Prawda

Wtorek, 28 czerwca 2022 - 11:51

« Poprzedni Następny »


Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie


Matt Ridley 2020-02-08


Po co był Brexit? Po tym, jak premier wreszcie wyjął Wielką Brytanię z Unii Europejskiej, może teraz dać nam swoją odpowiedź na to pytanie – ma niepowtarzalną okazję. Może przyspieszyć, może nawet podwoić tempo wzrostu ekonomicznego przez uwolnienie innowacji. Po zostawieniu za sobą pełznącego powoli europejskiego konwoju, Wielka Brytania musi przestać telepać się i pójść pełną parą naprzód. To oznacza ponowne odkrycie metody prób i błędów, szczęśliwego trafu i błyskawicznych reakcji – mechanizmów, dzięki którym rynek dowiaduje się, czego chce konsument.

Dławienie innowacji przez różne interesy w korytarzach Brukseli przytrzymywały Wielką Brytanię zdecydowanie zbyt długo – ale nie jest to jedyny powód naszej niemrawej innowacyjności. Możemy także winić kulawą infrastrukturę, system planowania w ślimaczym tempie, pokusy spekulacyjne na rynku nieruchomości, niskie nakłady na badania i rozwój oraz chroniczną niezdolność zamiany dobrych pomysłów w dobry biznes.


Jednak, w porównaniu z kontynentem, mamy przynajmniej godny pozazdroszczenia ekosystem innowacji w kilku sektorach. Londyn jest jednym z najlepszych miejsc na założenie firmy w technologiach finansowych, sztucznej inteligencji lub genomice. Przez ostatnich pięć lat, przy pomocy programów inwestycji w przedsiębiorstwa, Brytania zrodziła dwukrotnie więcej wartych miliardy dolarów firm technologicznych niż następny najlepszy kraj europejski (Niemcy), a w zeszłym roku ściągnęła jedną trzecią wszystkich europejskich inwestycji w technologię.


To wszystko jednak jest w większości w technologiach cyfrowych. Jak lubi mówić inwestor Peter Thiel, większość innowacji dotyczy teraz bitów, nie zaś atomów, bo tak utrudniliśmy tworzenie nowych lekarstw i nowych maszyn. Wcale nie żyjemy w epoce gwałtownych zmian – innowacje zwolniły tempo na Zachodzie. Minęło pół wieku od czasu jak odrzutowce poleciały szybciej. Rozwój leków jest niemal w pełni zatrzymany. Obroty firm na giełdzie spadają.   


Problem leży w przekładaniu pomysłów na praktyczne produkty, które ludzie rzeczywiście chcą kupować. Wielka Brytania od dziesięcioleci kuleje w tej dziedzinie, a większość decydentów nie docenia trudności – i wartości – zamiany pomysłu w produkt. Thomas Edison, który próbował sześć tysięcy różnych materiałów roślinnych, zanim uznał japoński bambus za najlepszy materiał na żarnik w żarówce, powiedział, że innowacja to 1 procent natchnienia i 99 procent uporczywego wysiłku.  


Innowacje jako produkt uboczny z badań uniwersyteckich nie jest odpowiedzią. Już w 1958 roku ekonomista John Jewkes w znakomitej książce ostrzegał rządy przed traktowaniem inwestycji w czystą naukę jako głównego motoru stymulowania wzrostu ekonomicznego. Nauka jest równie często owocem techniki, jak jego nasieniem (choć owoce zawierają nasiona). Wzrost wydatków na naukę jest ważną rzeczą, ale sam w sobie nie zamieni Wielkiej Brytanii w Dolinę Krzemową. 


Richard Jones z Sheffield University ściągnął niedawno uwagę Dominica Cummingsa swoim esejem o potrzebie lepszej polityki w sprawie innowacji, szczególnie dla północy kraju. Wiele jego propozycji jest cennych, ale skupia się na tym, jak użyć rządu, by spowodować wzrost innowacji, a są tu również niebezpieczeństwa. Poza ustanawianiem standardów rząd ma zwyczaj wybierania technologii, które jego zdaniem powinniśmy chcieć, zamiast tych, których rzeczywiście chcemy. Jak to ujął profesor z Oxfordu, Dieter Helm w sprawie polityki energetycznej: rządy uwielbiają wybierać zwycięzców, ale nieudacznicy są bardzo dobrzy w wybieraniu rządów.  

Gulliwer Jonathana Swifta spotkał człowieka z Wielkiej Akademii w Lagado, który

„Pracował przez lat osiem nad jednym ciekawym projektem wyciągnienia z ogórków promieni słonecznych, żeby je, zamknąwszy w butlach i mocno zatkawszy, użyć na ogrzewanie powietrza latem w dniach chłodnych i niepogodnych. Powiedział mi, że po nowych ośmiu latach będzie mógł dostarczać do ogrodów promieni słonecznych za pomierną cenę. Ale żalił się, że ma dochody małe, i prosił, żebym mu co dał dla zachęcenia w tak pożytecznym wynalazku, bo w tym roku ogórki były bardzo drogie”.

Historia pokazuje, że sposobem, w jaki innowatorzy zamieniają pomysły w praktyczne i osiągalne produkty, jest metoda prób i błędów. Edison to rozumiał, jak również rozumie to Jeff Bezos, który popełnił wiele błędów na drodze do olbrzymiego sukcesu. Bezos mówi: ”Nasz sukces w Amazonie jest funkcją tego, ile eksperymentów robimy rocznie, miesięcznie i tygodniowo”. Wśród najlepszych cech Doliny Krzemowej jest wybaczanie bankructwa co najmniej raz. Tamtejszy kapitał jest cierpliwy i gotowy na podejmowanie ryzyka.


Paradoksalnie, jedną z rzeczy, jakich Brytania potrzebuje, jest więcej porażek lub raczej odwagi podejmowania ryzyka. W gospodarce wysokich kosztów płochliwość jest racjonalna; w gospodarce niskich kosztów można sobie pozwolić na porażkę, żeby się nauczyć. Jesteśmy obecnie w gospodarce wysokich kosztów, co powoduje niechęć do ryzyka. Rząd musi uczynić podejmowanie ryzyka czymś mniej niebezpiecznym ekonomicznie, a to oznacza liberalną politykę fiskalną i przyspieszenie wydawania decyzji przez organy regulacyjne: Bruksela potrzebowała ponad dwóch lat na decyzję czy w ogóle regulować edytowanie genomów roślin, podczas gdy Ameryka i Chiny parły do przodu. Cięcie kosztów i opóźnień będzie popularne tak w gospodarstwach domowych, jak wśród innowatorów, więc naprawdę nie powinno być zbyt trudne. 


Olbrzymie interesy własne tworzą barykady przeciwko innowacjom, szczególnie w Brukseli, gdzie wielki biznes i wielkie grupy nacisku roją się wokół Komisji i parlamentu. Na przykład, zielony ruch zebrał mnóstwo pieniędzy przez sprzeciwianie się rolnej biotechnologii i szczelinowaniu; wielkie firmy farmaceutyczne bardzo próbowały zabić elektroniczne papierosy, by chronić plastry i gumy nikotynowe przy pomocy dyrektywy UE. Skrajna wersja zasady ostrożności zapisana w Traktacie Lizbońskim zabija innowacje. Unia stosuje dogmat, że „lepiej dmuchać na zimne” i patrzy na każde możliwe ryzyko, niezależnie od tego, jak małe, ale ignoruje wszystkie przyszłe korzyści, niezależnie od tego, jak duże. Zasada ta wymaga, by jeśli nie udowodniono, że produkt jest bezpieczny, ma być uznany za niebezpieczny, nawet jeśli jest dużo bezpieczniejszy od istniejącej technologii. Tak więc UE grozi zakazaniem środka chwastobójczego glifosat na podstawie zasady ostrożności, chociaż organ odpowiedzialny za bezpieczeństwo żywności samej UE mówi, że jest mniej prawdopodobne, by był rakotwórczy niż kawa. A kawę pijemy, a środka chwastobójczego raczej nie – ale UE formalnie  przestawiła się na mierzenie „zagrożenia” a nie „ryzyka”, które jest zagrożeniem przy uwzględnieniu rzeczywistego wystawienia na działanie.  


Nie powinniśmy porzucać zasady ostrożności, bo słuszne jest rozważanie nieznanego ryzyka, ale powinniśmy porzucić jej skrajną wersję obecną w decyzjach UE i zrównoważyć ją zasadą innowacji, która wymaga, by rząd brał pod uwagę wpływ reguł na dławienie  korzystnych innowacji. Innowacje zawsze napotykały na opór: przemysł alkoholowy zaciekle sprzeciwiał się kawie, a związek dorożkarzy sprzeciwiał się parasolom, ale dawniej rządy miały większą skłonność stawania po stronie konsumentów i przeciwko luddystom.  


Jeśli brytyjski motor innowacji znowu zacznie pracować, możemy odkryć na nowo radość szybkiego wzrostu gospodarczego z większą sumą pieniędzy na szkoły, szpitale i polepszenie środowiska. Mając globalne centrum finansowe, wspaniałą naukową reputację, powszechne prawo, język angielski i otwarty system handlu, Wielka Brytania jest dobrze uplasowana, by ściągnąć innowatorów. Premierze, daj temu szansę.


My article from The Spectator:

Britain needs to rediscover failure if it wants to prosper

Rational Optimist, 30 stycznia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. L'Haim! Marek Eyal 2020-02-08


Notatki

Znalezionych 2154 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk