Prawda

Sobota, 28 maja 2022 - 14:58

« Poprzedni Następny »


Władcy na glinianych nogach


Alberto M. Fernandez 2021-10-22

Proirański “protestujący” używa wyrzutni rakietowej w Bejrucie 14 października 2021 r.  
Proirański “protestujący” używa wyrzutni rakietowej w Bejrucie 14 października 2021 r.  

Paralele są niesamowite. W tym samym tygodniu w październiku, kiedy ciężko uzbrojony „protest” Hezbollahu i jego sojuszników w Bejrucie przeciwko niezależnemu sędziemu zamienił się w orgię przemocy, inna kontrolowana przez Iran milicja w Iraku – Kataib Hezbollah – grozi irackim sędziom z powodu zatwierdzenia wyników wyborów, które nie w pełni zadowoliły grupy najbliższe Iranowi.

Wstępne wyniki wyborów w Iraku ogłoszone 10 października pokazały, że koalicja najbardziej proirańskich milicji/szwadronów śmierci/partii – Sojusz Fatah – wypadła marnie, tracąc wiele miejsc w parlamencie. Domniemani “zwycięzcy” także mają jednak związki z Iranem; sojusz Muktady al-Sadra zajął pierwsze miejsce i Koalicja Państwo Prawa ponownie nieco wzrosła po katastrofalnym wyniku, jaki miała w wyborach z 2018 r.[1]


Ruch Muktady Al-Sadra dostarczył niejakiej przykrywki dla demonstrantów w Iraku w 2019 r. i wojownicy Al-Sadra starli się, a nawet zabijali zwolenników kontr-demonstracji proirańskich milicji, takich jak Asaib Ahl Al-Hak. Poparcie Al-Sadra dla demonstrantów nie było jednak pełne, szczególnie kiedy wydawali się przyjmować wyraźniejsze, antyirańskie tony. Ten charyzmatyczny duchowny wyraźnie przybiera pozę irackiego nacjonalisty, kiedy trzeba, ale wydaje się niezawodnie uległy wobec życzeń Iranu, kiedy jest to naprawdę konieczne. Al-Maliki, wieloletni kolaborant z Amerykanami, jest także wieloletnim kolaborantem z Iranem. Także sunnickie i kurdyjskie partie, które zdobyły miejsca w parlamencie, mają historię współpracy z irańskimi hegemonami, choć mogą nie robić tego  chętnie. Można postawić tezę, że większość przywódców w Iraku była w mniejszym lub większym stopniu kooptowana przez Iran. Jedni są niechętnymi partnerami, podczas gdy inni są entuzjastyczni.


Mimo tej ponurej rzeczywistości, faktu, że Iran pociąga za wiele sznurków w Iraku, w tym tygodniu Abu Ali Al-Askari, przywódca siejącego strach szwadronu śmierci Kataib Hezbollah, w mediach społecznościowych ostrzegł irackich sędziów o problemach z maszynami do głosowania i potrzebie utrzymania przez sędziów ich czystej karty. Oskarżył także członków irańskiej służby wywiadowczej o rozdmuchanie liczebności ruchu Emtidad – który jest związany z głównie szyickimi protestującymi przeciwko Iranowi i z pewnością stanowi polityczne wyzwanie dla irańskiego projektu w Iraku.  Emtidad prawdopodobnie zdobył 10 miejsc w organie ustawodawczym Iraku, liczącym 329 członków, pięcioro z nich z głównie szyickiej (i bardzo biednej) prowincji Dhi Kar w południowym Iraku.[2] Z pewnością jest to mała liczba głosów, ale są to głosy, których Iran nie kontroluje.[3] Sojusz Fatah nie skończył z próbami zmuszenia władz do przydzielenia im większej części politycznego tortu w Iraku, mimo że Iran może stworzyć nowy rząd przyjazny Iranowi używając Al-Sadra lub Al-Malikiego, albo nawet obecnego premiera, Mustafę al-Kadhimiego.[4]


Jeśli marionetki Iranu w Iraku niepokoiły się z powodu 10 parlamentarzystów, w Libanie marionetki Iranu wydają się zaniepokojone jednym sędzią. Sędzia Tarek Bitar przejął sprawę eksplozji w porcie w Bejrucie na początku roku po tym, jak poprzedni sędzia został usunięty na żądanie dwóch byłych ministrów rządowych związanych z partią Amal bliskiego sojusznika Hezbollahu, Nabiha Berriego.[5] Chociaż wielu Libańczyków już wierzy, że jest związek między Hezbollahem a eksplozją (jednym z wyjaśnień jest, że była to dostawa azotanu używanego w bombach beczkowych przeciwko syryjskim miastom podczas wojny domowej w tym kraju), myśl, że sędzia rzeczywiście wyjaśni sprawę i wskaże kilku skorumpowanych oficjeli – wydaje się być dla Hezbollahu nie do przyjęcia. Doprowadziło to do pełnych przemocy prowokacji w Bejrucie 14 października, kiedy grupy Hezbollahu i Amalu otworzyły ogień na niezidentyfikowanych napastników, włącznie ze strzelaniem granatami z granatników do budynków biurowych. Przywódca Sił Libańskich, Samir Geagea, sarkastycznie zauważył na Twitterze, że myślał, iż Hezbollah nie miał nic wspólnego z eksplozją, ale po tych wydarzeniach już nie jest taki pewny.


Fakt, że zbiry z Hezbollahu i Amalu próbowały agresywnie pokazać swoją siłę w chrześcijańskich częściach Bejrutu, obwiniały chrześcijańską stronę o eskalowanie napięcia i, jak się wydaje, zostały odparte (fakty nie są jasne), nasilił sekciarskie nastroje, choć całe wydarzenie daje poczucie sfabrykowanego teatru.[6] “Starcia” z pewnością jednak podniosły napięcie między chrześcijanami i szyitami, co wywiera niesłychany nacisk na zdziecinniałego, jak się wydaje, prezydenta, Michela Aouna i jego ambitnego zięcia, Gibrana Bassila, który ma ambicje zostania (z pomocą Hezbollahu), prezydentem w 2022 r. Ich Ruch Wolnych Patriotów (FPM) jest w ścisłym sojuszu z Hezbollahem i pozuje na wielkiego protektora pozostałych chrześcijan w Libanie. Starcia i retoryka utrudniają utrzymanie tego wizerunku.[7] Oczekuje się, że rząd w jakiś sposób zamknie dochodzenie sędziego Bitara (może przez przekazanie sprawy do sądownictwa wojskowego), co byłoby zwycięstwem dla Hezbollahu.


Dlaczego Hezbollah w Libanie i jego odpowiednicy w Iraku, niemal hegemoni w obu krajach, reagują z taką gwałtownością na to, co dla obserwatora z zewnątrz wydaje się stosunkowo małymi porażkami? Jest tak, ponieważ te marionetki Iranu w obu krajach istotnie są niemal wszechmocne, ale są bardzo silne tylko relatywnie. Nastroje przeciwko irańskiemu reżimowi w Libanie, Iraku i Syrii są silne (i są silne także wewnątrz Iranu). Poza fanatycznym i ciężko uzbrojonym trzonem – zasadniczo, pachołkami irańskiej hegemonii – nikt specjalnie nie lubi Iranu, nawet jeśli nie lubią także USA i Izraela. Ten mały i fanatyczny trzon narzuca swoją władzę poprzez politykę, propagandę i terror na znacznie większą populację, która w efekcie służy irańskiej hegemonii z różnym stopniem gotowości z powodu strachu, słabości lub chciwości.


Kluczowym elementem takiego podejścia jest postrzeganie sytuacji jako nieuniknionej oraz aura bezkarności sprawców. Te elementy w połączeniu z rzeczywistą przemocą ogólnie utrzymują masy w posłuszeństwie. Dlatego jeden sędzia w Libanie, zaledwie garść posłów w Iraku lub jeden samotny głos taki jak Lokmana Slima, stanowią zagrożenie.[8] Rozbijają narrację o nieuniknioności.


Iran jest równocześnie domninujący i kruchy w niemal totalnej dominacji nad większością poddanych sobie arabskojęzycznych populacji. Zorganizowane przez Iran represje i pandemia w końcu uciszyły protesty przeciwko Teheranowi i przeciwko systemowi w obu krajach w 2020 r., ale nic naprawdę nie zmieniło powszechnych, negatywnych postaw. Nie ma właściwie dowodów, by w tych krajach istniało poparcie dla Iranu poza małym, ale fanatycznym trzonem i umożliwiającymi jego działanie skorumpowanymi politykami. To jednak może wystarczyć. Iran i jego marionetki mają nadzieję, że połączenie represji, odwracania uwagi i emigracji pomoże im utrzymać status quo. I tak prawdopodobnie jest. Będzie to działać, aż przestanie, aż jakaś iskra spowoduje, że cała budowla załamie się.

 

*Alberto M. Fernandez jest wiceprezesem MEMRI.

 


[1] Al-monitor.com/originals/2021/10/sadr-and-independents-biggest-winners-under-iraqs-new-election-law, October 13, 2021.

[2] Youtube.com/watch?v=SlMnjyuxx_k, uploaded October 10, 2021.

[3] https:// www. emtidadiraq.com/, March 3, 2021.

[4] Carnegie-mec.org/diwan/85555, October 13, 2021.

[5] Icj.org/lebanon-stop-attacking-and-threatening-judge-investigating-the-beirut-blast, October 13, 2021.

[6] Janoubia.com, October 14, 2021.

[7] Mtv.com.lb/news/article/1224481/app?webview=true, October 14, 2021.

[8] Skeyesmedia.org/en/News/Reports/30-09-2021/9579, September 30, 2021.


Odwiedź polską stronę MEMRI: http://www2.memri.org/polish/

MEMRI, Daily Brief Nr 326, 15 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2125 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk