Prawda

Czwartek, 23 stycznia 2020 - 13:30

« Poprzedni Następny »


Innowacja i jej wrogowie


Matt Ridley 2016-08-13

Luddysta, karykatura z początków XIX wieku.
Luddysta, karykatura z początków XIX wieku.

Pani premier ma ogłosić dzisiaj, że chce przekierować część przyszłych zysków z produkcji gazu łupkowego do gospodarstw domowych zamiast do władz lokalnych. Jest to nadzwyczaj sensowne. Daje miejscowej ludności udział w nowej technologii; jest wyrazem uznania, że innowacja będzie zaakceptowana w społeczeństwie tylko wtedy, kiedy efekty społeczne są korzystne; i odzwierciedla filozofię Theresy May, że całe społeczeństwo powinno mieć udział we wzroście.

Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania będzie musiała szybciej akceptować nowe technologie, by lepiej tworzyć dobrobyt w gospodarce opartej na wiedzy. Dla mnie jest to największa możliwość korzyści, jaką daje Brexit. Dla wykorzystania tej możliwości musimy jednak przekonać ludzi, by byli bardziej gotowi na akceptowanie innowacji i by zmniejszyli swoją podejrzliwość. Kraj, który potrafi wymyślić, jak to zrobić, wyprzedzi rywali.


Innowacje są głównym źródłem dobrobytu. Dzięki nim przeciętny człowiek żyje obecnie dłużej, odżywia się lepiej, podróżuje dalej, ma lepszą rozrywkę, a jego dzieci częściej przeżywają do dorosłości niż cztery stulecia temu zdarzało się to dzieciom monarchów. Spojrzenie wstecz na historię pokazuje, że innowacje niemal zawsze dokonywały więcej dobra niż zła.


Dlaczego więc istnieje tak zajadły opór przeciwko innowacjom? Sprzeciw wobec „szczelinowania” (nowością nie jest hydrauliczne szczelinowanie, które stosowano w Dorset od dziesięcioleci, ale wydobycie gazu łupkowego) jest w dużej mierze irracjonalny. Podobnie jak niegdyś twierdzenie, że kolej z Liverpoolu do Manczesteru spowoduje, że źrebne kobyły będą w szoku roniły, jest to oparte na micie, całkowicie sprzecznym z dowodami, które pokazują, że gaz łupkowy może dostarczyć energii czystszej niż węgiel, tańszej niż energia jądrowa i bardziej niezawodnej niż wiatr. Niemniej przeciwnicy, wsparci gigantycznymi budżetami i machiną PR wielkich środowiskowych grup nacisku, już oczernili reputację gazu łupkowego.


Nie jest to nic nowego. W 1679 r. William Petty pisał: „Kiedy innowacja zostaje zaproponowana, na początku każdy człowiek sprzeciwia się i biedny wynalazca musi znosić ciągłe ataki wszystkich marudnych mądrali”. Jak pisze Calestous Juma z Harvard Kennedy School w fascynującej książce Innovation and Its Enemies, także kawę i margarynę początkowo odrzucano z wielką zaciekłością.  


W XVI i XVII wieku kawa była wielokrotnie delegalizowana przez przywódców religijnych i politycznych w Kairze, Stambule i częściach Europy, kiedy rozprzestrzeniała się z Etiopii i Jemenu. Pozornie sprzeciwiali się jej „odurzającym” skutkom, albo podawali jakiś zmyślony powód religijny, ale prawdziwą motywacją zakazu było zazwyczaj niepokojące zjawisko  kawiarni, miejsca spotkań zachęcającego do swobodnej wymiany myśli. Król Karol II starał się o zamknięcie wszystkich kawiarni, mówiąc jasno, że nie podoba mu się to, że ludzie siedzą w nich przez „pół dnia” i „sączą w uszy innych ludzi przesądy” przeciwko władcom. Nienawidziłby Strabucks.


Margaryna, wynaleziona we Francji w 1869 r., była przedmiotem trwającej dziesięciolecia kampanii oszczerstw ze strony amerykańskiego przemysłu mleczarskiego. „Nigdy nie było… bardziej świadomego i skandalicznego oszustwa niż ten biznes fałszywego masła” – grzmiała komisja mleczarska Nowego Jorku. Nawet Mark Twain potępił margarynę, pokazując, że znakomitości były już wcześniej przeciwko postępowi.


W wielu stanach uchwalono prawa paraliżujące przemysł margaryny zakazami, podatkami i wymaganiami licencyjnymi. Na początku lat 1940. dwie trzecie stanów całkowicie zakazało żółtej margaryny ze zmyślonych powodów zdrowotnych. Przypomina to dzisiejsze reakcje na papierosy elektroniczne: zakazane w jednych krajach, takich jak Brazylia i Zjednoczone Emiraty Arabskie, i zwalczane w większości innych.


Horse Association of America zaciekle broniło się kiedyś przeciwko traktorom. Amerykańskiemu stowarzyszeniu muzyków udało się na moment zakazanie nadawania przez radio wszelkiej nagranej muzyki. Podobnie jak odnosząca początkowo sukcesy opozycja właścicieli kanałów wobec kolei stulecia temu w Wielkiej Brytanii, istniejące przemysły zrobią wszystko, by powstrzymać nowych rywali.  


Kolejną lekcję daje odrzucenie na cztery stulecia druku przez świat islamski, w odróżnieniu od Chin i Europy. Profesor Juma uważa, że powodem, dla którego druk tak szybko przyjął się w Europie – i wywołał Reformację – jest fakt, że europejscy skrybowie, jako mnisi, nie tracili środków utrzymania, jak to ryzykowali niegdzie nie przynależący kaligrafowie ze Stambułu. Dołożyły się także zastrzeżenia religijne. Co dziwaczne, Imperium Osmańskie pozwalało cudzoziemcom na zakładanie drukarni używających obcych języków i łacińskiego alfabetu, ale kiedy węgierski konwertyta, Ibrahim Muteferrika, dostał pozwolenie od sułtana na założenie drukarni w Stambule w 1726 r. na drukowanie wyłącznie książek niereligijnych, wywołało to zamieszki.


Pokazuje to, że nie sama technologia, ale środowisko społeczne determinuje, czy zostanie ona zaakceptowana. Tej samej właściwie lekcji dostarcza nieprzejednany i irracjonalny opór wobec genetycznie modyfikowanej żywności w Europie w odróżnieniu od stosunkowo szybkiego przyjęcia się tej technologii w Stanach Zjednoczonych. Europejscy konsumenci, bombardowani zieloną propagandą, w znacznej mierze widzą technologie genetyczne jako zagrożenia zamiast jako możliwości. Genetycznie modyfikowane bakterie, które produkują insulinę dla chorych na cukrzycę, nie napotkały na taki opór.


Ani też telefony komórkowe, wprowadzone mniej więcej w tym samym czasie i dość szybko zaakceptowane w Europie i w Ameryce, mimo najlepszych wysiłków aktywistów, by przestraszyć nas skutkami fal radiowych na nasze mózgi lub złym wpływem mediów społecznościowych na nasze życie towarzyskie. Nie jest więc pewnikiem, że Europa musi wolniej przyjmować nową technologię niż Ameryka. Gaz łupkowy i Uber wydają się iść w ślady roślin GMO: szybko zaakceptowane w większości stanów Ameryki, ale traktowane z luddystowską podejrzliwością w Europie.


Profesor Juma pisze, że “raz za razem polityków zaskakuje pojawienie się kontrowersji technologicznych”.  Niemniej są one straszliwie przewidywalne. Jeśli mamy mieć politykę przemysłową, proszę, czy mogłaby ona skupić się na tym problemie? Musi ona dostrzegać zakłócające spokój innowacje, które przyniosą wielu olbrzymie korzyści, ale napotkają na sprzeciw hałaśliwej mniejszości. Na przykład, samochody bez kierowców, edytowanie genów, e-papierosy i małe reaktory modułowe. Stratedzy muszą wypracować sposób, by wszyscy mieli poczucie, że mają coś do zyskania na danej nowości. I powiedzieć ludziom, którzy próbują zarobić na życie przez straszenie nas, kiedy nie ma do tego powodu, by poszli do diabła. To mógłby być punkt w programie dla George’a Freemana, byłego ministra nauk przyrodniczych, a obecnie kierującego jednostką strategiczną pani premier, który dobrze zna ten problem.

 

Pierwsza publikacja Times.

From coffee and printing to GMOs and shale gas, we're too anti-new

Rational Optimist, 9 sierpnia 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. prawo jest umową społeczną mieczysławski 2016-08-14
1. innowacje dla społeczeństwa mieczysławski 2016-08-13


Notatki

Znalezionych 1462 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk