Prawda

Wtorek, 28 wrzesnia 2021 - 16:11

« Poprzedni Następny »


Targniecie się na życie wieczne?


Lucjan Ferus 2021-06-27


Pomysł na niniejszy tekst powstał z dwóch prostych skojarzeń: w gazetowej recenzji jakiejś tureckiej telenoweli napisano, że jej główna bohaterka próbowała targnąć się na życie. Obok leżała zakładka do książki, wykonana z ulotki od Świadków Jehowy, w której zachęcali do wzięcia udziału w wykładzie biblijnym, pt.: „Zabiegaj o rzeczywiste życie”.W mojej głowie pojawił się w tym momencie pomysł: A co, gdyby to połączyć? Czy można by targnąć się na życie wieczne? Ponieważ ów pomysł wydał mi się ciekawy, postanowiłem go rozwinąć. I oto efekt mojej nieprzewidywalnej (nawet dla mnie) wyobraźni.

                                                           ------- // -------

Wczoraj dość późnym wieczorem znienacka zadzwonił telefon. Nie lubię takich późnych telefonów, bo mogą oznaczać niepomyślne wiadomości. Numer był nieznany, co dodatkowo świadczyło za nieodebraniem go. Jednakże ktoś uparcie dzwonił, więc w końcu odebrałem połączenie. Usłyszałem zdenerwowany głos kobiecy.


Kobieta: Przepraszam, że zawracam panu głowę o tak późnej godzinie, ale nie wiem do kogo mogłabym zadzwonić w tej tak bardzo nietypowej sprawie! To pan kiedyś prowadził telefoniczne „Doradztwa religijne”, prawda? I nawet udzielił mi pan dobrej rady, stąd mam numer pańskiego telefonu. Czy nadal udziela się pan w tej branży?

 

Ja: Niestety, nie! Skoro jednak już pani zadzwoniła, proszę powiedzieć jaki ma pani problem, może uda mi się coś sensownego doradzić.

K: Jak już wspomniałam, jest to dość nietypowa sprawa, ale że związana z tematyką religijną, dlatego pomyślałam o panu. Dobrze chociaż, że pański numer mi się zachował. Otóż wszystko wskazuje na to, iż mój mąż próbuje targnąć się na życie…

Ja: Powinna więc pani zadzwonić na pogotowie lub na policję, a nie do mnie!

K: Przepraszam, ale nie dał mi pan dokończyć. Mój mąż, chyba – bo do końca nie jestem pewna – prawdopodobnie próbuje targnąć się na życie wieczne!

 

Ja: Słucham?! Czy ja dobrze panią zrozumiałem?! Mąż próbuje targnąć się na życie wieczne?

K: Dobrze pan zrozumiał, tyle, że nie jestem pewna, czy ja dobrze zrozumiałam tę sytuację…

Ja: Ale, że co? Mąż próbował się powiesić, czy w jakiś inny sposób odebrać sobie życie?!

K: Nie, no, aż tak drastycznie nie jest. Po prostu zastałam go, jak zagłębiał się w lekturze książki Leo Zena „Tak wymyślono chrześcijaństwo”! I tak bardzo był zaczytany, że nawet nie zwrócił na mnie uwagi, gdy weszłam do pokoju. Wyobraża pan sobie?!

Ja: Zaraz, a co to ma wspólnego z targnięciem się na życie wieczne?

 

K: No, jak to co?! Przecież mąż czyta książkę religioznawczą, która – jak można sądzić po tytule – reprezentuje pogląd, iż chrześcijaństwo jest religią wymyśloną przez ludzi, a nie daną nam od Boga, jako Prawda objawiona? Mówiąc wprost, naraża on swoją wiarę w obietnicę wiecznego życia pośmiertnego w niebie, jaką daje swym wiernym wyznawcom ta religia. To chyba oczywiste, czyż nie?!

Ja: Przepraszam, że spytam: jakiego wyznania jesteście państwo?

 

K: No,.. katolickiego jeszcze, ale zastanawiamy się czy nie przejść do Świadków Jehowy. Po tych wszystkich aferach pedofilskich w Kościele katolickim, widać, że nie można całkowicie ufać tej religii, więc to chyba będzie dobry wybór, prawda? A czemu pan pyta?

Ja: Ot, tak dla pewności, by lepiej zrozumieć istotę tego problemu. Otóż wydaje mi się, iż zareagowała pani zbyt emocjonalnie na zastaną sytuacją…

K: Jak to „zbyt emocjonalnie”?! Z ulotki od Świadków Jehowy, w której zapraszają na biblijny wykład pt. „Zabiegaj o rzeczywiste życie”, wyraźnie wynika, że dla nich tym rzeczywistym życiem jest pośmiertne życie wieczne. A skoro tak, to chyba uprawnione jest stwierdzenie, iż mój mąż nieopatrznie targnął się na życie wieczne, prawda?!

 

Ja: No, nie do końca! Raczej już bardziej byłoby uprawnione określenie, iż pani mąż „targnął się” – jeśli już używamy tych słów – na jedną z religijnych koncepcji pośmiertnego życia wiecznego, która jest – proszę zwrócić uwagę – tylko obietnicą, nie popartą żadnymi dowodami naukowymi. Po prostu, można w nią wierzyć,.. albo i nie.

K: A czy to w ogóle robi jakąś różnicę?!

 

Ja: Według mnie zasadniczą. Ten problem dobrze scharakteryzował niejaki Lequier: „Jeśli się wierzy, że posiadło się Prawdę, trzeba wiedzieć, że się w to wierzy, a nie, że się to wie”. W pani przypadku doszło do podobnego paradoksu: religijną „prawdę wiary” (czyli obietnicę życia wiecznego po śmierci), wzięła pani za jeden z aspektów realnej rzeczywistości i zgodnie z tym zareagowała pani tak, jakby to stworzone przez pani wyobraźnię „zagrożenie” dotyczyło realnego życia pani męża. A to tylko kwestia wiary.

 

K: Nie bardzo rozumiem, co ma pan na myśli?

Ja: Otóż „targnąć się” można na życie realne, a nie na to fikcyjne, choć wg ŚJ „rzeczywiste”. Bowiem tej religijnej „rzeczywistości” nie sposób udowodnić i w istocie jak dotąd nikt jej nie dowiódł w przekonującej argumentacji, popartej niezbitymi dowodami. Tak to wygląda.

K: Czy to znaczy, że owa religioznawcza publikacja nie zaszkodzi mężowi w zachowaniu wiary w obietnicę życia wiecznego po śmierci?

 

Ja: Tego akurat nie mogę pani obiecać z tzw. „czystym sumieniem”. Także ją czytałem i jej wymowa jest porażająca wręcz! Jeśli oczywiście czyta się ją ze zrozumieniem i bez uprzedzeń, które podsycane są przez religie do takich jak ta, książek. Nie znam pani męża i nie wiem z jakiej przyczyny i z jakim podejściem zaczął on tę lekturę.

K: Prawdę mówiąc, też nie wiem co mu „strzeliło do głowy”?! Ale z tego co pan powiedział nie wygląda to za dobrze. Jeśli dla pana jej wymowa była „porażająca”, to aż strach pomyśleć jaki destrukcyjny będzie jej wpływ na mojego starego?! Może mi pan w dużym skrócie opisać treść tej publikacji, abym wiedziała czego mogę się spodziewać i jak mogę temu zaradzić?

 

Ja: Obawiam się, że przecenia pani moje możliwości. To, że wymowę tej książki uznałem za „porażającą” (w dobrym znaczeniu tego słowa), nie oznacza wcale, że pani staremu,.. przepraszam – mężowi, wyda się ona taka sama. Dla mnie była ona bardzo cenna głównie dlatego, że jej Autor przedstawił w niej szczegółowo, jak przez wiele wieków tworzono tę Wielką Mistyfikację i z jakim zaangażowaniem bardzo wielu „pobożnych i bogobojnych” ludzi, brało udział w tym religijnym oszustwie. I to od samych początków chrześcijaństwa, czyli od samego Pawła z Tarsu, który był głównym „pomysłodawcą” powstania tej religii.

 

Z tej fascynującej książki dowiedziałem się mnóstwa różnych szczegółów historycznych tej religii i dopiero dzięki nim potrafiłem odpowiedzieć sobie na wiele pytań z nią związanych, na które wcześniej nie znałem odpowiedzi. Pasjonując się religiami i religioznawstwem od wielu lat, wiedziałem oczywiście, że ta nasza religia (jak i wszystkie inne religie człowieka) jest „produktem” kulturowym kapłanów wszechczasów. Zatem z tej perspektywy, ta książka nie stanowiła dla mnie zaskoczenia, ani też nie była powodem jakiegokolwiek dysonansu. Co mnie w niej przeraziło wręcz, to niespotykana skala tej mistyfikacji: czasowa i ilościowa.

 

Fala fałszerstw, jakim poddano źródła historyczne zaczęła się już od Pawła z Tarsu, a potem propagowali je kolejni ojcowie Kościoła, przyzwalając na oszustwo i kłamstwo, jako „narzędzie zbawienia”. Poza tym Kościół systematycznie niszczył dokumenty „odmienne” od własnej doktryny, wskutek czego wszystkie treści niezgodne z jego „kanonem” zaginęły, a raczej zostały zniszczone lub dobrze ukryte. W istocie wszystkie teksty składające się na Nowy Testament są całkowicie niewiarygodne z racji na to, że były wielokrotnie zmieniane, fałszowane i cenzurowane, stając się przez to sprzeczne ze sobą i niespójne.

 

Ujmując w dużym skrócie, ta książka opisuje dokładnie, jak został wykreowany jeden z naszych aktualnych bogów – Jezus Chrystus, jakie towarzyszyły temu procesowi okoliczności historyczne i w jaki sposób przebiegał ten religijno-społeczno-polityczny proces. Ukazuje ona też (z pozycji religioznawczych) przyczyny i drogę powstawania chrześcijaństwa. Pokazane są w niej mechanizmy psychologiczne, mające wpływ na tworzone tzw. „prawdy objawione”, rzekomo „natchnione przez Boga”, które zawsze dziwnym trafem przynosiły korzyści (także, a raczej zwłaszcza materialne) kapłanom nowej religii i tworzącego się Kościoła.

 

Tylko wyjątkowo naiwny i łatwowierny osobnik uwierzy, iż podczas powstawania tej religii i tego Kościoła brał udział jakiś Bóg. Przeczą temu fakty historyczne, z których jednoznacznie wynika, iż rolę „Ducha Świętego” wziął na siebie sam Kościół, tworząc własne „kryterium prawdy”, niezależne od faktów historycznych. W ten sposób powstała tzw. „prawda wiary”, tworzona przez hierarchię kościelną (głównie biskupów), na drodze perfidnie pomyślanych opracowań teologicznych (np. św.Augustyna, czy św.Tomasza z Akwinu). Które szybko zamieniły się w dogmaty, czyli „Prawdy objawione” przez Boga, nie podlegające dyskusji.

 

Przepraszam, że tak się rozgadałem lecz chciałem w minimalnych choć stopniu przybliżyć pani treść tej publikacji. Podejrzewam jednak, że to streszczenie nic nie wniesie do pani wiedzy o tej religii, bowiem jest ono zbyt ogólnikowe, by oddać w nim tę wielką ilość szczegółów historycznych i religioznawczych, jakie zawiera ta książka. Wydaje mi się także, że jeśli pani mąż nie posiada już jakiejś wstępnej wiedzy religioznawczej, to jej lektura na nic mu się nie przyda, na zasadzie konstatacji Jezusa o „nie rzucaniu pereł przed wieprze”. Zatem reasumując: moim zdaniem nie musi się pani martwić tym „targnięciem się na życie wieczne” pani męża, bowiem jest to jedynie gra przewrażliwionej w tej kwestii pani wyobraźni.

 

K: (z ulgą w głosie). Bardzo panu dziękuję za pomoc i mam nadzieję, że nie myli się pan w swojej ocenie tej sytuacji. W razie czego i tak zwrócę się do pana o pomoc. Dobranoc!

No tak, przyjdzie jeszcze na to, że będę musiał zmienić numer telefonu. Następnego dnia, ku mojemu zdziwieniu, zadzwonił – jak się okazało – mąż kobiety, z którą rozmawiałem. Nie bawiąc się w konwenanse, od razu przystąpił do rzeczy.

- Wczoraj późnym wieczorem rozmawiała telefonicznie z panem moja żona, prawda? Nie wiem, co pan jej powiedział, ale dziękuję za to, bo momentalnie przestała marudzić, że źle robię, czytając publikację nie przeznaczoną dla ludzi religijnie wierzących. Tak, że raz jeszcze wielkie dzięki, za poświęcenie swego prywatnego czasu na czyjeś sprawy!

 

Ja: Naprawdę nie ma za co dziękować! To są tylko słowne porady nie wymagające żadnego wysiłku. Ale skoro już pan zadzwonił, to proszę mi powiedzieć, dlaczego jako osoba wierząca religijnie, sięgnął pan po pozycję stricte religioznawczą?

M: No, cóż,.. może pan nie uwierzy, ale wygląda na to, że koledzy z pracy zrobili mi psikusa, zapewne ich zdaniem bardzo śmiesznego! Otóż wiedząc, że mamy zamiar z żoną wstąpić w szeregi Świadków Jehowy, zachęcili mnie do lektury książki, która miała ponoć przedstawiać genezę i rozwój tego ruchu. Sam się o to prosiłem, gdyż dopytywałem się ich, czy wiedzą coś więcej o tej religii. Kiedy zaczynałem czytać tę publikację, byłem pewien, że znajdę w niej historię powstania ŚJ, a okazało się, że są w niej opisane początki chrześcijaństwa.

 

Prawdę mówiąc niewiele z niej zrozumiałem, bowiem kiedy pojąłem swoją pomyłkę, szybko straciłem zainteresowanie zamieszczonymi w niej szczegółami, których jest w niej nadspodziewanie dużo. Zależało mi przecież na takich informacjach, które potwierdziłyby, że właściwie robimy z żoną, porzucając religię katolicką na rzecz Świadków Jehowy, bądź temu zaprzeczyły, bowiem jak na razie przynajmniej, nie wiemy zbyt wiele o tym wyznaniu, prócz tego, co mówią o sobie sami Świadkowie podczas swych wizyt. Orientuje się pan może czy istnieje książka poświęcona historii tej religii?

 

Ja: O tak! Zapewne niejedna książka wyszła o ŚJ. Zależy tylko czy chce pan znać prawdę o tym wyznaniu, czy poznać oficjalną wersję historii tego ruchu? Jeśli to drugie, to proszę skorzystać z propagandowych, oficjalnych materiałów, jakie zapewne znajdzie pan z łatwością w Internecie. Jeśli natomiast skłania się pan do tego (czy też ma odwagę), by poznać prawdę o tej religii, to poleciłbym panu książkę pt. „Byłem Świadkiem Jehowy”, napisaną przez byłego Świadka Jehowy Guntera Pape, który opisał w niej tragiczną historię swego zmarnowanego życia, podporządkowanego całkowicie tejże idei religijnej.

 

Dlaczego akurat ją panu proponuję? Bowiem zachował się on odwrotnie do tego, co chcecie państwo z żoną uczynić, a mianowicie zmienił wyznanie Świadka Jehowy na wyznanie katolickie. Ten ciekawy paradoks w połączeniu z tą ciekawą książką, powinien panu dać dużo do myślenia. A jeśli tak się stanie (na co mam nadzieję), to proszę powrócić do lektury książki Leo Zena i przeczytać ją ze zrozumieniem i bez uprzedzeń, a wtedy nie wykluczone, że podejmie pan z żoną tę naprawdę właściwą decyzję, odnośnie wyboru światopoglądu. Życzę tego państwu z „całego serca”, jak to się popularnie określa.

 

Czerwiec 2021 r.                                ------ KONIEC------


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 728 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (III)   Ferus   2021-02-07
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (II)   Ferus   2021-01-31
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości   Ferus   2021-01-24
Bajkowe dziedzictwo religii. Czyli wspaniała, ale też przerażająca potęga wyobraźni.   Ferus   2021-01-17
Bóg, ojczyzna, nędza i zniewolenie   Koraszewski   2021-01-14
Opatrzność Boża, a szczepienia na COVID-19   Ferus   2021-01-03
W Gazie Hamas jest Grinchem, który ukradł Boże Narodzenie   Fitzgerald   2020-12-31
Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta   Koraszewski   2020-12-30
Bożonarodzeniowa koniunkcja planet. Czyli coroczna „koniunkcja” religii z nauką.   Ferus   2020-12-27
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (III)   Ferus   2020-12-20
Islam nakazuje kochać Mahometa i Dżihad bardziej niż własne rodziny     2020-12-14
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (II)   Ferus   2020-12-13
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów   Ferus   2020-11-29
Brudny czyściec i diabelnie skuteczny strach przed piekłem   Ferus   2020-11-22
Dylemat moralny czy prosty wybór?   Ferus   2020-11-15
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet” II.   Ferus   2020-11-08
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet”   Ferus   2020-11-01
Nasze zacofanie jest najgorszą obrazą Proroka   Montaser   2020-10-31
USA to jedyny kraj, który rozlicza mułłów   Rafizadeh   2020-10-27
Dyspensa zwalniająca wiernych z myślenia   Ferus   2020-10-25
Dziecinne pytanie: Po co ludzie stworzyli bogów?   Ferus   2020-10-18
Dziecinne pytanie: Po co Bóg stworzył ludzi?   Ferus   2020-10-11
Alternatywa dla idei zbawienia   Ferus   2020-10-04
Beczka dziegciu i łyżka miodu   Ferus   2020-09-27
Refleksje sprzed lat: „Głęboka wiara” i inne.   Ferus   2020-09-20
Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie   Ibrahim   2020-09-16
Czy istnieją „głęboko niewierzący”?   Ferus   2020-09-06
Ludzie są grzeszni, ale Kościół (na pokaz) jest święty   Kruk   2020-09-03
Kogo bije dzban?   Koraszewski   2020-08-31
Refleksje sprzed lat: „Łaska boska” i inne   Ferus   2020-08-30
Ignorowane ludobójstwo chrześcijan w Nigerii    Ibrahim   2020-08-25
Egocentryzm religijny   Ferus   2020-08-23
Quo vadis religio?   Ferus   2020-08-16
Palestyńczycy: Priorytety muzułmańskich “uczonych” podczas COVID-19   Toameh   2020-08-04
Ituriel – elektroniczny bóg. Czyli książka, której nie napisałem.   Ferus   2020-08-02
Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01
Pochwała parlamentarnego ateizmu   Koraszewski   2020-06-28
Palestyńczycy: Czy rzeczywiście chodzi o “aneksję”?   Toameh   2020-06-26
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i KnesetCzęść 5: Wbijanie noża   Pandavar   2020-06-24
Przerażająca prawda o dziewicach z raju   Koraszewski   2020-06-24
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (VI)   Ferus   2020-06-21
Turcja: Uczniowie czytają Koran i porzucają islam   Bulut   2020-06-19
Wiara, nauka i umiłowanie bzdury   Koraszewski   2020-06-17
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-06-17
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. V   Ferus   2020-06-14
Dżihadystyczne narracje i islamskie fobie w Nigerii   Igwe   2020-06-11
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu (3)   Pandavar   2020-06-10
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. IV   Ferus   2020-06-07
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu   Pandavar   2020-06-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk