Prawda

Wtorek, 11 sierpnia 2020 - 12:58

« Poprzedni Następny »


Pozorowana wojna Turcji z dżihadystami


Burak Bekdil 2016-05-11

Turecki Zarząd Główny ds. Religijnych (Diyanet), najwyższa oficjalna władza religijna w kraju, wydała niedawno komiks dla dzieci narodu, mówiąc im, jak cudownie jest zostać islamskim męczennikiem.<br />
Turecki Zarząd Główny ds. Religijnych (Diyanet), najwyższa oficjalna władza religijna w kraju, wydała niedawno komiks dla dzieci narodu, mówiąc im, jak cudownie jest zostać islamskim męczennikiem.


Teoretycznie Turcja jest częścią międzynarodowej koalicji, która walczy z Państwem Islamskim (ISIS). Od kiedy w zeszłym roku dołączyła do walki, aresztowała dziesiątki wojowników ISIS, uczyniła pewne wysiłki, by uszczelnić granicę z Syrią i określiła ISIS jako organizację terrorystyczną. Policja turecka przeprowadziła naloty na podejrzanych agentów ISIS. Ministerstwo spraw wewnętrznych Turcji uaktualniło listę “poszukiwanych terrorystów", by objęła 23 wojowników ISIS i wyznaczyła nagrodę ponad 42 milionów lirów tureckich (ponad 14 milionów dolarów) za każdą informację, która doprowadzi do pochwycenia podejrzanych. Jest to jednak tylko część opowieści.

24 marca sąd turecki zwolnił siedmiu członków ISIS, włącznie z dowódcą operacji dżihadystów na ziemi tureckiej. W sumie przed sądem stoi 96 podejrzanych, włącznie z tymi siedmioma, którzy byli zatrzymani i zostali zwolnieni. Wszyscy odpowiadają z wolnej stopy, choć akt oskarżenia przeciwko nim twierdzi, że byli:

"zaangażowani w działalność organizacji terrorystycznej o nazwie DAESH [arabski akronim ISIS]. Podejrzani wysyłali ludzi do stref konfliktu; stosowali naciski, siłę, przemoc i groźby, używając nazwy organizacji terrorystycznej i dostarczali członków i wsparcia logistycznego tej grupie”.

Te zwolnienia podejrzanych o terroryzm stoją w ostrym przeciwieństwie do innej decyzji sądu, który orzekł o zatrzymaniu w areszcie na czas procesu czterech akademików, którzy podpisali petycję o pokój w sporze Turcji z Kurdami. W odróżnieniu od wojowników ISIS, akademicy pozostają za kratami.


Rząd turecki, który kontroluje niemal całe sądownictwo, wspiera się na oddolnym poparciu ludzi o  islamistycznych sympatiach najrozmaitszych odcieni – od islamistów, poprzez “dżihadystów light” do radykałów. 


W zeszłym roku sondaż przeprowadzony przez tureckie MetroPOLL pokazał, że co piąty Turek uważa, że zamach na „Charlie Hebdo” w Paryżu był naturalną reakcją wobec ludzi, którzy obrazili Proroka Mahometa [tylko 16,4% Turków uważało, że był to zamach na wolność słowa]. Wśród głosujących na rządzącą Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) poziom aprobaty zamachu wynosił 26,4% i tylko 6,2% uważała to za zamach na wolność słowa. Tylko 17,8% wyborców AKP uważała, że zamach był dziełem radykalnych islamistów. Trzy czwarte głosujących na AKP uważało, że poszkodowanymi byli muzułmanie, a tylko 15,4% uważało, że ofiarami byli zamordowani karykaturzyści. Dwie trzecie głosujących na AKP uważa, że chrześcijańscy krzyżowcy nadal atakują islam.


Fakt, że główni podejrzani z ISIS są obecnie wolni, bo rząd obawia się, że będzie źle wyglądać w oczach swoich islamistycznych zwolenników, tylko częściowo wyjaśnia oburzające orzeczenia sądowe w sprawie dżihadystów i akademików. „Podejrzani mogą trzymać rząd turecki jako zakładnika… A jeśli grozili władzom, że ujawnią wsparcie rządowe dla swojej organizacji w przeszłości? Normalnie nie wychodzisz wolny przy tak poważnych oskarżeniach” – powiedział jeden z dyplomatów zachodnich w Ankarze.


Rosja twierdzi, że Turcja wspiera Państwo Islamskie przez handlowanie ropą naftową dżihadystów, ich głównym źródłem pieniędzy. Nowy raport twierdzi, suma dostaw do terrorystów w Syrii w zeszłym roku wynosiła: 2,5 tysiąca ton azotanu amonu; 456 ton azotanu potasu; 75 ton proszku aluminium; azotan sodu; gliceryna; i kwas azotowy. W raporcie czytamy:

"W celu przechodzenia bez przeszkód przez kontrole graniczne, praktycznie z współudziałem władz tureckich, produkty są przetwarzane dla firm zarejestrowanych rzekomo w Jordanii i Iraku ... Rejestracja i przetwarzanie cargo są zorganizowane na posterunkach celnych w [tureckich] miastach Antalya, Gaziantep i Mersin. Po dokonaniu niezbędnych procedur ładunki przechodzą bez przeszkód przez przejścia graniczne w Cilvegozu i Oncupinar."

Turcja nadal prowadzi pozorowaną wojnę z terrorystami dżihadystycznymi. Na spotkaniu w marcu z wysokimi funkcjonariuszami USA król Abdullah z Jordanii oskarżył Turcję o eksportowanie terrorystów do Europy. Powiedział: "Fakt, że terroryści idą do Europy, jest częścią polityki tureckiej i Turcja dostaje lekko po łapach, ale dają jej święty spokój”.


W rzeczywistości, tajny romans rządu tureckiego z różnymi grupami islamistycznymi nie zawsze jest taki tajny. W marcu tysiące zwolenników Hizb ut-Tahrir, globalnej grupy islamistycznej, zebrało się na publicznym stadionie w Ankarze – z przyzwoleniem rządu tureckiego – by dyskutować ponowne o ustanowieniu kalifatu. W przemówieniu Mahmut Kar, szef biura medialnego Hizb-ut Tahrir w Turcji, powiedział:

"Niewierni, którzy byli wrogami islamu, myśleli, że pogrzebali islam w głębinach historii, kiedy znieśli kalifat 3 marca 1924 r.… Jesteśmy pełni nadziei, entuzjazmu i szczęścia. 92 lata później… krzyczymy, że ustanowimy na nowo kalifat, tutaj, tuż obok parlamentu”.  

(Hizb ut-Tahrir, uważana przez Rosję i Kazachstan za grupę terrorystyczną, definiuje siebie jako organizację polityczną, która zamierza “prowadzić umma”  do ponownego ustanowienia kalifatu i rządów szariatu.)


Zgadnijcie, co jeszcze robi Turcja, podczas gdy udaje, że walczy z dżihadystami? Wydaje się, że zadeklarowana przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana ambicja polityczna “wychowania pobożnego pokolenia” nabiera przyspieszenia. Turecki Zarząd Główny ds. Religijnych (Diyanet), najwyższa oficjalna władza religijna w kraju, wydała niedawno komiks dla dzieci naszego narodu, mówiąc im, jak cudownie jest zostać islamskim męczennikiem.


Jest w nim dialog ojca z synem. „Jak cudownie jest stać się męczennikiem” – mówi ojciec. Nieprzekonany syn pyta: „Czy ktokolwiek chciałby zostać męczennikiem?” A ojciec odpowiada: „Tak, chciałby. Kto nie chce zdobyć raju?”


I to jest kraj, którego zachodni sojusznicy wierzą, że pomoże im walczyć z dżihadystami? Życzę szczęścia!


Turkey’s Fake War on Jihadis

Gatestone Institute, 28 kwietnia 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBurak Bekdil

Popularny publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 786 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk