Prawda

Środa, 21 listopada 2018 - 14:55

« Poprzedni Następny »


Islamscy towarzysze podróży w drodze do bigoterii i masowych mordów


Alberto Fernandez 2017-04-23

Chrześcijańskie święte księgi i obrazy zniszczone w kwietniu 2017 r. w zamachu bombowym na kościół Tanta

Chrześcijańskie święte księgi i obrazy zniszczone w kwietniu 2017 r. w zamachu bombowym na kościół TantaDramatyczne akty mordów i jatek dokonywane przez Państwo Islamskie (ISIS) i jego bezwstydne  i obfite uzasadnienia tych czynów stanowią wielkie wyzwanie dla wielu – dla rządów zachodnich i bliskowschodnich, dla mediów i dla środowisk akademickich – w sprawie tego, jak informować i jak analizować to zjawisko. Wielu, włącznie z zachodnimi przywódcami politycznymi, stara się zminimalizować “islamską” istotę ISIS. Inni używają   skrajnego barbarzyństwa tej grupy, by oczerniać i generalizować to na wszystkich muzułmanów.

W rzeczywistości, jak to często się zdarza, to wszystko jest zabałaganione, źle zdefiniowane i pomieszane, z odmiennym światopoglądem ISIS w niektórych sprawach, ale także z aspektami podzielanymi z wieloma innymi rywalami i współzawodniczącymi strukturami.  Widocznym przykładem tego wspólnego światopoglądu jest pogląd ISIS na Innego – nie-muzułmanów oraz wolnomyślicieli lub liberalnych muzułmanów. Wrogość, jaką ISIS okazuje tym „politeistom, niewiernym i apostatom” podzielają często wrogowie i rywale islamistów, choć ich wyrazy wrogości mogą nie być równie krwiożercze.


Zapał ISIS do przeznaczania chrześcijan Bliskiego Wschodu na rzeź, a ich społeczności na zniszczenie, czy to w Iraku, Syrii, Libii, Egipcie, czy gdzie indziej, jest dobrym przykładem. ISIS w Egipcie, obierające za cel chrześcijan koptyjskich podczas modlitw w kościołach – ostatnio w Niedzielę Palmową 9 kwietnia 2017 r. – wydaje się być wyjątkowo brutalny i bezwstydny.   


Jednak sam cel działania ISIS demonizowania i eliminowania chrześcijan z regionu jest szeroko podzielany (choć inni deklarują zamiar stosowania mniej krwawych środków), przez cały wachlarz graczy politycznych, którzy zwalczają się wzajemnie, ale pod tym względem są podobni. Turcja, Iran, Arabia Saudyjska, Bractwo Muzułmańskie, Al-Kaida i spokrewnieni salafici-dżihadyści mogą wszyscy nienawidzić ISIS i być przez niego nienawidzeni, ale wszyscy mają wspólną tę samą, bigoteryjną, supremacyjną ideologię islamistyczną, która bluzga trucizną przeciwko chrześcijanom i Żydom oraz przeciwko muzułmanom zbyt otwarcie identyfikującym się jako wolnomyśliciele, sekularyści lub liberałowie.


Wszyscy ci regionalni aktorzy są częścią szerszej sceny społecznej i politycznej, która normalizuje bigoterię i internalizuje nienawiść i która – ponieważ nie są dręczonymi poczuciem winy ludźmi Zachodu – uchodzi im na sucho w oczach Zachodu, rozpaczliwie poszukującego muzułmańskich sojuszników i nie czujących się wygodnie z obroną chrześcijan[1].


Zostawmy ISIS i rywalizujące grupy terrorystyczne. Być dzisiaj chrześcijaninem w Turcji oznacza być celem, a to pogorszyło się od czasu nieudanego zamachu stanu w 2016 r.[2]. W “wyzwolonych” częściach Syrii rebelianci, którzy są zarówno salafitami, jak przeciwnikami ISIS, wyeliminowali chrześcijan i Druzów[3]. Bycie chrześcijaninem w Iranie także jest niebezpiecznie, chociaż oficjalny dyskurs irański jest bardziej zniuansowany, bardziej otwarcie antysemicki niż antychrześcijański – ale więzienie i tortury są wyraźnymi możliwościami[4]. Arabia Saudyjska, która gości setki tysięcy chrześcijańskich gastarbeiterów, produkuje i eksportuje na cały świat muzułmański powódź propagandy salafickiej, demonizującej nie-muzułmanów, szczególnie chrześcijan i Żydów.


Islamqa.info jest prywatną saudyjską, salaficką witryną internetową z reputacją najpopularniejszej na świecie ogólnej witryny o islamie[5]. Wśród informacji dostępnych na tej witrynie i w wielu innych miejscach jest lista Muhammada Ibn Abdul Wahhaba "Przekreślacze islamu": czyny lub przekonania, które zamieniają muzułmanina w niewiernego lub apostatę[6].


Wśród „przekreślaczy” jest każdy “kto nie uważa politeistów za niewiernych lub ma wątpliwości w sprawie ich niewiary” i “pomaganie kuffar (niewiernym) przeciwko muzułmanom jest bardzo ważnym problemem w dzisiejszych czasach, ponieważ jest wielkie mieszanie się muzułmanów z kuffar (niewiernymi). Ten czyn stanowi apostazję"[7]. Tak, Arabia Saudyjska jest przeciwnikiem ISIS i ISIS planuje jej zniszczenie. Propaguje również na całym świecie ideę, że nienawiść wobec nie-muzułmanów jest wymogiem bycia prawdziwym muzułmaninem i że muzułmanie żyjący pod rządami zachodnimi nie są zobowiązani do żadnej lojalności wobec rządów krajów „niewiernych”. Tego samego naucza ISIS i w numerze7 ich magazynu on line, Rumiyah, opublikowanym w marcu 2017, znajduje się artykuł konwertyty, Um Musa al-Finlandijaha, rozprawiający o „Przekreślaczach”.  


Zarówno Arabia Saudyjska, jak ISIS ostro krytykują Bractwo Muzułmańskie (BM). Ta zaś międzynarodowa organizacja natarczywie stara się przedstawić Zachodowi jako stosunkowo rozsądna i tolerancyjna[8]. Wielu ekspertów i uczonych ostrzegało nową administrację USA przed traktowaniem jej jako organizacji terrorystycznej.


Niemniej to, co działo się po koszmarnych zamachach bombowych na kościoły koptyjskie, pokazuje wyraźnie, że BM, na swój specjalny sposób, także jest ważną częścią bliskowschodniego przemysłu nienawiści. Jak przystoi organizacji często chwalonej za zdyscyplinowanie i rygor intelektualny, Bractwo Muzułmańskie zazwyczaj wystrzega się rażącej retoryki ISIS i salafitów. Ale jad nie jest w ich wystąpieniach specjalnie ukryty.


Zwolennik BM, szejk Wagdi Ghoneim (były Imam Orange County Islamic Institute)

Zwolennik BM, szejk Wagdi Ghoneim (były Imam Orange County Islamic Institute)Wagdi Ghoneim, znany duchowny egipski na wygnaniu, który popiera BM[9], szybko przedstawił komentarz, w kilka godzin po zamachach[10]. Większość 12-minutowego wystąpienia poświęcił oskarżaniu rządu prezydenta egipskiego, Al-Sisiego, o przeprowadzenie tych zamachów, szydząc z chrześcijan egipskich jako “krzyżowców” i z papieża kościoła koptyjskiego, Tawadrosa II, jako z „zdrajcy-krzyżowca” za ich poparcie dla rządu egipskiego.  


Ghoneim, który ma długą historię antysemityzmu[11] i wrogości wobec chrześcijan[12], powtarza stare kłamstwo, że Koptowie używają klasztorów na magazyny broni, propagując równocześnie narrację, że Koptowie zasłużyli na wszystko, co ich spotyka. Oficjalna wypowiedź egipskiego Bractwa Muzułmańskiego skupiała się na szerszej sytuacji politycznej, ale otwarcie obwiniała rząd egipski i kierownictwo kościoła koptyjskiego o zamachy na kościoły[13].


Wszystkie te państwa i organizacja mają własne cele i plany, które często są ze sobą sprzeczne. Ta sama Turcja, która potępia Zachód „krzyżowców”, jest atakowana przez ISIS za bycie częścią ofensywy „krzyżowców” w Syrii. To samo państwo saudyjskie, które propaguje twardogłowe poglądy Abdula Wahhaba, jest celem ataków ISIS za to, że siedzi w kieszeni krzyżowców. Iran propaguje tezę, że USA stoją za ISIS, podczas gdy media popierające reżim egipski, twierdzą, że Ameryka popiera Al-Kaidę[14].


Propaganda ISIS krytykuje kontakty Turcji z innymi religiami, włącznie z papieżem Franciszkiem.
Propaganda ISIS krytykuje kontakty Turcji z innymi religiami, włącznie z papieżem Franciszkiem.

Wszyscy są bardzo różnymi graczami politycznymi, ale mówią to samo, kiedy chodzi o wrogie poglądy na temat chrześcijan, Żydów i muzułmanów-wolnomyślicieli. Z tych trzech grup chrześcijanie Bliskiego Wschodu są zdecydowanie najbardziej narażeni. Poza Izraelem większość regionu została już oczyszczona z Żydów. Liberalni muzułmanie mogą być celem, ale mogą tego uniknąć siedząc cicho. Bliskowschodni chrześcijanie jednak są wyjątkowo narażeni, bo spadek ich liczebności powoduje, że są słabi, a równocześnie są wystarczająco liczni i widoczni, by zostać celem.


Liban jest specjalnym przypadkiem, a państwa takie jak Jordania i Maroko nadal skutecznie chronią lokalne mniejszości religijne. Nawet jednak gdyby ISIS przestało istnieć jutro, nagromadziło się wystarczająco dużo trucizny w systemie regionalnym – w mediach, w dyskursie duchownych, w podręcznikach i książkach religijnych, w działaniach i zaniechaniach państwa – by dokończyć czystkę religijną tego burzliwego regionu. Przez lata z rozmaitych powodów budowano toksyczny system wzajem wzmacniających się głosów i uruchomiono go. Dla władz nie jest zbyt późno, by radykalnie zmienić dyskurs i podjąć pilne działania prewencyjne dla promowania tolerancji i zrozumienia. Jest jednak bardzo nieprawdopodobne by to się zdarzyło.


Nie znaczy to, że politycy powinni traktować wszystkie te państwa i grupy w ten sam sposób. Zdecydowanie nie. Ani też, że pogarda, nienawiść i ludobójstwo są na tym samym poziomie. Ale szkarłatna nić zjadliwej chrześcijanofobii, jaka przewija się przez słowa i czyny Państwa Islamskiego, znajduje wiele odpowiedników poza tą organizacja, którą tak często zbywa się jako „nie-islamski”, chadżyrycki odmieniec[15].


Przypisy: 

[1] "The world's most ancient Christian communities are being destroyed — and no one cares," Theweek.com, January 23, 2014.

[2] "The war on Christians is extending into Turkey," Spectator.co.uk, July 19, 2016.

[3] "Jabhat al-Nusra and the Druze of Idlib Province<, Joshualandis.com, January 24, 2015.

[4] "Christians In The Crosshairs: Iran’s Oddly Selective Crackdown on Christians, Thedailybeast.com, December 26, 2016.

[5] Alexa.com/topsites/category/Top/Society/Religion_and_Spirituality/Islam, accessed April 13, 2017.

[6] "Muhammad ibn Abdul Wahhab - The 10 Nullifiers of Islam," youtube.com/watch?v=awD4K3QbzNA, posted December 13, 2014.

[7] Kalamullah.com/Books/Explanation%20of%20the%20Nullifiers%20of%20Islam.pdf.

[8] "I am a Member of the Muslim Brotherhood, Not A Terrorist," Nytimes.com, February 22, 2017.

[9] https://www.nytimes.com/2014/09/14/world/middleeast/bowing-to-pressure-qatar-asks-some-muslim-brotherhood-leaders-to-leave.html

[10] Youtube.com/watch?v=Qb7El-Z82Lg , posted April 10, 2017.

[11] See MEMRI Special DispatchNo. 2987, Yemen-Based Egyptian Cleric Wagdi Ghoneim Interview about Flotilla Clash on Al-Jazeera: 'Hamas is Fighting America, Europe, and All the Crusader West, Which Supports the Zionist Entity'; 'By Allah, The Only Way to Liberate Palestine... Is The Path Taken By Hamas... Jihad For The Sake Of Allah', May 31, 2010.

[12] See MEMRI Special Dispatch No. 4140,Egyptian Cleric Wagdi Ghoneim: Democracy Is Founded on Principles of Heresy; Don't Tell Me Christians in Egypt Should Have Equal Rights, September 16, 2011.

[13] Ikhwanonline.info

[14] Youtube.com/watch?v=Bp81h_c3pqk&feature=youtu.be April 1, 2017.

[15] "Khawarij Ideology, ISIS Savagery: Part One," Muslimmatters.org, August 24, 2015.

 

Źródło: MEMRI: Daily Brief 124, 13 kwietnia 2017    

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Odwiedź polską stronę MEMRI: http://www2.memri.org/polish/Alberto M. Fernandez


Wiceprezes MEMRI, pracował w amerykańskim Departamencie Stanu jako koordynator Strategic Counterterrorism Communications (CSCC). Zajmował się zwalczaniem propagandy Al-Kaidy i innych organizacji terrorystycznych, był ambasadorem USA w Gwinei Równikowej, wcześniej był chargé d'affaires amerykańskiej ambasady w Chartumie. Fernandez był dyrektorem Bureau of Near Eastern Affairs przy Departamencie Stanu w latach 2005-2007.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 500 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Człowiek musi w coś wierzyć. Schizma arcybiskupa Lefebvre'a   Ferus   2018-11-18
Człowiek musi w coś wierzyć. Mariawici.   Ferus   2018-11-11
Boski niebyt, nauka i patriotyzm   Koraszewski   2018-11-07
Człowiek musi w coś wierzyć. Raskolnicy, Swedenborg.   Ferus   2018-11-04
Człowiek musi w coś wierzyć. Savonarola, Luter i inni   Ferus   2018-10-28
Allah stworzył kobiety, żeby były w domach     2018-10-25
Prawdziwy opór przeciw fanatyzmowi   Chesler   2018-10-24
Człowiek musi w coś wierzyć. Kontynuacja.   Ferus   2018-10-21
List Einsteina kwestionujący religię, biblię i ideę Boga jest znowu na sprzedaż   Coyne   2018-10-19
Jak ekstremistyczny rząd traktuje dziewczynki i kobiety   Bulut   2018-10-19
Szatan pierwszej klasy   Kruk   2018-10-15
Przemyślana odmowa przymusowej relokacji uchodźców   Ferus   2018-10-14
Kiedy rzeczywistość zaprzecza religijnej fikcji. Czyli refleksje nad listem papieża Franciszka do ludu Bożego.   Ferus   2018-10-07
Rozum uskrzydlony wiarą (III)   Ferus   2018-09-30
Rozum uskrzydlony wiarą (II)   Ferus   2018-09-23
Rozum uskrzydlony wiarą   Ferus   2018-09-16
Zbrodnie Boga czy zbrodnie ludzi w imieniu Boga?   Ferus   2018-09-09
Kiedy stworzenie czuje się lepsze od Stwórcy.   Ferus   2018-09-02
Na skrzydłach Nauki i Wiary (III)   Ferus   2018-08-26
Na skrzydłach Nauki i Wiary (II)   Ferus   2018-08-19
Na skrzydłach Nauki i Wiary   Ferus   2018-08-12
Religia i strach, historia hidżabu   Rafizadeh   2018-08-10
Dziecko, grzech i kochający Ojciec w niebie   Ferus   2018-08-05
Refleksje sprzed lat: Na skrzydłach Nauki i Wiary II.   Ferus   2018-07-29
Refleksje sprzed lat: Na skrzydłach Nauki i Wiary.   Ferus   2018-07-22
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (VI)   Ferus   2018-07-15
Czy panie zaorzą Kościół?   Koraszewski   2018-07-09
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (V)   Ferus   2018-07-08
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (IV)   Ferus   2018-07-01
Wolna myśl, religianctwo i nasze uniwersytety   Igwe   2018-06-29
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (III)   Ferus   2018-06-24
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (II)   Ferus   2018-06-17
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby   Ferus   2018-06-10
Islam jest nie do pogodzenia z wolnością   Imani   2018-06-06
Człowiek musi w coś wierzyć. Nestorianizm.   Ferus   2018-06-03
Wielkie urojenie świętych pism   Mohamed   2018-06-01
Niech przemówią tureccy uczeni: zobaczymy czym jest islamizm   Bekdil   2018-05-30
Człowiek musi w coś wierzyć. Arianizm.   Ferus   2018-05-27
Seks w Kościele Powszechnym   Koraszewski   2018-05-25
Człowiek musi w coś wierzyć. Spadkobiercy manicheizmu.   Ferus   2018-05-20
Ateizm w Nigerii Północnej   Igwe   2018-05-15
Człowiek musi w coś wierzyć. Manicheizm.   Ferus   2018-05-13
Paradoksy cudu Słońca w Fatimie   Ferus   2018-05-06
Człowiek w labiryncie iluzji. Suplement II.   Ferus   2018-04-29
Człowiek w labiryncie iluzji. Suplement.   Ferus   2018-04-22
Człowiek w labiryncie iluzji. Część VI.   Ferus   2018-04-15
Australijski arcybiskup odmawia informowania o pedofilii księży i ich ofiarach   Coyne   2018-04-12
Nocna rozmowa z biskupem o sensie życia   Koraszewski   2018-04-09
Człowiek w labiryncie iluzji (Część V)   Ferus   2018-04-08
Człowiek w labiryncie iluzji  (Część IV)   Ferus   2018-04-02
Czy Bóg kocha małpi patriotyzm?   Koraszewski   2018-03-26
Człowiek w labiryncie iluzji (III)   Ferus   2018-03-25
O przebudzenie sceptycyzmu w Mozambiku   Igwe   2018-03-21
Człowiek w labiryncie iluzji (II)   Ferus   2018-03-18
Ateizm i religijna nienawiść w Zambii   Igwe   2018-03-15
Człowiek w labiryncie iluzji   Ferus   2018-03-11
Refleksje sprzed lat: „Czy pewność to prawda?”   Ferus   2018-03-04
Tęsknota za bezpiecznym miejscem III.     2018-02-25
Czy Pan Bóg lubi kiszone ogórki?   Koraszewski   2018-02-21
Tęsknota za bezpiecznym miejscem (II)Czyli Królestwo Niebieskie na Ziemi.   Ferus   2018-02-18
Tęsknota za bezpiecznym miejscem. Czyli Królestwo Niebieskie na Ziemi.   Ferus   2018-02-11
Archipelag islam, czy mamy się bać?   Koraszewski   2018-02-08
#PrayForGaza #PrayForPalestina.   Koraszewski   2018-02-07
Religijna troska o wspólny dom - Ziemię   Ferus   2018-02-04
Niebo naprawdę istnieje? To i piekło też?   Ferus   2018-01-28
Czas pociągnąć do odpowiedzialności “kapłanów-cudotwórców”   Igwe   2018-01-27
Nie ma konfliktu między nauką i religią, jest konflikt między religią i nauką   Koraszewski   2018-01-24
Fałszywi prorocy. Zakończenie.   Ferus   2018-01-21
Fałszywi prorocy. Podsumowanie.   Ferus   2018-01-14
Fałszywi prorocy. Część X.   Ferus   2018-01-07
Śmierć w kościele proroka Mboro?   Igwe   2018-01-04
Fałszywi prorocy. Część IX.   Ferus   2017-12-31
Fałszywi prorocy. Cześć VIII.   Ferus   2017-12-24
Bóg się rodzi i inne troski   Koraszewski   2017-12-24
Fałszywi prorocy. Część VII.   Ferus   2017-12-17
Fałszywi prorocy, Część VI.   Ferus   2017-12-10
Senator fatalista i jego wyznania   Koraszewski   2017-12-05
Fałszywi prorocy. Część V   Ferus   2017-12-03
Turcja islamizuje Danię budując meczety   Bergman   2017-12-02
Meczety: piasek w trybach integracji   Frank   2017-11-30
Fałszywi prorocy. Część  IV. Suplement.   Ferus   2017-11-26
Fałszywi prorocy. Część IV   Ferus   2017-11-19
Fałszywi prorocy, Część III.   Ferus   2017-11-12
Fałszywi prorocy, Część II.   Feus   2017-11-05
Fałszywi prorocy   Ferus   2017-10-29
Moja ambiwalentna krytyka religii III.   Ferus   2017-10-22
Chcecie zamknąć mi usta? Idźcie na koniec kolejki!   Raza   2017-10-16
Moja ambiwalentna krytyka religii II.   Ferus   2017-10-15
Moja ambiwalentna krytyka religii   Ferus   2017-10-08
Nie rydzykujmy Polski   Koraszewski   2017-10-06
Relikty religijnego myślenia, Część II.   Ferus   2017-10-01
Nigeria: dlaczego religie potrzebują państwowych pieniędzy na pielgrzymki?   Igwe   2017-09-30
Relikty religijnego myślenia   Ferus   2017-09-24
Niespójne koncepcje Boga, Część II   Ferus   2017-09-17
W poszukiwaniu definicji islamu i islamizmu   Ahmad   2017-09-17
Niespójne koncepcje Boga.   Ferus   2017-09-10
Trzy stulecia bałwochwalstwa   Ferus   2017-09-03
Kościół katolicki i jego cuda   Edamaruku   2017-08-28
Czyżby bunt aniołów stróżów?   Ferus   2017-08-27
Czy nauka czyni zbędną wiarę w Boga?   Stenger   2017-08-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk