Prawda

Wtorek, 19 listopada 2019 - 07:07

« Poprzedni Następny »


W Absurdystanie bez zmian


Andrzej Koraszewski 2019-08-27

Shawn Steggink, Bullshit.IST
Shawn Steggink, Bullshit.IST

Wszyscy jesteśmy racjonalni z ograniczeniami. Z domu bliźniego absurd wylewa się drzwiami i oknami, na szczęście w moim nie jest tak źle i gdyby tylko ludzie zrozumieli, że wiem co mówię, świat wyglądałby zupełnie inaczej. (To poczucie może nieco utrudniać kompromisy.) Autorytaryzm chroni przed chaosem. Decyzje lepsze lub gorsze podejmowane są jednoosobowo lub w małym gronie, ich wdrażanie jest wymuszane siłą. Państwo jest aparatem ucisku i wyzysku, jak deklarował Marks, ale chroni przed chaosem wilczych praw, mówili inni. Demokracja jest próbą poszukiwania kompromisów i pozwala na podejmowanie decyzji, ale tylko pod warunkiem poszanowania reguł gry. Historia naszego kraju pokazuje jednak, że niektóre reguły mogą skutecznie blokować możliwość podejmowania decyzji i otwierać drogę do wiecznego impasu, a tym samym do tęsknoty za autorytaryzmem.

Świat, w którym żyjemy, jest światem zmienionym przez rewolucję elektroniczną. Autrostrady informacyjne nie są drogami jednokierunkowymi. Pasy biegnące w stronę pseudonauki, teorii spiskowych i nienawiści są zatłoczone, te biegnące w stronę nauki, umiarkowania i partnerstwa kuszą niewielu.


Ten dwukierunkowy podział jest wielkim uproszczeniem. Wszyscy lub niemal wszyscy lądujemy czasami na drogach biegnących w przeciwnym kierunku. GPS to świetny wynalazek, niestety czasem wyprowadza w pole. W poszukiwaniu drogi potrzebujemy przewodników. Przewodnik okazuje się czasem zarozumiałym dupkiem, który nie bardzo wie o czym mówi. Poszukiwanie godnych zaufania przewodników to osobna bajka. Zazwyczaj polegamy tu na rodzinnej tradycji i nawykach nabytych z dzieciństwa. Intelektualny impriting.


Przyjaciółka złapała Pana Boga za nogi, dostała pracę w jednej z najlepszych szkół w Polsce. Z błyszczącymi z podniecenia oczyma opowiada o uczniach, którzy chcą się uczyć, którzy stale są o pół kroku przed nią i żądają więcej. Opowiada o różnicy między szkołą, w której największym problemem jest przekonanie, że nauka może być zabawna, że warto się obudzić, i szkole, w której nauczyciel musi stawać na głowie, żeby zaspokoić ambicje uczniów. Szkoła jest prywatna, uczniowie pochodzą z rodzin lekarzy, prawników, przedsiębiorców. Wielu z nich bywa za granicą dwa razy w roku, oczytani, elokwentni i ambitni. Marzenie nauczyciela.


Pytanie o empatię i zdolność pokory gasi entuzjastyczny nastrój. Zero empatii, zero pokory. Próby uczenia tej sztuki przypominają problemy z motywowaniem do nauki w innych szkołach. Kształcenie elit dostarcza satysfakcji. Czy można tych młodych ludzi oduczyć pogardy? Pogardy wyniesionej z domu i wzmocnionej wczesnymi sukcesami? Trudne pytanie.


Autorytety są zawsze środowiskowe, autorytety tworzą elity, elity środowisk, tych częściej korzystających z zatłoczonych autostrad w kierunku pseudonauki, teorii spiskowych i nienawiści oraz tych biegnących w kierunku nauki (umiarkowanie i partnerstwo może wydawać się na drogowskazach mylącym ozdobnikiem).


Czy rewolucja informatyczna może wykoleić demokrację, która w końcu nigdy nie była ani specjalnie mocna, ani idealna? Zawsze groziła populizmem, nigdy nie dawała szans na prawdziwe partnerstwo. Demokracja zmieniała stosunki klasowe z relacji opartych na przemocy w relacje (często) oparte na manipulacji, drastycznie ograniczając biedę i wyrazistość klas społecznych, ułatwiając społeczną ruchliwość, radykalnie zwiększając wykorzystanie intelektualnego potencjału społeczeństwa jako całości. Prowadziło to również do wzrostu zawiści. Różnice ekonomiczne straciły boską sankcję. Nie są już przywilejami z racji urodzenia, nikt jednak nie wierzy, że są wyłącznie efektem ciężkiej pracy i talentu, chociaż dziś mogą być efektem ciężkiej pracy i talentu w większym stopniu niż kiedykolwiek.


Dlaczego i w jaki sposób rewolucja informatyczna podważyła lub osłabiła atrakcyjność demokracji? Istotne pytanie, chociaż można się spierać, czy rzeczywiście to zrobiła, a odpowiedź z koniecznoście będzie oparta na domysłach.  


Po autorytetach przez wieki wmuszanych na siłę, a często przy pomocy rózgi, przyszła rozwiązłość, swobodny wybór autorytetów. Tu związek z rewolucją informatyczną jest wyraźny. Pierwszym hasłem na sztandarach uczestników tej rewolucjie jest „Fuck off” (w języku tubylczym: „wypie*dalaj”). Nieprawdopodobne przybliżenie świata książki, nauki, sztuki, zdumiewająca łatwość komunikacji są na znacznie dalszym planie, po rozrywce, sporcie i plotkach. Na pierwszym jest gniew z powodu dysonansu poznawczego i radość z powodu szansy, że możemy dać wyraz naszej irytacji.


Chcemy walczyć z mową nienawiści w Internecie, a nie o kulturę w epoce Internetu. Przed chwilą na stronie wykształconej, kulturalnej i pełnej osobistego uroku Szwedki zobaczyłem mem na temat ich premiera:


Stefan Löfven
Wiek: 62 lata
Zawód: Zdrajca narodu
Wykształcenie: Brak
Cechy charakterystyczne: Małe gówno, które zawsze zwala winę na innych i odmawia przyjęcia na siebie odpowiedzialności.
Zasługi: Stworzył nowy kalifat Państwa Islamskiego w Szwecji.   


Oburzenie i krytyka tego rodzaju polityków są w pełni zrozumiałe, ich formy mogą być niepokojące. Mogą nas ściągać do poziomu przeciwników. Mam wrażenie, że w czasach poprzedzających epokę Internetu tego rodzaju opinie pozostawały w kuchni lub były wygłaszane dopiero po kilku kieliszkach przy stoliku w knajpie. Internet złamał ograniczenia dotyczące miejsca i czasu. Upublicznił to, co uważano za nieparlamentarne. Nie jest to zjawisko ograniczone do naszego kraju. Przeciwnie, jeszcze jeden produkt importowany. Kultura spod budki z piwem przeniosła się na salony, elity upodobniły się do plebsu, którego nie umiały zmienić, ale pogarda została.


Świat nigdy nie był uporządkowany, nie jest prawdą, że kiedykolwiek królowała mądrość. Było wysyłanie młodszych studentów do apteki po szczyptę rozumu, fala w wojsku, kafkowskie urzędy, orwellowskie praktyki władzy. Rewolucja informatyczna jest nowością, przyspiesza dewaluację kultury narzucającej pewne normy zachowań.


Absurdystan istniał również wcześniej, nie miał takiej promocji, nie miał również otwartej kultury wszechobecnego hasła „lekarze jej nienawidzą”. Otwarta nieufność, niechęć i kultura pogardy dla wiedzy sprawdzonej i świadomej swojej niepewności przeniknęła do samego jądra społecznych relacji. Stwierdzenie w „Absurdystanie bez zmian” jest poniekąd prawdziwe. Tylko poniekąd, ponieważ trend wzmacniający konstytucję Absurdystanu ciągle nie jest nawet porządnie zdefiniowany, więc nie bardzo wiemy jak zacząć rozmawiać o strategii obronnej. Walka z mową nienawiści prawdopodobnie nie okaże się skuteczna, wydaje się być próbą łagodzenia symptomów, a nie leczenia choroby, na którą cierpimy już wszyscy.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Po przeczytaniu baszarteg 2019-08-27
1. Smacznie jak zwykle kuba 2019-08-27


Notatki

Znalezionych 1413 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk