Prawda

Środa, 20 października 2021 - 09:40

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: Czy rzeczywiście chodzi o “aneksję”?


Khaled Abu Toameh 2020-06-26

Islamscy funkcjonariusze w Strefie Gazy wzywają teraz Palestyńczyków do dokonywania ataków terrorystycznych na Izrael, nie z powodu planu “aneksji”, ale w celu wygnania Żydów z „palestyńskich, arabskich, islamskich ziem”. Na zdjęciu: Zbrojni członkowie Hamasu w Strefie Gazy.
Islamscy funkcjonariusze w Strefie Gazy wzywają teraz Palestyńczyków do dokonywania ataków terrorystycznych na Izrael, nie z powodu planu “aneksji”, ale w celu wygnania Żydów z „palestyńskich, arabskich, islamskich ziem”. Na zdjęciu: Zbrojni członkowie Hamasu w Strefie Gazy.

Dla palestyńskich duchownych islamskich zamiar Izraela rozciągnięcia swojej suwerenności na części Zachodniego Brzegu, szczególnie na żydowskie osiedla i Dolinę Jordanu, znaczy bardzo niewiele: ich zdaniem Żydzi „nie mają żadnego prawa do palestyńskiej, arabskiej i islamskiej ziemi”.


Stanowisko islamskich duchownych zaprzecza twierdzeniu Autonomii Palestyńskiej, że plan aneksji “zniszczy rozwiązanie w postaci dwóch państw i wszelką szansę procesu pokojowego z Izraelem”.


Obrazem, jaki malują przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej, jest to, że izraelska aneksja  jakiejkolwiek części Zachodniego Brzegu jest jedyną przeszkodą dla regionalnego pokoju, bezpieczeństwa i stabilności. Według tych przedstawicieli, izraelski plan odbiera Palestyńczykom ich prawo do ustanowienia niezależnego i suwerennego państwa w granicach linii zawieszenia broni sprzed 1967 roku.


Jednak duża grupa palestyńskich uczonych i duchownych islamskich ewidentnie nie zgadza się z twierdzeniem Autonomii Palestyńskiej.


21 czerwca Stowarzyszenie Uczonych Palestyńskich miało spotkanie w Strefie Gazy, by omówić izraelski plan. W spotkaniu uczestniczyło kilku islamskich sędziów religijnych, którzy reprezentowali Najwyższą Radę Sądownictwa Szariatu, wysokich rangą urzędników kontrolowanego przez Hamas Ministerstwa Wakf i Spraw Religijnych, wykładowcy z kilku islamskich uczelni i uniwersytetów, jak również prawnicy, wydający orzeczenia o prawie islamskim (szariacie).


oświadczeniu wydanym po spotkaniu islamskie osobistości religijne, mówiąc o Izraelu jako o “uzurpatorskim tworze”, potępiły jako „niebezpieczny” izraelski plan rozciągnięcia suwerenności na części Zachodniego Brzegu.  


Ich oświadczenie wyraźnie pokazuje, że tym, co naprawdę martwi islamskich uczonych i duchownych, nie jest możliwość, że Izrael może narzucić swoją suwerenność na żydowskie osiedla i Dolinę Jordanu.


Nie są rzeczywiście zaniepokojeni możliwością, że Izrael zaanektuje 10%, 20% lub 30% Zachodniego Brzegu. Jest coś, co niepokoi ich znacznie bardziej niż jakakolwiek część Zachodniego Brzegu, a jest tym samo istnienie Izraela. Islamscy uczeni i duchowni wierzą, że Izrael nie ma prawa do suwerenności w Tel Awiwie, Hajfie, Nazarecie, Tyberii, Jerozolimie ani żadnej innej części Izraela.


Islamscy przywódcy także zaprzeczają własnej wypowiedzi przez udawanie, że niepokoją się tylko o rzekomą utratę ziemi Zachodniego Brzegu na rzecz Izraela.


Z jednej strony, mówią, że “jedną z najbardziej niebezpiecznych rzeczy jest zamiar tego [izraelskiego] wroga anektowania części palestyńskiej ziemi do swojego uzurpatorskiego tworu”. Innymi słowy, udają, że niepokoi ich tylko “aneksja” części Zachodniego Brzegu.


Z drugiej strony, islamscy przywódcy podkreślają, że “Palestyna, cała Palestyna, od morza [Śródziemnego] do rzeki [Jordan] jest palestyńską, arabską, islamską ziemią, do której Żydzi i syjoniści nie maja żadnego prawa”. Wyjaśniają następnie, że “tego faktu nie zmienią żadne kroki podjęte przez [izraelskiego] wroga”.  


Z tego oświadczenia wynika jasno, że niezależnie od tego, czy plan “aneksji” zostanie zrealizowany, czy nie, wielu muzułmanów nadal odrzuca państwo Izrael, ponieważ ich zdaniem “uzurpuje sobie” palestyńską, arabską, islamską ziemię, rozciągającą się od Morza Śródziemnego do rzeki Jordan. Jest kompletnie błędne zakładanie, że jeśli Izrael porzuci ten plan, większość muzułmanów zrezygnuje z pragnienia zniszczenia Izraela i zastąpienia go ekstremistycznym państwem islamskim w stylu Iranu.


Dla dalszego poparcia swojego argumentu, że głównym problemem nie jest Zachodni Brzeg, uczeni i duchowni powiedzieli, że "uznawanie państwa tego uzurpacyjnego tworu jest religijną, prawną, humanitarną i historyczną zbrodnią, którą trzeba natychmiast naprawić przez anulowanie okropnych Umów z Oslo”.


A więc problemem nie jest żaden plan “aneksji”, ale Umowy z Oslo, podpisane w 1993 i 1995 roku miedzy Izraelem a OWP. Te Umowy oznaczały początek tak zwanego izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego po tym, jak OWP pozornie uznała prawo Izraela do istnienia w pokoju i bezpieczeństwie.


Oświadczając że umowy są “bez mocy prawnej” uczeni i duchowni wezwali Autonomię Palestyńską i jej prezydenta, Mahmouda Abbasa do “wyrzeczenia się tego katastrofalnego porozumienia, stanięcia po stronie ludu i połączenia sił z [ruchem] oporu i jego ludźmi”. To jest nie tylko bezpośrednia groźba wobec Abbasa i jego współpracowników, ale także apel do nich, by nasilili i wzmocnili ataki terrorystyczne na Izrael.  


Jako część próby ugłaskania palestyńskiej opinii publicznej ogólnie, a islamskich ekstremistów w szczególności, Abbas ogłosił 19 maja swoją decyzję o zrzeczeniu się wszystkich umów i porozumień z Izraelem i USA, włącznie z współpracą w sprawach bezpieczeństwa.  


Ta decyzja nie zadowoliła jednak islamskich uczonych i duchownych, ani też Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Żądają obecnie, by on, jego rząd i siły bezpieczeństwa jawnie przystąpiły do walki zbrojnej przeciwko Izraelowi.


Ponadto chcą, by Abbas otwarcie anulował Umowy z Oslo, aby uniknąć oskarżenia o popełnienie “religijnej, prawnej, humanitarnej i historycznej zbrodni” przeciwko własnemu ludowi.  

Decyzja Abbasa odejścia od porozumień z Izraelem i zatrzymania współpracy w sprawach bezpieczeństwa między jego siłami bezpieczeństwa a władzami izraelskimi w rzeczywistości pobudziła apetyty czołowych funkcjonariuszy islamskich. Wzywają oni teraz Palestyńczyków do dokonywania ataków terrorystycznych na Izrael, nie z powodu planu „aneksji”, ale by wygnać Żydów z „palestyńskich, arabskich, islamskich ziem”. W swoim oświadczeniu uczeni i duchowni wzywają Palestyńczyków, by "powstali i zbuntowali się przeciwko nazistowskiemu okupantowi wszystkimi możliwymi środkami".  


Palestyńczycy często interpretowali zwrot “wszystkimi możliwymi środkami” jako zielone światło do dokonywania rozmaitych zamachów terrorystycznych, włącznie z bombowymi zamachami samobójczymi, strzelaniem z jadących samochodów, zamachami nożowymi, taranowaniem samochodami i ostrzeliwaniem rakietami Izraela.


Kiedy to zielone światło przychodzi od wpływowego organu religijnego, jakim jest Stowarzyszenie Palestyńskich Uczonych, oczywiście ma dodatkową wagę i wiarygodność, szczególnie dla pobożnych muzułmanów, którzy spędzają dużą część swojego czasu w meczetach i poważnie traktują każde słowo wypowiedziane przez imamów i inne islamskie postaci.  


Kiedy następnym razem terrorysta wbije nóż w szyję Żyda, ociekające krwią ręce będą rękami tych uczonych i duchownych. Strach Abbasa przed otwarciem ust przeciwko tym wybitnym muzułmanom przynajmniej ma jakiś sens. Śmiertelna cisza międzynarodowej społeczności na to mordercze podżeganie ma jednak znacznie mniej sensu. Ci, którzy naciskają na Izrael, by nie wprowadzał w życie planu “aneksji”, muszą usłyszeć, co dniami i nocami mówią islamscy przywódcy: że to nie jest konflikt o żydowskie osiedla ani o Dolinę Jordanu, ale o „wielkie osiedle” zwane Izraelem.  


Palestinians: Is It Really about ‘Annexation’?

Gatestone Institute, 25 czerwca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 734 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (III)   Ferus   2021-02-07
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (II)   Ferus   2021-01-31
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości   Ferus   2021-01-24
Bajkowe dziedzictwo religii. Czyli wspaniała, ale też przerażająca potęga wyobraźni.   Ferus   2021-01-17
Bóg, ojczyzna, nędza i zniewolenie   Koraszewski   2021-01-14
Opatrzność Boża, a szczepienia na COVID-19   Ferus   2021-01-03
W Gazie Hamas jest Grinchem, który ukradł Boże Narodzenie   Fitzgerald   2020-12-31
Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta   Koraszewski   2020-12-30
Bożonarodzeniowa koniunkcja planet. Czyli coroczna „koniunkcja” religii z nauką.   Ferus   2020-12-27
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (III)   Ferus   2020-12-20
Islam nakazuje kochać Mahometa i Dżihad bardziej niż własne rodziny     2020-12-14
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (II)   Ferus   2020-12-13
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów   Ferus   2020-11-29
Brudny czyściec i diabelnie skuteczny strach przed piekłem   Ferus   2020-11-22
Dylemat moralny czy prosty wybór?   Ferus   2020-11-15
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet” II.   Ferus   2020-11-08
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet”   Ferus   2020-11-01
Nasze zacofanie jest najgorszą obrazą Proroka   Montaser   2020-10-31
USA to jedyny kraj, który rozlicza mułłów   Rafizadeh   2020-10-27
Dyspensa zwalniająca wiernych z myślenia   Ferus   2020-10-25
Dziecinne pytanie: Po co ludzie stworzyli bogów?   Ferus   2020-10-18
Dziecinne pytanie: Po co Bóg stworzył ludzi?   Ferus   2020-10-11
Alternatywa dla idei zbawienia   Ferus   2020-10-04
Beczka dziegciu i łyżka miodu   Ferus   2020-09-27
Refleksje sprzed lat: „Głęboka wiara” i inne.   Ferus   2020-09-20
Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie   Ibrahim   2020-09-16
Czy istnieją „głęboko niewierzący”?   Ferus   2020-09-06
Ludzie są grzeszni, ale Kościół (na pokaz) jest święty   Kruk   2020-09-03
Kogo bije dzban?   Koraszewski   2020-08-31
Refleksje sprzed lat: „Łaska boska” i inne   Ferus   2020-08-30
Ignorowane ludobójstwo chrześcijan w Nigerii    Ibrahim   2020-08-25
Egocentryzm religijny   Ferus   2020-08-23
Quo vadis religio?   Ferus   2020-08-16
Palestyńczycy: Priorytety muzułmańskich “uczonych” podczas COVID-19   Toameh   2020-08-04
Ituriel – elektroniczny bóg. Czyli książka, której nie napisałem.   Ferus   2020-08-02
Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01
Pochwała parlamentarnego ateizmu   Koraszewski   2020-06-28
Palestyńczycy: Czy rzeczywiście chodzi o “aneksję”?   Toameh   2020-06-26
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i KnesetCzęść 5: Wbijanie noża   Pandavar   2020-06-24
Przerażająca prawda o dziewicach z raju   Koraszewski   2020-06-24
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (VI)   Ferus   2020-06-21
Turcja: Uczniowie czytają Koran i porzucają islam   Bulut   2020-06-19
Wiara, nauka i umiłowanie bzdury   Koraszewski   2020-06-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk