Prawda

Sobota, 2 marca 2024 - 17:59

« Poprzedni Następny »


Światowa stolica teorii spiskowych


Michael Totten 2014-05-14

Egipcjanin demonstrujący z portetem Mubaraka, który ma gwiazdę Dawida na czole.
Egipcjanin demonstrujący z portetem Mubaraka, który ma gwiazdę Dawida na czole.

Teorie spiskowe istnieją wszędzie na świecie, ale są szczególnie powszechne na Bliskim Wschodzie i są rozszalałe w Egipcie, nawet jak na standardy regionalne. Na ogół są nieszkodliwe, kiedy wierzą w nie tylko świry z marginesu, kiedy jednak przedostają się do głównego nurtu i zakażają najwyższe szczeble sfer politycznych i mediów – mogą być groźne.

W “National Geographic” jest opis najnowszej niedorzecznej teorii, która krąży po Egipcie. Puścił ją w obieg gubernator prowincji Minja.  


Niedawno lokalny motłoch splądrował muzeum i doszczętnie spalił czternaście kościołów, zaś on obwinia Stany Zjednoczone ogólnie, a Biały Dom w szczególności. 


“To był Obama – powiedział. – I wszyscy politycy amerykańscy, którzy podzielili cały świat. Oni są jedynymi ludźmi, którzy popierali Bractwo Muzułmańskie, ponieważ wiedzieli, że Bractwo Muzułmańskie zniszczy cały Egipt”.


Takie gadanie jest typowe dla Egiptu i jest tak od dziesięcioleci. Jeśli tak nie uważasz, przeczytaj ponownie esej napisany niedawno przez Samuela Tadrosa o żydowskim problemie Egiptu w „The American Interest”.


“Izrael, Turcja, Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Katar spiskują przeciwko Egiptowi -  krzyczy samozwańczy liberał egipski; Stany Zjednoczone działają przeciwko Koptom na korzyść Żydów, krzyczy aktywista koptyjski; Bractwo wprowadza w życie Protokoły mędrców Syjonu, pisze gazeta, która kiedyś była produktem sztandarowym partii liberalnej; Izrael zamierza podzielić Egipt na wiele mniejszych i słabszych państw, pisze inna gazeta; Przywódcy Bractwa są masońskimi Żydami, oznajmia przywódca suficki; nie, to zamach wojskowy działa na korzyść Żydów, oświadcza witryna internetowa Bractwa. Wszystko to są objawy paranoicznego społeczeństwa”.


Jedyną różnicą między tymi szokującymi teoriami – które obejmują całe spectrum polityczne  - a tą najnowszą jest to, że skupia się ona na Stanach Zjednoczonych, zamiast na Izraelu.


Najpierw zajmijmy się sprawą oczywistą. Politycy amerykańscy nie mogli być jedynymi ludźmi na świecie, którzy popierali Bractwo Muzułmańskie. Ich kandydat, Mohammad Mursi, zdobył 51 procent głosów w wyborach prezydenckich, pierwszych i jedynych otwartych i uczciwych wyborach w historii Egiptu.


Poparcie dla Bractwa oczywiście wyparowało w ramach masowego rozczarowania własnymi decyzjami przy urnach, ale przecież nikt – nikt – nie zmuszał milionów Egipcjan do głosowania na Mursiego i jego partię. To był ich wybór.


Nie jestem pewien, dlaczego tak wielu Egipcjan sądzi, że Izraelczycy i Amerykanie są zdecydowani na zniszczenie ich kraju. Być może jest to związane z chorobliwym przekonaniem, że są  wiecznie w świetle reflektorów. Jakakolwiek jednak przyczyna, jest to zaskakująco powszechne przekonanie. Słyszałem różne wersje tej teorii w Kairze także od ludzi, którzy wydawali się na poły rozsądni.


Tarek Heggy, jeden z nielicznych prawdziwie liberalnych intelektualistów w Egipcie, tak to ujął kilka lat temu w Aleksandrii: “Egipcjanie wierzą, że Izrael budzi się rano, zastanawiając się, co może dzisiaj zrobić, żeby zaszkodzić Egiptowi, realizuje to co wymyślił, kładzie się spać i następnego dnia wstaje i historia się powtarza”.


Nie zachwycałem się słynnym przemówieniem Obamy w Kairze, jak to robili niektórzy ludzie, ale przynajmniej powinna ona była pokazać, że jakiekolwiek są obecnie wady Białego Domu, pragnienie zniszczenia Egiptu do nich nie należy.


Wyjaśnijmy przy okazji, że politycy amerykańscy nie tyle popierali Bractwo Muzułmańskie, ile dali się nabrać Bractwu Muzułmańskiemu i jego apologetom, że ta organizacja jest umiarkowana.


No dobrze, zgadza się, Bractwo Muzułmańskie jest umiarkowane w porównaniu z Al-Kaidą, ale co z tego? To nie mówi nam niczego użytecznego. Benito Mussolini był umiarkowany w porównaniu z Adolfem Hitlerem. Ku Klux Klan jest umiarkowany w porównaniu z Inkwizycją Hiszpańską. Fidel Castro jest umiarkowany w porównaniu z Pol Potem. Władimir Putin jest umiarkowany w porównaniu z Iwanem Groźnym. FARC w Kolumbii jest umiarkowana w porównaniu z Świetlistym Szlakiem w Peru. Żadna jednak z tych osób i organizacji nie jest umiarkowana w rzeczywistym rozumieniu tego słowa. Słowo „umiarkowany” w amerykańskim angielskim odnosi się do konserwatywnych Demokratów i liberalnych Republikanów, a nie do ludzi takich jak Fidel Castro i Władimir Putin. I nie do Bractwa Muzułmańskiego.


Prezydent Obama i jego doradcy naprawdę uwierzyli, że jeśli wyciągną rękę do Bractwa, wrogość islamistów do Stanów Zjednoczonych zmniejszy się, przynajmniej między stosunkowo “umiarkowanymi”. Wierzyli to samo w sprawie Rosji i Władimira Putina i do dziś dnia wierzą w to samo w sprawie reżimu Islamskiej Republiki Iranu. Nie zauważają, że wrogość wobec Zachodu opiera się przede wszystkim na odrzuceniu zachodnich idei i kultury.  Gra w „miłego faceta”, która doskonale działa w Berlinie, Paryżu i Ottawie, zawodzi całkowicie w Moskwie i w Kairze. Mogłaby zadziałać w Teheranie, kiedy już nie będzie reżimu Republiki Islamskiej i zdziała cuda w Hawanie, kiedy reżim Castro już nie będzie u władzy, ale jedyna sytuacja, w jakiej to działa przy całkowitej wrogości ideologicznej jest wtedy, kiedy trzeba przeciwstawić się większemu wrogowi, który grozi nam wszystkim. (Pamiętajmy sojusz amerykański ze Związkiem Radzieckim przeciwko Niemcom nazistowskim.)


Amerykanie nabrani przez Bractwo Muzułmańskie powinni byli wiedzieć lepiej. Każda sunnicka organizacja terrorystów islamskich na Bliskim Wschodzie jest albo odłamem Bractwa Muzułmańskiego, albo odłamem odłamu. Nie ma usprawiedliwienia dla  niezrozumienie tego zjawiska, ale popełnienie błędu jest bardzo dalekie od używania Bractwa Muzułmańskiego jako broni w spisku prowadzącym do zniszczenia Egiptu.


Egipt nie może nawet zacząć wygrzebywać się z zapaści, dopóki nie przyzna faktu, że to Egipcjanie – nie Izraelczycy, nie Amerykanie, nie Turcy i nie politycy Kataru – są autorami ich własnej tragedii. Terapeuci ludzi uzależnionych mówią: nie możesz zmienić tego, czego nie przyznajesz.


Ten kraj ma mnóstwo problemów, ale największym, z którego wypływa tak wiele innych, jest jego ideologiczne odrzucenie liberalnych wartości politycznych. Większość świeckich partii Egiptu jest równie zajadle antyamerykańska, antyzachodnia, antyizraelska i antyliberalna jak islamiści. Żeby rozkwitnąć, Egipt nie musi kopiować Zachodu w najdrobniejszych szczegółach, ale nie ma ucieczki od faktu, że ludzie, którzy odrzucają wszystko, co reprezentuje Zachód, mają gwarancję życia w biedzie i z butem własnych dyktatorów na karku.


Pora, byśmy zrozumieli, że nikt, kto ma obecnie jakąkolwiek siłę w Egipcie, włącznie z najbardziej wojowniczymi antyislamistami, nie jest naszym przyjacielem.


Conspiracy Theory Capital of the World

World Affairs, 4 maja 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMichael J. Totten

Amerykański dziennikarz i publicysta, wieloletni korespondent zagraniczny, znawca problemów Bliskiego Wschodu.  

Strona www autora


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2556 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wszyscy jesteśmy imigrantami   Koraszewski   2024-03-02
Współudział UE w finansowaniu irańskiego terrroru   Rafizadeh   2024-03-01
Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk