Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 12:04

« Poprzedni Następny »


Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela


Paul Shindman 2019-12-04

Izraelczycy biegną do schronu podczas palestyńskiego ataku rakietowego na Beer Szewę 23 marca 2011 r. Zdjęcie: Menahem Kahana/AFP via Getty Images.
Izraelczycy biegną do schronu podczas palestyńskiego ataku rakietowego na Beer Szewę 23 marca 2011 r. Zdjęcie: Menahem Kahana/AFP via Getty Images.

To obrona cywilna Izraela jest nieproporcjonalna, nie zaś taktyki IDF.


Za każdym razem, kiedy Hamas i Islamski Dżihad strzelają rakietami na izraelskie miasta, wiadomości pełne są zdjęć systemu Żelaznej Kopuły, który przechwytuje nadlatujące bomby, eksperci podają analizy, pokazują zdjęcia wyrządzonych szkód i informacje ze szpitali o rannych.


Od 2006 roku, kiedy Hamas przemocą przejął panowanie w Gazie, było kilka dużych starć, włącznie z operacjami IDF: Płynny Ołów, Filar Obrony i  Ochronny Brzeg wraz z wieloma konfliktami o mniejszym natężeniu. Podczas tych wybuchów Hamas i inne grupy terrorystyczne strzelały tysiącami rakiet na Izrael, a IDF odpowiadał uderzeniami wycelowanymi w terrorystów i ich infrastrukturę. W największych operacjach IDF: 2008-09, 2012 i 2014 roku Izrael wysłał także siły naziemne do Strefy Gazy. 


Jak łatwo przewidzieć, zagraniczne media porównują liczby ofiar po obu stronach, ale zazwyczaj bez kontekstu lub wyjaśnienia. Aż nazbyt często redaktorzy rzucają modne słowo: nieproporcjonalnie.

 

Potrzeba nieco wyjaśnień, by zrozumieć, dlaczego często jest nieproporcjonalna liczba ofiar. Z powodu jednak ograniczonego czasu na antenie i ograniczonej liczby słów w druku, te powody są zazwyczaj pomijane. Publiczność nie rozumie, dlaczego Izrael ma, jak się wydaje, nieproporcjonalnie małą liczbę ofiar śmiertelnych w stosunku do liczby wystrzelonych pocisków.  


Zagrożenie populacji Izraela


Od pierwszego ataku rakietowego Hamasu w 2001 roku Izrael został ostrzelany ponad 20 tysiącami rakiet i pocisków moździerzowych wystrzelonych z Gazy. Olbrzymia większość jest wymierzona w cywilne cele i zabiły ponad 50 ludzi, zraniły setki i zniszczyły tysiące domów i przedsiębiorstw.  


Podczas gdy gospodarka Gazy rozpadała się, Hamas i Islamski Dżihad inwestowali setki milionów dolarów w produkcję i rozwój rakiet, które mogą dosięgnąć Hajfy, zagrażając ponad sześciu milionom Izraelczyków.   


Ciągły ogień rakietowy na miasta i wsie zmusiły Izrael do rozwinięcia strategii radzenia sobie z tymi atakami. Wyniki pokazały imponującą redukcję ofiar cywilnych mimo ciągłego gradu rakiet.


Procedury obrony cywilnej


Izraelski rząd i ludzie odpowiedzialni za obronę zawsze rozumieli znaczenie obrony cywilnej; schrony przeciwbombowe znajdowały się na większości terytorium już w 1948 roku. Jednak użycie rakiet krótkiego zasięgu przez Hamas wymagał nowych rozwiązań.


Władze obrony cywilnej zrozumiały, że głównym czynnikiem w unikaniu ofiar jest zachowanie cywilnej populacji, którą edukują i szkolą, by reagowała na ataki rakietowe.


Podstawowe zasady tej obrony cywilnej to:

  • Cywile są nauczeni reagować natychmiast na syreny alarmowe i szukać schronienia. Obywatele wiedzą, że muszą biec do schronów, wzmocnionych pokoi, klatek schodowych lub – jeśli są na dworze – położyć się i chronić się od strony, z której może nadlecieć pocisk. Obywatele we wszystkich miastach i miejscowościach wiedzą o tym i znają maksymalny czas, jaki mają na szukanie schronienia od usłyszenia alarmu: tylko od 15 do 90 sekund.
  • W bardzo często atakowanych miejscach, takich jak Sderot, gdzie mieszkańcy mają tylko 15 sekund lub mniej od momentu ostrzeżenia, place zabaw dla dzieci i przystanki autobusowe zamieniono, by służyły także jak wzmocnione betonem schrony.
  • Szkoły i szpitale w pobliżu granicy z Gazą zostały okryte wzmocnionym betonem, by chronić uczniów i personel przed atakami rakietowymi w ciągu dnia.  
  • Kiedy ogień rakietowy z Gazy jest szczególnie intensywny, funkcjonariusze obrony cywilnej nakazują mieszkańcom żyjącym siedem kilometrów od Gazy, by pozostawali w schronach. Wszystkie przedszkola, szkoły i uniwersytety w promieniu 40 kilometrów pozostają zamknięte i cywilom mówi się, że mają znajdować się zawsze w pobliżu schronów.  
  • Izrael przeprowadza coroczne, trwające tydzień krajowe ćwiczenia obrony cywilnej, obejmujące szkoły, miejsca pracy, domy, służby publiczne i szpitale, by szkolić obywateli, jak mają zachowywać się podczas ataków. Co roku szkoły mają dodatkowe ćwiczenia, w których symuluje się ataki rakietowe i trzęsienia ziemi.

W Sderot wyposażenie placu zabaw dla dzieci jest zrobione z wzmocnionego betonu i służy także jako schron.
W Sderot wyposażenie placu zabaw dla dzieci jest zrobione z wzmocnionego betonu i służy także jako schron.

Jest to niezmiernie skuteczne.


W dziesiątkach wypadków domy, w które trafiła eksplodująca rakieta, sekundy przedtem opuścili mieszkańcy, uciekając do schronu.


Na przykład, w październiku 2018 r. matka trojga dzieci z Beer Szewy obudziła się o 3:40 w nocy na dźwięk syren. Miała tylko 60 sekund na obudzenie dzieci i schowanie się w schronie. Właśnie kiedy zamykała drzwi do ich bezpiecznego pokoju, rakieta zniszczyła ich dom, niemniej oni uszli bez szkody.

 

Po trzech dniach ataków rakietowych w listopadzie 2019 roku Dowództwo Tyłów IDF wydało oświadczenie, chwalące cywilną ludność: „Zważaliście na instrukcje, postępowaliście zgodnie z naszymi wytycznymi i zadbaliście o osobiste bezpieczeństwo”.  


                                                      * * *

Kroki obronne Izraela obejmują również trzy inne aspekty: system wczesnego ostrzegania, system obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła i nowa taktyka wojskowa precyzyjnego niszczenia celów wojskowych przeciwnika.


System ostrzegawczy Czerwony AlarmIzraelskie Siły Obronne rozlokowały radarowy system wczesnego wykrywania, ”Kolor Czerwony” (po hebrajsku, tzeva adom) dla wykrywania wystrzelonych rakiet. Przed zainstalowaniem tego systemu mieszkańcy izraelskich miast w pobliżu granicy z Gazą nie mieli żadnych ostrzeżeń i rakiety  mogły wybuchać w każdej chwili. Zginęły lub odniosły rany dziesiątki cywilów.

 

Ten system alarmowy został najpierw umieszczony w Sderot, dając mieszkańcom do 15 sekund na znalezienie schronu zanim wybuchła rakieta. Miejscowi ludzie są obecnie tak wyczulenie na ten system, że zaczynają biec na dźwięk kliknięcia głośników systemu, o ułamek sekundy zanim głos oznajmia ”Czerwony Alarm – Czerwony Alarm”.


Krajowy system wczesnego ostrzegania rozszerzano i ukończono w 2012 roku. System ”Czerwony Kolor” jest używany blisko Gazy, podczas gdy reszta kraju ma tradycyjne syreny alarmowe.


System jest nie tylko połączony z krajową telewizją i radiem, by automatycznie ogłaszać o alarmie i atakowanej lokalizacji, ale również z Internetem i telefonami. Kraj jest obecnie podzielony na 1700 stref, żeby alarm rozbrzmiewał tylko tam, gdzie uderzenie rakiety zaraz nastąpi.  


Żelazna Kopuła


Dla obrony przed rakietami krótkiego zasięgu Izrael stworzył nowy system obrony przeciwrakietowej znany jako „Żelazna Kopuła”. System używa zaawansowanego radaru do śledzenia trajektorii nadlatującej rakiety i ustalenia miejsca jej uderzenia. Uruchamia system Czerwonego Alarmu dla społeczności, które są celem rakiety.


W ciągu sekund Żelazna Kopuła wystrzeliwuje pocisk samonaprowadzający, by przechwycił nadlatującą rakietę. Jeśli jednak Żelazna Kopuła wyliczyła, że atakująca rakieta spadnie na otwartym terenie, nie uruchamia przechwytującego pocisku.


Ten przełomowy system obrony radzi sobie z rakietami krótkiego zasięgu i pociskami artyleryjskimi 155 mm. System próbuje detonować głowice nad neutralnymi obszarami, zmniejszając tym niezamierzone szkody dla obszarów miejskich.  


System Żelaznej Kopuły z powodzeniem przechwycił setki rakiet wymierzonych w izraelskie miasta z sukcesem w przechwytywaniu ponad 90%.  


Ten system jest tylko jedną częścią trzypoziomowego systemu obrony przeciwrakietowej Izraela. Podczas gdy Żelazna Kopuła broni przeciwko rakietom krótkiego zasięgu, Proca Dawida (znana także jako Magiczna Różdżka) broni przeciwko pociskom średniego zasięgu 40-300 km. Arrow (Strzała) jest zaprojektowana do przechwytywania pocisków balistycznych długiego zasięgu.


Żelazna Kopuła Izraela.
Żelazna Kopuła Izraela.

Palestyńskie ofiary


Zrozumienie, co kryje się za ”nieproporcjonalnością” ofiar, oznacza zrozumienie również, dlaczego  liczby ofiar palestyńskich są wyższe.  


Podczas gdy Autonomia Palestyńska ma skromny budżet na obronę cywilną Zachodniego Brzegu [Judei i Samarii. przyp. tłum.], Hamas nie wydaje na to nicGaza nie ma schronów ani systemu wczesnego ostrzegania, ale nie jest tak z powodu braku pieniędzy lub zasobów. Jeden typowy tunel terroru Hamasu kosztuje według oszacowań od 3 do 10 milionów dolarów. Podczas operacji Obronny Brzeg w 2014 roku IDF odkrył 18 tuneli, na które zużyto około 800 tysięcy ton betonu. Dziennikarz Liel Leibovitz napisał:

Wzniesienie w Dubaju Burdż Chalifa, najwyższej wieży na świecie, wymagało 110 tysięcy ton betonu. Hamas mógłby więc zbudować sobie siedem takich olbrzymów i jeszcze zostałoby mu kilka tysięcy ton. Gdyby chciał budować przedszkola wyposażone w schrony, tak jak Izrael zbudował, na przykład, dla oblężonych mieszkańców Sderot – bo przecież znani stratedzy militarni, tacy jak Jon Stewart, spędzili ostatni tydzień na oznajmianiu, że mieszkańcy Gazy nie mają gdzie schować się przed artylerią Izraela – Hamas mógłby użyć te resztki do zbudowania dwóch, a każdy byłby równie wielki jak Giants Stadium. I to tylko z 18 tuneli. Egipt, po swojej stronie, niedawno powiedział, że zniszczył dodatkowe 1370 tuneli. To bardzo dużo betonu.

Ponadto, istnieje dokumentacja, że Hamas wystrzeliwuje rakiety z cywilnych terenów i magazynuje broń w szpitalach, meczetach i szkołach. Zamiast chronić cywilów, ówczesny sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon powiedział, że Hamas zamienił szkoły “w potencjalne cele wojskowe i naraził na niebezpieczeństwo życie niewinnych dzieci”.

 

IDF robi, co może, żeby minimalizować palestyńskie ofiary. Z całodobową obserwacją z powietrza grupy wystrzeliwania rakiet są identyfikowane i atakowane bezpośrednio przy użyciu precyzyjnej broni zamiast ostrzału artyleryjskiego. Nacelowane uderzenia mają na celu uderzanie tylko w uczestników walki i minimalizowanie niebezpieczeństwa do będących w pobliżu cywilów.

 

Izraelskie uderzenia z powietrza są wyprzedzane automatycznymi informacjami telefonicznymi, SMS-ami lub zrzucanymi ulotkami, które ostrzegają Palestyńczyków, by odeszli z niebezpiecznego miejsca. Inną unikatową taktyką stosowaną przez IDF jest „stukanie w dach”. Przed uderzeniem w budynek pilot zrzuca głośną, ale nie niszczącą bombę, żeby dać palestyńskim cywilom wstępne ostrzeżenie. W niektórych wypadkach ataku zaniechano z powodu obecności cywilów.  


Choć te ostrzeżenia uratowały życie wielu Palestyńczyków, Hamas nazywa je psychologicznymi sztuczkami i często wzywa Palestyńczyków, by je ignorowali. W kilku wypadkach zaś ostrzeżenia wręcz skłoniły Palestyńczyków do wyjścia na dachy namierzonych do uderzenia budynków, by służyć jako ludzka tarcza.  


Jeśli ofiary palestyńskie w zatłoczonej Strefie Gazy są nieproporcjonalne, czy jest powód do dziwienia się, dlaczego tak jest?  


Israel’s Disproportionate Civil Defense

Honest Reporting, 21 listopada 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Paul Shindman
Izraelski publicysta. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 250 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk