Prawda

Piątek, 22 stycznia 2021 - 07:23

« Poprzedni Następny »


Zmęczona puczem Turcja - zagubiona i niepewna


Burak Bekdil 2016-08-16

Prezydent turecki Recep Tayyip Erdoğan próbuje naprawić bardzo uszkodzone stosunki z Rosją, podczas gdy ostro krytykuje swojego sojusznika z NATO, Stany Zjednoczone, i oskarża armię USA o popieranie próby zamachu na niego. Na zdjęciu: prezydent Rosji, Władimir Putin (po lewej) z Erdoğanem (wówczas premierem), na spotkaniu w Stambule 3 grudnia 2012 r. (Zdjęcie: kremlin.ru)
Prezydent turecki Recep Tayyip Erdoğan próbuje naprawić bardzo uszkodzone stosunki z Rosją, podczas gdy ostro krytykuje swojego sojusznika z NATO, Stany Zjednoczone, i oskarża armię USA o popieranie próby zamachu na niego. Na zdjęciu: prezydent Rosji, Władimir Putin (po lewej) z Erdoğanem (wówczas premierem), na spotkaniu w Stambule 3 grudnia 2012 r. (Zdjęcie: kremlin.ru)

Turcja chwaliła się kiedyś posiadaniem drugiej co do wielkości armii w NATO, wyposażonej w najnowsze systemy broni. Tej potężnej armii brak teraz dowództwa: po nieudanym zamachu stanu z 15 lipca ponad 8,5 tysiąca oficerów i żołnierzy, w tym 157 z 358 generałów i admirałów zostało usuniętych z tureckiej armii. Najwyżsi dowódcy, wobec których zastosowano czystkę, stanowili 44% całej struktury dowodzenia. Premier Binali Yildirim powiedział, że stocznie wojskowe i fabryki broni zostaną przekazane władzom cywilnym; wyższe szkoły wojskowe i akademie wojenne zostały zamknięte; szpitale wojskowe zostaną przekazane ministerstwu zdrowia; a żandarmeria, kluczowa siła w działaniach antyterrorystycznych oraz gwardia nadbrzeżna przejdą pod nadzór ministerstwa spraw wewnętrznych.

Te zmiany pozostawiają armię w głębokim szoku moralnym, z podziałami politycznymi i polaryzacją. Jej szeregi cierpią nie tylko z powodu traumy, ale i upokorzenia. Turcy mają szczęście, że w takim zamieszaniu żaden wróg (a jest ich wielu) nie atakuje ich kraju. Wojna konwencjonalna nie jest jednak jedynym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Turcji. Najgorszy upadek armii tureckiej w historii nowoczesnej przyszedł w czasie, kiedy prowadzi ona asymetryczną wojnę przeciwko powstańcom kurdyjskim w Turcji i poza nią oraz, jako część kampanii międzynarodowej pod przewodnictwem USA, walczy z Państwem Islamskim (ISIS) w sąsiedniej Syrii.


Próba zamachu nie tylko szybko zdyskredytowała armię turecką, ale także zostawiła kraj raz jeszcze bez wizji polityki zagranicznej. Prezydent Recep Tayyip Erdogan niemal codziennie ostro krytykuje sojusznika w NATO, Stany Zjednoczone. Ważne szychy w jego rządzie sugerują, że za nieudanym puczem kryje się ręka amerykańska w postaci grupy oficerów, o których twierdzą, że są powiązani z przebywającym w USA duchownym Fetuillahem Güllenem, kiedyś najlepszym sojusznikiem politycznym Erdogana. „Puczysta [Güllen] już jest w waszym kraju, wy go chronicie. To jest znany fakt – powiedział Erdoğan, zwracając się do Waszyngtonu. – Nie możecie oszukać mojego narodu. Mój naród wie, kto brał udział w tym spisku i kto go organizował”.


Biały Dom natychmiast zaprzeczył twierdzeniom Erdoğana. Zastępca sekretarza prasowego, Eric Schultz, powiedział, że USA były jednym z pierwszych krajów, które potępiły zamach stanu i zauważył, że taki zamach zagroziłby żołnierzom amerykańskim służącym w Turcji. Schultz powiedział: „To jest kompletnie nieprawdziwe. Nie ma na to w ogóle żadnych dowodów. Uważamy, że mówienie i spekulacje w tym kierunku nie są szczególnie konstruktywne”. Nieudany zamach stanu stał się sporem turecko-amerykańskim – i w dodatku z wymiarem militarnym.


Erdoğan krytykował także generała USA, Josepha Votela, który wyraził niepokój o “długofalowy wpływ” zamachu na stosunki Pentagonu z armią turecką. Według Erdoğana uwagi Votela są dowodem, że armia USA staje po stronie spiskowców. Sekretarz prasowy Pentagonu, Peter Cook, kategorycznie temu zaprzeczył: “Każda sugestia, że ktokolwiek w departamencie w jakikolwiek sposób popierał zamach, jest absurdalna”.


Erdoğan prawdopodobnie chce grać twardego faceta i wali w Waszyngton dzień za dniem nie tylko po to, by dobrze wyglądać w oczach milionów antyamerykańskich Turków, ale także, by naciskać na Waszyngton w sprawie ekstradycji Güllena, obecnie największego problemu między tymi dwoma sojusznikami.


Jest jednak jeszcze jeden wymiar gniewu Erdoğana: chce naprawić stosunki z Moskwą.


Stosunki Turcji z Rosją zostały zamrożone po 24 listopada, kiedy Turcja, powołując się na krótkie naruszenie przestrzeni powietrznej przy tureckiej granicy z Syrią, zestrzeliła rosyjski samolot wojskowy. Prezydent Rosji, Władimir Putin, nakazał wprowadzenie karnych sankcji ekonomicznych, narzucił zakaz podróży turystów rosyjskich do Turcji i zawiesił wszystkie stosunki międzyrządowe. Nie mogąc ignorować szkód, skruszony Erdoğan przekazał Putinowi wyrazy ubolewania, które zostały przyjęte i ci dwaj przywódcy wyznaczyli spotkanie na 9 sierpnia, kiedy to Turcja ma nadzieję na całkowitą normalizację stosunków z Rosją.


Normalizacja, niestety, nie przyjdzie tylko za cenę “ubolewania”. Dla pełnej normalizacji Turcja będzie musiała przełknąć rosyjsko-irańsko-syryjskie stanowisko w wojnie domowej w Syrii – pakt, który Turcja najgłośniej potępiała od czasu wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 r. Będzie to kolejna porażka w polityce zagranicznej Erdoğana i żenujący zwrot o 180 stopni. Ale im odleglejsza od Waszyngtonu czuje się Ankara, tym bardziej chce czuć się bliżej do Moskwy.


Tymczasem, po próbie zamachu stanu, trudne stosunki Turcji z Unią Europejską stały się jeszcze trudniejsze. Szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, powiedział, że umowa UE z Turcją o zatrzymaniu napływu migrantów do Unii może załamać się. „Jest duże ryzyko. Sukces tej umowy jest, jak dotąd, kruchy. Prezydent Erdoğan już napomykał kilka razy, że chce ją zerwać” – powiedział Juncker. Nie tylko umowa o migrantach może całkowicie zawiesić Turcję jak kraj kandydacki do Unii Europejskiej.


Kiedy przywódcy zachodni wzywają Erdoğana, by przestrzegał wolności obywatelskich i demokracji, Erdogan upiera się, że przywróci karę śmierci. "Ludzie uważają, że ci terroryści [uczestnicy puczu] powinni zostać zabici – powiedział Erdoğan w wywiadzie dla CNN. – Dlaczego mamy ich trzymać i karmić w więzieniach przez lata? To mówią ludzie... jako prezydent zaaprobuję każdą decyzję parlamentu”.


Takie posunięcie całkowicie wykończyłoby proces akcesji Turcji. Federica Mogherini, szefowa polityki zagranicznej UE, ostrzegła, że jeśli Turcja przywróci karę śmierci, nie dołączy do Unii Europejskiej. „Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie – powiedziała - ... Żadne państwo nie może zostać członkiem UE jeśli przywróci karę śmierci”.


Próba zamachu stanu nie tylko zdestabilizowała drugą co do wielkości armię NATO i poważnie ją osłabiła; postawiła także Turcję w sytuacji ryzykowania potencjalnie niebezpiecznych  kontaktów z graczami innego rodzaju – Rosją, Iranem i spółką – przynajmniej obecnie.


Coup-Weary Turkey: Directionless and Inscure

Gatestone Institute, 8 sierpnia 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBurak Bekdil

Popularny publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1745 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk