Prawda

Sobota, 2 marca 2024 - 18:28

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć


Phyllis Chesler 2023-03-23

Demonstracja na Begin Road w Tel Awiwie  28 stycznia 2023 (Źródło: Wikipedia)
Demonstracja na Begin Road w Tel Awiwie  28 stycznia 2023 (Źródło: Wikipedia)

Nie mogę dłużej milczeć. Może i jestem fizycznie na Manhattanie, ale moje serce jest w Jerozolimie i moje serce cierpi.

 

Może nie jestem prawnikiem ani znawcą prawa, ale byłam organizatorką, aktywistką, liderką i działałam na rzecz praw obywatelskich i praw człowieka – zwłaszcza praw kobiet. Ale nigdy nie zachowywałem się tak, jak teraz zachowują się izraelscy buntownicy: nie ustając w groźbach, że będę kontynuowali, dopóki nie zniszczą całego kraju.

 

Ci lewicowcy/postępowcy/„dobrzy ludzie” (moi dawni przyjaciele) wydają się zachowywać w ten sam sposób, w jaki pro-palestyńscy/pro-dżihadowscy studenci zachowują się na ulicach i w salach uniwersyteckich w Ameryce. Są jak krzykacze, którzy nie pozwalają przemawiać mówcy, z którym się nie zgadzają, próbując wygnać ich z sali wykładowej. Ci buntownicy dążą do unieważnienia legalnych i demokratycznych wyborów, ponieważ gardzą i boją się wyboru ludu. Chcą pokazać światu swój kraj jako coś odrażającego.


Czy nie rozumieją, że Izrael jest już zniesławiany, że pętla zacisnęła się na szyi Żydów na całym świecie, że Izrael jest już wszędzie nienawidzony? Czy myślą, że stając w obronie praw obywatelskich, praw kobiet, praw gejów, praw mniejszości i praw Arabów (wszystkie ważne kwestie) będą postrzegani jako „dobry” Izrael, „dobry” Żyd i zostaną wysłani do komór gazowych jako ostatni?


Czy nie widzą, że ich styl protestu, nawet jeśli słuszny, przypomina demonstrację Black Lives Matter, powstanie dżihadystów, szturm na amerykański Kapitol 6 stycznia lub napad złości nastolatków? Czy oni nie widzą, że wprowadzają własną odmianę BDS?


Czy nie rozumieją, że mieszkają w sąsiedztwie krajów, gdzie takie zamieszki tłumi się ostrą amunicją, więzieniem, torturami, egzekucjami, a może nawet bronią chemiczną? Czy oni nie rozumieją, że mają szczęście mieszkać w kraju, który nie robi takich rzeczy? Czy nie mają lepszego sposobu, by zaprotestować przeciwko temu, co uważają za niebezpieczne i okropne, za „tyranię większości”?


Nie jestem za zniesieniem praw kobiet, praw gejów czy praw mniejszości w Izraelu. Moja historia mówi sama za siebie. I dla porządku, proszę pozwolić mi zauważyć, że przesadnie uświęcony izraelski Sąd Najwyższy – tak, nawet pod rządami Menachama Elona i Aharona Baraka – który według demonstrantów/protestujących/uczestników zamieszek był tak sprawiedliwy, a nawet święty - całkowicie zawiódł w oddaniu sprawiedliwości Kobietom Muru lub Pierwotnym Kobiety Muru, które chcą modlić się tylko z kobietami i to w samym Kotelu, a nie pod Łukiem Robinsona w minianie mieszanych płci.


Tak, rozumiem, że charedim, którzy być może głosowali na nowy rząd, również przeciwstawiali się nam z pogardliwą przemocą. Niemniej odmawiam pisania o tym w głównej prasie północnoamerykańskiej jak długo Izrael jest oblężony.


Ponieważ nienawiść do Żydów na Zachodzie wciąż rośnie; ponieważ fizyczne, a nawet mordercze ataki na rozpoznawalnych Żydów zarówno w diasporze, jak i w Izraelu wciąż nasilają się; ponieważ coraz więcej Izraelczyków, w tym prezydent Izraela, są traktowani haniebnie; ponieważ coraz więcej żydowskich studentów i profesorów jest nękanych, nawet prześladowanych w Ameryce – to, co dzieje się teraz w Izraelu, jest bardzo niebezpieczne, wykracza poza wywoływanie przygnębienia.


Rozumiem: sekularyści/moderniści/ateiści są przesadnie prawi, ale też boją się, że zostaną poddani religijnemu prawu i uprzedzeniom wobec kobiet, mniejszości i Arabów. Nie chcą żyć w państwie teokratycznym i mizoginistycznym. Oni naprawdę boją się, że ich prawa obywatelskie zostaną utracone. Mają nieco racji, ale są też oderwani od rzeczywistości.


Religijni nacjonaliści wierzą, że tylko ci, którzy boją się Boga, mogą ocalić Żydów i mają moralne prawo przewodzić jedynemu państwu żydowskiemu. Koncentrują się również na przetrwaniu Żydów w coraz bardziej niebezpiecznym sąsiedztwie i na świecie. Iran jest najważniejszy w ich umysłach, a do tego arabskie ataki terrorystyczne i światowe media diabolicznie wywracające rzeczywistość do góry nogami. Do tego dochodzi finansowanie terroryzmu palestyńskiego przez UE i przyjmowanie przez ONZ niekończącej się liczby antyizraelskich rezolucji. Jak pisałem, pętla zaciska się, Żyd świata jest teraz wszędzie zniesławiany.


Czy to także walka między sefardyjczykami/mizrahijczykami a zachodniocentrycznymi aszkenazyjczykami? Między postoświeceniowymi modernistami a tradycjonalistami? Bracia: czyż nie byliśmy wszyscy na Synaju?


Wydaje mi się, że w imię demokracji odbywają się najbardziej niekulturalne, antydemokratyczne protesty przeciwko demokratycznie wybranemu rządowi, którego poglądów protestujący nie podzielają. Dlaczego nie zacząć się organizować, by zdobyć serca i umysły elektoratu? Dlaczego nie zaplanować zwycięstwa w następnych wyborach? Dlaczego nie zorganizować demonstracji, które nie mają na celu zamknięcia całego kraju?

 

Teraz jest czas na jedność i kompromis. Jeśli nie teraz, to kiedy? Już wcześniej straciliśmy nasz naród z powodu sinat hinam, nieuzasadnionej wzajemnej nienawiści.

 

Izraelscy buntownicy naśladują amerykańskich Żydów, którzy od dawna identyfikują się jako opozycjoniści wobec Izraela. Jednak to, co kiedyś było prawdziwą niezgodą merytoryczną, stało się przepaścią, głębokim i niebezpiecznym podziałem. Izrael jest tak ważny dla Żydów, że każdy Żyd chce widzieć go na swój własny obraz, a nie na obraz kogokolwiek innego. A może na obraz Boga? Co się stało z tym, że byliśmy narodem świętym dla Boga, ludem na obraz Boga?

Ludzie: jak mówią, yesh gvul [wystarczy lub są granice]. Takie zamieszki muszą mieć swoje granice.

 

Israeli protesters, I can no longer keep silent

JNS Org., 21 marca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Phyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
2. Bzdety. Oderwane od rzeczywistości... yamata 2023-03-25
1. Rozumieją. Marek Eyal 2023-03-23


Syjonizm

Znalezionych 350 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak działa kampania „przemocy osadników”.Jednym z wielu niepokojących aspektów kampanii mającej na celu kryminalizację izraelskiej ludności cywilnej jest to, że najwyraźniej jest to pierwszy cel. Następny? IDF.   Glick   2024-02-29
Porwani przez Hamas i ślepota moralna   Collins   2024-02-28
Przykro mi, ale nie ma rozwiązania w postaci dwóch państwUdawanie, że można zawrzeć porozumienie z przywódcami palestyńskimi, otwiera jedynie drzwi do kolejnego 7 października. Izraelczycy nie dadzą się oszukać.   Taub   2024-02-24
Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk