Prawda

Czwartek, 16 lipca 2020 - 18:18

« Poprzedni Następny »


Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah


Judith Bergman 2019-04-01

Wielka Brytania, na podstawie UK Terrorism Act 2000, zdelegalizowała niedawno finansowaną przez Iran organizację terrorystyczną Hezbollah. Według tego prawa członkostwo w zakazanej organizacji terrorystycznej jest przestępstwem, jak również jest nim wspieranie jej, nie tylko finansowe, ale także wyrażanie poparcia i orędowanie na jej rzecz, jak również publiczne pokazywanie insygniów lub innych symboli tej organizacji, takich jak jej flaga. Na zdjęciu: Marsz w Dzień Al-Kuds w 2014 r. w Londynie. Flaga Hezbollahu jest trzymana wysoko. (Zdjęcie: Dan Kitwood/Getty Images)
Wielka Brytania, na podstawie UK Terrorism Act 2000, zdelegalizowała niedawno finansowaną przez Iran organizację terrorystyczną Hezbollah. Według tego prawa członkostwo w zakazanej organizacji terrorystycznej jest przestępstwem, jak również jest nim wspieranie jej, nie tylko finansowe, ale także wyrażanie poparcia i orędowanie na jej rzecz, jak również publiczne pokazywanie insygniów lub innych symboli tej organizacji, takich jak jej flaga. Na zdjęciu: Marsz w Dzień Al-Kuds w 2014 r. w Londynie. Flaga Hezbollahu jest trzymana wysoko. (Zdjęcie: Dan Kitwood/Getty Images)

Brytyjski minister spraw wewnętrznych Sajid Javid zdelegalizował ostatnio finansowaną przez Iran organizację terrorystyczną, Hezbollah („Partia Boga”). Dotychczas zdelegalizowane było tylko jej skrzydło militarne, ale obecnie została zdelegalizowana w całości na podstawie UK Terrorism Act 2000, a parlament ostatnio zatwierdził tę[1] decyzję rządu. 


"Od dawna były wezwania do zakazania całej grupy, a rozróżnienie między jej dwiema frakcjami wyszydzano jako zasłonę dymną” powiedział Javid podczas debaty w Izbie Gmin o zapobieganiu i walce z terroryzmem. "Sam Hezbollah wyśmiewał sugestię, że jest tam jakaś różnica. Starannie rozważyłem dowody i jestem przekonany, że jest to jedna organizacja i że cała jest związana z terroryzmem”.


Zakazując całą organizację Hezbollahu Wielka Brytania dołącza do Kanady, USA, Izraela, Holandii i Ligi Arabskiej, które wszystkie zdelegalizowały tę organizację terrorystyczną.  


Według UK Terrorism Act 2000, członkostwo lub zadeklarowane członkostwo w organizacji terrorystycznej jest przestępstwem, jak również jest nim wspieranie jej, nie tylko finansowe, ale także wyrażanie poparcia i orędowanie na jej rzecz, jak również publiczne pokazywanie insygniów lub innych symboli tej organizacji, takich jak jej flaga. Za popełnienie takiego przestępstwa grozi kara więzienia do 10 lat. Na przykład, doroczny marsz w Dzień Al-Kuds w Londynie, na którym zwolennicy Hezbollahu otwarcie pokazywali flagę Hezbollahu, powiewając nią, jest obecnie nielegalne, jak również nielegalne są transparenty niesione w Londynie podczas marszu Dnia Al-Kuds w 2017 r., które oznajmiały: "Wszyscy jesteśmy Hezbollahem".


Co istotne, delegalizacja Hezbollahu uniemożliwia tej organizacji legalne zbieranie funduszy w Wielkiej Brytanii w czasie, kiedy ta organizacja zaczyna odczuwać trudności finansowe w wyniku wznowionych przez USA sankcji na Iran, głównego sponsora Hezbollahu. "Sankcje i listy [organizacji] terroru są rodzajem działań wojennych przeciwko [ruchowi] oporu i musimy traktować je jako takie” - powiedział niedawno przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah w przemówieniu telewizyjnym. "Ogłaszam dzisiaj, że potrzebujemy wsparcia od naszej powszechnej bazy”.


Decyzja Wielkiej Brytanii zakazania Hezbollahu w całości stoi w ostrej sprzeczności z resztą Unii Europejskiej, która uznała tylko militarne skrzydło Hezbollahu za organizację terrorystyczną, a zrobiła to w 2013 roku, po terrorystycznym zamachu Hezbollahu w 2012 roku w Burgas w Bułgarii, w którym zginęło pięcioro izraelskich turystów i ich miejscowy kierowca autobusu. Rannych zostało dalszych 32 ludzi.  


Sam Hezbollah nie uważa, że ma odrębne ”skrzydła”. W 2002 roku Muhammad Fneisz, wysoki rangą funkcjonariusz Hezbollahu i poseł do libańskiego parlamentu, powiedział w telewizji Hezbollahu, Al-Manar:

"Próbują kusić Hezbollah w celu ograniczenia go. Celem nie jest zaszkodzenie politycznej roli [Hezbollahu] ale raczej jego skrzydłu militarnemu. Mogę jednak powiedzieć, że nie da się rozdzielić militarnego i politycznego skrzydła Hezbollahu”.

Czołowe kraje europejskie nie uznały Hezbollahu za organizację terrorystyczną. 8 marca  Niels Annen, wiceminister spraw zagranicznych Niemiec, powiedział „Der Spiegel”, że Niemcy nie uznają libańskiego ruchu Hezbollah za organizację terrorystyczna, ponieważ Niemcy widzą go jako „istotny czynnik w społeczeństwie libańskim i część skomplikowanego krajobrazu politycznego w tym kraju…” Brytyjskie posunięcie, dodał, „jest krajową decyzją, która nie ma bezpośredniego wpływu na stanowisko niemieckiego rządu lub UE”.  


Niedawno, w 40. rocznicę islamskiej rewolucji w Iranie, niemiecki prezydent, Frank-Walter Steinmeier wysłał telegram do irańskiego reżimu z „gratulacjami” z okazji narodowego święta „w imieniu moich rodaków”. Według informacji w „Bild”, niemiecki prezydent obiecał również, że Niemcy będą nadal czyniły „wszystko, co w im mocy, by zagwarantować utrzymanie i dalszą realizację JCPOA” (irańską umowę nuklearną). Telegram chwalił dwustronne stosunki i obiecywał „usilnie utrzymywać” dialog. Tylko razem jest możliwe „przezwyciężenie kryzysów i konfliktów” – napisał prezydent.  


Co niemal niewiarygodne, Steinmeier zakończył swój telegram prośbą, by reżim „wysłuchał także krytycznych głosów w waszym kraju”. Jeden z tych krytycznych głosów, prawniczka, która odważnie broniła irańskich kobiet, które zdjęły hidżaby, by zaprotestować przeciwko mizoginistycznemu traktowaniu przez reżim irański, została niedawno skazana na 38 lat więzienia i 150 batów. Niemiecki dyrektor Human Rights Watch, Wenzel Michalski, nazwał gratulacje Steinmeiera „szokującymi”.


Zarówno Niemcy, jak UE są pod naciskami USA, by zaprzestały omijania sankcji USA nałożonych na reżim Iranu, ale nie wydają się ani trochę kłopotać tym lub też gwałceniem praw człowieka, co władze irańskie nieustannie robią w stosunku do własnej populacji. A więc telegram niemieckiego prezydenta nie jest bardziej szokujący niż zachowanie tych państw członkowskich UE, które odmawiają stosowania się do przywróconych przez USA sankcji. 31 stycznia Wielka Brytania, Francja i Niemcy ogłosiły mechanizm handlu znany jako Instrument in Support of Trade Exchanges (INSTEX), który pozwoli Iranowi i UE na dalszy handel mimo sankcji USA i na utrzymanie JCPOA.

"INSTEX będzie wspierał legalny europejski handel z Iranem, skupiając się początkowo na sektorach najistotniejszych dla irańskiej populacji – takich jak farmaceutyki, urządzenia medyczne i dobra agrotechniczno-żywnościowe”,  powiedzieli we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Na dłuższą metę INSTEX chce być otwarty na inne kraje, które chcą wymiany handlowej z Iranem, napisano w oświadczeniu. Federica Mogherini, Wysoka Przedstawicielka UD ds. Polityki Zagranicznej i Polityki Bezpieczeństwa oraz wiceprezydentka Komisji Europejskiej, powiedziała, że INSTEX jest „zasadniczy dla dalszej pełnej realizacji umowy nuklearnej”.  

Wielka Brytania dała godny pochwały przykład w sprawie delegalizacji Hezbollahu. Moralną rzeczą dla reszty UE byłoby pójście w te ślady i zakazanie Hezbollahu w całości oraz przestrzeganie wznowionych sankcji USA na głównego sponsora Hezbollahu – Iran. Czy też oczekiwanie jasności moralnej od UE to zbyt duże wymaganie?


UK Bans Hezbollah

Gatestone Institute, 23 marca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJudith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1563 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk