Prawda

Sobota, 24 sierpnia 2019 - 07:04

« Poprzedni Następny »


Śmierć, która wstrząsnęła Turcją


Z materiałów MEMRI 2015-03-07

Zdjęcie Ozgecan Aslan,najczęściej reprodukowane w mediach tureckich (Cumhuriyet, Hurriyet, Sozcu, T24).
Zdjęcie Ozgecan Aslan,najczęściej reprodukowane w mediach tureckich (Cumhuriyet, Hurriyet, Sozcu, T24).

13 lutego 2015 r. znaleziono w rzece ciało Ozgecan Aslan, 20-letniej dziewczyny, alawitki z miasta Mersin w południowej Turcji; zaginęła dwa dni wcześniej, nie widziano jej od chwili kiedy wsiadła do minibusu w drodze powrotnej z uniwersytetu. Okazało się, że kiedy została jako ostatnia pasażerka w minibusie, kierowca próbował ją zgwałcić, a kiedy opierała się, pchnął  ją nożem dziesiątki razy, obciął jej palce, by utrudnić identyfikację, a następnie zaangażował swojego ojca i przyjaciela, by pomogli mu spalić zwłoki i pozbyć się ich. To morderstwo wywołało wzburzenie w całym kraju; setki tysięcy protestujących wyszło na ulice dziesiątków miast w całym kraju.

W ciągu ostatnich siedmiu lat zarejestrowane przypadki przemocy wobec kobiet i dziewcząt wzrosły w Turcji o 1400% i setki są corocznie zabijane[1]. Tylko w 2014 r. zarejestrowano 120 tysięcy ataków na kobiety. W większości wypadków atakujący nie są stawiani przed sądem, a ci, których jednak postawiono przed sądem, nie są karani w pełnym wymiarze przewidzianej w  kodeksie kary. Sądy są łagodne, przywołują okoliczności łagodzące, takie jak „prowokacja” ze strony ofiary – długość spódnicy, śmiech w miejscu publicznym lub przebywanie poza domem wieczorem[2].


Demonstranci obwiniają za ten wzrost przemocy wobec kobiet politykę islamistycznego rządu AKP. 24 listopada 2014 r. premier turecki Recep Tayyip Erdogan powiedział, że mężczyźni i kobiety nie mogą być równi i chwalił zgodnie z islamem status kobiet w społeczeństwie jako wyłącznie matek, [3]. W jednym przemówieniu po drugim wzywał każdą kobietę, by miała co najmniej troje dzieci. 28 lipca 2014 r. turecki wicepremier Bulent Arinc powiedział, że kobiety nie powinny śmiać się w miejscach publicznych[4], a media islamskie pełne są informacji, jak kobiety mają się ubierać, zachowywać i żyć.


Kiedy Turcja opłakuje Ozgecan Aslan, media informują o dziesiątkach dalszych ataków na kobiety, włącznie z przypadkami mordów kolejnych młodych kobiet[5].


Poniżej podajemy fragmenty i analizy z mediów tureckich o problemie przemocy wobec kobiet  oraz oburzonych reakcji kobiet tureckich:


Społeczeństwo patriarchalne postrzega kobiety jako obiekty seksualne  


Cuneyt Arcayurek, publicysta centrowo-lewicowej gazety liberalnej “Cumhuriyet”, wyraził nadzieję, że brutalne morderstwo Ozgecan wywoła tak bardzo potrzebną zmianę i że było sygnałem do społecznego przebudzenia:[6] "Ta przemoc wobec kobiet jest problemem społecznym. W społeczeństwie patriarchalnym, które postrzega kobiety jako obiekty seksualne, społeczne wyobrażenia na temat kobiet muszą się zmienić. W naszym kraju kobietę na ogół postrzega się jako własność. Rząd AKP próbuje uwięzić kobietę w jej domu. Na kobiety, które uczestniczą w życiu społecznym patrzy się ze zboczoną mentalnością. RTE [prezydent Recep Tayyip Erdogan], który powiedział, że całował stopy swojej matki, przekreślił swój rzekomy szacunek do kobiet przez powiedzenie, iż ‘mężczyźni i kobiety nie są równi z powodu ich stworzenia'[7].


Według oceny jednego z sędziów ‘nie możemy zapobiec temu barbarzyństwu wyłącznie przez zmianę prawa i zaostrzenie kar. Można to osiągnąć tylko przez przyznanie się do  naszego zacofania i przez przekształcenie społeczeństwa w takie, które wyznaje nowoczesne normy i wartości społeczne’”.


Kobiety niosły trumnę Ozgecan  


Na pogrzebie Ozgecan Aslan kobiety niosły jej trumnę, przeciwstawiając się prawu islamskiemu, które zakazuje kobietom odgrywania jakiejkolwiek roli podczas pogrzebów. Zignorowały instrukcje imama, który prowadził nabożeństwo żałobne i pozostały z przodu tłumu, jak również poniosły trumnę na własnych ramionach.


\

"Ignorując polecenia imama kobiety niosły trumnę na pogrzebie Ozgecan" Zdjęcie: Hurriyet, 14 lutego 2015Policja rozpędzała demonstracje kobiet, aresztując protestujących


Po morderstwie Ozgecan Aslan premier turecki Ahmet Davutoglu oznajmił podczas wiecu, że “ręce, które wyciągają się by zranić kobiety, będą złamane"[8]. Policja jednak używała gazów łzawiących przeciwko kobietom, które brały udział w demonstracjach i aresztowała uczestniczki demonstracji przeciwko przemocy wobec kobiet.  


Zdjęcia: Sozcu, Hurriyet, Cumhuriyet, T24

Zdjęcia: Sozcu, Hurriyet, Cumhuriyet, T24
Zdjęcia: Hurriyet, 24 lutego 2015

Zdjęcia: Hurriyet, 24 lutego 2015
Zdjęcie krążące na Facebooku i Twitterze, 15 lutego 2015

Zdjęcie krążące na Facebooku i Twitterze, 15 lutego 2015
Zdjęcie: Sozcu, 15 lutego 2015
Zdjęcie: Sozcu, 15 lutego 2015

Tureccy mężczyźni zakładają spódnice


W reakcji na zamordowanie Ozgecan Aslan także mężczyźni wyszli na ulice, pokazując solidarność z kobietami przez zakładanie spódnic. 21 lutego 2015 r. maszerowali w Stambule, by uczcić jej pamięć i zaprotestować przeciwko patriarchatowi i przemocy wobec kobiet.  


Zdjęcie: Hurriyet Daily News, 21 lutego 2015
Zdjęcie: Hurriyet Daily News, 21 lutego 2015

“Cumhuriyet”: “Wojna spódnic Erdogana nie ma końca”

 

25 lutego prezydent Recep Tayyip Erdogan przemawiał na otwarciu akademików studenckich, których właścicielem jest Fundacja Turcji Służby Młodzieży i Edukacji (TÜRGEV), w której zarządzie zasiadają syn i córka Erdogana – donosiła Cumhuriyet [9]. W przemówieniu ostro skrytykował opozycję i protestujące kobiety: „Niechaj nadal krzyczą o duże dekolty i minispódniczki. Z TURGEV i innymi naszymi fundacjami i zrzeszeniami będziemy kontynuować pracę, by wychować pokolenia młodzieży lojalnej wobec swojej islamu i historii”.


Tego samego dnia w przemówieniu do właścicieli drobnych i średnich przedsiębiorstw Erdogan wspomniał mężczyzn, którzy nosili spódnice w proteście w Stambule. „Nazywają siebie ‘mężczyznami’. Co to za mężczyźni? Mężczyźni noszą spodnie, ale oni noszą spódnice”[10].


Pisarka i socjolog Oya Baydar napisała 18 lutego 2015 r. w artykule na portalu wiadomości T24[11]: "W niezdrowym, bezdusznym środowisku, gdzie każdy rozwój sytuacji i wydarzenie wykorzystywane jest do budzenia niechęci politycznej, do stronniczości, do budowania linii frontu, toczy się teraz wojna polityczno-ideologiczna o naszą żałobę za Ozgecan. Kobiety powstają, młodzież powstaje, politycy wychodzą na scenę, świecki odłam społeczeństwa tureckiego jest na placach, na ulicach, w mediach, żądając, by rząd odpowiedział za morderstwa kobiet i za ataki i przemoc wobec kobiet. Rząd, odruchowo broniący się, skacze wokół rodziny Ozgecan; prezydent Erdogan wysłał swoje dwie córki do jej domu rodzinnego w Mersin.


Barbarzyńskie zamordowanie Ozgecan pokazuje obraz narastającej nienawiści, zepsucia, bezduszności w naszym społeczeństwie. To lustro ukazuje mroczne twarze zwolenników AKP, prorządowych autorów w mediach islamistycznych, polityków, słynne osobistości islamistyczne i wydających fatwy teologów i imamów”.


Czy autorzy tych słów nie mają wstydu?


Pisarka, znana z poparcia dla AKP i z podziwu dla Erdogana, która jest obecnie doradczynią Erdogana, napisała: ‘Rodzina Ozgecan pochodzi z Tunceli. Jest ona córką rodziny alawickiej. Dlatego jest z Dersim! Miała także ze sobą spray pieprzowy. Nie wsiadła do przypadkowego minibusu, ale do minibusu, do którego pomógł jej wsiąść żołnierz. Wydaje się, że odpowiedni obiekt został znaleziony by posłużyć jako pretekst do masowych protestów!!! Wiele także mówi, że przywódca partii Kurdów, Selahattin Demirtas, rzucił się, by potępić ten incydent’.


Nawet paranoiczni zwolennicy teorii spiskowych otaczający Erdogana nie odważyliby się posunąć tak daleko. W jaskrawym pokazie mentalności Pałacu prezydenckiego z pewnością zasługuje ona na to stanowisko.


Na łamach islamistycznej gazety ‘Yeni Safak’ inna autorka pisała: ‘Kraj muzułmański  i napad. Nie bądźcie oportunistami i nie łączcie tego. W Ameryce również co dwie minuty są napady na kobiety. A teraz zamknijcie się!’


Racja, powinnyśmy zamknąć usta i rozłożyć  nogi, zaakceptować bicie, napaści seksualne, spokojnie znosić męską przemoc – a kiedy skończymy żywe i nas nie zabiją, modlić się i dziękować za to Allahowi.


To słowa innej kobiety z tej samej gazety [‘Yeni Safak’] do kobiet protestujących przeciwko zamordowaniu Ozgecan: ‘Zamknijcie się i idźcie do lekarza. Najpierw uspokójcie się, czy myślicie, że staniecie się jak gwiazdy w telewizyjnych operach mydlanych?’


Znowu z tej samej gazety [‘Yeni Safak’], mężczyzna słynny z tego, że mówi swoim narządem płciowym zamiast głową, który myli program wymiany studentów Unii Europejskiej ‘Erasmus’ z orgazmem, wrzeszczy w telewizji, jak również w swoich artykułach: ‘Winne są media. O wy, księża sekularyzmu! Jeśli szczekacie dzień i noc o wolności seksualnej, indywidualizmie i egoizmie, to [tj. morderstwa] jest tym, co się zdarza!’


Można cytować setki podobnych wypowiedzi, nie tylko publicystów islamskich, i nie tylko od zakwefionych i niezakwefionych kobiecych służek rządu [AKP], ale i samych funkcjonariuszy i polityków rządowych”.


"Równość mężczyzn i kobiet
nigdy nie może zostać zaakceptowana przez islam”


"Kiedy szukamy odpowiedzi na pytanie, jak zapobiec przemocy wobec kobiet, odpowiedzią, na którą zgadzają się wszyscy islamiści, jest, jak napisał jeden z nich: ‘Wzmocnijmy nasze sumienie islamskie i powróćmy do naszej natury stworzenia’.


Poczynając od przewodniczącego Spraw Religijnych[Diyanet] do przedstawicieli rządu, aż do ich pisarzy, ich opiniotwórców, do imamów, ich wyjaśnieniem przemocy i barbarzyństwa wobec kobiet jest utrata wartości islamskich, odejście od naszej natury i atak na ‘okrutną i ciemiężącą kulturę’, co znaczy kulturę Zachodu. Niektórzy z nich udają, że posiadają jakąś wiedzę naukową i próbują nonsensownych analiz kapitalizmu, żeby dalej wyjaśnić negatywny wpływ Zachodu.


Wracając do wyjaśnienia przemocy wobec kobiet dominacją męskiej ‘natury przy stworzeniu’: męskość równa się dominacji z jego natury. Pragnienie dominacji i tendencja ku przemocy jest w naturze męskości (która w rzeczywistości jest nabyta, nie zaś stworzona). Mężczyźni znajdują i produkują swoją naturę dominacji poprzez kobiety.


Religie monoteistyczne wiążą tę męską naturę z stworzeniem i ze Stwórcą, dławiąc aspiracje do wyzwolenia i wolności od kajdan. Poddanie się losowi, autorytetowi władcy, akceptacja istniejącego porządku i poddanie się dominacji, wszystko to jest nakazane kobietom jako opatrzność. Jednak role płci, miejsce mężczyzn i kobiet w społeczeństwie i status kobiet nie są rezultatem natury, ale produktem organizacji społecznej, kultury i mentalności. Różnice biologiczne i fizyczne stworzenia nie tworzą hierarchii, stosunku wyższy/niższy między mężczyznami i kobietami, ale zapewniają, że są oni równi i uzupełniający się wzajemnie.


Te religie są fortecami rządów mężczyzn. Allah jest ‘ojcem’. Prorocy, władze religijne, ulemowie [uczeni islamscy] wszyscy są mężczyznami. Oni stanowią reguły, oni piszą księgi święte, to, o czym twierdzą, że jest słowem Allaha dostarczonym w języku mężczyzn. Islam, szczególnie islam sunnicki, jest religią absolutnej dominacji mężczyzn. Równość mężczyzn i kobiet (nawet jeśli jest uchwalona prawem w nowoczesnych społeczeństwach) nigdy nie może zostać zaakceptowana przez islam. Pogląd muzułmańskiego mężczyzny, w najlepszym wypadku, znajduje wyrażenie w tym, co powiedział Erdogan po zamordowaniu Ozgecan: ‘Allah powierzył kobiety w ręce mężczyzn'[13]. […]"


"Traktowanie kobiet przez ISIS, Boko Haram i podobne organizacje, na oczach całego świata, nie jest wynaturzeniem [islamu]”  


"Traktowanie kobiet przez ISIS, Boko Haram i podobne organizacje, na oczach całego świata, nie jest wynaturzeniem [islamu]. Ci, którzy nawołują do powrotu do sumienia islamskiego i natury naszego stworzenia, mogą znaleźć wskazówki o kobietach w modelu ISIS.


Spójrzmy na prawdę: W kwestii kobiet i seksualności dominującą mentalnością w społeczeństwie [tureckim] są zakazy i fundamentalizm i wyjście daleko poza konserwatyzm. Ta mentalność, która wiąże honor i godność mężczyzny z cnotą i moralnością kobiety, której jest właścicielem, szuka honoru i moralności kobiety między jej nogami. Ta mentalność, która definiuje kolektywną moralność poprzez seksualność kobiet, znajduje wyraz w zabijaniu tradycyjnym i honorowym – […] aż do wydawania fatw zabraniających kobietom w ciąży wychodzenia z domu.


Nie ulega wątpliwości, że obecni rządzący [tj. rząd AKP] w swojej próbie stworzenia pobożnego społeczeństwa islamskiego według modelu, jakiego pragną, pokazują tę prymitywną, mizoginistyczną mentalność na każdym kroku, przez poniżanie kobiet, ograniczanie ich roli do macierzyństwa; przez próby rozdzielenia mężczyzn i kobiet od szkoły podstawowej, a nawet od kołyski; przez trzymanie małych dziewczynek z dala od małych chłopców jako kwestię religijności i moralności; i przez odmawianie kobietom własności i wyłącznego prawa do ich ciał. To dlatego reakcje i protesty [przeciwko traktowaniu kobiet] są skierowane przeciwko rządowi”.


Szerzone na mediach społecznościowych: "’Wzorcowi intelektualiści’ rządu AKP”  


Od lewej do prawej: Nurettin Yildiz, Abdurrahman Dilipak, Omer Tugrul Inancer, Yusuf Kaplan
Od lewej do prawej: Nurettin Yildiz, Abdurrahman Dilipak, Omer Tugrul Inancer, Yusuf Kaplan

Obraz wielokrotnie publikowany na Facebooku, Twitterze i innych mediach społecznościowych w Turcji przedstawia mizoginiczne wypowiedzi funkcjonariuszy rządu AKP: 


Nurettin Yildiz:
„Siedmioletnią dziewczynkę można wydać za mąż. W islamie nie ma ograniczeń wieku dla małżeństwa. Dziecko można wydać za mąż w każdym wieku za inne dziecko lub za kogoś znacznie starszego... Koran i cztery hadisy mówią wyraźnie, że kobieta może wyjść za mąż, nawet jeśli jest dzieckiem”. Powiedział on także, że kobieta, która pracuje poza domem, przygotowuje się do prostytucji.


Abdurrahman Dilipak z Yeni Akit:
"Kobiety, które kupują czerwone samochody, są niezdolne do wyjścia za mąż [tj. nie mogą znaleźć mężów]. Karty kredytowe pokazują, co kupujemy, gdzie kupujesz i jakie marki preferujesz. Nie mówcie, że nie jest ważna wiedza o tym wszystkim. Na przykład, kobiety, które kupują czerwone samochody, mają na ogół wykształcenie uniwersyteckie. Te kobiety palą papierosy i piją [alkohol]. Te kobiety są niezdolne do wyjścia za mąż, a jeśli robią to, ich małżeństwa nie trwają. Te kobiety są kłótliwe i powodują wypadki, i głosują na CHP [główna partia opozycyjna]”.


Hayrettin Karaman z Yeni Safak:
"Korupcja nie jest kradzieżą [w odpowiedzi na oskarżenia o korupcję, łapówkarstwo i nepotyzm przeciwko rządowi AKP]. Zrównanie ‘korupcji’ z ‘kradzieżą’ lub ‘złodziejstwem’ jest błędne i stanowi przestępstwo kłamstwa i zniesławienia według prawa islamskiego”.  


Omer Tugrul Inancer
: "Jest sprzeczne z naszymi zaakceptowanymi manierami [głośno] oznajmiać o ciąży. Nie jest do zaakceptowania chodzenie po ulicach z takim brzuchem. To także nie jest estetyczne. Po siódmym miesiącu przyszła matkamoże zaczerpnąć powietrza wybierając się na przejażdżkę samochodem swojego męża. Po zmroku para może wyjść na spacer. Dzisiaj widzimy je [ciężarne kobiety] pokazujące się w telewizji. To jest haniebne. To nie jest realizm, to jest bezczelność".


Yusuf Kaplan z Yeni Safak:
"Nie [program wymiany studentów Unii Europejskiej] Erasmus ale orgasmus! A pokolenie Erasmusa nadchodzi! Ogłupiałe pokolenie, które jest odseparowane od swojego kraju, swojego narodu, swojej duchowości. To jest poważna [sprawa]! Projekt Erasmus nie jest projektem edukacyjnym, ale projektem degeneracji, ubóstwienia seksualności, tworzenia stada głupców pędzących za seksualnością!” 


Kaplan proponował także zamknięcie uniwersytetów Bogazici, Bilkent i ODTU.


Wicedyrektorka liceum prosi chłopców o stworzenie “Zespołów nękania”, by nękać dziewczęta w krótkich spódnicach


Według doniesień w mediach tureckich[14] nowo mianowana wicedyrektorka liceum w południowym mieście Antalya poprosiła uczniów płci męskiej na spotkaniu z przedstawicielami klas, by utworzyli zespoły nękania do nękania uczennic, które noszą spódnice powyżej kolan. Powiedziała, że chłopcy powinni chodzić za tymi dziewczynkami i nękać je, aż zmienią sposób ubierania się.


Kilku uczniów ujawniło to innym nauczycielom w szkole, którzy poszli do wicedyrektorki. Wicedyrektorka nie zaprzeczyła i powiedziała: “Kto jest winny, że ktoś jest nękany? Nie możemy zamykać oczu na to, co idzie zbyt daleko”.


Przewodniczący związku nauczycieli w Antalya powiedział, że dziewczynki są obierane za cel oraz że wicedyrektorka zachęcała uczniów do popełnienia przestępstwa. Dodał, że zostanie przeciwko niej złożona skarga o zachowanie przestępcze.


Zdjęcie: \

Zdjęcie: "Co za nauczyciel [mówi]: Niech chłopcy nękają dziewczynki w minispódniczkach?". OdaTV, 19 lutego 2015.Turecki tygodnik satyryczny “Leman”: " Państwo Policji już jest założone; teraz pora na Państwo Penisa"


Okładka lutowego numery satyrycznego tygodnika tureckiego “LeMan” przedstawia cytaty z wypowiedzi islamistów w rządzie AKP i mediach wspierających AKP o kontrolowaniu seksualności i zachowań kobiet[15]


Nagłówek: "Sprawiedliwość dla Ozgecan Aslan; potępienie dla klimatu, który tworzy morderców i gwałcicieli kobiet"


Cytaty:


"[Spódnice] powyżej kolan prowokują [mężczyznę], nawet jeśli jest to jego matka”.  

"Jest bezczelnością ze strony ciężarnej kobiety pokazywanie się na ulicach”.

"Powinny istnieć różowe autobusy [tylko] dla kobiet".

"Jeśli nosisz minispódniczkę, będziesz nękana i napadana".

"Miej minimum troje dzieci, a jeszcze lepiej, pięcioro dzieci".

"Bycie kobietą pracującą oznacza, że ta kobieta przygotowuje się do bycia prostytutką".

"Nie ma problem z wydaniem za mąż siedmioletniej dziewczynki”.

"[To, co robią studenci] nie jest Erasmusem ale orgasmusem".

"Jest nie do przyjęcia, by kobieta śmiała się w miejscu publicznym".

"Zaręczonym parom nie wolno chodzić poza domem, trzymając się za ręce".

Na dole strony jedna postać z karykatury mówi do drugiej: "Państwo Policjne już mamy. Teraz pora na Państwo Penisa..."


Morderstwa kobiet wzrosły w ciągu ostatnich siedmiu lat o 1400%


Guneri Civaoglu napisał w artykule w centrowej, liberalnej gazecie “Milliyet” o statystykach przemocy wobec kobiet w Turcji[16]: "Liczba zamordowanych kobiet wzrosła o 1400% w siedem lat [2002-2009]. Połowa napadniętych kobiet miała poniżej 18 lat; 55% spośród dziewczynek w wieku 5-10 lat i 40% w wieku 10-15 lat są ofiarami kazirodztwa. Między 2005 a 2010 rokiem zgwałcono ponad 100 tysięcy kobiet; 40% nie zameldowało policji o gwałcie ze strachu. Połowa ataków seksualnych to były gwałty zbiorowe.


Co godzina w Turcji atakowana jest kobieta lub staje się ofiarą męskiej przemocy. W ciągu ostatnich 13 lat złożono raporty i rozpoczęto śledztwo przeciwko 241 policjantom, 91 żołnierzom, 17 członkom zespołów specjalnych, 15 oficerom sił bezpieczeństwa i 45 strażnikom więziennym, ale żaden z nich nie został skazany ani ukarany”.  


Civaoglu dodaje, że muszą ustać rządowe wypowiedzi polityczne, usprawiedliwiające lub, co gorzej uzasadniające, przemoc mężczyzn wobec kobiet.  


W artykule w “Milliyet”Belma Akcura podała dane z badania przeprowadzonego przez  Interpress[17]: "W pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 r. było ponad 60 tysięcy doniesień w drukowanych mediach [tureckich] o przemocy popełnionej przez mężczyzn wobec kobiet. Te doniesienia obejmowały informację o 5383 morderstwach kobiet". Akcura opłakiwała fakt, że nawet w obliczu tak barbarzyńskiego morderstwa, tj. zamordowania Ozgecan Aslan, media tureckie nie potrafiły zająć wspólnej postawy przeciwko takiej przemocy, dzieląc się zamiast tego wzdłuż linii partyjnych i religijnych.

 

Przypisy:

[1] “Milliyet”(Turcja), 17 i 23 lutego 2015.

[2] “Milliyet”(Turcja), 17 i 23 lutego 2015 i inni.

[3] Patrz MEMRI TV Clip #4650 - Turkish President Erdogan: Women Are Not Equal to Men, 24 lutego 2014.

[4] Hurriyet Daily News, 29 lipca 2014. Wicepremier powiedział: "Cnotliwość jest tak ważna. [Kobieta] powinna wiedzieć, co jest haram [zabronione w islamie], a co nie jest haram. Nie wolno jej śmiać się w miejscu publicznym. Nie wolno zwracać [na siebie uwagę] swoją postawą i musi chronić swoją niewinność. Ludzie muszą na nowo odkryć Koran. Gdzie są nasze dziewczęta, które lekko się rumienią, pochylają głowy i odwracają wzrok, kiedy patrzymy im w twarz, stając się symbolem niewinności?”

[5] 21 lutego 2015 r. spalone ciało 18-letniej dziewczyny znaleziono w zachodnim mieście Manisa.

[6] “Cumhuriyet”, 18 lutego 2015.

[7] patrz MEMRI TV Clip #4650 - Turkish President Erdogan: Women Are Not Equal to Men, 24 listopada 2014.

[8] “Cumhuriyet”, 16 lutego 2015.

[9] “Cumhuriyet”, “Hurriyet Daily News”, 25 lutego 2015.

[10] “Hurriyet Daily News”, 25 lutego 2015.

[11] T24 portal wiadomości, 18 lutego 2015.

[12] Po tym morderstwie wysłał tweeta, że protestujące kobiety nie powinny krzyczeć i wrzeszczeć, i protestować, jeśli decydują się na noszenie (krótkich) spódnic.

[13] Prezydent Erdogan przemawiał na wiecu AKP 17 lutego i w reakcji na zamordowanie  Ozgecan powiedział, że Allah powierzył kobiety mężczyznom. Następnie zaatakował feministki: „Kiedy mówię to, te feministki, one mówią: 'Co rozumiesz, że kobiety zostały powierzone opiece? To jest obraza”. Wy, feministki, nie macie żadnego związku z naszą religią [islamem] ani z naszą cywilizacją. Patrzymy na słowa naszego na zawsze umiłowanego [Proroka Mahometa].

[14] “Hurriyet”, “Cumhuriyet”, OdaTV, 19 lutego 2015.

[15] “LeMan”, 18 lutego 2015.

[16] “Milliyet”, 17 lutego 2015.

[17] “Milliyet”, 23 lutego 2015.

 

Źródło: MEMRI,Specjalny komunikat Nr 5978, z 27 lutego 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1354 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk