Prawda

Poniedziałek, 1 czerwca 2020 - 17:56

« Poprzedni Następny »


W Absurdystanie bez zmian


Andrzej Koraszewski 2019-08-27

Shawn Steggink, Bullshit.IST
Shawn Steggink, Bullshit.IST

Wszyscy jesteśmy racjonalni z ograniczeniami. Z domu bliźniego absurd wylewa się drzwiami i oknami, na szczęście w moim nie jest tak źle i gdyby tylko ludzie zrozumieli, że wiem co mówię, świat wyglądałby zupełnie inaczej. (To poczucie może nieco utrudniać kompromisy.) Autorytaryzm chroni przed chaosem. Decyzje lepsze lub gorsze podejmowane są jednoosobowo lub w małym gronie, ich wdrażanie jest wymuszane siłą. Państwo jest aparatem ucisku i wyzysku, jak deklarował Marks, ale chroni przed chaosem wilczych praw, mówili inni. Demokracja jest próbą poszukiwania kompromisów i pozwala na podejmowanie decyzji, ale tylko pod warunkiem poszanowania reguł gry. Historia naszego kraju pokazuje jednak, że niektóre reguły mogą skutecznie blokować możliwość podejmowania decyzji i otwierać drogę do wiecznego impasu, a tym samym do tęsknoty za autorytaryzmem.

Świat, w którym żyjemy, jest światem zmienionym przez rewolucję elektroniczną. Autrostrady informacyjne nie są drogami jednokierunkowymi. Pasy biegnące w stronę pseudonauki, teorii spiskowych i nienawiści są zatłoczone, te biegnące w stronę nauki, umiarkowania i partnerstwa kuszą niewielu.


Ten dwukierunkowy podział jest wielkim uproszczeniem. Wszyscy lub niemal wszyscy lądujemy czasami na drogach biegnących w przeciwnym kierunku. GPS to świetny wynalazek, niestety czasem wyprowadza w pole. W poszukiwaniu drogi potrzebujemy przewodników. Przewodnik okazuje się czasem zarozumiałym dupkiem, który nie bardzo wie o czym mówi. Poszukiwanie godnych zaufania przewodników to osobna bajka. Zazwyczaj polegamy tu na rodzinnej tradycji i nawykach nabytych z dzieciństwa. Intelektualny impriting.


Przyjaciółka złapała Pana Boga za nogi, dostała pracę w jednej z najlepszych szkół w Polsce. Z błyszczącymi z podniecenia oczyma opowiada o uczniach, którzy chcą się uczyć, którzy stale są o pół kroku przed nią i żądają więcej. Opowiada o różnicy między szkołą, w której największym problemem jest przekonanie, że nauka może być zabawna, że warto się obudzić, i szkole, w której nauczyciel musi stawać na głowie, żeby zaspokoić ambicje uczniów. Szkoła jest prywatna, uczniowie pochodzą z rodzin lekarzy, prawników, przedsiębiorców. Wielu z nich bywa za granicą dwa razy w roku, oczytani, elokwentni i ambitni. Marzenie nauczyciela.


Pytanie o empatię i zdolność pokory gasi entuzjastyczny nastrój. Zero empatii, zero pokory. Próby uczenia tej sztuki przypominają problemy z motywowaniem do nauki w innych szkołach. Kształcenie elit dostarcza satysfakcji. Czy można tych młodych ludzi oduczyć pogardy? Pogardy wyniesionej z domu i wzmocnionej wczesnymi sukcesami? Trudne pytanie.


Autorytety są zawsze środowiskowe, autorytety tworzą elity, elity środowisk, tych częściej korzystających z zatłoczonych autostrad w kierunku pseudonauki, teorii spiskowych i nienawiści oraz tych biegnących w kierunku nauki (umiarkowanie i partnerstwo może wydawać się na drogowskazach mylącym ozdobnikiem).


Czy rewolucja informatyczna może wykoleić demokrację, która w końcu nigdy nie była ani specjalnie mocna, ani idealna? Zawsze groziła populizmem, nigdy nie dawała szans na prawdziwe partnerstwo. Demokracja zmieniała stosunki klasowe z relacji opartych na przemocy w relacje (często) oparte na manipulacji, drastycznie ograniczając biedę i wyrazistość klas społecznych, ułatwiając społeczną ruchliwość, radykalnie zwiększając wykorzystanie intelektualnego potencjału społeczeństwa jako całości. Prowadziło to również do wzrostu zawiści. Różnice ekonomiczne straciły boską sankcję. Nie są już przywilejami z racji urodzenia, nikt jednak nie wierzy, że są wyłącznie efektem ciężkiej pracy i talentu, chociaż dziś mogą być efektem ciężkiej pracy i talentu w większym stopniu niż kiedykolwiek.


Dlaczego i w jaki sposób rewolucja informatyczna podważyła lub osłabiła atrakcyjność demokracji? Istotne pytanie, chociaż można się spierać, czy rzeczywiście to zrobiła, a odpowiedź z koniecznoście będzie oparta na domysłach.  


Po autorytetach przez wieki wmuszanych na siłę, a często przy pomocy rózgi, przyszła rozwiązłość, swobodny wybór autorytetów. Tu związek z rewolucją informatyczną jest wyraźny. Pierwszym hasłem na sztandarach uczestników tej rewolucjie jest „Fuck off” (w języku tubylczym: „wypie*dalaj”). Nieprawdopodobne przybliżenie świata książki, nauki, sztuki, zdumiewająca łatwość komunikacji są na znacznie dalszym planie, po rozrywce, sporcie i plotkach. Na pierwszym jest gniew z powodu dysonansu poznawczego i radość z powodu szansy, że możemy dać wyraz naszej irytacji.


Chcemy walczyć z mową nienawiści w Internecie, a nie o kulturę w epoce Internetu. Przed chwilą na stronie wykształconej, kulturalnej i pełnej osobistego uroku Szwedki zobaczyłem mem na temat ich premiera:


Stefan Löfven
Wiek: 62 lata
Zawód: Zdrajca narodu
Wykształcenie: Brak
Cechy charakterystyczne: Małe gówno, które zawsze zwala winę na innych i odmawia przyjęcia na siebie odpowiedzialności.
Zasługi: Stworzył nowy kalifat Państwa Islamskiego w Szwecji.   


Oburzenie i krytyka tego rodzaju polityków są w pełni zrozumiałe, ich formy mogą być niepokojące. Mogą nas ściągać do poziomu przeciwników. Mam wrażenie, że w czasach poprzedzających epokę Internetu tego rodzaju opinie pozostawały w kuchni lub były wygłaszane dopiero po kilku kieliszkach przy stoliku w knajpie. Internet złamał ograniczenia dotyczące miejsca i czasu. Upublicznił to, co uważano za nieparlamentarne. Nie jest to zjawisko ograniczone do naszego kraju. Przeciwnie, jeszcze jeden produkt importowany. Kultura spod budki z piwem przeniosła się na salony, elity upodobniły się do plebsu, którego nie umiały zmienić, ale pogarda została.


Świat nigdy nie był uporządkowany, nie jest prawdą, że kiedykolwiek królowała mądrość. Było wysyłanie młodszych studentów do apteki po szczyptę rozumu, fala w wojsku, kafkowskie urzędy, orwellowskie praktyki władzy. Rewolucja informatyczna jest nowością, przyspiesza dewaluację kultury narzucającej pewne normy zachowań.


Absurdystan istniał również wcześniej, nie miał takiej promocji, nie miał również otwartej kultury wszechobecnego hasła „lekarze jej nienawidzą”. Otwarta nieufność, niechęć i kultura pogardy dla wiedzy sprawdzonej i świadomej swojej niepewności przeniknęła do samego jądra społecznych relacji. Stwierdzenie w „Absurdystanie bez zmian” jest poniekąd prawdziwe. Tylko poniekąd, ponieważ trend wzmacniający konstytucję Absurdystanu ciągle nie jest nawet porządnie zdefiniowany, więc nie bardzo wiemy jak zacząć rozmawiać o strategii obronnej. Walka z mową nienawiści prawdopodobnie nie okaże się skuteczna, wydaje się być próbą łagodzenia symptomów, a nie leczenia choroby, na którą cierpimy już wszyscy.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Po przeczytaniu baszarteg 2019-08-27
1. Smacznie jak zwykle kuba 2019-08-27


Notatki

Znalezionych 1537 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpieczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk