Prawda

Poniedziałek, 19 lutego 2018 - 18:41

« Poprzedni Następny »


Islamscy towarzysze podróży w drodze do bigoterii i masowych mordów


Alberto Fernandez 2017-04-23

Chrześcijańskie święte księgi i obrazy zniszczone w kwietniu 2017 r. w zamachu bombowym na kościół Tanta

Chrześcijańskie święte księgi i obrazy zniszczone w kwietniu 2017 r. w zamachu bombowym na kościół TantaDramatyczne akty mordów i jatek dokonywane przez Państwo Islamskie (ISIS) i jego bezwstydne  i obfite uzasadnienia tych czynów stanowią wielkie wyzwanie dla wielu – dla rządów zachodnich i bliskowschodnich, dla mediów i dla środowisk akademickich – w sprawie tego, jak informować i jak analizować to zjawisko. Wielu, włącznie z zachodnimi przywódcami politycznymi, stara się zminimalizować “islamską” istotę ISIS. Inni używają   skrajnego barbarzyństwa tej grupy, by oczerniać i generalizować to na wszystkich muzułmanów.

W rzeczywistości, jak to często się zdarza, to wszystko jest zabałaganione, źle zdefiniowane i pomieszane, z odmiennym światopoglądem ISIS w niektórych sprawach, ale także z aspektami podzielanymi z wieloma innymi rywalami i współzawodniczącymi strukturami.  Widocznym przykładem tego wspólnego światopoglądu jest pogląd ISIS na Innego – nie-muzułmanów oraz wolnomyślicieli lub liberalnych muzułmanów. Wrogość, jaką ISIS okazuje tym „politeistom, niewiernym i apostatom” podzielają często wrogowie i rywale islamistów, choć ich wyrazy wrogości mogą nie być równie krwiożercze.


Zapał ISIS do przeznaczania chrześcijan Bliskiego Wschodu na rzeź, a ich społeczności na zniszczenie, czy to w Iraku, Syrii, Libii, Egipcie, czy gdzie indziej, jest dobrym przykładem. ISIS w Egipcie, obierające za cel chrześcijan koptyjskich podczas modlitw w kościołach – ostatnio w Niedzielę Palmową 9 kwietnia 2017 r. – wydaje się być wyjątkowo brutalny i bezwstydny.   


Jednak sam cel działania ISIS demonizowania i eliminowania chrześcijan z regionu jest szeroko podzielany (choć inni deklarują zamiar stosowania mniej krwawych środków), przez cały wachlarz graczy politycznych, którzy zwalczają się wzajemnie, ale pod tym względem są podobni. Turcja, Iran, Arabia Saudyjska, Bractwo Muzułmańskie, Al-Kaida i spokrewnieni salafici-dżihadyści mogą wszyscy nienawidzić ISIS i być przez niego nienawidzeni, ale wszyscy mają wspólną tę samą, bigoteryjną, supremacyjną ideologię islamistyczną, która bluzga trucizną przeciwko chrześcijanom i Żydom oraz przeciwko muzułmanom zbyt otwarcie identyfikującym się jako wolnomyśliciele, sekularyści lub liberałowie.


Wszyscy ci regionalni aktorzy są częścią szerszej sceny społecznej i politycznej, która normalizuje bigoterię i internalizuje nienawiść i która – ponieważ nie są dręczonymi poczuciem winy ludźmi Zachodu – uchodzi im na sucho w oczach Zachodu, rozpaczliwie poszukującego muzułmańskich sojuszników i nie czujących się wygodnie z obroną chrześcijan[1].


Zostawmy ISIS i rywalizujące grupy terrorystyczne. Być dzisiaj chrześcijaninem w Turcji oznacza być celem, a to pogorszyło się od czasu nieudanego zamachu stanu w 2016 r.[2]. W “wyzwolonych” częściach Syrii rebelianci, którzy są zarówno salafitami, jak przeciwnikami ISIS, wyeliminowali chrześcijan i Druzów[3]. Bycie chrześcijaninem w Iranie także jest niebezpiecznie, chociaż oficjalny dyskurs irański jest bardziej zniuansowany, bardziej otwarcie antysemicki niż antychrześcijański – ale więzienie i tortury są wyraźnymi możliwościami[4]. Arabia Saudyjska, która gości setki tysięcy chrześcijańskich gastarbeiterów, produkuje i eksportuje na cały świat muzułmański powódź propagandy salafickiej, demonizującej nie-muzułmanów, szczególnie chrześcijan i Żydów.


Islamqa.info jest prywatną saudyjską, salaficką witryną internetową z reputacją najpopularniejszej na świecie ogólnej witryny o islamie[5]. Wśród informacji dostępnych na tej witrynie i w wielu innych miejscach jest lista Muhammada Ibn Abdul Wahhaba "Przekreślacze islamu": czyny lub przekonania, które zamieniają muzułmanina w niewiernego lub apostatę[6].


Wśród „przekreślaczy” jest każdy “kto nie uważa politeistów za niewiernych lub ma wątpliwości w sprawie ich niewiary” i “pomaganie kuffar (niewiernym) przeciwko muzułmanom jest bardzo ważnym problemem w dzisiejszych czasach, ponieważ jest wielkie mieszanie się muzułmanów z kuffar (niewiernymi). Ten czyn stanowi apostazję"[7]. Tak, Arabia Saudyjska jest przeciwnikiem ISIS i ISIS planuje jej zniszczenie. Propaguje również na całym świecie ideę, że nienawiść wobec nie-muzułmanów jest wymogiem bycia prawdziwym muzułmaninem i że muzułmanie żyjący pod rządami zachodnimi nie są zobowiązani do żadnej lojalności wobec rządów krajów „niewiernych”. Tego samego naucza ISIS i w numerze7 ich magazynu on line, Rumiyah, opublikowanym w marcu 2017, znajduje się artykuł konwertyty, Um Musa al-Finlandijaha, rozprawiający o „Przekreślaczach”.  


Zarówno Arabia Saudyjska, jak ISIS ostro krytykują Bractwo Muzułmańskie (BM). Ta zaś międzynarodowa organizacja natarczywie stara się przedstawić Zachodowi jako stosunkowo rozsądna i tolerancyjna[8]. Wielu ekspertów i uczonych ostrzegało nową administrację USA przed traktowaniem jej jako organizacji terrorystycznej.


Niemniej to, co działo się po koszmarnych zamachach bombowych na kościoły koptyjskie, pokazuje wyraźnie, że BM, na swój specjalny sposób, także jest ważną częścią bliskowschodniego przemysłu nienawiści. Jak przystoi organizacji często chwalonej za zdyscyplinowanie i rygor intelektualny, Bractwo Muzułmańskie zazwyczaj wystrzega się rażącej retoryki ISIS i salafitów. Ale jad nie jest w ich wystąpieniach specjalnie ukryty.


Zwolennik BM, szejk Wagdi Ghoneim (były Imam Orange County Islamic Institute)

Zwolennik BM, szejk Wagdi Ghoneim (były Imam Orange County Islamic Institute)Wagdi Ghoneim, znany duchowny egipski na wygnaniu, który popiera BM[9], szybko przedstawił komentarz, w kilka godzin po zamachach[10]. Większość 12-minutowego wystąpienia poświęcił oskarżaniu rządu prezydenta egipskiego, Al-Sisiego, o przeprowadzenie tych zamachów, szydząc z chrześcijan egipskich jako “krzyżowców” i z papieża kościoła koptyjskiego, Tawadrosa II, jako z „zdrajcy-krzyżowca” za ich poparcie dla rządu egipskiego.  


Ghoneim, który ma długą historię antysemityzmu[11] i wrogości wobec chrześcijan[12], powtarza stare kłamstwo, że Koptowie używają klasztorów na magazyny broni, propagując równocześnie narrację, że Koptowie zasłużyli na wszystko, co ich spotyka. Oficjalna wypowiedź egipskiego Bractwa Muzułmańskiego skupiała się na szerszej sytuacji politycznej, ale otwarcie obwiniała rząd egipski i kierownictwo kościoła koptyjskiego o zamachy na kościoły[13].


Wszystkie te państwa i organizacja mają własne cele i plany, które często są ze sobą sprzeczne. Ta sama Turcja, która potępia Zachód „krzyżowców”, jest atakowana przez ISIS za bycie częścią ofensywy „krzyżowców” w Syrii. To samo państwo saudyjskie, które propaguje twardogłowe poglądy Abdula Wahhaba, jest celem ataków ISIS za to, że siedzi w kieszeni krzyżowców. Iran propaguje tezę, że USA stoją za ISIS, podczas gdy media popierające reżim egipski, twierdzą, że Ameryka popiera Al-Kaidę[14].


Propaganda ISIS krytykuje kontakty Turcji z innymi religiami, włącznie z papieżem Franciszkiem.
Propaganda ISIS krytykuje kontakty Turcji z innymi religiami, włącznie z papieżem Franciszkiem.

Wszyscy są bardzo różnymi graczami politycznymi, ale mówią to samo, kiedy chodzi o wrogie poglądy na temat chrześcijan, Żydów i muzułmanów-wolnomyślicieli. Z tych trzech grup chrześcijanie Bliskiego Wschodu są zdecydowanie najbardziej narażeni. Poza Izraelem większość regionu została już oczyszczona z Żydów. Liberalni muzułmanie mogą być celem, ale mogą tego uniknąć siedząc cicho. Bliskowschodni chrześcijanie jednak są wyjątkowo narażeni, bo spadek ich liczebności powoduje, że są słabi, a równocześnie są wystarczająco liczni i widoczni, by zostać celem.


Liban jest specjalnym przypadkiem, a państwa takie jak Jordania i Maroko nadal skutecznie chronią lokalne mniejszości religijne. Nawet jednak gdyby ISIS przestało istnieć jutro, nagromadziło się wystarczająco dużo trucizny w systemie regionalnym – w mediach, w dyskursie duchownych, w podręcznikach i książkach religijnych, w działaniach i zaniechaniach państwa – by dokończyć czystkę religijną tego burzliwego regionu. Przez lata z rozmaitych powodów budowano toksyczny system wzajem wzmacniających się głosów i uruchomiono go. Dla władz nie jest zbyt późno, by radykalnie zmienić dyskurs i podjąć pilne działania prewencyjne dla promowania tolerancji i zrozumienia. Jest jednak bardzo nieprawdopodobne by to się zdarzyło.


Nie znaczy to, że politycy powinni traktować wszystkie te państwa i grupy w ten sam sposób. Zdecydowanie nie. Ani też, że pogarda, nienawiść i ludobójstwo są na tym samym poziomie. Ale szkarłatna nić zjadliwej chrześcijanofobii, jaka przewija się przez słowa i czyny Państwa Islamskiego, znajduje wiele odpowiedników poza tą organizacja, którą tak często zbywa się jako „nie-islamski”, chadżyrycki odmieniec[15].


Przypisy: 

[1] "The world's most ancient Christian communities are being destroyed — and no one cares," Theweek.com, January 23, 2014.

[2] "The war on Christians is extending into Turkey," Spectator.co.uk, July 19, 2016.

[3] "Jabhat al-Nusra and the Druze of Idlib Province<, Joshualandis.com, January 24, 2015.

[4] "Christians In The Crosshairs: Iran’s Oddly Selective Crackdown on Christians, Thedailybeast.com, December 26, 2016.

[5] Alexa.com/topsites/category/Top/Society/Religion_and_Spirituality/Islam, accessed April 13, 2017.

[6] "Muhammad ibn Abdul Wahhab - The 10 Nullifiers of Islam," youtube.com/watch?v=awD4K3QbzNA, posted December 13, 2014.

[7] Kalamullah.com/Books/Explanation%20of%20the%20Nullifiers%20of%20Islam.pdf.

[8] "I am a Member of the Muslim Brotherhood, Not A Terrorist," Nytimes.com, February 22, 2017.

[9] https://www.nytimes.com/2014/09/14/world/middleeast/bowing-to-pressure-qatar-asks-some-muslim-brotherhood-leaders-to-leave.html

[10] Youtube.com/watch?v=Qb7El-Z82Lg , posted April 10, 2017.

[11] See MEMRI Special DispatchNo. 2987, Yemen-Based Egyptian Cleric Wagdi Ghoneim Interview about Flotilla Clash on Al-Jazeera: 'Hamas is Fighting America, Europe, and All the Crusader West, Which Supports the Zionist Entity'; 'By Allah, The Only Way to Liberate Palestine... Is The Path Taken By Hamas... Jihad For The Sake Of Allah', May 31, 2010.

[12] See MEMRI Special Dispatch No. 4140,Egyptian Cleric Wagdi Ghoneim: Democracy Is Founded on Principles of Heresy; Don't Tell Me Christians in Egypt Should Have Equal Rights, September 16, 2011.

[13] Ikhwanonline.info

[14] Youtube.com/watch?v=Bp81h_c3pqk&feature=youtu.be April 1, 2017.

[15] "Khawarij Ideology, ISIS Savagery: Part One," Muslimmatters.org, August 24, 2015.

 

Źródło: MEMRI: Daily Brief 124, 13 kwietnia 2017    

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Odwiedź polską stronę MEMRI: http://www2.memri.org/polish/Alberto M. Fernandez


Wiceprezes MEMRI, pracował w amerykańskim Departamencie Stanu jako koordynator Strategic Counterterrorism Communications (CSCC). Zajmował się zwalczaniem propagandy Al-Kaidy i innych organizacji terrorystycznych, był ambasadorem USA w Gwinei Równikowej, wcześniej był chargé d'affaires amerykańskiej ambasady w Chartumie. Fernandez był dyrektorem Bureau of Near Eastern Affairs przy Departamencie Stanu w latach 2005-2007.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 441 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Tęsknota za bezpiecznym miejscem (II)Czyli Królestwo Niebieskie na Ziemi.   Ferus   2018-02-18
Tęsknota za bezpiecznym miejscem. Czyli Królestwo Niebieskie na Ziemi.   Ferus   2018-02-11
Archipelag islam, czy mamy się bać?   Koraszewski   2018-02-08
#PrayForGaza #PrayForPalestina.   Koraszewski   2018-02-07
Religijna troska o wspólny dom - Ziemię   Ferus   2018-02-04
Niebo naprawdę istnieje? To i piekło też?   Ferus   2018-01-28
Czas pociągnąć do odpowiedzialności “kapłanów-cudotwórców”   Igwe   2018-01-27
Nie ma konfliktu między nauką i religią, jest konflikt między religią i nauką   Koraszewski   2018-01-24
Fałszywi prorocy. Zakończenie.   Ferus   2018-01-21
Fałszywi prorocy. Podsumowanie.   Ferus   2018-01-14
Fałszywi prorocy. Część X.   Ferus   2018-01-07
Śmierć w kościele proroka Mboro?   Igwe   2018-01-04
Fałszywi prorocy. Część IX.   Ferus   2017-12-31
Fałszywi prorocy. Cześć VIII.   Ferus   2017-12-24
Bóg się rodzi i inne troski   Koraszewski   2017-12-24
Fałszywi prorocy. Część VII.   Ferus   2017-12-17
Fałszywi prorocy, Część VI.   Ferus   2017-12-10
Senator fatalista i jego wyznania   Koraszewski   2017-12-05
Fałszywi prorocy. Część V   Ferus   2017-12-03
Turcja islamizuje Danię budując meczety   Bergman   2017-12-02
Meczety: piasek w trybach integracji   Frank   2017-11-30
Fałszywi prorocy. Część  IV. Suplement.   Ferus   2017-11-26
Fałszywi prorocy. Część IV   Ferus   2017-11-19
Fałszywi prorocy, Część III.   Ferus   2017-11-12
Fałszywi prorocy, Część II.   Feus   2017-11-05
Fałszywi prorocy   Ferus   2017-10-29
Moja ambiwalentna krytyka religii III.   Ferus   2017-10-22
Chcecie zamknąć mi usta? Idźcie na koniec kolejki!   Raza   2017-10-16
Moja ambiwalentna krytyka religii II.   Ferus   2017-10-15
Moja ambiwalentna krytyka religii   Ferus   2017-10-08
Nie rydzykujmy Polski   Koraszewski   2017-10-06
Relikty religijnego myślenia, Część II.   Ferus   2017-10-01
Nigeria: dlaczego religie potrzebują państwowych pieniędzy na pielgrzymki?   Igwe   2017-09-30
Relikty religijnego myślenia   Ferus   2017-09-24
Niespójne koncepcje Boga, Część II   Ferus   2017-09-17
W poszukiwaniu definicji islamu i islamizmu   Ahmad   2017-09-17
Niespójne koncepcje Boga.   Ferus   2017-09-10
Trzy stulecia bałwochwalstwa   Ferus   2017-09-03
Kościół katolicki i jego cuda   Edamaruku   2017-08-28
Czyżby bunt aniołów stróżów?   Ferus   2017-08-27
Czy nauka czyni zbędną wiarę w Boga?   Stenger   2017-08-25
Imam, który wzywał do unicestwienia Żydów, robił to, co inni   Gabra   2017-08-19
Ostatnia gimnazjalna ciąża w Rzeczpospolitej   Kruk   2017-08-14
Dlaczego jestem ateistą?   Koraszewski   2017-08-13
Boże słowo głoszone z ambony     2017-08-10
Bohaterscy imamowie, o których nic nie słychać   Khan   2017-08-03
Poznacie ich po ich owocach   Grayling   2017-07-30
Krytyczne myślenie i aktywny humanizm w Afryce w epoce Internetu   Igwe   2017-07-14
Świadomość w oczach wierzących i niewierzących   Andrews   2017-07-06
Realizm, islamizm i islam: kiedy zaczną się trudne rozmowy?   Herf   2017-06-19
Czego naucza imam w Kopenhadze     2017-06-19
Nowoczesność, ponowoczesność i głódź wiedzy   Koraszewski   2017-06-18
Zaakceptować terror islamski jako nową normalność?   Darwish   2017-06-16
Śmierć mniejszości religijnej pod władzą radykalnego islamu   Rafizadeh   2017-06-14
Naprawdę terroryzm nie ma żadnego usprawiedliwienia?   Ferus   2017-06-11
Republika Ateistów odparła atak religijnych ekstremistów   Stone   2017-06-07
Ateiści nie pomagają, pewnie źle patrzyłeś   Koraszewski   2017-06-03
Wychowywanie dżihadystów: drabina radykalizacji i jej antidotum   Fares   2017-06-03
Nieudacznicy, tchórze? Nie, idealiści   Carmon   2017-06-02
Francja: ideologia islamskiego cierpiętnictwa   Mamou   2017-05-30
Proca z celownikiem laserowym   Ferus   2017-05-21
Grzechy religii: koncepcja „chorego człowieczeństwa”.   Ferus   2017-05-14
Poświąteczna refleksja: wymuszanie wdzięczności   Ferus   2017-05-07
Azyl ignorancji. Część X.   Ferus   2017-04-30
Ściganie bluźnierstwa zasługuje na szyderstwo i pogardę   Igwe   2017-04-27
Poświąteczna refleksja: wymuszanie poczucia winy   Ferus   2017-04-23
Islamscy towarzysze podróży w drodze do bigoterii i masowych mordów   Fernandez   2017-04-23
Chłopiec kaznodzieja   Dawkins   2017-04-19
O jakości naszych bogówCzęść IV   Ferus   2017-04-16
Wrobieni w „wolną wolę”   Ferus   2017-04-09
Żyjemy w epoce drugiej kontrreformacji   Koraszewski   2017-04-03
Autor urojony i jego frustracje   Ferus   2017-04-02
Azyl ignorancji, Część IX.   Ferus   2017-03-26
O jakości naszych bogów.Część III.   Ferus   2017-03-19
O religii bez cienia szacunku   Koraszewski   2017-03-16
Azyl ignorancji. Część VIII.   Ferus   2017-03-12
Dyskryminacja jest wynikiem fanatyzmu w systemie edukacji   Al-Dachachni   2017-03-11
Pod sztandarem Niebios   Foster   2017-03-09
O jakości naszych bogów. Część II.   Ferus   2017-03-05
O jakości naszych bogów   Ferus   2017-02-26
Wierzący wszelkiej maści łączcie się   Koraszewski   2017-02-23
Azyl ignorancji. Część VII.   Ferus   2017-02-19
Otwarty umysł jest zaletą   Andreadis   2017-02-16
Czy krytyczne myślenie zmieni Afrykę?   Igwe   2017-02-13
Wolna wola - klucz do piekielnych bram (II).   Ferus   2017-02-12
Wolna wola - klucz do piekielnych bram   Ferus   2017-02-05
Osaczeni przez religię   Rushdie   2017-02-03
Azyl ignorancji. Część VI.   Ferus   2017-01-29
Rozum i Wiara. Część  XVII   Ferus   2017-01-22
Refleksje sprzed lat: „Spisek sykstyński”   Ferus   2017-01-15
Wystarczy zadawać pytania?   Ferus   2017-01-08
Niewierny Tomasz i krzew gorejący   Ferus   2017-01-01
Nie pożądaj żony bliźniego swego nadaremno   Koraszewski   2016-12-27
Rozum i Wiara. Część XVI   Ferus   2016-12-25
Czy mit o Świętym Mikołaju jest niemoralny?   Novella   2016-12-23
Dwie tezy dla „postępowców” o dżihadzie   Lumish   2016-12-23
Kolejne wyznanie ex-muzułmanki     2016-12-21
Azyl ignorancji. Część V.   Ferus   2016-12-18
"Nic wspólnego z islamem"?   Bergman   2016-12-11
Rozum i Wiara. Część XV.   Ferus   2016-12-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Alternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawisc


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk