Prawda

Wtorek, 17 wrzesnia 2019 - 10:37

« Poprzedni Następny »


Światowa stolica teorii spiskowych


Michael Totten 2014-05-14

Egipcjanin demonstrujący z portetem Mubaraka, który ma gwiazdę Dawida na czole.
Egipcjanin demonstrujący z portetem Mubaraka, który ma gwiazdę Dawida na czole.

Teorie spiskowe istnieją wszędzie na świecie, ale są szczególnie powszechne na Bliskim Wschodzie i są rozszalałe w Egipcie, nawet jak na standardy regionalne. Na ogół są nieszkodliwe, kiedy wierzą w nie tylko świry z marginesu, kiedy jednak przedostają się do głównego nurtu i zakażają najwyższe szczeble sfer politycznych i mediów – mogą być groźne.

W “National Geographic” jest opis najnowszej niedorzecznej teorii, która krąży po Egipcie. Puścił ją w obieg gubernator prowincji Minja.  


Niedawno lokalny motłoch splądrował muzeum i doszczętnie spalił czternaście kościołów, zaś on obwinia Stany Zjednoczone ogólnie, a Biały Dom w szczególności. 


“To był Obama – powiedział. – I wszyscy politycy amerykańscy, którzy podzielili cały świat. Oni są jedynymi ludźmi, którzy popierali Bractwo Muzułmańskie, ponieważ wiedzieli, że Bractwo Muzułmańskie zniszczy cały Egipt”.


Takie gadanie jest typowe dla Egiptu i jest tak od dziesięcioleci. Jeśli tak nie uważasz, przeczytaj ponownie esej napisany niedawno przez Samuela Tadrosa o żydowskim problemie Egiptu w „The American Interest”.


“Izrael, Turcja, Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Katar spiskują przeciwko Egiptowi -  krzyczy samozwańczy liberał egipski; Stany Zjednoczone działają przeciwko Koptom na korzyść Żydów, krzyczy aktywista koptyjski; Bractwo wprowadza w życie Protokoły mędrców Syjonu, pisze gazeta, która kiedyś była produktem sztandarowym partii liberalnej; Izrael zamierza podzielić Egipt na wiele mniejszych i słabszych państw, pisze inna gazeta; Przywódcy Bractwa są masońskimi Żydami, oznajmia przywódca suficki; nie, to zamach wojskowy działa na korzyść Żydów, oświadcza witryna internetowa Bractwa. Wszystko to są objawy paranoicznego społeczeństwa”.


Jedyną różnicą między tymi szokującymi teoriami – które obejmują całe spectrum polityczne  - a tą najnowszą jest to, że skupia się ona na Stanach Zjednoczonych, zamiast na Izraelu.


Najpierw zajmijmy się sprawą oczywistą. Politycy amerykańscy nie mogli być jedynymi ludźmi na świecie, którzy popierali Bractwo Muzułmańskie. Ich kandydat, Mohammad Mursi, zdobył 51 procent głosów w wyborach prezydenckich, pierwszych i jedynych otwartych i uczciwych wyborach w historii Egiptu.


Poparcie dla Bractwa oczywiście wyparowało w ramach masowego rozczarowania własnymi decyzjami przy urnach, ale przecież nikt – nikt – nie zmuszał milionów Egipcjan do głosowania na Mursiego i jego partię. To był ich wybór.


Nie jestem pewien, dlaczego tak wielu Egipcjan sądzi, że Izraelczycy i Amerykanie są zdecydowani na zniszczenie ich kraju. Być może jest to związane z chorobliwym przekonaniem, że są  wiecznie w świetle reflektorów. Jakakolwiek jednak przyczyna, jest to zaskakująco powszechne przekonanie. Słyszałem różne wersje tej teorii w Kairze także od ludzi, którzy wydawali się na poły rozsądni.


Tarek Heggy, jeden z nielicznych prawdziwie liberalnych intelektualistów w Egipcie, tak to ujął kilka lat temu w Aleksandrii: “Egipcjanie wierzą, że Izrael budzi się rano, zastanawiając się, co może dzisiaj zrobić, żeby zaszkodzić Egiptowi, realizuje to co wymyślił, kładzie się spać i następnego dnia wstaje i historia się powtarza”.


Nie zachwycałem się słynnym przemówieniem Obamy w Kairze, jak to robili niektórzy ludzie, ale przynajmniej powinna ona była pokazać, że jakiekolwiek są obecnie wady Białego Domu, pragnienie zniszczenia Egiptu do nich nie należy.


Wyjaśnijmy przy okazji, że politycy amerykańscy nie tyle popierali Bractwo Muzułmańskie, ile dali się nabrać Bractwu Muzułmańskiemu i jego apologetom, że ta organizacja jest umiarkowana.


No dobrze, zgadza się, Bractwo Muzułmańskie jest umiarkowane w porównaniu z Al-Kaidą, ale co z tego? To nie mówi nam niczego użytecznego. Benito Mussolini był umiarkowany w porównaniu z Adolfem Hitlerem. Ku Klux Klan jest umiarkowany w porównaniu z Inkwizycją Hiszpańską. Fidel Castro jest umiarkowany w porównaniu z Pol Potem. Władimir Putin jest umiarkowany w porównaniu z Iwanem Groźnym. FARC w Kolumbii jest umiarkowana w porównaniu z Świetlistym Szlakiem w Peru. Żadna jednak z tych osób i organizacji nie jest umiarkowana w rzeczywistym rozumieniu tego słowa. Słowo „umiarkowany” w amerykańskim angielskim odnosi się do konserwatywnych Demokratów i liberalnych Republikanów, a nie do ludzi takich jak Fidel Castro i Władimir Putin. I nie do Bractwa Muzułmańskiego.


Prezydent Obama i jego doradcy naprawdę uwierzyli, że jeśli wyciągną rękę do Bractwa, wrogość islamistów do Stanów Zjednoczonych zmniejszy się, przynajmniej między stosunkowo “umiarkowanymi”. Wierzyli to samo w sprawie Rosji i Władimira Putina i do dziś dnia wierzą w to samo w sprawie reżimu Islamskiej Republiki Iranu. Nie zauważają, że wrogość wobec Zachodu opiera się przede wszystkim na odrzuceniu zachodnich idei i kultury.  Gra w „miłego faceta”, która doskonale działa w Berlinie, Paryżu i Ottawie, zawodzi całkowicie w Moskwie i w Kairze. Mogłaby zadziałać w Teheranie, kiedy już nie będzie reżimu Republiki Islamskiej i zdziała cuda w Hawanie, kiedy reżim Castro już nie będzie u władzy, ale jedyna sytuacja, w jakiej to działa przy całkowitej wrogości ideologicznej jest wtedy, kiedy trzeba przeciwstawić się większemu wrogowi, który grozi nam wszystkim. (Pamiętajmy sojusz amerykański ze Związkiem Radzieckim przeciwko Niemcom nazistowskim.)


Amerykanie nabrani przez Bractwo Muzułmańskie powinni byli wiedzieć lepiej. Każda sunnicka organizacja terrorystów islamskich na Bliskim Wschodzie jest albo odłamem Bractwa Muzułmańskiego, albo odłamem odłamu. Nie ma usprawiedliwienia dla  niezrozumienie tego zjawiska, ale popełnienie błędu jest bardzo dalekie od używania Bractwa Muzułmańskiego jako broni w spisku prowadzącym do zniszczenia Egiptu.


Egipt nie może nawet zacząć wygrzebywać się z zapaści, dopóki nie przyzna faktu, że to Egipcjanie – nie Izraelczycy, nie Amerykanie, nie Turcy i nie politycy Kataru – są autorami ich własnej tragedii. Terapeuci ludzi uzależnionych mówią: nie możesz zmienić tego, czego nie przyznajesz.


Ten kraj ma mnóstwo problemów, ale największym, z którego wypływa tak wiele innych, jest jego ideologiczne odrzucenie liberalnych wartości politycznych. Większość świeckich partii Egiptu jest równie zajadle antyamerykańska, antyzachodnia, antyizraelska i antyliberalna jak islamiści. Żeby rozkwitnąć, Egipt nie musi kopiować Zachodu w najdrobniejszych szczegółach, ale nie ma ucieczki od faktu, że ludzie, którzy odrzucają wszystko, co reprezentuje Zachód, mają gwarancję życia w biedzie i z butem własnych dyktatorów na karku.


Pora, byśmy zrozumieli, że nikt, kto ma obecnie jakąkolwiek siłę w Egipcie, włącznie z najbardziej wojowniczymi antyislamistami, nie jest naszym przyjacielem.


Conspiracy Theory Capital of the World

World Affairs, 4 maja 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMichael J. Totten

Amerykański dziennikarz i publicysta, wieloletni korespondent zagraniczny, znawca problemów Bliskiego Wschodu.  

Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1371 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk