Prawda

Poniedziałek, 13 lipca 2020 - 01:16

« Poprzedni Następny »


316 mil do Aleppo. Lekcja dla Izraela


David Collier 2016-12-30


Obrazy z Aleppo w Syrii rozdzierają serce. Można też zasadnie powiedzieć, że większość z nas na Zachodzi, mimo głośnych okrzyków, że „coś trzeba zrobić”, nie bardzo ma koncepcję, co właściwie trzeba lub można zrobić. Syria jest opowieścią o tysiącu okopów i dwóch tysiącach armii.

Pamiętam, jak podczas “Wiosny Arabskiej” 2011 r. angażowałem się w debatę wokół wydarzeń w Libii. Kiedy „interwencjoniści” mieli trudności skoordynowania poparcia międzynarodowego dla działań przeciwko Kaddafiemu, wskazywałem na Syrię, niepokojąc się, że impotencja międzynarodowa dawała Assadowi sygnał, że może działać bezkarnie. Akcja w Libii była “łatwym” wyborem.


W owym czasie większość komentarzy o „Wiośnie Arabskiej” była pozytywna. Tysiące ekspertów, większość elit liberalnych słuchało echa własnych okrzyków i oklaskiwało “powstanie” ulicy arabskiej. Ten zarys polityki z European Policy Centre omawia, jak Europa powinna “otworzyć się” na “tworzące się demokracje”. Brian Whitaker w “Guardianie” pisał 14 marca 2011, że “wiosna arabska jest jaśniejsza niż kiedykolwiek”.  


Mój pesymizm w dyskusjach na ten temat był niemile widziany. Nikt nie chciał słuchać czarnowidza. Michael Hardt i Antonio Negri w “Guardianie” byli w awangardzie z nagłówkiem: “Arabowie są nowymi pionierami demokracji”. Pytali: „czego te nowe eksperymenty w dziedzinach wolności i demokracji nauczą świat przez następne dziesięciolecie?” Obecnie jest rok 2016 i jesteśmy w połowie tego „następnego dziesięciolecia”. Piszę odpowiedź na to pytanie.  


Na początku


Aby to zrobić, musimy się cofnąć o 20 lat. Dokładnie o 3.30 nad ranem 18 stycznia 1991.W tym czasie kuliłem się w “zapieczętowanym pokoju”. W rzeczywistości był to zwykły pokój specjalnie ozdobiony taśmą klejącą i plastikowymi płachtami, co miało podnieść moje szanse przeżycia ataku bronią chemiczną. Nie znałem hebrajskiego i informacje podawane przez radio były poza moim zasięgiem lingwistycznym. Jeden z moich sąsiadów trzymał swojego psa przywiązanego przed domem i często wymykałem się, by mu pozwolić przez chwilę pobiegać. Kiedy więc zawyły syreny, pobiegłem najpierw, by uwolnić Lady i podzielić się z nią moją ochroną przed atakiem chemicznym. Tak więc siedzieliśmy w zapieczętowanym pokoju, dwoje samotników, ryzykując razem.


Powodem, dla którego wspominam Irak, jest to, że reakcja arabska na wojowniczość Saddama w połączeniu z powściągliwością Izraela została uznana za to, co Szimon Peres zaczął nazywać “Nowym Bliskim Wschodem”. Niezależnie od tego jak głupio taka myśl wygląda w 2016 r., filary, leżące u podstaw działań tych “wierzących”, były też głównymi filarami globalnej strategii wobec Izraela przez ostatnie trzydzieści lat.  


W trzy lata po wojnie irackiej i przy głośnym aplauzie międzynarodowym Izrael importował terrorystów z Tunisu. Zaledwie kilka miesięcy później w miastach izraelskich eksplodowały autobusy. Kiedy Icchak Rabin szukał sposobów działania przeciwko terrorowi, proszono Izrael, by działał z powściągliwością.


Aplauz międzynarodowy


Izrael często słyszy aplauz międzynarodowy, kiedy zmniejsza czujność, i jest natychmiast krytykowany, kiedy reaguje na agresję w tej nowej rzeczywistości. Na początku 1995 r., kiedy bomby w autobusach groziły usunięciem Rabina i Partii Pracy, wywierano naciski na Izrael, by poszedł na ustępstwa w celu zawarcia pokoju z Syrią. Cena – Wzgórza Golan. Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii w 1995 r. mówił, że “straci się historyczną okazję”, jeśli strony starające się o pokój będą „zbyt ostrożne”.Wyobraźcie sobie teraz Wzgórza Golan jako część katastrofy o nazwie Syria. Zamiast pomniejszych konfrontacji granicznych między państwami Izrael byłby wplątany w globalną walkę strategiczną z Rosją, Iranem i Turcją, ciągnącymi za sznurki, kiedy tysiąc różnych frakcji zbrojnych mogłoby używać Izraelczyków za cele ćwiczebne. W 1995 r. wpychano tę umowę jako sposób *zapewnienia* długotrwałego bezpieczeństwa Izraela.


W 1999 r. wycofanie się Izraela z Libanu ogłoszono za oznakę słabości Izraela i sukces Hezbollahu. Liban Południowy stał się fortecą terrorystów i konflikt 2006 r. stał się nieunikniony. Kiedy wybuchła wojna, pokazując, że głupie pomysły rzadko umierają, Sekretarz Stanu USA, opisała ten konflikt jako “bóle porodowe nowego Bliskiego Wschodu”.


Po bardzo ostrej krytyce Izraela za jego reakcję na ataki i ogień rakietowy, koniec konfliktu przyniósł gwarancje, ustalone w rezolucji 1701 ONZ, o „rozbrojeniu wszystkich grup zbrojnych w Libanie”. Dzisiaj Hezbollah jest uważany  za “najsilniejszą nie-państwową grupę zbrojną na Bliskim Wschodzie”. Jest tak mniej niż 10 lat po przysiędze społeczności międzynarodowej, że rozbroi Hezbollah jako część porozumienia z Izraelem.


Żadnych rakiet na Aszkelon


Podobna jest historia Gazy. W 2005 r., kiedy Izrael zdemontował wszystkie osiedla w Gazie i wycofał swoje wojsko, społeczność międzynarodowa przyklasnęła tej akcji. Przywódca palestyński, Mahmoud Abbas, opisał wycofanie się jako “historyczny i radosny dzień” dla jego ludu. W ciągu tygodni na Izrael znowu zaczęły spadać rakiety.


To jest prosta prawda. Od 1990 r. za każdym razem, kiedy zmusza się Izrael do uczynienia poświęceń dla pokoju, w nagrodę otrzymuje przemoc, a społeczność międzynarodowa jest politycznie niezdolna do spełnienia swoich obietnic działania i poparcia. 


Za każdym razem, kiedy “pesymiści” mówili, że obiecane próby doprowadzenia do pokoju wyłącznie przyniosą więcej przemocy, wypraszano ich z towarzystwa. Icchak Rabin twierdził, że Likud boi się wyłącznie “pokoju” i obiecywał, że nie będzie żadnych rakiet z Gazy (po hebrajsku). Te porażki, uporczywe, powtarzające się porażki stanowią główne filary działania tych, którzy są zdeterminowani dowieść, że pokój jest w zasięgu ręki, niezależnie od tego jak bardzo zaprzecza im rzeczywistość.


Powód do walki


Ustępujący sekretarz generalny Ban Ki-moon przyznał, że istnieją antyizraelskie uprzedzenia  w ONZ, niemniej nie wyciągnięto żadnej nauki z tej wiedzy. ONZ utrwala ten konflikt zamiast szukać rozwiązania konfliktu izraelsko/arabskiego. Czasami dla ludzi zaangażowanych w konflikt “wojna jest bezpieczniejszym wyborem“. Analityk zbrojnych konfliktów, James Schear, napisał w 1997 r.:

“Pokój, z drugiej strony, jest skokiem w nieznane. Obejmuje przetargi o ustępstwa, wymianę obietnic, które można wycofać… A przede wszystkim pokój oznacza utratę kontroli politycznej i spójności. Na ogół rozmywa klej, który łączy koalicje czasów wojny, czy to na lewicy politycznej w Salwadorze, czy wśród nie-komunistów w Kambodży lub, jak widzimy dzisiaj, wśród nacjonalistycznych Serbów w Bośni”.

A teraz spójrzmy na Izrael. Koalicja, a raczej cały przemysł zainteresowany w utrwalaniu konfliktu wokół Izraela jest olbrzymi i utrzymuje setki tysięcy ludzi. Wszyscy zależą od braku pokoju. Jaka byłaby rzeczywistość dla tych milionów, włącznie z „uchodźcami” w takich miejscach jak Liban, gdyby konflikt został rozwiązany?


Państwo palestyńskie byłoby państwem nędzarzy. Zapomniane, niewspominane, ekonomicznie i politycznie zależne i bez wielkiej idei. Dzisiaj jest na ustach wszystkich, na stołach wszystkich, jako pierwszy punkt każdego porządku dnia. Pokój przyniósłby rzeczywistość, nicość polityczną i ekonomiczną. Konflikt daje ułudę spójności, pokój obiecuje jedynie rozdarcie wewnętrzne, podział na walczące między sobą frakcje. Jaką więc ceną jest konflikt o niskiej intensywności, który pochłania tak niewiele istnień, a daje utrzymanie tak wielu?


Aleppo, Syria


To wszystko prowadzi nas z powrotem do Aleppo. W rzeczywistości brutalnego świata Aleppo jest tym, co dzieje się, kiedy społeczność międzynarodowa nie potrafi porozumieć się w kwestii reakcji na katastrofę humanitarną i kiedy mocarstwa globalne mają różne cele strategiczne. Izrael istnieje w globalnym świecie, który szybko się zmienia. Pomoc nie nadchodzi i to interes własny, a nie humanitaryzm napędza całą dyplomację. Nie można zająć się masakrami cywilów, niezależnie od tego, jak wielkimi, jeśli istnieją różnice strategiczne. Do ambasadorów nadal się strzela, ciężarówki wjeżdżają w ludzi robiących zakupy na Boże Narodzenie. Pozór kontroli jest tylko ułudą.


Propozycje pokoju są pustymi słowami wypowiadanymi z takiej czy innej okazji. Niewidoczne tsunami może już zbliżać się, kiedy wywiera się naciski na ustępstwa. Ci, którzy głupio uważają, że historię da się przewidzieć, tworzą długofalowe plany strategiczne. Dzisiejsze mocarstwa, dzisiejsi przyjaciele, nie mogą obiecać niczego na jutro.


Jest dużo bardziej logiczne, dużo bardziej podbudowane powiedzenie, że w ciągu następnych 50 lat miliony niewinnych ludzi zginą w konfliktach, a świat wzruszy ramionami, niż sugerowanie, że nadchodzi nowa era pokoju.


Dla Izraela są trzy główne nauki z ruin Aleppo:

1. Ignoruj obietnice międzynarodowe,
2. Siła jest najlepszym środkiem powstrzymującym agresję,
3. Izrael może ufać tylko sobie w sprawie swojego długoterminowego bezpieczeństwa.


A dla tych, którzy nadal trzymają się argumentu o “nowym Bliskim Wschodzie”, dla tych, którzy twierdzili, że Izrael powinien poczynić wielkie ustępstwa, bo tak dobrze na nich wyszli wcześniej - Izraelczycy żyją zaledwie 316 mil od Aleppo w Syrii. W komforcie Londynu i Nowego Jorku łatwo jest mówić innym, że muszą zaryzykować dla pokoju.


316 miles to Aleppo, Syria. Hard lessons  for Israel

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

David Collier

Autor blogu Beyond the great devide

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 161 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16
Trauma i terror: widok z Południa   Plosker   2018-11-15
Zamach na Hotel King David   Amos   2018-11-09
Wypełnianie warunków umowy społecznej   Rosenthal   2018-10-29
Pokój z Jordania – nie wpadajcie w panikę   Kedar   2018-10-28
Gideon Levy jest pijany siłą   Maroun   2018-09-17
Żydowskie prawa do Izraela (część 1): Deklaracja Niepodległości   Rain   2018-09-12
Antysyjonizm nie jest antysemityzmem, ale jest może gorszy   Maroun   2018-09-11
Kto jest okupantem?     2018-08-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk