Prawda

Sobota, 16 stycznia 2021 - 18:20

« Poprzedni Następny »


Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah


Judith Bergman 2019-04-01

Wielka Brytania, na podstawie UK Terrorism Act 2000, zdelegalizowała niedawno finansowaną przez Iran organizację terrorystyczną Hezbollah. Według tego prawa członkostwo w zakazanej organizacji terrorystycznej jest przestępstwem, jak również jest nim wspieranie jej, nie tylko finansowe, ale także wyrażanie poparcia i orędowanie na jej rzecz, jak również publiczne pokazywanie insygniów lub innych symboli tej organizacji, takich jak jej flaga. Na zdjęciu: Marsz w Dzień Al-Kuds w 2014 r. w Londynie. Flaga Hezbollahu jest trzymana wysoko. (Zdjęcie: Dan Kitwood/Getty Images)
Wielka Brytania, na podstawie UK Terrorism Act 2000, zdelegalizowała niedawno finansowaną przez Iran organizację terrorystyczną Hezbollah. Według tego prawa członkostwo w zakazanej organizacji terrorystycznej jest przestępstwem, jak również jest nim wspieranie jej, nie tylko finansowe, ale także wyrażanie poparcia i orędowanie na jej rzecz, jak również publiczne pokazywanie insygniów lub innych symboli tej organizacji, takich jak jej flaga. Na zdjęciu: Marsz w Dzień Al-Kuds w 2014 r. w Londynie. Flaga Hezbollahu jest trzymana wysoko. (Zdjęcie: Dan Kitwood/Getty Images)

Brytyjski minister spraw wewnętrznych Sajid Javid zdelegalizował ostatnio finansowaną przez Iran organizację terrorystyczną, Hezbollah („Partia Boga”). Dotychczas zdelegalizowane było tylko jej skrzydło militarne, ale obecnie została zdelegalizowana w całości na podstawie UK Terrorism Act 2000, a parlament ostatnio zatwierdził tę[1] decyzję rządu. 


"Od dawna były wezwania do zakazania całej grupy, a rozróżnienie między jej dwiema frakcjami wyszydzano jako zasłonę dymną” powiedział Javid podczas debaty w Izbie Gmin o zapobieganiu i walce z terroryzmem. "Sam Hezbollah wyśmiewał sugestię, że jest tam jakaś różnica. Starannie rozważyłem dowody i jestem przekonany, że jest to jedna organizacja i że cała jest związana z terroryzmem”.


Zakazując całą organizację Hezbollahu Wielka Brytania dołącza do Kanady, USA, Izraela, Holandii i Ligi Arabskiej, które wszystkie zdelegalizowały tę organizację terrorystyczną.  


Według UK Terrorism Act 2000, członkostwo lub zadeklarowane członkostwo w organizacji terrorystycznej jest przestępstwem, jak również jest nim wspieranie jej, nie tylko finansowe, ale także wyrażanie poparcia i orędowanie na jej rzecz, jak również publiczne pokazywanie insygniów lub innych symboli tej organizacji, takich jak jej flaga. Za popełnienie takiego przestępstwa grozi kara więzienia do 10 lat. Na przykład, doroczny marsz w Dzień Al-Kuds w Londynie, na którym zwolennicy Hezbollahu otwarcie pokazywali flagę Hezbollahu, powiewając nią, jest obecnie nielegalne, jak również nielegalne są transparenty niesione w Londynie podczas marszu Dnia Al-Kuds w 2017 r., które oznajmiały: "Wszyscy jesteśmy Hezbollahem".


Co istotne, delegalizacja Hezbollahu uniemożliwia tej organizacji legalne zbieranie funduszy w Wielkiej Brytanii w czasie, kiedy ta organizacja zaczyna odczuwać trudności finansowe w wyniku wznowionych przez USA sankcji na Iran, głównego sponsora Hezbollahu. "Sankcje i listy [organizacji] terroru są rodzajem działań wojennych przeciwko [ruchowi] oporu i musimy traktować je jako takie” - powiedział niedawno przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah w przemówieniu telewizyjnym. "Ogłaszam dzisiaj, że potrzebujemy wsparcia od naszej powszechnej bazy”.


Decyzja Wielkiej Brytanii zakazania Hezbollahu w całości stoi w ostrej sprzeczności z resztą Unii Europejskiej, która uznała tylko militarne skrzydło Hezbollahu za organizację terrorystyczną, a zrobiła to w 2013 roku, po terrorystycznym zamachu Hezbollahu w 2012 roku w Burgas w Bułgarii, w którym zginęło pięcioro izraelskich turystów i ich miejscowy kierowca autobusu. Rannych zostało dalszych 32 ludzi.  


Sam Hezbollah nie uważa, że ma odrębne ”skrzydła”. W 2002 roku Muhammad Fneisz, wysoki rangą funkcjonariusz Hezbollahu i poseł do libańskiego parlamentu, powiedział w telewizji Hezbollahu, Al-Manar:

"Próbują kusić Hezbollah w celu ograniczenia go. Celem nie jest zaszkodzenie politycznej roli [Hezbollahu] ale raczej jego skrzydłu militarnemu. Mogę jednak powiedzieć, że nie da się rozdzielić militarnego i politycznego skrzydła Hezbollahu”.

Czołowe kraje europejskie nie uznały Hezbollahu za organizację terrorystyczną. 8 marca  Niels Annen, wiceminister spraw zagranicznych Niemiec, powiedział „Der Spiegel”, że Niemcy nie uznają libańskiego ruchu Hezbollah za organizację terrorystyczna, ponieważ Niemcy widzą go jako „istotny czynnik w społeczeństwie libańskim i część skomplikowanego krajobrazu politycznego w tym kraju…” Brytyjskie posunięcie, dodał, „jest krajową decyzją, która nie ma bezpośredniego wpływu na stanowisko niemieckiego rządu lub UE”.  


Niedawno, w 40. rocznicę islamskiej rewolucji w Iranie, niemiecki prezydent, Frank-Walter Steinmeier wysłał telegram do irańskiego reżimu z „gratulacjami” z okazji narodowego święta „w imieniu moich rodaków”. Według informacji w „Bild”, niemiecki prezydent obiecał również, że Niemcy będą nadal czyniły „wszystko, co w im mocy, by zagwarantować utrzymanie i dalszą realizację JCPOA” (irańską umowę nuklearną). Telegram chwalił dwustronne stosunki i obiecywał „usilnie utrzymywać” dialog. Tylko razem jest możliwe „przezwyciężenie kryzysów i konfliktów” – napisał prezydent.  


Co niemal niewiarygodne, Steinmeier zakończył swój telegram prośbą, by reżim „wysłuchał także krytycznych głosów w waszym kraju”. Jeden z tych krytycznych głosów, prawniczka, która odważnie broniła irańskich kobiet, które zdjęły hidżaby, by zaprotestować przeciwko mizoginistycznemu traktowaniu przez reżim irański, została niedawno skazana na 38 lat więzienia i 150 batów. Niemiecki dyrektor Human Rights Watch, Wenzel Michalski, nazwał gratulacje Steinmeiera „szokującymi”.


Zarówno Niemcy, jak UE są pod naciskami USA, by zaprzestały omijania sankcji USA nałożonych na reżim Iranu, ale nie wydają się ani trochę kłopotać tym lub też gwałceniem praw człowieka, co władze irańskie nieustannie robią w stosunku do własnej populacji. A więc telegram niemieckiego prezydenta nie jest bardziej szokujący niż zachowanie tych państw członkowskich UE, które odmawiają stosowania się do przywróconych przez USA sankcji. 31 stycznia Wielka Brytania, Francja i Niemcy ogłosiły mechanizm handlu znany jako Instrument in Support of Trade Exchanges (INSTEX), który pozwoli Iranowi i UE na dalszy handel mimo sankcji USA i na utrzymanie JCPOA.

"INSTEX będzie wspierał legalny europejski handel z Iranem, skupiając się początkowo na sektorach najistotniejszych dla irańskiej populacji – takich jak farmaceutyki, urządzenia medyczne i dobra agrotechniczno-żywnościowe”,  powiedzieli we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Na dłuższą metę INSTEX chce być otwarty na inne kraje, które chcą wymiany handlowej z Iranem, napisano w oświadczeniu. Federica Mogherini, Wysoka Przedstawicielka UD ds. Polityki Zagranicznej i Polityki Bezpieczeństwa oraz wiceprezydentka Komisji Europejskiej, powiedziała, że INSTEX jest „zasadniczy dla dalszej pełnej realizacji umowy nuklearnej”.  

Wielka Brytania dała godny pochwały przykład w sprawie delegalizacji Hezbollahu. Moralną rzeczą dla reszty UE byłoby pójście w te ślady i zakazanie Hezbollahu w całości oraz przestrzeganie wznowionych sankcji USA na głównego sponsora Hezbollahu – Iran. Czy też oczekiwanie jasności moralnej od UE to zbyt duże wymaganie?


UK Bans Hezbollah

Gatestone Institute, 23 marca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJudith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1740 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk