Prawda

Poniedziałek, 18 listopada 2019 - 23:13

« Poprzedni Następny »


O modlitwie i petycji


Babu Gogineni 2014-01-13


Co właściwie stało się i co dało panu siłę, by walczyć o swoją sprawę, panie Salve? – zapytałem. – Ryzykował pan pracę nauczyciela języka angielskiego i pana koledzy unikali pana. Pochodzi pan ze społeczności Dalitów i żyje pan w stanie Maharasztra, gdzie wojująca religia często uciszała dysydentów – jak potrafił pan wytrwać przez 7 lat?”

Byliśmy w Kalikat w stanie Kerala, siedzieliśmy w parnym pomieszczeniu przed przepełnionym audytorium, gdzie odbywała się Swatantralokam, doroczna konferencja „Science Trust”.


W sali, nazwanej na cześć dra Dabholkara, niedawno zabitego indyjskiego racjonalisty, byli niezłomni przedstawiciele ruchów indyjskich racjonalistów i wolnomyślicieli. Wygłaszano referaty, obalano astrologię, analizowane alternatywną medycynę, patrzono na konsekwencje etyczne biotechnologii, krytykowano brak udziału kobiet w ruchu wolnej myśli i omawiano problemy, przed jakimi stoi 40-tysięczna społeczność Facebooka Wolnomyślicieli Kerali – ich konto zostało trzykrotnie zamknięte bez podania przyczyn.


Poza salą odbywały się inne atrakcje: niedaleko była spokojna i piękna plaża Pakkad, gdzie piracki podróżnik-odkrywca Vasco da Gama wylądował w 1498 r., po znalezieniu bezpośredniej drogi morskiej do Indii ze swojej rodzinnej Portugalii. Vasco dobrze zrobił, że przybył drogą morską, bo lotnisko w Kalikat uważane jest za jedno z najniebezpieczniejszych w Indiach, leżące na wzgórzu z wściekle krótkim pasem startowym. Był tam jeszcze kościół Matki Bożej, promowany przez Wydział Turystyki stanu, który reklamuje ten stan jako Własny Kraj Pana Boga, mimo silnej obecności komunistów i ateistów.


Mimo tych pokus chciałem posłuchać 41-letniego Sanaya Salve, który przybył do Kalikat, żeby otrzymać Nagrodę im. dra Narendry Dabholkara za „samotne prowadzenie batalii prawnej, która z powodzeniem utrzymała w mocy prawo obywatela do nie klękania przed władzą religijną”. Sanjay doczekał się niedawno ważnego wyroku Wysokiego Sądu z Bombaju, który potwierdził prawo obywateli Indii, które zawsze mieli, ale które trzeba było potwierdzić wobec narastającej fali religianctwa w kraju.


Niezdyscyplinowanie?


„Nie szukałem bójki. Mówiłem tylko, że obowiązkowa modlitwa jest sprzeczna z Artykułem 28 (3) konstytucji Indii.” Salve mówi, że żaden człowiek nie może być zmuszany do uczestnictwa w żadnym nauczaniu religijnym ani brać udziału w religijnym oddawaniu czci w instytucji edukacyjnej finansowanej przez państwo. Statut Szkoły Średniej Maharasztra wspomina hymn narodowy, ale nie modlitwę.


“Zacząłem pracę w tej szkole w 1996 roku i przez 12 lat miałem znakomite oceny ze strony przełożonych. Ponieważ jednak nie składałem rąk, gdy reszta szkoły modliła się podczas apelu, poproszono mnie o pisemne wyjaśnienie. Wyjaśniłem, że jako buddyjski ateista nie chcę modlić się i nie mam żadnego obowiązku modlenia się. Z tego powodu uznano, że jestem niezdyscyplinowany i odmówiono podwyżki płacy, do której byłem uprawniony z powodu długości nauczycielskiego stażu. Mamy 1600 uczniów, wielu z pobliskich slumsów i większość z niższych kast. Istotnie mamy problemy z brakiem dyscypliny w szkole, ale nigdy nie sądziłem, że niezdyscyplinowanie może być zarzutem pod adresem nauczyciela!  Od tego czasu zaczęto mnie traktować jak intruza. Stworzono atmosferę podejrzliwości wobec mnie wśród moich kolegów, którzy zaczęli mnie unikać, ponieważ kierownictwo interesowało się, z kim rozmawiam. Poparło mnie dwóch kolegów. Wielokrotnie pisałem do rządu, ale nigdy nie odpowiedzieli. Dopiero kiedy poszedłem do sądu, okręgowy urzędnik ds. edukacji odpowiedział na moje zażalenie.


Kurator napisał do dyrekcji szkoły, że nie można mnie zmuszać do modlitw. Powiedział także, że program codziennych 30 minut obowiązkowej edukacji o wartościach ludzkich uznaje także wartość sekularyzmu. Szkoła została zobowiązana do wypełnienia tych instrukcji, ale tego nie zrobiła. Dlatego raz jeszcze musiałem pójść do sądu, by osiągnąć moje prawa. Przecież wstawałem podczas modlitw, respektując fakt, że inni się modlą. Tylko nie składałem rąk podczas modlitwy i nie podnosiłem ręki podczas rytuału przysięgi. Przecież Sąd Najwyższy Indii orzekł dwadzieścia lat temu, że wyznawcy kościoła adwentystów dnia siódmego nie mogą być zmuszani do śpiewania hymnu narodowego”.


Jak na ironię, Sanjay Salve pracuje w szkole średniej im. Savitribai, nazwanej od imienia wielkiej reformatorki społecznej Indii XVIII wieku, Savitribai Phule, założycielki pierwszej szkoły dla dziewcząt w kraju. Savitribai pochodziła ze społeczności Mali – niskiej kasty ogrodników, do której należy także kierownictwo tej szkoły. Drzwi szkoły są otwarte dla wszystkich społeczności: skład uczniów, wśród których jest 35% muzułmanów i 59% z kast prześladowanych, pokazuje, że nie jest to instytucja sekciarska.


Kiedy rozpoczęła się rozprawa sądowa, Sanjayowi zaproponowano ugodę. Odmówił, ku konsternacji własnej rodziny, ponieważ chciał, by sąd wydał wyrok potwierdzający jego prawa.   

“Jestem dzieckiem moich rodziców”


Sam proces był pouczający. “Co jest złego w śpiewaniu modlitwy wojownika o wolność, Sanego Gurudżi’ego? Jest świecka. Mówi, że prawdziwa religia powinna wywoływać w nas miłość do ludzkości. Prosi o szerzenie uśmiechów na twarzach uciskanych ludzi” – powiedział sędzia do Sanaya. W końcu, Sane Gurudżi zajmuje ważne miejsce w historii kultury Maharasztra – walczył o położenie kresu niedotykalności, a nawet zagłodził się na śmierć, by otworzyć drzwi świątyni Pandharpur Vithoba dla niedotykalnych.


“Nie jest świecka, ponieważ powołuje się na Boga” – brzmiała odpowiedź Salve’a. „Nie mogę mówić tej modlitwy, ponieważ według niej jestem dzieckiem Boga, podczas gdy ja jestem dzieckiem moich rodziców. Nie można mnie zmuszać do śpiewania tej modlitwy ani prosić, bym czcił religijną koncepcję Satyam Szivam Sundaram, mimo że przywołuje Prawdę i Piękno” – utrzymywał Sanay.


Sąd okręgowy sędziów Abhaya Oki i Revatiego Mohite Derego nie zgodził się, że ta modlitwa jest religijna, ale stwierdził, że Salve ma fundamentalne prawo nie modlenia się i że nie można go do tego zmuszać. Orzekli, że składanie rąk nie jest obowiązkowe i że wszystkie podwyżki płacy, które zatrzymano od 2008 r. mają mu zostać wypłacone do 31 stycznia 2014 r.


“Pozwoliłbym na jego nieobecność podczas modlitw, gdyby mnie o to poprosił” – powiedział dyrektor szkoły, rozumiejąc, być może, że sprawę można było załatwić inaczej. Cały czas twierdził, że pozwolenie Salvemu na wygraną, będzie oznaczało otwarcie drzwi do anarchii w szkole.


Ale Sanay trwa przy swoim zdaniu. „Dlaczego miałbym prosić kogokolwiek o pozwolenie? Mam fundamentalne prawo do własnych przekonań i nie mogą one być na czyjejś łasce. Niektórzy mówili, że powinienem wnieść sprawę przeciwko kierownictwu szkoły, powołując się na ustawę, która chroni byłych niedotykalnych, takich jak ja, przed dyskryminacją. Ale kary są surowe i nie byłoby słuszne używać tej ustawy, bo wszystko, o co prosiłem, to prawo do własnego światopoglądu w szkole.


Jestem ateistą i jestem obywatelem. Wierzę w Konstytucję, którą były niedotykalny, dr Ambedkar, stworzył dla Indii. Mam fundamentalne prawo do własnej opinii i do odrzucenia religii lub Boga. Chroni mnie Konstytucja mojego kraju” – zakończył, dając mi jaśniejsze pojęcie o tym, skąd pochodzi jego siła.


On a prayer and a petition

Nirmukta, 11 stycznia 2014

Tłumaczenie M.K.Babu Gogineni

Dyrektor wykonawczy  International Humanist and Ethical Union, międzynarodowej organizacji pozarządowej z siedzibą w Londynie, mającej status obserwatora przy ONZ i członków w ponad 40 państwach.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 582 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14
Bóg bez państwa i państwo bez Boga   Koraszewski   2019-07-12
Apostołowie Nowego Ładu. Czyli ludzie pogodzeni z nieubłaganymi prawami natury.   Ferus   2019-07-07
Pamięć i odrzucona tożsamość   Koraszewski   2019-06-27
O znaczeniu świeckich usług medycznych   Igwe   2019-06-22
Bezlitosne Miłosierdzie Boże   Ferus   2019-06-16
Dziecko i jego I Komunia Święta   Ferus   2019-06-09
Tajemnica zawodowa duchownych   Ferus   2019-06-02
Rozmyślając nad sensem życia (VIII)   Ferus   2019-05-26
Rozmyślając nad sensem życia (VII)   Ferus   2019-05-19
Rozmyślając nad sensem życia (VI)   Ferus   2019-05-12
De non existentia Dei   Koraszewski   2019-05-06
Rozmyślając nad sensem życia (V)   Ferus   2019-05-05
Nieszczęsny ateizm. List do przyjaciela   Koraszewska   2019-05-04
Ewangelia według pana Jeża   Koraszewski   2019-05-02
Biły się dwa bogi   Koraszewski   2019-04-29
Rozmyślając nad sensem życia IV.   Ferus   2019-04-28
Ani nie manifest, ani nie tak nowego ateizmu   Koraszewski   2019-04-26
Wzrastająca obecność boga   Koraszewski   2019-04-22
Rozmyślając nad sensem życia (III)   Ferus   2019-04-21
Dziękujmy Panu, korona cierniowa ocalona   Koraszewski   2019-04-19
Czary, zagrożenie bezpieczeństwa i prawo szariatu   Igwe   2019-04-16
Rozmyślając nad sensem życia (II).   Ferus   2019-04-14
Dlaczego ateiści walczą o prawo wyjścia z cienia w Afryce i nie tylko w Afryce?   Igwe   2019-04-10
Rozmyślając nad sensem życia   Ferus   2019-04-07
Krzywdy wyrządzone ludzkości przez naukę   Ferus   2019-04-01
Zdobywca nagrody Templetona i jego nonsensy w „Scientific American”   Coyne   2019-03-28
Mały Traktat o duszy dziecka poczętego tak lub inaczej   Koraszewski   2019-03-26
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia? (II)   Ferus   2019-03-24
Zwalczanie oszukańczych kapłanów i komercjalizacji religii w Republice Południowej Afryki   Igwe   2019-03-23
Dlaczego musiałem zostać ateistą   Ferus   2019-03-17
Eks-ateistka obnaża nędzę ateizmu   Koraszewski   2019-03-07
Ego kontra Świadomość. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-03-03
Trzy dni, które nie wstrząsną Kościołem   Koraszewski   2019-02-25
Ego kontra Świadomość II. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-02-24
Kiedy największa na świecie sunnicka instytucja religijne potępi swój kolonializm?    Shoaaib   2019-02-24
Artykuł w ”New York Times”: Nauka może uczyć się od religii   Coyne   2019-02-20
Ego kontra Świadomość. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-02-17
Papież ucałował notorycznego islamistycznego antysemitę   Meotti   2019-02-12
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia?   Ferus   2019-02-10
Płaska Ziemia: kwestia wiedzy czy wiary? (II)   Ferus   2019-01-27
Płaska Ziemia: czyli kwestia wiedzy czy wiary?   Ferus   2019-01-20
Zachodni apologeci ekstremizmu   Rafizadeh   2019-01-19
Refleksje po lekturze „Ateisty”   Ferus   2019-01-13
Czy Afryce potrzebna jest religijna reformacja?   Igwe   2019-01-08
Eksperci od „prawdziwej” wolności i grzechu   Ferus   2019-01-06
Ośmioletnia panna młoda   Rafizadeh   2019-01-02
Intrygujące pytanie papieża Franciszka   Ferus   2018-12-30
Tak, jest wojna między nauką a religią   Coyne   2018-12-29
Jasełkowo-teologiczne refleksje dziadka „Maryi panienki”.   Ferus   2018-12-23
Pogodzenie nauki i religii?   Coyne   2018-12-21
Adwokat diabła II.Czyli religijna wersja ludzkich umiejętności „poszukiwania wyjścia”.   Ferus   2018-12-16
Adwokat diabła. Czyli religijne racje zastępujące prawdę.   Ferus   2018-12-09
Duchowni wypaczają religię i mordują kobiety   Reza   2018-12-03
Niechciany dar Boga. Czyli trudności z akceptacją nieuniknionego.   Ferus   2018-12-02
W Nigerii porzucenia religii jest ryzykownym przedsięwzięciem   Igwe   2018-11-29
Człowiek musi w coś wierzyć. Podsumowanie.   Ferus   2018-11-25
 “Islam przeżywa ostre starcie z nowoczesnością i wymaga reform”     2018-11-22
Człowiek musi w coś wierzyć. Schizma arcybiskupa Lefebvre'a   Ferus   2018-11-18
Człowiek musi w coś wierzyć. Mariawici.   Ferus   2018-11-11
Boski niebyt, nauka i patriotyzm   Koraszewski   2018-11-07
Człowiek musi w coś wierzyć. Raskolnicy, Swedenborg.   Ferus   2018-11-04
Człowiek musi w coś wierzyć. Savonarola, Luter i inni   Ferus   2018-10-28
Allah stworzył kobiety, żeby były w domach     2018-10-25
Prawdziwy opór przeciw fanatyzmowi   Chesler   2018-10-24
Człowiek musi w coś wierzyć. Kontynuacja.   Ferus   2018-10-21
List Einsteina kwestionujący religię, biblię i ideę Boga jest znowu na sprzedaż   Coyne   2018-10-19
Jak ekstremistyczny rząd traktuje dziewczynki i kobiety   Bulut   2018-10-19
Szatan pierwszej klasy   Kruk   2018-10-15
Przemyślana odmowa przymusowej relokacji uchodźców   Ferus   2018-10-14
Kiedy rzeczywistość zaprzecza religijnej fikcji. Czyli refleksje nad listem papieża Franciszka do ludu Bożego.   Ferus   2018-10-07
Rozum uskrzydlony wiarą (III)   Ferus   2018-09-30
Rozum uskrzydlony wiarą (II)   Ferus   2018-09-23
Rozum uskrzydlony wiarą   Ferus   2018-09-16
Zbrodnie Boga czy zbrodnie ludzi w imieniu Boga?   Ferus   2018-09-09
Kiedy stworzenie czuje się lepsze od Stwórcy.   Ferus   2018-09-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk