Prawda

Piątek, 1 marca 2024 - 05:21

« Poprzedni Następny »


Co naprawdę znaczy syjonizm?


Victor Rosenthal 2022-02-21


Konwencjonalnie opisuje się izraelską politykę jako walkę między lewicą a prawicą. Lewica opowiada się za wycofaniem z terytoriów zdobytych w 1967 roku, a prawica chce je zatrzymać. Lewica wierzy, że palestyńscy Arabowie mogą być “partnerami do rozmów pokojowych”, a prawica w to nie wierzy. Lewica chce więcej zaangażowania rządu w gospodarkę i więcej wydatków na społeczne programy, a prawica woli wolny rynek i mniej społecznych programów. Lewica chce religijnego pluralizmu, cywilnych małżeństw i publicznego transportu w szabat, podczas gdy prawica sprzeciwia się temu. I tak dalej. I tak dalej.

Podobnie jak w większości uogólnień jest w tym trochę prawdy, kilka wyjątków i bardzo dużo nieścisłości. Istnieje jednak kwestia, która jest ważniejsza od wszystkiego co wyliczyłem powyżej, kwestia która wyznacza najgłębszą przepaść ideologiczną dzielącą Izrael.


Jest to kwestia syjonizmu: za i przeciw.


Większość żydowskich Izraelczyków powie ci, że są syjonistami, ponieważ opowiadają się za dalszym istnieniem Izraela, żydowskiego państwa. Nie jest to jednak naprawdę wystarczające, ponieważ rodzaj państwa, jakie popierają niesłychanie się różni się. Chcę dzisiaj mówić dokładniej o znaczeniu syjonizmu: mówię, że jest to przekonanie, iż Izrael jest żydowskim państwem dla narodu żydowskiego (zakres, do jakiego obejmuje to tych, którzy żyją w diasporze, różni się), a nie „państwem jego obywateli”.

 

Nasza Deklaracja Niepodległości ustanowiła państwo żydowskie i demokratyczne. Nie jest błahą rzeczą być jednym i drugim w sytuacji, w której 20% populacji nie jest żydowska. To jak zajmujemy się kwestiami, które powstają przy łączeniu państwa narodowego z państwem demokratycznym określa, gdzie mieścimy się na osi syjonizmu. Były prezes Sądu Najwyższego Izraela, Aharon Barak, dawał priorytet demokracji przed żydowskością do tego stopnia, że w zasadzie wykluczał żydowskość. Pisał:

Treść zwrotu “żydowskie państwo” będzie ustalany przez poziom abstrakcji, jaki zostanie mu nadany. Moim zdaniem należy nadawać temu zwrotowi wysoki poziom abstrakcji, który zjednoczy wszystkich członków społeczeństwa i znajdzie wspólny grunt dla nich. Poziom abstrakcji powinien być tak wysoki, aż stanie się identyczny z demokratyczną naturą państwa.

Równocześnie uważał się za oddanego syjonistę, pisząc wcześniej:

Moja historia jest historią syjonistyczną i jest historią ludzkiej godności i praw człowieka. Otrzymałem podwójną lekcję: jedną lekcją jest syjonizm – istnienie państwa Izrael. Gdybyśmy mieli kraj wtedy, to (Holocaust) nie zdarzyłoby się. Dlatego ten kraj jest mi drogi i  konieczny. Bezpieczeństwo tego kraju jest ważne dla mnie i dla wszystkich tych Izraelczyków, którzy są bardziej prawicowi ode mnie. Istnienie tego kraju jest kluczem do istnienia żydowskiego narodu. I dlatego nie jestem post-syjonistą.  


Nauczyłem się jednak także innej lekcji: Niemcy starali się zamienić ludzkość w popiół. Moim najwyższym priorytetem są prawa każdego człowieka i prawa każdej mniejszości. Godność każdego człowieka stworzonego przez Boga jest mi bardzo, bardzo droga.

Z całym należnym szacunkiem, Barak nie ma racji. Syjonizm jest czymś więcej niż dbaniem o bezpieczeństwo kraju. Zgadzam się, że istnienie państwa jest kluczowe dla przetrwania narodu żydowskiego. Aby to jednak mogło być prawdą, musi to być państwo żydowskie a nie tylko demokratyczne, które broni praw mniejszości i przypadkiem ma żydowską większość.

 

Było wiele demokratycznych państw oddanych prawom człowieka podczas Holocaustu i nie uratowały one sześciu milionów. USA chroniły prawa swojej żydowskiej mniejszości równie dobrze lub lepiej niż inne kraje i nie zapobiegło to poziomowi 70% małżeństw mieszanych. Gdyby kraj poszedł drogą Baraka i żydowskość państwa Izrael została zredukowana do jego “demokratycznej natury”, to nie mógłby nadal być ani fizycznym schronieniem dla żydowskiego narodu, ani ich duchowym ośrodkiem.  


To jest ideologiczna linia, która bardziej niż cokolwiek innego dzieli Żydów, tak w diasporze, jak w Izraelu, w sposób znacznie bardziej znaczący niż ich poglądy na negocjacje pokojowe. Z jednej strony są ci, którzy tak jak Barak dają priorytet demokracji i równości dla wszystkich, podczas gdy z drugiej strony są tacy jak poseł do Knesetu, Betzalel Smotrich, który kiedyś powiedział izraelskim Arabom, że “To nie jest wasze państwo narodowe. Możecie żyć tutaj jako indywidualni obywatele z indywidualnymi prawami, jeśli akceptujecie Izrael jako państwo żydowskie”. Politycznie wyraża się to często w poparciu lub jego braku dla Ustawy o państwie narodowym Izraela, która jest próbą wyłożenia w konkretnych kategoriach sposobów, na jakie jest to państwo żydowskie. Polecam każdemu przeczytanie go. Jest krótkie i pomaga  odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule tego postu.  

 

Najbardziej kontrowersyjną częścią jest oświadczenie, że “Sprawowanie prawa do narodowego samostanowienia jest unikatowe dla narodu żydowskiego”. To jest stwierdzenie, że Izrael nie jest i nie stanie się państwem dwunarodowym ani też państwem jego obywateli. W prawie zapisane jest zgromadzenie (żydowskich) wygnańców i żydowskie zasiedlanie kraju jako narodowej wartości. Oznajmia, że “Jerozolima, cała i zjednoczona” jest stolicą Izraela. Włączone są również takie rzeczy jak narodowe symbole, żydowskie święta i kalendarz, język hebrajski.


Ideologia wyrażona w prawie może mieć bardzo realne, praktyczne konsekwencje. Gdyby Izrael stał się przede wszystkim państwem demokratycznym, którego „najwyższym priorytetem jest prawo każdego człowieka i prawa każdej mniejszości” – słowami Aharona Baraka – co uzasadniałoby utrzymywanie Prawa Powrotu dla Żydów, ale nie dla Arabów? Dlaczego nie mielibyśmy zrobić dnia Nakby narodowym świętem?

 

Zastanawiam się, jak wielu z tych, którzy szybko nazywają Smotricha rasistą lub faszystą, lub którzy uważają, że Prawo o Państwie Narodowym powinno zostać uchylone, pomyślało o konsekwencjach rezygnacji z idei, że Izrael jest żydowskim państwem – w czymś więcej niż przypadkowym sensie posiadania żydowskiej większości?

 

What Does Zionism Really Mean?

13 lutego 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 350 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak działa kampania „przemocy osadników”.Jednym z wielu niepokojących aspektów kampanii mającej na celu kryminalizację izraelskiej ludności cywilnej jest to, że najwyraźniej jest to pierwszy cel. Następny? IDF.   Glick   2024-02-29
Porwani przez Hamas i ślepota moralna   Collins   2024-02-28
Przykro mi, ale nie ma rozwiązania w postaci dwóch państwUdawanie, że można zawrzeć porozumienie z przywódcami palestyńskimi, otwiera jedynie drzwi do kolejnego 7 października. Izraelczycy nie dadzą się oszukać.   Taub   2024-02-24
Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk