Prawda

Poniedziałek, 13 lipca 2020 - 00:41

« Poprzedni Następny »


Innowacja i jej wrogowie


Matt Ridley 2016-08-13

Luddysta, karykatura z początków XIX wieku.
Luddysta, karykatura z początków XIX wieku.

Pani premier ma ogłosić dzisiaj, że chce przekierować część przyszłych zysków z produkcji gazu łupkowego do gospodarstw domowych zamiast do władz lokalnych. Jest to nadzwyczaj sensowne. Daje miejscowej ludności udział w nowej technologii; jest wyrazem uznania, że innowacja będzie zaakceptowana w społeczeństwie tylko wtedy, kiedy efekty społeczne są korzystne; i odzwierciedla filozofię Theresy May, że całe społeczeństwo powinno mieć udział we wzroście.

Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania będzie musiała szybciej akceptować nowe technologie, by lepiej tworzyć dobrobyt w gospodarce opartej na wiedzy. Dla mnie jest to największa możliwość korzyści, jaką daje Brexit. Dla wykorzystania tej możliwości musimy jednak przekonać ludzi, by byli bardziej gotowi na akceptowanie innowacji i by zmniejszyli swoją podejrzliwość. Kraj, który potrafi wymyślić, jak to zrobić, wyprzedzi rywali.


Innowacje są głównym źródłem dobrobytu. Dzięki nim przeciętny człowiek żyje obecnie dłużej, odżywia się lepiej, podróżuje dalej, ma lepszą rozrywkę, a jego dzieci częściej przeżywają do dorosłości niż cztery stulecia temu zdarzało się to dzieciom monarchów. Spojrzenie wstecz na historię pokazuje, że innowacje niemal zawsze dokonywały więcej dobra niż zła.


Dlaczego więc istnieje tak zajadły opór przeciwko innowacjom? Sprzeciw wobec „szczelinowania” (nowością nie jest hydrauliczne szczelinowanie, które stosowano w Dorset od dziesięcioleci, ale wydobycie gazu łupkowego) jest w dużej mierze irracjonalny. Podobnie jak niegdyś twierdzenie, że kolej z Liverpoolu do Manczesteru spowoduje, że źrebne kobyły będą w szoku roniły, jest to oparte na micie, całkowicie sprzecznym z dowodami, które pokazują, że gaz łupkowy może dostarczyć energii czystszej niż węgiel, tańszej niż energia jądrowa i bardziej niezawodnej niż wiatr. Niemniej przeciwnicy, wsparci gigantycznymi budżetami i machiną PR wielkich środowiskowych grup nacisku, już oczernili reputację gazu łupkowego.


Nie jest to nic nowego. W 1679 r. William Petty pisał: „Kiedy innowacja zostaje zaproponowana, na początku każdy człowiek sprzeciwia się i biedny wynalazca musi znosić ciągłe ataki wszystkich marudnych mądrali”. Jak pisze Calestous Juma z Harvard Kennedy School w fascynującej książce Innovation and Its Enemies, także kawę i margarynę początkowo odrzucano z wielką zaciekłością.  


W XVI i XVII wieku kawa była wielokrotnie delegalizowana przez przywódców religijnych i politycznych w Kairze, Stambule i częściach Europy, kiedy rozprzestrzeniała się z Etiopii i Jemenu. Pozornie sprzeciwiali się jej „odurzającym” skutkom, albo podawali jakiś zmyślony powód religijny, ale prawdziwą motywacją zakazu było zazwyczaj niepokojące zjawisko  kawiarni, miejsca spotkań zachęcającego do swobodnej wymiany myśli. Król Karol II starał się o zamknięcie wszystkich kawiarni, mówiąc jasno, że nie podoba mu się to, że ludzie siedzą w nich przez „pół dnia” i „sączą w uszy innych ludzi przesądy” przeciwko władcom. Nienawidziłby Strabucks.


Margaryna, wynaleziona we Francji w 1869 r., była przedmiotem trwającej dziesięciolecia kampanii oszczerstw ze strony amerykańskiego przemysłu mleczarskiego. „Nigdy nie było… bardziej świadomego i skandalicznego oszustwa niż ten biznes fałszywego masła” – grzmiała komisja mleczarska Nowego Jorku. Nawet Mark Twain potępił margarynę, pokazując, że znakomitości były już wcześniej przeciwko postępowi.


W wielu stanach uchwalono prawa paraliżujące przemysł margaryny zakazami, podatkami i wymaganiami licencyjnymi. Na początku lat 1940. dwie trzecie stanów całkowicie zakazało żółtej margaryny ze zmyślonych powodów zdrowotnych. Przypomina to dzisiejsze reakcje na papierosy elektroniczne: zakazane w jednych krajach, takich jak Brazylia i Zjednoczone Emiraty Arabskie, i zwalczane w większości innych.


Horse Association of America zaciekle broniło się kiedyś przeciwko traktorom. Amerykańskiemu stowarzyszeniu muzyków udało się na moment zakazanie nadawania przez radio wszelkiej nagranej muzyki. Podobnie jak odnosząca początkowo sukcesy opozycja właścicieli kanałów wobec kolei stulecia temu w Wielkiej Brytanii, istniejące przemysły zrobią wszystko, by powstrzymać nowych rywali.  


Kolejną lekcję daje odrzucenie na cztery stulecia druku przez świat islamski, w odróżnieniu od Chin i Europy. Profesor Juma uważa, że powodem, dla którego druk tak szybko przyjął się w Europie – i wywołał Reformację – jest fakt, że europejscy skrybowie, jako mnisi, nie tracili środków utrzymania, jak to ryzykowali niegdzie nie przynależący kaligrafowie ze Stambułu. Dołożyły się także zastrzeżenia religijne. Co dziwaczne, Imperium Osmańskie pozwalało cudzoziemcom na zakładanie drukarni używających obcych języków i łacińskiego alfabetu, ale kiedy węgierski konwertyta, Ibrahim Muteferrika, dostał pozwolenie od sułtana na założenie drukarni w Stambule w 1726 r. na drukowanie wyłącznie książek niereligijnych, wywołało to zamieszki.


Pokazuje to, że nie sama technologia, ale środowisko społeczne determinuje, czy zostanie ona zaakceptowana. Tej samej właściwie lekcji dostarcza nieprzejednany i irracjonalny opór wobec genetycznie modyfikowanej żywności w Europie w odróżnieniu od stosunkowo szybkiego przyjęcia się tej technologii w Stanach Zjednoczonych. Europejscy konsumenci, bombardowani zieloną propagandą, w znacznej mierze widzą technologie genetyczne jako zagrożenia zamiast jako możliwości. Genetycznie modyfikowane bakterie, które produkują insulinę dla chorych na cukrzycę, nie napotkały na taki opór.


Ani też telefony komórkowe, wprowadzone mniej więcej w tym samym czasie i dość szybko zaakceptowane w Europie i w Ameryce, mimo najlepszych wysiłków aktywistów, by przestraszyć nas skutkami fal radiowych na nasze mózgi lub złym wpływem mediów społecznościowych na nasze życie towarzyskie. Nie jest więc pewnikiem, że Europa musi wolniej przyjmować nową technologię niż Ameryka. Gaz łupkowy i Uber wydają się iść w ślady roślin GMO: szybko zaakceptowane w większości stanów Ameryki, ale traktowane z luddystowską podejrzliwością w Europie.


Profesor Juma pisze, że “raz za razem polityków zaskakuje pojawienie się kontrowersji technologicznych”.  Niemniej są one straszliwie przewidywalne. Jeśli mamy mieć politykę przemysłową, proszę, czy mogłaby ona skupić się na tym problemie? Musi ona dostrzegać zakłócające spokój innowacje, które przyniosą wielu olbrzymie korzyści, ale napotkają na sprzeciw hałaśliwej mniejszości. Na przykład, samochody bez kierowców, edytowanie genów, e-papierosy i małe reaktory modułowe. Stratedzy muszą wypracować sposób, by wszyscy mieli poczucie, że mają coś do zyskania na danej nowości. I powiedzieć ludziom, którzy próbują zarobić na życie przez straszenie nas, kiedy nie ma do tego powodu, by poszli do diabła. To mógłby być punkt w programie dla George’a Freemana, byłego ministra nauk przyrodniczych, a obecnie kierującego jednostką strategiczną pani premier, który dobrze zna ten problem.

 

Pierwsza publikacja Times.

From coffee and printing to GMOs and shale gas, we're too anti-new

Rational Optimist, 9 sierpnia 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. prawo jest umową społeczną mieczysławski 2016-08-14
1. innowacje dla społeczeństwa mieczysławski 2016-08-13


Notatki

Znalezionych 1561 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk