Prawda

Wtorek, 6 czerwca 2023 - 04:12

« Poprzedni Następny »


Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła


Jonathan S. Tobin 2021-03-11

Premier Benjamin Netanjahu podczas rozmowy z prezydentem Bidenem. (Źródło: Twitter premiera Netanjahu.)
Premier Benjamin Netanjahu podczas rozmowy z prezydentem Bidenem. (Źródło: Twitter premiera Netanjahu.)

Prezydent Joe Biden wreszcie zadzwonił do Izraela, odczekawszy niemal miesiąc od zaprzysiężenia. Establishment spraw zagranicznych wysłał jednak komunikat do premiera Benjamina Netanjahu: Uważaj, co robisz!

Przejście od administracji Trumpa do administracji Bidena oznacza gwałtowną zamianę polityki, w wielu sprawach o 180 stopni. Różnica między tym, jak ci dwaj prezydenci traktują Izrael i sprzymierzone z nim przeciwko Iranowi państwa arabskie, nie może być większa. A perspektywa Netanjahu, jak również państw Zatoki, które wybrały pokój z Izraelem (zamiast nadal być zakładnikami palestyńskiego nieprzejednania), zdegradowanymi z priorytetu Ameryki do mało ważnego dodatku, przyprawia te typy z establishmentu o dreszcze rozkoszy.


Wśród całego świętowania tej zmiany, ci notoryczni dostarczyciele konwencjonalnej mądrości, że Stany Zjednoczone muszą “uratować Izrael przed nim samym” przez stworzenie większej odległości między Izraelem a USA, powinni zrozumieć, że sprawy uległy zmianie od czasu, kiedy rządzili w Waszyngtonie cztery lata temu.


Z zespołem polityki zagranicznej Bidena niemal całkowicie złożonym z absolwentów administracji Obamy, byli “wyrobnicy” procesu pokojowego w Departamencie Stanu, tacy jak Aaron David Miller, ledwo mogą ukryć złośliwą radość z powodu degradacji Netanjahu. W tym tygodniu w artykule opublikowanym przez “Politico” Miller i Richard Sokolsky—inny były pracownik Departamentu Stanu i stypendysta Carnegie Endowment for Peace—podsumowali pogląd tak zwanych ekspertów na to, co polityka Bidena znaczy dla Bliskiego Wschodu. W artykule zatytułowanym How Biden Will End the Trump Sugar High for Israel and Saudi Arabia wyjaśniają, że “wielkie ego”, jakie kierowało tymi dwoma amerykańskimi sojusznikami, otrzyma szereg ciosów, z których opóźnienie rozmowy telefonicznej jest tylko początkiem.  

 

Mówiąc autorytatywnie o Mówiąc autorytatywnie o nastawieniu ich byłych kolegów, takich jak sekretarz stanu Antony Blinken, autorzy stwierdzają jednoznacznie, że zarówno Netanjahu, jak saudyjski następca tronu Mohammed bin Salman powinni przyzwyczaić się, że nie będzie natychmiastowego odbierania ich telefonów w Waszyngtonie. Obaj wiedzieli, że mogą liczyć na poparcie byłego prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ich głównej troski: jak zatrzymać Iran przed zdobyciem regionalnej hegemonii, jak również przed uzyskaniem broni jądrowej. Biden jednak, nękany w kraju problemami pandemii koronawirusa, która nie zniknęła magicznie wraz z zaprzysiężeniem nowego prezydenta, oraz kulejącą gospodarką, ma inne pilne troski na głowie. 


David Friedman, ambasador Trumpa w Izraelu, widział jako swoje zadanie promowanie bliskiej współpracy między dwoma narodami i rozwijanie amerykańskiego poparcia dla państwa żydowskiego. Miller i Sokolsky chcą powrotu do status quo sprzed 2017 roku, w którym amerykański ambasador będzie działał jak imperialny rzymski prokonsul, który jest tam, by dawać rozkazy ludziom o niższej pozycji, a nie żeby działać jak przyjaciel. To znaczyłoby, że Izraelczycy mieliby przestać zachowywać się, jak gdyby byli upoważnieni do obrony swoich praw w Jerozolimie i na terytoriach i do podejmowania własnych decyzji w sprawach własnego bezpieczeństwa. Establishment uważa uznanie Jerozolimy jako stolicy Izraela przez Trumpa, jak również suwerenności na Wzgórzach Golan i prób pociągania Autonomii Palestyńskiej do odpowiedzialności za subsydiowanie terroryzmu bez otrzymania czegokolwiek w zamian, za oburzające.


Biden jest zdecydowany ożywić katastrofalną umowę nuklearną Obamy. I mimo, że podobno konsultował z Jerozolimą próby rozpoczęcia negocjacji z Teheranem, administracja ma stanowczy zamiar ignorowania uprawnionych obaw swoich najbliższych przyjaciół i jedynej demokracji w regionie. Zespół Bidena jest uparcie obojętny na uwagi o szaleństwie powracania do paktu, który wygasa pod koniec dziesięciolecia, pozostawiając irańskiemu reżimowi pełną swobodę w dążeniach nuklearnych, a równocześnie nie robiąc niczego w sprawie jego nielegalnego programu pocisków balistycznych i jego wsparcia dla terroryzmu.


Autorzy przyznają, że nowy prezydent rozumie, że Palestyńczycy nie są zainteresowani pokojem. To znaczy, że powrót do obsesji byłego prezydenta Obamy ze zmuszaniem Izraela do czynienia ustępstw, by umożliwić rozwiązanie w postaci dwóch państw, będzie marnowaniem czasu i wysiłku. Niemniej Miller i Sokolsky wolą “resetowanie” stosunków z Izraelem.


Ta para ma imponująca liczbę kar dla Izraela i Saudyjczyków, która oznacza storpedowanie stosunków z obydwoma krajami, gdyby któreś z tych państw robiło zbyt wiele hałasu w obronie swoich interesów lub starało się przeszkodzić nowej amerykańskie rundzie ugłaskiwania Iranu. 


Jest mało prawdopodobne, by Saudyjczyków wystraszyły takie groźby, podczas gdy Netanjahu będzie starał się unikać niepotrzebnych konfrontacji z Bidenem. Czego jednak   Miller i Sokolsky (a może także ich przyjaciele w administracji), nie rozumieją, to tego, że nie ma powrotu do starego paradygmatu. Oczekiwanie, że Izrael będzie zachowywał się jak posłuszne państwo satelickie jest raczej daremne.


Małe kraje zawsze musiały ulegać dużym, niemniej dynamika stosunków USA-Izrael zawsze opierała się na założeniu, że państwo żydowskie jest żebrakiem, który nie ma dokąd zwrócić się po pomoc poza Amerykanami. I chociaż jest rosnący odłam partii Demokratycznej, który jest pod wpływem antysyjonizmu i ruchu intersekcjonalności, nawet w najgorszych czasach większość Amerykanów nadal popierała Izrael.  


Większość posunięć Trumpa na Bliskim Wschodzie, które legitymizowały stanowisko Izraela  w sprawie legalności osiedli na terytoriach lub Wzgórzach Golan, można wymazać jednym machnięciem pióra. Czego jednak nie można tak łatwo wymazać, to nowego układu sił w regionie, w którym Izrael i najważniejsze państwa arabskie są stowarzyszone w milczącym, antyirańskim sojuszu.   


Izrael nadal potrzebuje swojego jedynego sojusznika wśród supermocarstw; nie jest jednak dłużej tak izolowany, jak był w czasach Obamy. Przez opieranie się naciskom, by dokonać samobójczych ustępstw wobec Palestyńczyków, Netanjahu już dowiódł, że potrafi powiedzieć “nie” Stanom Zjednoczonym, nawet do punktu publicznego pouczania Obamy w Gabinecie Owalnym, i wyjść z tego bez szwanku. Tak samo będzie z administracją Bidena ze strony Izraela, który ma teraz więcej przyjaciół niż wrogów wśród muzułmańskich rządów w regionie, którzy machnęli ręką na Palestyńczyków.   


Przez decyzję ugłaskania Iranu i wycofania się z “czerwonej linii” z 2013 roku w sprawie użycia broni chemicznej w Syrii, Obama pozostawił Izrael i państwa Zatoki własnemu losowi, praktycznie wpychając je wzajem w swoje ramiona. Choć Trump nie chciał dalszego bezpośredniego zaangażowania w regionie, zachęcał te stosunki i wynikiem były Porozumienia Abrahamowe, prawdziwy przełom na drodze do pokoju.


To jednak, co się zdarzyło, nie było wynikiem amerykańskiej odgórnej decyzji. Te porozumienia przetrwają właśnie dlatego, że związki między Izraelem a światem arabskim są w najlepszym interesie obu stron, nie zaś częścią planu ukutego w Waszyngtonie.


Z silną gospodarką i armią – i obecnie z rosnącą listą przyjaciół w świecie arabskim – Izraela nie można tak łatwo straszyć, jak to było w przeszłości. Doświadczywszy, co to znaczy być traktowanym jak prawdziwy sojusznik przez Trumpa, zamiast ubogi przyjaciel, jak to było z najbardziej nawet życzliwymi prezydentami przed nim, nie ma powrotu do starego modelu, nawet jeśli chcą tego Biden i jego zwolennicy.  


Trump odszedł, ale pozostało jego dziedzictwo wzmocnienia Izraela, by stał samodzielnie ze swoimi regionalnymi przyjaciółmi. Netanjahu lub każdy potencjalny jego następca nie będzie chciał antagonizować Bidena; niemniej relacje, które powodowałyby narażenie izraelskiego bezpieczeństwa i żywotnych interesów, nie są dłużej aktualne.  


Israel needs America, but the client state era is over

JNS. Org., 24 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Wyślij artykuł do znajomego: WydrukujSyjonizm

Znalezionych 297 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk