Prawda

Czwartek, 1 października 2020 - 19:17

« Poprzedni Następny »


Zamach na Hotel King David


Daled Amos 2018-11-09

<span>Hotel King David po eksplozji. Public Domain</span>
Hotel King David po eksplozji. Public Domain

W poniedziałek 22 lipca 1946 r. Irgun zdetonował bombę, która zniszczyła część hotelu King David, używanego przez armię brytyjską, zabijając 91 ludzi i raniąc 46.


W artykule z 1981 r. ”New York Times” informował o spotkaniu ludzi, którzy brali udział  w zamachu. Podano tło tego, co doprowadziło do zamachu, notując, że organizacje Haganah, Irgun i Lehi zatwierdziły plan zamachu:


Sprowokowały ich działania brytyjskiej armii przeciwko żydowskim przywódcom i osiedlom 29 czerwca 1946 r. W tę „czarną sobotę” 25 tysięcy żołnierzy wpadło do domów i kibuców, aresztując 2,5 tysiąca Żydów i konfiskując broń.


„Jeden z oddziałów wmaszerował do jadalni w Giwat Brenner krzycząc 'Heil Hitler!' – napisał pan Clarke - ''Inny oddział wymalował czerwone swastyki na ścianach klas szkolnych osiedla. Przeszukując Bank Hapoalim w Tel Awiwie brytyjski oficer krzyknął do jednego z kasjerów: ‘Tym, co wam potrzeba, to komora gazowa!'''

 

Ten 4-minutowy fragment filmu dokumentalnego "Pillar of Fire" podaje więcej tła, zarówno tego, co doprowadziło do zamachu bombowego na hotel King David, jak sprzecznych historii o tym, czy dano jakieś ostrzeżenie:  Zamach i jego poważne skutki stały się dowodem, że Menachem Begin i jego zwolennicy byli terrorystami, w niczym nie różniącymi się od terrorystów palestyńskich. W 2006 r. historyk Tom Segev posunął się aż do napisania:

Zamach terrorystyczny na hotel King David w Jerozolimie był ówczesnym odpowiednikiem Bliźniaczych Wież.

W odpowiedzi Segevowi, Yisrael Medad – nieoficjalny rzecznik żydowskich społeczności w Judei i Samarii – zauważył parę znaczących różnic:

  • Żadne ofiary cywilne nie były zamierzone. 
  • Nie planowano żadnej misji samobójczej.

Konkretnie:

Było telefoniczne ostrzeżenie. Zostało odebrane. Odpalono granaty błyskowo-hukowe i petardy. Oficer sygnałowy, który był świadkiem zastrzelenia brytyjskiego majora, zadzwonił z hotelu do trzech różnych posterunków bezpieczeństwa. Brytyjscy żołnierze na dachu otworzyli ogień do uciekających żołnierzy Irgunu. Nic nie uruchomiło dzwonków alarmowych, mamy jednak świadectwa, że wszyscy Brytyjczycy uważali to za blef. [podkreślenie dodane]

Jedno z tych świadectw pochodzi od Adiny Hay-Nissan, która w owym czasie była nastolatką i jej zadaniem było przekazywanie ostrzeżeń. Podczas spotkania wspominała, jak zadzwoniła do brytyjskiego dowództwa, które stacjonowało w hotelu i ostrzegła ich: „To jest hebrajskie powstanie oporu. Umieściliśmy bomby w hotelu. Proszę natychmiast go opuścić. Ostrzegliśmy was”.


Jest na to potwierdzenie wygłoszone w brytyjskim parlamencie 22 maja 1979 r. przez lorda  Greville’a Jannera. W owym czasie premier Begin był z wizytą w Anglii i komentowano jego odpowiedzialność za zamach na hotel King David. Lord Greville przemawiał do parlamentu w tej sprawie:

Jak Wasze Lordowskie Mości wiedzą, jestem przeciwko terroryzmowi wszelkiego rodzaju i dla jakiegokolwiek celu. Myślę jednak, że powinniśmy być sprawiedliwi. Poinformowano mnie, że w wywiadzie radiowym kilka dni temu pan Begin wyjaśnił, że w żadnym razie nie planowali ataku na kobiety, dzieci i cywilów.  

Uważam, że Izba ma prawo do informacji o pewnych faktach, które poznałem w toku prowadzenia pewnych profesjonalnych dochodzeń, jakie czyniłem w sprawie tego, co zdarzyło się w czasie incydentu w hotelu King David. Natknąłem się na nie niezbyt dawno temu; mówię to za zgodą zarówno ludzi, którzy skontaktowali się ze mną, jak i lekarza, którego to dotyczy. Chcę zdementować wszystkie sugestie, że nie było żadnego ostrzeżenia. Przeczytam list od  dr Crawforda z Bournemouth. Cytuję:


Wracając do naszej niedawnej rozmowy w Bournemouth, piszę to, by potwierdzić, że oficerem […] który napisał do mnie w 1946 r. w sprawie „incydentu” w hotelu King David, był generał brygady Dudley Sheridan Skelton, CB, DSO, FRCS, były DGMS w Indiach, lekarz Jego Królewskiej Mości i Wicekróla Indii. Odszedł z armii około roku 1937 [uważam, że ma wielkie znaczenie, by ten zamach był poprawnie opisany], kiedy otrzymał rangę brygadiera i był ADMS w Dowództwie SE. Byłem na tym terenie, kiedy spotkałem go w toku pełnienia obowiązków jako zastępca dyrektora medycznego szpitala nagłych wypadków w Preston Hall Sanatorium w Maidstone, i pracowałem z nim aż zostałem przeniesiony w 1943 r. do Bournemouth jako dyrektor medyczny Douglas House Sanatorium, ale przez kilka lat utrzymywaliśmy kontakt. W 1946 r. był dyrektorem szpitala w Palestynie w pobliżu Jerozolimy i był częstym gościem w hotelu David Hotel; był tam w dniu wybuchu i napisał do mnie, że „ostrzeżenie” zostało przekazane oficerom w barze w raczej żartobliwy sposób, sugerując, że był to „blef żydowskich terrorystów”. Mimo porady, by „zignorował blef” postanowił wyjść i właśnie gdy wychodził z hotelu, miała miejsce eksplozja. Przez wiele lat miałem ten list, ale niestety, po śmierci mojej żony w 1970 r. i mojej poważnej chorobie w 1971 r. sprzedałem mój dom i przeniosłem się do mieszkania, a z powodu ograniczonej przestrzeni niemądrze wyrzuciłem wiele nagromadzonych papierów i korespondencji, tak więc ten list nie jest już dostępny; a brygadier Skelton umarł dawno temu. Mam nadzieję, że te fakty będą Panu pomocne. Wielu moich przyjaciół znało tę historię w owym czasie, ale niewielu przeżyło; moja szwagierka będzie ją pamiętała wyraźnie, ponieważ przyjaźniła się z brygadierem i mieszkała z nami w owym czasie. Jeśli uważa Pan to za ważne, mogę się z nią skontaktować . [podkreślenie dodane]

— Poprosiłem go o skontaktowanie się z nią i napisała list potwierdzający to, co powiedział dr Crawford.

Jak wasze lordowskie moście dobrze wiedzą, nie aprobuję terroryzmu żadnego rodzaju. Premier Izraela wyjaśnił kilka dni temu, co się zdarzyło i mam nadzieję, że list, który teraz odczytałem, będzie odpowiedzią na oskarżenia, jakie wysuwa się o tym wydarzeniu. Dziękuję za poświęconą mi przez Izbę uwagę…


<span>Lord Janner of Braunstone. Źródło: Gibnews</span>
Lord Janner of Braunstone. Źródło: Gibnews

W książce Palestine Investigated: The Criminal Investigation Department of the Palestine Police Force, 1920-1948, Eldad Harouvi pisze, że sekretarz generalny John Shaw, który na powyższym wideo twierdzi, że nie było żadnego ostrzeżenia, był obwiniany przez niektórych za ofiary. W książce Harouvi ujawnia pewne interesujące fakty:

Po pierwsze, CID [Urząd Śledczy ds. Kryminalnych] miał dane wywiadu, pokazujące, że hotel jest możliwym celem ataku Irgunu, już w grudniu 1945 r. – na 6 miesięcy przed zamachem. CID poprosił o podniesienie poziomu bezpieczeństwa w hotelu, włącznie z postawieniem uzbrojonych żołnierzy przy restauracji „Regence” u wejścia do hotelu. Sekretarz generalny odmówił rozważenia tych propozycji z uzasadnieniem, że nie ma wielu miejsc dla odpoczynku i zabawy w Palestynie i nie chce zamykać kolejnego. Odmawiał podjęcia działania (a nawet przekazania tej informacji Wysokiemu Komisarzowi Palestyny), kiedy CID zwrócił się do niego ponownie z nowymi informacjami o planie zamachu (CID miał plan zamachu, ale nie wiedział, kiedy dokładnie ma zostać przeprowadzony).


Po drugie, innym faktem, który nie jest powszechnie znany, jest to, że Irgun przeprowadził odwracający uwagę wybuch w kilka minut po umieszczeniu bomb w hotelu King David, w którym wysadzono ciężarówkę z materiałami wybuchowymi przed sklepami obok hotelu. CID ocenił, że ta druga bomba (która wybiła okna, ale nie raniła nikogo) miała na celu spowodowanie paniki i skłonienie do ewakuacji budynku. Jeden z oficerów CID, z którym Harouvi przeprowadził wywiad do książki, kategorycznie obwiniał Shawa za tak wiele ofiar, ponieważ mógł on w porę ewakuować budynek (strony 293-297).To zdjęcie, opisane przez Wikimedia Commons jako "wybuch drugiej bomby w hotelu King David w Jerozolimie” jest, być może, zdjęciem pierwszej bomby, która miała służyć ostrzeżeniu.

Pojawiły się twierdzenia, że Shaw nie tylko wiedział o ostrzeżeniach, ale umyślnie odmówił działania. Nigdy niczego nie udowodniono. W 1948 r. zarówno jedna z gazet, jak i w jednej z książek powtórzono to oskarżenie – w obu wypadkach byli zmuszeni do wycofania się i przeprosin z powodu braku dowodów. Begin powtórzył to oskarżenie w książce The Revolt, ale Shaw nie podał go do sądu za poradą adwokatów, ponieważ Begin nie wymienił go z nazwiska, a napisał tylko „wysoki urzędnik”, co nie było wystarczającą podstawą do twierdzenia o oszkalowaniu.  

Tutaj jest list do „Jerusalem Post”, wskazujący, że ostrzeżenie przekazano, a równocześnie popierający twierdzenie Shawa, że nie otrzymał ostrzeżenia. [Hat tip: Yisrael Medad]Niemniej, lata później, ani list, który odczytał lord Janner w 1979 r., ani inne fakty o wcześniejszych ostrzeżeniach i możliwej niedbałości samych Brytyjczyków, nie uczyniły wyłomu w staraniach tych, którzy chcą przedstawiać Menachema Begina jako terrorystę, takiego samego jak palestyńscy terroryści, którzy obierają za cel bezbronnych mężczyzn, kobiety i dzieci.  

Należy przypomnieć, że ”New York Times” z owego czasu także informował o ostrzeżeniu [Hat tip: Charlie in NY; DG].To, co kiedyś wydawało się udokumentowanymi faktami, od dawna zostało wymazane z pamięci.

 

Testimony In British Parliament Proves British Had Advanced Warning of King David Hotel Bombing – and Laughed It Off

25 października 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Izraelski bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 169 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk