Prawda

Wtorek, 27 lutego 2024 - 23:59

« Poprzedni Następny »


Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”


Elder of Ziyon 2022-05-25


Peter Beinart napisał w niedzielę na Twitterze: „Według planu ONZ państwo żydowskie byłoby w 40-50% arabskie, dlatego, według Benny Morrisa, Ben-Gurion uważał, że ‘bez jakiegoś masowego wysiedlenia Arabów z obszaru przyszłego państwa żydowskiego nie może być realnego państwa żydowskiego’”.

 

Beinart cytuje za swoim artykułem z zeszłego roku opublikowanym na zeszłoroczny Dzień Nakby w magazynie „Jewish Currents”.


Czytając Benny'ego Morrisa, można zauważyć, że Beinart myli się, przypisując tę opinię Ben Gurionowi. Co gorsza jednak, Morris szczegółowo omawia tę kwestię, pokazując, jak przywódcy syjonistyczni wahali się między sprzeciwem, poparciem i udawaniem, że problem zniknie sam. Ponadto Beinart cytuje relację Morrisa o latach 1930., a nie o roku 1948 – omawia dyskusje o wysiedleniu, które niektórzy Żydzi wyobrażali sobie, miało oznaczać przeniesienie Arabów przez Brytyjczyków gdzie indziej, ponieważ przemoc arabska jasno pokazała, że Żydzi i Arabowie nie będą żyć razem w pokoju, choć pierwotnie tak sobie wyobrażała większość syjonistów.

 

Beinart kopiuje i wkleja półprawdy, żeby Żydzi wyglądali na bigotów.

 

Oto co pisał Morris (z The Birth of the Palestinian Refugee Problem Revisited), z możliwie jak największym kontekstem. Cytat Beinarta zaznaczam kursywą.

 

Koncepcja transferu ludności było w oczach syjonistów – nawet gdy przywódcy syjonistyczni przedstawiali historyczne precedensy – moralnie problematyczna. Prawie wszyscy podzielali liberalne ideały i wartości; wielu faktycznie było socjalistami tego czy innego rodzaju; i przecież głównym celem ich syjonistycznej ideologii był powrót narodu do jego ojczyzny. Wykorzenianie arabskich rodzin z ich domów i ziemi, nawet za odszkodowaniem, nawet z uporządkowanym przesiedleniem się na ziemie ich pobratymców poza Palestynę, było wbrew ich naturze. 

 

... Raczej syjonistyczny katechizm publiczny na przełomie wieków i w latach czterdziestych utrzymywał, że w Palestynie jest wystarczająco dużo miejsca dla obu narodów; nie ma potrzeby wysiedlania Arabów, aby zrobić miejsce dla syjonistycznych imigrantów lub dla państwa żydowskiego. Nie było potrzeby przesiedlania Arabów i w żadnym wypadku tego pomysłu nie wolno włączać do ideologicznej/politycznej platformy ruchu.

 

Ale logika rozwiązania „problemu arabskiego” przez transfer ludności nieuchronnie pozostawała w mocy; bez jakiegoś masowego wysiedlenia Arabów z obszaru przyszłego państwa żydowskiego nie mogłoby istnieć realne państwo „żydowskie”. Potrzeba transferu ludności stała się bardziej dotkliwa wraz ze wzrostem przemocy arabskiej wobec syjonistycznego przedsięwzięcia w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Przemoc pokazała, że niechętna, wrogo nastawiona większość lub znaczna mniejszość arabska nieuchronnie będzie walczyła z samym istnieniem państwa żydowskiego, w którym się znajdzie, podważając je i destabilizując je od samego początku. Co więcej, kolejne fale antysyjonistycznej arabskiej przemocy (1920, 1921, 1929 i 1936-1939) zmusiły Brytyjczyków do okresowego ograniczania żydowskiej imigracji. Zatem przemoc arabska zapowiadała zapobieżenie stopniowemu powstawaniu większości żydowskiej. Takie było znaczenie brytyjskiej Białej Księgi z maja 1939 r., którą Brytyjczycy ogłosili pod koniec i w odpowiedzi na rewoltę arabską z lat 1936-1939, największego wybuchu arabskiej przemocy podczas trwania Mandatu. Biała Księga zapewniła Arabom — których w tym czasie było około miliona na 450 000 Żydów — status trwałej większości (ograniczając żydowską imigrację do 75 000 [rocznie] w ciągu następnych pięciu lat), jednocześnie obiecując większości „niepodległość” w ciągu 10 lat. Palestyna stałaby się państwem arabskim z dużą mniejszością żydowską (której przyszły status i prawa, nie trzeba dodawać, zostałyby określone przez nowych władców arabskich).

 

Każdy większy atak arabskiej przemocy wyzwalał ponowne zainteresowanie syjonistów rozwiązaniem w postaci transferu ludności. ...

 

Wybuch arabskiej rewolty w kwietniu 1936 r. otworzył śluzy; bunt sugerował, że z perspektywy Arabów nie może być kompromisu i że nigdy nie zgodzą się żyć w (a właściwie obok) państwie o żydowskiej większości. Co więcej, byli zdecydowani zmusić Brytyjczyków do powstrzymania żydowskiej imigracji – i to dokładnie w czasie, gdy naziści grozili europejskim Żydom niewyobrażalnie przerażającą przyszłością. Nigdy nie było takiej potrzeby bezpiecznego schronienia w Palestynie.

Beinart, tutaj i w swoim artykule, sugeruje, że „transfer ludności” jest nieludzkim pragnieniem żydowskich syjonistów, aby mieć kraj o żydowskiej większości. Morris wyjaśnia jednak, że syjoniści byli niechętni wobec takiego stanowisko, ale arabska przemoc i naciski na Brytyjczyków, by powstrzymali żydowską imigrację, zmusiły syjonistów do myślenia o transferze ludności jako reakcji na przemoc. Całym sensem syjonizmu było stworzenie bezpiecznej przystani dla Żydów, by mogli swobodnie żyć w żydowskiej ojczyźnie; jeśli Arabowie upierają się, że nigdy nie zaakceptują takiego narodowego domu, syjoniści nie mieli innego wyboru, jak tylko zastanowić się, jak najlepiej oddzielić populacje, aby mniejszość żydowska nie została wymordowana.

 

Beinart staje się bardzo nieuczciwy, sugerując, że „transfer ludności” to wysiedlenie siłą. Jednak wcale nie o to chodziło, a już na pewno nie przed rokiem 1948. Morris pisze:

Zarząd Agencji Żydowskiej debatował nad pomysłem.

 

Ben-Gurion powiedział:

 

„Dlaczego nie możemy nabyć tam ziemi dla Arabów, którzy chcą osiedlić się w Transjordanii? Jeśli wolno przenieść Araba z Galilei do Judei, dlaczego niemożliwe jest przeniesienie Araba z obszaru Hebronu do Transjordanii, która jest znacznie bliżej?… Tam są ogromne połacie ziemi, a my [w Palestynie] jesteśmy stłoczeni… Teraz chcemy stworzyć skoncentrowane obszary żydowskiego osadnictwa [w Palestynie] i poprzez przeniesienie Arabów sprzedających ziemię do Transjordanii, możemy rozwiązać problem tej koncentracji... Nawet Wysoki Komisarz zgadza się na przeniesienie do Transjordanii, jeśli wyposażymy chłopów w ziemię i pieniądze ...”

Ben Gurion w tym czasie sugerował dobrowolne przeniesienie się i kupowanie arabskiej ziemi od tych, którzy chcą przenieść się do Transjordanii. Nie ma nic niemoralnego w płaceniu komuś za przeprowadzkę gdzie indziej, jeśli nie ma on nic przeciwko temu.

 

Peter Beinart nie chce, żeby jego czytelnicy o tym wiedzieli. (Chciałbym usłyszeć opinię Benny'ego Morrisa na temat sposobu cytowania go przez Beinarta.)

 

Nieuczciwość Beinarta na tym się nie kończy. Przed Czwartą Konwencją Genewską pomysł transferu populacji w celu uniknięcia wojny domowej był niemal powszechnie uważany za lepszy niż alternatywa - dziesiątki milionów przesiedlono w latach po II wojnie światowej, zwłaszcza w Europie Wschodniej i Indiach/Pakistanie. Inicjator projektu transferu dwóch milionów chrześcijan i muzułmanów między Grecją a Turcją,  Fridtjof Nansen, otrzymał w 1923 roku Pokojową Nagrodę Nobla.

 

Używanie standardów moralnych z 2022 r. do potępiania Żydów w latach 30. i 40. XX wieku za rozważanie praktyki, która nie tylko była wówczas akceptowana, ale wręcz chwalona, jest kolejnym przejawem antysemityzmu. Jest to szczególnie prawdziwe, ponieważ Żydzi w tym czasie stali w obliczu ludobójstwa i chcieli ratować swój naród w sytuacji nieprzejednanej arabskiej opozycji i brytyjskiej zgody na arabskie żądania.

 

Jak wszyscy dobrzy propagandyści, Peter Beinart patrzy tylko na jedną stronę księgi obrachunkowej.

 

Jak zwykle Peter Beinart pisze oszczerstwa – ale z wystarczającą ilością prawdy, by olśnić nienawistników i móc powiedzieć: „Nie kłamię!” Ten jeden tweet pokazuje, że jest biegły w przekazywaniu kłamstw poprzez umiejętne żonglowanie faktami i terminami, ignorując kontekst, zawsze z zamiarem oczerniania i obrażania Żydów, którzy musieli podejmować decyzje ratujące życie.

 

 

Peter Beinart's dishonesty on Ben Gurion and "transfer"

Elder of Ziyon, 18 maja 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Elder of Ziyon - blog amerykańskiego badacza śledzącego antysemityzm i antysyjonizm w amerykańskich mediach i organizacjach.  


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 348 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przykro mi, ale nie ma rozwiązania w postaci dwóch państwUdawanie, że można zawrzeć porozumienie z przywódcami palestyńskimi, otwiera jedynie drzwi do kolejnego 7 października. Izraelczycy nie dadzą się oszukać.   Taub   2024-02-24
Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk