie odnoszący sukcesy, arabski, suwerenny, polityczny byt, a z drugiej Izrael, to nie mają żadnej potrzeby odgrywania roli ofiary. Dawno temu mogli użyć olbrzymich zasobów przysyłanych im z innych krajów do zbudowania infrastruktury, ulepszenia swoich systemów zdrowia, edukacji i opieki społecznej i zapewnienia zatrudnienia swojej populacji. To byłaby paralela do celu klinicznej pracy z ofiarami maltretowania: życie dobrym życiem. 


Jeśli jednak celem palestyńsko-izraelskich NGO mówiących o koegzystencji jest zniszczenie  Izraela i odwrócenie przyczyny ich upokorzenia - Nakby z 1948 roku - to ich “rola ofiary” jest cyniczną sztuczką do delegitymizowania żydowskiego państwa do takiego stopnia, że jeśli któregoś dnia miałoby im się udać pokonanie Izraela, reszta świata będzie tylko ziewać.  


Tak więc, jeśli palestyńscy Arabowie są ofiarami, to twierdzę, że są ofiarami własnej, opartej na honorze kultury i to trzyma ich w pułapce, a nie my. Wydaje się, że wiele państw członkowskich wielkiej arabskiej Ummah zaczęło to dostrzegać i zawierają porozumienia o normalizacji stosunków z Izraelem, idąc naprzód na Bliskim Wschodzie do przyszłości z nowymi możliwościami. Czego potrzeba by palestyńscy Arabowie do nich dołączyli?  

 

A Trauma Therapist on the Ongoing Victim Status of the Palestinian Arabs

Israel Diaries, 6 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Sheri Oz


Urodzona w Kanadzie w 1951 roku, w wieku 26 lat wyemigrowała do Izraela, gdzie studiowała rolnictwo, po studiach wróciła do Kanady, studiowała psychologię. W 1986 wróciła do Izraela zajmując się psychoterapią rodzin. Autorka książki  Overcoming Childhood Sexual Trauma: A Guide to Breaking Through the Wall of Fear for Practitioners and Survivors

 

Sheri Oz prowadzi blog Israel  Diaries.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1090 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk