Prawda

Poniedziałek, 1 czerwca 2020 - 05:23

« Poprzedni Następny »


Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli


Bassam Tawil 2018-10-04

Parada terrorystów Hamasu uzbrojonych w granatniki przeciwpancerne w Strefie Gazy, 20 lipca 2017 r. (Zdjęcie: Chris McGrath/Getty Images)

Parada terrorystów Hamasu uzbrojonych w granatniki przeciwpancerne w Strefie Gazy, 20 lipca 2017 r. (Zdjęcie: Chris McGrath/Getty Images)Co ma na myśli Hamas, palestyńska grupa terrorystyczna, która rządzi Strefą Gazy, kiedy mówi, że "nie zapłaci żadnej ceny politycznej” w zamian za porozumienie o rozejmie z Izraelem? Odpowiedź: „nie” dla uznania Izraela, „nie” dla porzucenia marzenia o zniszczeniu Izraela i „nie” dla rozbrojenia.


W ostatnich tygodniach wielokrotnie cytowano kilku przywódców i rzeczników Hamasu, którzy mówili, że ich grupa nie uczyni żadnych ustępstw politycznych w ramach umowy o rozejmie z Izraelem. Te wypowiedzi pojawiały się podczas trwających starań Egiptu i ONZ, by osiągnąć rozejm, który zakończyłby trwającą przemoc wzdłuż granicy między Strefą Gazy a Izraelem.


"Chcemy decyzji o zakończeniu blokady Strefy Gazy” -  powiedział przywódca Hamasu  Ismail Hanijeh  w niedawnym przemówieniu w 30. rocznicę założenia jego grupy. „Żadne porozumienie, które zostanie osiągnięte dla zakończenia blokady, nie odbędzie się w zamian za cenę polityczną”.


Słowa Hanijeha powtórzyło kilku przywódców i funkcjonariuszy z Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ), drugiej co do wielkości grupy terrorystycznej w Strefie Gazy.


wywiadzie dla mieszczącej się w Gazie gazety ”Al-Istiklal” wysoki rangą funkcjonariusz PIJ, Nafez Azzam, twierdził, że Egipcjanie i ONZ są stosunkowo blisko osiągnięcia umowy o rozejmie, która nie wymaga, by palestyńskie grupy terrorystyczne ”zapłaciły cenę polityczną”.  


Kiedy Hamas i PIJ mówią o płaceniu ceny politycznej, chodzi im o żądania (Izraela i wielu w społeczności międzynarodowej), by palestyńskie grupy terrorystyczne złożyły broń, zaprzestały ataków terrorystycznych na Izrael i porzuciły swoje marzenie o wyeliminowaniu Izraela i zastąpieniu go państwem islamskim. To są oczywiście warunki, na które żadna palestyńska grupa terrorystyczna nigdy nie mogłaby się zgodzić, nawet w zamian za zniesienie blokady Strefy Gazy lub pomoc ekonomiczną i humanitarną dla dwóch milionów Palestyńczyków żyjących w tej przybrzeżnej enklawie. Zaakceptowanie takich warunków zaszkodziłoby im w oczach ich zwolenników, którzy oskarżyliby ich o zdradę Arabów i muzułmanów przez niedotrzymanie obietnicy zniszczenia Izraela.   


Każdy, kto myśli, że Hamas lub PIJ, lub jakakolwiek inna grupa terrorystyczna kiedykolwiek zgodzi się na rozbrojenie, żyje w złudzeniu. To jest nie do pomyślenia. Dla tych grup zatrzymanie broni jest nieskończenie ważniejsze od poprawienia warunków życia Palestyńczyków w Strefie Gazy.  


"Nie wręczymy naszej broni Autonomii Palestyńskiej, która prowadzi koordynację w sprawach bezpieczeństwa z Izraelem [na Zachodnim Brzegu] – powiedział Ahmed Bahr, jeden z czołowych funkcjonariuszy Hamasu w niedawnym kazaniu piątkowym w Strefie Gazy. „Broń [ruchu] oporu jest legalną bronią, która zostanie użyta do przywrócenia naszych praw i wyzwolenia naszych ziem. Opcja oporu jest jedyną i najkrótszą drogą do wyzwolenia naszej ziemi i przywrócenia naszych praw”.


Dla wyjaśnienia: kiedy palestyńskie grupy terrorystyczne mówią o „oporze”, chodzi im o ataki terrorystyczne na Izrael. Wśród nich są zamachy samobójcze, strzelanie rakietami i moździerzami w kierunku Izraela i atakowanie urządzeniami wybuchowymi i bombami zapalającymi izraelskich żołnierzy i cywilów. Te grupy nie wierzą w żaden rodzaj pokojowego protestu bez przemocy. Dla nich istnieje tylko jedna realistyczna opcja osiągnięcia celu zniszczenia Izraela: walka zbrojna.  


Każdy, kto myśli, że Hamas lub jakakolwiek inna grupa terrorystyczna zgodzi się na porzucenie ekstremistycznej ideologii w zamian za złagodzenie ekonomicznych restrykcji wobec Strefy Gazy, także żyje w świecie marzeń. To jest ideologia, która wyraźnie stwierdza, że Żydzi nie mają prawa żyć jako suwerenne i niepodległe państwo na tym, co wielu uważa za „muzułmańską ziemię”. Karta Hamasu jest całkowicie uczciwa w tej kwestii:

"Islamski Ruch Oporu wierzy, że ziemia Palestyny jest islamskim Wakf, poświęconym przyszłym pokoleniom muzułmanów do Dnia Sądu Ostatecznego. Ona i każda jej część nie może zostać roztrwoniona: nie można zrezygnować z niej i z żadnej jej części”.

Hamas i jego zwolennicy w Strefie Gazy otwarcie przypominają światu przy każdej okazji, że ich ostatecznym celem jest wyzwolenie „całej Palestyny” od Morza Śródziemnego do rzeki Jordan: czyli obszaru Izraela.  


"Palestyński [ruch] oporu ma prawdziwą armię, której misją jest wyzwolenie całej Palestyny" oświadczył Mahmoud Zahar, dygnitarz Hamasu. „Z wolą Boga ta armia dojdzie do Jerozolimy”.  


Jeśli tak jest, to dlaczego palestyńskie grupy terrorystyczne prowadzą pośrednie rozmowy z Izraelem, by osiągnąć nowy rozejm w Strefie Gazy pod auspicjami Egiptu i ONZ? Odpowiedź jest prosta. Chcą rozejmu, okresu spokoju, żeby móc kontynuować przygotowania do następnej wojny przeciwko Izraelowi bez potrzeby martwienia się o działania izraelskiej armii.  


Palestyńskie grupy terrorystyczne widzą proponowany rozejm jako chwilowe posunięcie, które pozwoli im na dalsze szmuglowanie broni do Strefy Gazy i budowanie nowych tuneli, które będą użyte do przeniknięcia do Izraela i zabicia tylu cywilów i żołnierzy, ilu się da. Chcą, by Izrael złagodził restrykcje wobec Strefy Gazy, żeby mogli nadal przypuszczać ataki terrorystyczne przeciwko Izraelczykom bez potrzeby złożenia własnej broni lub porzucenia swojej radykalnej i bestialskiej ideologii.


Palestyńskie grupy terrorystyczne są przynajmniej uczciwe w sprawie swoich rzeczywistych zamiarów. Nie ukrywają pragnienia zniszczenia Izraela i zabicia tylu Żydów, ilu to możliwe. Hamas i jego zwolennicy nie dbają o dobro ludzi w Strefie Gazy. Są zdecydowani walczyć z Izraelem do ostatniego Palestyńczyka.


Pora, by wszyscy ci, którzy są zaangażowani w starania osiągnięcia rozejmu w Strefie Gazy, posłuchali tego, co mówią palestyńskie grupy terrorystyczne. Przesłanie tych grup terrorystycznych jest bardzo jasne i wyraźne: „nie” dla uznania prawa Izraela do istnienia, „nie” dla porzucenia marzenia o zniszczeniu Izraela i „nie” dla złożenia broni.  


The Palestinians’ Three No’s: What They Mean

Gatestone Institute, 26 września 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1536 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpieczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk