Prawda

Czwartek, 9 kwietnia 2020 - 03:27

« Poprzedni Następny »


Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie


Matt Ridley 2020-02-08


Po co był Brexit? Po tym, jak premier wreszcie wyjął Wielką Brytanię z Unii Europejskiej, może teraz dać nam swoją odpowiedź na to pytanie – ma niepowtarzalną okazję. Może przyspieszyć, może nawet podwoić tempo wzrostu ekonomicznego przez uwolnienie innowacji. Po zostawieniu za sobą pełznącego powoli europejskiego konwoju, Wielka Brytania musi przestać telepać się i pójść pełną parą naprzód. To oznacza ponowne odkrycie metody prób i błędów, szczęśliwego trafu i błyskawicznych reakcji – mechanizmów, dzięki którym rynek dowiaduje się, czego chce konsument.

Dławienie innowacji przez różne interesy w korytarzach Brukseli przytrzymywały Wielką Brytanię zdecydowanie zbyt długo – ale nie jest to jedyny powód naszej niemrawej innowacyjności. Możemy także winić kulawą infrastrukturę, system planowania w ślimaczym tempie, pokusy spekulacyjne na rynku nieruchomości, niskie nakłady na badania i rozwój oraz chroniczną niezdolność zamiany dobrych pomysłów w dobry biznes.


Jednak, w porównaniu z kontynentem, mamy przynajmniej godny pozazdroszczenia ekosystem innowacji w kilku sektorach. Londyn jest jednym z najlepszych miejsc na założenie firmy w technologiach finansowych, sztucznej inteligencji lub genomice. Przez ostatnich pięć lat, przy pomocy programów inwestycji w przedsiębiorstwa, Brytania zrodziła dwukrotnie więcej wartych miliardy dolarów firm technologicznych niż następny najlepszy kraj europejski (Niemcy), a w zeszłym roku ściągnęła jedną trzecią wszystkich europejskich inwestycji w technologię.


To wszystko jednak jest w większości w technologiach cyfrowych. Jak lubi mówić inwestor Peter Thiel, większość innowacji dotyczy teraz bitów, nie zaś atomów, bo tak utrudniliśmy tworzenie nowych lekarstw i nowych maszyn. Wcale nie żyjemy w epoce gwałtownych zmian – innowacje zwolniły tempo na Zachodzie. Minęło pół wieku od czasu jak odrzutowce poleciały szybciej. Rozwój leków jest niemal w pełni zatrzymany. Obroty firm na giełdzie spadają.   


Problem leży w przekładaniu pomysłów na praktyczne produkty, które ludzie rzeczywiście chcą kupować. Wielka Brytania od dziesięcioleci kuleje w tej dziedzinie, a większość decydentów nie docenia trudności – i wartości – zamiany pomysłu w produkt. Thomas Edison, który próbował sześć tysięcy różnych materiałów roślinnych, zanim uznał japoński bambus za najlepszy materiał na żarnik w żarówce, powiedział, że innowacja to 1 procent natchnienia i 99 procent uporczywego wysiłku.  


Innowacje jako produkt uboczny z badań uniwersyteckich nie jest odpowiedzią. Już w 1958 roku ekonomista John Jewkes w znakomitej książce ostrzegał rządy przed traktowaniem inwestycji w czystą naukę jako głównego motoru stymulowania wzrostu ekonomicznego. Nauka jest równie często owocem techniki, jak jego nasieniem (choć owoce zawierają nasiona). Wzrost wydatków na naukę jest ważną rzeczą, ale sam w sobie nie zamieni Wielkiej Brytanii w Dolinę Krzemową. 


Richard Jones z Sheffield University ściągnął niedawno uwagę Dominica Cummingsa swoim esejem o potrzebie lepszej polityki w sprawie innowacji, szczególnie dla północy kraju. Wiele jego propozycji jest cennych, ale skupia się na tym, jak użyć rządu, by spowodować wzrost innowacji, a są tu również niebezpieczeństwa. Poza ustanawianiem standardów rząd ma zwyczaj wybierania technologii, które jego zdaniem powinniśmy chcieć, zamiast tych, których rzeczywiście chcemy. Jak to ujął profesor z Oxfordu, Dieter Helm w sprawie polityki energetycznej: rządy uwielbiają wybierać zwycięzców, ale nieudacznicy są bardzo dobrzy w wybieraniu rządów.  

Gulliwer Jonathana Swifta spotkał człowieka z Wielkiej Akademii w Lagado, który

„Pracował przez lat osiem nad jednym ciekawym projektem wyciągnienia z ogórków promieni słonecznych, żeby je, zamknąwszy w butlach i mocno zatkawszy, użyć na ogrzewanie powietrza latem w dniach chłodnych i niepogodnych. Powiedział mi, że po nowych ośmiu latach będzie mógł dostarczać do ogrodów promieni słonecznych za pomierną cenę. Ale żalił się, że ma dochody małe, i prosił, żebym mu co dał dla zachęcenia w tak pożytecznym wynalazku, bo w tym roku ogórki były bardzo drogie”.

Historia pokazuje, że sposobem, w jaki innowatorzy zamieniają pomysły w praktyczne i osiągalne produkty, jest metoda prób i błędów. Edison to rozumiał, jak również rozumie to Jeff Bezos, który popełnił wiele błędów na drodze do olbrzymiego sukcesu. Bezos mówi: ”Nasz sukces w Amazonie jest funkcją tego, ile eksperymentów robimy rocznie, miesięcznie i tygodniowo”. Wśród najlepszych cech Doliny Krzemowej jest wybaczanie bankructwa co najmniej raz. Tamtejszy kapitał jest cierpliwy i gotowy na podejmowanie ryzyka.


Paradoksalnie, jedną z rzeczy, jakich Brytania potrzebuje, jest więcej porażek lub raczej odwagi podejmowania ryzyka. W gospodarce wysokich kosztów płochliwość jest racjonalna; w gospodarce niskich kosztów można sobie pozwolić na porażkę, żeby się nauczyć. Jesteśmy obecnie w gospodarce wysokich kosztów, co powoduje niechęć do ryzyka. Rząd musi uczynić podejmowanie ryzyka czymś mniej niebezpiecznym ekonomicznie, a to oznacza liberalną politykę fiskalną i przyspieszenie wydawania decyzji przez organy regulacyjne: Bruksela potrzebowała ponad dwóch lat na decyzję czy w ogóle regulować edytowanie genomów roślin, podczas gdy Ameryka i Chiny parły do przodu. Cięcie kosztów i opóźnień będzie popularne tak w gospodarstwach domowych, jak wśród innowatorów, więc naprawdę nie powinno być zbyt trudne. 


Olbrzymie interesy własne tworzą barykady przeciwko innowacjom, szczególnie w Brukseli, gdzie wielki biznes i wielkie grupy nacisku roją się wokół Komisji i parlamentu. Na przykład, zielony ruch zebrał mnóstwo pieniędzy przez sprzeciwianie się rolnej biotechnologii i szczelinowaniu; wielkie firmy farmaceutyczne bardzo próbowały zabić elektroniczne papierosy, by chronić plastry i gumy nikotynowe przy pomocy dyrektywy UE. Skrajna wersja zasady ostrożności zapisana w Traktacie Lizbońskim zabija innowacje. Unia stosuje dogmat, że „lepiej dmuchać na zimne” i patrzy na każde możliwe ryzyko, niezależnie od tego, jak małe, ale ignoruje wszystkie przyszłe korzyści, niezależnie od tego, jak duże. Zasada ta wymaga, by jeśli nie udowodniono, że produkt jest bezpieczny, ma być uznany za niebezpieczny, nawet jeśli jest dużo bezpieczniejszy od istniejącej technologii. Tak więc UE grozi zakazaniem środka chwastobójczego glifosat na podstawie zasady ostrożności, chociaż organ odpowiedzialny za bezpieczeństwo żywności samej UE mówi, że jest mniej prawdopodobne, by był rakotwórczy niż kawa. A kawę pijemy, a środka chwastobójczego raczej nie – ale UE formalnie  przestawiła się na mierzenie „zagrożenia” a nie „ryzyka”, które jest zagrożeniem przy uwzględnieniu rzeczywistego wystawienia na działanie.  


Nie powinniśmy porzucać zasady ostrożności, bo słuszne jest rozważanie nieznanego ryzyka, ale powinniśmy porzucić jej skrajną wersję obecną w decyzjach UE i zrównoważyć ją zasadą innowacji, która wymaga, by rząd brał pod uwagę wpływ reguł na dławienie  korzystnych innowacji. Innowacje zawsze napotykały na opór: przemysł alkoholowy zaciekle sprzeciwiał się kawie, a związek dorożkarzy sprzeciwiał się parasolom, ale dawniej rządy miały większą skłonność stawania po stronie konsumentów i przeciwko luddystom.  


Jeśli brytyjski motor innowacji znowu zacznie pracować, możemy odkryć na nowo radość szybkiego wzrostu gospodarczego z większą sumą pieniędzy na szkoły, szpitale i polepszenie środowiska. Mając globalne centrum finansowe, wspaniałą naukową reputację, powszechne prawo, język angielski i otwarty system handlu, Wielka Brytania jest dobrze uplasowana, by ściągnąć innowatorów. Premierze, daj temu szansę.


My article from The Spectator:

Britain needs to rediscover failure if it wants to prosper

Rational Optimist, 30 stycznia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. L'Haim! Marek Eyal 2020-02-08


Notatki

Znalezionych 1504 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk